Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Minderde Kıyasıya Bir Mücadele Var

26.07.2017 10:00

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,23.Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nda güreş branşında minderde madalya mücadelesi veren güreşçileri tribünlerden büyük bir heyecanla izledi.
Minderde yaşananlara tribünlerden ortak olduklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Güreşçiler diyarı denince akla Kavak ilçemiz gelir. Çünkü bizim bir efsanemiz var. Yaşar Doğu. Bugün burada bir kez daha şahitlik ediyoruz ki Yaşar Doğu nun torunları onun mirasına layıkıyla sahip çıkıyor. Minderde kıyasıya bir mücadele var. Milli sporcularımız var gücüyle şanlı bayrağımızı dalgalandırmak için ter döküyor. Başta Güreş Milli Takımımız olmak üzere tüm sporcularımıza yürekten başarılar diliyorum diye konuştu.Spor müsabakalarının yapıldığı tüm tesislerdeki turnuvaları yakından takip eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, efsane güreşçi Yaşar Doğu nun memleketinde yapılan güreş müsabakalarını izlemek üzere Kavak'a gitti. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ile birlikte güreşçilerin minderdeki madalya mücadelesini ilgiyle izleyen Başkan Yılmaz, olimpiyatların maskotu Çakır ile selamlaşmayı da ihmal etmedi.

Kavak Yaşar Doğu Spor Salonu nda yapılan müsabaka güreşseverler tarafından da büyük bir ilgi ile takip edildi.Başkan YILMAZ: Kuş Cennetini İhya Edeceğiz

24.07.2017 08:50

Kızılırmak Kuş Cenneti nde bugüne kadar yapılan çalışmaların değerlendirme toplantısı Samsun Valisi Osman Kaymak başkanlığında gerçekleştirildi.
Kuş Cenneti nde bulunan ziyaretçi merkezinde yapılan toplantıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, deltada yapılan yanlış işleri kısa sürede ortadan kaldırdıklarına değinerek, Son 3 sene içerisinde burada yapılan yanlış işleri ortadan kaldırdık. Biz Kızılırmak Deltası nı değersizleştirecek, zarar verecek unsurların karşısında durduk, duracağız. Deltayı, rençperliği ihya edecek çalışmalara asla karşı değiliz. Hatta her zaman destekleyeceğiz. Biz burayı aldık kucakladık. Dünyanın ekonomisi en gelişmiş, en büyük ülkesinde böyle bir alan varsa ve burayı nasıl idare ediyorlarsa benim ülkemin insanı en iyisini yapar düşüncesiyle bu işe koyulduk. Samsun un 1000 tane köyü var. Hepsinde bir çalışmamız var. Yol yapıyoruz, kanalizasyon yapıyoruz, köprüler yapıyoruz. Bunca işin gücün içinde burada kuşla böcekle bu adam niye bu kadar uğraşıyor diye merak ediyorsunuzdur. Bunlarla uğraşmamızın sebebi, bu tür yerlerle bizim gelişmişliğimizi gösteriyoruz. Halkımızın ve devletimizin cesametini bu tür değerlerle ölçtüklerini bildiğimiz için burayı en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz dedi.Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Kuş Cenneti ni kalkındıracak her çalışmanın yanında olacağız dedi.

TÜM SORUNLARI VE ENGELLERİ ÇÖZECEĞİZ

Bu tür sulak alanların insanlarla daha güzel olduğunu tekrar tekrar vurgulayan Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: Burada merkezinde insan olan bir düzen planlıyoruz. Allah ın en mükemmel yarattığı canlı olan insan bu işin içinde olmadıktan sonra bu işin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Buradaki köyler, çiftçiler ve mevcut ekosistemin insanlara kazanç sağlayan boyutlarıdır. Mandacılık, kamışçılık, sütçülük, yoğurtçuluk, çeltikçilik gibi faaliyetlerle gelir sağlayan kardeşlerimiz var. Buradaki sürdürülen bütün iktisadi faaliyetler, koruma anlayışıyla beraber yürümesi gereken bir anlayış olduğunu çok iyi biliyoruz. UNESCO nun dediği her şeye cevabını detaylı olarak veriyoruz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Burada bazen köylülerimiz bize sitemde bulunuyor. Mandacılığı geliştirin diyorsunuz ama bir ahır yapmamıza izin vermiyorsunuz  diye. Ama buna en kısa sürede çözüm bulacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı unsurlarını, şehir plancılarımızı, mimarlarımızı kısacası ilgili tüm kurumları bu işin içine sokacağız. Hep istişare ederek bir çözüme kavuşacağız.

