Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Halkımız İstikrarın Tadını Aldı

21.03.2017 07:23

TVnet te Gün Ortası programında canlı yayına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, referandum ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Referandum ve Yeni Anayasa ana başlığı altında sorulan soruları cevaplayan Başkan Yılmaz, Samsun ve Karadeniz referandumda Evet diyor dedi.

Ülkenin geleceği için Samsun ve Karadeniz insanının referanduma bakışının pozitif olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü; Karadeniz insanı ülkenin geleceğiyle ilgili dinamiklerin büyük bir parçası. Karadeniz insanı önemli bir sosyolojik yapıya sahip. Geleceğimiz için geleceğiyle ilgili önemli bir sorumluluk duyuyor. 1980 ihtilalinin ardından darbeci generallerin, darbecilerin yazdığı bir anayasa hakkında, 21. Yüzyıla geldiğimizde yetersizliğini konuşuyoruz. Artık günümüzde yeni ekonomik, politik dengeler ortaya çıktı. Gücün Batı ya değil Ortadoğu ya Çin e, Rusya gibi eksene kaydığı görülüyor.  Herkes bunun bilincinde. Ortaya çıkan bu güç dengesinde, Türkiye nin önünü açacak yeni bir Anayasa ile güçlü bir şekilde yer almamız gerekiyor. İnsanlarımız tüm gelişmeleri yakından takip ediyor, düşünüyor hepimiz anlatıyoruz.

BU SİSTEM ÜLKEYİ HEP İSTİKRARSIZLAŞTIRDI

1923 Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunda iki temel felsefe vardı. Tam bağımsızlık ve hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyen Başkan Yılmaz, Hakimiyet kayıtsız şartsız hiçbir zaman milletin olmadı. Olduğu zannedildi. TBMM de böyle yazıyor ama hâkimiyeti sağlamak için halkın görevlendirdiği, seçtiği milletvekillerinin kurduğu hükümetin arkasında hep vesayetçi bir sistem olmuş. Asker, yargı, yüksek yargı gibi başka güçler hep müdahale etmiş. 1980 Anayasası böyle bir anayasaydı. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin ideolojisi tam anlamıyla hedefine ulaşamadı. 94 yıldır böyleydi. Tam bağımsız olamadık. Bu istikrarsızlıkları getirdi, ekonomik güçlenmeyi engelledi. Vesayet hep dur dedi. Bu sistem ülkeyi hep istikrarsızlaştırdı. Sistemsel istikrarsızlık ekonomiye de yansıyor. Güvensiz bir ortama yabancı sermeye gelmez, yatırım yapmaz. Yabancı sermaye gelip yatırım ülkemizde yapmıyordu. Dünya ülkeleri yabancı sermayenin gelmesi için çalışır. Yeni Anayasa ile güven gelecek, istikrar artacak, Türkiye güçlenecek. 14 yıldır Türkiye tek parti iktidarıyla bir istikrar yakaladı. İstikrarın önemi ortaya çıktı. şeklinde konuştu.

HALKIMIZ İSTİKRARIN TADINI ALDI

Başkan Yılmaz, Mevcut sistem çift başlı. 1980 darbeci generalleri biz ne demek istiyorsak o olsun dediler. Kendilerini geniş yetkilerle donattılar ama hukuki sorumluluklarını azalttılar. Kendileri gidip yine vesayet altında yönetimi siyasilere bıraktıklarında, şu hataları niye yaptınız denmemesi için sorumluluklarını kaldırdılar. Onlara yok niye bunu böyle yaptınız kimse diyemedi. İki başlılık olmaz. Yaşandı bunlar. Krizler ortaya çıktı. Hatırlayın 1994 yılı ekonomik krizinde 600 TL olan dolar bir gecede 1200 TL ye çıktı. Tansu Çiller Başbakan, Murat Karayalçın Başbakan yardımcısıydı. Çok başlılık, istikrarsızlık, vesayet sistemi ülkenin iki yakasının birleşmesini zorlaştırdı. Tek AK Parti iktidarı ile güven ve istikrar geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan a duyulan güven bir imaja dönüştü, ülke yönetimi, halkımız istikrarın tadını aldı. Halk artık O istikrarsız dönemleri yaşamak istemiyor, geniş kapsamlı Evet diyor. şeklinde açıklamasını sürdürdü.

