Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Olimpiyat Meşalesi Samsun da Alev Aldı

10.07.2017 08:09

3 Temmuz da Lozan dan teslim alınan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları meşalesi düzenlenen törenle alev aldı.
Törende, Türk heyetinin 3 Temmuz da Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi nin (ICSD) Lozan daki merkezinden teslim aldığı meşaleyi Türkiye ye getiren Olimpiyat elçisi Taha Akgül e beş Olimpiyat elçisi eşlik etti. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun AK Parti Milletvekilleri ve çok sayıda sporcu ve antrenör katıldı.Samsun da 18-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın meşalesi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın katılımıyla, Samsun Batı Park taki tören ile Samsunlularla buluştu.

SAMSUN HAZIR

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bugün burada, olimpiyat oyunları elçileri ile birlikte meşalenin yakılması töreninde bir aradayız. Şu anda aramızda yurt dışından gelen misafirlerimiz var. Sporcularımız gelmeye başladı. Onlara hoş geldin diyoruz. İnşallah çok başarılı çok olumlu geçecek olan bu organizasyonda eğlenceli bir zaman diliyorum. Samsun güzel ve yıllarca konuşulacak bir ev sahipliği öğreneği sergileyecektir. Ben hemşerilerime inanıyorum ve güveniyorum. Samsun olimpiyat oyunlarına hazır ifadelerini kullandı.

SAMSUN ADINA YAKIŞANI YAPACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi gün geldi. Samsun 19 Mayıs şehrinde, meşale şehrinde 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatlarının açılışına ramak kala bugün meşale etkinliğinde birlikteyiz. Sayın Bakanım sizlere saygı sunuyorum. Samsun adına yakışan bir şekilde olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. İşitme Engelliler Olimpiyatlarını görkemli bir şekilde icra edecek. Samsun halkı da ev sahipliğinin en güzel örneğini ortaya koyacak. Bu coşkuyu doruğa taşıyacak diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ TESLİM ALDI

Bakan Çağatay Kılıç ve Olimpiyat şampiyonu güreşçi Taha Akgül’le birlikte, Samsun doğumlu dünya şampiyonu milli güreşçi Mustafa Dağıstanlı, Samsunlu milli futbolcular Gökhan Gönül ve Sabri Sarıoğlu, dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercüment ile yazar ve sunucu Ece Vahapoğlu, meşaleyi Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu na taşıdı. Burada olimpiyat ateşini Bakan Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teslim etti.

UNUTULMAZ ATMOSFER

Sahne ve ışık gösteriyle unutulmaz bir atmosferin yaşanacağı törende ünlü ses sanatçısı Murat Dalkılıç konseri ile törene katılanlar gönüllerince eğlendi. Kökeni 1924 e uzanan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın tarihi, Deaflympics 2017 nin Anadolu motifleriyle bezenmiş meşalesinin hikâyesi ve oyunlara katılmak için yurt dışından gelecek yabancı sporcuların mesajlarının da bulunduğu videolar gösterildi. Olimpiyat meşaleleri, Bakan Akif Çağatay Kılıç ın öncülüğünde tören alanında İlkadım Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu na götürülerek program sonlandırıldı.Tekinsoy: Kızılırmak Deltası Kalıcı Liste İçin Önemli Aday

10.07.2017 08:04

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Samsun Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya mirası kalıcı listesinde yer alması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını söyledi.
Kızılırmak Deltası nın UNESCO Kalıcı Miras listesinde yer almasının Samsun ve Türkiye için önemini vurgulayan Genel Müdür Tekinsoy; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak UNESCO sürecinde yapılacak olan çalışmaların belirlenmesi adına yerinde incelemelerde bulunduk. Daimi listeye girebilmek için yoğun bir çalışma içerisinde olacağız. Burası kesinlikle bu unvanı hak ediyor diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da bizzat katıldığı Polonya nın Krakow şehrinde yapılan UNESCO Dünya Mirası Komitesi toplantısına katıldıktan sonra Samsun u ziyaret eden Tekinsoy, Kızılırmak Deltası nda incelemelerde bulundu.

