Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Tarihi Kentler Birliği Bir Okuldur.

26.09.2016 06:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Tarihi Kentler Birliği Gaziantep Buluşması nda Tarihi Kentler Birliği nin büyük bir okul olduğunu belirterek, Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz, aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz dedi.

Başkan YILMAZ: Tarihi Kentler Birliği Bir Okuldur.

TKB BİR OKUL BİZ BU OKULDA BELEDİYECİLİĞİ ÖĞRENİYORUZ

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Gaziantep Buluşması nda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz TKB de sadece tarihi değerlerin değil belediyeciliğin de konuşulduğunu belirterek, Tarihi Kentler Birliği bana göre büyük bir okul. Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz, aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulu olmaması bir eksiklik ama bu eksikliği TKB tamamlıyor. Geçtiğimiz yılları çok iyi değerlendirmemizdeki en önemli katkı TKB den geliyor. Burada sadece tarihi değerlerimizi koruyup kollayıp geleceğe taşımayı konuşmuyoruz. Belediyecilik ile ilgili de konuşuyoruz. Belediyeciliğin güçlüklerini, ileride karşımıza çıkabilecek sorunları aramızda bulunan milletvekillerimiz ile paylaşıyoruz diye konuştu.

GAZİANTEP GELİŞEREK YARINLARA KOŞUYOR

Gaziantep in tarihi dokusunun yanında gelişmişlik sergilemesinin de gözlerden kaçmadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz,  Gaziantep hakkında, Havaalanından çıktıktan itibaren yudum yudum Gaziantep i hissetmeye başladım. Antep sadece güneydoğunun değil, Türkiye’nin en iddialı şehirlerinden biri olacağım diyor ziyaretçilerine. Havaalanından şehre gelene kadar yol üzerindeki peyzaj çalışmaları, bordürler, tüm ayrıntılar Gaziantep in geliştiğini gözler önüne seriyor. Antep’imiz de medeniyet kokuyor, uygarlık kokuyor, tarih kokuyor. Gün içinde yaptığımız gezilerde belediye başkanlarımızın tarihi değerleri tırnaklarıyla kazıyarak gün yüzüne çıkardığını gördük. Asım beyden bu yana başlayan Gaziantep modernizasyonunu alkışlıyorum. Eski bakanımız ve şu an meslektaşım olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanıma da Gaziantep için yaptığı tüm çalışmalarda başarılar diliyorum açıklamalarında bulundu. 

KIRSAL MİMARİYİ KORUNMALI

Kırsal mimarinin korunması noktasında daha hassas davranılması gerektiğine de dikkat çeken Başkan Yılmaz şöyle devam etti; 2014 yılında yapılan değişiklikle büyükşehirlerimizin sınırları büyüyerek bütün ilçeleri kapsar hale geldi. İl Özel İdaresi nin sorumluluğunda olan kırsal kesimdeki eski adıyla köy olan mahallelerimizde kadimden bize kalmış olan köy konakları ve tarihi değeri olan bina ve tesisleri koruyarak geleceğe taşıma gibi bir sorumluluğa daha sahip olduk. Ancak şehir merkezlerinde olan koruma bilinci maalesef kırsal kesimlerde yok. Kırsaldaki Ahmet Ağa ya Senin bu konağın tarihi bir değer, onu korumamız, gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor desek geri adım atıyor. Geri adım atmasının en büyük nedeni restorasyonun güçlükleridir. Biz bu noktada bu güçlüğü aşacağımızı, onunla ilgili kendisine katkı sağlayacağımızı söylediğimiz zaman kaygıları ortadan kaldırırız ve koruma bilincini geliştiririz diye düşünüyorum. Bu tür tesislerin korunması konusunda bazı ihmallerin olduğuna tanıklık ediyoruz. Bu açıdan kırsal mimarinin korunmasına yönelik hassasiyetinde yükseltmemiz gerektiğini söylemekte fayda var. 

Buluşma yemeğinin ardından Tarihi Kentler Birliği Encümen Toplantısı gerçekleştirildi.Cumhuriyet Tarihinde Yapılmamış Yatırımlar Yapılıyor

23.09.2016 05:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamış yatırımların hayata geçirildiğini söyledi.

