Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ ın Kırsal Bölge Hassasiyeti

03.05.2017 06:45

TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği (TKB) bölge toplantısı için gittiği Kırklareli nde konuştu.
Toplantıyı bir öneri ile kapatan Başkan Yılmaz,  Biz sokağı, çarşıyı, mahalleyi, kaleyi daha doğrusu topyekün şehri insanlık tarihinin bellek merkezidir dediğimiz şehri korumak ihya etmek ve gelecek nesillere bizim aldığımız ölçeklerden daha güzel daha korunmuş bir şekilde sunmak üzere bir misyon taşıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız en güzel çalışmalardan biri de sokak sağlıklaştırma projesi. Bu kadar büyük bir işi yapmak okyanusu geçmeye benziyor. Peki biz okyanusu geçiyoruz da derede boğuluyoruz diye düşünüyor muyuz. Yapmayalım şu derede boğulmayı hak etmiyor bizim ülkemiz. Nedir bu derede boğulma meselesi? Bu sıvasız boyasız binalar yarım kalmış inşaatlardan oluşmuş mahallelerimiz. Bunlar adeta şehirlerimizi katlediyor. Diye konuştu.Koruma için kalkınma, kalkınma için gelişme, gelişme için bütünleşme felsefesi tarihi Kentler Birliğimizin bir başka felsefi omurgasını oluşturuyor. Diyen Başkan Yılmaz;  Bir tarihi eseri koruyabilmemiz için kalkınmamız lazım. Son yıllarda ihmal etmememiz gereken bir konu kırsal kalkınma meselesi. Son yıllarda şehirlere yönelmiş aşırı göçlere baktığımızda ihmal edilmiş bir kırsal ile karşı karşıya kalıyoruz. Ekonomisi ile göç verişi ile arka bahçe haline gelmiş bir kırsal sıkıntımız var. Muhteşem eserler var oralarda. Ama bunların hepsi boşalmış yıkılmaya, yok olmaya yüz tutmuş, koruma konusunda da güçlükler oluşmuş kırsal bölgelerimiz var. Dedi.


Başkan YILMAZ Konuklarına Samsun u Tanıttı

03.05.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Nisan ayı toplantısı için Samsun a gelen belediye başkanı ve meclis üyelerine Samsun u anlattı.
Toplantı öncesi yapılan geziye katılan belediye başkanları Samsun un çok beğendiklerini ve beklentilerinin ötesinde bir şehirle karşılaştıklarını belirterek Başkan Yılmaz ı tebrik ettiler.Otobüsle konuklarını şehir turuna çıkartan ve Samsun un tarihi, ekonomik ve kültürel özellikleri hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan Taş Elemanları Üretim Fabrikası nı da gezdirdi. Fabrikayı inceleyen ve Başkan Yılmaz dan bilgi alan belediye başkanları, üretim süreci ve sonunda ortaya çıkan malzemelere ve kent mobilyalarına da hayranlıklarını dile getirdiler. Başkan Yılmaz fabrikada üretilen her şeyin şehre güzellik kattığını söyleyerek, Taş fabrikamızla şehrimizi adeta bir nakış gibi işliyoruz. Doğadan aldığımız tonlarca ağırlıktaki taşları ahşap keser gibi bu fabrikanın içerisinde kesip istediğimiz boyutta üretiyoruz. Ürettiğimiz taşları da şehrimizin birçok noktasına anında seriyoruz. Kendi işimizi kendimiz yaparak milyonlarla ifade edilebilen bir tasarruf sağlıyoruz açıklamalarında bulundu.


Mahkemeden Mimarlar Odası na Ret

03.05.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması nın iptali için dava açan Mimarlar Odası nın talebi mahkeme tarafından ret edildi.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun u çağdaş kentler seviyesine çıkarıp, yaklaşan 19 Mayıs 2019 tarihinin 100. Yılına yakışır çalışmalara imza atmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması düzenlendiğini hatırlatarak, Meslek odalarını da dahil ederek katılımcı bir çalışmaya imza atmak için verdiğimiz mücadele ve çabalara rağmen, kentimizin gerek görsel gerekse tarihi izleğini yaşatmak adına düzenlediğimiz yarışmanın iptali için Mimarlar Odası tarafından açılan dava ret edilmiştir. Kentimiz adına yapılacak olan ulusal boyuttaki bir yarışmanın yargı yoluyla anlamsızlaştırılmaya çalışılmasına yine yargı tarafından geçit verilmemiştir dedi.Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Konseri

28.04.2017 07:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü, Çocuk ve Gençlik Korosu nun seslendireceği birbirinden güzel şarkılarla sahne alacak.


