Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ATAYOLU NUN TABELALARI DİKİLDİ

20.05.2016 05:29

Milli Mücadele yi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün, kurmaylarıyla birlikte Amasya sınırına kadar geçtiği tarihi yol, koruma altına alındı ve Atayolu adlı tabelalar dikildi.

ATAYOLU NUN TABELALARI DİKİLDİ

Atayolu nu, güzergah üzerindeki kültürel eserleri gelecek kuşaklara aktarmak ve rotayı turizm ögesi haline getirmek için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun-Suluova arasındaki güzergahı nazım imar ve çevre düzeni planlarına işliyor.

Kurtuluş Savaşı nın ilk adımını Samsun da atan Gazi Mustafa kemal Atatürk ün Kavak, Havza ve ardından Amasya ya uzanan esrarengiz ve zorlu yolculuğu, bugüne kadar çözülüp aydınlatılamadı. Bu nedenle tarih kitaplarına yazılamayan ve öğrencilere anlatılamayan Milli Mücadele'nin ilk yolculuğu, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin titiz çalışmasıyla gün ışığına çıkarılıyor. Söz konusu yolun bulunduğu yerlere üzerinde Atatürk ün Samsun da bindiği üstü açık aracın içinde fotoğrafının yer aldığı ve Atayolu yazılı tabelaları geçiş güzergahlarına dikildi.BAŞKAN YILMAZ LA RENKLİ 19 MAYIS

20.05.2016 05:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına kardeş şehir ABD Arkansas Eyaleti nin Little Rock Eski Belediye Başkanı Patrick Henry Hays ile birlikte katıldı.

BAŞKAN YILMAZ LA RENKLİ 19 MAYIS (FOTO GALERİ)

Töreni izlemeye gelen öğrencilerle İngilizce sohbet eden Patrick Henry Hays, hediye edilen Türk Bayrağı nı biran olsun yanından ayırmadı.

Atatürk ü temsilen Türk Bayrağı nın karaya çıkış töreni öncesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları ekibinin Samsun Yöresi gösterisi büyük ilgi gördü. Misafir belediye başkanına Gösteri yapan dansçıların giydikleri kıyafetleri ve topuz taban ayakkabıları gösteren Başkan Yılmaz, Little Rock Belediye Başkanı Patrick Henry Hays e dansçının tesbihini hediye etti.  İl Jandarma Komutanlığı nın Kızılırmak Kuş Cenneti nde devriye gezecek atlı birliği ile fotoğraf çektirildi.

Kurtuluş İskelesi ve Valilik önündeki törenin ardından Panoroma 1919 Müzesi gezildi. Müze ziyaretinin ardından önünde bekleyen Atatürk ün aracının benzeri olan eski model araç hakkında Little Rock Belediye Başkanı Patrick Henry Hays e bilgi veren Başkan Yılmaz, daha sonra araca binerek, kısa bir tur attı.  Bu arada Başkan Yılmaz, 19 Mayıs Uluslararası Yarı maratonunun startına katıldı.

Ardından Sağlık Bakanlığı nın bisiklet dağıtım törenine katılan Başkan Yılmaz, Hays ile bisiklet sürerek, öğrencilere bisikletlerini dağıttı.  Burada yaptığı konuşmada Başkan Yılmaz, Samsun un Türkiye’de en uzun bisiklet parkuruna sahip şehirleri arasında olduğunu söyledi.

Samsun da şuan 22 km lik bisiklet parkuru olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, 20 kilometrelik ilave parkurun da kısa zamanda biteceğini kaydetti.

Bisiklet dağıtım töreninin ardından Başkan Yılmaz, konuğunu Kurtuluş İskelesi ne götürerek, burada Atatürk ün makam aracında oturuşunu canlandıran heykelle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başkan Yılmaz 19 Mayıs Etkinlikleri kapsamında Dragon Bot Yarışlarına da katılarak yarışmaların startını verdi. Ardından Türk Yıldızları'nın muhteşem gösterisini izleyen Başkan Yılmaz, kahraman ve başarılı pilotlarla bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.ATATÜRK Ü TEMSİL EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI

20.05.2016 05:28

19 Mayıs 1919’da Atatürk ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi nde Atatürk ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, asker tarafından karaya çıkarıldı.

