Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun Salep Üretiminde Marka Olacak

14.06.2017 08:24

Türkiye nin en verimli tarım ovalarından birine sahip Samsun un Ondokuzmayıs ilçesinde doğadan toplanarak deneme arazilerine dikilen salep (orkide) türlerinin hasadına başlandı. Diğer tarım ürünlerine kıyasla ekonomik getirisi çok yüksek olup bitkinin yumruları kurutulup toz haline getirilerek içecek ve dondurma olarak tüketime sunulacak.
Farklı türdeki salep çeşitlerinin gelişim süreçleri gözlenip analizlerinin yapılacağı proje devam ederken çiftçiler, ilk hasada başladı. Hasat törenine Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Bafra MYO Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer Çalışkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Gül ile çok sayıda çiftçi katıldı.  Hasat törenine katılan davetlilere daha sonra da salep ve dondurma ikram edildi.Ondokuzmayıs Üniversitesi Bafra Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer Çalışkan tarafından başlatılan Samsun İli Salep Çeşitliliğinin Belirlenmesi, Kimyasal ve Üretim Olanaklarının Araştırılması Projesi, ilçeye adeta umut oldu.  Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca da Karşıyaka mahallesinde Yöresel Köy Ürünleri Pazarı ve Salep Evi ni kurulmasının ardından projeye ilgi gösteren 13 çiftçi, diğer ilçelerden topladıkları yabani salep bitkisini, oluşturdukları 13 dönümlük deneme arazilerine dikti.

Gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren proje koordinatörü Doç. Dr. Ömer Çalışkan, Samsun un salep orkide çeşitliliği bakımından cennet bir bölge olduğunu söyledi. Projeyle il genelinde toplanacak türleri belli deneme istasyonlarında üretime alıp, salebe kıvam veren yumrulardaki farklı madde ve kimyasalları araştırmayı amaçladıklarını ifade eden Doç. Dr. Çalışkan, Fakat bunlar tam belirlenmiş değildir. Proje kapsamında salep türlerini analize göndereceğiz. Verim ve kimyasal özelliklerini ortaya koyacağız. Devamında araziye aktardığımız türlerin yeniden yumru oluşturma yeteneklerini de belirlediğimizde artık tarımı yapılabilir potansiyele kavuşacak. Dolayısıyla Samsun, salep ile anılabilecek bir hale gelecek. Yani Samsun un neleri meşhur denildiğinde 3-5 yıl sonra bunlardan bir tanesi de inşallah salep olacak. dedi.

Geçen yıl ekim ayında 13 deneme alanına dikilen salepleri hasat etmeye başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Çalışkan, İlçemizde 13 çiftçimiz salep yetiştiriciliğine gönül verdi. Geçimlerini salepten sağlıyorlar. Farklı noktalarda 13 dönümlük deneme alanımız var. Belli zamanlarda çiftçilerimizle ilçeleri dolaşarak salep çeşitlerini topluyoruz. Bahçelere indirip tür tür ayırıp hangisinin daha iyi geliştiğini gözlemliyoruz. Hangisinin iyi yetiştiğine ilişkin alacağımız neticeye göre de önerilerde bulunacağız. Dekar başına 700 kilo ile 1 ton arasında ürün alınabiliyor. Bunun para karşılığı da ton başına 20 bin TL demektir. Bugün ne yetiştirirseniz yetiştirin hiçbir üründen bu kazancı sağlayamazsınız. Salep ekonomik kazancı yüksek bir tarım ürünü haline gelecek.  ifadelerini kullandı.

İnsan sağlığına önemli faydaları bulunan salep, göğsü yumuşatıp, öksürük ve bronşite karşı direnç özelliğine sahip. Kabızlığı gideren, zihnin çalışma gücünü artıran, kalbi kuvvetlendiren, bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olan salep, vücut ısısının yükseltmesi için kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor.Başkan YILMAZ: Karış Karış Şehrimizi İnşa Ediyoruz

