Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir den Süt Üreticilerine Büyük Destek

27.12.2016 08:42

İlçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirerek çiftçilerin kazancını artırmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile yaptığı işbirliği protokolü kapsamında yatırım çalışmalarına devam ediyor. Gıda sanayisinin kaliteli ve hijyenik ortamda toplanıp, soğutularak muhafaza edilen çiğ süt ihtiyacının karşılanmasına yönelik yatırım, 1.5 milyon TL ye ulaştı.Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı nın (DOKAP) finanse ettiği, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın koordine ettiği Hijyen Sütün Alt Yapı Tesisi Projesi nde 2 yıl geride kaldı. Proje kapsamında Samsun un ilçelerinde süt toplama merkezleri, mobil araç üstü süt toplama üniteleri, süt soğutma tankları ve jeneratör kurulumlarını içeren yatırımların önemli bir kısmı ise tamamlandı.

Geçen yıl başlayan projede hijyen sütün toplanıp muhafaza edilmesi için Çarşamba ya 7 adet 300 litrelik tank, 4 adet 12 kwa jeneratör, Salıpazarı na 1 adet süt toplama merkezi yapılıp, 3 adet 300 litrelik tank, Terme ye 4 adet bin 500 litrelik araç üstü tank, Havza ya 1 adet 2 bin litrelik ve 7 adet 300 litrelik tank, Vezirköprü ye 1 adet 3 bin litrelik, 3 adet 500 litrelik, 1 adet 300 litrelik, 2 adet bin 500 litrelik tank, Ladik e de 1 adet 2 bin litrelik tank alındı. Bunun için 450 bin TL harcandı.

2016 yılında da devam eden proje için Atakum, Tekkeköy, Terme, Bafra, Asarcık ve Avut ta  1 milyon 50 bin TL lik yatırım gerçekleştirildi. Buna göre Atakum a 2 adet tekli konteynır süt toplama merkezi yapıldı, 2 adet 3 bin litrelik, 2 adet bin 500 litrelik süt toplama tankı ve 2 adet 12 kwa jeneratör, Tekkeköy e 2 adet  bin litrelik, 1 adet bin 500 adet süt toplama tankı,  1 adet 12 kwa jeneratör, Terme ye 1 adet süt toplama merkezi yapıldı, 1 adet 40 kwa jeneratör, Bafra ya 2 adet tekli konteynır süt toplama merkezi ve Manda Birliği süt toplama merkezi  için bina tadilatı yapıldı, 15 adet 500 litrelik, 2 adet 3 bin litrelik, 2 adet bin 500 litrelik süt soğutma tankı, 2 adet 12 kwa jeneratör, Asarcık a 2 adet 5 bin litrelik ve 3 adet bin 500 litrelik süt soğutma tankı, 1 adet 50 kwa jeneratör, Vezirköprü ye 1 adet süt toplama merkezi tadilatı yapıldı, 1 adet 3 bin litrelik süt soğutma tankı ve 4 adet 12 kwa jeneratör ve Avut'a 1 adet 12 kwa jeneratör alındı, kurulum çalışmaları tamamlandı.

Entegre hijyen süt toplama ve soğutma merkezlerini özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, hem süt üretici birliklerini hem de geçimini hayvancılıkla sağlayan süt üreticilerini, gıda firmalarının en büyük tedarikçisi konumuna getiriyor. Bu yatırımların ilçe ekonomilerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor. Süt üreten 13 tane birliğin bulunduğu Samsun da, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiğ hijyen sütün depolanması için ilçelerde 2 yılda toplamda 5 adet süt toplama merkezi açtı. Ayrıca 65 tane tank kurup, 16 tane de jeneratör bağladı.

Jeneratörlere bağlanan soğutucu tanklar, sağımdan sonra sütü süratle soğutarak, soğutmalı veya izolasyonlu süt toplama tankeri gelinceye kadar muhafaza ediyor. Bu şekilde soğutulup muhafazaya alınan çiğ inek sütü, soğutma tanklarından vakumlanarak, süt üretimi sözleşmesi çerçevesinde toplanarak, işleme tesislerine satılıyor. Böylelikle istenilen standartta elde edilen sütün daha yüksek birim fiyattan satışı sağlanıyor. Projenin en önemli özelliği ise sütün ilk üretim basamağından itibaren hijyenik ortamda muhafaza edilmesiyle hem süt hem de tüketici sağlığının korunmuş olması. Projelerin tamamlanmasıyla alt yapı ve süt toplamada hijyen açısından sorun kalmayacak. Geriye sadece araçlarla dolaşılıp süt toplama işi kalacak.

