Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir den Birlikte Ücretsiz Spor Etkinliği

05.06.2017 08:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. nin her yıl düzenlediği ücretsiz aerobik, fitness ve step hizmeti yeniden başladı.
Deniz Kızı Kafe yanındaki spor alanında Birlikte Spor adıyla yapılan spor etkinliği, haftanın dört günü 21.30-22.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.
Geçen yıl  Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır  sloganıyla yapılan etkinlik, vatandaşlardan büyük ilgi görmüştü. Aerobik-fitness hocası Calibe Soran ın liderliğindeki etkinliğe bu yıl da yoğun ilgi gösterilirken, sağlıklı yaşam için sporla tanışan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Ramazan ayı sebebiyle hafta içi pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 21.30 ile 22.30 arasında yapılan etkinlik, Ramazan sonrası yaz sezonu boyunca hafta içi her gün saat 18.30 ile 19.30 arasında gerçekleştirilecek.
Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır sloganıyla Samsun halkını spor yapmaya davet eden Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın spor konusundaki hassasiyeti neticesinde Deniz Kızı Kafe yanında bulunan spor alanında ücretsiz olarak spor aktiviteleri düzenleme kararı aldık. Etkinliklerimiz kapsamında vatandaşlarımıza ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step yapma imkanı sağlayacağız. Yaz boyu devam edecek olan etkinliklerimize tüm halkımızın katılmasını umut ediyoruz  ifadelerini kullandı.


Büyükşehir Destekliyor Üretim Artıyor

01.06.2017 06:45

Samsun da inşaat mühendisliği yapan Bekir Tüysüz, hobi olarak başladığı meyve yetiştiriciliğini, Büyükşehir Belediyesi nden aldığı desteklerle ticarete dönüştürdü. Kurduğu serada topraksız tarım yöntemiyle çilek yetiştiren Tüysüz, faaliyete geçireceği iki serada da sebze üretecek.
Serasını kurduktan sonra Büyükşehir Belediyesinden sulama, otomasyon ve dozasyon cihazı ile oluk sistemleri desteği alan Bekir Tüysüz, alt yapısını hazırlayıp deneme olarak topraksız çilek yetiştiriciliğine başladı. Topraksız tarımın kendisine mühendislikten daha cazip hale gelmesi sebebiyle hobi olarak birkaç kök ile başladığını çilek üretiminde 24 bin kök ekili çilek kapasitesine ulaştı. Serasından 10 tona yakın çilek hasat edecek olan Tüysüz, iki sera kurma kararı verdi.Bafra ilçesinde yaşayan 33 yaşındaki mühendis Bekir Tüysüz, çocukluk döneminden itibaren süregelen ürün yetiştirme sevgisini, üniversite yıllarında yaptığı seracılık araştırmalarıyla bir ileri noktaya taşıdı. İlçede müteahhitlik yapan Tüysüz, babadan kalma arazide sera kurup topraksız tarımla 12 ay ürün yetiştirmek istedi. İhtiyaç duyduğu cihaz ve alt yapı sistemlerindeki yüksek maliyeti karşılayamadığı için hayali olan sera üretimini geciktiren Bekir Tüysüz, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı na müracaat etti.

Yeni serada sonbahar domatesi, yaban mersini ve kesme çiçek gibi türler yetiştirmeyi deneyeceğini ifade eden Bekir Tüysüz, Daha önce de zaten topraksız tarımda domates, salatalık, patlıcan denemiştim. İlçe tarım müdürümüzün de tavsiyeleri ile topraksız tarıma giriş yaptık. İlçe tarımımıza katkımız olması ve örnek olmamız açısından çileği seçtik. Böylelikle yatırım yapmak isteyenlere örnek olurum diye düşünüyorum. Şuan 1 dönümden 10 tona yakın ürün elde ediyoruz. Diğer seralarım da hazır olduğunda 12 ay boyunca hasat hedefliyorum. Bir hobi olarak başladığım iş şuan için ticarete dönüştü. Daha fazlasını yapmak istiyorum dedi.

