Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YILMAZ : Samsunumuza İki Yılda Onaltı Okul Kazandırdık

07.09.2017 05:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İmam Hatip Okulları Platformu İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada Samsun a iş adamları aracılığıyla 16 okul kazandırdıklarını belirtti.

BÜROKRATİK ENGELLER ÖNÜMÜZÜ KAPATIYOR 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon da yer alan Ömer Halisdemir salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tekli eğitimin önemine değinerek, Tekli eğitime geçemememizin tek sebebi tekli eğitimle ilgili okullaşma sürecinin bir tarafında Ankara nın olmasıdır.  Ankara dese ki; Ey valim Samsun da tekli eğitime geçte nasıl geçersen geç. Samimi söylüyorum sayın valimle birlikte 1 buçuk 2 sene içerisinde hallederiz. Okul yerlerine karışıyorlar. Onu oraya taşıyacağız. Yok zaten orası bizim diyorlar. Orayı da veriyorsan ver diyorlar. Yahu bu kadar bol değil ki bu arazi. Bu bürokratik engeller bizim önümüzü kapatıyor. Milli Eğitim Müdürümüz 400 dersliğe ihtiyacımız var diyor. Bunun için en az 20 okul yapılacak. Vali bey bize 20 tane okul yeri bulun diyecek. Takır takır bulacağız. 10 tanesini hayırseverlere yayacağız. 5 tanesini yerel yönetimlere vereceğiz. Kalan 5 tanesini de merkezi hükümetten aldığımız kaynaklarla ve kendi imkanlarımızla bir şekilde yapacağız. Bunları da en fazla 2 yıl içinde tamamlarız diye konuştu.
Başkan Yılmaz iş adamları ile yaptığı görüşmeler sonucunda Samsun a 16 okul yaptırıldığını belirterek, Eğitime yüzde yüz destek kampanyası var. Bu kampanya kapsamında eğitime destek verenlere vergi muafiyeti sağlanıyor. O zamanlar bir okul yaklaşık 1 milyon TL’ye yapılıyordu. Samsun da bu parayı verecek kişi sayısı 5 i geçmez. 20 okul yapılacağı zaman ne yapacağız diye düşündük. Şöyle bir şey yapalım dedim. Biz bağışçıya Okulun maliyeti şu kadar siz ne verebilirsiniz?  deyince genel olarak 250 bin TL cevabını aldık.  250 bin lirasını da İl Özel İdaresi versin. Geri kalanını da Büyükşehir Belediyesi versin. Okulu yaptıranın ismini okulda yaşatalım’ dedik. Ve bu görüşmeler sonucunda Samsun umuzun çeşitli yerlerinde 2 sene içinde 16 tane okul yaptırdık diyerek eğitime destek veren iş adamlarına teşekkür etti. 
TÜRKİYE DE EĞİTİMLİ ve KALİFİYE PERSONEL EKSİKLİĞİ VAR
Eğitimli ve kalifiye personel eksikliğinin yapılan işleri olumsuz etkilediğini de söyleyen Yılmaz şöyle devam etti; Türkiye’nin yetişmiş eğitimli insan derdi var. Ben yapılan her işte eğitim olmadığı için hizmet kalitesinin düştüğüne inanıyorum. Belediyemizde çalışan personelimize her verdiğimiz talimatı, en son malayı vuran, en son beton parçasını yerine koyan adamı gidip takip etmediğimiz sürece ortaya çıkan iş kalitesiz olabiliyor. Adam işi bırakıyor orda namaz kılıyor. Ne güzel diyorum seviniyorum. Gidiyorum yanına Yavrum namazını kıl ama işini de iyi yap diyorum. O da bana Ne var onda ben onu yaptım. Gayet güzel oldu diyor. Şurayı şöyle yapmışsın, yanlış olmuş diyorum. O zaman ses yok. Aslında eğitsek onu istediğimiz moda getireceğiz.  Bizim en büyük meselemiz, okyanusu geçip derede boğulduğumuz helal haram meselesidir. Adam işi kötü yaptığı zaman haram olduğunu düşünecek. Adam işine geç geldiği zaman kul hakkında kaldığını düşünecek. Oysa düşünse hem yaptığı işten zevk alacak, hem de kaliteli bir iş ortaya koyacak. İmam Hatip Okulları nın bana göre en önemli çıkışlarından bir tanesi kul hakkı, helal haram kavramları üzerinde inşa edilmiş bir insan tipolojisi yetiştirmeye dönük bir çaba olduğuna inanıyorum
Koordinasyon Kurulu Toplantısına Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, eski milletvekilleri Ahmet Yeni ve Mehmet Kurt katıldı.

