Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

04.08.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un en kuzey noktasındaki Bafra Burnu nda 1880 yılında Fransızlar tarafından yapılan ve dünyada sadece üç örneği bulunan deniz fenerini ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Samsun un tüm ilçelerindeki turizm potansiyellerini gün yüzüne çıkarmak için büyük uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesinde 1800 lü yıllardan kalma deniz fenerinin turizme kazandırılması için harekete geçti. Başkan Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte fenerin en tepesine çıkarak yapılacaklar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

1880 YILINDA YAPILDI

Başkan Yılmaz, deniz feneri ziyaretinde yıllardan bu yana fenerin bakımını ve bekçiliğini yapan Özkan ailesine de çat kapı konuk oldu. Deniz feneri bekçiliğinin kendileri için babadan oğula geçen meslek olduğunu söyleyen Fikret Özkan, Bafra deniz feneri, Osmanlı döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından Kızılırmak ın denize döküldüğü yerdeki delta üzerinde Halisburnu mevkisine inşa edilmiştir. Daha sonra yöre fenerden dolayı Fener köyü adını almıştır. 1919 yılından bugüne kadar da kuşaktan kuşağa aynı akrabalar arasında bakımı yapılmaktadır bilgisini verdi.

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİK TURİZME KAZANDIRILACAK

Okyanusların, denizlerin ve göllerin yanında büyüleyici güzelliğiyle duran deniz fenerlerinin, yüzyıllar boyunca suların aydınlatıcısı, kaptanların kılavuzu olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Bafra ilçemiz Fener Mahallemizde dünyada 3 örneği bulunan deniz fenerimiz ilçemiz ve şehrimizin turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyor. Tarihi geçmişi olan ve Osmanlı dan kalma bu deniz fenerimizi biz turizm ögesi olarak şehrimize kazandıracağız dedi.BATI İLÇELERİNDE ALTYAPIYA YATIRIM 2 KATINA ÇIKACAK

04.08.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentin Batı bölgesindeki en uzak iki ilçesi olan Alaçam ve Yakakent te alt yapı hizmetlerine devam ediyor.

BATI İLÇELERİNDE ALTYAPIYA YATIRIM 2 KATINA ÇIKACAK

Son iki yılda yol problemlerinin kalıcı çözümü için Alaçam a 18.5 milyon TL, Yakakent e de 9 milyon TL tutarında yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2018 yılının sonuna kadar Alaçam daki yatırımını 36 milyon TL ye, Yakakent teki yatırımını ise 16.5 milyon TL ye çıkaracak.

Karadeniz Bölgesi nin en büyük metropol kenti Samsun da Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki yol problemlerini tarihe gömmek için başlattığı yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. İlçelerin hemen hemen her mahallesini şantiyeye çevirerek çalışma gerçekleştiren Fen İşleri Daire Başkanlığı, beton, asfalt ve satih kaplama yol yapım çalışmalarının haricinde turizmin yatırımlarına da devam ediyor.

27 bin nüfuslu Alaçam da da alt yapı projelerini yürüten Fen İşleri Daire Başkanlığı, iki yılda 65 mahalleden oluşan ilçedeki yol sorununu çözmek için yoğun mesai harcıyor. 206 kilometrelik yol uzunluğuna sahip ilçede 25 km beton yol,  10 km asfalt ve 5 km de satih kaplama imalatı yaptı. Bunun yanı sıra yol genişletmeleri, kazı dolgu çalışmaları, istinat duvarları, büz ve menfez, hendek temizliği ve beton hendek kaplaması, parke kaplama, asfalt yama, asfalt kaplama gibi çalışmalarla 87 kilometrelik kısımda yol sorunu kalmadı. Toplamda 18.5 milyon TL harcandı. 2016-2018 yılları arasında 25 mahallede gerçekleştirilecek 52 km beton ve 26 km asfalt yol yatırımları için de toplamda 36 milyon TL harcanacak.

Altyapı hizmetlerinin dışında üst yapıyı da düzenlemeye çalışan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Alaçam Düğün Salonu Projesi nin de sonuna geldi.  Bunun yanı sıra Geyikkoşan Sahil Yolu peyzaj düzenleme çalışmaları ise devam ediyor.

