Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Mustafa Yurt: En Büyük Sorun Tedbirsiz ve Sorumsuz Sürücüler

01.02.2017 10:10

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, karla mücadele için gerekli ve yeterli donanıma sahip olduklarını ve 24 saat esasına göre mücadelenin devam ettirildiğini söyledi.

Samsun merkez ve ilçelerini etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle başta ulaşım olmak üzere zaman zaman sıkıntıların oluştuğunu ve yaşanan olumsuzlukları gidermek için her türlü tedbirin alındığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Belediyemiz Fen İşleri, SASKİ, İlçe Belediyeleri ve müteahhitlere ait makinelerle oluşturulan karla mücadele ekiplerimizle 24 saat esasına göre her türlü mücadele ve müdahaleyi yapabilecek imkana sahibiz. 17 ilçemizin tamamında gerekli malzemeleri barındıran refüj mahalleleri oluşturduk. Her bölgede de karla mücadele araçları konuşlandırdık. Yaklaşık 5000 Km. lik bir yol ağında yaklaşık 150  adet iş makinesi ve 300 personelle karla mücadele çalışması yürütüyoruz. Dedi.

SAHİL KESİMİ DAHA YOĞUN KAR ALDI

Sibirya üzerinden gelen yağışlı hava dalgası nedeniyle sahil kesiminin yoğun kar yağışı aldığını anımsatan Yurt; Çalışmalarımızı özellikle Samsun Merkez ilçeleri, 19 Mayıs, Yakakent, Bafra, Terme, Çarşamba gibi kıyı bölgelerde yoğunlaştırdık. Önceliğimiz her zaman olduğu gibi acil vakalar. Hastaları, cenazeleri olan vatandaşlarımıza öncelikle ulaşmaya çalışıyoruz. Arıza ekiplerinin su, haberleşme ve elektrik arızalarına ulaşımları için çabalıyoruz. Diye konuştu.

ASIL MÜDAHELE KAR YAĞIŞI SONRASI OLUYOR

Yoğun kar yağışı sırasında açılan yolların çok kısa süre içerisinde yeniden kapanabildiğini dile getiren Yurt, Bu nedenle kar yoğun olarak yağarken o yolu açmanın bir faydası olmuyor. Ekiplerimiz kar yağışının azalması ya da durmasının ardından hızla sorumluluk alanlarına müdahale ederek buzlanma ile ilgili çalışmalar yapıyor ve yolları açık tutuyor. Buzlanma olan yerlere solüsyonlarla ve tuzlu agrega karışımları uygulayarak yol güvenliğini sağlıyorlar. Özellikle, hastane, okul, yurt, mezarlıklar, vatandaşların yoğun olarak kullandığı devlet kurumları gibi yerlerin yollarının açık tutulmasına da öncelik veriyoruz. Şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SORUN TEDBİRSİZ VE SORUMSUZ SÜRÜCÜLER

Defalarca uyarmalarına ve dikkat çekmelerine rağmen trafiğe çıkan tedbirsiz ve sorumsuz sürücüler nedeniyle karla mücadele çalışmalarının da aksadığına değinen Yurt, sözlerini şu şekilde tamamladı, Kabak lastikler ve gerekli olan zincir v.b. ekipmanları olmadan yola çıkan sürücüler bir anda koskoca bir ana arteri ya da önemli bir geçiş noktasını kilitliyor. Arkasında onlarca aracın da yığılmasına neden oluyor. Yolu açmak için gelen mücadele ekiplerimiz o trafiği aşıp müdahalede bulunamıyor. Bir kez daha rica ediyoruz; eğer araçlarınız yeterli güvenlik önlemlerine haiz değilse lütfen trafiğe çıkmayın. Unutmayın sadece siz değil sizin yüzünüzden birçok vatandaşımız mağduriyet yaşayabiliyor.Unesco Sürecinde Kızılırmak Deltası

01.02.2017 10:08

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) SAMKUŞ tarafından UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası programı düzenleniyor. Programda Kızılırmak Deltası nın Unesco adaylık süreci de konuşulacak. SAMKUŞ, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında düzenlenen UNESCO sürecinde Kızılırmak Deltası Programı için çalışmalarını tamamladı. 2 Şubat Perşembe günü saat 09:30 da Atakum Sanat Merkezi nde düzenlenecek programa UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Öcal Oğuz da katılıyor.

