Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Karayolu Ailesi Samsun u Gezdi

15.05.2017 11:50

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen  Geçmişten Günümüze Karayolculuk Ruhunu Yaşatma Günleri” programı kapsamında Samsun a gelen misafirler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın rehberliğinde kenti gezdi.
Konuşmasının devamında Karayolları mesaisi sırasında yaşadığı anıları anlatan ve bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Başkan Yılmaz, daha sonra misafirleri ile birlikte otobüse binerek şehir gezisine rehberlik etti.Kendisi de Karayolları Genel Müdürlüğü nde çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra Belediye Başkanı olan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz eski mesai arkadaşları ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. Samsun Golf kulübünde verilen sabah kahvaltısında misafirlerine hitap eden Başkan Yılmaz, sözlerine tüm annelerin anneler gününü kutlayarak başladı. Başkan Yılmaz;  Burada olan veya burada olmayan hanımefendi annelerimizin anneler gününü bütün içtenlikle tebrik ediyorum. Anneler bir başkadır, annelere çok şey borçluyuz. Her şeyden önce hayatımızı borçluyuz. Her gün hayatımızın her anında annelerimizi anmamız onları yad etmemiz, onlara minnetlerimizi iletmemiz gerekir. Onlara olan minnet borcumuzu tekrarlamamız gerekir Biz Aslında onları her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Allah sağ olanlara uzun ömürler versin, vefat etmiş olanlara da Allah tan rahmet diliyorum  dedi.TKB Heyeti Sivas ı Gezdi

15.05.2017 11:48

TKB heyeti meclis toplantısından sonra incelene gezisi gerçekleştirildi.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve TKB heyeti Sivas taki tarihi ve kültürel eserleri gezerek devam eden çalışmalar konusunda bilgi aldılar. Gezi sırasında Gökmedrese, Kale, Ulu Camii, İhramcızade Kültür Merkezi, Subaşı Hanı, Meydan Camisi, Taşhan ve Cumhuriyet Meydanı gezildi.


Sanayi Sitelerindeki Atıksu Sorunu Çözülecek

15.05.2017 11:45

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Sitelerinde incelemelerde bulundu.
19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Sitelerinden, dışarıya akan ve derelere karışan atıksuların, çevreye verdiği zararların önüne geçmek çalışma proje gerçekleştireceklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Sitelerindeki dışarıya akan atıksular derelere karışarak çevreye verdiği zararların önüne geçmeye kararlıyız. Gerçekleştireceğimiz proje ile en kısa zamanda sanayi sitelerindeki bu sorunu çözeceğiz dedi.Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi sitelerinde bugün incelemelerde bulunarak, dışarıya akan ve derelere karışan atıksuların çevreye verdiği zararların önüne geçmek için, çalışma başlattıklarını ifade ettiler.

Öncel ve Demircioğlu nun 19 Mayıs, İlkadım ve Örnek Sanayi Sitelerindeki inceleme gezisine, SASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı Kanal Makinaları Bakım ve Onarım Şantiye Şefi Ali Erdoğan ile Tekkeköy ilçesi sorumlusu Hüsnü Küçük de eşlik etti.Leylek Ormanı na Ziyaretçi Akını

15.05.2017 11:27

Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek Ormanı), ziyaretçi akınına uğruyor.
Kızılırmak Nehri nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu Kızılırmak Deltası, Türkiye nin en büyük deltalardan da birisi. 56 bin hektara sahip Kuş Cenneti nin Bafra ilçesine bağlı Doğan mahallesindeki 20 dönümlük ormanlık bölgesi, leyleklerin evi oldu. Çeşitli büyüklüklerdeki yüze yakın leylek yuvasının bulunduğu  Leylek TOKİ, yerli veya yabancı her yaştan insanın ilgisini çekiyor.Şehre gelip deltayı gezenlerin en çok ziyaret ettikleri alanların başında gelen Leylek Ormanı, son iki ay içinde yüzlerce kişiyi ağırladı. Mevsimi geldiği için yeniden yuvalarına dönen leylekler, doğa severlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Göçmen kuşların dünyadaki göç güzergahı olması sebebiyle Kızılırmak Kuş Cenneti, kuşların konaklama istasyonu vazifesi görüyor. Havaların ısınmasıyla Çad, Etiyopya ve Sudan başta olmak üzere çok sayıdaki Orta Afrika ülkesinden sürüler halinde yola çıkan leylekler, Akdeniz i boydan boya uçarak mart ayı başında deltaya vardı.  Erkek leylekler önden gelip yuvaları tamir ederken, dişi leyleklerin de gelmesiyle bölge sesleri ve görüntüleriyle adeta canlandı.

