Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Gökyüzü Paramotorlarla Şenlendi

18.05.2017 08:05

Samsun Büyükşehir Belediyesinin davetiyle Samsun a gelen paramotorcular, gökyüzünde akrobasi gösterisi yaptılar.
Gösteri öncesinde açıklamalarda bulunan paramotorcular, Festival için Samsun Büyükşehir Belediyesinin davetiyle buraya geldik. 2 gün Samsun semalarında uçacağız. Ondan sonra da Şahinkaya Kanyonu nda uçacağız. Buraya uçuş yapmaya geldik. Şu anda Atakum da bulunuyoruz. Çok güzel bir parkur var. Buradaki sporcu arkadaşların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Uçuş yaptığımız aletin adı paramotor. Paraşüt ve motordan oluşuyor. Motorun görevi bizi itmek. Bizi asıl uçuran ise paraşütün kanatları. Aldığımız benzine göre 1-1,5 saat uçuşlar yapabiliriz. Burada da sahil boyunca iyi bir uçuş yapacağız dediler.17-18-19 Mayıs Falcon Fest kapsamında Samsun a gelen profesyonel paramotorcular Yusuf Memnun, Kemal Oturak, Erdoğan Dağlı ve Ekrem Çavuş Atakum sahilinde paramotorlarla uçarak gökyüzünü şenlendirdiler.

Paramotorcular daha sonra gökyüzünde değişik akrobatik hareketler sergileyerek sahil boyunca uçuş gerçekleştirdiler. Paramotorcular, yaklaşık 1 saat havada gösteri sergilediler.Kanyonda Paramotor Gösterisi Nefes Kesti

18.05.2017 07:58

Samsun un Vezirköprü ilçesinde Şahinkaya Kanyonu nda yapılan  Falcon Fest  etkinliğinde paramotor tutkunlarının gösterisi nefes kesti.
Büyükşehir Belediyesince düzenlenen festival renkli gösterilerle devam ediyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen Türkiye nin ilk ve tek ekstrem spor festivali  Falcon Fest , Şahinkaya Kanyonu nda yapılıyor. Adrenalin tutkunları festivalde boy gösteriyor. Bu kapsamda ilk olarak sahneye paramotorcular çıktı. Paramotorcular Şahinkaya Kanyonu nda nefes kesen bir gösteri yaptı. Kanyonda iki dağ arasından geçiş yapan paramotorcular yürekleri ağızlara getirdi.200 Metre Yükseklikte Rekor Denemesi

18.05.2017 07:52

İngiliz sporcu Jediah Doohan, Samsun un Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu nda Dünya ip üstünde en uzun süre kalma rekor denemesinin 50 saatini geride bıraktı.
Kanyonda 17-19 Mayıs tarihlerinde base jump (serbest atlayış), slackline ve highline (yüksekte ip üstünde yürüme), kaya tırmanışı, kano ile paramotor gibi 5 extrem spor branşlarında etkinlikler düzenlenecek.19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Türkiye nin ilk ve tek ekstrem spor festivali  Falcon Fest, Şahinkaya Kanyonu nda yapılıyor. Bu kapsamda İngiliz sporcu Jediah Doohan, 100 saat sürecek Dünya ip üstünde en uzun süre kalma rekor denemesine başlamıştı. Doohan rekor denemesinin yarısı olan 50 saati ipin üstünde geçirdi. Doohan 90 saat ile başka bir sporcuda olan rekoru kırmayı hedefliyor.

Festival hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Burası daha önceden keşfedilmemiş, su altında kalan bir vadiydi. Suyun ortalama derinliği 80 metre civarında. Dağın en tepesi de suyun 415 metre yukarısında. Bu bölge daha önceden ilkel teknelerle gezi yapılan bir yerdi. 2014 yılından beri buraya değişik projeler uyguladık. STK lardan fikirler aldık. Spor federasyonlarına yazı yazarak bilgiler aldık. Sonra da buradaki spor potansiyelini keşfettik. Belediyede burayla ilgili bir kurum oluşturduk. Burada yapacağımız festivalin adını Falcon Fest koyduk. Falcon, şahin demek. Bu zirvelerde şahin yuvası olduğu için adına bunu verdik. Bunun için yaklaşık 4 aydır çalışıyoruz. Türkiye rekortmeni Cengiz Koçak bize yardımcı oldu dedi.