SAMSUN DA YÜZDE 60 ÜSTÜ EVET

Samsun dan ne kadar Evet çıkacak sorusuna yanıt veren Başkan Yılmaz, Tabi halkımızdan Hayır diyeceklerde çıkacaktır. Her görüşe saygılıyız. Önce kimler hayır diyecek ona bakmamız gerekli. Aklında hala soru işaretleri olanlara, yeni sistemin faydalarını anlatarak ikna etmek tabi ki, birinci temel hedefimiz. Bu birinci kısım. İkincisi ise bunun dışında tamamen ön yargıya sahip bir kesim var. AK Parti düşmanlığı olanlar, eski paradigmalarla ön yargıyla yaklaşanlar da çıkıyor. Tabi, Evet Hayır için kapsamlı bir anket çalışması yapılması gerekli ama yüzde 35 oranında, üstüne biraz daha ekleyelim yüzde 40  Hayır derse, şehrimizde yüzde 60 oranında veya üstünde Evet çıkacağını düşünüyoruz. dedi.

AVRUPA KENDİ HIRSI İÇİNDE BOĞULACAK

Avrupa nın son dönemdeki Türkiye karşıtlığı ve referandumda Evet çalışması yapan Türk bakanlara uygulanan ambargolara yönelik soruyu cevaplayan Başkan Yılmaz, açıklamasına Önce Türkiye güçlü olmak zorunda. Özellikle güçlü bir ekonomi. 30 yıldır bunu söylüyoruz diyerek başladı.

Artık herkesin güçlü bir ekonominin gerekliliğinin net bir şekilde bilincinde olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, Türkiye nin her alanda güçlenmesiyle önce Avrupa daki ülkelerin çekinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Yılmaz, Niye güçlü olmamız gerekiyor. Önemli yer altı zenginliklerimiz yok. Yani kısacası petrol gibi bir zenginliğimiz yok. Çok fazla doğal zenginliklere sahip bir ülke değiliz. Bunun için ihracatımızı artırıp, üretmeliyiz. Güçlü bir ekonomi olmazsak ne Almanyası, Hollandası, İsveç i nede başka bir ülke bizden çekinir. Bizden korkmaları için iktisadi yönden çok güçlü olmamız gerekli. İktisadi yönden şuan kendilerince fazla önemsemiyorlar. Bu olaylardan dersler almamız gerekli. 15 Temmuz hain darbe girişiminden aldığımız ders gibi. Bu Avrupa ülkelerinin hiç birinin birbirinden farkı yok. Güçlü Türkiye olursak önemsemek zorunda kalacaklar. Dünya nın ilk 10 ekonomisi arasına girdiğimiz zaman önemseyecekler, korkacaklar. Çok çalışmamız gerekli. Çok hazırcı, kolaycı bir toplum olmamalıyız. Her alanda çok çalışmalıyız. Zengin bir ülke olmamamız için zoru başaran insanlar olmalıyız. Diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderin güç dengelerini altüst ettiği, eski Türkiye olmadığının artık net bir şekilde görüldüğünü,  hırçınlaşan Avrupa’nın kendi ihtirası içinde boğulacağını da sözlerine ekledi.Milli Golfçüler Samsun da Yetişiyor

21.03.2017 07:18

Türkiye Golf Federasyonu nun (TGF) işitme engelliler golf ligi ve alt yapı projesi, ilk kez Samsun da hayat buldu. Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, işitme engelli öğrencileri olimpiyat oyunlarına hazırlıyor. Profesyonel işitme engelli golfçülerle yarışacak Türkiye nin ilk milli takım sporcuları, teorik derslerin haricinde haftanın 5 günü antrenman yapıyor.

Bedensel engellilerden milli takım düzeyinde golfçüler yetiştirip şampiyonalarda önemli başarılara imza atan Türkiye Golf Federasyonu, benzer projeyi işitme engelli gençler için de başlattı. Federasyonun işitme engelli golf ligleri için gerekli alt yapının kurulması ve milli takım sporcularının yetiştirilmesine yönelik projesine ilk büyük destek, Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nden geldi. Temmuz ayında Samsun da yapılacak 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları nda golfun demo branş olarak ilk kez deneneceğini dikkate alan kulüp, Türkiye nin ilk milli takımını yetiştiriyor.

ÜLKEMİZİ TEMSİL EDECEKLER

Samsun Golf Direktörü Hamza Sayın öncülüğünde iki aydır süren antrenmanlarda topa vuruş tekniklerini öğrenen sporcular, yetenekleri ve performanslarıyla hocalarını şaşırtıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Sayın, Bu sporcularımızı Samsun Özel Eğitim Meslek Lisesi nden seçtik. Belli başlı fiziksel motorsal becerileri göz önünde bulundurularak testlere tabi tuttuk. Başarılı olan 16-19 yaş arasındaki 14 sporcumuzla da antrenmanlara başladık. Öğrencilerimiz aynı zamanda ülkemiz golf milli takımının ilk aday kadrosunu ve işitme engellilere yönelik alt yapıyı da oluşturuyor.  Öğrencilerimizle bu hafta Antalya kampına gideceğiz. Olimpiyatta ülkemizi golf de ilk kez kulübümüzün yetiştirdiği sporcular temsil edecek. dedi.