Cumhuriyet Tarihinde Yapılmamış Yatırımlar Yapılıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un Çarşamba ilçesine bağlı Aşağı Musalla ve Şeyh Güven Mahalleleri arasında başlayan 25 km lik beton yol çalışmalarını yerinde ineceledi. Başkan Yılmaz ın incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da yer aldı.

BETON YOL KONFORUNU YAŞAYACAKLAR

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmamış yatırımları hayata geçirdiklerini belirten Yılmaz,  Çarşamba ilçemizin Aşağı Musalla ve Şeyh Güven Mahalleri arasındaki 25 kilometrelik grup yolunda şu an silindirle sıkıştırılmış beton yol çalışmalarına başlandı. En kısa sürede bitirilip buradaki vatandaşlarımızı da beton yol konforuna kavuşturacağız. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan yatırımları Allah bizlere yapmayı nasip etti. Şimdiden vatandaşlarımıza yeni yolları hayırlı olsun dedi.

SÖZ VERDİK YERİNE GETİRİYORUZ

Tüm köy yollarında aynı çalışmaların ivedilikle yapıldığına da dikkat çeken Yılmaz, Samsun un bin 200 mahallenin merkezini ve grup yollarını betonla kaplayıp insanları çamur çökekten kurtaracağız diye söz verdik ve sözümüzü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz  ifadelerini kullandı. Beton yol çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Yılmaz, zaman zaman yolda çalışan işçilere direktifler vermeyi de ihmal etmedi.Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

21.09.2016 07:25

Hacılıçay Köprüsü nün açılışı yapılmadan ikinci köprü için incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Çarşambalılara yol ve köprü müjdesi verdi.

Biber Toplayan Çiftçilere Yol ve Köprü Müjdesi.

Çarşamba da yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılması planlanan Hacılıçay Köprüsü henüz açılmadan ikinci köprü için incelemelere başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kumtepe Mahallesi nde biber toplayan çiftçileri görünce yanlarına giderek sohbet etti.

KUMTEPE ve HÜRRİYET MAHALLESİ ARASINA YENİ KÖPRÜ

Kızılırmak ve Yeşilırmak üzerinde köprü sayısının yetersiz olduğunu ve bu soruna en hızlı şekilde kökten çözüm sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Köprüler özellikle siz değerli çiftçilerimiz için mesafelerin kısalması noktasında büyük önem taşıyor. Yapılacak olan köprü tarıma ve hayvancılığa doğrudan destek sağlayacak. Ürettiğiniz ürünleri daha az yakıt harcayarak şehir merkezine ulaştırabilecek, tarımda lider olmuş illerin üreticileriyle rekabet içinde olacaksınız. Irmağın karşısında yer alan mahalleye gitmek için yaklaşık 10 kilometre ilerideki Durakbaşı Köprüsü nden geçmeniz gerekiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu ulaşım sorununu yeni bir köprü yaparak çözeceğiz. Şu anda incelemelerimiz devam ediyor. Muhtemelen bu köprüyü sizin de ikamet ettiğiniz Kumtepe Mahallesi ile Hürriyet Mahallesi arasında yapacağız diyerek müjdeyi verdi. 

BAŞKAN YILMAZ DAN YOL SÖZÜ

Biber toplayan çiftçilerden Kamil Öztürk’ün köylerinde yol sorunun olduğunu söylemesi üzerine Başkan Yılmaz, Ben hepsini halledeceğim. Sizlerin sadece sabretmesi gerekiyor. Samsun un tüm yol ağını yenileme hedefine adım adım ulaşıyoruz. Kendi yol ağımızda yer alan yolların tamamını yaparak köylerde yaşayan ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizin de şehir içindeki konforu yaşamasını sağlayacağız açıklamalarında bulundu. 

Başkan Yılmaz ın yaklaşık 1 kilometre yolu yürüyerek yanlarına gelmesinden dolayı şaşkınlıklarını gizleyemeyen çiftçiler köylerine yapılacak olan çalışmalar için verilen sözlerin en kısa sürede tutulacağını bildikleri için duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

20.09.2016 06:41

Samsunlu Gaziler Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a övgüler yağdırdı.

Samsun Sizinle Gurur Duyuyor.

