Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Golf Branşı Olimpiyat Tarihinde İlk Defa Samsun da Yapılacak

13.01.2017 13:47

Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. dedi.Temmuz ayında Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları hakkında İl Koordinasyon Kurulu nda kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi veren Samsun 23. Yaz Deaflympics Genel Koorinatörü Serkan Baltacı, Deaflympics, eski adıyla Dünya İşitme Engelliler Oyunları ve Uluslararası İşitme Engelliler Oyunları, işitme engelli elit sporcuların katıldığı, 21 spor branşında gerçekleştirilen en büyük spor organizasyonudur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan deaflympics, branş sayısı ve katılımcı ülke sayısı baz alındığında olimpiyatlar ve Paralimpik Olimpiyatlar dan sonra dünyanın üçüncü büyük spor organizasyonudur. Bu da Türkiye tarihinde hepimizin el birliği ile yapılacak en büyük organizasyon olacaktır. Yaz Deaflympics ve Kış Deaflympics olarak 4 yılda bir düzenlenir. 2017 Yaz Deaflympics Türkiye de Samsun da düzenlenecek. 2019 Kış Deaflympics ise İtalya nın Torino şehrinde düzenlenecektir  dedi.

OLİMPİYATLAR 18-30 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Olimpiyatların Samsun da 21 branşta yapılacağını belirten Baltacı, Golf branşı olimpiyat tarihinde ilk defa Samsun da yapılacak. 21 spor branşında biz 109 akredite ülkesi olan ICSD den 73 ülke Samsun da geleceğini söylediler. Bunların 4 bin 210 u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafile gelecek. Bu da ICSD nin tarihinde en yüksek oranda katılım listesidir. Samsun da yapılacak olan 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları 18 Temmuz da açılış töreni ile başlayacak, 19-30 Temmuz tarihlerinde müsabakalar oynanacak ve yine 30 Temmuz da da kapanış töreni olacaktır. Yani biz 13 günlük bir düğüne hazırlanıyoruz. Bu 13 günlük düğün sonunda inşallah alnımızın akıyla çıkacağız diye konuştu.

Samsun da yaklaşık 30 tesisi kullanacaklarının altını çizen Baltacı, Çarşamba ve Bafra arasında yaklaşık 30 tesiste müsabakalarımız olacak ve 30 un üzerinde antrenman tesisleriyle birlikte spor tesisi kullanacağız. Güreşi Kavak ilçesine alacağız. Çünkü Kavak ta güreş hem seyirci hem de salon açısından orayı da kazanmak istedik. Bizim isteğimiz gittiğimiz yerlerde birçok miras bırakmak. Spor hazırlıklarımızı tamamlamamız için birçok talebimiz oluyor. Büyük oranda tesislerimiz hazır ama bu tesisleri sadece bina olarak değil hem çevre hem de alt yapı olarak da hazırlıkları çok önemlidir. Bu sebeple bizlerden kurumlara gelen yol, alt yapı, içme suyu, doğalgaz, elektrik, ruhsat, bağlantı, tahsis işlemlerinde kamu kurum ve kuruluşların bizlere öncelik vermesini ve dikkate alması bizleri çok mutlu edecektir. İşitme engellilerin tek iletişim aracı internet ve telefondur. İnternet ile ilgili bazı kurumların çalışmaları oluyor  şeklinde konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesinden Bitlis e Kardeş Eli

13.01.2017 07:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kardeş şehri olan Bitlis te cadde sağlıklaştırması çalışmalarına başladı.

Bununla ilgili Bitlis e gönderilen heyet, saha analiz ve teknik incelemelerini tamamladı. Alt yapı, yol ve bina kaplamalarıyla ilgili malzeme ve tasarım seçiminin ardından hazırlanacak proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a sunulacak.

İki ay önce Bitlis Belediyesi nde Vali Ahmet Çınar ı ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, şehrin cadde, sokak ve meydanlarında teknik gezi yaparak, belediyecilik adına alt ve üst yapı, çevre ve estetiğe ilişkin eksiklikleri yerinde tespit etmişti. Ziyarette kent merkezinde yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu her hangi bir caddenin seçilerek, taşıt trafiğinden arındırılıp cadde sağlıklaştırılması yapılması, dükkan dış cephelerinin iyileştirilmesi, muhtelif cephe kaplamaları yapılması, kent mobilyaları konulması, yol kaplamalarının gerçekleştirilmesi, diğer imalatlarla caddenin estetik ve örnek bir görünüme kavuşturularak yayalaştırılması kararlaştırılmıştı.

