Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Memlekete Hizmet İşini Yüreğime Sindirdim

03.01.2017 07:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kendisini ziyaret eden muhtarlara, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Tüm sorunları çözene kadar durmayacağız dedi.

BU İŞİ YÜREĞİME SİNDİRDİM 

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı olan Çakıralan Mahallesi Muhtarı Ahmet Çavdar ve Havzalı muhtarlar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek Havza ya yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza’da Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan mahalle yollarının tamamına yakınının beton yollarla kaplandığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ben bu işi yüreğime sindirdim. Memlekete hizmet ibadettir mantığıyla ilerliyoruz. Bazen maddi zorluklar çekiyoruz, bunalıyoruz. Bu zorlukların sebebi kaliteli bir hizmet sunma isteğimizdir. Samsun un her bir metrekaresine hizmet götürmek öyle kolay değil. Biz bunu imkanları zorlayarak yapıyoruz.  Havza nın 82 mahallesi var. Bunların 67 sinin yol sorununu kısa bir sürede ortadan kaldırdık. Geri kalan mahalleler içinde çalışmalarımız devam ediyor. Su sorununu aynı şekilde çözüyoruz. Merkeze sadece 5 kilometre mesafede olmasına rağmen yıllarca tankerlerle su taşıyan mahallerimiz vardı. Bu sorunlara da neşter vurduk. Ama her zaman dediğim gibi aynı anda her yere yetişmemiz mümkün olmuyor. Bu noktada vatandaşlarımızdan kısa bir zaman istiyoruz. Samsun un yol ve su sorununu önümüzdeki birkaç yıl içinde çözeceğiz. Büyükşehir yasasında ilçelerde bizim ve alt belediyelerin ilgilenmesi gereken yerler belli. Grup yolları bize ait, mahallelerdeki ara yollar alt belediyeye ait. Bizden bir şey isterken öncelikle bunun ayrımının yapılması gerekir. Valimizin muhtarlarla istişare toplantılarından da söyledim. Yetki ve sorumluluk alanımız dışında yaşanan bir kazanın sonucu kazayı yapana ve bize dönüyor. Görev alanımız dışında Allah korusun bir yavrumuz ezilse benim personelim direk suçlu durumda kanunlar önünde. Biz o yüzden kendi sınırlarımız içinden çıkmadan çalışmalarımızı yapıyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİRLE HİZMETİ GÖRDÜK

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Havza da yaptığı çalışmalarla mahallelerde şimdiye kadar olmayan hizmeti gördüklerini belirten Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar ise,  Biz Büyükşehir Belediyesi ile tanıştıktan sonra gerçek hizmeti gördük. Önceden yollarımıza asfalt atılıyordu, yama yapılıyordu. Kısa süre sonra yeniden bozuluyordu. Ama şimdi belediyemizin yaptığı beton yollar ömürlük oluyor. Ben Havza mızı bu güzel çalışmalarla buluşturan siz değerli başkanımıza ve çalışma arkadaşlarınıza çok teşekkür ediyorum  diyerek başkan Yılmaz a Havza da yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Havza Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Çavdar daha sonra Başkan Yılmaz a  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yazan bir tablo hediye etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın makamında gerçekleşen ziyarete Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Kayabaşı Muhtarı Bekir Erden, Yaylaçatı Muhtarı Recep Demiral, Ekinpınar Muhtarı Yüksel Dağlı, Erikbelen Muhtarı Ahmet Gökmen ve Çayırözü Muhtarı Hasan Ergün katıldı.Büyükşehir le Daha Temiz, Daha Sağlıklı Bir Çevre

30.12.2016 08:21

Şehirlerin çevre problemlerinin başında gelen katı atıklar, neden oldukları kirlilik ve potansiyel sağlık sorunları nedeniyle belediyelerin önemle üzerinde durdukları konuların başında geliyor.Karadeniz Bölgesi nin en büyük ve kalabalık kenti Samsun da, Samsun Büyükşehir Belediyesi 8 yıl önce yaptığı modern Yukarı Avdan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası yatırımıyla bu konuda önemli bir adım atmıştı. Belediyenin bu başarılı hizmetiyle kent, Türkiye de çevre ve sağlık felaketine yol açan bu sorunu ortadan kaldıran şehirlerden birisi oldu.

