Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: 2023 den Önce 2019 İçin Koşuyoruz

26.07.2017 10:23

Samsun Büyükşehir  Belediyesi, kentin 2019 vizyonuna ilişkin planladığı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Samsun u Türkiye nin en modern, çağdaş ve yaşanabilir şehirlerinden biri haline getirmeyi hedefleyerek çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda yatırımı tamamlarken, birçok projeyi de sürdürüyor.
Devlet yatırımıyla hayata geçmesi beklenen 900 yataklı Şehir Hastanesi nin Samsun ekonomisi ve turizmini olumlu yönde etkileyeceğini ön gören Büyükşehir Belediyesi, çevre konusunda ilçelerde atık su arıtma, katı atık ve içme suyu proje yatırımlarında önemli yol kat etti. Yatırımlar sayesinde atık sorunu ortadan kalkarken, çok sayıda kırsal mahalle ise içme suyuna kavuştu. Atık arıtma tesis yatırımlarıyla atık suların denize deşarjı ise önlendi.Şehri içindeki tesis ve donanımları ile gelecek nesillere hatıra bırakılabilecek bir çeyiz sandığı gibi gören Samsun Büyükşehir Belediyesi,  sağlık, çevre, kent estetiği, tarih, kültür, turizm, spor, ulaşım, sanayi ve üretim ile kırsal kalkınmada büyük yatırımlara imza atıyor.

Samsun u  Estetik ve Çevreye Duyarlı bir Şehir haline getirmek amacıyla belediye, 2019 a kadar Terme Akçay ile Yakakent Kanlıçay ve şehir merkezi Amasya arası devlet yolu kenarındaki bütün tesis ve konutların cephe ve çevre peyzajlarının yapılarak görsel disiplin altına alacak. Gülsan Sanayi Sitesi, Alaçam ilçesi ve Selahiye mahallesi sokak sağlıklaştırılması, Baruthane Evleri, Kalkanca Evleri, Site Cami çevre düzenlemeleri tamamlanıp, şehir ve sanayi siteleri içinde kalmış kömür depoları taşınacak.

Ulaşım projelerinde Samsun u çağ atlatan Büyükşehir Belediyesi, beton ve asfalt yolların büyük bölümünü tamamlayarak hizmete sundu. Çarşamba Köklük-Hacılıçay, Hürriyet-Kumtepe, Bafra Kalaycılı-Türbe ve Fener-Karıncak köprüleri ile asırlık ulaşım sorunlarını tarihe gömen belediye, küçük sanayi sitesi yolları çalışmalarının önemli bir bölümünü ise tamamladı.

Tarih, kültür ve turizm alanında Kurtuluş İskelesi Açık Hava Müzesi, Bafra Tütün Müzesi, Yaşar Doğu Müzesi, Şehit Gazi Müzesi, Çakallı Han Diplomatlar Müzesi, Şeyh Sadi Tekkesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesi ile Panoroma Müzesi ni şehre kazandıran Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2019 a kadar Büyük Samsun Müzesi, Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Cerahi Aletler Müzesi ni tamamlayarak, halkın hizmetine açacak. Terme Miliç Tesisleri ni ve sahil yolu peyzaj düzenlemelerini tamamlayarak  Mavi Bayrak ı Samsun a kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Kuş Cenneti, Ayvacık Gölü ve Vezirköprü Kanyonu başta olmak üzere kentin turizm potansiyellerini tanıtmayı sürdürecek.

Sporda ilçeler kırsal kesim semt sahaları yapan Büyükşehir Belediyesi, golf tesisi Samsun u Karadeniz in ilk ve tek şehri yapmıştı.  Kırsal kalkınmada Kavak ın 19 Mayıs, Ahırlı, Bahçelievler, Karaköy, Tepecik, Yeni Camii, Yukarı Çirişli mahallerinde köy fırınları yapılarak geleneksel tatların yaşatılmasını ve kırsal ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlayan belediye, 19 İlçesi Karşıya Mahallesi Yörükler mevkiinde Ekolojik Pazar Yeri ve ülkenin ilk Salep Evi kurarak farkındalık oluşturdu.

