Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kosovalı Türk Bakandan Başkan YILMAZ a Ziyaret

07.12.2016 07:49

10. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi ne katılmak üzere Samsun a gelen Kosova Kamu Düzeni Bakanı Mahir Yağcılar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığa kavuşan Kosova Cumhuriyeti ni hemen ertesi gün tanıdığını belirterek, Kosova ile ortak bir tarihi geçmişimiz ve önemli bir dostluk bağımız var. Çok çileler çekilerek kurulan bir cumhuriyet olan Kosova da bildiğim kadarıyla Türkçe bilenlerin sayısı da oldukça fazla. Türk milletleri olarak geçmişte büyük sıkıntılar çekerek bugünlere geldik. Ama Allah ın izniyle Türk milletleri bundan sonra yükselen bir çizgide seyredecek. Önümüzdeki günlerde Tarihi Kentler Birliği olarak içinde Kosova nın da bulunduğu Balkan ülkelerini kapsayan bir gezi ve inceleme programımız var. Nasip olursa sizleri de ziyaret ederiz  diye konuştu.TKB BALKAN TURUNA ÇIKIYOR

DARBE GİRİŞİMİ AHLAKSIZCA BİR OLAY

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili konu gündeme gelince konuk bakan Mahir Yağcılar ın darbe girişimi için Ahlaksızca tepkisi üzerine Başkan Yılmaz, Aynen doğrudur. Ahlaksızca bir girişim ile karşı karşıya kaldı ülkemiz. Bu ülkenin imkanlarıyla okuyan, bir yerlere ulaşan, yaşamlarını idame ettiren hainler ahlaksızca bir olaya imza atarak ülkenin yönetimine el koymaya çalıştı. Ama Türk milleti gereken cevabı gecikmeden verdi. Biz Türkiye yiz. Çok büyük hedefleri olan, geleceğe doğru büyük adımlar atan bir ülkeyiz. Birkaç vatan haininin yapacağı bu tür ayak oyunlarına mağlup olmayız. FETÖ nün planlarını tüm halkımız hep birlikte yerle bir etti. Bu halkın zor zamanda kenetlenmesini gören tüm iç ve dış düşmanlar artık böyle bir girişime asla teşebbüs edemezler. dedi.

Başkan Yılmaz a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden Kosova Kamu Düzeni Bakanı Mahir Yağcılar, ziyaret bitiminde ülkelerinde hazırlanan çeşitli kitapları Yılmaz a hediye etti.Et Üreticilerinden Büyükşehir e Teşekkür

