Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Mahkemeden Mimarlar Odası na Ret

03.05.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması nın iptali için dava açan Mimarlar Odası nın talebi mahkeme tarafından ret edildi.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun u çağdaş kentler seviyesine çıkarıp, yaklaşan 19 Mayıs 2019 tarihinin 100. Yılına yakışır çalışmalara imza atmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması düzenlendiğini hatırlatarak, Meslek odalarını da dahil ederek katılımcı bir çalışmaya imza atmak için verdiğimiz mücadele ve çabalara rağmen, kentimizin gerek görsel gerekse tarihi izleğini yaşatmak adına düzenlediğimiz yarışmanın iptali için Mimarlar Odası tarafından açılan dava ret edilmiştir. Kentimiz adına yapılacak olan ulusal boyuttaki bir yarışmanın yargı yoluyla anlamsızlaştırılmaya çalışılmasına yine yargı tarafından geçit verilmemiştir dedi.Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Konseri

28.04.2017 07:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü, Çocuk ve Gençlik Korosu nun seslendireceği birbirinden güzel şarkılarla sahne alacak.


Samsun Golf Kulübü nden 23 Nisan Turnuvası

26.04.2017 06:39

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle 23 Nisan Chipping & Putting Turnuvası düzenledi. İlginin yoğun olduğu turnuvada 62 mücadele etti.

Samsun Golf Kulübü nde minikler, minik bayanlar, minik erkekler, yıldızlar, gençler, yetişkinler ve işitme engelliler olmak üzere 7 kategoride yapılan turnuvayı kulüp direktörü Hamza Hakan Sayın yönetti. Her oyuncunun toplam 3 çukur üzerinden chip ve putt vuruşlarını yaparak en düşük vuruş sayısına ulaştığı oyun formatında, en düşük vuruş sayısını yapan 3 sporcu kategorilerine göre dereceye girme hakkı kazandı.

Turnuvada günün öne çıkan ismi Samsun Büyükşehir Belediyesi alt yapı sporcusu Öykü Alav oldu. Alav, 3 çukur sonunda yaptığı 6 vuruş sayısıyla kategorisinde ve genel klasmanda turnuvanın birincisi oldu. Turnuvanın diğer öne çıkan ismi de Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü ve aynı zamanda Anakent Spor Kulübü Başkanı Kadir Koçak oldu. Başkan Koçak, yetişkinler kategorisinde 3 çukur sonunda toplam 7 vuruş yaparak birinci, genel klasmanda ise ikinciliği Buğra Yıldız ve Asya Saylam ile paylaştı. Ayrıca Koçak birinci çukurda yaptığı chip vuruşunu tek atışta çukura atarak günün en iyi vuruşunu gerçekleştirdi.

Turnuva sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye girmeye hak kazanan oyunculara ödüllerini, Kulüp Başkanı Kadir Koçak, Golf Direktörü Hamza Sayın, Kulüp Müdürü Oytun Biren, Golf Antrenörü Osman Nallı, Golf İl Temsilcisi Oğuz Ertuğ, Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan ve İşitme Engelli Golf Milli Takım Tercümanı Yasemin Koca takdim etti. Toplu pasta kesimi ve fotoğraf çekiminin ardından turnuvaya katılan golf severler birbirleriyle sohbet etme imkânı buldu.

Turnuvada dereceye giren diğer isimler şöyle;

1-MİNİKLER KATEGORİSİ

1-Kaan Tunç 10 vuruş sayısı

2-Duru Yılmaz 18 vuruş sayısı

3-Emir Aktimur 20 vuruş sayısı

2-MİNİK BAYANLAR A KATEGORİSİ

1-Öykü Alav 6 vuruş sayısı

2-Asya Sağlam 7 vuruş sayısı

3-Melike Başpınar 8 vuruş sayısı

3-MİNİK ERKEKLER A KATEGORİSİ

1-Buğra Yıldız 7 vuruş sayısı

2-Mehmet Kerem Bulut 9 vuruş sayısı (play off sonunda)

3-Dara Muhammet Saf 9 vuruş sayısı (play off sonunda)

4-YILDIZLAR B KATEGORİSİ

1-Şevval Gürkan 9 vuruş sayısı

2-Serra Gürkan 10 vuruş sayısı  (play off sonunda)

3-Uğurtan Sataloğlu 10 vuruş sayısı (play off sonunda)