Toplantıya Bafra, 19 Mayıs, Yakakent ve Alaçam da görev yapan birlik ve kooperatif temsilcileri, ziraat odası başkanları ve muhtarlar katıldı.Büyükşehirden Nohutta Üretimi Artıracak Proje

24.07.2017 08:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yerli üretimi artırmak ve Türkiye nin nohut ithalatının düşürülmesine katkı vermek amacıyla çok önemli bir projeye imza attı. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında çiftçilere ücretsiz nohut tohumu dağıtarak ektiren belediye, hasat mevsimini bekliyor.
Nohutta yerli üretimi artırmak suretiyle ithalat rakamlarının düşmesine ve çiftlerin gelirlerinin artmasına katkı vermek isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bölgede nohut üretimini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bu amaçla başlattığı proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, Vezirköprü ilçesinde nohut yetiştiriciliğini artıracak. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığı ile alınıp denemelerini yapılan tohum çeşidinin hastalıklara karşı dayanıklı ve bölgeye uyumlu olduğu tespit edildi. Ardından alınan 5 ton nohut tohumu, Vezirköprü ilçesinde üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı.Yerli üretimin ülke ihtiyacını karşılayamaması sebebiyle Türkiye, nohut ithal ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) in verilerine göre geçen yıl 30 bin 446 ton nohut ithal edilirken, 22 bin 884 ton da ihracat yapıldı. 2016 yılında en fazla nohut Meksika dan alındı. Meksika'dan 10 bin 882 ton nohut ithal edilirken, bu ülkeyi sırasıyla 7 bin 476 ton ile Hindistan, 4 bin 156 ton ile Kanada, 2 bin 48 ton ile Arjantin, 2 bin 46 ton ile Rusya, 2 bin 9 ton ile ABD, 467 ton ile Bulgaristan,  400 ton ile Yunanistan ve 320 ton ile İtalya izliyor. Nohut ithalatına ise 39 milyon 866 bin dolar ödendi. 31 milyon 81 bin dolar gelir elde edilen ihracatta ise Irak başı çekiyor. Irak a 3 bin 513 ton, Pakistan'a 2 bin 736 ton, Hindistan'a 2 bin 442 ton, Suriye ye 2 bin 42 ton ve Almanya'ya bin 203 ton nohut ihraç edildi.

İlçede ilk etapta 3 dönüm araziye ekilen tohumlar çiçeklendi. Hasadı ağustos ayı başında yapılacak nohuttan dönüm başına yaklaşık 180 kilogramın üzerinde rekolte bekleniyor. Bu yıl yağışın bol olduğunu ifade eden nohut üreticileri, yüksek verim alacaklarını umut ettiklerini söyledi. Üretici Tuncay Öztürk, ilk denemenin başarıyla sonuçlandığı kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na teşekkür eden Öztürk, 3 dönüm arazide ortalama 500 kg nohut hasat edeceklerini belirterek, gelecek yıl ekimi artıracaklarını vurguladı.

Vezirköprü de nohut yetiştiriciliğini yaygınlaştırıp üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Nohut ihraç edilen bir ürün olmasına rağmen üretimin talebi karşılayamaması nedeniyle ithal ediyoruz. Biz de başlattığımız proje ile yerli üretimi artırmaya gayret ediyoruz. Karadeniz Araştırma Enstitüsü ve Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak çalışma yaparak tohum ihtiyacını biz karşıladık. Ekim yapacak çiftçileri ilçe tarım müdürlüğümüz belirledi, enstitü ise yetiştirilmesine yönelik teknik destek verdi. Ücretsiz verdiğimiz 5 ton tohum, arazilere ekildi. Gördüğümüz gibi arazide nohutta başarılı bir ürün var. Ortalama rekolte 180-200 kg arasında düşünülüyor. Türkiye ortalamasını yakalamış durumdayız. İnşallah bundan sonra başarılı şekilde devam ederek nohutun bölgede kalıcılığına, yaygınlaşmasına ve bölgemize has bir ürün olarak yetiştirilmesine devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.Samsun da Golf Oynayanların Sayısı Artıyor