İlçelerde tarımsal üretimi yaygınlaştırmak ve artırmak çiftçilere ceviz fidanı dağıtan Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, mantarcılık, fındık, çilek, sarımsak, nohut, şeftali, enginar, kesme çiçek yetiştiriciliği, seracılık, ipek böcekçiliği, süt toplama, arıcılık, hayvancılık desteklemeleri ile kırsalda üretimi yeniden canlandırdı.

Çalışmaları süren ve başlayacak olan tüm proje yatırımlarını 2019 a kadar tamamlayacak olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kenti geleceğe taşıma noktasında emin adımlarla ilerliyor.

Yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği hedefler doğrultusunda 2023 ve 2071 vizyonlarını gerçekleştirmek için toplumun her kesimiyle, siyasi, sosyal, ekonomik tüm aktörleriyle büyük bir yarışın içerisine girdi. Biz de Samsun olarak bu önemli gelişim, değişim ve kalkınma hamleleri içerisinde üzerimize düşeni yapmak adına gece gündüz çalışıyoruz. Şehrimizin tarihi geçmişi ve kimliği içinde en önemli kilometre taşlarından birisi olan ve kentimizin meşale şehir olarak işaret edilmesine vesile olan 19 Mayıs 1919 tarihini de en önemli referans noktalarından birisi olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 tarihi yani 19 Mayıs 1919 un 100. Yıldönümü bizler için ayrı bir anlam ifade ediyor. Dedi.

1923 vizyonu ve hedefleri öncesinde 19 Mayıs 1919 tarihini Samsun için farklı bir vizyon ve farklı hedefler için hem bir fırsat hem de ayrı bir motivasyon kaynağı olarak algıladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz; O tarihe kadar biz şehrimizi 19 Mayıs şehrine yakışır, her yönüyle gelişmiş, önemli projelerini tamamlamış, ülkemizin ve dünyanın parmakla gösterdiği, hem şehircilik alt yapısını, hem sosyal ve kültürel alt yapısını hem de ekonomik verilerini hak ettiği noktaya taşımış bir metropol haline getirmek için büyük bir yarışın içinde olacağız. Diye konuştu.Başkan YILMAZ: Minderde Kıyasıya Bir Mücadele Var

26.07.2017 10:00

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,23.Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nda güreş branşında minderde madalya mücadelesi veren güreşçileri tribünlerden büyük bir heyecanla izledi.
Minderde yaşananlara tribünlerden ortak olduklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Güreşçiler diyarı denince akla Kavak ilçemiz gelir. Çünkü bizim bir efsanemiz var. Yaşar Doğu. Bugün burada bir kez daha şahitlik ediyoruz ki Yaşar Doğu nun torunları onun mirasına layıkıyla sahip çıkıyor. Minderde kıyasıya bir mücadele var. Milli sporcularımız var gücüyle şanlı bayrağımızı dalgalandırmak için ter döküyor. Başta Güreş Milli Takımımız olmak üzere tüm sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum diye konuştu.Spor müsabakalarının yapıldığı tüm tesislerdeki turnuvaları yakından takip eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, efsane güreşçi Yaşar Doğu nun memleketinde yapılan güreş müsabakalarını izlemek üzere Kavak'a gitti. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ile birlikte güreşçilerin minderdeki madalya mücadelesini ilgiyle izleyen Başkan Yılmaz, olimpiyatların maskotu Çakır ile selamlaşmayı da ihmal etmedi.

