Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR TAKSİ İHALESİNE ÇIKACAK

05.02.2020 07:14

Samsunda taksi ihtiyacını ve vatandaşların beklentilerini karşılamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, taksi ihalesine çıkacak. Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda taksi ihtiyacı gözler önüne serilirken, ihale tarihinin önümüzdeki günlerde duyurulacağı öğrenildi.

Samsunda ulaşım probleminin en aza indirilmesi amacıyla çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, diğer illere oranla oldukça az sayıda olan ticari taksi sayısı problemini de çözmeye kararlı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığının hazırladığı Ticari Taksi Araç İhtiyaç Analizi raporu Samsunda taksi ihtiyacının olduğunu ortaya koyarken, Büyükşehir Belediyesi, en son 1973 yılında yapılan taksi ihalesini yeniden yaparak sorunu çözecek. Taksi ihalesinin tarihi ise önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulacak.

TAKSİ SAYISI AZALDI

Samsunda en son 1973 yılında ticari taksi (T) plakası satış ihalesi yapıldığını hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan, T plakalı taksilerin önemli bir kısmının 1982 ile 2001 yılları arasında kurulan (D) plakalı dolmuş hatlarına geçmesi nedeniyle merkezde taksi sayısında azalma oldu. Kent içi ulaşım ihtiyacının artış göstermesiyle birlikte 1 milyon 335 bin 716 nüfusa sahip olan Samsunun merkez ilçelerinde 893 adet ticari taksi bulunuyor. Yani bin kişiye 0,67 taksi düşüyor ve bu da gelişmiş şehirlere oranla oldukça düşük. İnşallah yapacağımız ihaleyle birlikte bu oranı daha yukarı çekmeyi hedefliyoruz dedi.

İHALE YAPILACAK

Atakum, İlkadım ve Canik ilçelerinde mevcutta faaliyet gösteren ticari taksilerin vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamada sayıca yetersiz olduğuna işaret eden Gürkan, Hızla büyüyen Samsun’da vatandaş memnuniyeti ve beklentilerinin karşılanması amacıyla, bin kişiye düşen ticari taksi (T) plakalı araç sayısını ilk aşamada 0,70, ikinci aşamada 0,80, üçüncü aşamada 1,00 ve dördüncü aşamada 1,20 ye çıkarılmasını planlıyoruz. Hazırladığımız rapor da zaten kent içerisinde taksi ihtiyacını gözler önüne seriyor. Bu ihtiyacı karşılamak için düzenleyeceğimiz ihale tarihini ve şartlarını duyuracağız diye konuştu.BAŞKAN DEMİR: SAMSUN DAN TÜRKİYE YE FUTBOLCU YETİŞTİRELİM

05.02.2020 07:11

Samsunda bulunan spor taban birlikleri ile bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Amatör sporcuların yetiştirilmesinde Büyükşehir Belediyesi olarak gereken desteği vermeye her zaman hazırız dedi.

AMATÖR SPORU VE SPORCUYU DESTEKLEYECEĞİZ

Samsun ve ilçelerinde faaliyette bulunan amatör futbol kulüpleri temsilcileri ile bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sporda başarılı olan bireylerin hayatın her alanında başarılı olabileceğini vurgulayarak, Spor insan hayatında geldiğimiz nokta itibariyle özgüven kazandıran, hayatın diğer alanlarında da başarısını olumlu yönde, pozitif yönde etkileyen bir alan. Amatörce bunun yapılışı, özellikle eğitim çağındaki çocuklar için bu çok önemli. Geçtiğimiz günlerde dağcılık eğitimi alan çocuklarımızı ziyaret ettik. Derslerini sorduğumda hepsi iyi olduğunu söyledi. Çocuklar spor yaparken orda stresini atıyor, o özgüveni derse de yansıtmak zorunda hissediyor kendini. Bu yüzden çocuklarımızın spor yapmalı belediye de bunun her yerinde olmalı. Büyükşehir Belediyesi olarak iyi bir ekiple, iyi bir yönetimle, bu işe gönül verenlerle amatör sporu destekleyeceğiz dedi. 

BU ŞEHRİN ÇOCUKLARI SPORA YATKIN

Spora yatkın gençlerin yeteneklerini ortaya çıkarmanın önemine de değinen Başkan Demir, Samsunda yetişen sporcuların süper ligde oynamalarının şehrin marka değerini de yükselteceğine değinerek, Amatör olarak spor yapan gençlerimiz varsa tespit edelim, yeteneklerini ortaya çıkaralım. Bu şehrin çocuklarının, bizim insanımızın genleri spora çok yatkın. Dayanıklı, mücadeleci, azimli bir yapısı var. Onları ciddi bir kadroyla hem spor yaptırarak hem de insani, milli ve manevi değerlerle donatarak hayata hazırlamalıyız. Samsun’dan geçmişte bu anlamda dünya çapında ismi bilinen çocuklar yetişti. Bunun üzerinde ciddiyetle durulduğunda yapılmayacak bir şey değil. Türkiyeye futbolcu yetiştirelim. Büyükşehir Belediyesi olarak diğer kulüplerle koordineli çalışarak yapabilecek olduğumuz maksimum katkıyı sağlayarak gençlerimize bu konuda hizmet etme gayesindeyiz açıklamalarında bulundu. 