BAŞKAN YILMAZ: BÖLGE HAYVANCILIĞI İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAK

Projeyle kırsal kesimde reçberlikle uğraşan çiftçi ve hayvancıların üretim, pazarlama ve ekonomik kazanımlarını artırmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, süt için yaptıkları yatırımların bölge hayvancılığına ve süt üreticilerine büyük fayda sağlayacağını kaydetti. Merkezi hükümetin soğutulmuş süte büyük önem ve destek verdiğini ifade eden Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak biz de kırsal kalkınma yatırımlarımız kapsamında geçen yıl hayvancılıkla uğraşan süt üreticilerine yönelik DOKAP işbirliği ile ortak projeyi hazırlayıp hayata geçirmiştik. Bu yatırım, sütlerin hijyenik ortamda toplanmasını ve uzun süre depolanmasını sağlayacak. Ayrıca süt üreticilerimizin pazarlama imkanı artmış olacak. Bakanlığın süte verdiği desteği de alacak bu yatırım ve çalışmalarımız, Samsun da bir ilktir. şeklinde konuştu.

Türkiye de üretilen yaklaşık 10 milyon ton çiğ sütün sadece yüzde 25 inin modern sanayi kuruluşlarında hijyenik olarak süt ve süt ürünlerine dönüştürüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, Geri kalanı ise sağlıksız koşullarda tüketiciye sunuluyor. Katılan maddelerin çoğu asitliliği, nötralize edilmesi, sütün halk tabiri ile kesilmesini, çökmesini önlemekte ancak insan sağlığını ve son ürün kalitesini de olumsuz etkilemektedir.  Bunun dışında sütlerimiz antibiyotik de içermekte ve işleyici bundan yoğurt yapamayıp, peynire işlemekte. Kötü kaliteli bir ham maddeden hiçbir surette üstün kaliteli mamul üretilemeyeceği için modern tesislerde de uluslararası düzeyde rekabet edecek kalitede üretim mümkün olmuyor. Tüm bu nedenlerden dolayı biz de sütün sağlıklı koşullarda son tüketiciye ulaştırılması için sağıldığı andan işlendiği ana kadar olan sürede ideal hijyen kurallarına uymak ve bakteri oluşumunu önlemek ve kırsal ekonomiyi güçlendirmek amacıyla bu yatırımlara devam ediyoruz. ifadelerini kullandı.Samsun un Kimliğine Damga Vuracaklar

26.12.2016 07:54

Samsun un tarihi ve kültürel değerlerini günümüz modern kentiyle birbirine bağlayarak bir kent kimliği oluşturmak için harekete geçen ve bir Kentsel Dönüşüm Yarışması organize eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yarışmaya katılacak olan mimarlar ve kent tasarımcıları ile bir araya geldi.Kentsel Tasarım Projesi ni hayata geçireceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel dönüşüm adına yaptığımız çalışmalar kapsamında  önümüzdeki günlerde Kentsel Tasarım Yarışması yaparak farklı fikirlerin yarışmasını sağlayacağız. Kurtuluş Yolu nu, Cumhuriyet Meydanını ve Gazi Müzesi ni kapsayacak çalışmaların yarışacağı projemizin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Yarışma sonuçlarına göre Cumhuriyet Meydanının kullanım alanının ne olacağına karar vereceğiz. Meydanın miting alanı mı, sosyal – kültürel alan mı olacağının cevabını alacağız. Kurtuluş yolundan başlayan ve ilk etapta Gazi Müzesi nde sonuçlanan bir izlek oluşturarak kentimize gelen turistlere bir yol haritası çizeceğiz. Samsun umuzun tarihini kimliğine yansıtmayı amaçladığımız proje kapsamında akademisyenlerin, STK ların, tarihçilerin kısacası Samsun için emeği olan herkesin görüşlerini alacağız. Bu proje sonunda oluşacak çalışmalar kentimizin kimliğini oluşturmakla birlikte tarihe de yolculuk yapma imkanı sağlayacak  dedi.