Kavak Yaşar Doğu Spor Salonu nda yapılan müsabaka güreşseverler tarafından da büyük bir ilgi ile takip edildi.Başkan YILMAZ: Kuş Cennetini İhya Edeceğiz

24.07.2017 08:50

Kızılırmak Kuş Cenneti nde bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirme toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında gerçekleştirildi.
Kuş Cenneti nde bulunan ziyaretçi merkezinde yapılan toplantıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, deltada yapılan yanlış işleri kısa sürede ortadan kaldırdıklarına değinerek, Son 3 sene içerisinde burada yapılan yanlış işleri ortadan kaldırdık. Biz Kızılırmak Deltası nı değersizleştirecek, zarar verecek unsurların karşısında durduk, duracağız. Deltayı, rençperliği ihya edecek çalışmalara asla karşı değiliz. Hatta her zaman destekleyeceğiz. Biz burayı aldık kucakladık. Dünyanın ekonomisi en gelişmiş, en büyük ülkesinde böyle bir alan varsa ve burayı nasıl idare ediyorlarsa benim ülkemin insanı en iyisini yapar düşüncesiyle bu işe koyulduk. Samsun un 1000 tane köyü var. Hepsinde bir çalışmamız var. Yol yapıyoruz, kanalizasyon yapıyoruz, köprüler yapıyoruz. Bunca işin gücün içinde burada kuşla böcekle bu adam niye bu kadar uğraşıyor diye merak ediyorsunuzdur. Bunlarla uğraşmamızın sebebi, bu tür yerlerle bizim gelişmişliğimizi gösteriyoruz. Halkımızın ve devletimizin cesametini bu tür değerlerle ölçtüklerini bildiğimiz için burayı en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz dedi.Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Kuş Cenneti ni kalkındıracak her çalışmanın yanında olacağız dedi.

TÜM SORUNLARI VE ENGELLERİ ÇÖZECEĞİZ

Bu tür sulak alanların insanlarla daha güzel olduğunu tekrar tekrar vurgulayan Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: Burada merkezinde insan olan bir düzen planlıyoruz. Allah ın en mükemmel yarattığı canlı olan insan bu işin içinde olmadıktan sonra bu işin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Buradaki köyler, çiftçiler ve mevcut ekosistemin insanlara kazanç sağlayan boyutlarıdır. Mandacılık, kamışçılık, sütçülük, yoğurtçuluk, çeltikçilik gibi faaliyetlerle gelir sağlayan kardeşlerimiz var. Buradaki sürdürülen bütün iktisadi faaliyetler, koruma anlayışıyla beraber yürümesi gereken bir anlayış olduğunu çok iyi biliyoruz. UNESCO nun dediği her şeye cevabını detaylı olarak veriyoruz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Burada bazen köylülerimiz bize sitemde bulunuyor. Mandacılığı geliştirin diyorsunuz ama bir ahır yapmamıza izin vermiyorsunuz  diye. Ama buna en kısa sürede çözüm bulacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı unsurlarını, şehir plancılarımızı, mimarlarımızı kısacası ilgili tüm kurumları bu işin içine sokacağız. Hep istişare ederek bir çözüme kavuşacağız.

Toplantıya Bafra, 19 Mayıs, Yakakent ve Alaçam da görev yapan birlik ve kooperatif temsilcileri, ziraat odası başkanları ve muhtarlar katıldı.Büyükşehirden Nohutta Üretimi Artıracak Proje

