Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Okul Servislerine Zam Yok

14.08.2017 06:15

2017-2018 eğitim döneminde okul servisi ücretleriyle ilgili yapılan toplantıdan aileleri sevindirecek karar çıktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ağustos 2017 Olağan UKOME Toplantısı nda servis ücretlerine zam yapılmamasına ilişkin madde, oy birliği ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı binasında toplantıda, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde uygulanacak okul servis aracı fiyat tarifelerine zam yapılmaması kararı alındı. Öğrenci taşıma fiyatlarının 2016-2017 dönemindeki gibi uygulanmasına, oy birliği ile karar verildi.Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Ağustos 2017 Olağan toplantısı yapıldı. SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan başkanlığında toplantıya Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, trafik ekipleri ile servis esnafı katıldı.


Trafik yatay, düşey işaretleme, güzergah değişiklikleri, yeni taksi duraklarının oluşturulması ve ilçelerin servis aracı ihtiyaç analizlerinin yapılması gibi konularında görüşüldüğü toplantıda ayrıca il merkezi ve ilçelerde düzenlenecek Sosyal Etkinlik ve Sportif Müsabakalar için toplu taşım planlama ve trafik akışı belirleme konusunda süreli bir alt komisyon kurulması da kararlaştırıldı.

UKOME toplantısıyla ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, zam yapmama talebini kabul eden Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay a teşekkür etti. Başkan Yılmaz, Toplantıda 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için zam yapmama kararı alınmasını vatandaşlarımız adına memnuniyetle karşılıyorum. Karardan ötürü Samsun halkı adına  Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay a ve esnafımıza teşekkür ediyorum  ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Bu Ülke Zengin Olmak Zorunda

04.08.2017 07:15

Vezirköprü de düzenlenen Nohut Tarla Günü programına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hasat makinesinin başına geçerek nohut hasadı yaptı.
Samsun da kırsal kalkınmada onlarca projeyi hayata geçirerek çiftçilere destek sağlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinde düzenlenen Nohut Tarla Günü programına katılarak Samsun da tarımın durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

VEZİRKÖPRÜ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ

Başkan Yılmaz, Türkiye nin Gayri Safi Milli Hasılası nın (GSMH) 800 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, Samsun bir tarım şehri. Sanayi şehri olma yolunda da mücadele eden bir şehir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ile uğraşan çiftçilerimize de, sanayicilerimize de destek sağlamaya çalışıyoruz. 800 milyar dolar civarındaki GSMH nin 80 milyar doları bu topraklardan kazanıyor. Bunun içinde sadece rençberlik yok. Hayvancılık da var. Peki Samsun da durum ne? Samsun’un GSMH nda tarımın payı yüzde 25. Yani Türkiye genelinde sanayinin payı nasıl GSMH içinde yüzde 25 ise biz Samsun da da bunu tarımdan sağlıyoruz. Sanayide yüzde 19 civarlarındayız. Tarımla birlikte koşan bir de sanayimiz var. Bu yönden biz çok avantajlıyız. Birinden biri geri kalmış değil. Türkiye genelinde tarım geri kalmış, sanayi daha ön plana çıkmış. Ama Samsun özeline baktığımız zaman tarımdan kazandığımız yüzde 25, sanayiden kazandığımız yüzde 19 ise arada yüzde 6 lık bir fark var. Bu fark kapansın demiyorum. Aksine her ikisi de yükselsin. Sanayide yüzde 30 ları bulalım, tarımda yüzde 40 ları bulalım. Toplam GSMH nın içindeki mutlak değeri yükseltmek lazım. Turizmde de, eğitimde de yükseltmek lazım. Bizim var olan asıl öz sermayemiz bu mübarek topraktan ve bizim insanımızın kabiliyetinden hiç şüphe etmediğim sanayi üretiminde yol kat etmemiz lazım. Vezirköprü ve Havza çevresinde aşağı yukarı 100 bin hektar bir tarım alanımız var. Vezirköprü müz önemli bir tarımsal bölgemiz. Burada çiftçimizin muhakkak elinden tutmamız lazım, destek olmamız lazım. Burada en küçük bir ihmalimiz olursa Allah bizi affetmez. Size samimi söylüyorum. Geçtiğimiz 3 sene içinde 350 milyon TL civarında köylerimizde yol hizmetine para harcadık. Bildiğim kadarıyla Vezirköprü’de 2014 den önce 1 kilometre sıcak karışım yoktu. Şimdi bırakın sıcak asfaltı köylerimize beton yollar yapıyoruz. Bunlar az işler değil. dedi.

