Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

30.05.2016 05:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu şehir dışından gelen katılımcılara kent estetiği açısından yapılan çalışmaların ağırlıklı olduğu yerler gezdirildi.

Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

Sempozyuma katılanlar Samsun a hayran kaldı

25 – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Türkiye nin birçok ilinden akademisyen, öğrenci ve kent estetiği ile ilgili yüzlerce kişinin katıldığı 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda son gün şehir turu düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şehir estetiği alanında yaptığı alanların ağırlıklı olarak ziyaret edildiği gezi turuna katılanlar, Samsun a hayranlıklarını dile getirdiler.

Panorama 1919 Müzesi büyük beğeni kazandı

Şehir turuna Panorama 1919 Müzesi ni ziyaret ile başlayan katılımcılar müzede yer alan yağlı boya tablosuna hayranlıklarını gizleyemediler. Teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılarak yapılan müzede 25 dijital projeksiyon ile ses ve görsel materyaller kullanılarak ziyaretçilere farklı bir deneyim sunulacak. Panorama 1919 Müzesi nde yer alan bir diğer önemli çalışma da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara da karşılanmasını resmeden dev yağlı boya çalışması olarak biliniyor. 29 metre genişlik ve 10 metre yüksekliğe sahip olan bu eşsiz eser ve çevresindeki 12 silikon heykel milletin devletini kurtarmak adına gösterdikleri özgüveni sergileyecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent estetiği açısından attığı en büyük adımlardan ilki olan Çiftlik Cadde AVM Projesi sonrası oluşan görsel güzellik karşısında da şehre bir kez daha hayran kalan katılımcılar, Samsun un gelişen ve değişen bir kent olduğunu ve beklediklerinden güzel bir şehirle karşılaştıklarını ifade ettiler.

Katılımcılar Samsun dan memnun ayrıldı

Katılımcılara Samsun un tarihi ve kültürel varlıklarını da anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın, İki günlük yoğun süren ve 44 akademisyenin hazırladığı sunumların yer aldığı sempozyumun son gününde il dışından gelen katılımcılara şehir turu düzenledik. Bu kapsamda Panorama 1919 Müzesi, Bulvar AVM, Çiftlik Cadde AVM, Kent Müzesi, Golf Sahası ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak üzere bir çok yerde incelemelerde bulunan katılımcılardan aldığımız geri dönüşler hep olumlu yönde oldu. Samsun un her alanda gelişiyor olması şehre gelenlerin mutlu ayrılmasını sağlıyor. Ben sempozyuma katılan ve kent estetiği adına çalışmalar yapan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA ŞEHİR İÇİN DESTEK VERİN

27.05.2016 11:11

Kent Estetiği Sempozyumu nda STK ların şehirlerde yapılan çalışmalara destek olması gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA 

SAATHANE DE SONRA SIRA BEDESTAN DA

Samsun un konuşulduğu 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda Samsun Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Uğur Dede nin Bedestan Çarşısı na estetik bir dokunuş yapılması ve tarihi çarşının gün yüzüne çıkarılması talebi sonrasında Başkan Yılmaz müjdeyi verdi. Saathane nin ardından sıranın Bedestan Çarşısı na geleceğini ifade eden Başkan Yılmaz, Bedestan da dönüşüm yapmak çok zor bir iş değil. Ancak önceliğimiz Saathane. Çünkü Saathane şehir merkezinin ilk kurulduğu yer. Şehirler ilk defa kurucusu tarafından bir medresenin, hanın, hamamın, caminin kurulmasıyla başlayan ve sonra da etrafı ışınsal olarak gelişerek büyüyen dokulardır. Osmanlı şehirlerinin tümü böyledir. Saathane de Samsun un ışınsal olarak büyüdüğü bir merkezdir. Saathane nin ardından Bedesten Çarşımıza da sıra gelecek. dedi.