24.07.2017 08:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yerli üretimi artırmak ve Türkiye nin nohut ithalatının düşürülmesine katkı vermek amacıyla çok önemli bir projeye imza attı. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında çiftçilere ücretsiz nohut tohumu dağıtarak ektiren belediye, hasat mevsimini bekliyor.
Nohutta yerli üretimi artırmak suretiyle ithalat rakamlarının düşmesine ve çiftlerin gelirlerinin artmasına katkı vermek isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgede nohut üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu amaçla başlattığı proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, Vezirköprü ilçesinde nohut yetiştiriciliğini artıracak. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığı ile alınıp denemelerini yapılan tohum çeşidinin hastalıklara karşı dayanıklı ve bölgeye uyumlu olduğu tespit edildi. Ardından alınan 5 ton nohut tohumu, Vezirköprü ilçesinde üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı.Yerli üretimin ülke ihtiyacını karşılayamaması sebebiyle Türkiye, nohut ithal ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) in verilerine göre geçen yıl 30 bin 446 ton nohut ithal edilirken, 22 bin 884 ton da ihracat yapıldı. 2016 yılında en fazla nohut Meksika dan alındı. Meksika'dan 10 bin 882 ton nohut ithal edilirken, bu ülkeyi sırasıyla 7 bin 476 ton ile Hindistan, 4 bin 156 ton ile Kanada, 2 bin 48 ton ile Arjantin, 2 bin 46 ton ile Rusya, 2 bin 9 ton ile ABD, 467 ton ile Bulgaristan,  400 ton ile Yunanistan ve 320 ton ile İtalya izliyor. Nohut ithalatına ise 39 milyon 866 bin dolar ödendi. 31 milyon 81 bin dolar gelir elde edilen ihracatta ise Irak başı çekiyor. Irak a 3 bin 513 ton, Pakistan'a 2 bin 736 ton, Hindistan'a 2 bin 442 ton, Suriye ye 2 bin 42 ton ve Almanya'ya bin 203 ton nohut ihraç edildi.

İlçede ilk etapta 3 dönüm araziye ekilen tohumlar çiçeklendi. Hasadı ağustos ayı başında yapılacak nohuttan dönüm başına yaklaşık 180 kilogramın üzerinde rekolte bekleniyor. Bu yıl yağışın bol olduğunu ifade eden nohut üreticileri, yüksek verim alacaklarını umut ettiklerini söyledi. Üretici Tuncay Öztürk, ilk denemenin başarıyla sonuçlandığı kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na teşekkür eden Öztürk, 3 dönüm arazide ortalama 500 kg nohut hasat edeceklerini belirterek, gelecek yıl ekimi artıracaklarını vurguladı.

Vezirköprü de nohut yetiştiriciliğini yaygınlaştırıp üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Nohut ihraç edilen bir ürün olmasına rağmen üretimin talebi karşılayamaması nedeniyle ithal ediyoruz. Biz de başlattığımız proje ile yerli üretimi artırmaya gayret ediyoruz. Karadeniz Araştırma Enstitüsü ve Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak çalışma yaparak tohum ihtiyacını biz karşıladık. Ekim yapacak çiftçileri ilçe tarım müdürlüğümüz belirledi, enstitü ise yetiştirilmesine yönelik teknik destek verdi. Ücretsiz verdiğimiz 5 ton tohum, arazilere ekildi. Gördüğümüz gibi arazide nohutta başarılı bir ürün var. Ortalama rekolte 180-200 kg arasında düşünülüyor. Türkiye ortalamasını yakalamış durumdayız. İnşallah bundan sonra başarılı şekilde devam ederek nohutun bölgede kalıcılığına, yaygınlaşmasına ve bölgemize has bir ürün olarak yetiştirilmesine devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.Samsun da Golf Oynayanların Sayısı Artıyor

19.07.2017 13:19

Deniz dolgusuyla oluşturulan Dünya nın ilk golf sahasına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü ne ilgi giderek artıyor.
Türkiye de ilk kez bir yerel yönetim yatırımıyla faaliyet giren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, standartların üzerindeki alt yapısıyla yoğun ilgi görüyor. Atakum sahilinde 300 dönüm açık alan üzerinde kurulu 9 çukurlu tesis, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için 18 çukura çıkarıldı. Saha genişliğini büyüterek 650 dönüme çıkaran Büyükşehir Belediyesi, alt yapı çalışmalarını tamamlarken, ilave parkurları da hazırladı.Türkiye de ilklere imza atan kulüp, hizmete girdiği bir yıllık süreçte handikaplı çok sayıda golfçüyü misafir etti. 7 den 70 e herkesin gelip üye olmadan golf oynayabildiği tesiste bu güne kadar 170 yakın öğrenci de ders aldı.