Bitlis Belediyesi ne ağırlıklı olarak proje ve danışmanlık desteği verecek olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, cadde sağlıklaştırılmasına yönelik çalışmalarına başladı. Bununla ilgili de mimar ve mühendislerden oluşan 4 kişilik uzman heyeti Bitlis e gönderildi. Saha analiz ve teknik inceleme çalışmalarını tamamlayan heyet, döndü. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı binasından düzenlenen toplantıda heyet, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt a yaptıkları çalışmalarla ilgili brifing verdi.

Ayakkabıcılar Çarşısı nın önündeki caddede yapılacak sağlıklaştırılma projesinde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebekeleri yenilenecek. Yol ise seçilecek malzeme ile kaplanarak yöresel mimariye uygun yapıya dönüştürülecek. Binalar ve dükkanlar da aynı şekilde tarihi dokuya uygun malzemelerle kaplanarak caddenin estetik görünümü artırılacak. Yapılacak tasarım çalışmasının ve malzeme seçiminin tamamlanmasının ardından proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a takdim edilecek. Başkan Yılmaz ın onayının alınmasının ardından da teknik şartnameleri hazırlanıp maliyet hesapları yapılarak, proje ihale edilmek üzere Bitlis Belediyesi ne gönderilecek.

Brifing sonrasında Bitlis te yapılacak projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, 2 günlük inceleme ve teknik saha çalışmasının ardından heyetimiz döndü. Biz de kendilerinden yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldık. Mimar arkadaşımızdan oradaki yöresel mimari özelliklerinin de gelecek kuşaklara aktarılması için yerel mimariye uygun cephe kaplamalarının tasarımlarına yönelik çalışma yapmasını istedik. Hem mantoloma görevi sağlayacak hem de yöresel mimari özelliklerini yansıtacak bu kaplama malzemesinin üretimiyle ilgili organize sanayi bölgesindeki fabrika temsilcileriyle de görüşmeler yapılacak. Başkanımızın da son olurlarını aldıktan sonra uygulamaya geçireceğiz. 1.5 ay içinde ihale aşamasına gelecek. Ayrıca biz onlara seçtiğimiz yol kaplama malzemeleri ile kent mobilyaları da göndereceğiz.  ifadelerini kullandı.Panorama 1919 Müzesi Bitti, Açılışı Bekleniyor

13.01.2017 07:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, eski Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu nun olduğu yere yapılan Panorama 1919 Müzesi nin inşaat çalışmalarının bittiğini ve açılışının beklendiğini söyledi.Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, İl Koordinasyon Kurulu nda kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yurt,  30 Mart 2014 tarihinden 11 Ocak 2017 tarihine kadar, 745 km beton yol, 255 km bitümlü sıcak karışım (BSK) yol olmak üzere toplam bin km nitelikli yol kaplaması yapılmıştır. Tamamlanan yol kaplama çalışmalarının proje tutarı ise 250 milyon TL dir. 2017-2018 yıllarında da 654 km beton yol, 426 km BSK yol olmak üzere toplam bin 80 km daha nitelikli yol yapılacak olup, planlanan yol çalışmalarının toplam maliyeti ise 275 milyon TL dir  dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli projelerinden bir tanesinin raylı sistem olduğunu belirten Yurt, Birinci etap Gar-Üniversite arası, ikinci etap Gar-Tekkeköy arası projelerini bitirdik ve hizmete aldık. Şimdi ise üçüncü etap olan Üniversite-Üniversite Yaşam Merkezi arası olan 6.4 km lik bölümü yapmaya çalışıyoruz. Şubat ayı sonuna kadar üniversite yaşam merkezi arasındaki bölüm projesi hazırlanıp ihaleye çıkılacak. Mayıs ayı gibi de inşaatına başlamayı düşünüyoruz. Burada hem üniversitemiz hem de Büyükşehir Belediyemiz kazanmış oldu. Dördüncü etap olan Üniversite-Taflan arası 12 km lik alan ise toplu ulaşım tercihli yol projemizde alt yapı çalışmaları devam etmektedir. İlk etapta mevcut hat tercihli yol olarak yapılmakta olup, 2019 yılında hizmete açılması planlanmaktadır. Beşinci etap olan Tekkeköy-Havalimanı arası 10 km lik alanın hafif raylı sistem projemizin fizibilite hazırlıkları da devam etmektedir  diye konuştu.