06.12.2016 07:54

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı.
Soruna kalıcı çözüm bulup tüm kesimleri rahatlatmak amacıyla harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl uygulamaya başladığı projeyle yem sorununu çözdü. Belediyeden sılajlık hibe mısır tohumu desteği alarak eken besiciler, ürünün hasadına başladı.Et fiyatlarının artmasına neden olan saman ve kaba yemdeki pahalılık, hem Kırmızı et sektörünü hem de besicileri ve tüketicileri olumsuz etkiliyor.
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, pahalı saman ve kaba yem fiyatları altında ezilen besicilere de sahip çıktı. Başlattığı proje ile saman ve kaba yeme alternatif ürün yetiştirilmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, besicilere ve tüketicilere olumsuz yansıyan et fiyatlarının düşürülmesine de bir nebze çözüm bulmuş oldu.
Besicilerin hayvanlarının yem ihtiyacını kendilerinin karşılaması ve bölgenin bitki deseninin çoğaltılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında geçen yıl tüm ilçelerdeki besicilere slajlık mısır tohumu dağıtmıştı. Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile ortaklaşa yürütülen projede hibe tohumları alan besiciler, bunları uygun arazilere ekmişti. Kendilerini saman ve kaba yem fiyatı yükünden kurtaracak slajlık mısırların toprakla buluşmasının üzerinden bir yıl geçti.
Meyvesini veren projede hayvanların temel gıdası olacak slajlık mısırların hasadına başlandı. Projeden verim alıp büyük ekonomik avantaj elde eden kırmızı et üreticileri, ikinci ürün olarak da bezelye tohumu ekecek. Hasadın ardından ikinci ekim için arazilerini hazırlamaya çalışan besiciler, bu uygulamayla birlikte bölgede kaba yem üretiminde çeşitliliğinin arttığını söylüyor. Yetiştirdikleri ucuz yemle ekonomik açıdan rahatladıklarını ifade eden besiciler, destekten dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir e teşekkür etti.
ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN CAN SUYU OLDU
Alternatif ucuz yem desteğinin üreticilere can suyu olduğunu ifade eden Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, çok güzel ve başarılı bir projeye imza atıldığını kaydetti. Geçmiş yıllarda ciddi anlamda ot ve saman sıkıntısı çekildiğini hatırlatan Doğan, Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmaması için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz proje, büyük önem arz ediyor. Kaba yem üretiminde ciddi maliyetlerin başında tohum girdileri geliyor. Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde üyelerimize silajlık mısır tohumu dağıtmıştık. Tohumlar hibe edildikten sonra hem ekonomik olarak rahatladık hem işletmemize daha ucuz kaba yem elde etmiş olduk. Bir işletmenin zarar etmemesi için kaba yem ihtiyacının yüzde 60 veya yüzde 70 ini kendi üretmesi gerekiyor. Bunlar şimdi hasat ediliyor. İkinci ürün olarak geçtiğimiz günlerde de üyelerimiz, yine hibe olarak dağıtılan bezelye tohumunu ekecekler. Şimdiden arazi hazırlıklarına başladılar. Gerçekten çok güzel bir proje oldu. Bu tür projelerle üretim maliyetlerini düşürebiliriz ifadelerini kullandı.


Büyükşehir Engelsiz Şehir İçin Çalışıyor

05.12.2016 08:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle kentte yaşayan engellileri ağırladı. Düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, engellilerin yaşam şartlarını iyileştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Büyükşehir Engelsiz Şehir İçin Çalışıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi nde düzenlenen etkinliğe Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, İl Müftüsü Veysel Çakı, dernek yöneticileri ile 150 engelli vatandaş katıldı.

Etkinlikte engelli vatandaşlara hitap eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çakır, Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla şehrimizi engelsiz bir hale getirmeye çalışıyoruz. Yani sizin yaşam şartlarını iyileştirmeye çalışıyoruz. Eksikliklerimiz olabilir. Bu eksikliklerimizi de zaman zaman dernek yöneticileriniz ile istişare ediyoruz. Bunları da ortadan kaldırmaya özen gösteriyoruz. Bulunduğunuz ortam başkanımızın talimatıyla yapılmış Türkiye de sayılı tesislerden bir tanesi. Sadece sizler kullanabiliyorsunuz. Buraları sizlerle paylaşmaktan çok mutlu oluyoruz. Engelliler gününüzü en içten dileklerimle kutluyoruz. Fark edemediğimiz, göremediğimiz talepleriniz varsa bekliyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağımızı bilmenizi istiyoruz.  ifadelerini kullandı.Kızılırmak Deltası nda Doğaya Sülün Saldılar

05.12.2016 08:03

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde tedavisi tamamlanan yaralı hayvanlar ve sülünlerin tabiata bırakılması törenine katıldı.

Kızılırmak Deltası nda Doğaya Sülün Saldılar

Bakanlar Eroğlu ve Kılıç, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ni ziyaret etti. Burada yetkililerden bilgi alan Eroğlu ve Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvan Kliniğinde tedavisi tamamlanan 4 yaban hayvanı ile 200 sülünü tabiata saldı.

Eroğlu ve Kılıç, Kızılırmak Deltası Ziyaretçi Tanıtım Merkezi nde Tabiatta Ders Var Projesi  kapsamında öğrencilerle de bir araya geldi.

