Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: 2. Hatta 3. Devlet Üniversitesi Şart Oldu

01.03.2017 08:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Üniversitesi nde düzenlenen  28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel öncesi öğrencilerle birlikte üniversite yemekhanesinde yemek yedi.

19 Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un konuşmacı olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri  başlıklı konferans OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirildi. Konferans öncesi üniversitede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yemekhaneye giderek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle birlikte sıraya girerek yemeğini alan Başkan Yılmaz daha sonra öğrencilerin masasına oturarak uzun uzun sohbet etti. Samsun un eğitim şehri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, Samsun umuzda on binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyoruz. Kentin yaşanabilir ve huzurlu olması öğrencilerin burayı tercih etmesinde öncelikli etken. Türkiye nin hatta ve hatta dünyanın her yerinden öğrenciler Samsun da okumayı tercih ediyor. Biz de onların rahat bir şekilde eğitim görmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Samsun da üniversite sayısını arttırmak için büyük çabalarımız var. 2. hatta 3. devlet üniversitesi Samsun umuz için artık şart oldu. Bunun için girişimlerimiz var. İnşallah kentimize yeni devlet üniversiteleri kazandıracağız. dedi.

Öğrencilerle yemekhanede edilen sohbetin ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un onur konuğu olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel gerçekleştirildi.Kurtulmuş, Başkan YILMAZ ı Ziyaret Etti

01.03.2017 08:46

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ı yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ederek, 15 Temmuz ve referandum süreci hakkında önemli mesajlar verdi. Herkesin milletin iradesine saygılı olması gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, Toplum olarak demokratik teamüllerimiz genişledikçe bir takım darbeci odaklarının da hevesleri kursağında kalacak. Bir takım çevreler de bu darbe araçları diyebileceğimiz odakları kullanma imkânını bulamayacaktır. Köprünün altından çok sular aktı. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye nin eski Türkiye olmadığını bu millet 15 Temmuz akşamı gösterdi. Çok ciddi şekilde canı pahasına direndi. 15 Temmuz da Türkiye uçurumun kenarından döndü” diye konuştu.Başkan Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’u Samsun’da ve Büyükşehir Belediyesi nde konuk etmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, belediye olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Raylı sistem hakkında da bilgi veren Yılmaz, Raylı sistem üniversitenin altına kadar çıkıyordu. Üniversite öğrencilerimiz araç değiştirme zorunluluğunda olmaları nedeniyle şu anda raylı sistemin üniversiteye kadar çıkarmak için ihale hazırlıkları içerisindeyiz. Muhtemelen 1,5-2 yıl içerisinde raylı sistemi üniversiteye kadar çıkaracağız. Raylı sistem daha önce Gar Kavşağı na kadar gidiyordu. Geçtiğimiz 1,5-2 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarla raylı sistemi Tekkeköy ilçesine kadar uzattık dedi.

Bu milletin bu coğrafyadaki en önemli güç olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Milletimiz küresel güçlerin oynadığı oyunlara müsaade etmeyecek. Hem tarihi birikimimiz hem de büyük bir gücümüz var. Hep beraber mücadele ederek çocuklarımızın geleceği için 16 Nisan da güçlü bir iradeyi ortaya çıkaracağız ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından belediye ziyaret defterini imzalayan Kurtulmuş a Başkan Yılmaz tarafından el işçiliği ile hazırlanan tablo hediye edildi.4 İL VALİSİ KENT MÜZESİ NDE

