Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Nostaljik Ziyaret

15.12.2016 07:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, daha önce bir süre görev yaptığı Karayolları Genel Müdürlüğü Van 11. Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

Van’daki temasları kapsamında kendisinin de bir süre Bölge Müdürü olarak hizmet verdiği KGM Van 11. Bölge Müdürlüğü nü ziyaret etmeyi ihmal etmeyen Başkan Yılmaz, Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülşah la bir araya geldi. Gülşah tan bölgede yapılan yatırımlar hakkında bilgi alan ve kendisinin görev yaptığı dönemle ilgili bazı anılarını da aktaran Başkan Yılmaz Bir an eski günlere döndüm. Van ı ve Vanlıları hiç unutmadım. Bu ile ayrı bir ilgim ve sevgim var diye konuştu.Büyükşehir Karla Mücadele Solisyonunu Kendisi Üretiyor

14.12.2016 13:08

Karla mücadele çalışmalarının en önemli malzemelerinden olan solüsyonlar, buzlanmayı çözücü etkisiyle kazaların önlenmesinde büyük rol oynuyor.

Derebahçe mahallesinde kurulu bulunan Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı bünyesindeki atıl duran biyodizel tesisi binasını fabrikaya dönüştüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, artık solüsyonu kendisi üretecek. Küçük eklentilerle fabrika haline getirilen tesiste yapılacak üretimle soğuk ve karlı havalarda yollardaki donma ve buzlanmaya karşı etkili olan solüsyon, karla mücadele maliyetini önemli oranda düşürecek.Karayolları, il özel idareleri ve belediyeler de her yıl solüsyon ürünleri alımı için kaynak ayırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi de bu harcamayı en aza indirmek için atıl vaziyette duran biyodizel tesisini solüsyon fabrikasına dönüştürdü. Yapılan akıllı yatırımla yılda 1 milyon TL kar elde edilecek.

TUZA GÖRE 6 KAT ETKİLİ

Geçen yıl solüsyon için 750 bin TL ödeyen Büyükşehir Belediyesi, ham madde için de 250 bin TL ödeme yapmıştı. Fabrikanın üretime geçmesiyle belediye, her yıl 1milyon TL kâr elde etmiş olacak. Fabrika, ful kapasite ile çalıştığında günlük 100 ton solüsyon üretebilecek. Üretimi yapıldığı için tuza göre 4 te bir oranında ucuza mal edilecek donmaya karşı etkili ve buz çözücü Kalsiyum Asetat adı verilen solüsyon, tuza göre 6 kat daha uzun süre fayda sağlıyor.

-45 DERECEYE KADAR DAYANIKLI

Kireçteki kalsiyum karbonatın asitler aracılığı ile parçalanarak, elde edilen ürünün stabil hale getirilmesiyle hazırlanan solüsyonun çevreye hiçbir zararı bulunmayıp,  bitkileri donmaya karşı koruyabiliyor. Yapılan bilimsel analizlere göre karlı havalarda buzlanmayı çözmek amacıyla yollara serpilen tuza göre solüsyon çok daha fazla yarar sağlıyor. Tuz en fazla -10 dereceye kadar etkili olurken, solüsyon ise donma derecesi ve buzlanma derecesini -45 dereceye kadar düşürüyor. Etki süresi bakımından tuz 8 saat, solüsyon ise 48 saat dayanabiliyor. Ayrıca tuza göre yollara dökülmesi daha kolay olan solüsyon, asfaltı ise bozmuyor.

KÂRLI BİR YATIRIM

Solüsyon fabrikası yatırımıyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal ve Bakım Onarım Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi, kent ekonomisi için son derece yerinde ve faydalı bir yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin her zaman olduğu gibi bu kez de az maliyetle çok faydalı bir projeye imza attığını ifade eden Ekmekçi,  650 bin nüfuslu şehrimizde, metropol ilçelerimizde ve sorumluluğu bize ait olan taşıt ve insan yoğunluğunun fazla olduğu güzergahlarda donmayı, buzlanmayı, kaymayı engellemek için her yıl solüsyon uygulaması yapıyoruz.  Geçen sene solüsyona 750 bin TL gibi bir ücret ödemiştik. Ham madde için 250 bin TL ayırmıştık. Kaynaklarımızı israf etmeme adına kendi solüsyonumuzu üretmeye karar verdik. Şantiyemizde atıl vaziyette bulunan bir biyodizel tesisimiz vardı. Bu tesise küçük eklentilerle yok denecek bir maliyetle solüsyon fabrikasına çevirdik. bilgisini verdi.

RESMİ KURUMLARA DA VERECEĞİZ

Karla mücadele çalışmaları kapsamında buzlanmaya karşı sadece ham madde parası vereceklerinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ise Bu yatırımı ile sadece ham maddesine para vererek maliyetlerimizi düşürüyoruz. Solüsyon için kullanacağımız suyu sondaj sularından alacağız. Orada artık standartlara uygun olarak kendi solüsyonumuzu üreteceğiz. İsteyen kurumlar olursa onlara da bedeli mukabilinde solüsyon vereceğiz. Şuan 500 bin TL kardayız. Geçen yıllarda bütçe imkanlarından dolayı atmamız gerekenden az solüsyon attık. Artık öyle olmayacak. Yaptığımız çalışmalarla geçen yıllara göre 1 milyon TL toplamda kar etmeyi planlıyoruz.  ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ Van da Şehit Ailesini Ziyaret Etti

14.12.2016 13:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bitlis ziyaretinin ardından geldiği Van’da, İstanbul daki hain terör saldırısında şehit olan polis memuru Soner İdil in ailesini ziyaret etti.

