Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


FUARA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

13.02.2017 06:32

Türkiye de ilk defa Samsun da yapılacak olan ve giyimden beyaz eşyaya kadar birçok seçeneği bünyesinde barındıran Samsun 2017 Evleniyoruz Fuarı Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile törenle açıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşmasında;  Bundan 5 sene önce buraya, bu fuarın yapılması gündeme geldiğinde endişe ettik. Acaba bu kapasiteyi doldurabilecek miyiz diye. Altından kalkabilir miyiz diye inceledik. Sonrasında bu tesisi yapmaya karar verdik. Geçmişteki aştığımız problemleri hatırlayarak, başarı öyküsünün anımsatılması lazım. Bugün artık kapasite problemi yaşamıyoruz. 5 sene önce raylı sistem hattı da buraya kadar gelmiyordu. Raylı sistemin Tekkeköy e kadar gelmesi olimpiyatlar nedeniyle oldu. Bu fuar bugün TÜYAP ın deneyimidir. Fuara katılımın fazla olacağını düşünüyorum. Türkiye nin ilk on şehri kategorisine girip, geleceğe umutla bakacağımız günleri göreceğimizi düşünüyorum  diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ, EVLENİYORUZ FUARINDA 3 NİKAH KIYDI

Samsun da en ilgi çeken etkinlikler arasına giren TÜYAP 2017 Evleniyoruz Fuarı nda dünya evine giren 3 çiftin nikahlarını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kıydı.

Fuar açılışında en ilgi çeken organizasyonlardan birisi de nikah töreni oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya evine giren üç çiftin nikahlarını kıydı.

Genç çiftlerin nikah şahitliğini Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler yaptı.
Büyükşehir İtfaiyesi Artık Daha Güçlü

13.02.2017 06:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde doğal afetlere karşı hızlı ve etkili müdahale edebilmek için alınan tam donanımlı 6 itfaiye aracı daha hizmete girdi.

Toplamda 13 milyon TL tutarındaki araçların ilçelere teslim törenine katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, itfaiyecilerin pratik ve teorik eğitimlerinin de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yangın gibi doğal afetlere daha hızlı ve etkin müdahale edebilmek, halkın can ve mal kayıplarını en eza indirmek amacıyla itfaiye teşkilatı güçlendiriliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesince ilçelere dağıtılmak üzere alınan tam teşekküllü 18 aracın son 6 adedi de geldi. İlkadım, Bafra ve Çarşamba bölgelerine dağıtılacak son teknoloji ürünü araçlar, itfaiye teşkilatına büyük güç kazandıracak.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yapılan teslim törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin ile itfaiyeciler katıldı. Teslim töreninde araçların özelliklerini tanıtan Daire Başkanı Rıza Zengin, bu araçların gelmesi ve mevcut araçlardan bazılarının da ilçelere kaydırılmasıyla tüm Samsun genelinde itfaiye hizmetlerinin en etkin şekilde yürütüleceğini söyledi. Zengin, her türlü afete karşı Büyükşehir Belediyesi itfaiye teşkilatının tam donanımlı hale geldiğini kaydetti.