28.02.2017 12:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan  Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi nin açılışı gerçekleştirildi.
Serginin açılışında konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Uluslararası alanda çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. 33 ülkede dereceye girmiş resimleri hep birlikte gördük. 33 ülkeden katılım sağlayan çocuklarımız bu resimlerde kendi ülkelerinin geleneksel kıyafetlerini ve özelliklerini bir kağıt üzerine dökerek resmetmeye çalıştılar. Yapılan çalışmalarla birlikte çok değerli bir sergi ortaya çıktı. Çocuklarımızın çizgileriyle ortaya çıkan şaheserleri gördükçe insan sevginin ne demek olduğunu daha iyi anlıyor  dedi.Samsun Kent Müzesinde düzenlenen sergide toplamda 33 ülkeden 240 eser yer aldı. 10 ile 18 yaş arası farklı ülkelerden yarışmaya katılan çocukların yaptığı resim çalışmaları, katılımcıların beğenisine sunuldu.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) toplantısı için Samsun da bulunan konuk valiler ile Samsun protokolü Samsun Kent Müzesini ziyaret etti. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi Salih Işık, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Tokat Valisi Cevdet Can, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, hem çocukların yaptığı resim çalışmalarını hem de müzedeki diğer eserleri inceledi.Konuk Heyet Kuş Cenneti ne Hayran Kaldı

24.02.2017 07:53

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından, Elektronik İzleme Sistemine Geçişte Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında Samsun a gelen yabancı heyet temsilcilerine yönelik Samsun Bafra ilçesinde bulunan ve UNESCO Geçici Miras Listesine giren Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine gezi düzenlendi.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Soğukpınar ın rehberlik yaptığı gezide, konuklara Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar sonucu Samsun a kazandırılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin Karadeniz sahilinde tabii özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alan olduğu, deniz, ırmak, göl, kumul, sazlık, bataklık, orman ve tarım alanları gibi hayat ortamlarının sağlıklı bir ekosistem içesinde bir arada bulunduğu, bu durumun Kuş Cennetine biyolojik bakımdan zenginlik ve çeşitlilik sağladığı anlatıldı.

TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK MANDA SÜRÜSÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Deltanın koruma altına alınmasıyla birlikte kuş türü popülasyonunda ve yılkı atlarının sayısında artış olduğunu anlatan Başsavcı Vekili Soğukpınar, Kızılırmak Deltası Türkiye de bulunan 450 kuş türünden, 350 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye deki en büyük manda sürüsü ve yabani yılkı atlarını burada görmek mümkün. 17 bin baş manda var. Bu mandalar deltanın içindeki 7 gölde yaşıyor. Mandalar yazın göle girerek çamura bulanıyorlar. Buradaki çamur onlar için doğal bir güneş kremi aslında. Yine bu gölde çok sayıda balık türü yaşıyor. Eskiden buralarda elektrikli avlanma yapılıyordu. Artık bu bölgenin tamamında avcılık kesinlikle yasak diye konuştu.

Gezide Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çeşitli tesisler, gözlem kuleleri, hayvan rehabilitasyon merkezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi, Cernek Halkalama İstasyonu, Subasar Ormanı gezildi ve konuklara kıl çadırında yöresel lezzetler ikram edildi. Kızılırmak Deltası na hayranlıklarını dile getiren yabancı heyet Samsun da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı da teşekkür ettiler.Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi Samsun da

24.02.2017 07:49

Slovenya Dünya Sanat Magazini tarafından, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Kent Müzesi ve Samsun Anadolu Lisesi nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi Samsun da da açılacak. Likovi Svethe Word Of Art  adlı sergi, tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanata yönelik çalışmalar kapsamında sanatseverleri çok önemli bir sergi ile buluşturacak. Tüm dünyada büyük ilgi gören Uluslararası çocuk Resim Yarışması nda dereceye giren 40 farklı ülkeden çocukların yaptığı resimler, açılacak 241. sergide görücüye çıkacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Kent Müzesi ve Samsun Anadolu Lisesi nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Likovi Svethe Word Of Art Uluslararası Çocuk Resimleri Sergisi, 27 Şubat 2017 Pazartesi saat 16.00 da Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Sergi Salonu nda açılacak. Birbirinden güzel resimlerin beğeniye sunulacağı sergi daha önce 33 ülkede 240 kez sanatseverlerle buluştu.