YATIRIMLAR YAKAKENT TURİZMİNİ ARTIRACAK

Deniz turizmi ile dikkat çeken Samsun un Batı da Sinop ile sınır ilçesi Yakakent in alt yapısına son iki yılda Fen İşleri Daire Başkanlığı, 8.5 milyon TL harcadı. 9 bin kişinin yaşadığı 17 mahalleli ilçenin 7 mahallesindeki 5 km beton ve 1 kilometrelik asfalt yol yapım çalışması tamamlandı.  95 km lik yol uzunluğuna sahip ilçenin 32 km sinde problem kalmazken, diğer alt yapı hizmetleri ise tüm hızıyla sürüyor. 2016-2018 yılları arasında planlanan yatırımlar kapsamında 10 mahallede 25 km beton ve 12 km asfalt yol yapılarak hizmete açılacak. Bu yatırımlar için de 16.5 milyon TL daha harcanacak.

Bunun yanı sıra Fen İşleri Daire Başkanlığı nın Yakakent Sahili Peyzaj Düzenleme Projesi, Liman İçi Sevgi Kafe Projesi ve Yakakent Oteli Projesi ise proje aşamasında. Bu yatırımlar da 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacak.BAŞKAN YILMAZ: BU COĞRAFYADA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR

04.08.2016 05:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu topraklarda, bu coğrafyada yaşamanın bize dayattığı bir bedel var. Dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Valiliği himayesinde ve Atakum Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun İl Temsilciliği katkılarıyla Neden 2023” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener konuşmacı olarak katıldı. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen konferansa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İhsan Şener in yanı sıra Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe belediye başkanları, Baro Başkanı Kerami Gürbüz, TÜGVA Samsun İl Temsilcisi Hakan Durmuşoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

EMİN ADIMLARLA İLERLEYEN BİR TÜRKİYE VAR

Programın açılış konuşmasını yapan TÜGVA Samsun İl Temsilcisi Hakan Durmuşoğlu, Dünyanın sindiremediği 2023 hedefinde emin adımlarla ilerleyen yeni bir Türkiye var. Eğitimde 1 milyar 946 milyon kitabı öğrencilerimize ücretsiz dağıtan, 2002 yılında 63 öğrenciye bir bilgisayar düşerken, bugün 12 öğrenciye bir bilgisayarın düştüğü, yalnızca 2013-2014 öğretim yılında önlisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplamda 5 milyon 470 bin 203 öğrenciye eğitim veren, sağlıkta başta üretim teknolojisini ülkemize kazandıran, bağımlılıkla, kararlılıkla mücadele eden, hava ambulansı ile gece uçuşu yapabilen dünyadaki 14 üncü, Avrupa da ise 11 inci ülke olan, dumansız hava sahası projesini hayata geçiren, ekonomide yatırımcısını teşviklerle destekleyen, kamuyu da en az özel sektör kadar canlandıran, çalışanı, emekliyi enflasyona ezdirmeyen, ulaşımda cumhuriyet tarihimizin rekorunu kıran, altyapı, üst yapı, yol, köprü ve sanat yapılarını milletimizin hizmetine sunan, savunma sanayinde kendi uçağını, tankını, silahını üreten, uzaya uydusunu gönderen, enerjide nükleer santrallerinin ihalelerini tamamlayan, tarımda çiftçisine teşvik vererek destek sağlayan, insanına yatırım yapan, dimdik eğilmeyen güçlü bir Türkiye var. Hain FETÖ ve işbirlikçilerinin darbe girişimi sonrası aziz milletimizin direnişi, tüm dünyaya Çanakkale ruhunun halen dimdik ayakta olduğunu halen haykırmıştır. Vatanımıza, bayrağımıza ve namusumuza kast etmiş FETÖ virüsünü ırk, mezhep, dil ve ideoloji ayırt etmeksizin bu direnişte birleşip, bütün olduğumuz tek vücudumuz yok edecektir dedi.