Öğrencilerle Kızılırmak Deltası ve kuş gözlemciliği dersini dinleyen bakanlar, merkezin anı defterini imzaladıktan sonra deltayı gezdiler.

Etkinliğe Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ve AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel katıldı.28 Tesis, 175 Milyon TL Yatırım

05.12.2016 08:02

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 28 Tesis, 175 Milyon TL Yatırım konulu DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılış merasimi ile orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtımı törenine katıldı.

28 Tesis, 175 Milyon TL Yatırım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen törenlere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın yanı sıra Kosova Kamu Düzeni Bakanı Mahir Yağcılar, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Garnizon Komutanı J.Kd.Alb. Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kızılırmak Kuş Cenneti ne Kuş Parkı nın yapılmasının iyi olacağını söyledi. Şahin, Kuş Cenneti nde kuş parkının yapılmasını çok arzu ediyorum. Özellikle farklı saatlerde oraya gidenler kuş göremedikleri için şaşkınlık içerisinde olduğunu söylüyorlar. Buraya çok güzel bir kuş parkını kazandırırsanız, yavrularımız size teşekkür ederler dedi.

15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütünün Türkiye ye büyük bir bela yaşatmak istediğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye genelinde bugün 201 bin fidan toprakla buluştu. Kredi ve Yurtlar Kurumu na kayıt yaptıracak her öğrenci adına bir fidan toprakla buluşacak. Bunu bir proje olarak bakanımız ile birlikte yaptık. Bugün Kızılırmak Deltası nda gezdiğimiz Kuş Cenneti ndeki farklı bir yapı ve potansiyeli tekrar hatırlamış olduk. Bazı yerlerde, bazı topluluklarda konuşulduğu zaman Kuş Cenneti nin Samsun a bir şey katmayacağı dile getiriliyor. Doğaya büyük bir doğa şaheseri olan bu bölgenin korunması ve Kuş Cenneti olarak devam etmesi noktasında çok yüksek sayıda misafir anlamında Samsun da gelecek olan turistler olacak. TSK nın şerefli üniformasının arkasına saklanan bu hainler ülkemizi karanlık içerisine sürüklemek ve oradan kendilerine göre şekillendireceklerdi. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile milletimiz bu belayı püskürttü. O dönem içerisinde Samsun da yapılacak olan U18 Gençler Basketbol Şampiyonası olacaktı. Yoğun çalışmalarımız ve takibimiz sonucunda FIBA U18 Gençler Basketbol Şampiyonası nı tekrar Samsun da 16-22 Aralık arasında yapmaya karar verdi diye konuştu.

