Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


15 Temmuz da Toplu Taşıma Ücretsiz

14.07.2017 08:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz saat 06.00 dan 17 Temmuz saat 06.00 ya kadar tramvay ve Samulaş a ait toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını söyledi.
Başkan Yılmaz, 15 Temmuz saat 06:00 dan, 17 Temmuz saat 06:00 ya kadar ücretsiz hizmet verileceğini de sözlerine ekledi.15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde, halkın anma etkinliklerine rahat katılım sağlayabilmeleri için her türlü çalışmanın titizlikle yürütüldüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak adına, halkımızın elinden hürriyetini, demokrasisini almaya yönelik gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının yıl dönümünde yine meydanlarda olacağız. Vatandaşlarımızın rahat ulaşımlarını sağlamak amacıyla tramvaylarımız ve Samulaş a ait toplu taşıma araçlarımız da ücretsiz hizmet verecek. Hem trafik yoğunluğumuzu azaltmak hem de şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla vatandaşlarımızdan toplu taşımayı tercih etmelerini rica ediyoruz dedi.


Dünya Samsun u Konuşacak

12.07.2017 05:57

Dünya nın en büyük 3. spor organizasyonu olan İşitme Engelliler Olimpiyatı nı kentin tanıtımı için fırsat bilen Samsun Büyükşehir Belediyesi, uzun ve yorucu bir hazırlık dönemi geçirerek çalışmalarını başarıyla tamamladı. 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Samsun için artık geri sayım başladı.
18 Temmuz da başlayacak olimpiyat oyunları, şimdiden büyük ilgi ve yankı uyandırırken, Dünya, 12 gün boyunca Samsun u konuşacak. 21 spor branşında 120 ülkeden 4 bin 210 u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafileyi ağırlayacak olan Karadeniz’in Başkenti nde heyecan ise giderek artıyor. Spor tesislerinin yapımı tamamlanırken, şehre gelen tercümanlar Samsun u dolaşarak tanımaya çalışıyor.Gençlik ve Spor Bakanlığı nın yatırımlarıyla spor kenti haline gelen milli mücadelenin başkenti Samsun, önemli bir sınav verecek. Hazırlıklarına 3 yıl önce başlanan İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatı, 4 yılda bir düzenlenen ve 31.si geçen yıl Rio da yapılan Yaz Olimpiyat Oyunları ile 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları nın ardından Dünya nın en büyük uluslararası multi spor etkinliği olarak biliniyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan ve 4 yılda bir düzenlenen deaflympics oyunları için yoğun bir hazırlık dönemi geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, estetik konusunda şehirde önemli çalışmalara imza attı. Şehrin doğu, batı ve güneyindeki devlet karayolu kenarlarında bulunan konutları ile Kalkanca, Baruthane, Liman, Cedit, Karasamsun ve Kadifekale mahallelerinin sahile bakan kısımlarında yer alan meskenler, köprülü kavşaklar ve viyadükler, 6 olimpiyat rengine boyanarak, estetik açıdan kent farklı ve güzel bir panoramik görünüme kavuşturuldu.

Metruk ve kaçak binaları yıkarak çirkin görüntüleri ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, küçük dokunuşlarla boşalan alanları rekreasyonla ağaçlandırdı. Yol kenarlarını tabela çöplüğünden arındıran belediye, orta refüjleri yeşillendirdi, kavşakları peyzaj düzenlemeleriyle süsledi, boş duvarları ise çiçeklendirdi. İşgal altında tutulan otoparklar gibi ortak kullanım alanları yeniden düzenlendi. Ayrıca yol kenarlarına olimpiyat figürleriyle donatılarak dikkat çekildi.

Gelecek sporcu, teknik heyet ve turistlere Samsun un tarihi, turistik ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla da Ayvacık Gölü, Kızılırmak Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ndaki turizm yatırımları ise tamamlandı. Kafilelerin gezdirilmesi için planlamalar Büyükşehir Belediyesi nde sürerken, olimpiyatla ilgili halkın bilgilendirilmesine yönelik reklam ve duyuru çalışmaları ise devam ediyor.

ŞEHRİMİZİN TÜM DÜNYADA TANITILMASINI İSTİYORUZ

Hazırlıklarla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Şehrimizde Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu düzenlenecek. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatları ve yakın takibiyle Samsunumuzu 3 yıldır bu olimpiyata hazırlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyemiz, olimpiyatların alt ve üst yapı hazırlığına yönelik çalışmaları tamamladı. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük oranda bitirirken biz de bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj alanları, rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları düzenledik. Estetik ve modern kent görünümü için yapmamız gereken tüm çalışmaları ve yatırımlarımızı planladığımız takvim çerçevesinde bitirdik. Turistler geldiğinde Samsun ile ilgili ilk intibalarının olumlu ve güzel olması için elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyduk. Uzun ve yorucu bir hazırlık dönemi geçirdik. Gece gündüz çalışıp şehrimizi adeta ilmek ilmek işleyerek yeniledik. Yorulduk ama heyecanımızı asla yitirmedik. Bunları neden yapıyoruz. Çünkü Samsun un kazanmasını, şehrimizin tüm Dünya da lakıyla tanıtılmasını istiyoruz. İnşallah bu olimpiyat, Samsun için hayırlı ve güzel gelişmelere vesile olacaktır. ifadelerini kullandı.