VEZİRKÖPRÜ DE KIRSAL KALKINMAYA TAM DESTEK

Kırsal kalkınmada Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin büyük rol oynadığını da söyleyen Başkan Yılmaz, 200 çiftçiye 5 ton nohut tohumu dağıtarak 500 dekar arazide nohut ekimini sağladık. 1 dekarda 180 – 200 kg. arası verim alınmış. Nohut üretimi için çiftçilerimize 40 bin TL lik destek sağladık. 22 çiftçiye 6 ton sarımsak tohumu dağıttık. 100 dekar alana dikimini sağladık. Bir dekardan yaklaşık 500 kg ile 900 kg arasında verim alınmış. Belediyemiz bütçesinden sarımsak desteği için 100 bin TL harcamışız. Çiftçilerimizin sebze fidesi ihtiyacını karşılamak için Vezirköprü Belediyemizle ortaklaşa yürütülen proje kapsamında domates, salatalık, biber, patlıcan, kavun ve karpuz fidesi dağıtımı yaptık. İpek böcekciliğine, mantar üretimine, çilek üretimine ve daha sayamadığım birçok tarımsal faaliyete destek olduk. Desteklerimizi arttırarak köylerimizde yaşayan çiftçilerimizin kalkınmalarını sağlayacağız diyerek tarıma verdikleri destekleri açıkladı.

BU ÜLKE ZENGİN OLMAK ZORUNDA

Bu ülke zengin olmak zorunda diye konuşan Başkan Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti; Bu ülke 2023 e kadar kişi başına düşen geliri 20 bin dolarlara çıkartmak zorunda. Bizim mutlaka kalkınmamız ve üretmemiz lazım. Üretmek deyince akan sular durmalı. Biz 2023 de tarımda, sanayide, hizmetler sektöründe kişi başına düşen geliri artırırsak, ihracatta 500 milyar dolar seviyesini yakalarsak ondan sonra geçen 15 Temmuz’da yaşadığımız hain saldırı gibi saldırıya da kimse cesaret edemez. Şimdi Türkiye nin dağlarında, Hakkari de, Şırnak’da, Diyarbakır’da askerimize kurşun sıkan bu şerefsiz PKK cılar da bu işi yapmaya bir daha cesaret edemezler. Leşleri oralarda kayalıkların arasında kokar ve oradaki kartallara yem olurlar.Başkan YILMAZ, Koca Çınarı Ziyaret Etti

03.08.2017 09:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaşına rağmen mesleğini bırakmayan 87 yaşındaki torna ustası Hamza Bahadır ı Organize Sanayi Bölgesindeki iş yerinde ziyaret etti.
Hamza Bahadır, milletvekili Hasan Basri Kurt ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ile birlikte Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 87 yaşındaki torna ustası Hamza Bahadır ı ziyaret ederek sohbet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Koca bir çınarsın Hamza abi. Yaşına rağmen hala işinin başında durman mesleğini ne kadar sevdiğini gösteriyor. Herkes işini senin gibi sahiplense bu ülke kalkınmada atağa geçer. Neredeyse bir asra yakın hayatında edindiğin tecrübeleri insanlara sunmak tan güzel bir duygu yoktur diye düşünüyorum. Allah sana uzun ömürler versin. Hamza Bahadır amcamız tüm gençlere örnek olacak bir insan. Organize Sanayi Bölgesinde yaşına rağmen hala torna ustalığı yaparak çalışmayı bırakmayan Hamza amcamızla ettiğimiz sohbet bizi çok mutlu etti. dedi.Büyükşehir den 83 Milyon Tl lik Yatırım