5-YILDIZLAR-GENÇLER A KATEGORİSİ

1-  Can Kayra Taşkın 14 vuruş sayısı

2- Selen Oral 15 vuruş sayısı

3- Ayşegül Can 20 vuruş sayısı

6-İŞİTME ENGELLİLER KATEGORİSİ

1.Ahmet Samur 8 vuruş sayısı  (play off sonunda)

2-Hakan Köklükaya 8 vuruş sayısı (play off sonunda)

3-Serkan Top 9 vuruş sayısı

7-YETİŞKİNLER KATEGORİSİ

1-Kadir Koçak 7 vuruş sayısı

2-Burak Tüfekçi  8 vuruş sayısı

3- Tolga Ağcıklıoğlu  9 vuruş sayısıBaşkan YILMAZ: Su ve Asfalt Birbirini Sevmez

26.04.2017 06:34

Büyükşehir Belediyeleri İçin Beton Yollar Sempozyumu nda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, suyun yolları bozan en büyük düşman olduğunu belirterek, Su, yolun düşmanıdır. Suyu, bir bela olarak görmedik üst yapılara para harcadık dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin iş birliği ile yapılan Büyükşehir Belediyeleri İçin Beton Yollar Sempozyumu dün Kuş Cenneti ve Nebiyan Dağı nda yapılan beton yol gezilerinin ardından bugün özel bir otelde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Ekonomist ve Yayın Yönetmeni Sami Altınkaya nın yaptığı sempozyumda açılış konuşmalarını yapan TBB Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin ve TÇMO CEO su İsmail Bulut, beton yolların Türkiye için daha dayanıklı ve tasarruflu yol tercihi olduğunu söylediler.

SU VE ASFALT BİRBİRİNİ SEVMEZ

Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan ve su ile yol arasındaki düşmanlığı anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, Su her şeye hayat verir. Su deyince akan sular durur. Allah ın bize bahşettiği en büyük nimetlerden birisi sudur. Ama su asfaltı gördüğü zaman ya da asfalt suyu gördüğü zaman cin çarpmış gibi birbirinden kaçar. Su ve asfalt birbirini sevmez. Su asfaltı bozar, asfalt da suyu bozar. Suyu yoldan uzaklaştırmak lazım. Su yolun düşmanıdır. Asfaltla değildir sadece suyun düşmanlığı. Su, bu kapiler yükselme dolayısıyla içerisinde hiç asfalt malzemesi olmayan temel malzemesinin bile düşmanıdır. Kapiler yükselme dediğim bir fizik kuralıdır. Bir bardağın içerisinde yarıya kadar su koyun. Üstünden ince kum dökün. Kum bir noktadan sonra suyu yener. Bardağı ağzına kadar doldurun. Üstte en ufak bir su olmayacaktır. Su aşağıya hapsolmuş, bir miktar da kumu ıslatmıştır. Kumu ıslatmakla yetinmiş, yukarıda hiçbir ıslaklık yoktur. Bu deneyi akşamdan yapın, sabah bakın su bardağın üstüne çıkmış olacaktır. Su bu yapıların üstüne kapiler yükselme ile birlikte yükselir. Bizim yolların altındaki su da böyle yukarıya doğru çıkıyor. Su yukarıya doğru çıktıkça üst yapı malzemesini çamurlaştırıyor. Yolun üstüne koyduğunuz hangi kaplama malzemesi olursa olsun, ister beton ister sıcak karışım koyun, taşıma kabiliyeti bitmiş ve çamurlaşmış üst yapıyı çökertir. Bunun önüne geçmek için suyu yoldan uzaklaştırmamız lazım. Çok iyi hendek direnajları yapmamız lazım. Bu bir maliyet ama bundan kaçmamamız lazım” diye konuştu.

