Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Cumhuriyet Meydanı Yeni Yüzüne Kavuşuyor

15.02.2017 08:32

Samsun Cumhuriyet Meydanı yeni yüzüne kavuşuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında dış cepheleri giydirilen binalara dev led ışıklı çelik levhalar yerleştiriliyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a ayak bastıktan sonra kalacağı Mıntıka Palas Oteli ne giderken üzerinden geçtiği Cumhuriyet Meydanı, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu nun proje çalışmasıyla yeni bir kimliğe sahip olacak. Önce tabela ve reklam kirliliğinden temizlenen meydan çevresindeki binalar, ardından tek tip giydirilerek boyanmıştı. Şimdi de Cumhuriyet Meydanı nın modern ve ihtişamlı bir görünüme kavuşması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Yeni estetik projesi kapsamında tarihi meydana bakan binaların dış cephelerine büyük led ışıklı 17 adet çelik levha konuluyor. Çalışma tamamlandığında ışıklandırılan Cumhuriyet Meydanı, yeni konsepti ile görenleri adeta büyüleyecek. Büyük Önder in Samsun a ayak bastığı Tütün İskelesi nden başlayıp kaldığı otele kadar devam eden Kurtuluş Yolu üzerindeki meydan, yeni görünümü ile milli mücadele ruhuna da katkı yapacak.

Cumhuriyet Meydanı Estetik Projesi ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, meydanı modernleştirmeye yönelik çalışmaların hızlandırıldığını söyledi. Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili hazırlanan proje, Kent Estetik Kurulu nda görüşülüp onaylanmıştı. Artık meydanımız, yeni bir konsepte, görsel bir vizyona kavuşuyor. Görüntü kirliliğine neden olan reklam tabelalarını kaldırarak, dış cephelerini giydirmiştik. Şimdi de yeni konsept ışıklandırmasına yönelik çelik levhaları yerleştiriyoruz. Çalışmalar sürüyor. Tamamlandığında meydanımız, yeni görünümü ile adeta büyüleyecek.  diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı nın Kurtuluş Yolu projesi kapsamında Atatürk Parkı ve Gazi Müzesi ile  bir bütün haline geleceğini de belirten Albayrak, yaptıkları proje çalışmaları çerçevesinde şehrin merkezi olan meydanın Samsun a yakışan, geçmişi ve bugünü aynı anda içinde barındıran bir alan haline geleceğini de sözlerine ekledi.FUARA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

13.02.2017 06:32

Türkiye de ilk defa Samsun da yapılacak olan ve giyimden beyaz eşyaya kadar birçok seçeneği bünyesinde barındıran Samsun 2017 Evleniyoruz Fuarı Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile törenle açıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz konuşmasında;  Bundan 5 sene önce buraya, bu fuarın yapılması gündeme geldiğinde endişe ettik. Acaba bu kapasiteyi doldurabilecek miyiz diye. Altından kalkabilir miyiz diye inceledik. Sonrasında bu tesisi yapmaya karar verdik. Geçmişteki aştığımız problemleri hatırlayarak, başarı öyküsünün anımsatılması lazım. Bugün artık kapasite problemi yaşamıyoruz. 5 sene önce raylı sistem hattı da buraya kadar gelmiyordu. Raylı sistemin Tekkeköy e kadar gelmesi olimpiyatlar nedeniyle oldu. Bu fuar bugün TÜYAP ın deneyimidir. Fuara katılımın fazla olacağını düşünüyorum. Türkiye nin ilk on şehri kategorisine girip, geleceğe umutla bakacağımız günleri göreceğimizi düşünüyorum  diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ, EVLENİYORUZ FUARINDA 3 NİKAH KIYDI

Samsun da en ilgi çeken etkinlikler arasına giren TÜYAP 2017 Evleniyoruz Fuarı nda dünya evine giren 3 çiftin nikahlarını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kıydı.

Fuar açılışında en ilgi çeken organizasyonlardan birisi de nikah töreni oldu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya evine giren üç çiftin nikahlarını kıydı.

Genç çiftlerin nikah şahitliğini Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler yaptı.
Büyükşehir İtfaiyesi Artık Daha Güçlü

13.02.2017 06:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde doğal afetlere karşı hızlı ve etkili müdahale edebilmek için alınan tam donanımlı 6 itfaiye aracı daha hizmete girdi.

