Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: İnşaat Sektörü Ekonominin Şah Damarı

24.03.2017 07:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  İnşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Çünkü ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz , Samsun da yapı, inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma ve markaların katıldığı  3. Samsun İnşaat Fuarı nın açılışına katıldı. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Makine Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve KOSGEB iş birliğiyle düzenlenen fuarda inşaat sektörü temsilcileri yapı, ürün ve malzemelerini sergiledi.

Fuarın açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Tekkeköy artık fuarlarıyla ve spor tesisleriyle büyük bir sinerji alanına dönüşüyor. Bugün açılan inşaat fuarını da çok önemsiyorum. İnşaat Fuarı sektörel olarak sadece kendini değil kendi dışında dekorasyondan ev tekstiline kadar bir çok sektörü de tetikleyen bir şey. Şunu çok iyi biliyoruz ki inşaat sektörünün olmadığı ülke bitmiş demektir. Çünkü ekonomimizin şah damarı inşaat sektörüdür. Bu tür fuarlar sektördeki gelişimi ve değişimi görebilmek için büyük bir fırsat. Aynı alanda üretim yapan firmalar arasında rekabeti arttırmak ve firmaların kaliteyi yükseltmesi açısından, sektördeki yeniliklerin bir arada sergilenmesi çok önemli. Fuarın inşaat sektörümüze ve şehrimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Miletvekilleri Fuat Köktaş, Ahmet Demircan, Hasan Basri Kurt, AK Parti Samsun İL Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz ün kurdele kesimiyle fuarın açılışı gerçekleştirildi.
Tüm İlçeler Atıksu Arıtma Tesisine Kavuşuyor

24.03.2017 07:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Allah a şükürler olsun şehrimizde şu anda bir dirhem, bir kaşık dolu pis su bile denize gitmiyor  dedi ve Samsun un içme suyuna nasıl kavuştuğunu yıllar sonra ilk kez anlattı.

22 Mart Dünya Su Günü, DSİ Samsun Bölge Müdürlüğü nün düzenlendiği bir program ile kutlandı.

DSİ Konferans Salonu nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başladı. DSİ nin çalışmaları hakkında sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen DSİ 7. Bölge Müdürü Ahmet Kanık ve Samsun Meteoroloji Bölge Müdürü Yücel Yüce nin konuşmalarının ardından katılımcılara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir olarak Samsun umuzun dünya standartlarında, kaliteli su kullanması için büyük bir gayret içerisindeyiz dedi ve yıllar sonra Samsun un nasıl içme suyuna kavuştuğunu ilk kez duygu dolu sözlerle anlattı.

SUSUZLUK ÇEKEN SAMSUN İÇME SUYUNA NASIL KAVUŞTU?

Çakmak Barajı ndan önce Samsun un su ihtiyacı dereler olarak adlandırılan yerden Mert Irmağının yanındaki su pompaları ile karşılanıyordu diyerek Çakmak Barajı ndan Samsun a su getirilmesi ile ilgili dönemin Valisi Şinasi Kuş ve Belediye Başkanı Muzaffer Önder ile olan anısını anlatan Başkan Yılmaz,  O dönemlerde ben Karayolları Bölge Müdürü idim. Beni çağırıp yaptıkları toplantıda dediler ki biz barajı bitirdik. Arıtma tesisini de bitirdik. Tekkeköy açıklarından sonra Derbent i geçemiyoruz. Karayolları bizi buradan geçirmiyor. Sen Karayolları Bölge Müdürüsün bizi buradan geçireceksin. Bu işi halledeceksin dediler. Çok şaşırdım. Herşey bitti Samsun un su ihtiyacının karşılanması bir bana mı kaldı dedim. Hiç unutmuyorum. Peki ben hayır dersem ne olacak diye sorduğumda Samsun susuz kalacak içme suyuna kavuşamayacak dediler. Hayır dediğimizde boruları geçirecek bir alternatif daha vardı ancak yapılması en az iki sene süren bir işti. Yani 2 sene Samsun susuz kalacaktı. Bende olayı Genel Müdürümüze ilettim ve Genel Müdürümüz de aklını mantığını kullan ve kurulacak olan çelik boruların yarın patlaması durumunda yolu tehdit etmeyecek şekilde beton zırhları da yaptırarak buradan geçmeleri ile ilgili olaya müsaade etmek zorundaysan müsaade et dedi. Hemen o haberden sonra rahmetli valimiz Şinasi Kuş beyi ve Allah rahmet eylesin Muzaffer ağabeyi arayarak aldım müsaadeyi dedim. Hiç unutmuyorum hayatımda en mutlu uyuduğum gecelerden birisiydi o. Samsun un çok önemli bir meselesinin çözümü bana nasip olmuştu dedi.