Yeni araçlar hakkında bilgi veren İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Almanya-Avusturya işbirliği ile üretilen itfaiye araçlarımız, belediyelerimize teslim edildi. Bu günden itibaren hizmete başlayacaklar. Samsun geneline hizmet verecek tam donanımlı 1 adet kurtarma aracımız, her türlü afet durumunda görev yapacak özelliklere sahip. 2 adet alınan ilk müdahale kurtarma ve söndürme aracı, İlkadım ve Bafra bölgelerinde, 1 adet 56 metre yüksekliğe çıkabilen asansörlü merdiven aracı, tahliye ve söndürme amaçlı kullanılacak olup ilkadım bölgesinde, 1 adet 44 metre yüksekliğine çıkabilen merdiven aracı hem söndürme hem de kurtarma amaçlı Çarşamba bölgesinde hizmet verecek. 32 metre mafsallı merdiven aracı da dar sokaklar dikkate alınarak tahliye ve söndürmede etkin rol oynayacak.  diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise, yeni itfaiye araçlarının gelmesiyle teşkilat alt yapısının daha da güçlendirildiğini kaydetti. Teknik özellikler bakımından büyük üstünlüklere sahip olan bu araçları kullanacak itfaiye erlerinin de eğitimli olması gerektiğinin altını çizen Arlı, İlçelerimizin büyükşehir belediyesine bağlanmasının ardından eksik olan itfaiye araçlarımızı tamamlama yoluna gittik. 18 araç siparişi vermiştik. 12 tanesi ise gelmişti. Şimdi de kalan 6 tanesi daha geldi. Bunları ilçelere göndereceğiz. İnşallah olmaz ama bundan sonra her hangi bir yangın vakasına daha hızlı ve etkili müdahale etme imkanına kavuşmuş olduk. Tüm itfaiyeciler bu araçların ve teçhizatların kurslarını görecekler. Uygulamalı eğitimden geçecekler. Araçları test edecekler. Samsun a ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Daha Önce Sırtını Dönenler Şimdi Pervane Oluyor

09.02.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Daha önce toplantılarda bize sırtlarını dönenler bugün etrafımızda pervane oluyorlar dedi.

AK Parti Kadın Kolları Bölge Eğitim Toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Toplantı AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser in açılış konuşması ile başladı. Keser, açılış konuşmasında misafirlere hoş geldin diyerek, referandumdan evet çıkmasının ülke için daha faydalı olacağını söyledi. Daha sonra söz alan AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel de daha hızlı ve iyi karar alabilmek için yönetimdeki iki başlılığa yeni anayasayla son vermenin doğru olacağını ifade etti.

Zeynep Gül Yılmaz : Biz tarih yazan kadınlardan olacağız

Kadınlar olarak ülke adına yaptıklarıyla tarih yazdıklarının altını çizen AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Gül Yılmaz, Biz hepimiz lider kadınlarız. Çünkü tarih yazıyoruz. Tarihi okuyanlardan değil, tarihi yazanlardan olmaya karar vermiş lider kadınlardan olmaya karar verdik biz. Tarihi herkes okur. Önemli olan tarih yapmaktır. Bir gün arkamıza dönüp baktığımızda biz şunu diyebileceğiz; Ne günlerdi o günler ve biz o günlerde bu kutlu davanın bir parçası olduk. Biz evlatlarımıza ve torunlarımıza bunları anlatacağız. Bunlar film ve belgesel olacak. Bu dava kurulalı 16 yıl oldu. 16 yıldır biz laf üstüne laf koymadık taş üstüne taş koyduk. Taş üstüne taş koymaya devam etmek istiyoruz. Bunun için ikiliği gidermek gerekir. Biz AK Parti iktidarında hiç iki başlılık yaşamadık. Hep saygı ve muhabbetle işlerimizi çözdük. Ancak daha önceki iktidarlar döneminde Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Demirel ve Çiller zamanına olanlar bize zarar verdi. Bunun örneklerini Bülent Ecevit ve Ahmet Nejdet Sezer olayları bize büyük zararlar vermiş Cumhurbaşkanı - Başbakan sürtüşmeleridir. Ülkemizi on yıllarca geriye götürmüş karanlık sürtüşmelerdir. Bunların önüne geçmek, tek başlı güçlü bir yürütme sistemi kurmak için zorlu bir döneme giriyoruz. Mevcut anayasamızı bu şekilde değiştirmek istiyoruz. Bunda siz kadınların çok büyük etkisi olacak. Bunları insanlara güzel şekilde anlatmanız gerekiyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Önceden sırtını dönenler şimdi bizden yararlanmak istiyor