Toplamda 13 milyon TL tutarındaki araçların ilçelere teslim törenine katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, itfaiyecilerin pratik ve teorik eğitimlerinin de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yangın gibi doğal afetlere daha hızlı ve etkin müdahale edebilmek, halkın can ve mal kayıplarını en eza indirmek amacıyla itfaiye teşkilatı güçlendiriliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesince ilçelere dağıtılmak üzere alınan tam teşekküllü 18 aracın son 6 adedi de geldi. İlkadım, Bafra ve Çarşamba bölgelerine dağıtılacak son teknoloji ürünü araçlar, itfaiye teşkilatına büyük güç kazandıracak.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yapılan teslim törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin ile itfaiyeciler katıldı. Teslim töreninde araçların özelliklerini tanıtan Daire Başkanı Rıza Zengin, bu araçların gelmesi ve mevcut araçlardan bazılarının da ilçelere kaydırılmasıyla tüm Samsun genelinde itfaiye hizmetlerinin en etkin şekilde yürütüleceğini söyledi. Zengin, her türlü afete karşı Büyükşehir Belediyesi itfaiye teşkilatının tam donanımlı hale geldiğini kaydetti.

Yeni araçlar hakkında bilgi veren İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Almanya-Avusturya işbirliği ile üretilen itfaiye araçlarımız, belediyelerimize teslim edildi. Bu günden itibaren hizmete başlayacaklar. Samsun geneline hizmet verecek tam donanımlı 1 adet kurtarma aracımız, her türlü afet durumunda görev yapacak özelliklere sahip. 2 adet alınan ilk müdahale kurtarma ve söndürme aracı, İlkadım ve Bafra bölgelerinde, 1 adet 56 metre yüksekliğe çıkabilen asansörlü merdiven aracı, tahliye ve söndürme amaçlı kullanılacak olup ilkadım bölgesinde, 1 adet 44 metre yüksekliğine çıkabilen merdiven aracı hem söndürme hem de kurtarma amaçlı Çarşamba bölgesinde hizmet verecek. 32 metre mafsallı merdiven aracı da dar sokaklar dikkate alınarak tahliye ve söndürmede etkin rol oynayacak.  diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise, yeni itfaiye araçlarının gelmesiyle teşkilat alt yapısının daha da güçlendirildiğini kaydetti. Teknik özellikler bakımından büyük üstünlüklere sahip olan bu araçları kullanacak itfaiye erlerinin de eğitimli olması gerektiğinin altını çizen Arlı, İlçelerimizin büyükşehir belediyesine bağlanmasının ardından eksik olan itfaiye araçlarımızı tamamlama yoluna gittik. 18 araç siparişi vermiştik. 12 tanesi ise gelmişti. Şimdi de kalan 6 tanesi daha geldi. Bunları ilçelere göndereceğiz. İnşallah olmaz ama bundan sonra her hangi bir yangın vakasına daha hızlı ve etkili müdahale etme imkanına kavuşmuş olduk. Tüm itfaiyeciler bu araçların ve teçhizatların kurslarını görecekler. Uygulamalı eğitimden geçecekler. Araçları test edecekler. Samsun a ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Daha Önce Sırtını Dönenler Şimdi Pervane Oluyor

09.02.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Daha önce toplantılarda bize sırtlarını dönenler bugün etrafımızda pervane oluyorlar dedi.

AK Parti Kadın Kolları Bölge Eğitim Toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

Toplantı AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser in açılış konuşması ile başladı. Keser, açılış konuşmasında misafirlere hoş geldin diyerek, referandumdan evet çıkmasının ülke için daha faydalı olacağını söyledi. Daha sonra söz alan AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel de daha hızlı ve iyi karar alabilmek için yönetimdeki iki başlılığa yeni anayasayla son vermenin doğru olacağını ifade etti.

Zeynep Gül Yılmaz : Biz tarih yazan kadınlardan olacağız

Kadınlar olarak ülke adına yaptıklarıyla tarih yazdıklarının altını çizen AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Gül Yılmaz, Biz hepimiz lider kadınlarız. Çünkü tarih yazıyoruz. Tarihi okuyanlardan değil, tarihi yazanlardan olmaya karar vermiş lider kadınlardan olmaya karar verdik biz. Tarihi herkes okur. Önemli olan tarih yapmaktır. Bir gün arkamıza dönüp baktığımızda biz şunu diyebileceğiz; Ne günlerdi o günler ve biz o günlerde bu kutlu davanın bir parçası olduk. Biz evlatlarımıza ve torunlarımıza bunları anlatacağız. Bunlar film ve belgesel olacak. Bu dava kurulalı 16 yıl oldu. 16 yıldır biz laf üstüne laf koymadık taş üstüne taş koyduk. Taş üstüne taş koymaya devam etmek istiyoruz. Bunun için ikiliği gidermek gerekir. Biz AK Parti iktidarında hiç iki başlılık yaşamadık. Hep saygı ve muhabbetle işlerimizi çözdük. Ancak daha önceki iktidarlar döneminde Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Demirel ve Çiller zamanına olanlar bize zarar verdi. Bunun örneklerini Bülent Ecevit ve Ahmet Nejdet Sezer olayları bize büyük zararlar vermiş Cumhurbaşkanı - Başbakan sürtüşmeleridir. Ülkemizi on yıllarca geriye götürmüş karanlık sürtüşmelerdir. Bunların önüne geçmek, tek başlı güçlü bir yürütme sistemi kurmak için zorlu bir döneme giriyoruz. Mevcut anayasamızı bu şekilde değiştirmek istiyoruz. Bunda siz kadınların çok büyük etkisi olacak. Bunları insanlara güzel şekilde anlatmanız gerekiyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Önceden sırtını dönenler şimdi bizden yararlanmak istiyor