15 Temmuz akşamında Türk milletinin tekrar aziz bir millet olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini belirten Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tabii ki yüce Türk milleti bu kutsal direnişi, kutsal vatan uğruna, gelecek nesiller uğruna ve aydınlık Türkiye için yaptı. Şehitlerimize Allah tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:BU COĞRAFYADA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR

Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu topraklarda, bu coğrafyada yaşamanın bize dayattığı bir bedel var. Bizde o bedeli ödüyoruz. Bu bedeli ödemeye de devam edeceğiz. Ama biz topraklarda 2023 e, 2053 e, 2071 e giden süreçte Allah ın izni ile ne kadar bu coğrafyayı bize darda etmeye kalksalar, bu coğrafyada bir yıldızı parlayan ülke, bir yıldızı parlayan demokrasisini ilelebet yaşatacağız. Şehitlerimizin kanı yerde kalmasın diye yaşatacağız. Bize bırakılmış olan bu emaneti bizde bizden sonrakilerine teslim etmek için yaşatacağız. Bunun uğrunda çalışmamız gerekiyor  şeklinde konuştu.

Anadolu topraklarının kıymetli olduğu için saldırdıklarını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, İçinde bulunduğumuz Anadolu çok kıymetli ki bu kadar saldırıyorlar. Onun için yapılması gereken şey, özellikle gençlere söylüyorum, kendinizi çok iyi donatmanız gerekiyor. Kendinizin çok iyi eğitilmesi ve yetiştirilmesi gerekiyor. 15 Temmuz da bu ülkenin ne kadar ağır bir travmadan geçtiğini görüyoruz. Gerçekten bu caniler, bu çete, bu paralel yapıya ait ihanet şebekesi asker elbiselerini ve üniformalarını çalıp, bu ülke insanına, külliyeye, meclise, başbakanlığa, özel harekata, boğaza, 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne neler yaptığını birlikte gördük. Uçakların ses hızını aşarak oluşturduğu gürültüyü, bombalarla oluşturduğu olumsuz havayı hayal ettiğinizde ülkenin ne kadar zor bir dönemden geçtiğini hep beraber görüyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz akşamı çıkanlar şehit olanlar oldu ama sokağa çıkanlar benim nezdim de gazidir dedi. Gerçekten o akşam Samsun ve tüm Türkiye müthiş bir sınav verdi. Eğer bu olmamış olsaydı bugün her birimiz farklı yerlerde olabilirdik. Türkiye, 15 Temmuz a kadar cumhuriyet kavramını, demokrasiyi, bağımsızlığı, hürriyeti biraz batıdan o kelimeleri kullandıkları için 1920 de 1923 de bizde kullanmaya başladık. Her ülke demokrasi ve bağımsızlık için bir bedel ödemiştir. Ama biz 15 Temmuz u ikinci milli mücadele olarak gördük. 15 Temmuz aynı zamanda bir demokrasi mücadelesinde şehitlerin verilerek kazanılmış bir demokrasi hakkıydı dedi.

TÜRKİYE, 2023 HEDEFLERİNE BÜYÜK ADIMLARLA GİDECEK

Türkiye nin karanlık süreçten çıkıp, 2023 hedeflerine sağlıklı ve hızlı adımlarla gideceğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Türkiye nin istikrarına ve yürüyüşüne engel olmak için hep yedek akçe bulunduran üst akıl dediğimiz bir yapı var. Bir gün ordu içindeki müttefiklerini kullanıyor, bir gün sağ solu kızıştırarak terörizmi kullanıyor, bir başka gün dini duygularımızı sömüren aşağılık sümüklü adamları kullanıyor. Dolayısıyla Türkiye sürekli siyasal olarak bunalımda olmasın gereken bir ülke olarak yaşamak durumunda kalıyor. Burada aslında format şöyle atılmış, Türkiye yi aslında askerlerle yönetecekler ama görünüşte siviller yönetiyor gibi olacaklar. Bu gelgitlerin, bu ağır faturaların bertaraf edilmesi için ne yapılması gerekiyordu. Bu büyük millete bir mefkure, bir ülkü, bir ideal, bir gelecek bilinci verilmesi gerekiyordu. Onun için yakın hedeflerimizden birisi 2023 telaffuz edilmiştir. Yani Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü. 15 Temmuz dan sonra diğer siyasal guruplarında mutabık kaldıkları bir şey var ki, Türkiye bu kirli zincirden kurtulması gerekiyor. Onun için de muhalefet partilere de, başka siyasal gruplara da teşekkür etmek lazım. Çünkü belli bir olgunluk seviyesine geldi, bundan sonraki süreci Türkiye nin sorunlarını çözmek için harcamak gerektiği hususunda bir mutabakat var. Bu mutabakatın kalıcı olması en büyük temennimizdir. İnşallah Türkiye, bu bahsettiğimiz süreci, bu karanlık süreci çok kısa zamanda tamir edip, 2023 hedeflerine sağlıklı, hızlı ve büyük adımlarla gidecektir dedi.

