Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Bu Bakış Açısı 81 İlin Hiçbirinde Yok

30.06.2017 05:25

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun a estetik görünüm kazandırdıklarını ve şehri yeniden giydirdiklerini söyledi.

BAZILARI BENİM HAKKIMDA BİR KİN, BİR GAREZ DUYGUSUYLA ARKAMDAN KONUŞUYOR 

Samsun u estetik yönden güzelleştirmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Bu şehri estetik görünüme kazandırmak için küçük küçük dokunuşlar yapacağız. Biz bu hizmetleri yaptığımız sürece ne oluyor yahu bu şehirde diyeceğiz. Bu çalışmalarımız şehri bir evin içine dönüştürme çabamızdır. Bu dediğim bakış 81 ilin hiçbirinde olmayan bir bakış açısıdır. Bu çaba çok kolay oluşmaz. Bizim şehirlerimizde bu iş yeni yeni başlayacak. Şehre estetik görünüm kazandırmak için kültürümüzü ve zevklerimizi ortaya koyarak bir kompozisyon hazırlayıp, bu yönde çalışmalar yapacağız diye konuştu.

Bu şehir benim o kadar hayatım olmuş ki benim hakkımda konuşulanların hiçbir önemi yok diyen Başkan Yılmaz şöyle devam etti: Bazıları benim hakkımda bir kin, bir garez duygusuyla arkamdan konuşuyor. Ancak hizmeti yaptıktan belirli bir süre sonra, eğer birazcık vicdanı varsa, bu adamın hakkında yanlış söyledim diyerek söylediklerinin farkına varıyor. Biz onu bunu gücendirmemek için herkesin dediklerine boyun eğersek, bu tarzda bir iş olur mu, böyle insanlık olur mu? Ben son olarak şunları söylemek istiyorum: Şehrin tüm alt yapı eksikliklerini tamamladık. Artık alt kısmı hallettik. Şimdi sıra üst kısımda. Şehre estetik görünüm kazandırmalıyız ve Samsun u evimizin bir misafir odası haline getirmeliyiz.

ANKARA YOLU KARADENİZ İN ORTA ANADOLU YA AÇILAN YOLUDUR

18 Temmuz da Samsun da başlayacak olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları hazırlıkları hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz, Samsunumuz 15 gün içerisinde büyük bir spor etkinliğinde ev sahipliği yapacak. Burada şehrimizi aşağı yukarı 1,5 yıldır olimpiyatlara hazırlıyoruz. Olimpiyatlara hazırlık sadece spor alt yapısının inşa edilmesi değildir. Spor alt yapısının inşa edilmesi konusunda Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ın büyük gayretleri ve çabasıyla, neredeyse şehrimizde eksik olan bir sportif alt yapı tesisi kalmadı. Bunun yanında konaklama tesisleri, şehrin giriş çıkışlarındaki tertip ve düzen, şehrin estetik değerlere bağlığı gibi birçok alanda, Samsun u görücüye çıkarırcasına estetik ve kentsel ölçekte şehircilikle ilgili vizyonumuzu ortaya koyacağız. Bir de Samsun-Ankara yolundan bahsetmek isterim. Bu yol Orta Anadolu dan gelen ve bütün Karadeniz e açılan trafiğin en önemli geçiş noktası. Yani Karadeniz in Orta Anadolu ya açılış kapısı. Bu kapının etrafını bütün estetik değerlerle tamamlamaya çalışıyoruz. Sadece peyzaj değil; olimpiyatla ilgili görselleri koyuyoruz, metruk binaları kaldırıyoruz. Sıvasız ve boyasız olan binalara işlem yapıyoruz. Bu bakımdan 18 Temmuz a şehrimizi ciddi boyutta hazırlamaya çalışıyoruz. Aynı zamanda bu alanda ağaçlandırma çalışmaları da yapıyoruz. Bu koridoru bir görkemli ağaçlandırmaya da tabi tutacağız. Yaptığımız bu çalışma Samsun halkımıza hayırlı olsun. Bununla da kalmayıp şehrimizi yeniden giydiriyoruz. Samsun u havaalanına bağlayan koridoru da adeta nakış işler gibi işliyoruz şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Çalışan Herkesin Başımızın Üstünde Yeri Var

23.06.2017 07:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un kalkınması için çalışan herkesin başımızın üstünde yeri var dedi.
Midilli Restoran da gerçekleşen programda Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçenin kalkınması için ticaret ve sanayi alanında yapılan çalışmalarda emeği olan herkese teşekkür ederek, Sizler Samsun umuzun, Çarşamba mızın gelişmesi, kalkınması için elini taşın altına koyan değerli arkadaşlarımızsınız. Türkiye nin yükseldiği, hedeflerine emin adımlarla yürüdüğü bu dönemde sizlerin katkısı şüphesiz önemli. Samsun un kalkınması için çalışan herkesin başımızın üstünde yeri var. Rabbim yaptığınız ticaretlerinizde bol kazanç versin dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası nın düzenlediği iftar programına katıldı.