BİR BARDAK PİS SU BİLE DENİZE GİTMİYOR

6 sene sonrasında belediye başkanı olduğunda ilk iş olarak atık su arıtma tesisi yapmalıyız diyerek işe başladığını da belirten Başkan Yılmaz, O dönem maalesef Samsun da atık su arıtma tesisi yoktu. Samsun un bütün atıkları şehrin içindeki limanın içine akıyordu. Hatta denizin içinde fosseptik adacıkları oluşmuştu. Dış ülkelerde bir yere gittiğimizde hemen atık suyunuz nereye akıyor diyerek bizleri geri ülke ve şehir statüsünde görüyorlardı. Atık su arıtma tesisi olmalıydı başka yolu çaresi yoktu. Ve uzun uğraşlar sonucu 105 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesisini Samsun a kazandırdık. Şu anda bir dirhem, bir kaşık dolu pis su bile denize gitmiyor. Bu gurur verici bir şey. Üniversite altından itibaren Çarşamba ya kadar olan bu sahilde hiçbir yerden küçük bir bardak dolusu dahi pis su denize gitmiyor. 35 milyon Euroluk yatırım olan atık su arıtma tesisi ile birlikte Samsun limanımız da temizlendi. İçi fosseptik çukuru haline gelmiş olan Samsun Limanının içi tertemiz oldu ve sahillerimizin temizliği sayesinde şehrimiz Mavi bayrağına kavuştu. Rabbime şükürler olsun. Bununla kalmadık ve bütün Atakum sahilleri için Mavi Bayrak a talip olduk. Olur ya denizimizi kirletecek bir şeyle karşılaşırsınız lütfen bunu bize bildirin. Birlikte sahip çıkalım suyumuza denizimize. Çünkü suyumuzun da denizimizin de kirlenmesini asla istemiyoruz. Suyu içiyorsak vücut bunu atıyor. İçtiğimizin temizliğine nasıl ihtiyaç varsa attığımızı da içtiğimiz suyun seviyesinde temizleyerek tabiata atmamız bilincini hepimiz taşımamız lazım. diye konuştu.

ŞEHRİN BATISI VE TÜM İLÇELER DE ATIK SU ARITMA TESİSLERİNE KAVUŞUYOR

Altınkum, Çatalçam ve Taflan bölgelerinde yapılan atık su arıtma tesisinden de bahseden Başkan Yılmaz, Oralarda herkes kirli suyu evinin arkasındaki fosseptiğe veriyordu. Şimdi o kirli suları topladık. Altınkum, Çatalçam ve Taflan ın altına bir kanalizasyon sistemi kurduk. Derin deniz deşarj sistemimiz de hazır ama henüz denize vermedik. Sadece Altınkum, Çatalçam ve Taflan için yapacağımız bir arıtma tesisini 30 milyon TL ye ihale ettik. Artık o bölgenin suları yukarıya basılacak ve arıtılarak Çatalçam açıklarında bir derin deniz deşarjı ile denizin altına temiz bir su kalitesinde atıklar atılacak. Şehrimizin batı tarafındaki atık su sorunu da çözülmüş olacak. Aynı şekilde ilçelerimizde de atık su arıtma tesisi olmayan yerlerde işe koyulduk. Atık su arıtma tesisi olmayan 19 Mayıs, Yakakent, Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı, Kavak ve Ladik e önümüzdeki iki sene içerisinde bu tesisleri kazandıracağız. Böylece ben içme suyunu da hallettim ve tükettiğim atık suyu da tertemiz bir şekilde doğal ortamına geri veriyorum diyebilen Türkiye deki iller arasında ilk ona girmiş olacağız. Ben bu olayı çok önemsiyorum. Çünkü içiyorsak kirletiyoruz ve kirlettiğimizi de arıtıp yeniden doğal ortama vermek zorundayız ifadelerini kullandı.ODTÜ lü Öğrenciler Samsun u Planlayıp Sergisini Açtı

