Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir den Hayvancılığa 75 Bin Tl lik Destek

16.03.2017 07:44

Kırsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla yatırımlarına ve desteklerine devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, et ve süt üreticilerine hibe olarak slajlık mısır tohumu dağıttı. Güney ilçelerindeki birliklere teslim edilen 15 ton mısır tohumu, hayvanlara yem olması için toprakla buluşacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl uygulamaya başlattığı kırsal kalkınmaya yönelik hibe tohum desteği projesiyle et ve süt üreticilerinin yem sorununu ortadan kaldırdı. Silajlık hibe mısır tohumu desteği alıp eken besiciler, ürünü hasat ederek hayvanlarına yediriyor. 2016 yılında da yapılan tohum dağıtımlarıyla hayvancıların yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu yıl da 15 ton mısır tohumu satın aldı.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden 75 bin TL ye alınan 850 torba slajlık mısır tohumu,  kırmızı et ve süt üretici birliklerine dağıtılmak üzere Vezirköprü, Havza, Ladik, Kavak ve Asarcık ilçe tarım müdürlüklerine teslim edildi. Denemeleri yapılmış ve bölgeye adapte olmuş mısır çeşidini alan birlikler, ilkbaharda toprağa ekerek, hasat zamanını bekleyecek.

Slajlık mısır tohumunun Samsun’da besiciliğin gelişmesi için büyük önem taşıdığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, destekte bulunmaya devam edeceklerini belirtti. Silajlık Mısır yetiştiriciliğinde yüksek verimli çeşitlerle mısır silajı üretimi yapılarak kaliteli kaba yem açığını en aza indirmeyi amaçladıklarını söyleyen Özdemir, TÜİK 2016 verilerine göre silajlık mısır Türkiye geneli 1. ekim verimi dekar başına 5 bin 183 kg, 2. ekim verimi yine dekar başına 4 bin 432 kg dır. Samsun da ise 94 bin 840 dekarlık 1. ekim alanından 3 bin 707 kg silajlık mısır çıkıyor. 101 bin 680 dekarlık 2.ekim alanından ise 3 bin 800 kg verim alabiliyoruz. Yani ilimiz, verimlilikte ülke genelinin altındadır. Hayvanlarımızın genetik kapasiteleri ve çevre şartları ne kadar iyi olursa olsun bakım ve besleme iyi olmadığı için istediğimiz yüksek verimi alamıyoruz. Yeşil otun olmadığı kış aylarında hayvanlarımıza yeşil, sulu ve ekonomik olarak verebileceğimiz tek kaba yem silajdır. bilgisini verdi.

Samsun da hayvancılığın gelişmesi için kaba yem ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Şehrimiz hayvancılığının en önemli sorunlarından birisi yeterli miktarda ve düşük maliyetle kaliteli kaba yem üretilememesidir. Büyükşehir belediyesi olarak kaba yem ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Silaj yapılacak bitkilerin başında da mısır gelir. En kaliteli silaj mısırdan yapılır. Silaj yapılarak değerlendirildiğinde bu bitkinin tüm toprak üstü aksamlarından yararlanılmış olunuyor. Çiftçilere tarım kültüründe değişik kültür ırklarının ekilmesini ve bunun faydasını öğretmek için 3-5 senelik projeler uyguluyoruz. Bur tanesi de slajlık mısır projemizdir. Amacımız birkaç yıl mısır tohumu dağıtarak inanlara kaba yem ihtiyaçlarını karşılamada mısırın faydalarını anlatmak ve yapılabilirliğini göstermektir. Bunun için de bahar ekimine uygun olarak 850 torba yaklaşık 15 ton erken çeşit slajlık mısır tohumu aldık. Bunu da taşıdığı öneme göre güneydeki ilçelerimize dağıttık. açıklamasında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri ile yürütülen ortak proje kapsamında Asarcık, Ladik, Canik Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine, Samsun İli Vezirköprü-Ladik-Kavak-Asarcık-Havza İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliğine, Havza, Vezirköprü, Ladik Süt Üreticileri Birliklerine tohum dağıtımının tamamladığını söyleyen Özdemir, dağıtımlara devam edeceklerini belirterek, 5 bin dekar dikim alanı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.Başkan YILMAZ: Yakakent in Denizine Kanalizasyon Akmayacak

16.03.2017 07:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent in tüm atıklarının şehrin önüne aktığını anımsatarak; Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak. Dedi.

