Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Fuarlar Önceden Çadırlarda Yapılıyordu

22.02.2017 06:37

Karadeniz 3. Kitap Fuarı düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile hazırlanan Karadeniz 3. Kitap Fuarı TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi nde açıldı.

Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkıları olacağına inanılan Karadeniz Kitap Fuarı’na 210 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, fuar süresince panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinden oluşan 50 kültür etkinliği düzenlenecek.

Fuarın açılışında konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Samsun da 3. Kitap Fuarı nı yapmak bizim için inanılmaz bir mutluluk. Zaman Samsun a ve Karadeniz e birbirinden güzel fuarları kazandırmamıza sebep oluyor. İlk yıl temelini attığımı kitap fuarı hem ziyaretçi sayısı bakımdan daha sonra da katılımcı sayısı bakımından büyük bir sıçrama yaşadı. Samsun Kitap Fuarı yüzde 30 oranında büyüyerek bugünlerde kapılarını açıyor. Senenin ilk fuarını başarılı ile tamamlamıştık. Kitap fuarını da güzel bir şekilde yaptıktan sonra mobilya, inşaat, tarım ve gıda fuarını peş peşe düzenleyeceğiz. TÜYAP büyüdükçe Samsun büyür, Samsun büyüdükçe TÜYAP büyür Çok şükür ki bu ikisinin de büyüdüğüne şahit oluyoruz dedi.

Daha sonra söz alan TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Kitap fuarları her yıl artan bir ivmeyle yoluna devam ediyor. 3 sene önce Samsun da 70 bin ziyaretçi ağırladı. Daha sonra geçen yıl 110 bin ziyaretçi geldi. 2016 yılında kitap fuarlarına toplam 1 milyon 674 bin kişi ziyaret etti. 3. Karadeniz Kitap Fuarı na geçtiğimiz yıllardan daha fazla ziyaretçinin geleceğini düşünüyorum diye konuştu.

Bilgiç: En önemli bilgi kaynağı kitap

Türkiye deki kitap okuma oranının arttırılması gerektiğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Fuar, kitap fuarı olduğu için çok önemli. Türkiye olarak kitap basımında geçen yıla oranla gösterdiğimiz artış ümit verici. Çünkü nüfusumuza göre bu sayı düşük. Artık dünya bilgi üzerine gelişiyor ve yol alıyor. Türkiye nin bundan geri kalması düşünülemez. Bizim en önemli bilgi kaynağımız da kitaptır. Kitap genel olarak hayatı ve gerçekleri öğretir. Biz üniversite olarak kitabın en kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kişi başına düşen okunan kitap sayısı Türkiye olarak iyi yerlerde değiliz. Yurt dışından insanlar hep kitapla meşgul olarak görürüz. Bu gibi fuarların kitap okumaya fayda sağlayacağını umuyorum şeklinde konuştu.

Aral: Geçen yıl 666 milyon 865 bin kitap basıldı

Türkiye de kitap sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Fahri Aral, Geçen yıl Türkiye yayıncılığı açısından çok başarılı geçti. Geçen yıl toplam 666 milyon 865 bin kitap basılmış. Bunların 404 milyonu için bandrol alınmış. Sadece MEB ilk ve ortaokul öğrencilerine 262 milyon kitap dağıtmış. TÜİK in verilerine göre geçen yıl nüfusumuz 78 milyonun üstündedir. Bu durumda kişi başına 8,4 kitap düşüyor. Nüfus oranına baktığımızda bu oran yüksek değil ama geçen yıl 7,4 iken bu sene 8,4 e yükselmiştir. Bu da çok önemli bir artıştır. Uluslararası kurumların verilerine göre Türkiye deki yayıncılık sektörü dünyada büyüyen yayıncılık sektörleri arasında 11. sıradadır dedi.