Topraksız tarımda ilk çilek denemesinin başarıyla sonuçlandığını ifade eden inşaat mühendisi Bekir Tüysüz, İnşaatlar yapıyorum ama toprakla uğraşmayı seviyorum. Burada olmaktan ve tarımsal ürün üretmekten dolayı çok mutluyum. Buraya gelip 10 dakika zaman geçirmek tüm stresimi ve yorgunluğumu alıyor. Üretimde başarabildiğinizi görmek de ayrı bir mutluluktur. Bu sene topraksız tarım uygulaması açısından ilk senemiz. Buna rağmen aldığımız verim, beklentimizin çok üzerinde oldu. Gelecek yıl daha da iyisini yapacağız. Totalde 10 tonu yakalayacağız. Ürün yetiştirirken de hiçbir hormon veya kimyasal gübre kullanmadık. Niyetimiz Bafra nın da çileği olduğunu anlatmaktır. İnşallah da zaman içinde markalaşacak, ülke genelinde tüm tüketicilerle buluşacaktır. bilgisini verdi.

Yatırım miktarının serayı alt yapı masraflarıyla birlikte yaklaşık 200 bin TL ye kurduğunu ifade eden Bekir Tüysüz, Yatırım maliyetini düşürebilmek adına iki dönümlük seramızı da hayata geçireceğiz. Orası da tamamlandığında 400 bin TL ye yatırım yapılmış olunacak. Ancak Büyükşehir Belediyemizin destekleri ve katkıları olmasaydı bu üretimi ve yatırımı yapamazdık. Mesela ilk etapta yatırım maliyetim çok yüksekti. Bunun altından kalkamayacağımı, yatırımı seneye bırakmayı düşünürken Büyükşehir belediyemizden de dozasyon cihazı ve oluk sistemlerini desteği aldık. Bu çok ciddi bir destekti. Böyle bir destek belde ve bölgemiz açısından çok yararlı oluyor. Bu destekler olmasıydı yapamayabilirdim. Bu beni teşvik etti. Destek görmeseydik, yatırım yapamayacak, üretemeyecektim. Teşekkür ediyorum.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir den Saklı Cennet e Turistik Tesis

30.05.2017 05:56

Anadolu nun keşfedilmemiş doğal güzelliklerinden Saklı Cennet  Ayvacık, turizme yönelik önemli bir hizmete daha kavuştu.
Karadeniz in en uzun baraj gölü ve yüzer adaları ile doğa harikası bir coğrafyaya sahip Ayvacık ilçesi, ortasından geçen Yeşilırmak-Suat Uğurlu ve Hasan Uğurlu Baraj Gölleri,  yüzer adaları ve doğal güzellikleri ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Su sporlarından gençlik kamplarına, doğa yürüyüşlerinden yöresel lezzetlere, ormanlarla kaplı doğal manzarasından tarihi ve turistik mekânlarına kadar çok sayıdaki turizm potansiyeli, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yatırımları ve çalışmalarıyla artan oranda ilgi görüyor.İlçenin turizm potansiyelini artırmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, baraj gölü kenarına konuşlandırdığı iskele kafe ve restoranın yapımını tamamladı. Hizmete açılan tesis, yöresel yemek tatlarını panoramik manzara ile bütünleştiriyor.

Çok sayıda özel sektör yatırımcısının ilgisini çeken Ayvacık ta turizmi canlandırmak ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla hazırladığı Turizm Eylem Planı nı başarıyla sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, planında yer alan 8 yatırımdan bir tanesini daha tamamladı. İlçenin Orhangazi Mahallesi baraj gölü kenarına turistik ve sportif amaçlı kullanılabilecek iskele, kafeterya ve restoran inşa eden belediye, hem tesisin tamamlanmasının hem de yatırımlarıyla Ayvacık ın bölge turizminin önemli mekanlarından biri haline gelmesinin mutluluğunu yaşıyor.

İskele Kafe & Restoran ı panoramik göl turlarının yapıldığı iskelenin yanına inşa eden Büyükşehir Belediyesi, tamamı ahşap olan tesisi hizmete açtı. Tesiste sabah kahvaltısı, kebap ve pide çeşitleri, Yeşilırmak Yayın Balığı gibi özel spesiyal yöresel yemek tatları da sunulacak. Çevre düzenlemeleri ve çiçeklendirme çalışmalarıyla doğa ile iç içe bir ortam sunan tesiste göl balkonu dahil 150 kişi ağırlanabiliyor. Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurlarda da hizmet verecek otantik kafe restoranda 7 personel görev yapıyor.