KARŞI DURULAN PROJELER BUGÜN ŞEHRİMİZİN PRESTİJ PROJELERİ

Şehirlerde mücadele ederken STK lardan destek alamadıklarını ve bunun en acı örneğini ilk Belediye Başkanı olduğu ve şimdiki Anneler Parkı nı yaparken yaşadıklarını anlatan Başkan Yılmaz, En büyük dirençle Anneler Parkı yaptığımız Modern Pazarı nın orada karşılaştım. Hiç unutmuyorum. O zaman da yeni belediye başkanı olduğum için hep merak ettim acaba kimler bana yardım edecek ve elini taşın altına koyacak diye etrafıma baktım ve bir Allah ın kulunu bulamadım. Oraları pazarcılık yapmaktan çıkarıp sabit dükkana döndürmüş kişiler vardı. Akşamları hiç bir aile Allah şahittir ki o Modern Pazarı nın içerisinden geçip gidemiyordu. Çünkü bütün alkolikler bütün serseriler orada idi. İlk işim o pazarı kapatmak oldu. Raylıyı yapmaya kalktık biz içindeyken içerisine çürük yumurta attılar. Biz o gün dik durup kararlılık göstermemiş olsaydık Samsun umuz bir adım bile ileri gidemezdi. Şimdi karşı durulan ne kadar proje varsa şehrimizin prestijini artıran olgular oldu. Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz. İnanın şehir için verdiğimiz mücadelelerde haksız ithamlarla karşı çıkmalar zorumuza gidiyor. Belki her yaptığımız şey doğru olmayabilir ama iz bırakabilmek mücadele gerektirir. İz bırakmak için mücadele edenlere de bir yurttaşlık görevi olarak herkesin yardımcı olması gerekir.  diye konuştu.

Uğur Dede ise, Samsun Kültür ve Sanat Derneği olarak Saathane de yapılan dönüşüme destek verdiklerini ve bu desteklerini de her platformda dile getireceklerini ifade etti.GENÇLER İSTEDİ BAŞKAN YILMAZ YAPTI

27.05.2016 11:10

Trafikte hayatlarını tehlikeye atıp araçlara takılarak kay kay yapan gençlere kayıtsız kalmayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, adrenalini güvenli bir alana taşıdı. Doğu Park alanı içerisindeki Skate Park ile gençler adrenalin tutkusunu yaşıyor.

GENÇLER İSTEDİ BAŞKAN YILMAZ YAPTI

Gençlerin talebi Skate Park için anında ekibine talimat vererek 2 ay gibi kısa bir sürede pisti gençlerin hizmetine sunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Skate Park Pistinde spor yapan gençleri görünce yanlarına uğramadan geçmedi.

GENÇLERDEN YILMAZ A SKATE PARK TEŞEKKÜRÜ

Skate Park ın keyfini çıkaran gençler, yapılan pist için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a,  Böyle bir alana sahip olduğumuz için şanslıyız. Bize bu imkanı sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz dediler.

HEM ADRENALİN HEM SPOR

Adrenalin tutkunu gençlerin araçların arkasına takılarak ve canlarını tehlikeye atarak kay kay yaptıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Çocuklarımız burada daha güvenliler. Hem adrenalin tutkularını giderecekler hem de spor yapmış olacaklar. Biz çocukluğumuzda Avrupa ülkelerindeki çocuklara özenirdik. Neden onlar bizim çocuklarımıza özenmesinler diye konuştu. Başkan Yılmaz, spor yaparken kask takmaları konusunda gençleri uyarmayı da ihmal etmedi.

İYİ SPORCU OLMAK YETMEZ AYNI ZAMANDA İYİ İNSAN OLMALI

Ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Belediyespor Kulübündeki sporcularla bir araya gelen Yusuf Ziya Yılmaz, geleceğin sporcularına, iyi sporcu olman yetmez, bunun yanında ahlaklı ve iyi insan olmak da gerekir diyerek öğüt verdi. Başkan Yılmaz, Sizlerin hedefiniz sadece yıldız oyuncu olmak olmasın. Bizim için en önemli şey çocuklarımızın iyi insan olması. Arkadaşlarını sayan, ailesini seven, doğru söyleyen ve okulunda iyi öğrenci olan sporcular olmak. Yıldız oyuncu olmasanız bile iyi insan olmak daima birinci hedefiniz olsun dedi.BAŞKAN YILMAZ: YÜREĞİM YAŞAMA SEVİNCİ DOLDU

27.05.2016 11:06

Samsun un Bafra ilçesinde, Ot Yemekleri Festivali kapsamında Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması düzenlendi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA), Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği ile birlikte düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali öncesi Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması yapıldı. 

Bafra nın Sürmeli Mahallesi nde düzenlenen Yöresel Ot Çeşitleri Toplama Yarışması na 20 yarışmacı katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Fergan Karayel yarışmacılara ne tür otlar toplayabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu, yarışmanın kuralları hakkında bilgilendirme yaptı. Yarışmacılar açık alanda çeşitli bölgelere dağıtılarak 2 saat süreyle yenilebilir ot topladı. İki saatlik süre sonunda yarışmacılar topladıkları otları Jüriye teslim etti. Yarışmanın birincisi Samsun da devan edecek olan Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali nde açıklanacak.