Türkiye Golf Federasyonu nun da (TGF) büyük önem verip desteklediği Samsun Golf Kulübü, her özelliği ile göz kamaştırıyor. Zorluğu seven profesyonel golfçüler için Karadeniz in ilk ve tek modern Links golf sahasına sahip kulüp, 3 bin metrekarelik kapalı alanıyla misafirlerine benzersiz deneyimler sunuyor. USGA standartlarına uygun olarak ünlü golf mimarı Kevın Ramsey tasarlandığı tesis, modern fitness salonunu ve dünya mutfağının bütün lezzetlerinin tadılabileceği restoranını da içinde bulunduruyor.

15 Temmuz 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun katılımıyla hizmete giren tesis, bir yılda 250 ye yakın handikaplı golfçüyü misafir etti. Kulüp Müdürü Oytun Biren nin sorumluluğu ve Samsun Golf Direktörü Hamza Hakan Sayın ile antrenör Osman Nallı nın öncülüğünde bugüne kadar 170 öğrenciye golf dersi verilirken, talep ise giderek artıyor. İşitme Engelliler Olimpiyatı yoğunluğu sebebiyle derslere ara verilirken, ders alacak öğrenci sayısının yapılan rezervasyonlar kapsamında ağustos ayı itibariyle 300 e çıkacağı öngörülüyor.

Üyelik şartı aranmaksızın isteyen herkesin gelip golf dersi alabileceği kulüp, olimpiyatlar dolayısıyla gelen golfçüleri ağırlamaya başladı. İstanbul, Ankara, Antalya ve Bodrum dan Samsun a gelen handikaplı 200 golfçü, tesisi inceleyip sahanın kondisyonunu test ediyor. Kulüp hizmetlerinden memnun kalıp yatırımı çok beğendiklerini ifade eden misafir golfçüler, böyle bir tesisi Samsun a kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı tebrik ettiklerini söylüyor. Handikaplı golfçüler, olimpiyattan sonra da Samsun a gelip golf oynayacaklarını belirtiyor.

Tesis hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Tüm özellikleri bakımında tesisimiz ve sahamız, Türkiye standartlarının üzerindedir. Şuan gidişatımız, talepler çok iyi durumda. Kış aylarında başlayan talepler ve ders almak isteyenlerin yaptırdıkları rezervasyonlardaki artış, bizleri memnun ediyor. Gerek yurt içinden gerekse şehir dışından gelecek misafirlerimiz, üye olmaksızın rezervasyon yaptırarak gelip golf oynayabiliyor. Dersler sırasında ekipmanlarımızı ücretsiz veriyoruz. şeklinde konuştu.

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez branş olarak denenecek golfe ev sahipliği yapacaklarının altını çizen Biren, Olimpiyat sebebiyle kulüp olarak biz de 5 sporcumuzu olimpiyata hazırladık. Oyuncularımız aynı zamanda işitme engelli golfçülerle yarışacak ülkemizin ilk milli takım sporcularıdır. Hamza hocamızın yoğun çalışma programıyla sporcularımız yorucu ve başarılı bir hazırlık dönemi geçirdi. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, madalya kazanacağız. ifadelerini kullandı.

7 ALTIN 2 GÜMÜŞ MADALYA KAZANILDI

Türkiye Golf Federasyonu nun düzenlediği Yerel Yıldızlar ve Minikler İstanbul Bölgesi Turnuvası na katılan Samsun Golf Kulübü sporculardan minikler kategorisinde 5, yıldızlar kategorisinde 2 olmak üzere toplamda 7 altın 2 de gümüş madalya kazanarak büyük başarı elde etmişti.