Daha önceki yıllarda Türkiye nin gelişmişlik seviyesini beğenmeyen yabancıların kendilerine arkalarını döndüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şimdilerde ise yabancıların Türk yöneticilerden bilgi almak için sıraya girdiklerini söyleyerek,  Bütün benliğimle şehirle bu şehirle yatıp bu şehirle kalkıyorum. Gecem gündüzüm bu şehir oldu. Bu şehrin gelişmesi tek düşüncem oldu. Bundan seneler önce Almanya da bir toplantıya katıldım. Toplantıda belediye başkanları kendi şehirlerini tanıtıyordu. Ben de fırsat bilerek bizim şehrimizi tanıtmaya başladım. Samsun bir liman kenti diye tanıtmaya başladım. Adamlar sonra şehrin nüfusunu, çevre projeleri, atık su arıtım tesisleri, ulaşım şekilleri, sağlık ve eğitim altyapısı gibi konular hakkında sorular sordular. Şehrin gelişmişliğini öğrenmeye çalışıyorlar. Biz de o zaman Samsun daki projelere yeni başlamıştık. 2000 li yılların başında bu projeler Samsun da meydana gelmemişti. 2-3 cümle sonra ne kadar gelişmiş bir şehir olup olmadığını öğrendiler herhalde. Daha sonra bana arkalarını döndüler. Bu durum çok zoruma gitmişti. Bizden istifade edebileceği bir şey olmadığını görünce başka belediye başkanlarıyla konuşmaya başladılar. Şimdi aradan 15-20 yıl geçtikten sonra AK Parti iktidarının gelmesiyle birlikte her şey bir bir düzelmeye başladı. Bunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey in belediyecilikten gelmesi ve dünyada marka olmasının da bir etkisi var. Şimdi etrafımızda pervane oluyorlar. Bizden yararlanmaya, fikir edinmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.Filenin Sultanlarından Lösemili Gence Moral Ziyareti

09.02.2017 06:37

Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Lig takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Takımı, lösemi hastası olan voleybol hayranı sporcu genci tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı ziyarette bayan voleybolcular, 1.5 yıldır lösemi ile mücadele eden 16 yaşındaki Mert Özdemir e imzalı top ile forma hediye etti.

Ailesi ile birlikte Giresun un Bulancak ilçesinde yaşayan sporcu Mert Özdemir, öğretim gördüğü Gazi Lisesi nde voleybol oynuyor. Geçen yıl okullar arası yapılan turnuvada rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Özdemir e lösemi tanısı konuldu. Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemotoloji Ana Bilim Dalı na nakledilen genç, uzun süre burada tedavi gördü. Ardından da tekrar rahatsızlanan Mert Özdemir, lösemi çocuklar için hizmet veren derneğin destekleriyle Medikalpark Hastanesi ne yatırıldı. Voleybolcu Özdemir in tedavisi devam ediyor.

Çok sevdiği voleyboldan hastanede de ayrı kalamayan Özdemir, müsabakaları odasındaki televizyondan takip ediyor. Esnaflık yapan baba Köksal Özdemir in bir arkadaşının Samsun Büyükşehir Belediyesi facebook resmi sosyal medya hesabında Mert e imzalı top istemesi üzerine harekete geçen Anakentspor Kulübü, gence sürpriz yaparak moral ziyaretinde bulundu. Anakentspor Voleybol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara, baş antrenör Gökhan Rahman Çokşen ile bayan voleybol takımı sporcularının katıldığı ziyarette voleybolcular, göz yaşlarına hakim olamadı.

Mert e geçmiş olsun dileklerinde bulunup imzaladıkları top ile formayı hediye eden bayan sporcular, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Anakent li bayan voleybolcular, hafta sonu deplasmanda karşılaşacakları Elazığ DSİ maçından galip olarak ayrılırlarsa 3 puanı Mert e hediye edeceklerini söyleyerek acil şifa dileklerini ilettiler ve aynı serviste tedavi gören diğer lösemi hastası çocukları da ziyaret ederek moral verdiler.