YARIŞMA SONUCU KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURACAK

Yarışmaya katılacak olan akademisyenlere bir kez daha beklentilerini ve amaçlarını anlatan Başkan Yılmaz, tarihi ve kültürel değerlerin ön plana çıkartılarak geçmişi ve bugünü birleştiren bir projeksiyon yaratmayı hedeflediklerini belirterek, Proje yarışmasına konu olan alan kentimizin merkezi olmasının yanı sıra hem burası hem de genişleyen ölçekte coğrafyası ile kurtuluş savaşımızın başlangıç noktası ve bu değerleri taşıyan önemli bir alan. Yani ülkemizin önemli bir tarihi ile günümüz modern ve gelişmiş Samsununu bir arada yaşatan bir izlek oluşturulması en önemli beklentimiz diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ÇOK Amaçlı Salon Şehit Ömer Halis Demir Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Yılmaz ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile yarışma katılımcısı olan mimar, akademisyenler katıldı.Karadeniz, 110 Milyon Metreküp Kirli Sudan Kurtarıldı

26.12.2016 07:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, faaliyette olduğu 28 ayda Karadeniz i 110 milyon metreküp kirli sudan kurtardı.

Tesisin 28 ayda 110 milyon metreküp su arıttığını belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bu tesis Samsun un atık sularını arıtmak maksadıyla yapıldı. Bu tesisin yapımında kullanılan 28,5 milyon euro dış krediyle sağlandı. KDV ve diğer masraflar da SASKİ nin öz kaynaklarıyla kullanılmakla birlikte toplam 40 milyon euroya mal oldu. Bu tesiste günde 120 bin metreküp atık su arıtılıyor. Bu da yaklaşık olarak 28 ayda 110 milyon metre küp su arıttığımızı gösterir. Tesis yapılmadan önce atık sular, limanın içerisine ve denize akıyordu. Bu tesisin en önemli amaçlarından bir tanesi de Samsun un atık sularıyla Karadeniz in kirlenmesinin önüne geçmek ve hassas bölge kriterlerini yerine getirerek sahillerimize mavi bayrak alınmasına önayak olmaktır  dedi.SASKİ Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, 28 ay önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekkeköy Organize Sanayi Bölgesi nde hizmete açıldı. Dev su arıtma tankları ve biyolojik arıtma, kurutma, deşarj sistemlerinin bulunduğu tesis, Ondokuz Mayıs Üniversitesi-Tekkeköy ilçesi arasında denize bırakılacak atık suları arıtarak derin deniz deşarjı ile denizin kirlenmeyeceği derinlik ve uzaklıkta denize bırakıyor. Atık sulardan biriken kirli çamur ise kara yoluyla boşaltım merkezlerine naklediliyor.

ARITILMIŞ SU 24 METRE DERİNLİĞE 2,5 KİLOMETRE UZAĞA BOŞALTILIYOR

Arıtma aşaması sonrası suda kalabilecek bakterilerin denizi kirletmemesi için uygun uzaklık ve derinlikte suyu denize bıraktıklarının altını çizen Kamil Demircioğlu, Bu tesiste ileri biyolojik arıtma yapılıyor. Hassas bölge kriterlerini  sağlayacak şekilde azot ve fosfor giderimi de sağlanıyor. Artıma sonrasından kirli sudan elde edilen çamur, susuzlaştırma ünitelerinden alınıp, bertaraf ediliyor. Çıkan su ise denizin altına döşemiş olduğumuz borularla 2 bin 500 metre ileriye denize şarj ediliyor. Buna derin deniz deşarjı deniliyor. Arıtılan su, içerisinde olması muhtemel zararlı canlılar dolayısıyla 2 bin 500 metre ileride ve 24,5 metre su derinliğindeki bölümden denize bırakılıyor. Bu suda bulunan canlıların yukarıya kadar çıkmadan ölmesini sağlıyor. Böylece kirlilik sıfıra yakın bir düzeye getiriliyor. Kıyıya olan uzaklık mesafesi sayesinde de yukarıya çıkan kirli canlı varsa sahile kadar gelene kadar ölmeleri amaçlanıyor diye konuştu.