PANAROMA 1919 MÜZESİ PROJE TUTARI 13 MİLYON TL

Panorama 1919 Müzesinin bittiğini ve açılışını beklediğini belirten Yurt, Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ne giden süreçle bütünleştirip ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak olan Panorama 1919 Müzesi inşaatı tamamlanmıştır. Panorama 1919 Müzemiz dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşmaktadır. Diagromik bölümde Türkiye nin en büyük yağlı boya tablosu bulunmaktadır. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını simgelemektedir. O tablonun önündeki objeler de tamamlanmış durumdadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile eski Yaşar Doğu Spor Salonu nda gerekli düzenlemeleri yapılan müzede üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi nde bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Alınan projenin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları Büyükşehir Belediyemizce, Panorama Müzesi nin yapımı ve finansmanı ise Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından karşılanmıştır. Proje tutarı ise 13 milyon TL dir şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Tüm İmkanlarımızı Seferber Ettik

12.01.2017 10:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun a zorunlu iniş yapan uçaklardaki yolcuların şehri tanıması için mini turlar düzenleyecek.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçtiğimiz aylarda göreve başlayan Türk Hava Yolları Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü yü makamında ağırladı.

Yoğun kış şartları sebebiyle Samsun a zorunlu iniş yapan uçaklardaki yolcuları ağırladıklarını belirten THY Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü, Başkan Yılmaz a yolcuların şehri tanıması için belediye ile ortaklaşa bir çalışma yapmak istediklerini belirtti.

Başkan Yılmaz bunun üzerine Samsun’un tanıtımına destek sağlamak adına belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini anımsatarak, Olumsuz hava şartları tüm ülkeyi ciddi anlamda etkiledi. Allah a şükürler olsun Samsun umuzda olumsuz hava şartlarından dolayı zorluk yaşamadık. Önlemlerimizi önceden almıştık ve çalışmalarımızı kar yağışlarının başlamasıyla gerçekleştirerek olası bir aksaklığın önüne geçtik. Karada yollar açılır trafik akışı sağlanır. Ama hava yollarında durumlar böyle değil. Uçaklar mecburen zorunlu iniş yapmak durumunda. Çarşamba Havaalanına zorunlu iniş yapan ve şehirde konaklama ihtiyacı olan yolculara belediyemizin desteğiyle şehrimizi tanıtacağız. Samsun umuzun tarihi ve turistik yerlerini belediyemizin gezi otobüsleriyle onlara göstereceğiz. Bu konuda Türk Hava Yolları ile her zaman irtibatlı olacağız. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kentin tanıtımı için yapılan her projede bir adım önde olduğunu belirten THY Müdürü Sürücü,  Başkan Yılmaz a üzerinde Dünyanın farklı yerlerinde yapmış olduğumuz Samsun tanıtım faaliyetlerindeki liderliğiniz ve ortaklığımızın çalışmalarına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı şükranlarımızı arz ederiz yazılı bir plaket verdi.Büyükşehir Belediyesi nden Çarpıcı Konferans

12.01.2017 09:58

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ve Gazeteci-Yazar Süleyman Özışık, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin düzenlediği  15 Temmuz Darbenin Bilinmeyen Saatleri konulu konferansla hain darbenin çarpıcı detaylarını Samsunlularla paylaşacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yorum ve analizleri ile kamuoyu tarafından yakından takip edilen ve FETÖ nün ikinci darbe girişimi için toparlandığı yorumu ile gündeme gelen Güvenlik Uzmanı Mete Yarar ile yazılarıyla önemli bir okuyucu kitlesine sahip bulunan Gazeteci Yazar Süleyman Özışık darbenin daha önce bilinmeyen önemli ayrıntılarını izleyicileri ile paylaşacak.

Tüm Samsunluların davetli olduğu konferans 13.01.2017 Cuma günü saat 18.30 da Eski Büyük Otel Yerleşkesindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon Şehit Ömer Halis Demir Salonu nda gerçekleştirilecek.