14.06.2017 08:18

İlkadım Belediyesi nin Kıranköy de yapılacak olan hizmet binası temel atma töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Yusuf Ziya Yılmaz; Karış karış şehrimizi inşa ediyoruz dedi.
Açılışta konuşan Başkan Yılmaz, heyecanlı, hevesli ve yüreklerinin kıpır kıpır olduğunu söyleyerek şu şekilde konuştu; Şehrimizi inşa etmek adına koşturuyoruz.  AK Parti iktidarı 15 yıldır ülkemizi karış karış inşa ediyor. 15 yıl önce kişi başı milli gelir 3 bin dolardı. Bugün yapılanları konuştuğumuzda bunlar hayal gibi geliyordu. Türkiye 15 sene öncesine göre 3 kat büyüdü. Eskiden sivil havacılığın kullandığı küçük bir Havaalanı pisti olan burası şimdi gördüğünüz gibi 1246 konutun olduğu modern bir şehir oldu. 1246 konut demek dörtle çarparsanız aşağı yukarı 6000 nüfus demek. Şimdi belediye binamız ve cami burada olduktan sonra, öbür taraftan aşağı kısımda bildiğiniz üzere iki bine yakın konut daha inşa edilecek, şehir eteğinden tutulup güneye doğru çekilen bir unsura dönüşüyor. Yani kuzeyde baskı altında olan şehrimizi tutup bu taraflara doğru çekerek güzel bir şehircilik ortaya koyuyoruz. 17 ilçemizde de şu anda İlkadım da olan heyecan gibi heyecanlar devam ediyor. Karış karış şehrimizi inşa ediyoruz. Bütün bunlar kalkınma yarışındaki önemli merhaleleri oluşturuyor. Allah hayırlı uğurlu etsin.Başkan YILMAZ: Yakakent in Çehresi Değişiyor

14.06.2017 08:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Yakakent ilçesinde belediye tarafından yapılan kafeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Samsun un her ilçesinde turizme kazandırılabilecek değerleri ortaya çıkardıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent deniziyle meşhur şirin bir ilçe. Ama liman içine bu zamana kadar gereken önem gösterilmemiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında görevi devraldığımızda buranın çehresini değiştireceğimizi söylemiştik. Şimdi o sözümüzü yerine getirmiş bulunmaktayız. İlçe ekonomisine ufak da olsa katkı sağlayacak, küçük ve şirin bu kafe ziyaretçilerin unutamayacağı anılara ev sahipliği yapacak. Yaz aylarında gençlerimizin yeni mekânı burası olacaktır. Burada yaptığımız çevre düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, park alanları ve kafenin Yakakentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında denizinin temizliğiyle ve berraklığıyla akla gelen ilçelerden birisi olan Yakakentte yatırımlarına devam ediyor. İlçede liman içindeki alanda çevre düzenleme, peyzaj ve park yapımı çalışmalarının tamamlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde de Yakakent halkının ve turistlerin sahilde güzel vakit geçirmelerine ve dinlenmelerine olanak sağlayacak kafeyi açarak ilçeye kazandıracak.
Başkan YILMAZ dan Bafra ya Yapılaşma Uyarısı

14.06.2017 08:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hiç kimse bana kütle, bina yapacağız diye gelmesin. Bafra nın içi daha bir şey almıyor. Bafra patlayacak artık. İlçenin içinde kendimizi kaybediyoruz. Daha fazla zorlamaya gerek yok dedi.
BAFRA YA EN AZ 4 YILDIZLI BİR OTEL KAZANDIRMAMIZ LAZIM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Ziraat Odası tarafından Ali Kale Turistik Tesislerinde düzenlenen iftar programına katılarak, ilçenin geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bafra da ilişki sermayesinin kuvvetli olduğunu ve birçok işin bu ilişki sermayesi ile hallolduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde kendiliğinden gelişen şeyler oldu. 4-5 sene içinde hizmetler sektöründe de müthiş bir gelişme oldu. Eğitimde, sağlıkta, konaklamada, turizmde sporda önemli gelişmeler oldu. Ankara dan Samsun a misafiriniz geldiğinde yatıracak, gezdirecek, yedirecek yer bulamıyordunuz. 15 sene önce konaklama sektörü sıfırdı. Şimdi Samsun da 4 tane 5 yıldızlı otel oldu. Bu, hizmetler ve turizm sektöründe küçümsenmeyecek oranda müthiş bir gelişmeydi. Bunlar olmasaydı Samsun u geliştiremezdik. Şimdi bunların üzerine koyacağız. Bafra ya da en az 4 yıldızlı bir oteli kazandırmak için çaba harcayacağız. Bafra nın şimdi sedde projesi var. Onun yanında gayet güzel alanlarımız var. Ne ihtiyacın varsa oraya yaparsın. Mesela büyük bir kültür ve kongre merkezi yapmaya söz verdik. Projesini sipariş ettik. O da sedde projesi içinde yapılacak. Kaymakam bey, hükümet konağını da oraya yapalım diyor. Böylece o da hallolacak. Bafra nın içinde neyi boşaltırsak orayı yeşil alan yapacağız. İnsanlar nefes alacak dedi.