Rekorun yarısının tamamladığını hatırlatan Arlı, Bu sene 11 extrem spor dalı yapmayı düşünmüştük. Bu sene bunun 5 tanesini yapabildik. İlerleyen yıllarda daha fazlasını yapmayı planlıyoruz. Bugün yapacağımız etkinliklerde 19 ülkeden gelen 19 sporcu, zirveden paraşütsüz atlayacak. Sonradan paraşütünü açacak. Base jump yapacaklar. 19 sporcu 3 er dakika arayla suda yaptığımız platformun üzerine atlayacak. Dağ tırmanıcıları dağa tırmanmaya başladı. Sudan 200 metre yukarıda yaşayarak dünya rekoru denemesi yapan yabancı uyruklu bir sporcumuz var. Şu anda 50 saattir ip üzerinde yaşıyor. 100 saati tamamlamaya çalışıyor. İp üzerinde kendi yaptığı hamakta kalıyor. Yelkenciler gösteri yapacaklar. Paramotorcular da gösteriler yapacak. Bunu ilerleyen yıllarda geniş katılımlı ve daha fazla spor dalıyla yapmayı düşünüyoruz. Toplam 19 farklı ülkeden 25 yabancı sporcu katıldı. Yerli sporcularla birlikte toplamda 100 sporcu festivalde marifetlerini sergileyecek diye konuştu.

Festival çeşitli etkinliklerle 3 gün devam edecek.Başkan YILMAZ: Yatırımcılar Baş Tacımız

15.05.2017 11:54

4 yıldızlı otelin açılış töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Bugüne kadar teşvik ettiğimiz bütün yatırımcılara, Samsuna yatırım yapmak üzere şehrimizde çaba içerisinde olan girişimcilere elimizden gelen her türlü katkıyı vermek için çaba gösterdik dedi.

Samsun ve Krasnodar şehirleri arasında başlayan uçak seferlerinin geçmişi ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, Rus uçağının düşürülmesinden sonra gerilen ilişkilerin birçok emeği ziyan ettiğini ifade ederek; Biz ilerleyen zamanlarda onlar bizi çok iyi tanıdıkları için ve biz de onları çok sevdiğimiz için dost elini hiç çekmedik. Orada kurduğumuz dostlukları taze tutabilmek için sürekli gittik geldik. Bu süreçte katkılarını bizden esirgemeyen, bu ilişkileri taze tutmak için ve kuvvetlendirmek için katkı verenlere teşekkür ediyorum. Sonunda da başardık ve haftada 1 gün uçuş başladı. Haftada 2 gün olmamasının sebebi bizim havaalanımız önümüzdeki günlerde 2 ay kapanacak. Bir pist düzenlemesi olacak. Bu nedenle uzun vadeli bir rezervasyon yapılamıyor. O  bakımdan bu sorun çözülene kadar biz haftada bir gün uçalım, ondan sonra bu sezon bu sorun çözüldükten sonra önümüzü görelim, bu tarifeli uçuş gün sayısını da sonrasında artıralım ama bu arada imkan olursa da charter uçuşları ile bunun takviye edelim diye düşündük. Yeni otelimiz şehrimiz ve memleketimiz için hayırlı olsun. Allahım hayırlı ve uğurlu etsin diye konuştu.Tekkeköy ilçesinde yapımı tamamlanan 4 yıldızlı Park İnn oteli yapılan törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Yılmaz, Samsunda gerek havaalanı, gerek organize sanayi bölgeleri gerek se konaklama tesisleri konusunda önemli hamlelerin yapıldığını söyleyerek, Bu hamlelerden en önemlilerinden birisi Organize Sanayi bölgesiydi. Bu şehir sadece Organize Sanayi Bölgesi ni kurmakla kalmadı büyük bir Lojistik Organize Sanayi Bölgesi ni yapmaya da teşebbüs etti ve bunu da gerçekleştiriyor. Samsun lojistik merkezi olmaya aday bir şehirdi ve hala da öyle.  Çünkü Samsun iç Anadolu dan Karadeniz e uzanan önemli bir koridorun sahil yoluyla buluşan bir düğüm noktası. Dolayısıyla Samsun un bulunduğu konum ve hemen önündeki Organize Sanayi Bölgesi ve Limanı büyük bir avantaj.  Geçtiğimiz beş sene içerisinde konaklama ile ilgili sorunumuz yüzde seksen oranında çözüldü. Bugün açılışını yaptığımız bu otelin başarısını da kendi başarımız olarak görüyor ve arkasında duruyoruz. Bugüne kadar teşvik ettiğimiz bütün yatırımcılara, Samsun a yatırım yapmak üzere şehrimizde çaba içerisinde olan girişimcilere elimizden gelen her türlü katkıyı vermek için çaba gösterdik. Yatırımcılar baş tacımız. Dedi.