Samsun Golf Kulübü nden 23 Nisan Turnuvası

26.04.2017 06:39

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle 23 Nisan Chipping & Putting Turnuvası düzenledi. İlginin yoğun olduğu turnuvada 62 mücadele etti.

Samsun Golf Kulübü nde minikler, minik bayanlar, minik erkekler, yıldızlar, gençler, yetişkinler ve işitme engelliler olmak üzere 7 kategoride yapılan turnuvayı kulüp direktörü Hamza Hakan Sayın yönetti. Her oyuncunun toplam 3 çukur üzerinden chip ve putt vuruşlarını yaparak en düşük vuruş sayısına ulaştığı oyun formatında, en düşük vuruş sayısını yapan 3 sporcu kategorilerine göre dereceye girme hakkı kazandı.

Turnuvada günün öne çıkan ismi Samsun Büyükşehir Belediyesi alt yapı sporcusu Öykü Alav oldu. Alav, 3 çukur sonunda yaptığı 6 vuruş sayısıyla kategorisinde ve genel klasmanda turnuvanın birincisi oldu. Turnuvanın diğer öne çıkan ismi de Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü ve aynı zamanda Anakent Spor Kulübü Başkanı Kadir Koçak oldu. Başkan Koçak, yetişkinler kategorisinde 3 çukur sonunda toplam 7 vuruş yaparak birinci, genel klasmanda ise ikinciliği Buğra Yıldız ve Asya Saylam ile paylaştı. Ayrıca Koçak birinci çukurda yaptığı chip vuruşunu tek atışta çukura atarak günün en iyi vuruşunu gerçekleştirdi.

Turnuva sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye girmeye hak kazanan oyunculara ödüllerini, Kulüp Başkanı Kadir Koçak, Golf Direktörü Hamza Sayın, Kulüp Müdürü Oytun Biren, Golf Antrenörü Osman Nallı, Golf İl Temsilcisi Oğuz Ertuğ, Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve İşitme Engelli Golf Milli Takım Tercümanı Yasemin Koca takdim etti. Toplu pasta kesimi ve fotoğraf çekiminin ardından turnuvaya katılan golf severler birbirleriyle sohbet etme imkânı buldu.

Turnuvada dereceye giren diğer isimler şöyle;

1-MİNİKLER KATEGORİSİ

1-Kaan Tunç 10 vuruş sayısı

2-Duru Yılmaz 18 vuruş sayısı

3-Emir Aktimur 20 vuruş sayısı

2-MİNİK BAYANLAR A KATEGORİSİ

1-Öykü Alav 6 vuruş sayısı

2-Asya Sağlam 7 vuruş sayısı

3-Melike Başpınar 8 vuruş sayısı

3-MİNİK ERKEKLER A KATEGORİSİ

1-Buğra Yıldız 7 vuruş sayısı

2-Mehmet Kerem Bulut 9 vuruş sayısı (play off sonunda)

3-Dara Muhammet Saf 9 vuruş sayısı (play off sonunda)

4-YILDIZLAR B KATEGORİSİ

1-Şevval Gürkan 9 vuruş sayısı

2-Serra Gürkan 10 vuruş sayısı  (play off sonunda)

3-Uğurtan Sataloğlu 10 vuruş sayısı (play off sonunda)

5-YILDIZLAR-GENÇLER A KATEGORİSİ

1-  Can Kayra Taşkın 14 vuruş sayısı

2- Selen Oral 15 vuruş sayısı

3- Ayşegül Can 20 vuruş sayısı

6-İŞİTME ENGELLİLER KATEGORİSİ

1.Ahmet Samur 8 vuruş sayısı  (play off sonunda)

2-Hakan Köklükaya 8 vuruş sayısı (play off sonunda)

3-Serkan Top 9 vuruş sayısı

7-YETİŞKİNLER KATEGORİSİ

1-Kadir Koçak 7 vuruş sayısı

2-Burak Tüfekçi  8 vuruş sayısı

3- Tolga Ağcıklıoğlu  9 vuruş sayısı