ÇOK ÇALIŞIYORLAR

Antrenmanları kulüp sahasında sürdürdüklerini ifade eden Direktör Hamza Sayın, Teorik ve pratik derslerde sporcularımıza müsabaka kurallarını ve terimleri öğretiyoruz. Görsel zekâları ve algıları kuvvetli olduğu için de normal sporculara göre daha hızlı kavrıyorlar. Şuan müfredat takviminin çok ilerisindeyiz. İşitme engelli sporcularla ilk kez çalışıyorum. Onlardan da inanılmaz sinerji alıp deneyip kazanıyoruz. Onların heyecanı bizleri de olumlu yönde etkiliyor. Disiplinli çalışmayla kısa sürede büyük yol aldık. Olimpiyattan da inşallah alnımızın akıyla çıkacağız. diye konuştu.

GURURLA İZLEYECEĞİZ

Olimpiyatta en azından topa vuruş yapabilen öğrenciler çıkması yönündeki beklentinin çok üzerine çıktıklarını söyleyen Sayın, Geldiğimiz noktada çocuklarımız topa iyi vuruşun çok ötesi bir duruma geliyor. Olimpiyatta onları izleyecekler Bu kadar kısa sürede bu seviyeye nasıl geldiler diye şaşıracaklar. İçlerinden en iyi performansı sergileyen 3 erkek 3 kız sporcu seçeceğiz. Ülkemizi onlar temsil edecekler. 4 ay sonra bu oyuncularımı keyifle ve gururla izleyeceksiniz. Yabancı rakiplerini bilmediğimiz için Türkiye yi en iyi şekilde temsil etmelerini bekliyoruz. Madalya kazanırlarsa da rengi ne olursa olsun ülkemiz için büyük mutluluk olacak. Kazanamasalar bile bu kadar kısa zamanda en iyi şekilde hazırlayıp yarıştırmanın gururunu yaşayacağız. şeklinde konuştu.

GOLFÜN ALT YAPISI SAMSUN DA OLUŞUYOR

Dünya da işitme engelli birçok profesyonel golfçü olduğuna dikkat çeken Hamza Sayın, İşitme engelliler golf alt yapısının startını çocuklarımla birlikte vermiş olduk. Allah ın izniyle uzun vadeli çalışmayla öğrencilerim, 3-4 sene sonra bambaşka yerlerde olacak. Sayıları daha da artacak. Diğer illerde yetişen işitme engelli golfçüler de olacak. Kendi aralarında minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler ligleri oluşacak.  Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizin bayrağını taşıyacaklar. Gayretimiz ve heyecanımız bu yöndedir. Desteklerini esirgemeyen TGF Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandı.Büyükşehir den Organik Fındık Üreticilerine Destek

20.03.2017 08:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma yatırımları kapsamında bu kez de organik fındık üreticilerinin yüzünü güldürdü. Belediyenin 70 bin TL değerindeki sertifikalı organik sıvı gübre desteğinden yararlanan 373 organik fındık üreticisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti.

Samsun un içme suyu ihtiyacının karşılandığı Çarşamba nın Çakmak Barajı havzası, organik fındık üretiminde marka olmaya başladı. İlçenin Ağcagüney, Deyincek, Eğridere, Esençay, Esentepe, Gökçeçakmak, Güldere, Gülören, Kabaceviz, Koldere, Porsuk, Selimiye ve Ulupınar olmak üzere 13 mahallesindeki organik fındık yetiştiriciliğini 608 üretici toplam 15 bin 516 dekarlık alanda gerçekleştiriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk un organik fındık üreticilerinin organik gübre ihtiyacı olduğu bilgisiyle harekete geçen Kırsal Kalkınma Hizmetleri Daire Başkanlığı, talebi değerlendirerek bölgede 4 tane de organik ürün üretici birliği olduğunu tespit etti. Üreticilere ihtiyacı olan gübre desteğini temin eden daire başkanlığı, 70 bin TL değerinde 5.5 ton bitkisel menşeli organik sıvı gübre satın aldı.