İŞ ADAMLARIMIZA 2 YILDA 16 OKUL YAPTIRDIK


Başkan YILMAZ: Sizler Bize Şehidimizin Emanetisiniz

21.08.2017 07:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kavak Tabaklı Mahallesi nde yaşayan Şehit Ümit Eker in ailesine gerçekleştirdikleri ziyarette, Şehitlerimizi asla ve asla unutmayacağız dedi.
Şehadetinin üzerinden 10 yıl geçen Ümit Eker in şehadet haberini aldığında yaşadığı üzüntüyü dün gibi hatırladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ümit evladımızı toprağa koyalı 10 yılı geçti. Samsun umuzda son zamanlarda sıkça şehit haberi aldığımızdan dolayı üzülüyoruz. Ama bu acılar eskileri asla unutturmuyor. Ülkenin korunması için fedakarlık yaparak Hakk a yürüyen şehitlerimizi asla ve asla unutmayacağız. Şehit ailelerine ettiğim bir dua var. Rabbim sizleri de şehadet şerbetini içen evladınızın komşusu yapsın. Ülkemizin önemli bir süreçten geçiyor. Bu hainlerinin kökünün kazınması için devletimiz, hükümetimiz gerekli adımları atıyor. Tüm şehitlerimizin intikamını alacak bir ordumuz var. Rabbim onlara zeval vermesin dedi.Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2007 yılında bölücü terör örgütleri tarafından karayoluna döşenen patlayıcı maddenin uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Uzm. Çvş. Ümit Eker’in ailesini ziyaret etti.

Vali Osman Kaymak ve Başkan Yılmaz, şehit ailesiyle bir süre sohbet ettikten sonra dünyada güreşin simge ismi olan efsane güreşçi Yaşar Doğu Müzesi ni gezdi.Çocuklara Çevre Bilinci Aşılandı

21.08.2017 07:33

Samsun da Sabancı Üniversitesi ile Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) işbirliğinde düzenlenen  Kendini Keşfet  Projesi kapsamında çevre ve denizleri koruma konusunda 100 çocuğun eğitim aldığı program plaket ve sertifika töreni ile sona erdi.
Toplumun tüm kesimiyle birlikte çevre bilincinin oluşturulması gerektiğine de dikkat çeken Yılmaz, İnsanlar denizden çıkan atıkları görmediği sürece durumun ciddiyetini anlayamıyor. Aldığımız oksijenin yüzde 75 ini denizler sağlamakta. Vücudumuz için gerekli protein ve minerallerin de bir çoğunu denizden elde ediyoruz. Denizlerin kirlenmesi insanlığın geleceği açısından büyük tehlike oluşturuyor. Denizlerimiz ve çevremiz son derece önemli. Dolayısıyla kirletmeden yaşamayı hepimiz öğrenmeliyiz  diye konuştu.Nedime Serap Ulusoy Mesleki ve Teknik Anadolu Denizcilik Lisesi nde yapılan törene katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlköğretim aşamasındaki öğrencilerin yeteneklerinin keşfedilmesi ve onları yönlendirmek çok önemli. Bu bakımdan yapılan bu proje büyük önem taşıyor. 100 yavrumuz hazırlanan program kapsamında çevre ve denizleri koruma konusunda hem eğitim aldı hem de gerçekleştirilen oyun ve çeşitli etkinliklerle kişisel gelişimlerine de katkı sağlandı. Burada açıkça görüyoruz ki çocuklarımızın sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısı değişmiş. Projeyi başlatan ve emek veren tüm gönüllülerimizi ve TURMEPA yetkililerimizi en kalbi duygularımla kutluyorum. dedi.