ATATÜRK Ü TEMSİL EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI

Deniz ve kara askerleri, 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele yi başlatmak üzere karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Tütün İskelesi nde içinde Atatürk ün yer aldığı temsili makam aracı da yer aldı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü. Vali İbrahim Şahin törende yaptığı konuşmada, Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk ün Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsun a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur dedi.

Törene, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Samsun un kardeş Amerika nın Arkansas Eyaleti North Little Rock şehri eski Belediye Başkanı Patrick Henry Hays ve çok sayıda vatandaş katıldı.ŞAMPİYONLUK KUPASINI BAŞKAN YILMAZ A GETİRDİLER

20.05.2016 05:27

TB2L de şampiyon olarak 1. Lig e yükselen Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Kazandıkları kupayı kendisine hediye eden sporcuları Başkan Yılmaz, saat ile ödüllendirdi.

ŞAMPİYONLUK KUPASINI BAŞKAN YILMAZ A GETİRDİLER

Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi Play-Off Final Grubu nda oynanan karşılaşmaların ardından şampiyon Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent oldu. Şampiyon olarak 1. Lig e yükselmenin mutluluğunu yaşayan Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek, şampiyonluk kupasını takdim etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Anakent Spor Kulübü Başkanı Kadir Koçak, Büyükşehir Belediyesi Voleybol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara, Basketbol Şube Sorumlusu Hakan Bayar, Büyükşehir Belediyespor Baş antrenörü Ali Burgul, yardımcı antrenörler Ömer Kahyaoğlu ve Saim Uzun ile sporcuların katıldığı ziyarette Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, elde edilen başarıdan dolayı mutluluğunu dile getirdi.

SAMSUN A SPORDA ÇOK YATIRIM YAPILDI

Samsun a şampiyonluğu kazandıran sporcuları tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimize spor tesisleri bakımından çok yatırım yapıldı. Samsun spor şehri oldu diyebiliriz. Futbolda arzu ettiğimiz yerde değiliz ama sportif alt yapı tesisleri itibariyle devlet çok yatırım yaptı. Eskiden bir tane salonumuz vardı şimdi çok sayıda spor tesislerimiz ve salonlarımız oldu. Bu salonları olabildiğince kullanmamız lazım. Sahip olduğumuz alt yapıyı değerlendirmeliyiz. Bu salonların hakkını veren, sportif müsabakaları ve sportif düzenleri kurmamız gerekiyor diye konuştu.

SİZE GÜVENENLERİ MAHCUP ETMEDİNİZ

Sporculara size güvenen insanları mahcup etmediniz diyerek başarılarının devamını dileyen  ve 1. Lige yükselmelerini temenni eden Başkan Yılmaz, Başarıyı nezaketiniz ve zarifliğinizle de elde etmeni beni ayrıca mutlu etti ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YILMAZ SAAT İLE ÖDÜLLENDİRDİ

Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz, sporcuları ve teknik heyeti ödüllendirdi.  Saat hediye eden Başkan Yılmaz, daha sonra kupayı kaldırarak hatıra fotoğrafı çektirdi.GEMİ KOMUTANLARI BAŞKAN YILMAZ I ZİYARET ETTİ

18.05.2016 12:06

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Samsun Limanı na demir atan TCG İMBAT gemisi mürettebatı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

GEMİ KOMUTANLARI BAŞKAN YILMAZ I ZİYARET ETTİ

Samsun Limanı na demir atan ve 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan TCG İmbat Hücum Bot Gemisi nin kaptanı Deniz Binbaşı Ercan Keskin ve Başçarkçı Deniz Yüzbaşı İrfan Uygul, Başkan Yılmaz ile bir süre sohbet etti.

19 Mayıs tarihinin Samsun için öneminin büyük olduğunu her fırsatta hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun ve yurdumuzun dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 un 97. Yıl dönümü Samsun’da çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Samsun Limanımıza demir atan TCG İMBAT gemisini tüm vatandaşlarımızın ziyaret etmesini dilerim. 19 Mayıs şehri olarak anılan Samsun u 19 Mayıs ın 100. yılına hazırlamak için birçok projemiz var. Bunlardan en önemlisi de Panorama 1919 Müzesi. Bu müzemizde 19 Mayıs 1919 tarihini ve Kurtuluş Mücadelesi ni ziyaretçilerine anlatmaya çalışacağız dedi.

Başkan Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, komutanlar ilgi ve alakaları için Başkan Yılmaz a teşekkür etti.