İlçedeki organik fındık tarımını geliştirecek destekle ilgili Ağcagüney  mahallesinde sıvı gübre dağıtım töreni düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, ilçe ticaret odası başkanları, kamu kurum ve temsilcileri, ilçe ziraat odası başkanları, birlik yöneticileri, ilçe tarım müdürleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

373 organik fındık üreticisine bitkisel menşeli organik sıvı gübrelerin dağıtıldığı törende konuşma yapan Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, tüm üreticilere ve bölge tarımına hayır olmasını temenni etti. Samsun’da organik tarımı çok önemsediklerinin altını çizen Arlı, Çakmak Barajı içme suyu havzasındaki 10 bin 700 dekarlık alanda organik tarım yapıldığını ve 4 organik ürün üretici birliği olduğunu tespit ettik. İçme suyundaki kirliliği önlemek amacıyla bu bölgede organik tarımla uğraşan 373 fındık üretici belirledik. Bu üreticilerimizin organik gübreye ihtiyacı olduğu bilgi üzerine biz de bunun çok farklı bir gerekçe ve tarım için faydalı olduğunu görerek üreticilerimize hangi birliğe üye olduklarına bakmaksızın destek olmaya karar verdik. Gönül ister ki organik tarım yapılan her yere destek verelim. Ama bütçe imkânlarımız el verdiği verdiği oranda katkı sunabiliyoruz. İnşallah büyük bir sektör haline gelirse ki bir Alman firmasının da organik ürünlere destek verdiğini biliyoruz, bu desteklerimizi verebildiğimiz kadar çiftçimize vereceğiz. Bunu sadece fındıkta değil, tüm organik ürün üreticilerimize vermeyi planlıyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun. şeklinde konuştu.

Üreticilere hitap eden Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ise Bugün kırsal kalkınmayı destek anlamında burada Çarşamba bölgesinde üçüncü toplantımızı yapıyoruz. İlkini Çarşamba’da, ikincisini şeftali üreticilerine yönelik Hacılıçay da yapmıştık. Bugün de Ağcagüney de sizinle birlikteyiz. Büyükşehir yasasıyla birlikte bundan sonraki desteklerde büyükşehir belediyesi görev üstlendi. Bu görevi, bizler aracılığı ile sizlere iletmeye devam edeceğiz. İnşallah emekleriniz boşa gitmez. Başarılı sonuçlar alırsanız biz de mutlu oluruz. ifadelerini kullandı.
Başkan YILMAZ: Safranbolu nun Tarihini Soluyacağız

20.03.2017 08:02

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dönem başkanı olduğu Tarihi Kentler Birliği Safranbolu Bölge Toplantısına katıldı.
Konuşmaların ardından folklor gösterisi yapan halk oyunları ekibine teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çekinen Başkan Yılmaz BRTV ye de röportaj verdi. 
Toplantıya Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Çekül Vakfı Başkanı Metin Sözen, TKB eski başkanı Asım Güzelbey, TKB üyesi belediye başkanları ve TKB çalışanları katıldı.

Doğal ve kültürel mirasın korunması sürecinde bölgesel işbirliğinin öneminin ele alındığı toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu korumanın okulu, başkenti. Korumacılığı öğrenmek isteyenin buradan mutlaka geçmesi lazım. Burada yaşayanlar gerçekten çok şanslı. Safranbolulular sabah uyandığında penceresini açtığında özenle korunmuş tarihi bir şehir görüyor. Bu çok güzel bir duygu. Ülkemizin en güzel korunmuş olan tarihi şehirlerinden olan Safranbolu nun tarihsel sürecinin yazıya dökülmesi gerektiğini düşünüyorum. Tarihten günümüze dek yaşanan sosyolojiyi eserleştirerek gelecek nesillere bir bilgi kaynağı oluşturmalıyız. Safranbolu Belediyemiz bu konuda elini taşın altına koyacaktır. Safranbolu da yapacağımız bu toplantı ve incelemeler bizlere belediyecilik ve koruma anlamında çok şey katacaktır diye konuştu. Çakır; Şehitlerimizin ve Gazilerimizin Yeri Apayrı

20.03.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır şehit ve gazi dernekleri temsilcilerini ağırladı.

18 Mart Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret eden şehit ve gazi dernekleri temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi nin kendilerine yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür etti.

Türkiye tarihinde ülkenin bütünlüğünün korunmasında büyük rol oynayan şehitlerimizin ve gazilerimizin her zaman baş tacı olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır,  Şehitlerimiz her türlü fedakârlığı yaparak vatan uğruna canını düşünmeden teslim eden şanlı kahramanlarımızdır. Gazilerimiz de şehitlerimiz gibi kahramandır. Memleketi için canını ortaya koyan, uzuvlarını kaybeden gazilerimizin de yerleri her zaman ayrıdır kalbimizde. Ülkemizin bugünlere gelmesinde en büyük emeği olan şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum. 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yaptığınız ziyaret bizleri çok mutlu etti. Devletimiz terör ile mücadelede büyük adımlar atıyor. İnşallah bu terör olayları ortadan kalkar da artık şehit vermeyiz diye konuştu.

Ziyarete Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şubesi Başkan Necati Yılmaz, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı (EMŞAV) Samsun İl Temsilcisi Bilal Erim ve dernek temsilcileri katıldı.