Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: MİLİÇ, TURİZMİN YENİ MERKEZİ OLACAK

15.07.2016 07:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bataklıktan cennete çevrilen Terme Miliç sahili şimdi doğal güzelliği, berrak denizi ve içerisindeki ahşap yapılarıyla ziyaretçilerine görsel ziyafet sunuyor.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun un Terme ilçesi Miliç sahili, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatı doğrultusunda yapılan proje ile yeniden hayat buldu. Turizmde büyük iddia taşıyan ve Ege sahillerini aratmayan Miliç sahili önümüzdeki günlerde resmi açılışı yapılarak vatandaşların hizmetine sunulacak. İçerisinde eksiklikleri olmasına rağmen şu an bile binlerce vatandaş tarafından ziyaret edilen Miliç Sahili ve Tesisleri özellikle yabancı turistlerinde büyük ilgisini çekiyor.

MİLİÇ TÜRKİYE NİN YENİ TURİZM BELDESİ OLACAK

Miliç in turizmde oldukça iddialı bir yere sahip olacağını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Turizm bölgesi olan Ege sahillerimizde ne varsa Samsun umuzda da olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz turizm yatırımlarımız ile Miliç, Türkiye nin yeni turizm beldesi ve merkezi olacak dedi.

SANKİ CENNETTEN BİR KÖŞE

Miliç i ziyaret edenlerin ilk yorumu ise Yeryüzündeki Cennet tabiri oluyor. Ahşap yapıları, doğa ve deniz üçlemesinin iç içe olduğu Miliç, özellikle berrak deniziyle ilgi görüyor. İçinde kafeteryalar, duş alanları, tuvaletler, büfeler, mescit, bisiklet, gezi ve taşıt yolları ve ahşap Terme Evi ile tam bir sosyal tesis haline gelen Miliç aileleriyle birlikte tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olacak.

BERRAK BİR DENİZ VE YEMYEŞİL BİR DOĞA

Tesisin içerisine yerleştirilen nazar boncuğu şeklindeki Terme Miliç yazısı fotoğraf tutkunlarından da büyük ilgi görüyor. Ailesiyle birlikte Miliç e gelen Ahmet Yavuz isimli tatilci, tesise sabah erken saatte geldiklerini ve kuş sesleriyle cıvıl cıvıl bir ortamın kendilerini karşıladığını belirtti. Yavuz, denizi, doğası ve tesisin içindeki dokusuyla Miliç in sanki cennetten bir köşe olduğunu belirterek, İyi ki buraya gelmişiz. Huzurlu bir gün için oldukça ideal bir yer diye konuştu.ÜRDÜN LÜ HEYET SAMSUN U DENİZDEN İZLEDİ

15.07.2016 07:03

Karadeniz Bölgesi ne direk uçuşla inen ilk yabancı turist kafilesi olan 95 Ürdünlü, Samsunum-1 Gemisi ndeki akşam yemeğinde buluştu. Kentin gece panoramasını gemi turuyla izleyen heyet, Samsun a hayran kaldı.

ÜRDÜN LÜ HEYET SAMSUN U DENİZDEN İZLEDİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın Ürdün temasları ve resmi ziyaretleriyle kurulan sıcak ilişki, Ürdün ün en büyük şehirlerinden Zerka yı Samsun ile kardeş şehir yapmıştı. İkili diyalogların geliştirilmesi, haftada iki kez Amman-Samsun direk uçuş seferlerini de başlamasına zemin hazırlamıştı.

İlk direk uçuşla Samsun a gelen Ürdünlü iş adamları, turizmciler ve gazeteciler, Çarşamba Havaalanı ndaki sıcak ve samimi karşılamanın ardından akşam yemeği için Samsunum-1 Gemisi ne geldi. Akşam yemeğinin ardından gemiyle şehir turu atan heyet, şehrin gece manzarasına hayran kaldı. Cep telefonlarıyla gece panoramasını arkalarına alan Ürdünlüler, bol bol hatıra fotoğrafı ve selfi çektirdi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ın ev sahipliğini yaptığını turda kafile başkanı Enneşame Camiası Başkanı Eymen Errifai, yakın ilgiden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ve başarılı turizm çalışmalarından dolayı Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş a teşekkür etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin güzel hizmetlere imza atmakta olduğunu ifade eden Errifai, İslam coğrafyasındaki Müslümanların birbirleriyle kucaklaşması gerektiğini, bunda geç kalındığını ancak bu tür ilişkilerle aranın hızla kapanacağına inandığını kaydetti.

İslam coğrafyasındaki Müslümanlarla aynı dili konuşmadıklarını ancak aynı gönül diliyle anlaştıklarını ifade eden Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Ürdün e ilk gittiğimde kimseyi tanımıyordum. Ama hiç yabancılık çekmedim. Sabah tanıdık bir sesle uyandım. Bu ezan sesiydi. İslam ve ezan bizi birbirimize bağlayan en büyük güçtür. Dolayısıyla birbirimiz hakkında önyargılı olmamız söz konusu olamazdı. Zor günlerde birlik olmalı, iyi günleri paylaşmalıyız. Bu geliş gidişler attıkça çocuklarımız da kalıcı dostluklar kuracak. İslam dünyası olarak bunu yapmakta geciktik. Hiçbir Avrupalı bizim ruhumuza ve gönül dünyamıza dokunamıyor. Tanışalı 3 saat oldu ama 40 yıldır birlikteymişiz gibi olduk. Bizim evimiz, sizlere sonuna kadar açıktır. ifadelerini kullandı.SAMSUN TURİZMİNE ARAP DOPİNGİ

14.07.2016 06:55

Ürdün ün Amman şehrinden Samsun a turistleri taşıyan ilk direkt uçuş gerçekleşti. İlk uçuşta 95 Arap turist Samsun a geldi.

SAMSUN TURİZMİNE ARAP DOPİNGİ

Samsun un Ürdün ün Zerka şehri ile kardeş şehir olmasından sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yoğun çabaları sonucu Ürdün deki iş adamları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan görüşmeler sonucunda Karadeniz de ilk uçuş seferi Samsun a yapıldı.

Amman dan kalkan ve yaklaşık 2.5 saatte Samsun-Çarşamba Havaalanı na inen uçakta 95 Arap turist yer aldı. Direkt uçuş ile ilk defa Karadeniz de Samsun a geldiklerini belirten Ürdünlü turistler, Karadeniz e ilk defa geldik. Samsun a da ilk defa geldik. Karadeniz Bölgesi nin güzelliğini duyduktan sonra buraya gelmeye karar verdik. Ondan sonra Türkiye nin halkının Müslüman oldukları ve bize yakın oldukları için aynı kültür sahibi olduğumuz için bir farkımız yok. Biz bütün Ürdünlü vatandaşlar olarak buraya gelmeyenlere Samsun da gördüklerimizi ve göreceklerimizi anlatacağız ve onların buraya gelmelerini tavsiye edeceğiz. Ürdün-Türkiye arasındaki ilişkiler çok derin ilişkilerdir. Biz buraya gelmekten onur duyuyoruz. Türkiye de birçok yere geldik ama Karadeniz Bölgesi nde ilk geldiğimiz yer Samsun oldu  dediler.

HAFTADA 2 GÜN AMMAN-SAMSUN SEFERLERİ YAPILACAK

Samsun un bugün Arap turizmi açısından tarihi bir gün yaşadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Ürdün den ilk defa Karadeniz Bölgesi nde Samsun a direkt uçuş gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Valimizin önemli çalışmaları, bizlerin gayretleri ile son 6 ay içerisinde kardeş şehir ilişkilerinin de geliştirilmesiyle önemli bir turizm atağı başlatmış olduk. Bugün 95 kişilik ilk turist kafilemiz Samsun a 2.5 saat önce Amman dan hareket ettiler ve şimdi Samsun a geldiler. Bunun bu şekilde devam etmesini diliyoruz. Bölgemizin ekonomik refahı açısından bir takım gelişmişlik kaydetmek istiyorsak turizm bunun önemli bir ayağıdır. Turizmi biz ihmal edersek, sahip olduğumuz değerleri, hem tarihi hem kültürel hem coğrafi hem de turistik değerleri dünya insanı ile paylaşmazsak bundan hiç kimsenin haberi olmaz. Bütün bunlar birleştiği zaman hem ekonomimize katma değer verecek hem de dünya barışına önemli katkılar koyacaktır. Haftada 2 sefer olmak üzere Ürdün ün Amman şehri ile Samsun arasında bu uçuşlar devam edecek diye konuştu.TÜRKİYE NİN İLK DENİZE DOLGU GOLF SAHASI

13.07.2016 05:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizmin ve sporun başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Samsun da dünyanın en çok kazandıran sporlarından biri olan golf sporu için hazırlanan golf tesislerinin cuma günü hizmete gireceğini söyledi.

TÜRKİYE NİN İLK DENİZE DOLGU GOLF SAHASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Atakum ilçesi Batıpark dolgu alanına yaptığı Türkiye nin ilk resmi ve Karadeniz in de tek Golf Akademisi açılış için gün sayıyor. Dünyanın en çok kazandıran sporuna ev sahipliği yapacak Samsun a golfun büyük ekonomik kazanç sağlayacağını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanımız Çağatay Kılıç Bey in de büyük çabalarıyla Samsunumuzda birçok spor alt yapıları hizmete girdi ve golf eksikliği ortaya çıktı. Golfte turizm iddiası olan şehirlerin muhakkak yapmaları gereken ve talep edilen bir alt yapı projesi idi. Biz de 2017 olimpiyatlarında da kullanmak üzere deniz dolgusu yaparak yarattığımız rekreasyon alanımızı golf alanına döndürelim dedik ve burada yaptığımız 200 dönümlük deniz dolgusunu büyüterek 9 çukurlu bir golf sahası yapılacak şekilde projemizi revize ettik. Golf sahası cuma günü açılacak. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Bey i de açılışa davet ettik. Kendisinin de golf sporuna olan ilgisi ve merakını hepimiz biliyoruz. İnşallah onun da katılımı ile burada güzel bir açılış kokteyli gerçekleştireceğiz dedi.

ULUSLARARASI MÜSABAKALAR İÇİN GOLF SAHASINI 18 ÇUKURA ÇIKARTIYORUZ

Uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmak için 18 çukurlu golf sahası yapma çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden Başkan Yılmaz, Onun dışında golfe gönül vermiş iş dünyamızdan birçok kişi de Samsun da olacak. Biz 9 çukurlu golf sahamızı yapalım da olsun bitsin demedik. Uluslararası müsabakaların yapılabilmesi için golf sahalarının mutlaka 18 çukurlu olması gerekiyor. Biz bu kararı da cesaretle verdik ve şu an 18 çukura çıkarma çalışmalarımızı ve alt yapı inşaatımızı bitirmek üzereyiz. 2016 nın sonunda 18 çukurluk alan dolgusu ve golf sahası içerisinde yer alacak hizmetler bitmiş olacak. Kış ayında da çimlemesini yapacağız ve 2017 Olimpiyatlarında golf sahamızda uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapacağız diye konuştu.

Cuma günü açılışı yapılacak olan golf sahasında ayrıca aynı gün federasyon tarafından bir de turnuva düzenlenecek.SAATHANE MEYDANI NDA SONA YAKLAŞILIYOR

13.07.2016 05:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Saathane Meydanı Projesi çalışmalarını kış aylarına kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

SAATHANE MEYDANI NDA SONA YAKLAŞILIYOR

Yer altından çıkan tarihi duvarlarla birlikte değişen projelerle birlikte uzun süredir devam eden Saathane Meydanı düzenleme çalışmalarında son viraja gelindiğini belirten Zennube Albayrak, yeni yapılan değişiklikleri ilk yapılacak olan Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Albayrak, Saathane ile ilgili olarak şu anda meydan düzenleme çalışmaları devam ediyor. Oradaki tarihi değerleri, üstten gittiğinizde de görünebilecek şekilde bir proje hazırlanıyor. Taşhan ve medresenin çalışmaları tamamlandı ve kuruldan projeleri geçti. Taşhan ın şu anda restorasyonu devam ediyor. Medrese tekrar ihaleye çıkacak. Hamamın olduğu kısmın projeleri de birkaç gün içerisinde Saathane Meydanı ndaki kalıntılarla beraber projelendirilerek çalışmaları tamamlayıp kurula göndereceğiz. Mahkeme süreciyle ilgili bir sıkıntı yok. Bu konuyla alakalı olarak tekrar bir plan değişikliğine gittik. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu projeleri biz bu ayki kurula yetiştirmeyi düşünüyoruz. Bu tarihi değerlerimizi kurtarmak için kışı bulmadan çalışmaları tamamlamamız gerekiyor. Bu çalışmalar devam ederken, bir taraftan da buralar gezilirken vatandaşlara izletilecek animasyonlar da hazırlanmaya başlandı. Saathane Meydanı düzenleme çalışmaları sona erdikten sonra vatandaşlar için güzel bir görünüm kazanacak dedi.