AYLIK 800 BİN TL GİDERE RAĞMEN HER GÜN SU ARITIYORUZ

Yüksek giderlere rağmen çevre dostu anlayışıyla 28 aydır her gün çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Demircioğlu, Bu tesis Karadeniz in en büyük ve en gelişmiş, en güzel tesislerinden birisi. Buranın aylık 350 bin TL civarında işletme gideri var. 350 bin civarında da elektrik enerjisi tüketimimiz var. Aylık 700-800 bin TL civarında bir harcama yapmak gerekiyor. Bu da bize yıllık 10 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Yüksek işletme giderleri nedeniyle yapıldığı halde çalıştırılmamaya veya gündüz çalıştırılıp gece çalıştırılmayan birçok tesis var. Burası bir atık su arıtma tesisi ama koku giderim ünitemiz var. Gürültüyü azaltmak için ses izalatörlerimiz var. Bu özellikler tesisin tam anlamıyla çevre dostu bir tesis olduğunun göstergesidir şeklinde konuştu.

TESİSİN ÖZELLİKLERİ

Tesis 220 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş bulunuyor. Tesiste, şehrin 2025 yılındaki nüfus oranına göre yapılacak 2. bir tesis için alanlar ayrıldı. Ayrıca ileride elektrik üretimi sağlamak adına yerleştirilecek platformlar için de yerler ayrıldı. Tesis 38 personel ile gece-gündüz çalıştırılıyor. Toplam 5 tane analiz laboratuvarı var. Derin deniz deşarjı borusunun ucundaki cihazlarla beraber de denize deşarj edilen atık suyun çıkış parametreleri online olarak anında bakanlık tarafından kontrol edilebiliyor. Tesisten denize bırakılan atık sular 24 saat bakanlık denetimine tabi tutuluyor.TKB DEN BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

23.12.2016 10:04

Tarihi Kentler Birliği (TKB) yayınladığı açıklamayla tüm ülke için birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın imzasıyla yayınlanan açıklamada, güçlü bir Türkiye idealine vurgu yapılarak, Bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz. Denildi.

Güzel ülkemiz sancılı günlerden geçiyor. Kayıplar veriyor, acılar yaşıyoruz.TKB den yapılan açıklama şöyle;

İnsanlıktan nasibini almamış karanlık odaklar,  terör örgütlerini kullanarak vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bölünmezliği üzerindeki kirli oyunlarını sürdürüyorlar. Vatandaşlarımıza, asker ve polislerimize hain tuzaklar kuruyor, misafirimiz olan diplomatı kalleşçe katlediyorlar.

Açıkçası millet olarak tarihi bir sınavdan geçiyoruz. Özgüvenimize, kimliğimize ve geleceğimize tuzaklar kuruluyor. Orta Doğu yu bir düşmanlar coğrafyası yapmak istiyorlar. Barışa, dostluğa, kalkınma ve dayanışmaya olan ihtiyacımızın önüne geçmek, yeni Sevr ler yaratmak istiyorlar.

Koşullar ne olursa olsun, Tarihi Kentler Birliği üye belediyelerinin öncellikli gündemi birlik ve beraberliğe dayalı; kültür öncelikli bir Türkiye ideali olmaya devam edecektir. Büyük bir doğa ve kültür zenginliğinin coğrafyası olan ülkemizin, özverili ve birikimli kadrolarıyla, vatandaşlarımızın sağduyusu ve yaşam sevgisiyle bu sıkıntıları aşacağına olan inancımız tamdır.

Bu anlamda, Tarihi Kentler Birliği, terörle yaratılmak istenen umutsuzluğa ve inançsızlığa asla düşmeyecektir. Yaşama ve yaşatma önceliğimize kaynak alan, toplumsal esenliğimizi gözeten çalışmalarımız kesintisiz ve inatla sürdürülecektir.

Teröre teslim olmayacak, hainliğe yenilmeyeceğiz. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin bölünmezliğine, bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize ve demokrasimize yönelik her türlü tertibi, karanlık emperyalist hevesleri birlik ve beraberlik içinde yok etme azim ve kararlılığındayız.

Farklılıklardan zenginlik üreterek, binlerce yıldır bu topraklarda yaratılmış olan insanlık değerlerinin, tarih ve kültür mirasının önümüzü aydınlatmaya devam edeceği açıktır. Ve bilinmesi gerekir ki; asla güçlü bir Türkiye idealinden, bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz

Yusuf Ziya YILMAZ

Tarihi Kentler Birliği Başkanı

Samsun Büyükşehir Belediye BaşkanıTürkiye, Samsun un Beton Yollarını Konuşuyor

21.12.2016 07:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin beton yol imalatındaki başarısı, Türkiye de büyük ses getirdi. Ülkedeki tüm belediyeler ve özel idareler, Milli Mücadele Şehri nin köylerindeki beton yolları konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 21. Yüzyıl Türkiyesi nde yolu, suyu ve kanalizasyonu olmayan ev ve köy kalmamasına yönelik talimatıyla kırsal kalkınmaya ağırlık veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşım konusunda adeta destan yazdı. Belediyenin Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2 yılda 750 kilometre beton yol imalatı gerçekleştirerek, yol sorunun büyük kısmını çözdü.Ulusal medyaya da taşınan konuyla ilgili Bloomberg TV, program düzenliyor. Canlı yayına katılacak Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ortaya konulan başarıyı ve tecrübeleri anlatacak.