KIRCAN KAVURMASI KARIŞTIRDILAR

Samsun dan otobüsle gelen konuklara Sürmeli Organik Pazar da köylüler hazırladıkları hamur işlerini ikram etti. Sürmeli Organik Pazar a gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, burada hazırlanan otlu kırcan kavurmasını Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte karıştırdı. Öğrenciler tarafından yapılan doğa resimlerini ve pazar yerini gezerek vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Burada olduğum için kendimi mutlu ve şanslı görüyorum. Hakikaten yüreğim yaşama sevinci doldu. Ben buradaki tatbikatın, diğer mahallelerde de zaman içerisinde giderek yayılarak alışkanlık haline geleceğini düşünüyorum. Çünkü herkes artık bir şekilde farklılaşarak kendini farklı bir şekilde sahip olduğu değerleri ortaya koyarak tanıtmaya çalışıyor. İller de bu yarış içerisine, ilçeler de bu yarış içerisinde. Şimdi içerisinde bulunduğumuz Sürmeli Mahallesi bu yarışta ortaya çıktı. Nerede olursa olsun şehrimizdeki örnek uygulamalardan bir tanesi konuşulunca Sürmeli uygulaması diye bahsediliyor. Bu sizin için kıvanç verici ve gurur duyulacak bir şey dedi.

Sürmeli Mahallesi Muhtarı Cengiz Tan a Bafra Kaymakamlığı tarafından hazırlanan başarı belgesi Başkan Yılmaz tarafından verildi.Samsun Afiş Yarışması nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

27.05.2016 11:05

1.Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu kapsamında düzenlenen Uluslararası Samsun Afiş Yarışması nın ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törene katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sempozyumun kent için faydalı olacağına inandığını kaydetti.

Samsun Afiş Yarışması nın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Uluslararası Samsun Afiş Yarışması nın ödül töreni, Samsunum-1 Gemisi nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki geceye Genel Sekreter Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, kaymakamlar, daire başkanları, akademisyenler ile davetliler katıldı.

Gecede konuşma yapan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  profesyonelce hazırlanan sempozyumun herkesi etkilediğini söyledi. Bilimsel boyutu, bildiriler, panellerdeki konuşulan konuların içerik itibariyle ağırlığı ve yeterliliğiyle herkesin büyük verim alacağı bir sempozyum olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Sempozyumu, çalışmaları ve organizasyonu çok beğendim. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İyi organize edilmiş bir işten sonra hemen çıtayı yükseltmek, daha iddialı bir organizasyona cesaret etmeye kalkışmak belki erken olabilir ama bilmiyorum önümüzdeki sene bu sempozyumu yine uluslararası düzeyde daha güzel şekilde yapabiliriz. Bu konuda Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum.” dedi.

Sempozyuma kabine değişikliği sebebiyle Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı nın gelemediği bilgisini veren Başkan Yılmaz, Maalesef Türkiye de yoğun bir gündem var. Bizim ülkemiz her zaman bu ve buna benzer gündemlerin etkisi altında türbülanslar yaşıyor. Onun için organizasyonu çok büyük ve çok iddialı bir organizasyona dönüştürmek gibi niyetin önünde bu tür güçlükler oluyor. Siz projeksiyonunuzu ne kadar geniş tutarsanız tutun ülkemizdeki yoğun gündem ve hesap edilemeyen bir takım belirsizlikler bu organizasyonları olumsuz etkileyebiliyor. Önümüzdeki sene bu organizasyonu uluslararası düzeyde daha büyük şekilde yapma yönünde bir insiyatif, bir irade benim gibi sizlerde de oluşmuşsa bunu uygulayabiliriz. Ben bundan memnuniyet duyarım.” şeklinde konuştu.

Samsun Afiş Yarışması ile ilgili sergiyi de çok beğendiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Afiş yarışması bütün arkadaşlarımızı çok etkiledi. Beni de etkiledi. Afişlerin karşısına geçtiğinizde insanı imtihan eden hali var. Bakıyorsunuz sizin göremediğinizi yanınızdaki görüyor, onun göremediğini onun yanındaki görüyor. Hakikaten afişe bakanın kafasının da çalıştırmak zorunda kalışı, düşünmek zorunda kalışı buradaki afişlerin ne kadar özgün, ne kadar iyi yapılmış, iyi çalışmalar olduğuna yönelik bir göstergedir diye düşünüyorum. Tekrar emeği geçen bütün hocalarımıza tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum.  ifadelerini kullandı.

Samsun Afiş Yarışması’nda Çin den Ruifeng Warg birinci, İtalya dan Tamaso Marcolla ikinci, Türkiye den İsmail Cem Kılıç ise üçüncü oldu. Birinci ve ikinciler törene gelemediği için üçüncü olan İsmail Cem Kılıç ın ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz verdi. Törende 9 kişiye de mansiyon ödülü takdim edildi.

Gece, Başkan Yılmaz ise hatıra fotoğrafları çekilmesiyle sona erdi.