BAKAN KILIÇ: TÜRKİYE, KARALAMAK İSTEYENLERİN YOĞUN SALDIRISI ALTINDA

Türkiye nin karalamak isteyenlerin yoğun saldırısı altında olduğunu belirten Kılıç, Bunun içerisinde FETÖ terör örgütü var, PKK sı var, DEAŞ i, DHKP-C ye üye olanlar, onlarla hareket edenler ülkemizi karalamak için her yerde eylemlerini yapıyorlar. Maalesef Avrupa ve dünyadaki bizim dost, müttefik olarak gördüğümüz ülkelerdeki arkadaşlar tek bir kanaldan bilgi elde ederek, Türkiye yi eleştiriyorlar. Bu haksızlık, bu kabul edilemez bir durumdur. Bununla ilgili olarak Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çok net bir duruşu oldu. Eğer Avrupa Birliği nin merkezi olan Brüksel de terör örgütü olarak kabul ettiğimiz PKK nın sizin Brüksel deki parlamentonun önünde herhangi bir şekilde bir çadır açmasına müsaade etmemeniz gerekiyor. İçeride sergi açmasına müsaade etmemeniz gerekiyor. Söze gelince çok söz söylüyorsunuz. Ama işe gelince, harekete geçmeye gelince hiç bir şey yapmıyorsunuz. Ama Türkiye ye eleştiri getirme noktasında birbirinizle yarışıyorsunuz. Bizim asla kabul etmeyeceğimiz bu iki yüzlülüktür. Avusturya da seçimler var. Ümit ederim ki, sağ ırkçı anlamındaki sözleriyle bilinen aday bu noktada başarılı olamaz. Çünkü İslamafobinin ve Türk düşmanlığının Avrupa da yeri yoktur. Avrupa Birliği'ndeki müzakere sürecinde farklı fikirlerindeki ve oy kullananlara şunları söylüyorum. Sizler Avrupa Parlamentosu nun milletvekilleriyseniz, AB içerisindeki sorunlarla da ilgilenmek durumundasınız. AB ülkelerinin birçoğunda seçim arifesinde karşılaştığı en çok yükselen ırkçılık ve yükselen İslamafobi ile karşılaşıyorlar. Irkçılık bir hastalıktır. Bununla mücadele etmek durumundasınız. Mücadele etmezseniz sorumluluğunuzu yerine getirmemiş olursunuz. Türkiye yi ötekileştirerek hiçbir yere ulaşamazsınız. Biz kendimizden eminiz. Bugün Ayfonkarahisar ın Sandıklı ilçesinde gençlik merkezimizin ihalesi bitti. Yer teslimi ile ilgili süreç başladı. Önümüzdeki süreçte 2.5 milyon TL lik yatırım ile Sandıklı ya gençlik merkezini kazandıracağız şeklinde konuştu.

BAKAN EROĞLU: ARTIK TÜRKİYE YE KİMSE DARBE YAPAMAZ

Artık kimsenin Türkiye ye darbe yapamayacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Ben size teşekkür için geldim. 15 Temmuz tarihimizdeki en alçak, en hain kanlı terör örgütünün darbe teşebbüsüydü. Hatta darbe teşebbüsü demek doğru değil, Türkiye yi parçalamak, bölme girişimi demek daha doğrudur. Ona karşı Samsun dimdik ayakta durdu. Demokrasi nöbetlerinde hudut boylarında nöbet tutuyormuş gibi nöbet tuttunuz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu planlanmış, ülkemizi bölmek isteyen girişime karşı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın gösterdiği cesaret, milletimizin, siyasi partilerimizin ve medyanın da gösterdiği dirayet karşısında bu darbe girişimi püskürtüldü. Kimse artık darbe yapmayı akıllarından geçirmeyecektir. Çünkü artık kahraman bir milletimiz var. Dünyadaki bütün muhatap bakanlardan cevap geliyor. Milletimiz ile gurur duyuyoruz. Bu Türk tarihine değil, dünya tarihine bir kahramanlığın destanı olarak tarihe geçtik. Milletimize ne kadar teşekkür etmek azdır. Bugün Türkiye de siyasi istikrar varsa Samsun un çok büyük rolü var. 1 Kasım seçimlerinde Samsun milli iradeye verdiği istikrara büyük destek verdi. Büyük destek yazdı ifadelerini kullandı.