Daha önceki yıllarda Türkiye nin gelişmişlik seviyesini beğenmeyen yabancıların kendilerine arkalarını döndüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şimdilerde ise yabancıların Türk yöneticilerden bilgi almak için sıraya girdiklerini söyleyerek,  Bütün benliğimle şehirle bu şehirle yatıp bu şehirle kalkıyorum. Gecem gündüzüm bu şehir oldu. Bu şehrin gelişmesi tek düşüncem oldu. Bundan seneler önce Almanya da bir toplantıya katıldım. Toplantıda belediye başkanları kendi şehirlerini tanıtıyordu. Ben de fırsat bilerek bizim şehrimizi tanıtmaya başladım. Samsun bir liman kenti diye tanıtmaya başladım. Adamlar sonra şehrin nüfusunu, çevre projeleri, atık su arıtım tesisleri, ulaşım şekilleri, sağlık ve eğitim altyapısı gibi konular hakkında sorular sordular. Şehrin gelişmişliğini öğrenmeye çalışıyorlar. Biz de o zaman Samsun daki projelere yeni başlamıştık. 2000 li yılların başında bu projeler Samsun da meydana gelmemişti. 2-3 cümle sonra ne kadar gelişmiş bir şehir olup olmadığını öğrendiler herhalde. Daha sonra bana arkalarını döndüler. Bu durum çok zoruma gitmişti. Bizden istifade edebileceği bir şey olmadığını görünce başka belediye başkanlarıyla konuşmaya başladılar. Şimdi aradan 15-20 yıl geçtikten sonra AK Parti iktidarının gelmesiyle birlikte her şey bir bir düzelmeye başladı. Bunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey in belediyecilikten gelmesi ve dünyada marka olmasının da bir etkisi var. Şimdi etrafımızda pervane oluyorlar. Bizden yararlanmaya, fikir edinmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.Filenin Sultanlarından Lösemili Gence Moral Ziyareti

09.02.2017 06:37

Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Lig takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Takımı, lösemi hastası olan voleybol hayranı sporcu genci tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Duygulu anların yaşandığı ziyarette bayan voleybolcular, 1.5 yıldır lösemi ile mücadele eden 16 yaşındaki Mert Özdemir e imzalı top ile forma hediye etti.

Ailesi ile birlikte Giresun un Bulancak ilçesinde yaşayan sporcu Mert Özdemir, öğretim gördüğü Gazi Lisesi nde voleybol oynuyor. Geçen yıl okullar arası yapılan turnuvada rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Özdemir e lösemi tanısı konuldu. Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemotoloji Ana Bilim Dalı na nakledilen genç, uzun süre burada tedavi gördü. Ardından da tekrar rahatsızlanan Mert Özdemir, lösemi çocuklar için hizmet veren derneğin destekleriyle Medikalpark Hastanesi ne yatırıldı. Voleybolcu Özdemir in tedavisi devam ediyor.

Çok sevdiği voleyboldan hastanede de ayrı kalamayan Özdemir, müsabakaları odasındaki televizyondan takip ediyor. Esnaflık yapan baba Köksal Özdemir in bir arkadaşının Samsun Büyükşehir Belediyesi facebook resmi sosyal medya hesabında Mert e imzalı top istemesi üzerine harekete geçen Anakentspor Kulübü, gence sürpriz yaparak moral ziyaretinde bulundu. Anakentspor Voleybol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara, baş antrenör Gökhan Rahman Çokşen ile bayan voleybol takımı sporcularının katıldığı ziyarette voleybolcular, göz yaşlarına hakim olamadı.

Mert e geçmiş olsun dileklerinde bulunup imzaladıkları top ile formayı hediye eden bayan sporcular, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Anakent li bayan voleybolcular, hafta sonu deplasmanda karşılaşacakları Elazığ DSİ maçından galip olarak ayrılırlarsa 3 puanı Mert e hediye edeceklerini söyleyerek acil şifa dileklerini ilettiler ve aynı serviste tedavi gören diğer lösemi hastası çocukları da ziyaret ederek moral verdiler.

Köksal-Şükriye Özdemir çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olan Mert Özdemir ise sporcu ablalarının kendisini ziyaret etmesinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Teşekkür eden Özdemir, iyileşip taburcu olmasının ardından spora devam edeceğini kaydetti.