ARINÇ TAN BAŞKAN YILMAZ A ÖVGÜ

Açılış için davetli olarak Samsun a gelen Eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Başkan Bülent Arınç da yaptığı konuşmada Başkan Yılmaz ı överek, 20 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığı döneminde isminden her zaman saygınlıkla bahsedilen itibarlı bir insandır. Bütün mesaisini Samsun a hasleden değerli bir arkadaşımızdır. Tarihi Kentler Birliği içerisinde yaptığı faydalı çalışmaları yakından biliyorum. Gerçekten Yusuf Ziya bey bu işin aşığıdır. Bugüne kadar da hakkında hiçbir dedikoduya hiçbir şaibeye yer vermemiş pırıl pırıl bir insandır. Çalışır,  gayret eder, başarır ve Samsun’un kalkınması için de büyük hayalleri büyük rüyaları olan bir insandır. Şeklinde konuştu.Rusya dan Samsun a Uçuşlar Başladı

15.05.2017 11:52

Samsun ile Rusya nın Krasnodar şehri arasındaki direkt uçak seferleri bugün yeniden başladı.
Rus misafirleri Samsun da görmekten mutluluk duyduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Bu seferlerle bizim çocuklarımız tanışacak, iş adamlarımız tanışacak, bizim halklarımız tanışacak. O zaman iş birliğimiz gelişecek dedi.Krasnodar dan Samsun a gelen yolcular için Samsun-Çarşamba Havaalanı nda tören düzenlendi. Rusline firmasına ait Bombardier CRJ-200 tipi 54 kişilik uçak, Krasnodar dan havalanarak 40 dakikada Samsun-Çarşamba Havaalanı na iniş yaptı. İş adamları, yöneticiler ve medya mensuplarından oluşan yolcular; çiçekler ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin yöresel oyunları ile karşılandı. Ruslar halk oyunlarını ilgiyle izlerken bazıları oyunlara alkışlarla tempo tuttu. Yolcular ardından resepsiyonda düzenlenen kokteyle katıldı.

Bu uçuşların iki ülke halkını birbirine daha da yakınlaştıracağını belirten Rusline firması Geliştirme Dairesi Başkanı Alexey Donchenko, Bu uçuşlar arkadaşlığımızı pekiştirecek ve bu uzun süreli olacaktır  diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır,  Bundan sonra daha sık gidip geleceğiz ve birbirimizi daha yakından tanıyacağız. Samsun ve Türkiye açısından önemli bir süreci tamamladık. Hep birlikte başardık. Ülkemize ve Rusya ya hayırlı olsun  şeklinde konuştu.

Bugünün bir emeğin sonucu olduğunu vurgulayan Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel,  İnanmak başarmanın yarısıdır. En uzun yolculuklar bir adımla başlar. Dostluklar, arkadaşlıklar kendiliğinden oluşmaz, emek ister. 11 yıllık alkışlarla karşılanıyor. Bunu hak ediyoruz. Nasıl binlerce yıl komşuysak, bütün zorluklara rağmen dost olmayı başarabiliyorsak, bu 11 yıldan sonra yüzlerce yıl bu tarihi hep birlikte sürdüreceğiz  dedi.