ULAŞIM PLANLAMASINA GİRİYOR

Avrupa ülkelerinde 100 yıldır kullanılan beton kaplamalı yollar, özellikle malzeme, düşük maliyet, bakım avantajları, ulaşım konforu, verimliliği ve uzun ömürlülüğü gibi çok sayıda avantaja sahip. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki büyük başarı ve tecrübesi, ülkedeki diğer belediyeleri de harekete geçirdi. Samsun u örnek alan belediyeler, ulaşım planlamalarında beton yollara yönelmeye başladı. Ülkedeki birçok belediye ile il özel idareleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne müracaat ederek beton yol konusunda bilgi alıyor.  Beton yol yapımının nasıl gerçekleştirileceği konusunda araştırma yapmaya başlayan belediyeler, aynı zamanda Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’ne müracaat ederek,  çevresel, mali, teknik ve sosyo ekonomik açıdan faydalarıyla ilgili bilgi alıyor. Birlik de düzenledikleri teknik eğitim seminerleriye kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi desteği sunuyor.

BÜYÜKŞEHİRİN BAŞARISINI ANLATACAK

Samsun da yakalanan beton yol başarısı ile konu, son bir yıldır gittikçe artan bir seviyede kamuoyunun gündeminde de yer alıyor. Özellikle beton yolların mevsimsel değişkenliklere, afetlere karşı dayanıklı olması ve cari açığın azaltılmasına yönelik desteği de ön plana çıkıyor.   SEMİNERE DAVET EDİLDİ

Üniversitelerin de gündemine giren beton yollarla ilgili Sivas Cumhuriyet Üniversitesi,  Sivas Beton Yol Uygulamaları Semineri düzenleyecek. Perşembe günü gerçekleşecek seminere katılacak olan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, seminerde Neden Beton Yol, Samsun Beton Yol Uygulamaları, Avantajları ve Maliyet Kıyaslamaları konusunda sunum yapacak. Sivas Valiliği nin öncülüğünde yapılacak seminere Türkiye Çimento Müstahsillleri Birliği, il ve ilçe belediyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri, İnşaat Mühendisleri Odası, Karayolları Genel Müdürlüğü, akademisyenler, müteahhit firmalar, çimento ve hazır beton firma temsilcileri katılacak.

ASFALT DÖVİZ DEMEKTİR

Türkiye de beton yol uygulamasının sadece Samsun da olduğunun altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt,  Bizden sonra Doğu Karadeniz de bir ilimizde yaptı ama çok ilkel usullerde oldu. Bizim kırsal mahallelerde yaptığımız beton yol uygulamaları, konfor bakımından karayolu kalitesinde. Bizden daha iyisini de devlet karayollarının yapması lazım.  Beton yolların kalitesi yüksek ve ömrü çok uzun, getirisi de çok fazla. Samsun da yaptığımız beton yol imalatları da son derece verimli, ucuz ve uzun ömürlü. Özellikle zayıf zeminlerde silindirle sıkıştırılmış beton yol imalatı ile verim çok daha fazla oluyor.  Türkiye de büyük bir asfalt lobisi var. Ama konuya parasal açıdan baktığımızda asfalt demek döviz demektir. Devletimizin kasasındaki parayı ulaşımda asfalta veriyoruz. Oysa beton yollar daha sağlıklı. değerlendirmesinde bulundu.

750 KM YOL YAPILDI

Beton yolların, asfalt ve diğer malzemelerle yapılan yollarda oranla bakım onarım masrafları ve harcanan zaman açısından kıyaslanamayacak derecede ucuz olduğuna da değinen Yurt, Beton yollar konusunda büyük başarı elde ettik.  Yapmaya da devam edeceğiz. Gelecekte tüm Türkiye de kullanımı artacak. Samsun da şuana kadar 750 kilometre beton yol yaptık. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız.  ifadelerini kullandı.