Çarşamba TSO üyelerinin Kadir Gecesi ni de tebrik eden başkan Yılmaz Ramazan ayının güzelliklerini şu sözlerle ifade etti; Ramazanın güzelliği iki durumda kendini daha çok belli ediyor. Birisi iftar sofraları diğeri de teravih namazları. İftar sofraları dayanışmamızı, birliğimizi, beraberliğimizi ve paylaşma duygularımızı teşvik ediyor. İftardan sonra telaşla ulaştığımız camilerde kıldığımız teravih namazları da bize 12 ayın diğer 11 ayında olandan farklı bir hareket ve duygu yoğunluğu veriyor. Bu akşamda bu duygu yoğunluğunun en güzelini birlikte yaşadık. Allah birliğimizi beraberliğimizi eksik etmesin. Kadir Geceniz mübarek olsun.Başkan YILMAZ: Tüm İmkânlarımızla Çiftçilerimizin Yanındayız

23.06.2017 07:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba İlçesi nde etkili olan sağanak yağış sonrası sular altında kalan bölgelerde incelemelerde bulundu.
Yağan yağmurla birlikte drenaj kanalının geriye bastığını ve bölgedeki tarım arazilerine zarar verdiğini açıklayan Başkan Yılmaz, Bütün gücümüzle, tüm imkânlarımızla vatandaşlarımızın yanındayız ve zararı minimize etmeye çalışıyoruz. Bundan sonra ne yapabiliriz onları arkadaşlarımızla istişare edeceğiz. Bu konuda Devlet Su İşlerimizin yaptığı bazı projeler de var. Bunların hızlandırılması için bizler de elimizden geleni yapacağız. Allah daha beter afetlerden korusun. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum diye konuştu. Başkan Yılmaz ın incelemeleri sırasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da yer aldı.Çarşamba ilçesinde dün akşam saatlerinde etkili olan yoğun sağanak yağış sonrası arazileri sular altında kalan çiftçileri yalnız bırakmayan Başkan Yılmaz,  bölgeye giderek Samsun Büyükşehir Belediyesi nin tüm imkânlarını seferber etti. Başkan Yılmaz, Çaltı ve Karabahçe Mahallelerinde incelemelerde bulundu.


ESTETİK MÜCADELE DEVAM EDİYOR

20.06.2017 12:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un ana yolları yemyeşil ağaçlar içinde adeta bir yeşil koridor haline gelecek  dedi.

OLİMPİYATLAR İÇİN SON DOKUNUŞLAR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaklaşan olimpiyatlar öncesinde Ankara Yolu üzerinde devam eden çalışmaları inceledi. Başkan Yılmaz, yapılan çalışmalardan sonra buranın estetik bir görünüme kavuştuğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle Ankara yolunda yapılan ve yapılması planlanan sağlıklaştırma ve estetik uygulamaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, olimpiyatlar için son dokunuşları yaptıklarını belirterek, Deaflympics Olimpiyatları na bir aydan az bir zaman kaldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yurtdışından ve şehir dışından gelen misafirlerimizi modern, temiz ve rengârenk bir şehirle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Doğu-Batı ve Güney istikametinde göze çarpan çirkinlikleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırdık. Metruk ve kaçak binaların yıkımını gerçekleştirdik. Sıvasız ve boyasız binaları boyadık ve çok renkli görüntüler oluşturduk. Şimdi de şehir mobilyalarını döşüyoruz. Estetik adına yaptığımız her çalışmayı tamamlamak üzereyiz. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra Ankara yolu başta olmak üzere tüm ana yollar yeşil bir koridor haline gelecek. Yıkılan binaların yerine asla yeni bir yapı yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz. Buralar yeşil alan olarak kalacak dedi.Destek Büyükşehirden Marka Çiftçiden