Yelken Kulüpte gerçekleştirilen toplantıya, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Samsun Bölge Müdürü İbrahim Güven, TFF İl Temsilcisi Hasan Özbulut, TFF Samsun İl Hakem Kurulu Başkanı Helim Balakçı, Samsun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Şener Aydın, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Samsun Şube Başkanı Hakkı Bayrak, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Samsun Şube Başkanı Samet Çiçek, Samsun Büyükşehir Belediyesi Futbol Spor Kulübü Başkanı Engin Uzun ve yönetimi ile amatör kulüp temsilcileri katıldı.SAMSUN İTFAİYESİ, ELAZIĞ DA

05.02.2020 07:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 12 personel ve 2 kaza kırım aracı, deprem bölgesine ulaştı.

24 Ocak tarihinde Elazığ ve Malatyada yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından bölgeye kurulan çadır kentlerde görev yapmak üzere yola çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler bölgeye ulaştı. 12 personel ve 2 kaza kırım aracıyla barınma amaçlı kurulan çadır kentlerde olası yangınlara karşı mücadele ve tedbir almak için bölgede görev yapacak olan ekipler çalışmalara başladı. 

KARDEŞLERİMİZİN YARALARINI SARACAĞIZ

Deprem bölgesi ile sürekli irtibat halinde olduklarının altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Deprem bölgesindeki kardeşlerimiz için 3üncü yardım tırımızı gönderdik. Belediyemiz İtfaiye Daire Başkanlığından 12 personel ve 2 kaza kırım aracımız da bölgeye ulaştı. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak depremzede kardeşlerimizin yanında olmaya ve yaralarını sarmaya devam edeceğiz. Orada görev yapacak olan ekiplerimize kolaylıklar diliyorum dedi.SAMSUN DAN ELAZIĞ A 3 ÜNCÜ TIR

05.02.2020 07:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi Elazığ ve Malatyada meydana gelen depremde vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için 3üncü yardım tırıda yola çıktı.

24 Ocak tarihinde Elazığ ve Malatya’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kampanya ile hazırlanan yardım malzemeleri afet bölgesinden gelen talepler doğrultusunda hızlı bir şekilde gönderilerek yaralara merhem oluyor. 

ELAZIĞA BİR TIR DAHA YOLA ÇIKTI

Samsun Büyükşehir Belediyesinin depremin ardından başlattığı kampanyaya duyarsız kalmayan Samsun halkının belediyeye ulaştırdığı yardım malzemelerinin de içinde bulunduğu bir tır daha Elazığa ulaştırılmak üzere yola çıktı. AFAD yetkililerinin deprem bölgesinde ihtiyaç taleplerine göre yardım paketlerini hazırladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk ,Depremin ilk anından beri AFAD yetkilileri ile yaptığımız görüşmeleri neticesinden ihtiyaçlar doğrultusunda belediye olarak 2 tırımızı hemen gönderdik. Vatandaşlarımızdan gelen yardımları da dün gece gönderdik
İçinde battaniye, yatak, yorgan, kişisel bakım ürünleri, çocuk bezleri, tüplü ve elektrikli ısıtıcıların bulunduğu tırı uğurlamak üzere Samsun İtfaiyesine giden Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk Elazığa gidecek olan görevlilere afet bölgesindeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletmelerini söyleyerek hayırlı yolculuklar diledi. Soğuk, depremde vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NDEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

05.02.2020 07:04

Başkan Demir: Samsun kan bağışında en verimli kentlerden... Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı Samsun Şubesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Kan Bağışı Kampanyasına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve belediye personeli de destek verdi.

Sabah saatlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi önüne gelen Kan Bağışı Tırında gerçekleştirilen sağlık kontrollerinin ardından kan bağışlarını alan Türk Kızılayı Samsun Şubesi çalışanları bağışlanan her kanın 3 cana can kattığını hatırlattı. 

SAMSUN KAN VERME NOKTASINDA EN VERİMLİ KENTLERDEN

Türk Kızılayının belediye önündeki çalışmalarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kış aylarında kan ihtiyacının daha fazla olduğuna dikkat çekerek, Kan bağışlayarak hem hayatta kalıyorsunuz, hem de başkalarının hayata tutunmasına destek oluyorsunuz. Ülkemizde kan bağışında tek yetkili kuruluş olan Kızılay ile her zaman işbirliği içinde bu tür organizasyonlar gerçekleştireceğiz. Samsun, kan verme noktasında en verimli olan kentlerden bir tanesi. Samsunda 7 den 70 e herkes bu konuda duyarlı. Kızılay ile birlikte böyle bir kampanyanın başlatılmasının doğru olacağını düşündük. Halkımızın ve Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımızın da bu konuda katkılarını bekliyoruz açıklamalarında bulundu. 

KAMPANYA 2 GÜN SÜRECEK

Daha sonra kan bağışında bulunan Başkan Mustafa Demire Türk Kızılayı Samsun Şubesi Başkanvekili Ahmet Ali Bulut tarafından bir hediye takdim edildi. Belediye önünde gerçekleştirilecek olan Kan Bağışı Kampanyasının 2 gün boyunca süreceği ve vatandaşların da kampanyaya destek olabileceği vurgulandı.  

Kan Bağışı Kampanyasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram ve belediye çalışanları da kan vererek ihtiyaç sahiplerine destek oldu.