19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında gazileri ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sizler bu milletin gurur duyduğu, vatan sevgisiyle canını hiçe sayıp gazilik mertebesine ulaşmış fedakar insanlarsınız.  Vatanın savunmasında, terör olaylarında hayatlarını ortaya koyarak şehitlik makamına ulaşan ve gazi olan tüm vatan evlatlarımızı saygıyla anıyorum. Allah sizden razı olsun sizlerin hakkı asla ödenemez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret eden gaziler adına konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Samsun a yaptığınız her hizmetten ve bizlere verdiğiniz destekten dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Biz gazilere her zaman destek oldunuz, sıkıntılarımızı dinlediniz, derdimizle dertlendiniz. Samsun sizinle gurur duyuyor açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz kendisini ziyaret eden Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi üyeleri, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şubesi üyeleri ve Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı üyeleri ile uzun süre sohbet etti.YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk

20.09.2016 06:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk dedi.

YILMAZ; Çocuklarımızın İkinci Velisi Olduk Samsun da 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının başlama töreni, hayırsever işadamı Ahmet Ersoy tarafından Terme ilçesinde yaptırılan ve adı verilen 24 derslikli ilkokulun açılışıyla yapıldı. Samsun da, 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi. Törende Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çocuklarla yakından ilgilendi. 

VALİ ŞAHİN DEN ÇOCUKLARA UYARI

Samsun Valisi İbrahim Şahin, törende yaptığı konuşmada, öğrencilere her alanda kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederek, Değerli öğrencilerimiz kendisini sadece ders kitaplarına bağlamayın bunlarında da dışına çıkın kendinizi olabildiğince geliştirin. Bunları yaparsak başarılı olabilirsiniz yoksa sıradan öğrenci olur. Öyle bir iş seçeceğiz ki mezun olduktan sonra sadece Türkiye ye değil dünyaya faydalı olacağız. Alanınızda lider olacaksınız  dedi. Öğrencilere uyarılarda da bulunan Şahin, okul çevrelerinde dikkat çeken yabancıları, öğretmenlerine ve ailelerine bildirmelerini istedi. 

EĞİTİM ALT YAPISINDA AB KALİTESİ Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız ise okulun yapımını üstlenen hayırsever işadamı Ersoy a teşekkür etti.Milli Eğitim Bakanlığı nın en öncelikli konusunun eğitim kalitesinin artırılması olduğunu dile getirerek, Eğitimin 

kalitesinin artırılması için altyapı çalışmalarını en iyi şekilde sürdürüyoruz. Bakanlık olarak derslik sayısı bakımından AB ülkelerini aratmayacak, onların ortalamalarının altında düşmeyeceğiz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İstanbul, eğitim yatırımları tarafından öncelikli bölgelerimiz. 

Bu hedeflerimizin yakalanması için yine hayırseverlerimize görevler düşüyor. dedi.

BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÇOCUKLARIMIZIN İKİNCİ VELİSİYİZ

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime yaptıkları yatırımlara dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Evlatlarına iyi bir eğitim ve öğretim sağlayabilen milletler ancak yarınlarından emin olabilirler.Öğrencilerimiz ülkemizin ve şehrimizin gelecek vizyonunun teminatıdır.İnancımızın, milletimizin ve memleketimizin yarınları evlatlarımıza emanettir. Evlatlarımızın iyi bir eğitim almaları; dinini bilen, vatanını ve milletini seven, ahlaklı ve dürüst bir birey olarak yetiştirilmeleri, başta evlatlarımızın hakkı olduğu gibi, bizim de hem onlara hem inancımıza hem de milletimize karşı olan önemli bir vazifemizdir. Bizler Büyükşehir olarak söz verdiğimiz gibi daima onların ikinci velisi olduk olmaya da devam edeceğiz dedi.

ÖĞRETMENLERE BAŞARILAR DİLEDİ

Öğretmenlere de yeni eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Başkan Yılmaz, Öğrencilerimizin başarısında önemli rol üstlenen öğretmenlerimize bu zamana kadar fedakarca verdikleri emekler nedeniyle sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Öğretmenlerimizden tek beklentimiz, evlatlarımıza verdikleri temel eğitimin yanı sıra onlara vatan ve millet sevgisi, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygusunu da aşılamalarıdır. Bu yolda Allah sizlerin yardımcısı, bizler de destekçiniz olacağız ifadelerini kullandı. Törende, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Okul açılışının ardından Vali Şahin ve Başkan Yılmaz,öğrencilere boya kalemi dağıttı.