Köksal-Şükriye Özdemir çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Mert Özdemir ise sporcu ablalarının kendisini ziyaret etmesinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Teşekkür eden Özdemir, iyileşip taburcu olmasının ardından spora devam edeceğini kaydetti.19 Mayıs 1919 Ruhu, Kentsel Tasarımla Bütünleşecek

08.02.2017 06:34

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli kurtuluş mücadelesinin ilk adımını attığı Samsun da 19 Mayıs değerleri, yeni bir kentsel tasarım anlayışı ile yaşatılacak. Başkan Yılmaz, kenti 19 Mayıs değerlerini yaşatacak somut objelerle donatmayı hedefliyor.

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 da Samsun tütün iskelesine ayak bastığı tarihi anı buraya yapılan tütün iskelesi ile yaşatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Büyük Önder in kurmaylarıyla birlikte kaldığı Mıntıka Palas Oteli (Gazi Müzesi) ne kadar uzanan güzergahı Kurtuluş Yolu olarak düzenlemişti. Belediye şimdi de Panorama 1919 Müzesi, 15 Temmuz Çok amaçlı Salonu, Cumhuriyet Meydanı ve Onur Anıtı nı da içine alan güzergahı yeni kentsel tasarımla genişletip bütünleştirecek. Bu amaçla kentsel tasarım proje yarışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezini 19 Mayıs ruhu ve değerlerini koruyup yaşatacak somut objelere dönüştürmeyi planlıyor.

Şehir plancıları ve akademisyenlerin katılacağı yarışma, Resmi Gazete de yayınlanmasıyla başlayıp haziran ayında sona erecek. Kentsel tasarım proje yarışmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs ın Samsun’un en önemli kimliği olduğunu söyledi. Samsun denilince ilk akla gelenin a 19 Mayıs 1919 tarihi olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, bu ruhu ve misyonu kentsel tasarım düzeyine çıkarmak istediklerini kaydetti. Kentin böyle bir projeksiyona ihtiyacı olduğunu düşündüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Koridoru artık Kurtuluş Savaşı ve o yılların tarihi misyonuna yakışır şehir mobilyalarıyla, tesislerle donatmayı ve tesislere yeni kimlikler kazandırmayı konuşurken, kentsel tasarım fikri bir tasarım proje yarışması haline dönüştü. Bu proje de amaç, istiklal ruhu ve kurtuluş mücadelesinin tarihi misyonuyla bütünleşen şehir merkezindeki alanı bu bağlamıyla giydirme, donatma, tesis etmeyi amaçlıyor. dedi.

Milli mücadele, 19 Mayıs ruhu ve misyonuyla barışık durmayan bir takım değerlerin kaldırılarak alanı genişletmeyi düşündüklerini dile getiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel tasarımın etkileri ve tesirinin, Kurtuluş Yolu koridorunun batısında Çifte Hamam Caddesi ne kadar, doğusunda ise tren garına kadar olan bu alan, bu kentsel tasarım misyonuna uygun bir estetik değer bütünü ve kullanım amaçları itibariyle fonksiyonlar yüklenerek yepyeni bir anlayışla yeniden şekillenmeli. Atatürk ün ilk olarak ayak bastığı iskele, kaldığı Mıntıka Palas Oteli, Atatürk Heykeli nin olduğu alan, Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki il özel idare binası ve diğer tesislerin 19 Mayıs kentsel tasarım fikriyle paralellik taşıması, o anlayışın yudum yudum her noktasında kendisini hissettirdiği bir temel felsefeye dönüşmesini arzu ederek bu yola çıktık. Milli mücadele ruhu ve değerlerini yaşatmaya ve kenti donatmaya yönelik büyük bir heyecan duyuyoruz.  Şehrimizin bu önemli merkezinin, kurtuluş mücadelesiyle barışık, bu imgeyi yüreğimizde hissetmemizi sağlayacak bir görsel dokuya dönüştürülmesini sağlamak amacıyla bu mücadeleyi veriyoruz. Kentsel tasarım yarışma projemizin temel fikri ve temel amacı da zaten bu olmalıdır diye düşünüyorum. şeklinde konuştu.