Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Hayvan Haklarında Samsun Örnek Şehir Gösterilecek

18.08.2017 06:05

Sokak hayvanlarının yaşam haklarının korunmasına yönelik şehirlerde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Karadeniz turuna çıkan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) heyeti, Samsun u örnek şehir gösterme kararı aldı.
Birlikte Başarmak  sloganı ile yola çıkan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu heyeti, Karadeniz Bölgesi ndeki rutin inceleme gezisini tamamladı. Hayvan haklarında şehirlerde yapılan yatırımları yerinde görüp, göz ardı edilen unsurları inceleyen heyetin son durağı Samsun oldu. Konfederasyon Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Kurucular Kurulu Başkanı Nihal Erkoç ve Kurul Danışmanı Ramazan Etçi’den oluşan heyete Samsun da, Samsun Haksam Gönüllüsü Ayşe Altan Soy, Samsun Temsilcisi Semra Antepli eşlik etti.Sokak hayvanlarına yaşam hakkı tanımak için yapılan tesise hayran kaldıklarını ifade eden Haykonfed Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı tebrik etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarına yönelik 4 yıl önce hayata geçirdiği Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ne giden heyet, veteriner hekim Nurhan İşler den  bilgi aldı. Kedi kasabası, vahşi ve güçlü köpeklerin bakılıp yaralı hayvanların tedavi edildiği acil müdahale operasyon ünitesini ziyaret eden konfederasyon heyeti, burada da incelemelerde bulunarak, eksiklikleri tespit etti.

Karadeniz de hayvan mezarlığı ile ilk kez karşılaştıklarını ifade eden Konfederasyon Başkan Yardımcısı Haydar Özben, Samsun daki yatırımları hayranlıkla gezdiklerini söyledi. Özben, Gezilerimizde hayvan hakları adına aykırı yaşam alanları olup olmadığını inceliyoruz. . Aykırılık gördüğümüz illere de çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Samsun da da hayvan bakım merkezini gezdik.  Genel yapı hakkında bilgi edindik. Kedi Kasabası muhteşem bir alan. Tesiste sadece engelli ve hasta hayvanların bulunduğu, kısırlaştırılanların doğal yaşam alanlarına bıraktığı bilgisini aldık. Bu bizi çok sevindirdi. Hayvan bakım evinden mutlu olarak ayrıldık. bilgisini verdi.

Samsun un Türkiye de örnek gösterilebilecek bir bakım evine sahip olduğunu ifade eden Haydar Özben, Doğal yaşam alanı olarak tesisler çok güzel. Ortam harika. Çalışanlar gayretli. Veteriner hekimlerimiz duyarlı. Ve insanlar hayvansever. Orada en çok dikkatimizi çeken şey veteriner hekim arkadaşlar hayvanlara doktorun hastaya müdahale etmesi gibi tedavi edip şevkatle, sevgiyle yaklaşıyor. Gerçekten duyarlı insanlar. Samsun daki gözlemlerimiz çok güzel. Samsun insanları da bilinçli ve kültürlü. Hayvan haklarına duyarlılar. şeklinde konuştu.

Gördükleri eksikliklere de değinen Özben, Samsun da gördüğümüz tek şey şehir merkezinde besleme ve su odakları yok. 25-30 tane alınıp şehrin muhtelif yerlerine konursa sorun kalmayacak. Bunlar yapıldığında Samsun hayvan hakları konusunda örnek bir şehir olmuş demektir. Bu küçük eksikliğin de en kısa zamanda giderileceğini biliyoruz. Barınakta ise tek eksiklik, hayvanların ihtiyaç duyacağı güneş ısısına erişmesidir. Bu konuda da çalışmalar hemen başlatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin hayvan hakları konusundaki duyarlılığı bizi oldukça etkiledi. ifadelerini kullandı.Olimpiyat Komitesinden saklı Cennet gezisi

16.08.2017 07:34

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın Samsun da başarıyla yapılmasını sağlayan organizasyon komitesi, Saklı Cennet  Ayvacık a gezi düzenledi. İlçenin tarihi ve turistik yerlerini gezen heyet, Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan göl tesisine hayran kaldı.
İlçenin şelalelerinde hatıra fotoğrafları çektiren organizasyon heyeti, gezilerine Büyükşehir Belediyesi İskele Kafe Restoran da mola verdi. Göl manzaralı ve balkonlu ahşap tesise hayran kalan heyet, yatırımından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti.Türk spor tarihinin en geniş katılımlı organizasyonu olan Deaflympics 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları na ev sahipliği yapan Karadeniz in Başkenti Samsun, olimpiyatın ardından ilgi görmeye devam ediyor.  Olimpiyatın sona ermesine karşın çok sayıda ülkeden sporcu ve teknik heyetin turlar düzenlediği şehre şimdi de organizasyon komitesi ve direktörleri geldi. Saklı Cennet  Ayvacık a gelen heyet, şirin ilçenin doğal güzelliklerini gezdi.