Tekinsoy a deltadaki incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak da eşlik etti.Başkan YILMAZ: Hedefimiz Kalıcı Listede Kalmak

05.07.2017 13:43

Kuş Cenneti nin UNESCO geçici listesinden daimi listeye alınması için Polonya nın Krakov kentinde toplanan 41. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çalışmalarımızın ilk meyvelerini geçici listeye girerek aldık. Şimdi bütün hedefimiz kalıcı listede yer almak dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte bu yıl Polonya da toplanan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Başkan Yılmaz, komite üyeleri ile Kuş Cenneti nin daimi listeye girmesi talebini görüştü.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin uzun uğraşları ve çalışmaları sonucu Unesco geçici listesine aldırılan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin geçici listeden daimi listeye aldırılması yönündeki girişimler sürüyor.

GEÇİCİ LİSTE BİLE DÜNYAYA SAMSUN U TANITTI

Kuş Cenneti nin tanıtıldığı stantların da büyük ilgi gördüğü toplantıda Başkan Yılmaz, Şu anda geçici listede yer alan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin geçici listeye girmesi bile kentimiz için büyük bir prestij oldu. Geçici liste ile Dünya Mirası Konvansiyonuna üye 182 devlet Samsun u direkt olarak tanımış oldu ve deltamızın turizm potansiyeli otomatik olarak yükseldi. Ulusal boyutları gerçekten çok fazla. Dünya sizi tanıyor. Bundan ötesi var mı daha. Dünya harikası olan deltamızın sahip olduğu özellikler dünyanın çok az yerinde var. Bu önemli potansiyel yalnız Samsunumuz için değil ülkemiz için de büyük bir değer. Burayı dünyada tanınan ve bilinen bir ekolojik turizm değeri haline getirmek için kalıcı listeye aldırmak adına büyük çaba gösteriyoruz. Deltanın bunu hak eden dünyadaki ender zenginliklerden birisi olduğuna inanıyoruz. diye konuştu.Golf Aracı Düğün Arabası Oldu

05.07.2017 13:40

Karadeniz in tek golf tesisine sahip Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, ilginç bir düğün törenine ev sahipliği yaptı.
Çiçeği burnunda çift, törenin yapılacağı alana gelin arabası yerine süsledikleri golf aracıyla gelerek davetlilerin şaşkın bakışları arasında araçtan tebrikleri kabul etti.3 yıl önce tanışan sosyal medya uzmanı Burcu İbrahimoğlu ile reklamcı Görkem Sevindi çiftçi, nikâh törenlerini golf sahasında yaparak bir ilke imza attı.

Mutluluğa adımlarını atmak için golf sahasını neden seçtiklerini anlatan Görkem Sevindik, Nikâhımızı nerede kıyalım diye eşimle 7-8 aydır yer araştırıyorduk. Yeşillikler içinde düzenli ve temiz bir yer bulamadık. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nü gördük. Gidip yetkililerle görüştük ve teklifte bulunduk. Onlar da kabul ettiler. Hakikaten çok mükemmel ve prestijli bir tesis. Yemekleri lezzetli ve yeşili bol. Ortama uygun olsun diye nikâhımıza da golf arabası ile geldik. Çok farklı, güzel ve unutulmayacak bir törenimiz oldu. Yatırımından dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve kulüp yetkililerine teşekkür ediyoruz.  ifadelerini kullandı.
Büyükşehir den Feribot Turu

30.06.2017 08:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Turizm Derneği Ramazan Bayramı nda üç gün boyunca Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu na feribot turu düzenledi.
Bafra Turizm Derneği Başkanı Haydar Aksu, Projemiz gereği yapmış olduğumuz feribot turu yoğun ilgi gördü. Bizlere destek veren Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin e, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Sefer Arlı ya çok teşekkür ediyorum dedi.Bafra Turizm Derneğinin Maviden Yeşile adlı proje kapsamında düzenlenen feribot turu Altınkaya Baraj kapaklarından başlayarak Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'na kadar sürdü. Yaklaşık 1,5 saat süren feribot turuna ortalama 300 kişi katıldı.