19.07.2017 13:19

Deniz dolgusuyla oluşturulan Dünya nın ilk golf sahasına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü ne ilgi giderek artıyor.
Türkiye de ilk kez bir yerel yönetim yatırımıyla faaliyet giren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, standartların üzerindeki alt yapısıyla yoğun ilgi görüyor. Atakum sahilinde 300 dönüm açık alan üzerinde kurulu 9 çukurlu tesis, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için 18 çukura çıkarıldı. Saha genişliğini büyüterek 650 dönüme çıkaran Büyükşehir Belediyesi, alt yapı çalışmalarını tamamlarken, ilave parkurları da hazırladı.Türkiye de ilklere imza atan kulüp, hizmete girdiği bir yıllık süreçte handikaplı çok sayıda golfçüyü misafir etti. 7 den 70 e herkesin gelip üye olmadan golf oynayabildiği tesiste bu güne kadar 170 yakın öğrenci de ders aldı.

Türkiye Golf Federasyonu nun da (TGF) büyük önem verip desteklediği Samsun Golf Kulübü, her özelliği ile göz kamaştırıyor. Zorluğu seven profesyonel golfçüler için Karadeniz in ilk ve tek modern Links golf sahasına sahip kulüp, 3 bin metrekarelik kapalı alanıyla misafirlerine benzersiz deneyimler sunuyor. USGA standartlarına uygun olarak ünlü golf mimarı Kevın Ramsey tasarlandığı tesis, modern fitness salonunu ve dünya mutfağının bütün lezzetlerinin tadılabileceği restoranını da içinde bulunduruyor.

15 Temmuz 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun katılımıyla hizmete giren tesis, bir yılda 250 ye yakın handikaplı golfçüyü misafir etti. Kulüp Müdürü Oytun Biren nin sorumluluğu ve Samsun Golf Direktörü Hamza Hakan Sayın ile antrenör Osman Nallı nın öncülüğünde bugüne kadar 170 öğrenciye golf dersi verilirken, talep ise giderek artıyor. İşitme Engelliler Olimpiyatı yoğunluğu sebebiyle derslere ara verilirken, ders alacak öğrenci sayısının yapılan rezervasyonlar kapsamında ağustos ayı itibariyle 300 e çıkacağı öngörülüyor.

Üyelik şartı aranmaksızın isteyen herkesin gelip golf dersi alabileceği kulüp, olimpiyatlar dolayısıyla gelen golfçüleri ağırlamaya başladı. İstanbul, Ankara, Antalya ve Bodrum dan Samsun a gelen handikaplı 200 golfçü, tesisi inceleyip sahanın kondisyonunu test ediyor. Kulüp hizmetlerinden memnun kalıp yatırımı çok beğendiklerini ifade eden misafir golfçüler, böyle bir tesisi Samsun a kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı tebrik ettiklerini söylüyor. Handikaplı golfçüler, olimpiyattan sonra da Samsun a gelip golf oynayacaklarını belirtiyor.

Tesis hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Tüm özellikleri bakımında tesisimiz ve sahamız, Türkiye standartlarının üzerindedir. Şuan gidişatımız, talepler çok iyi durumda. Kış aylarında başlayan talepler ve ders almak isteyenlerin yaptırdıkları rezervasyonlardaki artış, bizleri memnun ediyor. Gerek yurt içinden gerekse şehir dışından gelecek misafirlerimiz, üye olmaksızın rezervasyon yaptırarak gelip golf oynayabiliyor. Dersler sırasında ekipmanlarımızı ücretsiz veriyoruz. şeklinde konuştu.

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez branş olarak denenecek golfe ev sahipliği yapacaklarının altını çizen Biren, Olimpiyat sebebiyle kulüp olarak biz de 5 sporcumuzu olimpiyata hazırladık. Oyuncularımız aynı zamanda işitme engelli golfçülerle yarışacak ülkemizin ilk milli takım sporcularıdır. Hamza hocamızın yoğun çalışma programıyla sporcularımız yorucu ve başarılı bir hazırlık dönemi geçirdi. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, madalya kazanacağız. ifadelerini kullandı.