Fotoğraf sergisi açılışı ile başlayacak olan programda kısa film yarışmasının sonuçları açıklanacak ve ödül töreni gerçekleştirilecek. Doğru bir sulak alan hidrolojisi yönetiminde neler olmalıdır, Kızılırmak Deltası nın adaylık süreci, UNESCO kriterleri, doğanın korunması gibi konuların konuşulacağı programda Kızılırmak Deltası nın önemi bir kez daha katılımcılarla paylaşılacak.Samulaş: Raylı Sistem Hattında Hizmet Sürüyor

01.02.2017 10:04

Samsun da Samulaş A.Ş., raylı sistem hattında sabah saatlerinde meydana gelen teknik arıza ile ilgili detaylı açıklamada bulundu. Samulaş, Raylı sistem hattında hizmet sürüyor dedi.

Dün sabah itibariyle devam eden son yılların en ağır kışının yaşanmasına yol açan kar, Samsun kent merkezinde kar kalınlığının yaklaşık 30 santimetreyi bulmasına neden oldu. Olumsuz hava şartları karayolu trafiğinde aksamalara yol açarken, hafif raylı sistem hattının Üniversite-Tekkeköy arasında güvenli ve kesintisiz olarak hizmet verdiği açıklandı.

SAAT 08.40 DA MEYDANA GELEN ARIZA

Konuyla ilgili olarak, raylı sistem hattı işletmecisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından kamuoyuna bir açıklamada bulunuldu. Açıklamada, Raylı sistem hattı bu sabah saat 08.40 ta Türkiş İstasyon bölgesindeki tramvayda meydana gelen teknik aksaklık nedeniyle sekteye uğradı. Samulaş A.Ş. teknik ekibinin adeta seferber olduğu aksaklıkta hat önce tek taraflı işletime açılarak tramvayların Üniversite-Tekkeköy arasında hizmet vermesi sağlandı denildi.

Raylı sistemi kullanan vatandaşların mağdur olmaması için bir dizi önlem aldıklarını duyuran Samulaş yetkilileri, Bunun için yapılan tek hat işletimi sürerken Samulaş A.Ş. teknik ekibinin 2 saati bulan çalışması ile meydana gelen aksaklık giderilerek saat 11.00 de tramvay, yeniden Üniversite-Tekkeköy arasında hizmet vermeye başladı açıklamasında bulundu. Ayrıca işletmenin sona erdiği 23.45 ten sonra hatta buzlanma ve donmanın önüne geçebilmek için işletmenin başlangıcı olan 06.15 e kadar yolcusuz tramvayların çalıştırılarak önlem alındığı belirtildi.

RİNG SEFERLERİNDEKİ AKSAMA

Hizmet veren ring ve ekspres hatlarında yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle aksamalar yaşandığına dikkat çekilen açıklamada ayrıca ringlerdeki son durum detaylı şekilde verildi. Samulaş A.Ş. Operasyon Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre 31 Ocak 2017 Salı saat 13.00 itibariyle ringlerdeki son durum ise şöyle: R4 Baruthane ve Kalkanca ringi ortak sefer yapmaktadır. R5 Alaçam Caddesi Hizmet verememektedir. R6-Balaç-Beypınar, Çevre yolundan geri dönüş yapmaktadır. R7- Kamalı Toplu konutlarında ring hizmeti mevcut, Kamalı Mahallesine hizmet verememektedir. R8-Alanlı Ring aracı hizmet vermemektedir. R9-Demirkent Ring aracı hizmet vermemektedir. R10 Pelitköy Ring aracı hizmet vermemektedir. R11-Görevli Acile kadar hizmet vermektedir. R12 -Taflan Ringi sorunsuz hizmet vermektedir. R13 -Korupark Ringi AFAD dan dönüş yapmaktadır. R21-Tekkeköy Ringi sorunsuz hizmet vermektedir. R25 - Hasköy Ring aracı hizmet vermemektedir. E1 Ekspres hattı sorunsuz hizmet vermektedir.Büyükşehir den Hayat Kurtarma Mücadelesi

31.01.2017 06:53

Samsun da rahatsızlanan hastalara yardım için giden ambulanslar yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kalınca, Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri yolları açarak hastaların zamanında hastaneye ulaştırılmasını sağladı.