Başkan Yılmaz: Fuarlar önceden çadırlarda yapılıyordu

Fuarların önceden uygun olmayan çadır ortamlarında yapıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimiz önceden fuarları çadırlarda yapıyordu. Rutubetli bir ortam vardı ve soğutma-ısıtmada zorluk çekiyorduk. Bu fuarlar Büyükşehir estetiğine yakışmıyordu. Şehrin dinamikleri ile birlikte bir araya gelerek bu fuarı çok kısa bir sürede inşa ettik. Buranın projesini de biz hazırladık. Tekkeköy e yapılan yatırımlardan sonra konaklama sorunu da ortaya çıktı. Otel yatırımcısı bize geldiğinde yatırımcının önündeki engelleri hemen aşarak otel yapılması konusuna netlik kazandırdık. Fuarın karşısına yapılan otel kısa sürede hizmete girecek. Fuar için buraya gelen vatandaşlar, hemen burada konaklayabilir. Ben unutmaya yüz tuttuğumuz kitap kokusunun tekrar bize hissettirenlere teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Vali Şahin: Çocuklar kitap okusun diye onlarla pazarlık yapıyorum

Çocukları kitap okumaya teşvik etmek için pazarlık yaptığını vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kar yağdığında çocuklar bizi sosyal medyadan okulları tatil yapmayacak mısınız? diye bizleri duman ediyorlar. Biz de onlarla pazarlık yapıyoruz. Kişiliğim gereği karda çocukların okula gitmesi gerektiğine inanıyorum ama taşımalı eğitim nedeniyle sorunlar yaşıyoruz. Mecbur kaldığımız dönemlerde de çocuklara kar tatili yapacağız ama siz de söz verin kitap okuyacaksınız diye çocuklarla pazarlık yapıyoruz. Bu tuttu. Öğrenciler, kitapların fotoğraflarını çekip sosyal medyadan gönderiyorlar. Yarın da tatil yapın kitabım yarım kaldı diyorlar. Böyle bir pazarlık sürüp gidiyor. Güzel olan şey çocukların kitapla haşır neşir olmasıdır. Japonlar yılda kişi başına 25 kitap okuyor. Hindistan, Tayland ve Çin dünyada en fazla kitap okumaya zaman ayıran ülkeler. Çin ve Hindistan ın dünyanın en kalabalık 2 ülkesi olduğunu dikkate alırsak gelecek 10 yıl içerisinde sadece sanayide değil kültür ve eğitimle de çok öne çıkacaklardır. Onun için biz ne kadar kitaba zaman ayırır, ne kadar çok kitap alıp okursak o kadar iyidir açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından fuarın açılık kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldı. Altı gün sürecek fuar, 26 Şubat Pazar akşamı sona erecek.Başkan YILMAZ: Sivas Tarih Kokuyor

21.02.2017 06:35

Sivas ta temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye mizin bütün şehirleri güzel. Ancak Sivas ımızın insanı duygulandıran, insanı tarihi derinliklere taşıyan bir havası var. Buram buram tarih kokuyor  dedi.

Sivas programı çerçevesinde, Sivas Belediyesini ziyaret eden Başkan Yılmaz, belediye Başkanı Sami Aydın, başkan yardımcıları ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Türlü nün katılımı ile belediye binasında yapılan toplantıya katıldı. Burada başkan Aydın ın Sivas şehir parkı projesi sunumunu dinleyen Başkan Yılmaz, hayata geçirilecek projeyi oldukça beğenerek görüşlerini iletti. Toplantı sonunda Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Başkan Yılmaz a Sivas ı anlatan tabloyu hediye etti. Belediye ziyareti sonrasında ise ilk durak restorasyonu devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti Meclisi nin ilk toplanıldığı yer olan Sivas Kongresi İnkılap Müzesi oldu. Burada Başkan Yılmaz, müze içerisindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin kurulmasında önemli yeri olan İrade-i Milliye Gazetesi nin basıldığı baskı makinesini yakından inceledi.