7 ALTIN 2 GÜMÜŞ MADALYA KAZANILDI

Türkiye Golf Federasyonu nun düzenlediği Yerel Yıldızlar ve Minikler İstanbul Bölgesi Turnuvası na katılan Samsun Golf Kulübü sporculardan minikler kategorisinde 5, yıldızlar kategorisinde 2 olmak üzere toplamda 7 altın 2 de gümüş madalya kazanarak büyük başarı elde etmişti.Taşköprü Sarımsağına Rakip Samsun dan Çıktı

19.07.2017 13:16

Yüzyıllar boyunca birçok hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılan sofraların vazgeçilmez şifa deposu sarımsakta söz sahibi olan Kastamonu Taşköprü ye rakip Samsun dan çıktı.
İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip sarımsak, Türk mutfağının en önemli besinleri arasında yer alıyor. Koku ve tadıyla çeşni katması için birçok yemeğe, meze ve turşuya katılarak tüketilen sarımsak, modern tıbbın çare olamadığı durumlarda insanları hastalıklardan koruyup şifa olmaya devam ediyor. Beyaz Altın olarak nitelendirilen sarımsak, başta kanser ve kalp damar hastalıkları olmak üzere sayısız hastalığa karşı direnç sağlıyor.Vezirköprü ilçesinde yürütülen proje kapsamında bölgeye adaptasyonu uygun çıkan sarımsağın ilk hasadı yapıldı. 6.5 dönüm araziye dikilen sarımsakda kalite ve rekolte ise tahminin üzerinde gerçekleşti.

Çevre şartlarına iyi adapte olabilmesinden dolayı Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen sarımsakta en ünlü şehir ise Kastamonu.  Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın yürüttüğü Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi ile ilçe çiftçileri, Kastamonu / Taşköprü ye rakip oldu.

Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın tohum, Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü nün de teknik destekleriyle geçen yıl muhtelif köylerde sarımsak eken çiftçiler, mahsulün hasadına başladı. Karacaören köyünde tarım arazilerinin 6.5 dekarına deneme amaçlı ilk kez sarımsak eken çiftçi Tuncay Öztürk ile Mümin Koralay, acemi olmalarına rağmen kalite ve rekoltenin tahminlerinin üzerinde olduğunu söyledi.

Kavun ve karpuz yetiştiriciliği yapan çiftçi Tuncay Öztürk, fiyatının yüksek oluşundan dolayı ilk kez sarımsak ektiklerini belirterek, Vezirköprü sarımsağının Taşköprü’ye göre daha kaliteli ve verimli olduğu iddiasında bulundu.  Öztürk, Sarımsak denilince akla Taşköprü gelir. Ama aynı iklim koşullarına ve yöresel özelliklere biz de sahibiz. Çalışmalarına geçen yıl başladık. Taşköprü’ye gidip arazilerde incelemelerde bulunduk. Tohumumuzu Büyükşehir Belediyemiz temin etti. Biz de arazimize ektik. Verim ve kalite aynı. Tek farkımız, orada ekim bizden fazla.  Pazarını bulup sattığımızda daha çok ekeceğiz. Yakın zamanda da onları geçeriz. Çünkü Taşköprü de su çok yetersiz ve işçilik pahalı. Burada işçilik 20 TL ise orada 70 TL. Artı ilçemizde burada su bol ve ucuz. Yapılan analizlere göre bizim sarımsağımız Taşköprü ye oranla daha verimli ve kaliteli. İnşallah ilçemizde ekimi daha da yaygınlaşacak ve sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak. diye konuştu.

Tütün, pancar ve ayçiçeği yetiştiricisi çiftçi Mümin Koralay ise dekar başına en az 750 kg sarımsak almayı beklediğini kaydetti. Koralay, Belki daha da fazla olacak. Normalde dekar başına 1 tona kadar çıkıyor. Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun tohum desteği verdi. Deneme amaçlı sarımsak ektim. Verim beklediğimizden yüksek oldu. Seneye de ekimine devam edeceğiz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinden Allah razı olsun. Tohumu verdikten sonra da çok kez geldiler. Çok yardımcı oldular. İlk kez ekmemize ve acemi olmamıza rağmen rekolte çok güzel oldu. Gelecek yıllarda daha da güzel olacak. Bu yıl büyük tecrübe edindik.  ifadelerini kullandı.