Geziye 2017 Samsun İşitme Engelliler Olimpiyatı Genel Koordinatörü Serkan Baltacı, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay  Mehmet Arı, Ayvacık İlçe Jandarma Komutanı Kd. Bşcvş. Bora Yazgan,  Yurt-Kur Müdürü İsmail Kasapoğlu ile direktörler katıldı.Destek Yerini Buldu, Şeftali Üretimi Artıyor

14.08.2017 06:24

Türkiye nin en verimli tarım ovalarından Çarşamba da Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şeftali üreticilerine verdiği anaç fidan desteği amacına ulaştı. Kurdukları kapalı meyve bahçelerinde yetiştirdikleri fideler, ilk ürününü verdi. Üreticiler, gelecek yıl ekim alanını büyütmeye hazırlanıyor.
Çiftçilerin laboratuvar ortamında doku kültürü ile yetiştirilmiş aşılı fidan talebini inceleyen Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Yalova dan 25 bin adet Chef 677 fidanını satın alarak şeftali üreticilerine dağıttı. Hastalıklara karşı dayanıklı fidanlar aşılanıp Köseli, Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Durakbaşı, Hacılıçay daki 3 bin 500 dekarlık arazilere dikildi. Getirtilen 25 bin adet yeni fidanları da teslim alan şeftali üreticileri, bunları da aşılayıp dikti.  Mart ayından sonra da fidanların bulunduğu araziler, kapalı meyve bahçelerine dönüştürüldü.  10 yıl önce ülkenin şeftali ihtiyacının yüzde 16 sını karşılayan ilçede eski anaçların yaşlanması, verimlerinin düşmesi ve bölgeye uyum sağlayamaz hale gelmeleri nedeniyle verim yok denecek kadar azaldı. Firmaların 20 bin adetten daha küçük sayıda fidan vermemesi, üreticilerle muhatap olmaması veya ellerinde kalmış kalitesi düşük fidanları satmaları gibi zorluklar yaşayan şeftali üreticileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne müracaat etti.

Emeklerinin karşılığını alan şeftali üreticileri, ilk meyvelerini topladı. Yüksek verim ve kaliteyi yakalayan üreticiler, Yukarı Dikencik mahallesinde tarla günü düzenledi. Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Çarşamba İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Şeftali Üreticileri Birliği üyeleri katıldı.

Tarla günü kapsamında Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, üreticilere ilave olarak 20 bin anaç dağıtımı gerçekleştirdi. Şeftali üreticileriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, daha sonra da meyve bahçeleri gezerek incelemelerde bulundu. Dekar başına 50 adet dikilecek yeni fidanlar, üretiminin bin dekarlık alanda daha yapılmasını sağlayacak. Daire Başkanlığı nın üreticilere bugüne kadar verdiği toplam fide desteğinin maliyeti ise 150 bin TL.