SİVAS İNSANIN İÇİNİ ISITAN BİR TARİHİ DOKUYA SAHİP

Müze gezisi sonrasında Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Anadolu nun en eski camilerinden olan Ulu Cami de dua etti. Tarihi camiyi inceleyen Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas meydanında vatandaşlarla sohbet etmeyi de ihmal etmedi. Sivas ın buram buram tarih koktuğunu belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  Sivas güzel bir şehir. Sivas bu güzelliğini Sami beye borçlu. Belediye Başkanı arkadaşımızın önümüzdeki süreçte yapmayı planladığı projeleri de istişare edeceğiz. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği olarak bir tarih şehri olan Sivas ta yapmayı düşündüğümüz çalışmaları konuşacağız. Türkiye mizin bütün şehirleri güzel. Ancak Sivas ımızın bu tarihi ambiyansı ile birlikte insanın içini ısıtıcı bir havası var diye konuştu.  İncelemeler sonrası Başkan Yılmaz bir de sergi açılışına katıldı.İŞTE GERÇEK: GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ

21.02.2017 06:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, ulusal ve yerel basına konu olan İşte Atatürk ve 18 silah arkadaşı heykellerinin içler acısı hali başlıklı haber ile ilgili açıklama yapılması uygun görülmüştür. 

İşte Atatürk ve 18 silah arkadaşı heykellerinin içler acısı hali  başlıklı haber kesinlikle gerçeği yansıtmadığı gibi haberde kullanılan heykellerin bakımının iki yıl önce yapıldığı ifadesinin gerçek dışı olduğu da, yazı ekinde gönderdiğimiz fotoğraflarla açıkça görülmektedir.

HABERİN GERÇEK DIŞI OLDUĞUNU FOTOĞRAFLAR KANITLIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Kurtuluş Şehri unvanını her zaman büyük bir onurla taşıdık ve taşıyoruz. Bir ülkenin istiklaline giden yolun ilk adımlarının atıldığı şehir olarak, bu önemli tarihi en iyi şekilde hatırlatmak, sonsuza kadar unutturmamak ve gelecek nesillere de aktarmak adına birçok projeyi hayata geçirdik ve halen de kamuoyunun yakından bildiği yeni projelerin hayata geçirilmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Yaptığımız bunca çalışmaya ve hassas duruşumuza rağmen kamuoyuna İşte Atatürk ve 18 silah arkadaşı heykellerinin içler acısı hali başlığıyla yansıtılan haber en çokta bizleri üzmüştür.

BAKIMSIZ BIRAKMAK BİR KENARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ

Haberde yansıtıldığı gibi Atatürk ve Silah arkadaşlarının heykellerinden oluşan anlamlı eser bakımsız ve ilgisiz bırakılmış bir yer değil tam tersi gözümüz gibi baktığımız ve her gün yerli yabancı yüzlerce insan tarafından ziyaret edilen önemli bir merkezdir. Her türlü kötü hava şartlarına karşı dayanıklı özel bir malzeme kullanılarak yapılan heykellerin yine özel bazı kimyasallar kullanılarak ve rutin olarak temizlik ve bakımları yapılmakta olup, bu temizlik malzemelerinin de heykellere zarar vermemesi için belirli aralıklarla kullanımı söz konusudur. En son temizlik ve bakımı da 4 Şubat 2017 tarihinde yine kalabalık bir ekiple yapılmıştır. Bir açık hava mekânı olarak, deniz kıyısında yer alan tütün iskelesi ve heykellerin söz konusu yerde çok sayıda bulunan başta martılar ve deniz kuşları tarafından kirletilmesi elbette doğaldır. Ancak bu durum için de görevli personel tarafından rutin aralıklarla temizlik çalışması yapılmaktadır. Bunun dışında heykeller de ifade edildiği gibi  İçler acısı  bir bakımsızlık, ihmal ve duyarsızlık olarak adlandırılabilecek bir tutum elbette söz konusu değildir ve olamaz da

Kamuoyunun Bilgilerine Önemle Arz EderizBaşkan YILMAZ: Gençlerimiz Parlamentoda Olmalı

21.02.2017 06:25

Sivas ta yerel bir televizyon kanalının ana haber bültenine konuk olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, seçilme yaşının 18 e indirilmesinin büyük biz kazanım olduğunu dile getirerek, Türk Gençliği öyle sıradan bir gençlik değil. Cumhurbaşkanımız ve kurucu genel başkanımızın kararı ile artık gençlerimiz de parlamentoda yer alacak  dedi.