Konuşma sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ve programa katılanlar tarafından çocuklara çevre ve deniz bilinci konusunda eğitim veren gönüllülere sertifika verildi. Projeye başladığı andan itibaren katkı veren katkı veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu teşekkür etti. Ayrıca Başkan Yılmaz a öğrenciler tarafından plaket takdim edildi.Samulaş Personeline Kadına Yönelik Şiddet Eğitimi

18.08.2017 06:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı na bağlı Aile Danışma Birimi, Samulaş toplu taşıma personeline toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim verdi.
69 erkek otobüs şoförü, 46 erkek ve 36 kadın vatman katıldı.  Toplu taşıma araçlarının kadınlar için daha güvenli hale getirilmesinin amaçlandığı seminerde Aile Danışma Birimi Sorumlusu Begüm Özel ile Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, kadına yönelik şiddetle mücadelede farkındalık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında katılımcıları bilgilendirdi.Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nden düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine

Kadınlara yönelik aile içi şiddet, temel insan hakları, özgürlüklerinin ihlali ve yaşanan toplumsal sorunların da ele alındığı seminerde aile içi şiddetle ilgili yasal düzenlemeler, şiddete maruz kalan kadınlara sunulan hizmetler, toplum içerisinde barış ve huzurun daim olabilmesi için toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkına varılması ve sağlanabilmesi adına yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş verişi yapıldı.

Seminere katılan sürücü personeli, aldıkları eğitimin faydalı olduğunu belirterek, seyir halinde kadınlara yönelik yaşanabilecek olumsuzlara karşı daha duyarlı ve tedbirli davranacaklarını kaydetti.
Vali Osman KAYMAK ve Başkan YILMAZ ın Kavak Ziyareti

18.08.2017 06:10

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kavak ilçesini ziyaret ederek ilçenin son durumu hakkında kaymakam ve belediye başkanından bilgi aldı.
Kavak a her gelişinde farklı bir heyecan yaşadığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak bizim yükselen bir değerimiz. Samsun a gelen herkes ilk olarak Kavak ile karşılaşıyor. Adeta selamlıyor misafirlerimizi Kavak ilçemiz. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla ilçenin çehresi değişti ve yaşam kalitesi arttı. Kavak ın gelişmesi için mücadelesi olan herkes ile bir araya geleceğiz. İlçemize yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz. Sıcak karşılaması için Kavak Belediye Başkanımız İbrahim Sarıcaoğlu ve Kavaklı hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum. diye konuştu.Göreve başlamasının ardından ilçe programlarını sürdüren Samsun Valisi Osman Kaymak, iade-i ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kavak Kaymakamlığı nı ve Kavak Belediye Başkanlığı nı ziyaret eden Vali Kaymak ve Başkan Yılmaz ilçenin genel durumu hakkında rapor aldı. Daha sonra Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ziyaret edildi. KAVAK YÜKSELEN BİR DEĞER
Kavak programı kapsamında Kavak Organize Sanayi Bölgesi ne de giden Vali Kaymak ve Başkan Yılmaz burada faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek çalışanlarla sohbet etti. Çalışanlar ile yaptıkları işlerin detayları hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz Kavak OSB nin istihdama yönelik büyük bir başarı yakaladığını belirterek, Burada çalışan tüm emekçi kardeşlerim Kavak’ta işsizlik var sözlerini yakın zamana kadar duymuştur. Ama ilçeye yapılan yatırımların ardından işsizlik sorunu ortadan kalktı açıklamalarında bulundu.

Kavak Kaymakamı Hasan Gökpınar ise verdiği brifingin ardından ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirerek, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin köy yollarında büyük çalışmaları var. Ulaşımda sıkıntı yok. Bu çalışmalardan dolayı belediyemize teşekkür ediyorum dedi.