OTOGAR VE HAL SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Yeni otogar yerinin belirlendiğini, eskisinin yıkılarak yerine kent parkı yapılacağını da müjdeleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Bafra da otogarın adını koyduk. Eski Çetinkaya belediye binasını yıkıp genişleterek oraya yapacağız. Mevcut yeri de kent parkı yapacağız. Hiç kimse bana kütle, bina yapacağız diye gelmesin. Bafra nın içi daha bir şey almıyor. Bafra patlayacak artık. İlçenin içinde kendimizi kaybediyoruz. Daha fazla zorlamaya gerek yok. Sebze meyve haliyle ilgili acele etmeyin. Kafamızda netleşmiş şeyler var ama şimdi bunu anons edersek bunun tartışmasının içine düşersiniz. Zamanı geldiğinde beraber kararını veririz, gereğini yaparız. Hiç endişe etmeyin.

BAFRA YA ÖNEMLİ SPOR TESİSLERİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı nın Bafra ya yaptığı atıcılık salonunu anımsatan Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Bu tesisi mutlaka gidin görün. Türkiye de aynısından 10 tane yoktur. Bir tanesi de buraya yapılıyor. Diyeceksiniz ki neye yarayacak. Türkiye de atıcılıkla ilgili yapılacak her türlü turnuvada Bafra biz de varız deyip turnuvaları buraya çekecek. Turnuvalar geldiği sürece Bafra dışarıya açılacak, tanınacak, sektörler gelişecek. Otel yapın gelelim diyecekler. Adamlar buraya gelip işini gördükten sonra Samsun a gitmeye ihtiyaç duymayacak.Başkan YILMAZ dan Yatırımlara Yakın Takip

12.06.2017 07:01

Samsun da yapımı süren spor komplekslerinde Büyükşehir Belediyesi nin sürdürdüğü çalışmaları inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimizi olimpiyatlara hazır hale getirmek için dört bir koldan çalışıyoruz. Sahada çalışmaları saat saat takip ediyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİR DEN SPOR TESİSLERİNE SİHİRLİ DOKUNUŞ

Türkiye de yapılacak olan en büyük spor organizasyonu olacak İşitme Engelliler Olimpiyatları için Samsun Büyükşehir Belediyesi şehrin her köşesinde dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan spor komplekslerinin etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları Büyükşehir Belediyesi nin sihirli dokunuşu ile bambaşka bir hale kavuşuyor. Bafra ilçesi ve Samsun Batı Park alanında yapımı süren spor tesislerini gezen Başkan Yılmaz, tesislerin etrafında Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı rekreasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu öncesi Bakanlık tarafından yapılan Samsun da ki tüm spor tesislerinde büyük bir özveri ile Büyükşehir Belediyesi olarak rekreasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz, Bildiğiniz gibi 18-31 Temmuz tarihleri arasında ilimizde Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu düzenlenecek. Bu bağlamda Samsun umuzu 3-4 yıldır bu olimpiyata hazırlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak olimpiyatların alt ve üst yapı hazırlığına yönelik çalışmaları sürdürüyoruz. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük ölçüde tamamladı. İnşaatı devam eden tesisler de bitirilerek hazır olacak. Fakat bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları da biz düzenliyoruz diye konuştu.

OLİMPİYATLAR İLE HEM TÜRKİYE HEM SAMSUN GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Olimpiyatların hem Türkiye nin hem de Samsun un dünya ve spor kamuoyuna görücüye çıkması anlamına geldiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, O bakımdan bu olimpiyatın başarılı olabilmesi, şehrimize gelecek yabancı antrenör, yönetici, sporcu, seyirci ve basın mensuplarının Samsun dan en iyi intiba ile ayrılmasını temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için de sporcuların geçeceği, konaklayacağı ve mücadele edeceği alanlardaki peyzaj ve rekreasyon alanlarına büyük önem veriyoruz. Bu çalışmaları gün içinde saat saat takip ediyorum. Sahada çalışmaları yürüten arkadaşlarımızdan bilgi alıyorum. Batıpark daki bowling, buz pateni ve atıcılık tesisleri ile Bafra da yapımı devam eden spor komplekslerini inceledik. Buradaki peyzaj ve rekreasyon ile ulaşım çalışmalarını gördük. Bitiş tarihi ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgiler aldık dedi.