Siyaset Akademisi programı sunumu için Sivas a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Ak Parti İl Başkanı Ziya Şahin ve beraberindekiler ile birlikte Sivas Paşabahçe Mesire Alanında yapımı devam eden Yamaçevler Projesini yerinde inceledi. Ardından Sivas Merkez Cumhuriyet Meydanındaki Osmanlı Dönemi eserleri olan Sivas Valiliği, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongre Müzesi, Kale Camii ve Selçuklu Dönemi eserleri olan Şifahiye Medresesi, Buruciye Medresesi ve Çifte Minare Medresesini gezdi.

GENÇLERİMİZ ÜLKE YÖNETİMİNDE SORUMLULUK ALACAK

Kentteki tarihi gezisinin ardından Sivas tan yayın yapan televizyon kanalının ana haber bültenine konuk olan Başkan Yılmaz, seçilme yaşının 18 e düşürülmesi ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Başkan Yılmaz, Parlamentoda 18 yaşında milletvekilimiz olacak. Bu ne kadar güzel bir şey. Sadece parlamentoda olmayacak. Belediyelerin meclisinde de olacak. Gençlerimiz artık ülke yönetiminde sorumluluk alacak. Ülkemiz nüfusunun yüzde 50 si 25 yaş altında. Dolayısıyla bu kadar büyük potansiyeli olan bir ülkede sadece seçme hakkı değil seçilme hakkı da verilmesini ben çok önemli bir kazanım olarak görüyorum. Dünyanın çok gelişmiş batı demokrasilerinde böyle burunları çok havada olan ve kendilerini demokrasi ülkesi sayan bir çok ülkede dahi bu yok. O bakımdan kurucu Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın talimatları ile olmuş olan ve kararlaştırılmış olan bu kazanım için kendilerine şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandıBaşkan YILMAZ Sivas ta Başkanlık Sistemini Anlattı

21.02.2017 06:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas ta konuşmacı olarak katıldığı Siyaset Akademisi nde,  2007 de yapılan referanduma evet diyerek kaliteli bir anayasanın temelini atan aziz milletimiz şimdi de Başkanlık Sistemi nin hayata geçmesi için evet diyecek dedi.
Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi nde gerçekleşen AK Parti Siyaset Akademisi ne katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Anayasa değişikliğiyle birlikte yepyeni bir hükümetin inşa edildiğini belirterek,  Ülkemizde anayasalar bugüne kadar millet tarafından değil, vesayetçi zihniyetli kişiler tarafından toplumu sınırlandıracak şekilde hazırlandı. Haliyle hem yapılış şekli hem de içerikleri yönünden en çok tartışılan metinler Anayasalardır. AK Parti hükümeti olarak 2007 yılında yaptığımız referandumda birçok maddeyi değiştirerek anayasanın kalitesini arttırdık. Şimdi de önümüzde başkanlık sistemi için bir referandum var. Başkanlık Sistemi hayata girdiğinde Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecek. Mevcut anayasamızda Cumhurbaşkanımızın yetkileri sınırsız ama hiçbir şekilde yargılanamıyor. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı hem meclise hem de millete karşı sorumlu hale gelecek. Kısacası Başkanlık Sistemiyle birlikte yetki kullanıp sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacak. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilmeyecek. Böylelikle siyasal katılım hakkına getirilen engel ortadan kalkacak. Bir diğer önemli yenilikte ülkenin güvenliğiyle ilgili kararların daha hızlı alınabilecek olması. Bu ve bunun gibi birçok yenilik Başkanlık Sistemi ile birlikte hayata geçecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Merkezi Ar-Ge Başkanlığı tarafından Sivas ta düzenlenen Siyaset Akademisi nde  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  adlı bir sunumla başkanlık sistemini anlattı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜLKE GELECEĞİ İÇİN EN DOĞRU KARAR

Başkan Yılmaz ın konuşmacı olarak katıldığı Akademi ye Ak Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, Kadın Kolları Başkanı Semiha Ekinci, Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Burak Kuruçay, AR-GE den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cihad Gözüküçük, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Özgan ve Siyaset Akademisi öğrencileri katıldı.