Leyleklerin görmek için deltaya gelen ziyaretçilerin sayısı günden güne artarken,  toki sakinleri ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Leyleklerle zaman geçirip, Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen izleme kulesinde leylekleri yakından gözlemleme fırsatı yakalayan ziyaretçiler, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor. Çok sayıdaki leylek, Samsun da 4 ay konakladıktan sonra tekrar göç edecek.

UNESCO nun geçici listesine giren Kızılırmak Kuş Cenneti ni Dünya turizmine tanıtmak için büyük çaba harcayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehre gelen misafirleri kuş cennetini görmeye davet ediyor. Yaban hayatı koruma sahası ve sit alanı olan bölgede hayvanlarla doğada iç içe zaman geçirme imkânı sunan delta, tanıtım faaliyetleriyle daha çok turisti ağırlamaya hazırlanıyor.Başkan YILMAZ: Samsun Rengârenk ve Tertemiz Bir Şehir Olacak

11.05.2017 06:24

Birincisi düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Danışma Kurulu Toplantısına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın estetik ve kent kimliği ile ilgili yaptığı konuşmalar damgasını vurdu.
OMTEL Otel de Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1. Danışma Kurulu Toplantısına oturum başkanı olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da kent kimliği oluşturmak için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, Hepiniz dikkat etmişsinizdir. Samsun un şehir giriş ve çıkışlarında yaptığımız sıva ve boyama işleri büyük bir dönüşüme sebep oldu. Kentin güzelleştiğini, geliştiğini kimse inkâr edemez. Bu çalışma kapsamında yüzlerce binayı sıvıyor ve boyuyoruz. Kentimizi o çirkin görüntülerden kurtarıyoruz. Bunu yaparken de büyük bir maddi külfetin altına girdik. Ama buna değeceğine adım gibi eminim. Yıllardır içimizde yara olan bu durumu çözüme kavuşturuyor olmak bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Bu çalışmalara başlarken kentimizi Temmuz ayında yapılacak olan 2017 Deaflympics İşitme Engelliler Olimpiyatlarına hazırlıyoruz diye yola çıktık. Havaalanından şehir merkezine, batıda Yakakent e, güneyde Havza çıkışına kadar olan yollarımızın kenarında bulunan çirkinlikleri kaldırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda büyük ilerleme kat ettik. Allah nasip ederse Temmuz ayının başlarına kadar Samsun rengârenk ve tabela kirliliğinden arındırılmış tertemiz bir şehir olacak. Çalışmalarımız kapsamında bizlere destek veren tüm öğretim üyesi arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim dedi.

SAMSUN RENGÂRENK VE TERTEMİZ BİR ŞEHİR OLACAK

Toplantıda Başkan Yılmaz ın konuşmalarının ardından turistik ve kültürel faaliyetler hakkında görüşmeler yapıldı. Program OMÜ Öğretim Üyelerinin yaptığı  Samsun Arkeoloji ve Kültürel Miras Hakkında Bilinenler ve Beklentiler, Değişen Kent Bağlamında Samsun ve Kent Kimliği ve  Uzlaşımın Konusuna Ait Estetik Bağlam Olarak Kent Kavramları ve Kent İmgeleri  başlıklı sunumlarla sona erdi.