Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Tekinsoy: Kızılırmak Deltası Kalıcı Liste İçin Önemli Aday

10.07.2017 08:04

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Samsun Kızılırmak Deltası nın UNESCO Dünya mirası kalıcı listesinde yer alması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını söyledi.
Kızılırmak Deltası nın UNESCO Kalıcı Miras listesinde yer almasının Samsun ve Türkiye için önemini vurgulayan Genel Müdür Tekinsoy; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak UNESCO sürecinde yapılacak olan çalışmaların belirlenmesi adına yerinde incelemelerde bulunduk. Daimi listeye girebilmek için yoğun bir çalışma içerisinde olacağız. Burası kesinlikle bu unvanı hak ediyor diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da bizzat katıldığı Polonya nın Krakow şehrinde yapılan UNESCO Dünya Mirası Komitesi toplantısına katıldıktan sonra Samsun u ziyaret eden Tekinsoy, Kızılırmak Deltası nda incelemelerde bulundu.

Tekinsoy a deltadaki incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak da eşlik etti.Başkan YILMAZ: Hedefimiz Kalıcı Listede Kalmak

05.07.2017 13:43

Kuş Cenneti nin UNESCO geçici listesinden daimi listeye alınması için Polonya nın Krakov kentinde toplanan 41. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çalışmalarımızın ilk meyvelerini geçici listeye girerek aldık. Şimdi bütün hedefimiz kalıcı listede yer almak dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte bu yıl Polonya da toplanan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Başkan Yılmaz, komite üyeleri ile Kuş Cenneti nin daimi listeye girmesi talebini görüştü.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin uzun uğraşları ve çalışmaları sonucu Unesco geçici listesine aldırılan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin geçici listeden daimi listeye aldırılması yönündeki girişimler sürüyor.

GEÇİCİ LİSTE BİLE DÜNYAYA SAMSUN U TANITTI

Kuş Cenneti nin tanıtıldığı stantların da büyük ilgi gördüğü toplantıda Başkan Yılmaz, Şu anda geçici listede yer alan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin geçici listeye girmesi bile kentimiz için büyük bir prestij oldu. Geçici liste ile Dünya Mirası Konvansiyonuna üye 182 devlet Samsun u direkt olarak tanımış oldu ve deltamızın turizm potansiyeli otomatik olarak yükseldi. Ulusal boyutları gerçekten çok fazla. Dünya sizi tanıyor. Bundan ötesi var mı daha. Dünya harikası olan deltamızın sahip olduğu özellikler dünyanın çok az yerinde var. Bu önemli potansiyel yalnız Samsunumuz için değil ülkemiz için de büyük bir değer. Burayı dünyada tanınan ve bilinen bir ekolojik turizm değeri haline getirmek için kalıcı listeye aldırmak adına büyük çaba gösteriyoruz. Deltanın bunu hak eden dünyadaki ender zenginliklerden birisi olduğuna inanıyoruz. diye konuştu.Golf Aracı Düğün Arabası Oldu

05.07.2017 13:40

Karadeniz in tek golf tesisine sahip Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, ilginç bir düğün törenine ev sahipliği yaptı.
Çiçeği burnunda çift, törenin yapılacağı alana gelin arabası yerine süsledikleri golf aracıyla gelerek davetlilerin şaşkın bakışları arasında araçtan tebrikleri kabul etti.3 yıl önce tanışan sosyal medya uzmanı Burcu İbrahimoğlu ile reklamcı Görkem Sevindi çiftçi, nikâh törenlerini golf sahasında yaparak bir ilke imza attı.

Mutluluğa adımlarını atmak için golf sahasını neden seçtiklerini anlatan Görkem Sevindik, Nikâhımızı nerede kıyalım diye eşimle 7-8 aydır yer araştırıyorduk. Yeşillikler içinde düzenli ve temiz bir yer bulamadık. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nü gördük. Gidip yetkililerle görüştük ve teklifte bulunduk. Onlar da kabul ettiler. Hakikaten çok mükemmel ve prestijli bir tesis. Yemekleri lezzetli ve yeşili bol. Ortama uygun olsun diye nikâhımıza da golf arabası ile geldik. Çok farklı, güzel ve unutulmayacak bir törenimiz oldu. Yatırımından dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne ve kulüp yetkililerine teşekkür ediyoruz.  ifadelerini kullandı.
Büyükşehir den Feribot Turu

30.06.2017 08:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Turizm Derneği Ramazan Bayramı nda üç gün boyunca Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu na feribot turu düzenledi.
Bafra Turizm Derneği Başkanı Haydar Aksu, Projemiz gereği yapmış olduğumuz feribot turu yoğun ilgi gördü. Bizlere destek veren Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin e, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Sekreteri Sefer Arlı ya çok teşekkür ediyorum dedi.Bafra Turizm Derneğinin Maviden Yeşile adlı proje kapsamında düzenlenen feribot turu Altınkaya Baraj kapaklarından başlayarak Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'na kadar sürdü. Yaklaşık 1,5 saat süren feribot turuna ortalama 300 kişi katıldı.CAN Kurtaracaklar

30.06.2017 08:55

Denizde boğulma vakalarının önüne geçilmesi için Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bu sezon 60 cankurtaran görevlendirdi.
Denizde boğulma olaylarını en aza indirmek ve Samsun da ölümle sonuçlanan boğulma vakalarına geçit vermemek adına kendi canlarını ortaya koyan 60 cankurtaran, tüm ekipman ve donanımlarıyla boğulma vakalarına en geç 3 dakika içerisinde müdahale edebilecek.Samsun da Terme ilçesinden Yakakent sahiline kadar olan güzergâhta belirli noktalarda hizmete başlayan cankurtaranlar, bu sezon boğulma vakalarına geçit vermemek için canla başla mücadele edecek. Yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarını tamamlayan cankurtaranlar 30 Eylül tarihine kadar denizde nöbet tutacak.

Yeni sezon öncesi yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi olarak Samsun deniz kenarında bir şehir olması sebebiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da hazırlıklarımızı yaptık. Sahil boyunca denize girmelerin getirdiği boğulma vakalarına karşı biz de itfaiye olarak cankurtaran hizmeti vermeye başladık. Terme Yakakent arası ciddi bir uzunluğa sahip. Bu kapsamda biz de 6 bölgede cankurtaran hizmeti başlattık. Bu bölgelerde denize girme yoğunluğu bilindiği üzere çok sık oluyor. Bu sene yaklaşık 60 personelimiz ve ekipmanlarımızla bu bölgelerde hizmet vereceğiz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Arama ve Kurtarma Amiri Faruk Patkavak ise Saat 10.00’dan 19.00 a kadar cankurtaranlarımız denizlerde hizmet vermeye başladı. Cankurtaranlarımız Samsun plajlarında aktif olarak görevdeler diye konuştu.