AK Parti nin özel sektörün önünü açmasına rağmen milli gelirin 10 bin dolarda kaldığını belirten Şener, AK Parti özel sektörün önünü açmasına, devletin kendi yatırımlarını ciddiye alarak belediyelerle birlikte büyük bir hamle yapmasına rağmen milli gelirin 10 bin dolarda kaldı. 2012 den bu yana sistem patinaj yapıyor, yürümüyor. Bu sistem bu milletin gayri safi milli hasılasının 10 bin doların üstüne çıkmasına ekonomik olarak müsaade etmiyor. Fransa da 1958 yılında yarı başkanlık sistemine geçildiğinde 5 yıl içerisinde kişi başına gayri safi milli hasılası iki katına çıktı. Türkiye de karar alma mekanizmaları iç tüzükle daraltılmış ve iş göremez hale getirilmiş. Şimdi olağanüstü hal yaşıyoruz. Allah bir defa daha bu alçak saldırılardan milletimizi korusun. Yıllarca, belki Türkiye nin idari yapının dönüştürülmesi imkanını bulamayacağımız hem Türkiye nin askeri sisteminde hem idare yapısında çok ciddi köklü değişiklikler yapılıyor. Çünkü bir heyet çalışıyor. Bu milletin çıkarı neyi gerektirir. Bu milletin hızlı hareket etmesi, güvenli hareket etmesi, bu darbe mikrobunu üretecek mekanizmalardan arındırılması için ne yapılması sorusuna cevap arıyor. 15 günde çok ciddi şeyler yapılıyor şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TÜGVA Samsun İl Temsilcisi Durmuşoğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şener e, TÜGVA nın Türkiye geneli tüm başkanlarının imzasının bulunduğu Recep Tayyip Erdoğan portresi hediye etti.BÜYÜKŞEHİR DEN MOBİL ENGELLİ TUVALETİ

03.08.2016 05:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi yapımı tamamlanan mobil engelli tuvaletini Cumhuriyet Meydanı nda engelli vatandaşların kullanımına sundu.

BÜYÜKŞEHİR DEN  MOBİL ENGELLİ TUVALETİ

Özellikle açık alanda gerçekleştirilen etkinliklerde hissedilen tuvalet eksikliğine Samsun Büyükşehir Belediyesi nin mobil tuvaletleri çözüm oluyor. Cumhuriyet Meydanı nda gerçekleştirilen demokrasi nöbetinin başladığı günden bu yana meydana konuşlandırılan mobil tuvaletin yanına mobil engelli tuvaleti de yerleştirildi. Yaklaşık 2 ay önce yapımına başlanan ve dün tamamlanan mobil engelli tuvaleti engelli vatandaşların tuvalet ihtiyacını gidermesi için büyük kolaylık sağlayacak.

Mobil engelli tuvaletin tamamen Samsun da yerli mallar ile üretildiğini açıklayan Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi, Mobil engelli tuvaletin yapımı 2 ay sürdü. Belediyemize ait eski model küçük bir otobüsü tadilat yaparak tuvalete dönüştürdük. 1 erkek 1 bayan kabini olan tuvaletin jeneratörü, hidroforu, temiz ve pis su deposu bulunuyor. Engelli vatandaşlara yapılacak hizmetlerin standartlarına uygun olarak yapılan tuvalette paslanmaz malzemeler kullanıldı. Mobil engelli tuvaleti Samsun genelinde açık alanlarda düzenlenen konser, festival, miting gibi etkinliklerde engelli vatandaşlarımızın tuvalet ihtiyacını karşılaması için büyük kolaylık sağlayacak açıklamasında bulundu.BAŞKAN YILMAZ: İHTİLALCİ KAHPELERE MİLLET DUR DEDİ

03.08.2016 05:25

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz günü düzenlediği darbe girişimini protesto etmek amacıyla Samsunlular demokrasi nöbetinin 17.gününde de meydanları boş bırakmadı. İlk günden itibaren milletle birlikte meydanlarda nöbeti bırakmayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum ve Samsun meydanındaki nöbetlere katıldı.