16.06.2017 05:56

Türkiye nin verimli tarım ovalarına sahip Samsun un ilçelerinde kırsal kalkınmayı artırmak ve geliştirmek amacıyla çaba sarf eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, çiftçi destek ve proje yatırımlarına devam ediyor.
İlçelerde yürüttüğü başarılı proje çalışmalarıyla Samsun tarımına canlılık kazandıran Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, verdiği tohum ve fidan destekleriyle çiftçileri yeniden üretmeye teşvik ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürleri, çiftçi ve üreticilerle bir arada çalışan daire başkanlığı yetkilileri, son 2 yılda tarımın gelişmesi adına çok sayıda projeyi hayata geçirdi.Bu kapsamda Ondokuzmayıs ilçesinde çilek fidan desteği alıp 5 köyde deneme istasyonları kuran 10 çiftçi, verim ve lezzet kalitesi yüksek Engiz Çileği ni markalaştırmak için üretim ve pazarlama kapasitelerini artırmaya hazırlanıyor.

Destek ve hizmetleriyle çiftçilere can suyu olan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu kez de Ondokuzmayıs ilçesindeki çiftçilerin elinden tuttu. Yıllar önce çilek denemesi yapılan ilçedeki çiftçileri yeniden teşvik eden Ondokuzmayıs Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü nde görevli Ziraat Mühendisi Halit Kıvanç Sekbank, çilek üretim projesi hazırlayıp daire başkanlığına müracaat etti. Projeyi kabul eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, sulama sistemlerini kendileri yapan 10 çiftçiye fide desteğinde bulundu.

40 bin adet çilek fidesini kurdukları çilek üretim deneme istasyonlarında toprakla buluşturan çiftçiler, bilinçli ve profesyonel üretim yapabilmek için Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden de teknik ve eğitim desteği aldı. Gelecek yıl arazi ve üretim kapasitesinin iki katına çıkarılmasının söz konusu olduğu ilçede çilek yetiştirmek isteyen çiftçi sayısı ise her geçen artıyor. Çiftçiler, verimi ve kalitesi yüksek olan Engiz Çileği’ni 5 yıl içinde markalaştırmayı hedefliyor.

Üretim çalışmaları hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisi Halit Kıvanç Sekbank, çilek üretiminde Ondokuzmayıs ı merkez haline getirmek istediklerini söyledi. Esentepe, Yörükler, Karşıyaka başta olmak üzere 5 farklı köyde toplam 10 dönümlük arazide deneme üretimleri yaptıklarını ifade eden Sekbank, Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle 10 çiftçimiz çilek denemesi yaptı. Fidanlar dikileli bir ay oldu. Deneme istasyonları kurulunca diğer çiftçilerin de haberi oldu. Hiç tahmin etmediğimiz sayıda kişi arayıp Ben de bahçe kurmak istiyordum, bana da yardımcı olun talebinde bulundu. Ama biz planlamayı daha önceden yaptığımız için onlara fırsat veremedik. Önümüzdeki sene de deneme istasyonu sayısını ve kapasiteyi artıracağız. Bitkinin doğaya uygunluğu ile ilgili bir problem yok. Çileğimizin verimi ve kalitesi çok yüksek. Topraktan üretim olduğu için pazarda da kolay satılıyor. bilgisini verdi.

EN KOLAY ÇALIŞMAYI BÜYÜKŞEHİRLE YÜRÜTÜYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ortaya koyduğu hizmet ve destek mekanizmalarıyla tarımın gelişmesine ve üretimin artmasına vesile olup çiftçilerin yüzünü güldürmekte olduğunun altını çizen mühendis Sekbank, Bir proje üzerinde çalışmak istediğimizde projeyle birlikte başvuruyoruz. Proje onaylandıktan sonra da destek alması kolay, dikmesi kolay, üretmesi kolay.  Zaten destek konusunda çok alternatifimiz yok. Büyükşehir, TKDK ve DOKAP var. Büyükşehir ise bizim için en güzeli. Çünkü Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na kolay ulaşıyor, birebir görüşebiliyoruz. Arazi uygun, ürünü tespit edip uygun çiftçileri bulduğumuzda süreç başarıyla sonuçlanıyor. 10 dönümlük deneme istasyonu çok güzel oldu. 10 ayrı çiftçinin bu işi sahiplenmesi ilçe tarımı için çok önemli bir gelişme oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz başta olmak üzere tüm ekibine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. ifadelerini kullandı.