BÜYÜKŞEHİR ADETA ZAMANLA YARIŞTI

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun u etkisi altına alan yoğun kar yağışı ile mücadelede Samsun Büyükşehir Belediyesi yoğun bir çalışma sergiliyor. Özellikle yağışların hayatı olumsuz etkilediği kırsal bölgelerde 300 iş makinesi ve 400 kişiden oluşan karla mücadele ekibi çalışmalarını 7/24 sürdürüyor. Kar timleri 24 saat zorlu hava koşullarında görev yaparak vatandaşın imdadına yetişiyor.

O mücadelelerden ikisi de Alaçam ve Terme ilçelerinde yaşandı. Her iki ilçemizin kırsal mahallelerinde rahatsızlanan hastalara ulaşmak için yola çıkan sağlık ekipleri, yoğun kar nedeniyle kapanan yollarda ilerleyemedi. Sağlık ekipleri, yolun kapanmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerinden yardım istedi. Hızla olay yerine hareket eden karla mücadele araçları yolları açarak, 112 Acil Ambulanslarına en kısa zamanda ulaştı. Tekrar yola koyulan ambulanslar, kısa sürede hastalara ulaşarak ilk müdaheleleri yaptılar. Köylerinden alınan hastalar yine Büyükşehir ekiplerinin eşliğinde hastaneye zamanında ulaştırıldılar.

DEV KAR EKİBİ 7/24 GÖREV BAŞINDA

Etkili bir şekilde karla mücadelenin sürdüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Özellikle hastalarımızın hastanelere zamanında ulaştırılması konusunda çok hassas davranıyoruz. SASKİ ile birlikte 300 e yakın makine parkımız ve 400 kişilik ekibimiz, 17 ilçemizin bütün ana gurup yollarında çetin kış şartlarıyla mücadele ediyor. Şu ana kadar yetişemediğimiz, başarılı olamadığımız bir karla mücadele çalışmasına, olumsuzluğa tanık olmadık. Ekiplerimiz 7/24 görevlerinin başında. Böyle hassas zamanlarda bir kez daha hatırlatmak istiyorum, vatandaşlarımız lütfen asılsız ihbarlarda bulunup ekiplerimizi oyalamasın. Önceliğimiz hastalar ve acil durumda olanlar. Yollarını açtırmak için asılsız ihbarlarda bulunanlar belki de bir vatandaşımızın hayatıyla oynadığını unutmasın. Bu konuda herkesten duyarlı olmasını rica ediyorum. dedi.Başkan YILMAZ dan Çarşamba ya Yatırım Müjdeleri

27.01.2017 11:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valiliği tarafından Çarşamba da düzenlenen muhtarlarla buluşma programında ilçe için planlanan büyük yatırımların müjdesini verdi.

55 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI

Çarşamba Ticaret Borsası salonunda yapılan toplantıda muhtarlara seslenen Başkan Yılmaz, hizmet yarışına mazeret ortaya koymaksızın devam ettiklerini belirterek, 2014 seçimlerinden sonra sorumluluk alanlarımız büyümesiyle birlikte Çarşamba mızın kırsalında da faaliyetlere başladık. Şu ana kadar Çarşamba mız için toplamda 55 milyon TL ye yakın bir harcama yapmışız. Bunun 17 milyon TL lik kısmı SASKİ çalışmalarına harcandı. Özel idareler, elindeki bütçe dahilinde çalışma yapıyordu. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmaları gerek borçlanarak, gerekse bir takım kaynakları zorlayarak yaptığımızı bilmenizi isterim. Özel idareler niye kapandı kardeşim diyen olursa cevabı tamda şu olur. Daha fazla hizmet etmeye çözüm bulmak için kapandı diyebiliriz. Dedi.