Katı atığı sadece toplayıp ayrıştırarak bertaraf etmekle kalmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, depolama alanında kurdurduğu enerji çevrim santralinde metan gazından elektrik ürettirip satarak kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Samsun Avdan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. şirketi çatısı altında 6 yıldır çöpten elektrik üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki katı atıkların da depolama sahasına nakledilmesiyle enerji üretim kapasitesi 20 bin 250 evin elektrik ihtiyacını karşılar hale geldi. Günde ortalama 700 çöp kamyonunun döküm yaptığı sahada yıllık 20 milyon metreküp (60 bin ton) metan gazının da doğaya salınımı engelleniyor.

KURULU GÜÇ ARTACAK

Katı Atık Düzenli Depolama Alanı ndan çıkan metan gazından enerji elde edilmesi için Kurulum çalışmalarına Eylül 2010 da başlayan Samsun Avdan Enerji Üretim ve Çevrim Santrali, elektrik üretmeye ise 2 yıl sonra başladı. 120 kişiye iş imkanı sağlayan santralde, 2013 - 2014 yılları arasında 25 bin 706 megavat elektrik üretildi. 2014 te saatte 1,2 megavat kapasiteli iki makine daha kuran Samsun Avdan Enerji, toplam 5 makine ile tesisin toplam kurulu gücünü saatte 6 megavata çıkardı. Devam eden yatırımlarla elektrik üretim gücü saatte 8.4 megavata, kurulu elektrik gücü de bu yıl itibariyle saatte 7.2 megavata yükselecek.

ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Atmosfere salınan aynı miktardaki karbondioksite göre 21 kat daha fazla ısıyı tutan metan gazı, oluşturduğu sera gazı etkisiyle küresel iklim değişikliklerine sebebiyet veriyor. Samsun Avdan Enerji‘nin yürüttüğü enerji üretim çalışmaları kapsamında 2018 yılı sonuna kadar doğaya toplamda en az 408 bin 128 ton metan gazı (Yaklaşık 50 milyon metreküp çöp gazı) salınımı engellenmiş olunacak. Aynı zamanda da atıkların jeneratörlerde yakılarak imha edilmesi ile üretilen elektrik enerjisiyle ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuluyor. Tesis üretime açıldığı günden bu güne kadar yaptığı elektrik üretimiyle Türkiye, yaklaşık 35 milyon metreküp daha az doğalgaz ithal etti. Doğalgazda BOTAŞ ın son ithalat rakamları baz alındığında havaya salınan çöp gazının toplanılıp yakılarak elde edilen elektrikle ülke ekonomisine 8 milyon Dolarlık katkı sağlanıyor. Metan gazı emisyonunu azaltan proje çalışmaları ise kapsamlı çevresel ve sosyal izleme planı çerçevesinde periyodik olarak denetlenerek devam ediyor.

GÜNDE 90 TON ORGANİK GAZ ÜRETİLİYOR

Metan gazından elektrik üretim tesisi işletimi kapsamında gaz kalitesinin arttırılabilmesi ve atık kompozisyonunun daha net saptanabilmesi için geçici bir Ambalaj Ayrıştırma ve Analiz Tesisi de kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, ayrıştırılan atıkların yüzde 4 ünü geri dönüştürüyor. Biyogaz üretim tesisi sayesinde organik atıklar, atık olarak depolanmak yerine  enerji ve gübre üretimi vesilesiyle tekrar ekonomiye kazandırılıyor. Sahaya dökülen organik atık miktarını azaltmak, depolama sahasının ömrünü uzatmak, sızıntı suyunu bertaraf ederek gaz verimini arttırmak ve elektrik santralini beslemek amacıyla saatte 1,24 megavat elektrik üretim kapasiteli 2 makineyle Biyogaz Enerji Üretim Tesisini de inşa eden belediye, günde 90 ton organik atık ve sızıntı suyu alarak gaz üretimine devam ediyor. Önümüzdeki dönemde hem biyogaz tesisinin hem de sıvı/katı gübre tesislerinin kapasitelerini artıracak yeni yatırımlar yapılması hedefleniyor.