Samsun Valiliği tarafından muhtarlarla yapılan istişare toplantılarına Yakakent ilçesi ile devam edildi. Yakakent Belediyesi Çözüm Merkezi ofisinde gerçekleşen toplantıda muhtarlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  coğrafyası ve insanıyla sevilen bir ilçe olan Yakakent e geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından çok önemli yatırımların yapıldığını ve bu yatırımları ilçenin kaderini değitirdiğini ifade ederek, Yakakent öncesinde bir çıkmaz sokak gibiydi. Samsun ile Sinop arasında olup Kanlıçay il sınırından sonrası bir maceraydı. Günde bir tane araç ya geçer ya geçmezdi. Devletimiz geçtiğimiz 15 sene içerisinde belki de Türkiye nin en pahalı yollarından bir tanesini Kanlıçay ile Gerze arasına deniz dolgusuyla yaptı. Cumhurbaşkanımız devletimizin o kıt imkanlarına rağmen talimatını verdi ve yol Sinop a bağlandı. Bu yatırımları unutmamak lazım. Geçmiş çabuk unutuluyor. 10 Sene önce bunların hiçbirisi yoktu. Türkiye petrol bulmadı, maden çıkarmadı. Amerikalılar veya İngilizler gelip de yapmadı. Milletimiz dişiyle tırnağıyla artırarak kıt imkânlarla bu yolu yaptı. Yapanlardan Allah razı olsun diyerek dua etmek lazım diye düşünüyorum. Dedi.

ATIKLAR DENİZE AKMAYACAK

30 Mart seçimlerinden sonra il özel idaresi kapanınca köy ve köylere yönelik yapılacak hizmetlerde devreye kendilerinin girdiğini dile getiren Başkan Yılmaz; Geçen 3 senelik süreç içinde biz ilçemize 24 milyon 676 bin TL tutarında yatırım yapmışız. Bu yatırımın 10 milyon TL si atık su arıtma tesisine harcandı. Bu gördüğünüz şirin turizm beldesinin, balık deyince akla gelen ilçemizde yaşayan insanlarımızın bütün atıkları yolun altından kanalla birlikte ilçenin önüne akıyordu. Bu çok büyük trajediydi ve Yakakent in bunu kabul etmediği, sürekli talep ettiği bir sorundu. Seçim kampanyası sırasında buradaki mitingde insanlara atık su arıtma tesisi sözü vermiştik. İlk işimiz olacak demiştik. Buradaki bütün evlerin kanalizasyonları buraya bağlı değildi. Birçok evin kanalizasyonu evlerin arkasındaki fosseptiklere akıyordu. Foseptikler de toprağa sızarak oradan denize akıyordu. Çok şükür artık atık sular, denize akmayacak. Foseptik sorunu kalmayacak. 10 milyon TL lik atık su arıtma tesisi yapıyoruz. Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak. İlçenin bütün atık suları oraya gidecek. Orada arıtılarak derin deniz deşarjı ile denize salınacak. Şehrin altına komple kanalizasyon tesisatı döşendi. Şebeke hatları ve meydan yenilendi. Termemiz bir Yakakent oldu. Şeklinde konuştu.