BAŞKAN YILMAZ: 

İlk olarak Atakum Meydanında vatandaşlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 15 Temmuz akşamından bu yana Samsun Cumhuriyet meydanında tutulan nöbetlerimizle birlikte Atakum umuzda da en az Cumhuriyet Meydanı ndaki kadar coşkuyla, demokrasiye bağlılıkla nöbetlerinizi sürdürüyorsunuz. Allah bir daha demokrasi nöbeti tutmak zorunda kalacağımız 15 Temmuz akşamı gibi bir olayı bu ülkeye yaşatmasın. Her şerde bir hayır vardır. 15 Temmuz akşamı ülkeminiz kalkınmasını, milletimizin refahını çok gören ve ülkemizin başına bela açmaya yeltenen bu hainlerin o akşam yaptıkları bu kalkışma sizlerin verdiği demokrasi dersi ile durduruldu. Bunların yaptığı bu girişim ülkemizin tamamen yeniden yapılanmaya ve yenilenmeye yönelik bir düzenlemeye vesile oldu. Yani şer odaklarının yaptığı bu girişim ülkemiz için hayra döndü. Bugün ve bundan sonraki günler içerisinde ülkemizde hep hayırlara delalet olacak. Güzele doğru gidiyor herşey. Canımızı sıkan bazı olaylar var, üzülüyoruz ama bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Bu coğrafya insanlık tarihinin en büyük çatışmalarına şahit olmuş bir coğrafya  ifadelerini kullandı.

FETÖ CÜ İHTİLALCİ KAHPELERE MİLLET DUR DEDİ

Tarihten bu yana ülkenin üzerinden oyunlar oynandığını dile getiren Başkan Yılmaz, 1. Dünya Savaşı’nda bu coğrafyaya aç kurtlar gibi saldırdılar, paçavraya çevirdiler.  O dönemlerde bu coğrafyada ben varım diyen Türk halkı 1920 de Anadolu da gencecik pırıl pırıl bir cumhuriyet kurdu. Bu cumhuriyeti şimdi bize çok görmeye kalkan, giderek parlayan bir yıldız olmasını istemeyen hainler aralıklı olarak cumhuriyetimizin kurulduğu 1920 den bu yana çeşitli belaları bu ülkede yaşayan insanların başına açtılar. Ancak AK Parti iktidarıyla bu zamana kadar bir şey yapamadılar. Biriktirdiler biriktirdiler 15 Temmuz akşamı aç kurtlar gibi yeniden ülkemize saldırdılar. Onların bir hesabı vardı, bu coğrafyayı bize çok görmek. Ancak onların bir hesabı olduğu gibi ilahi de bir hesap vardı. Allah onlara fırsat vermedi. FETÖ cü ihtilalci kahpeleri kahru perişan etti. Şerefli ordumuzun içine sızarak insanlarımıza silah doğrulttular ama o silahı millet onlara geri çevirdi diye konuştu.

ROMANLARDAN YILMAZ A SEVGİ SELİ

Başkan Yılmaz, Atakum meydanındaki demokrasi nöbetinin ardından Samsun Cumhuriyet Meydanı nda milletle birlikte nöbete devam etti. Başkan Yılmaz, Cumhuriyet Meydanı na girişinde Canik ilçesinde yaşayan Roman vatandaşlar tarafından büyük coşku ve Büyük Başkan sloganları ile karşılandı. Meydanda Roman ikizler Hasan Hüseyin'i  gören Başkan Yılmaz, çocuklarla da yakında ilgilendi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener ve Samsun Valisi İbrahim Şahin'in de katıldığı meydan nöbeti yine büyük coşku ile devam etti.