11.5 TON TIBBİ ATIK BERTARAF EDİLDİ

Özel bir şirketin 8 yıldır işlettiği tıbbi atık sterilizasyon tesisi ise toplanan tıbbi atıkları bertaraf ediyor. Merkez ilçelerden günlük 4 ton, 13 kırsal ilçeden de günlük 1 ton tıbbi atık toplanıyor. 375 kurumdan 3 yılda toplanan yaklaşık tıbbi atık miktarı ise 11 bin 611 tonu geçti.Başkan YILMAZ: Kırsal Ekonominin Gelişmesi Önceliğimiz

29.12.2016 08:24

Tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla ilçelerde kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, çiftçi desteklerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, yetiştirilen ürünlerin tüketiciye direk ulaşması ve daha kolay satışına imkan sunan doğal köy ürünleri pazarlarını hayata geçirdi.Bu pazarlardan birisi de Ondokuzmayıs ilçesi Karşıyaka Mahallesi camiinin yanındaki alanda kurulan Büyükşehir Belediyesi Doğal Köy Ürünleri Pazarı. Pazar şimdiden hem bölge çiftçisinin hem de vatandaşların göz bebeği oldu. 60 bin TL ye mal olan pazar yerinde 8 satış standı bulunuyor. Bunun yanında doğal köy ürünleri evi ile Salep evi de yer alıyor.

Ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen otantik doğal köy ürünleri evi, eski köy evlerini andırıyor. Antika eşyaların da bulunduğu evde yöresel el sanatları ve el emeği göz nuru ürünler de sergileniyor. Ayrıca ilçe çiftçilerinin yumurtadan kabağa, elmadan tereyağına kadar yetiştirdiği tüm meyve ve sebzeler ile hayvansal gıdalar, burada da satışa sunuluyor.

Çiftçilerin daha fazla kazanabilmelerine destek olmak niyetiyle açılan Büyükşehir Belediyesi Doğal Köy Ürünleri Pazarı, hem çiftçileri hem de el emeği ürünler üreten ev hanımlarını mutlu etti. Vatandaşlara pazar günleri hizmet veren pazara alışverişe gelen vatandaşlar, soğuk havalarda içlerini Salep Evi nde ısıtıyor.

İlçede büyük ilgi gören doğal köy ürünleri pazarının çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal kalkınma yatırımları kapsamında çiftçilere destek vermeye devam edeceklerini kaydederek, Büyükşehir Belediyesi olarak mahallelerimizdeki kırsal gelişime katkı vermek benim de üzerinde hassasiyetle durduğum bir önceliğimiz. Kırsal ekonominin güçlenmesi ve buralarda yaşayan vatandaşlarımızın geçimlerini yaşadıkları yerlerde sağlayabilmesi, hatta ekonomik gerekçelerle buraları terk etmek zorunda kalan gençlerimizin geri dönerek, yeniden kendi topraklarında tarım olsun, hayvancılık olsun, meyvecilik olsun buradaki imkanları kullanarak geçimlerini sağlayabilmelerine olanak sağlamak bizim için bir hedef. Bunun için projeler üretiyoruz ve güzel sonuçlar alıyoruz. İfadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Yatırımlar Samsun a Yeni Soluk Getirecek