Olimpiyatın kış oyunları ise 2019 da İtalya da yapılacak.Başkan YILMAZ 15 Temmuz Şehidinin Mezarını Ziyaret Etti

12.07.2017 05:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Alaçam ilçesinde 15 Temmuz şehidinin kabrini ve ailesini ziyaret etti.
Taziye dileklerinin ardından Başkan Yılmaz, Muhammet Ali Aksu’nun kabrini ziyaret etti. Mezar başında dua eden Başkan Yılmaz şehit ailesiyle birlikte mezardaki gülleri suladı. Şehitlerin ölümsüz olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Şehitlerimizin hayatı pahasına Türkiye nin bağımsızlığını, onurunu koruduklarını biliyoruz. Hepsine ayrı ayrı minnettarız. Bütün şehitlerimize bir kez daha Allah tan rahmet diliyorum. Teröre karşı mücadelede şehit olmuş çok evladımız, kardeşimiz, hemşerimiz var. Muhammet Ali Aksu da 15 Temmuz canileri tarafından şehit edilmiş bir hemşerimiz. O na Fatiha okuduk, mezarı başında tekrar anarak ailesine başsağlığı dileklerimizi ilettik, acılarını yeniden paylaştık dedi.Alaçam a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz da İstanbul Esenler de şehit olan Muhammet Ali Aksu nun annesi Ezine Aksu ve Boğaz Köprüsü nde tankın altında kalarak şehit olan Sevgiye Yeşilyurt un annesi Gülbeyaz Yeşilyurt a başsağlığı diledi. Başkan Yılmaz, 15 Temmuz gazisi Engin Kurnaz a da Geçmiş olsun dileklerini iletti.Büyükşehirden Arıcılığa 211 Bin Tl lik Destek

10.07.2017 08:18

Arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması için büyük çaba sarf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, arıcılığı profesyonel yapanlara yönelik desteklerini sürdürüyor. Son iki yılda sektörde faaliyet gösteren arıcılara 211 bin TL lik destekte bulunan belediye, üretimin artmasına paralel olarak destek vermeye devam edecek.
Samsun Arıcılar Birliği nden alınan bilgiye göre bin 600 e yakın işletmenin bulunduğu il genelinde üye sayısı 240 dan 850 ye, arı kovanı sayısı da 81 bin 300 e ulaştı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın arı yetiştiriciliğinin ve bal üretiminin artırılmasına yönelik verdiği kraliçe ana arı, polen tuzakları ve çiftleştirme kutuları destekleriyle 2014 yılında yaklaşık bin 200 ton olan bal üretimi, 2015 te bin 300 ton, 2016 da ise yaklaşık bin 700 tona çıktı. İki yılda verilen desteklerin toplam miktarı ise 211 bin TL.TÜİK verilerine göre arı üretiminde Dünya da ikinci sırada olan Türkiye de 7 milyon 700 bin arı kovanı bulunuyor. Ülke genelinde 107 bin ton,  sektörde Dünya da 115 ülkeyi geride bırakan Karadeniz Bölgesi nde 1 milyon 38 adet kovanda 20 bin 71 ton üretiliyor. 2014 yılına kadar aracılığın ve bal üretiminin düşük seviyede olduğu Samsun da ise sektör, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın, 2 yıldır sürdürdüğü çalışmalar ve desteklerle giderek büyüyor.

Genç ana arı dağıtımı gerçekleştirilerek arıcılarda bilinç oluşturan Daire Başkanlığı, arıcılığı geliştirip bal üretimini artırarak kırsalda yaşayan insanların gelirini yükseltmeyi arzuluyor. Bu amaçla başkanlık, sektörde kim profesyonelce ve bilimsel kriterler eşliğinde hareket ederek üretim yaparsa kaynak aktarmaya devam edecek. 2017 yılının arıcılar için bol bereketli geçmesi temennisinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, arıcıların her zaman yanlarında olacaklarını söyledi. Verdikleri destek ve yaptıkları ana arı eğitimleri sonucunda Samsun da arıcıların arı yetiştiriciliğinde yeterli bilgi ve bilinç düzeyine eriştiklerini ifade eden Arlı, sektörün kentsel anlamda geleceğinin parlak olduğuna olduğunu inandığını vurguladı.

Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı Rasim Kaplan ise Büyükşehir Belediyesinin destek ve yatırımlarının sektörün gelişmesine büyük fayda sağladığını kaydetti. Verimliliğin arttığına dikkat çeken Kaplan, Bu sonuçlar bizlere, yaptığımız ortak projelerin, üreticinin kendi ana arısını üretme yönüne çevirmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu kapsamda 2017 yılı için toplam maliyeti 110 bin 700 TL olan Büyükşehir Belediyemizin maddi desteğiyle 738 üreticimize, 2 şer adet olmak üzere toplamda bin 476 adet ana arı çiftleştirme kutusu dağıtılmıştır. Bu da arıcılıktaki ilerlemenin aratarak devam edeceğine işarettir. Böylece her arıcımız gereksinimi olan ana arıyı bizzat kendisi üretecek kapasiteye sahip olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

SEYYAR ARICILIK DA ARTTI

Samsun un Türkiye geneli bal üretiminde 10, Karadeniz Bölgesinde ise Ordu ve Giresun dan sonra 3. sırada yer aldığını ifade eden kaplan, seyyar arıcılığında da arttığı bilgisini verdi.  Kaplan, Eskiden gezici arıcılık azdı. Oysa arı hayat demektir. Köylülerimiz bunu yeni anlıyor. Türkiye nin hemen her yerinde Samsunlu arıcılar var.  Bu şehrimiz arıcılığı için önemli bir gelişmedir. Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın sektörümüz için emeği ve hatırı çoktur. Arıcılığa çok ciddi destekler verdi veriyor. Bu anlamda şanslı olup kendisiyle gurur duyuyoruz.  ifadelerini kullandı.Samsun Mavi Bayraklarını Göndere Çekti

10.07.2017 08:13

Samsun da 5 plaj için Mavi Bayrak töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi nin çalışmalarının ardından şehir 7 Mavi Bayrak kazandı.
BAŞKAN YILMAZ: MAVİ BAYRAK ALMAK BÜYÜK BİR BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR 2017 Yılı Samsun İli Mavi Bayrak Ödül Töreni Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın katılımıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi İnci Plajı nda yapıldı. Atakum ilçesi Mimar Sinan Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı nda bulunan İnci Plajı nda düzenlenen törende konuşan Bakan Kılıç, önemli açıklamalarda bulundu. FETÖ ile mücadelenin son hızıyla devam ettiğini ifade eden Bakan Akif Çağatay Kılıç, Bütün Bakan arkadaşlarımız kendi bürokrasilerindeki ve tüm bürokrasilerdeki FETÖ ile mücadele konusunda 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Elinde bilgisi, belgesi olan kim varsa cumhuriyet savcılarımız sizleri beklemektedir. Öyle elimde bir şeyler var ama bunları sorarlarsa söylerim, kusura bakmayın bu milletin mücadelesine destek vermek değildir. Biz elimizdeki her türlü bilgi ve belgeyi savcılarımızla paylaşıyoruz. Zaten bu dava böyle yürüdü. Samsun da çok iyi işleyen bir adalet mekanizması var. Bu mücadele, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında en son kişi ayıklanıncaya kadar devam edecektir dedi.

Mavi Bayrakların öneminden bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf ziya Yılmaz, Şehrimizde bulunan 18 km lik sahilin her km si için Mavi Bayrak talebinde bulunduk. Mavi Bayrak talebinde bulunmak demek, biz artık bu 18 km lik sahilde hiçbir yerde hiçbir evsel atığın denize katılmasına müsaade etmiyoruz demektir. Mavi Bayrak almak kolay bir iş değil. Karadeniz de 900 km sahil var. Doğudan batıya kadar, 900 km lik sahilde sadece Ordu da 2-3 tane, bugün de Samsun da 7 tane olmak üzere Mavi Bayrak var. Bunun dışında kimsede Mavi Bayrak yok. Mavi Bayrak almak büyük bir başarı öyküsüdür. Bu emeği ve uğraşı gösteren herkese teşekkür ediyorum  ifadelerini kullandı.

Açılışta ayrıca söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan mavi bayrak almanın çok önemli bir başarı gerektirdiğini söylediler. Toplantıya ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe başkanları ve davetliler katıldı. Konuşmaların ardından Mavi Bayrak göndere çekildi. Mavi Bayrak almaya Atakum da İnci, Güzelyalı, Körfez ve OMTEL, Terme de ise Miliç Plajları hak kazandı. 2016 yılında Samsun da 2 plajda Mavi Bayrak dalgalanırken, bu sayı 2017 yılında 7 plaja ulaştı.