24.03.2017 07:34

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri, Samsun a ilişkin hazırladıkları projeleri tamamladı. Planlama alanı olarak Samsun u seçen 52 öğrenci, uzun süren uğraşları neticesinde hazırladıkları projeleri açtıkları sergide tanıttı.

2016-2017 ders yılında stratejik konumu itibariyle tarım, sanayi, ulaşım ve turizmde önemli bir yere sahip olan Samsun u planlama sahası olarak seçen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, 8 öğretim görevlisi öncülüğünde kent merkezi ve ilçeleri dolaşarak bölgenin sosyal, kültürel durumları, imar ve çevre düzeni planları hakkında kamu kurum ve kuruluşlarından bilgiler topladı. Kent merkezi ve ilçelerin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini temel alan öğrenciler, anket, analiz ve fotoğraflama çalışmaları neticesinde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlar ve projeler hazırladı.

Samsun Planlama ve Tasarım Stüdyosu adıyla çalışma yürüten öğrenciler, kent merkezi ve mahalle ölçeğinde kentsel tasarım, risk azalımı, sürdürülebilir kentsel yaşam, yerel ekonomik kalkınma, toplu taşıma sistemlerinin iyileştirilmesi, kır kent bütünleşmesi, şehir merkezinin canlandırılması, tarihi alanların korunması gibi konularda 80 proje tasardı.

Öğrenciler, hazırladıkları projeleri ve yaptıkları analiz çalışmalarını ise Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi nde açtıkları sergide sergiledi. Samsun merkez ve ilçeleri bütününde kent yapısı analizleri, eko denge finans modelleri, bölgesel gelişim, kırdan kente ulaşan omurga, ulaşım analizi, sağlık kenti, ekonomi modülü, sular kenti Samsun, sanayi yapısı, doğal ve çevresel faktörler, Amisos antik kenti ve çevresi koruma ve geliştirme, tarihi alan tasarımı, sanayi-üniversite işbirliği, tarihi ve doğal koruma alanları ve turizm sektör analizine ilişkin çalışmalarını sergileyen öğrenciler, kendilerini misafir eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ı çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Her bir çalışmayı dikkatle dinleyen Albayrak ise öğrencilerle tecrübelerini paylaşarak, Samsun un gelecek projeksiyonuna ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sergi hakkında bilgi veren ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çağatay Keskinok, öğrencilerinin Samsun için çok önemli çalışmalara imza attığını söyledi.  Çalışma alanı olarak Samsun u yaptıkları analizler neticesinde seçtiklerini ifade eden Prof. Dr. Kenkinok, Seçimimizde Samsun ilimizin ülkemizin tarım, sanayi ve turizm sektör gelişiminde ve bölge stratejilerinde taşıdığı önem, kıyı değerleri, tarihsel birikiminin varlığı ile kültürel zenginliği belirleyici oldu. İki döneme yaydığımız çalışmalarımızda, öğrencilerimiz birinci dönemde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlama çalışmalarını gerçekleştirdi. İkinci dönemde ise geliştirilen senaryoların doğrultusunda Samsun kentinin mahallelerine ve konularına ilişkin alt ölçekli planlama projelerine yönelecek. Öğrencilerimizin sergisi, bu tarihi kent için faydalı olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise ODTÜ öğrencilerine Samsun için yaptıkları ve yapacakları her türlü çalışmada destek olacaklarını kaydetti. Sergide yer alan proje çalışmalarını çok beğendiğini ifade eden Albayrak, emeği geçen tüm öğrencileri tebrik etti.Büyükşehir Belediyesi Huzurevinde Mevlit Programı

22.03.2017 06:57

Yaşlılar Haftası etkinlikleri çerçevesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde Kur an-ı Kerim, Mevlit ve Dua programı yapıldı.