28.12.2016 10:17

Samsun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yöneticileri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Her sabah düzenli olarak spor yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da spor yatırımı söz konusu olduğunda Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman katkı sağladıklarını hatırlatarak, Gençlik ve Spor Bakanı yıllardır Samsun dan çıkıyor. Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ın tüm Türkiye genelinde yaptığı önemli projelerden kentimizde nasibini aldı. Adını bile sayamadığım birçok spor dalı kentimizde mevcut. Batı Park alanında yapımı devam eden atıcılık, okçuluk ve buz pateni tesisi Samsun a yeni bir soluk getirecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı mız, valiliğimiz, belediyemiz başta olmak üzere tüm kurumlar kentimizi 2017 de yapılacak olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları na hazırlamak için büyük çaba gösteriyor. Samsun da spor alanında yapılan yatırımlar tamamlandığında uluslararası standartlara yükselecek bir spor altyapısına sahip olacağız. Bu noktada çalışmalar yapan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Samsun da amatör kulüpler ile ilgili yaptığınız çalışmalardan ve ziyaretinizden dolayı sizlere de çok teşekkür ediyorum  dedi.SAMSUN SPORDA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde ASKF tarafından Çok Amaçlı Salonda düzenlenen 2016 Sporun Enleri programına desteklerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ederek plaket takdim Samsun ASFK Başkanı Şener Aydın, Samsun da amatör kulüp sayılarının artmasıyla birlikte faaliyetlerinde arttığını ve Samsun un spora önem veren bir belediye başkanı olduğu için şanslı olduğunu vurguladı.Kardeş Bitlis Heyeti Samsun da

28.12.2016 10:15

İçişleri Bakanlığı tarafından Bitlis Belediyesine Kayyum olarak atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar ı temsilen Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı Kamil Güzel ve beraberindeki heyet, şehircilik alanında incelemelerde bulunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konuğu olarak Samsun a geldi.Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) nin elindeki Bitlis Belediyesi ne operasyon yapılmıştı. Belediyenin Eş Başkanı Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran, çıkarıldıkları mahkemede Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanıp cezaevine gönderilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, 26 Kasım da Bitlis Valisi Ahmet Çınar ı Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirmişti.

Atanmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Bitlislilerin başarılı belediyecilik hizmetlerine kavuşması ve yerel yönetim çalışmalarının kaliteli şekilde yürütülmesi için ilk adımı atmıştı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya nın tavsiye ve yönlendirmeleriyle Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı, bu görevi Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne vermişti.

Bu çerçevede geçen günlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da üst düzey bürokratlarıyla birlikte Bitlis’i ziyaret etmiş, Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Çınar’la bir araya gelmişti.

Konuk Vali Yardımcısı Kamil Güzel, dün Başkan Yılmaz’la birlikte şehirde incelemelere başladı. Konuğuna Atatürk Parkı ve Onur Anıtı, Bulvar AVM ve Çiftlik caddelerini gezdirerek buralarda yapılan şehircilik uygulamaları hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, kardeş Bitlis heyetini Samsun’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “ Bitlis artık Samsun’un bir kardeşidir. Bu kardeşliğimizin gereği olarak yerel yönetim hizmetleri ve çalışmalarımızdaki başarılarımızı ve tecrübelerimizi Bitlis’te de hayata geçireceğiz. Sayın Vali Yardımcımız ve aynı zamanda Bitlis Belediye Başkan Yardımcılığına vekalet eden konuğumuz bu çerçevede bizleri ziyarete geldiler. Burada oldukları süre içerisinde kendilerine ve beraberindeki heyete Samsunumuzda hayata geçirdiğimiz rekreasyon, peysaj, sokak iyileştirmeleri ve çevre projeleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerimizi anlatacağız. Birlikte Bitlis için neler yapabileceğimizi konuşup bunun adımlarını atacağız.” Diye konuştu.

Konuk Heyet bugün de Genel sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt rehberliğinde Amisos Tepesi, Amazon Adası ve Köyü, Adnan Menderes Bulvarı, Çobanlı İskelesi ile Atlı Binicilik Tesislerini gezerek bilgi aldılar. Heyette Vali Yardımcısı Güzel’in yanı sıra, Bitlis İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, Bitlis Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Aras, Bitlis Belediyesi Fen İşleri Müdürü Memduh Kınay, Bitlis Belediyesi İmar İşleri Müdürü Ekrem Bulut ve KUDEP sorumluları bulunuyor.