Şeftali üreticileri ile buluşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, yeni fidanların bölge çiftçisine hayırlı olmasını temenni etti.  Bölgede şeftali üretimini yaygınlaşıp artırmak istediklerinin altını çizen Arlı,  Getirtip dağıttığımız fidanlar şuan aşılanmış durumda. Dağıttığımız anaçlar da aşılanacak, ekim başı kasım sonu itibariyle toprakla buluşacak. Toplamda 50 bin kaliteli şeftali fidanını, dikmiş olacağız. Çarşamba da şeftali anacı varlığının devamını sağlayarak çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmayı hedefliyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Desteklerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediyesi ne teşekkür eden üreticiler ise bölgede tükenmek ürete olan şeftali üretiminin yeniden yaygınlaşacağını söyledi. Üretici İlyas Sezgin, Ovamızda şeftali üretimi giderek tükeniyordu. Anaç fide bulamıyor ve alamıyorduk. Çünkü firmalar büyük siparişlerle çalışıyorlar. Yani biz bin tane talep ettiğimizde yüzümüze dahi  bakmıyorlardı. Büyük işlerle uğraşıyoruz  diyerek fidanı vermiyorlar veya çok zor temin ediyorduk. Dolayısıyla başarılı olamıyorduk. Eskisi gibi ağaç yetiştiremiyoruz. Masrafları ağır oluyor. Klasik anaçlar büyümüyordu. Dolasıyla verim düşüktü. Destek için başvurmaktan başka çaremiz kalmamıştı. Şimdi ise Büyükşehir Belediyemiz sayesinde muhatap bulabiliyor ve istediğimizi alabiliyoruz. Bize ön ayak olup tarımın gelişmesine katkı sundular. Geçen yıl aşılanmış bin tane aldım. Bu fidanları getirdiğimizde çok dirençli olduklarını, hızlı yetiştiğini gördük. Şimdi kazancımız artacak. Kapalı sistem bahçelerimizi kurduk. İlk verimimizi de aldık. Artık ovamızda hem kalite hem de verim daha güzel olacak. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.  ifadelerini kullandı.Çocukluk Yıllarındaki Gibi Tütün Dizdi

14.08.2017 06:19

Bafra Tütün Müzesi ni gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tıpkı çocukluk yıllarındaki gibi tütün kırıp tütün dizdi.
Konuklar tarafından fabrika dönemlerine ve geçmişteki üretim kademelerine ait her türlü aletin bulunduğu müze büyük ilgi görürken Başkan Yılmaz, Vali Kaymak ve beraberindekilere çocukken çok tütün dizdiğini belirterek o günleri anlattı.Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte Bafra ilçesindeki temaslarını sürdüren Başkan Yılmaz, Vali Kaymak a Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bafra Tütün Müzesi ni gezdirdi.
İlk saatini tütün dizerek kazandığı para ile aldığını söyleyen Yılmaz, Çocukluk yıllarımın büyük bir bölümü tütün kırıp dizmekle geçti. Gece olurdu uyku bastırır biz hala tütün dizerdik. Hatta bazen artık uykusuzluk öyle bir hal alırdı ki tütün iğnesini çok elime batırdım. Hiç unutmuyorum çok istediğim bir saat vardı.Tatil boyunca o saati alabilmek için tütün dizmiştim. Kazandığım o parayla da gittim o saati aldım. Duygulanmamak elde değil. Yıllar ne de çabuk geçmiş. Bu müzeye her geldiğimde o anılar tekrar gözümde canlanıyor diye konuştu. Sonrasında Başkan Yılmaz, müze önünde yetiştirilen tütünleri kırıp dizdi. Çocukluk yıllarında Çarşamba’da çiftçilikle uğraşan ailesi ile birlikte günlerce tütün kırıp tütün dizen Başkan Yılmaz, hem nostaljik bir an yaşadı hem de bu konudaki becerisinden hiçbirşey kaybetmediğini bir kez daha herkese göstermiş oldu.

O SAATİ ALABİLMEK İÇİN TATİL BOYUNCA TÜTÜN DİZDİM
Yusuf Ziya YILMAZ: 19 Mayıs ın Nefes Kaynağı Nebiyan

14.08.2017 06:17

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra daki programlarının ardından 19 Mayıs ilçesinin nefes kaynağı Nebiyan a çıkarak Doğa ve İzcilik Kampını inceledi.
Samsun Valisi Osman Kaymak ise Büyükşehir Belediyesi nin beton çalışmalarını beğendiğini ifade ederek beton yolun kalitesini ve uzun ömürlülüğünü her yerde örnek göstereceğini söyledi.Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle son yıllarda yaptığı yatırım ve çalışmalarla birlikte turizm altyapısı konusunda ciddi adımlar atıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun da turizmi canlandırmak için her şeyi yapıyoruz. Turizm yatırımlarının takibi için kurulan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) bu konuda önemli işler yapıyor. Biz göreve geldiğimiz 3 yılda 40 yıldır yapılamayan işleri yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Nebiyan ve çevresinde yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız böyle bir beton yolu hayal bile edemiyordu. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunu gerçekleştirdik. Bazı bölümlerde çalışmalarımız devam ediyor. O çalışmalarda bitince rahat ve konforlu şekilde buraya gelecek olan misafirlerimiz Nebiyan Yaylasının havasını soluyacak ve farkı görecek diye konuştu.