SİZ HAYATIN İÇİNDE OLANSINIZ, BİZİ YÖNLENDİRİN

İhtiyaçların bitmediğini ve bitenlerin yerine yeni ihtiyaçların her zaman ortaya çıkacağını belirten Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Önümüzdeki süreç içinde başka şeyler de yapacağız. Güzel ilçemizi daha da güzelleştirme yönünde çaba sarf edeceğiz.  Köy yollarında da önemli beton yıl çalışmalarımız oldu. Güzel sonuçlar aldık. Sorun yok. Çalışmalar gayet iyi gidiyor. İlçemizin turizm potansiyellerini daha da güz yüzüne çıkaracak bu alt yapı hizmetleri yapıldıktan sonra Yakakent i yönetenlerin ilçenin göç vermemesi için şehir dışında yaşayan ilçe halkını ilçeye davet etmeleri lazım. Hayvancılık yapalım diyorum. Rençperlik yapalım diyorum. İnsanlar daha önce buralarda neyle geçiniyorlarsa o geçindikleri işleri tekrar çıkartalım ortaya. Eğer o geçim balıkçılıksa balıkçılığı teşvik edelim, arıcılıksa arıcılığı teşvik edelim, meyvecilikse meyveciliği teşvik edelim diye düşünüyorum. Siz aslında hayatın içinde olansınız. Biz dışarıdan bildiğimizi duyduğumuzu konuşuyoruz. Ama siz köyde kalmış, köyde tutunup, köyde yaşayan insanların kazançları ve kayıpları ile iç içe olan sizsiniz. Bizi yönlendirin, bize şu konuda katkı verin deyin. Devlet buradaki insanların hayatını kolaylaştırmak için para harcıyor. Buradaki insanlar umudunu üzüp Ankaralara, İstanbullara giderse niye bu kadar yatırımı yapsın. İnsanlar köylerine dönmeli, köylerde hayatı canlandırmalıyız.

Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent Kaymakamı Muhammet Tugay, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Genel Sekreter Yardımcısı sefer Arlı, Daire Başkanları, Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.Bakan Yardımcısı Alpay Kuş Cennetine Hayran Kaldı

13.03.2017 07:01

Bir dizi programlara katılmak için Samsun a gelen Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay Kuş Cennetine hayran kaldığını belirtti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde gerçekleştirilen Muhtarlarla İstişare toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay ile birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini ziyaret etti.

Kuş Cennetinin Allah ın Samsun a bağışladığı bir lütuf olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Buraya gelen ziyaretçilerimizin memnun ayrılmaları yaptığımız çalışmaların takdiri olarak ortaya çıkıyor. Yılın her günü ayrı güzel olan Kuş Cennetine büyük önem veriyor, gelişmesi ve korunması için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Kuş Cenneti yaptığımız çalışmalarla kısa sürede Türkiye nin dikkatini çekti ve Samsunda doğa turizmine ev sahipliği yapmaya başladı. Buranın korunup kollanması, gelecek nesillere bu doğallıkta aktarılması bizim boynumuzun borcudur. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz açıklamalarında bulundu.

Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise bol bol fotoğraf çekinerek Kuş Cennetinin güzelliklerini ölümsüzleştirdi.Türkiye nin En Modern Müzesi Samsun da Yükseliyor

13.03.2017 06:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı Arkeoloji ve Etnografya müzesi yapım çalışmaları hızla sürüyor. İnşaat alanını gezen Başkan Yılmaz, iş makinası kullandı, çalışmaları yerinde inceledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel bir dizi etkinliklere katıldı.

Samsun da yürütülen çalışmaların incelendiği gezi Karadeniz in İlk Türkiye nin en önemli sportif sahaları arasından olan Golf merkezinde başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, golf aracının direksiyonuna gerecek saha ve faaliyetler hakkında konuklarına bilgi verdi. Büyük beğeni toplayan golf sahasının gezilmesinin ardından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı olması planlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nin yapım çalışmalarının sürdüğü inşaat alanına geçildi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve diğer misafirlere proje hakkında detaylı bilgi verdi. Burada mini yükleyici olarak bilinen iş makinasının direksiyonuna geçen Yusuf Ziya Yılmaz, çalışmalara bizzat kendi de katkı verdi.

TÜRKİYE NİN EN MODERN MÜZESİ OLACAK

Açıklamamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihi değerlerin sergilenmesi için Türkiye’nin en modern müzelerinden birinin Samsun a yapılması için titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü söyledi.

Samsun un tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılması noktasında hassas olduklarını ifade eden Yılmaz, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi projesi 13 bin 214 metrekarelik bir alanda inşa edilmekte. Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerler konusunda çok hassasız.  Yürüttüğümüz proje ile iddia ediyoruz, tamamlandığında Türkiye nin en modern müzeleri arasında olacak dedi.