Ayvacık ta planlanan yatırımları sırasıyla hayata geçirdiklerini ifade den Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iskele kafe & restoranın tamamlandığını belirterek ilçe halkı ve turizmi için hayırlı olmasını temenni etti. Turizmde gözbebeğimiz ilçelerimizden Ayvacık ın doğal ve turistik potansiyelini yatırımlarımızla daha da artıracağız. diyen Başkan Yılmaz, Restoran çok önemliydi. Yani her şeyiniz var ama bu potansiyelinizi, yöresel özelliklerinizi sunamıyorsanız bir anlamı kalmıyor. Buradan hareketle gemimiz ile göl turları yaptığımız iskelenin yanına ahşaptan çok güzel ve otantik bir kafe restoran yaptık. Son derece şık ve kaliteli bir mekân oldu. Turizm için önemli bir işlev yerine getirecek. Hayırlı uğurlu olsun. şeklinde konuştu.Çarşamba nın En Uzun Köprüsünü Büyükşehir Yapıyor

30.05.2017 05:52

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba da 310 metre ile ilçenin en uzun köprüsünü yapmak için çalışmalara başladı. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Halkımız istiyor, biz gerçekleştiriyoruz. dedi.
Yeşilırmak üzerinden birçok mahallenin bağlantı yollarının kopuk olması üzerine, halktan gelen yoğun talep ve bölgedeki, ticari, sosyal durumlarda göz önüne alınarak 310 metre boyunda ilçenin en uzun köprü inşaatı start aldı. En son 210 metre uzunluğunda Hacılıçay Köprü sünü tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı Mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı mahalleleri arasındaki ulaşım sorunu gidermişti.Samsun un Çarşamba ilçesinde bir çok mahalleyi birbirine bağlayacak olan ilçenin en uzun köprü inşaatının çalışmaları başladı. Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bugüne kadar Çarşamba ilçesine toplamda 55 milyon yatırım gerçekleştirirken, halkın ve bölgenin ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni projelere devam ediyor.

İLÇENİN EN UZUN KÖPRÜSÜ YAPIMI DEVAM EDİYOR

Bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda Çarşamba ilçesine yatırımlarını sürdüren ve vakit kaybetmeden yeni bir projeye başlayan Büyükşehir Belediyesi, 310 metre ile ilçenin en uzun köprüsünü yapmak için kolları sıvadı. 10 metre genişliğinde ve yaklaşık 7 milyon TL ye mal olacak Yeşilırmak üzerine Kumtepe ve Hürriyet mahalleleri ana ulaşım yolu bağlantı köprüsü yapımı hızla devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, inşaat alanında incelemelerde bulundu. Çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz, köprünün bu yıl içerisinde tamamlanarak hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Çarşamba nın en uzun köprüsünün şuan yapıldığını belirten Başkan Yılmaz, Köprülerin uzunlukları, genişliklerinden ziyade bizim için sağlayacağı faydalar çok önemli. Hacılıçay köprüsünü yaparak vatandaşlarımızın büyük bir ulaşım sıkıntısını gidermiştik. Proje tamamlandığında Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köyler karşıdan karşıya geçme imkânı oluşmasıyla, vatandaşımız Darboğaz a kadar gidip karşıdan karşıya geçmek zorunda kalmayacak. İktisaden mal ve ticaretlerini birbirlerine daha rahat aktarabilecekler. İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Halkımız istiyor, biz gerçekleştiriyoruz. Vatandaşımızın taleplerinin hepsini değerlendirmeye alıyoruz. Teknik birimimiz incelemelerini yapıyor, şartlar uygunsa hemen gerçekleştiriliyor. Çarşamba halkımıza bu köprüde armağan olsun. dedi. Başkan Yılmaz, daha sonra bölgede incelemelerini sürdürdü.El Emekleri Görücüye Çıktı

29.05.2017 05:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadınların el emeği göz nuru çalışmalarının sergilendiği mozaik dekoratif sergisinin açılışını gerçekleştirdi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 20 kursiyer kadın tarafından hazırlanan modern mozaik dekoratif sergisinin açılışını yaptı. Mozaik Dekoratif hocası Sema Kavrak tarafından verilen eğitimle 20 kadın kursiyerin yaptığı el emeği göz nuru el sanatları çalışmaları Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda görücüye çıktı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından açılışı yapılan sergide mozaik eserler, ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı. Açılışta konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, El emeği göz nuru ile bu güzel sergiyi ortaya koyan tüm hanım kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Hepsi birbirinden güzel ve büyük emekler harcanarak orta çıkarılmış eserler. Hanım kardeşlerimizin tüm çalışmalarını destekliyor, her zaman yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. dedi. Açılışa Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı da eşlik etti.