BU SALDIRININ ACISI KOLAY HAFİFLEMEYECEK Başkan Yılmaz 3 ay önce göreve başlayan ve hain saldırıda şehit olan Soner İdil in babası Miktad İdil e başsağlığı dileyerek şehidimiz için dua etti. Duygusal anların yaşandığı taziye ziyaretinde Başkan Yılmaz terörü bir kez daha lanetleyerek acılarının çok büyük olduğunu dile getirdi.

Başkan Yılmaz, şehit evine yaptığı taziye ziyaretinin ardından Van AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı nda düzenlenen programa katıldı. Burada yaptığı konuşma da yine İstanbul da yaşanan alçak terör saldırına değinen Başkan Yılmaz, Hepimizin yüreğinde çok taze olan ve acısı kolay kolay hafiflemeyecek olan İstanbul saldırısında hayatını kaybetmiş olan şehitlerimize Allah tan Rahmet Diliyorum. Allah ailelerine sabır versin. Bu hain saldırı bütün ülkenin canını yaktı. Gazilerimize de yaralanmış olan ve şu an hastanelerde tedavi olma süreci içinde olan kahraman polislerimize ve vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bulunduğumuz coğrafya hakikaten bize bedel ödeten, burayı yurt edinmemiz karşılığında bedel ödediğimiz bir coğrafya. Ama burası bizim vatanımız ve hep öyle kalacak. Bu eşkıya bozuntuları yaptıklarının karşılığını misliyle ödeyecek diye konuştu.

Programa AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İl Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer katıldı.BAŞKAN YILMAZ GEVAŞ TA

14.12.2016 13:00

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Van ın Gevaş Belediyesini ziyaret etti.

Belediye binasını gezen Başkan Yılmaz ve beraberindekiler, Başkan Hakan dan bilgiler aldılar. Gerçekleştirilen belediye ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, İlçemize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. Biz her zaman sizden çok şey öğrendik. Her Samsun a gelişimizde sizlerden yeni bir şeyler öğreniyoruz. Özellikle Tarihi Kentler Birliği nden çok faydalanıyoruz dedi.Bitlis ten karayolu ile gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Başkan Yardımcısı Behçet Altıntaş, meclis üyeleri ve belediye personelleri tarafından karşılandı.

İlçede Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler de veren Başkan Hakan, Sizlerin yapımını üstlendiğiniz kent meydanı bitti. Saat kulesi de son aşamaya geldi. Bir de belediye çay bahçemizdeki kafede yıkılarak yeniden yapıldı ve bir haftaya kadar tamam olur. Verdiğiniz tüm desteklerden dolayı ilçe halkı adına teşekkür ederim  ifadelerini kullandı.

Gevaş ın çok hızlı değiştiğini ve bundan da büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Ben ilk buraya geldiğimde açıkçası canım sıkılmıştı. Burası çok kötü bir görünümdeydi. Ancak şimdi görünce çok mutlu oldum. Çok hızlı değişmiş. Belediye binası yenilenmiş ve modern bir bina olmuş. Kent meydanı da çok güzel olmuş diye konuştu.

Yapılan saat kulesinde Samsun un da bir hatıra olmasının iyi olacağını belirten Başkan Yılmaz, Buraya gelen Samsunlular da buradan kendinde bir hatıra bulsun. Bu saat kulesinde Samsun hatırası yıllarca kalır. Yarım olan yandaki binada mutlaka yapılması lazım. Orada güzel bir toplantı salonu olması lazım. Şunu da belirtmek isterim ki en güzel imkan ilişki sermayesidir. Bu da Sinan Başkanımda var şeklinde konuştu.

Sıcak bir sohbetin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve beraberindekiler il merkezine geçtiler.Şehit Mustafa Öztürk Dualarla Uğurlandı

13.12.2016 07:23

İstanbul Beşiktaş ta yaşanan patlama sonucu şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk, Başkan Yılmaz ın da katıldığı cenaze töreni ile memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.Hafta sonu Beşiktaş-Bursaspor karşılaşması sonrası Vodafone Arena Stadyumu yakınlarında meydana gelen patlama sonucunda şehit düşen 27 yaşındaki polis memuru Mustafa Öztürk ün cenaze namazı memleketi Samsun un Çarşamba ilçesinde kılındı. Şehidin cenazesinde annesi Nurcan, babası Ahmet ve şehidin kardeşi Murat Öztürk, ayakta durmakta zorluk çekti.

ATANAMAYINCA POLİS OLDU

Şehidin 15 gün sonra sözleneceği belirtildi. Şehidin 2 yıl önce Ankara Gazi Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği mezunu olduğu ve ataması yapılamadığı için de 2014 yılında polisliğe başvurduğu belirtilirken, şehidin kardeşi Murat Öztürk ün ise Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi olduğu belirtildi.

Cenaze namazı öncesi Sarıcalı Mahallesi Yunus Emre Caddesi ndeki baba evinde helallik alındı. Baba evinde alınan helalliğin ardından Öztürk ün cenazesi vatandaşların tekbirleri arasında Tarihi Köprü üzerinden geçilerek Çarşamba Rıdvanpaşa Camisi ne getirildi. Cenaze, Rıdvanpaşa Camisi nde öğle namazına müteakiben İl Müftüsü Veysel Çakı tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Yenikışla Mahalesi ndeki aile kabristanlığına defnedildi.

Şehidin cenaze namazına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba İlçe Kaymakamı Caner Yıldız, belediye başkanları, mülki-idari amirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.