Türkiye ye ve Samsun da yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

Bugün gelirken müjdelerle geldik. 19 Aralık tarihinde Salıpazarı barajı ihale edilecek. Yaklaşık 125 milyon TL dir. Hayırlı olsun. Bunu hızlı yapacağız. Bunun müjdesini veriyoruz. Bizim kültürümüzde bir yere giderken eli boş gidilmez. Samsun da eli boş gelmek caiz mi? Afyon dan kaymaklı ekmek getirecek halimiz yoktu. Samsun her şeyin en güzeline layıktır. DSİ burada destan yazıyor. Samsun da 42 müjdenin 31 tanesini DSİ yapacak. Orman Genel Müdürlüğü 8, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nün de 3 projesi var. Geçen geldiğimizde verdiğimiz 43 müjdenin 34 tanesi bitti. Bugün 28 açılış ve temel atma merasiminin müjdesi ile geldik. Bunların toplam bedeli 175 milyon TL dir. Sizler ne isterseniz yapacağız. Çünkü bizim sloganımız onlar konuşur AK Parti yapar. Biz az konuşur çok iş yaparız. Bütün dereleri ıslah edeceğiz. Hükümet olarak buraya çok büyük yatırımlar yaptık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bana Veysel hoca Samsun un bende yeri çok önemli, Samsunla gönül bağım var. Ne gerekiyorsa Samsun da yap dedi. Bizde geldik her şeyi yapıyoruz. Samsun da 25 tane meteoroloji gözlem istasyonu var. Samsun da 10 tane daha baraj yapacağız. 47 tane derenin ıslahını yapacağız. Samsun tabiat güzellikleri açısından muhteşem bir il. Ama saklı bir hazine. Bunu dünyaya açmamız gerekiyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar, zengin turizmlerin geleceği bir master planı hazırladık. Bunun eylem planını da hazırladık. Biz üniversitede okurken 20-25 kişilik yataklarda yatıyoruz. Ama şimdi 5 yıldızlı oteller gibi yurtlar yapıldı. 550 bin öğrencimiz yurtlarda kalıyor. Onların her biri için fidan dikiyoruz. Şuana kadar 250 bin fidan diktik. Türkiye ye en fazla yatırımı Ulaştırma Bakanlığı yapmış, bizlerde ikinci sıradayız. Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığından ayrıldı biz seneye birinci oluruz. Samsun dan Artvin e kadar tabiat turizme odaklı DOKAP kapsamında 30 milyar 345 milyon TL harcama yapacağız. 31 Aralık 2019 tarihine kadar yapacağız. Hükümetimiz gece gündüz çalışıyor. Doludizgin bir çalışma var. Bizim önümüzü önce darbe ile kesmeye çalıştılar. Ama şimdi ekonomik darbe yapmak istiyorlar. Ona karşı da 79 milyon vatandaş onlara da karşı bir darbe yapacaktır. Dolayısıyla yatırımlar çok hızlı artıyor. Bütün bakanlar şuanda Türkiye nin çeşitli illerinde. Yılbaşından bu yana 72 yer 150 den fazla açılış yaptık. 19 milyar TL harcadık. Biz hayalleri gerçekleştiriyoruz. Bizim yaptıklarımız onların rüyalarında bile göremeyecekleri şeylerdir. Türkiye büyük hedefleri gerçekleştirecektir. Birinci büyük hedef 2023 yılında Türkiye yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine taşımaktır

BUGÜN AYAKTAYSAK CUMHURBAŞKANIN SAYESİNDEDİR

Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir kişi arasında geçen diyaloğu anlatan Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Marmaris teki o hainler otelden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ı almak istediklerinde birisi Cumhurbaşkanı na Cumhurbaşkanım sizi yan taraftan bir botla Yunan adasına götürelim deyince Cumhurbaşkanı çılgına dönmüş. Biz kefenimizi giyerek yola çıktı. Ben doğru milletime gidiyorum diyerek büyük bir kahramanlık örneği gösterdi. Bence bugün ayaktaysak onun kahramanlığına borçluyuz.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, temeli atılan tesislerin yüklenici firmalarından 31 Aralık 2018 tarihinde saat 16.59 da bitirme sözü aldı. Bitiremedikleri takdirde de Samsun da okul yaptırmalarını istedi. Ardından Samsun da 28 tesisin temelini atmak için butona bastılar. Bakanlar ilk olarak 19 Mayıs ilçesine görüntü ile bağlanarak 19 Mayıs barajı isale hattının temelini attılar. Ardından diğer tesislerin temelini attı.

Temel atma töreninin ardından salonun dışında biner adet badem, defne ve ıhlamur fidanları dağıtıldı.

Törenin ardından Bakanlar ve beraberindeki heyet basına kapalı olarak gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı.