Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık çağrısı

08.05.2017 08:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye deki kadın girişimci sayısının Japonya daki kadın girişimcilerden 25-30 kat daha az olduğunu belirterek, Türkiye deki kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi.
BAŞKAN YILMAZ: KADINLAR İŞ KURDUKLARINDA ÇOCUKLAR GİBİ SEVİNİYORUM Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) tarafından Teknoloji ve Dünyaya Yürüyen Kadınlar  konulu panel Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Kongre Merkezi nde düzenlendi. TÜRKONFED, ORKASİFED ve SAMİKAD tarafından düzenlenen panele, Samsun dan ve çevre illerden birçok girişimci işkadını katıldı.

Kadın girişimcilerin sayısının artması için daha çok pozitif ayrımcılık yapmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Son 10 yıl içerisinde nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın ve kadın girişimcilerimizin sayılarını arttırmaya yönelik olarak çaba gösteriyoruz. Dünyanın en gelişmiş 10 ülkeden birisi olan Japonya daki kadın girişimci oranının Amerika dan bile daha fazla durumda. Türkiye deki bu oranın Japonya nın 25-30 kat daha aşağısında olduğunu bilim insanları söyledi. Kadınlarımız, ev hanımı olmayı, kamuda çalışmayı veya maaşlı bir işte çalışmayı kendilerine yeterli görmüşler, neden iş kurup da işkadını olma yönünde gelişmemiş bunun nedenlerini alıştırıyoruz. Bunun sosyolojik, sosyokültürel nedenleri de vardır. Bu toplantının bu sosyolojik ve psikolojik nedenlerinin araştırılmasında araştıracaktır. Kadın girişimcilerin neden az olduğunun iyi araştırılması lazım. Biz yerel yöneticilere ne düşer diye her zaman düşünmüşümdür. 2 kadın bir araya gelip de iş kuralım diye mücadele verdiklerinde çocuklar gibi seviniyorum, onların açılışlarına gidip, kadın girişimcilere destekte bulunduğumda huzur bulduğumu içtenlikle söylüyorum. Bunlar yetmez tabii ki. Başka hangi pozitif ayrımcılıklar yapılarak, hangi özel avantajları kadınlara sağlayabiliriz diye de düşünmemiz lazım dedi.

Toplantıda ayrıca konuşma yapan SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, Kadının iş hayatına katılımındaki başlıca sorunlardan kreş eksikliği, hasta ve yaşlı bakımı, engelli hastası olanların sorunu kadına mal olmuş durumdadır. Amaçlarımızdan bir tanesi, meslek edindirdiğimiz kadınlarımıza iş hayatına atıldıklarında sürdürebilirliği sağlamak için mentörlük vermektir. Panelimizin hayırlı geçmesini diliyorum diye konuştu.

İlknur Yılmaz ın moderatörlüğünü yaptığı Teknoloji ve Dünyaya Yürüyen Kadınlar paneli konuşmaların ardından, Ülkü Çelikkol, Hürriyet İpek, Ebru Özen ve Doç. Dr. Ayten Çil in konuşmalarıyla sonlandı.Büyükşehir in Mega Projeleri Sivas a Örnek Olacak

08.05.2017 07:55

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ın eşi Yurdagül Aydın, Kadın Meclis üyeleri ve Sivas Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi üyelerinden oluşan heyet ile bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun a geldi.
Sivas heyetini ilk olarak makamında ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, heyeti Samsun da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Sivas a da her konuda destek ve katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve eşi Semiha Yılmaz ın misafiri olan heyet, Samsun un tarihi ve turistik bölgelerinde incelemelerde bulunarak Samsun da Büyükşehir Belediyesi nin hayata geçirdiği mega projeleri Sivas a taşıyacak.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ın eşi Yurdagül Aydın ın başkanlığındaki heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve eşi Semiha Yılmaz a göstermiş oldukları konukseverlik ve ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın eşi Yurdagül Aydın da, gezi süresince gördükleri çalışmalar ve projelerden oldukça etkilendiklerini belirterek, Sivas ta da bazı projeleri uygulamak istediklerini ifade etti. Ziyaret karşılık sohbet ve hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Ziyaret sırasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdiresi Hanife Papila da heyete eşlik etti.Falcon Fest Şahinkaya Kanyonu Festivali

03.05.2017 13:16

Tüm dünya 17-19 tarihler arasında Samsun da yapılacak olan Falcon Fest e hazırlanıyor. 19 Mayıs haftasında yapılacak olan etkinliklere Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Kuveyt, Litvanya, Macaristan, Portekiz, Rusya Federasyonu ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden binlerce sporcu katılacak. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından organize edilen festivalde Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu nda yapılacak. BASE Jump, Tırmanış, Slackline, Kano, Stand Up Paddle (SUP) ve Paramotor spor dalları çeşitli ülkelerden gelen uzman sporcular tarafından yapılacak. Falcon Park (Festival alanı) Şahinkaya kanyo nunda bulunan Tabiat Parkı, yüzlerce sporcuların çadırlarda kalacağı festival alanına dönüştürülecek Festival alanına gitmek isteyen katılımcılar tekneyle 30 dakikada tekneyle yaklaşık 1 saate gidebilir. 


Ayrıntılı Bilgi İçin  http://falconfest.org/  sayfasını ziyaret edebilirsiniz...


Başkan YILMAZ ın Kırsal Bölge Hassasiyeti

03.05.2017 06:45

TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği (TKB) bölge toplantısı için gittiği Kırklareli nde konuştu.
Toplantıyı bir öneri ile kapatan Başkan Yılmaz,  Biz sokağı, çarşıyı, mahalleyi, kaleyi daha doğrusu topyekün şehri insanlık tarihinin bellek merkezidir dediğimiz şehri korumak ihya etmek ve gelecek nesillere bizim aldığımız ölçeklerden daha güzel daha korunmuş bir şekilde sunmak üzere bir misyon taşıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız en güzel çalışmalardan biri de sokak sağlıklaştırma projesi. Bu kadar büyük bir işi yapmak okyanusu geçmeye benziyor. Peki biz okyanusu geçiyoruz da derede boğuluyoruz diye düşünüyor muyuz. Yapmayalım şu derede boğulmayı hak etmiyor bizim ülkemiz. Nedir bu derede boğulma meselesi? Bu sıvasız boyasız binalar yarım kalmış inşaatlardan oluşmuş mahallelerimiz. Bunlar adeta şehirlerimizi katlediyor. Diye konuştu.Koruma için kalkınma, kalkınma için gelişme, gelişme için bütünleşme felsefesi tarihi Kentler Birliğimizin bir başka felsefi omurgasını oluşturuyor. Diyen Başkan Yılmaz;  Bir tarihi eseri koruyabilmemiz için kalkınmamız lazım. Son yıllarda ihmal etmememiz gereken bir konu kırsal kalkınma meselesi. Son yıllarda şehirlere yönelmiş aşırı göçlere baktığımızda ihmal edilmiş bir kırsal ile karşı karşıya kalıyoruz. Ekonomisi ile göç verişi ile arka bahçe haline gelmiş bir kırsal sıkıntımız var. Muhteşem eserler var oralarda. Ama bunların hepsi boşalmış yıkılmaya, yok olmaya yüz tutmuş, koruma konusunda da güçlükler oluşmuş kırsal bölgelerimiz var. Dedi.


Başkan YILMAZ Konuklarına Samsun u Tanıttı

03.05.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Nisan ayı toplantısı için Samsun a gelen belediye başkanı ve meclis üyelerine Samsun u anlattı.
Toplantı öncesi yapılan geziye katılan belediye başkanları Samsun un çok beğendiklerini ve beklentilerinin ötesinde bir şehirle karşılaştıklarını belirterek Başkan Yılmaz ı tebrik ettiler.Otobüsle konuklarını şehir turuna çıkartan ve Samsun un tarihi, ekonomik ve kültürel özellikleri hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan Taş Elemanları Üretim Fabrikası nı da gezdirdi. Fabrikayı inceleyen ve Başkan Yılmaz dan bilgi alan belediye başkanları, üretim süreci ve sonunda ortaya çıkan malzemelere ve kent mobilyalarına da hayranlıklarını dile getirdiler. Başkan Yılmaz fabrikada üretilen her şeyin şehre güzellik kattığını söyleyerek, Taş fabrikamızla şehrimizi adeta bir nakış gibi işliyoruz. Doğadan aldığımız tonlarca ağırlıktaki taşları ahşap keser gibi bu fabrikanın içerisinde kesip istediğimiz boyutta üretiyoruz. Ürettiğimiz taşları da şehrimizin birçok noktasına anında seriyoruz. Kendi işimizi kendimiz yaparak milyonlarla ifade edilebilen bir tasarruf sağlıyoruz açıklamalarında bulundu.