Yaşlıları sevmek, saygı duymak ve ebediyete intikale etmiş olanları rahmetle anmak amacıyla düzenlenen programda huzurevi sakinleri, Kur an-ı Kerim okunurken duygusal anlar yaşadı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı nın Sizi Bekleyenler Var  etkinliği kapsamında düzenlenen Kur an-ı Kerim, Mevlid ve Dua programına Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, huzurevi sakinleri ile çalışanlar katıldı.

Büyükcami ve Pazar Cami imam hatip ve hafızlarının Kur an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda kasideler ve ilahiler okundu.  Daha önce huzurevinde ikamet ederken vefat eden yaşlıların ruhuna mevlid-i şeriflerin de okunduğu programda yaşlılar duygulu anlar yaşadı.

Yemek ve helva dağıtılan programda yaşlılara hitap eden İl Müftüsü Veysel Çakı, yaşlılarla birlikte olmaktan duyduğunu mutluluğu dile getirdi. Herkesin yaşayıp yaşlandığını hatırlatan müftü Çakı, Dinimiz küçüğe merhameti, büyüğe de saygıyı ve şefkati emrediyor. Kim büyüğüne hürmet etmez ve saygı, küçüğüne de sevgi ve merhamet göstermezse o kimseden adam olmaz. Devletin gücü ve büyüklüğü de toplumun en zayıf halkası olan özürlüsüne ve yaşlısına götürdüğü hizmete göredir. Toplumun huzur ve mutluluğu en zayıf halkasına göredir. Allah da önce buna bakacaktır. 3 grup vardır ki bunlara hürmet etmek, merhamet göstermek, dua etmek, yardımcı olmak Allah a tazimdendir. Bunlar adil ve dürüst iş yapan ve kimsenin hakkını kimseye yedirmeyen iradeci, saçı sakalı ağırmış yaşlı Müslüman ve ilim sahibi âlimlerdir. Bunlara hürmet etmesi gerekir. dedi.

Yaşlılara Kur an-ı Kerim okumalarını, öğrenmelerini ve Allah ı zikretmelerini tavsiye eden Veysel Çakı, Allah deyin, La İlahe İllallah deyin. O zaman canınız sıkılmaz.  Bunu yaparsanız inanıyoruz ki gelecek günler bu günden daha güzel olacak. Bu müesseselere de ihtiyacımız var. Çocuklarınızın yanında olsaydınız belki böyle güzel bakılmayacaktınız. Bu tesisleri yapanlardan Allah razı olsun.  ifadelerini kullandı.Huzurevi Sakinleri Gönüllerince Eğlendi

21.03.2017 07:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yaşlılar Haftası sebebiyle bünyesindeki huzurevinde eğlence programı düzenledi. Kültür ve Sosyal Daire Başkanlığı nın Sizi Bekleyenler Var etkinliği kapsamında yapılan eğlence programında 70 huzurevi sakini, gönüllerince eğlendi.

Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Müdürlüğü ndeki eğlence programına AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ile çok sayıda davetli ve huzurevinde kalan yaşlılar katıldı.

Program, Samsun Fotoğraf Sanatçıları Derneği sanatçılarının seçkin fotoğraflarının sergilendiği fotoğraf sergisinin açılışı ile başladı. Serginin açılışını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile yaşlılar birlikte gerçekleştirdi. Serginin ve huzurevi sakinlerinin Yaşam Boyu Üretim temalı ürettiği el yapımı hobi ürünleri sergisinin gezildiği programda yöresel sanatçılar türküleriyle eğlenceye renk kattı.

Birlikte pasta kesiminin ardından eğlence, Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları gösterisi ile devam etti. Yemek servisinin de yapıldığı eğlencede yaşlılar halk oyunları ekibiyle göbek atıp doyasıya eğlendi. Eğlence programında Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, huzurevi sakinleri ile sohbet ederek, her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini kaydetti.