60 MİLYON TL LİK ARITMA TESİSİ YAPILACAK

Çarşamba ilçesinin Büyükşehir Belediyesine bağlanmasından önce bir atık su arıtma tesisi girişimlerinin olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Çarşamba nın atıklarının Yeşilırmak nehrimize akmasını engellemek için böyle bir çalışmaya giriştik. IPARD hibesi ile yapacağız. Projelerimiz her şeyiyle hazır, görüşmelerde son noktaya geldik. Allah nasip ederse bu yıl içinde ihalesi yapılacak ve Yeşilırmak a artık atık su akmayacak. Geçtiğimiz hafta Amasya da Yeşilırmak havzası ile ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Yeşilırmak nehrinin kirletilmemesiyle ilgili bir hassasiyet olduğu için projemiz beğenildi. Kendileri de il sınırları içinde uygulamaya çalışacaklar. Bu projenin hayata geçmesiyle birlikte 60 milyon TL lik bir yatırım kazanacak ilçemiz. Diye konuştu.

2018 de yolların %70’i bitiyor

Çarşamba da Büyükşehir Belediyesine ait 350 kilometreye yakın grup yolu olduğunu anımsatan Başkan Yılmaz, Biz bunun üçte birini yaptık. İki senenin içinde bu kadarını yaptıysak, 2018 yılının sonuna doğru yüzde 70 lik bir gerçekleşme sağlayacağız. Üstelik yaptığımız yollar öyle baştan sağma asfalt dökümü, yama işleri falan değil. Uzun ömürlü olsun diye beton yollar yapıyoruz. Şimdi asfalt döküp bir yıl sonra yama yapmamak için kaliteli yollar yapıyoruz. Sağlam bir iş yapmak istiyoruz. Bu çabayla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çarşamba da en kuzeyinden, en güneyine kadar 65 kilometre. Çarşamba mız kuzey-güney istikametinde Samsun un en büyük ilçelerinden birisi. Çarşamba Kuzey-Güney istikametinde derinliği olan bir ilçemiz. Dolayısı ile biz burada önce üst kotlarda bulunan yerleşim yerlerimizdeki beton yol yapma işini daha öncelikli olarak yapalım dedik. Ovaya daha sonra inelim dedik. Ovada’da kısmen çok kötü olan yerleri yapmaya çalıştık. Önümüzdeki sene içerisinde ana grup yollarını doğu batı ve kuzey güney istikametinde belirleyip büyük bölümünü halledeceğiz. Şeklinde konuştu.

YEŞİLIRMAK KIYILARI BİRBİRİ İLE KAVUŞUYOR

Çarşamba Ovası nın  hizmete ihtiyacı olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Bafra Ovası tarımsal planlama olarak daha düzenli planlanmış ve daha bakımlı bir ova. Bafra Ovasında arazi ve sınır düzenlemeleri daha düzgün yapılmış ve zirai alanların işgali orada yok. Bu arada nehir düzeni de çok önemli. Hem nehrin tahkimatları ve düzeni, hem de nehir üzerine yapılacak olan köprülerle ovayı interaktif olarak birbirine bağlama konusunda çok iyi çalışmalar yapacağız. Şimdi Hürriyet le Kumtepe arasında 350 metrenin üzerinde bir köprü yapacağız. İhalesini yaptık ve inşallah bu sene bitireceğiz. Bu olursa bütün Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köyler karşıdan karşıya geçme imkanı yaratıldığında ta Darboğaz a kadar gidip karşıdan karşıya geçmek zorunda kalmayacaklar. İktisaden mal ve ticaretlerini birbirlerine daha rahat aktarabilecekler.Tarım Bakanlığımız ile de karşılıklı yapacağımız görüşmeler ve işbirliği ile ovamızdaki kırsal kalkınmanın gelişimi için de bir faaliyet içerisinde olacağız. Bu verimli ovayı iyi kullandığımız takdirde ve Büyükşehir Belediyesi nin olanaklarını da gerek sulama ve gerekse kırsal kalkınmayı geliştirecek şekilde iyi kanalize edersek Çarşamba Ovası nın bu biraz geri kalmışlığını telafi edebiliriz diye düşünüyorum.

Toplantıya Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanısıra Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, meclis üyeleri ve Çarşamba ilçesi muhtarları katıldı.