SUYU, BİR BELA OLARAK GÖRMEDİK, ÜST YAPILARA PARA HARCADIK

Suların yola gelmesini engellemek için çalışmak yerine devamlı üst yapılarla uğraştıklarının altını çizen Başkan Yılmaz, Özellikle Karadeniz Bölgesi nden gelen arkadaşlar, yol yapmadan önce yolun üstündeki deliklere ve çatlaklara bakıyor. Buna bakmayacağız. İlk yapacağımız iş, bu yolu tehdit eden sular nereden geliyor, nereden gidiyor, nereden gelebilir, aşırı yağışlarda sular bu yola nereden gelebilir gibi soruların cevabını aramamız gerekiyor. Vahşi bir şey nereden gelir de bu yolu tehdit eder dercesine suya bakmak lazım. Bunu ne yazık ki yapmıyoruz. Türk mühendisleri yıllardır bunu yapmadı. Kimse bana ben yaptım demesin. Biz karayolcular da yapmadık. Suyu, bir bela olarak görmedik. Ha bire üst yapıya paralar harcadık. Şu suyu durdurup, yola yaklaştırmamamız gerekiyordu. Suyun durması çok önemli. Ben yalvarıyorum bizimkilere, bu hendeğin içindeki su nereye gidecek diyorum. İleride bir menfez yapıp, oradan akıtacağız diyorlar. Oraya gidene kadar yolun altına girecek ama bu su. Oraya uçarak gitmeyecek ki bu su. Su, hendekten giderken, yolun gövdesine sıza sıza gidecek. Her sızdığı yerde de üstyapıyı çamurlaştıracak. İstediğiniz kadar beton, sıcak karışım yap, eğer üzerinde kamyonlu bir trafik varsa defleksiyon ile birlikte çamuru yukarıya çıkartacak, yol patlayacak, iz yapacak. Bunları engellemenin en büyük yolu suyu yoldan uzaklaştırmaktır. Ben bir ömrü bu işe harcadım. Ama bunu anlatamadık. Suyun bir düşman olduğunu anlatamıyoruz. Ne olur, suyun yolun düşmanı olduğunu her yerde konuşun. Su gibi bir nimet yolun düşmanı işte. Her şeye hayat veren, mübarek su maalesef yolun düşmanı şeklinde konuştu.

Sempozyum, açılış konuşmalarının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Gürcün, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aydın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığından İnşaat Yüksek Mühendisi Yavuz Abut, TÇMB Teknik Danışmanı Prof. Dr. Özgür Yaman ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Osman Atahan’ın beton yol ve uygulamaları konusundaki sunumlarıyla devam etti.

Sunumların ardından program Beton Yol ve Bariyerler Uygulama Problemleri ve Çözüm Önerileri adlı panel ile devam etti. Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Özgür Yaman, Mustafa Yurt, Mehmet Zeki Gürcün ve Hüseyin Türker, kendi uzmanlık alanlarındaki konularla alakalı bilgiler verdi.

Program, yapılan değerlendirmelerin ardından kapandı.TÜRÇEV den Büyükşehir Belediyesi ne Anlamlı Ödül

24.04.2017 09:01

Türkiye de belirli kriterleri sağlayan plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü Mavi Bayrak ın Türkiye temsilcisi olan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Samsun Büyükşehir Belediyesi ni 2016 yılında Mavi Bayrak programı kapsamında hayata geçirdiği çevre eğitim etkinliklerinin kapsamı, niteliği ve dosyalama açısından ödüle layık buldu.

ALBAYRAK; TÜRKİYE DEKİ BELEDİYELER İÇERİSİNDE BİR İLK TÜRÇEV tarafından konuyla ilgili bu ay içerisinde yapılan değerlendirme toplantısında, Kültür Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan jüri üyeleri, çok sayıda aday içerisinden Samsun Büyükşehir Belediyesi ni ödüle layık buldu.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Mavi Bayrak programı ve başvurularımız ile bağlantılı olarak gördüğümüz ve bu çerçeve içinde değerlendirerek hayata geçirdiğimiz Kent Estetiği Çalıştayı, Kent Estetiği Sempozyumu ve Doğada Eğitim Var içerikli çalışmalarımız kapsamında belediyemiz ödüle layık görüldü. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak kent estetiğine verdiğimiz önemin ve bu doğrultuda yaptığımız çalışmaların ödüle hak kazanması, uluslararası öneme sahip mavi bayrak programları içerisinde tüm belediyeler içerisinde bir ilk olması nedeniyle bize haklı bir gurur yaşatmıştır dedi.

STK LARA KATKI ÇAĞRISI

Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak son aylarda kent estetiğine yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını ifade ederek; Temmuz ayı içerisinde kentimizde yapılacak olan İşitme Engelliler Olimpiyat oyunları ve yine bizim için çok anlamlı bir tarih olan 19 Mayıs 1919 un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında kent estetiğini ön plana alan çalışmalarımız ve düzenlemelerimiz dikkate alındığında ben bu ödülün tüm Samsun Halkı nın hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle şehrimizde görev yapan tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu ödülü de dikkate alarak kent estetiği konusunda bizlere katkı vermelerini rica ediyorum diye konuştu.