Atatürk Bulvarı üzerinde eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan alanın müze olarak değerlendiğini hatırlatan Yılmaz,  çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanarak, müzenin en kısa zamanda hizmete girmesinin en önemli hedefler arasında olduğunu da kaydetti.

İncelemelerin ardından Kızılırmak Deltası na geçilerek, doğal güzellikler yerinde görüldü.Başkan YILMAZ: Mis Gibi Kokan Bir Tarih Koridoru Oluşacak

13.03.2017 06:41

AK Pati Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, TKB Genel Sekreteri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sezer Cihan, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar Alaçam’da hayata geçirilecek tarihi restorasyon projesi ile ilgili incelemelerde bulundular.

KARAASLAN: ALAÇAM IN TARİHİ YAPISINI ÖNE ÇIKARTACAĞIZ

Türkiye de özellikle son yıllarda kültürel varlıkların korunması ve geleceğe taşınması ile ilgili çok önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Tabii bu çalışmalardan bizim kendi şehrimiz Samsun da da yaptığımız önemli işler var. Bunlara önümüzdeki dönem için bir tanesini daha ekleyeceğiz. Alaçamdayız bugün. Buradaki 93 tane tescilli yapının, çok önemli eserlerin bulunduğu bir ilçemizdeyiz. İlçemizin bu tarihi yapısını öne çıkartmak ve böylece Alaçam ın tarihini geleceğe taşımak için çok önemli bir projemiz var. Bu projede sağolsun bizimle birlikte olan kültür varlıkları ve müzeler genel müdürümüz, TKB Başkanı ve büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanımız ve tarihi Kentler Birliği Genel Sekreterimizin olmasından da  güç alarak böyle önemli bir çalışmayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dedi.

BAŞKAN YILMAZ: MİS GİBİ KOKAN TARİHSEL BİR KORİDOR OLUŞACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam da mübadele öncesi ve sonrasında ortaya çıkmış önemli bir tarihi ve kültürel birikim olduğuna dikkat çekerek; Bu güzel örneklerin ve bu tarihi birikimin oluştuğu süre içerisinde Alaçam ın ekonomisi tütüne dayalı bir ekonomi ve Alaçam da tarımsal bir zenginlik var. İşte her şeyin bir iktisadi arka planı var. Bu arka plandan kaynaklanan iktisadi birikim, bu tarihi birikime sebep oluyor. Bu tarihi birikim tütün ekonomisinin gerilemesinden sonra buradan insanlar büyük kentlere göç etmiş. Bu binaların çoğunda şu anda insanlar yok. Her ne kadar Çiğdem Hanım ın da belirttiği gibi bu binalara yeni fonksiyonlar yüklenerek yaşatılacak da olsa, bu binaların sahipleri, bu retarosyandan sonra gelip burayı yaşatırlarsa da bundan memnunluk duyarız. TKB olarak da bu hadise de duyarlıyız. Bizler de TKB ve Büyükşehir Belediyesi olarak faaliyetlerimize hız vererek bu projenin tamamlanması için gayret göstereceğiz.  Mis gibi kokan bir tarihsel koridora dönüşecek burası. Diye konuştu.

GENEL MÜDÜR KURT: ALAÇAM I PİLOT BÖLGE SEÇTİK

2017 yatırım programına Alaçam sokakları sağlıklaştırması ve iyileştirmesi projesi ni aldıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, Alaçam Samsunumuzun ve Karadeniz imizin en özellikli en güzel, kültür varlıkları yönünden en zengin şehir merkezlerimizden birisi. Biz pilot bölge olarak burayı seçtik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla TKB ile ve biz de bakanlık olarak ortak bir çalışma yapacağız. Önümüzdeki hafta ekiplerimiz alanda çalışacak. Tespitlerini yapacak ve projelerini koruma kurullarından geçireceğiz. Muhtemelen yıl sonunda da alanda uygulamaya başlayacağız. Hedefimiz en geç 2 yıl içerisinde tanıyamayacağınız bir şekilde bu projenin tamamlanmasıdır. Şeklinde konuştu.