03.08.2017 09:23

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum ilçesi Altınkum, Çatalçam ve Taflan bölgelerinin atıksu sorununa neşter vuracak olan Batı Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi nin inşaat çalışmalarını hızlandırdı.
Daha sonra basın mensuplarına tesisle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, Giderek doğu-batı istikametine doğru lastik gibi uzayan bir şehrin diğer yaptığımız projeler gibi alt yapı projelerini bu uzama doğrultusunda yenilememiz gerekiyor. En fazla kentsel yerleşim batıya doğru büyüdüğü için, Kurupelit, Altınkum, Çatalçam, Taflan ve Dereköy ü biz yeni yerleşke olarak kabul ettik. Bu yerleşkenin atıklarını biz Tekkeköy ilçesine taşımıyorduk. Çünkü çok büyük bir enerji masrafı gerektiriyordu. Buradaki atıkları yükseltici pompalarla elektrik harcayarak 30 kilometre uzaktaki atık su arıtma tesisine göndermenin masrafı, arıtma projesinden daha fazlaydı. Dolayısıyla mecbur kaldık ve bu tarafta da bir atık su arıtma tesisi yapmaya karar verdik. Biz süratle gecikmeksizin batı tarafında da bir arıtma tesisi yapalım dedik. Kesinlikle evlerin atıklarını bir toprak drenajıyla toprağın altına vermeyelim, arıtalım ve şehrin doğusunda yaptığımız arıtma tesisinin bir küçüğünü burada yaparak bu alt yapıyı oluşturalım dedik. Biz bu alt yapıya 7-8 sene öncesinden başladık. Önce derin deniz deşarjı işlemini yaptık. Daha sonra ana kolektörü yaptık ve bununla beraber bir yükseltici pompa ile, Taflan’da Çatalçam da ve Altınkum da toplayabildiğimiz kadar şebekeyi yaptık ve bu şebekeyle sahilden buraya pis suyu pompalayacağız. Burada pis suyu arıtarak tekrar denize vereceğiz. Doğu Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesi 105 bin metreküp kapasiteliydi, burası ise 12 bin metreküp kapasiteli. Bu atıksu tesisi projemiz 100 bin nüfusa hitap edecek. Biz bu tesisi ileride, 18 bin metreküp kapasitelik bir tesise döndüreceğiz. Şu anda bu proje için biz 83 milyon TL lik bir harcama planladık. Bu 83 milyon TL nin 40 milyonluk kısmını biz harcadık. Geri kalan işleri de inşallah 2018 in yaz ayına kadar tamamlayacağız dedi.Toplam maliyeti 83 milyon TL olan atıksu arıtma tesisinin inşaat çalışmalarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu ve mühendislerden tesis hakkında bilgi aldı.Olimpiyat Sporcuları, Tatil İçin Samsun u Tercih Etti

03.08.2017 09:14

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatı nda Samsun un organizasyon başarısına ve halkın misafirperverliğine hayran kalan Kanada, Brezilya ve Malezya kafilesi sporcuları, ülkelerine dönmedi. Milli Mücadele Şehri insanlarını yakından tanımaya çalışan sporcular, tatillerini kentin tarihi ve turistik güzelliklerini gezerek yapıyor.
Samsun  Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle sporcular için ilçelere turlar düzenledi. Brezilya kafilesi Saklı Cennet’ Ayvacık ta kayık sefası,  Kanadalı sporcular ise turistik ilçenin şelalelerini gezdi. Sambacı sporcular, SUKAY tesislerinde su sporu denemeleriyle unutulmaz tecrübeler edindi.  Sporcular, tur boyunca hatıra fotoğrafı çektirerek, sosyal medya hesaplarında paylaştı.Dünya nın en büyük spor organizasyonların 23.Yaz İşitme Engelli Olimpiyatı sona ermesine rağmen Kanada, Brezilya ve Malezya sporcu ve teknik heyeti, Samsun da kaldı. Bu güne kadar tarihinin en görkemli ve kusursuz olimpiyatına tanıklık olduklarını ifade ederek, kentin kendilerini büyülediğini ifade eden ekipler, tatil için Samsun u tercih etti.

Malezya ekibi ise Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu nda tekne gezisi gerçekleştirdi. Kanyonun içinden geçerken kendilerini doğal güzelliğe bırakan sporcular, daha sonra da Bandırma Vapuru Açık Hava Müzesi ni ziyaret etti. Ekipler, öğle yemeğinde ise Karadenizli olup halaylar çekti.

Olimpiyat boyunca gösterdikleri misafirperverlik ve ilgiden dolayı Samsun halkına teşekkür eder sporcular, hiçbir sorun yaşamadıklarının altını çizerek, minnettar oldukları söyledi. Samsun un adını ilk kez duyup ön yargıyla gelmelerine rağmen 12 gün boyunca yaşadıkları güzellikleri hayatları boyunca unutmayacaklarını dile getiren Brezilyalı ve Malezyalı sporcular, Türkiye deki tatil alternatiflerine mutlaka Samsun u da ekleyeceklerini kaydetti. Sporcular, Samsunluları da kendi ülkelerinde misafir etmek istediklerini de sözlerine ekledi.