Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Bu Topraklarda Güçlü Olmamız Lazım

01.03.2017 08:55

Samsun Valiliğince düzenlenen muhtarlarla istişare toplantısında Atakum İlçesi muhtarlarına hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; Bu topraklarda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak da çok çalışıp çok üretip zengin bir Türkiye yi yaratmaktan geçiyor. Bunun başka bir çaresi yok. Dedi.

DİKEY YAPILAŞMADAN UZAKLAŞMAMIZ GEREKİYOR

Toplantıda  muhtarlara hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem hattının Tekkeköy e kadar uzatıldığını anımsatarak, Bu durum giden ve gelen yolcu sayısını 10000 yolcu kadar arttırdı. Sadece geçen hafta kitap fuarı nedeniyle cumartesi günü 20000 yolcu taşıdık. Değerli arkadaşlar bu bizim şehrimizin olumlu yönde gelişme dinamiklerinin düğmesine basılmış olduğunu ve bu gelişmenin olumlu yönde gittiğini gösteriyor. Yapmamız gereken bir şey daha var; özellikle Atakum da betonlaşmanın, yüksek katlı binaların yapımından uzaklaşıp daha çok bahçeli ve yeşil alanı bol konutlar yapmamız gerekiyor. İnsanı topraktan ve doğadan uzaklaştıran bu dikey yapılaşmadan vazgeçip daha alçak, daha geniş alanlara yayılmış, daha ferah, perspektifi ve silüeti daha çağdaş şehirler yapmamız gerektiğini söylemek istiyorum. Atakum bu şansı kaybetmiş bir yer değil, onun için yeni gelişen Altınkum, Çatalçam ve Taflan da buna çok dikkat ediyoruz. Dedi.

 ATAKUM UN ALTYAPISI İÇİN 3 YILDA 164 MİLYON LİRA

2014 yılında 69 milyon TL kanal hizmetlerine para harcandığını dile getiren Başkan Yılmaz;    Kuruzeytin ve Çobanlı deresi gibi dereleri resmen DSİ nin de değerli katkılarını alarak taşkın setleri yaparak, kanalları istinat duvarları ile islah edip kontrol altına alma işine harcadık bu kadar parayı. Size bir şey daha söyleyeyim; sadece 2014 yılında harcadığımız bu. 2015 te 15 milyon, 2016 da 17 milyon, toplamda yani bu 3 yılda 102 milyon lira para harcamışız sadece Atakum daki kanal işlerine. Su işlerine 12 milyon 600 bin lira para harcamışız yani geçtiğimiz 2,5 yıl içerisinde. Atakum un altına 114 milyon 600 bin lira para harcamışız. Bu sadece SASKİ nin yaptığı iş.  Büyükşehirin yaptığı işte 49 milyon 900 bin lira. Yani sadece Atakum a 164 milyon para harcamışız, helali hoş olsun. Şimdi Altınkum  da büyük atık su arıtma tesisi yapıyoruz. 16 milyon 937 bin lirada buraya harcayacağız. Yani artık Altınkum, Çatalçam ve Taflan da evlerin arkasında fosseptik çukuru olmayacak. Soruyolar ya buralar Büyükşehir oldu da ne oldu, eski özel idare durumundan farklı ne oldu sanki diyenlere, şimdi söylüyorum asla o kurumu kötülemek için söylemiyorum, o sistemde onlarında yapacakları bu kadardı. Biz Allah ın izniyle bu çalışmalara devam edeceğiz, daha güzel işler için hep birlikte çalışacağız. Herkes birilerine yapacağı işi havale ederek değil, herkes elini taşın altına koyarak sorumluluk alarak, sorumluluklarını yerine getirerek bu ülke için çalışacak. Ancak böyle bir yerlere gelebiliriz. Diye konuştu.

BU TOPRAKLARDA GÜÇLÜ OLMAMIZ LAZIM

Gün içerisinde imkân varsa birden fazla iş yapmak ve farklı işlerle çalışarak kazancı artırmak çabası içinde olunması gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bunu hatırlatıyorum. Yarınların daha iyi olması için çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz 15 Temmuz hadisesini gördük. Güçlü bir ülke olmamamız halinde bizi yok etmek isteyecekler. Etrafımızda bu coğrafyadaki yükselen güçlü bir Türkiye nin olmasını istemeyen unsurlar cirit atıyorlar. Bu unsurlara karşı biz falan yerde petrol var onu çıkaracağız, filan yerde maden var onu çıkarıp köşeyi döneceğiz gibi bir hesabımız var mı yok. Bu coğrafya jeopolitik olarak stratejik bir coğrafya. Atalarımızın bize bırakıp emanet ettiği bu topraklarda güçlü olmadığımız taktirde bizi tepeleyecekler. Onun için bu topraklarda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak da çok çalışıp çok üretip zengin bir Türkiye yi yaratmaktan geçiyor. Bunun başka bir çaresi yok. Diye konuştu.

VERİMLİ, DİNAMİK, ÜRETKEN BİR BELEDİYE

Konuşmasında Atakum da yapılan çalışmaları anlatan Başkan Yılmaz;  Bunlardan bir tanesi aşağı yukarı 70 milyon TL lik raylı sistem hattını üniversiteye çıkarma projesi, bir tanesi de 20 milyon TL lik Altınkum Çatalçam da yapacağımız batı su arıtma tesisi projesi. Şehir büyüdükçe diğer alt yapı yatırımları yapılacak. Yollar yapılacak. Yeni ihtiyaçlar olacak. Yeni koridorlar açılacak, yeni siteler oluşacak. Bunların bağlantı yolları alt yapıları yapılacak. Biz de bunlara yetişmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Samimi söylüyorum sineğin yağını çıkarmaya çalışıyoruz. Belediye sizin belediyeniz. Yani bir başka şehre gittiğinizde övündüğünüz Samsun Büyükşehir Belediyesi sizin belediyeniz. Onun için önümüzdeki süreç içerisinde daha kontrollü, daha üretken, daha verimli, atıl ve hantallıklardan uzaklaşmış, dinamik bir belediye yapma yönündeki çabalarımız devam edecek. Şeklinde konuştu.

16 NİSAN REFERANDUMU

Konuşmasının sonunsa 16 Nisan da yapılacak olan Anayasa referandumuna da değinen Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Önümüzde yaklaşan bir süreç var. 16 Nisan da bir referandum var. 16 Nisan referandumu Türkiye nin önemli dönüm noktalarından bir tanesi. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetilir hale gelecek. Şuan andaki bürokrasinin hantallığı, verimsizlik, vesayet gibi konuştuğumuz şeyler, bu sistemle çözülecek.

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde gerçekleştirilen toplantıya, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, İl Jandarma Komutanı Kıd.Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, belediye meclis üyeleri ve Atakum ilçesi muhtarları katıldı.Başkan YILMAZ: 2. Hatta 3. Devlet Üniversitesi Şart Oldu

01.03.2017 08:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Üniversitesi nde düzenlenen  28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel öncesi öğrencilerle birlikte üniversite yemekhanesinde yemek yedi.

19 Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un konuşmacı olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri  başlıklı konferans OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirildi. Konferans öncesi üniversitede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yemekhaneye giderek öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle birlikte sıraya girerek yemeğini alan Başkan Yılmaz daha sonra öğrencilerin masasına oturarak uzun uzun sohbet etti. Samsun un eğitim şehri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, Samsun umuzda on binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapıyoruz. Kentin yaşanabilir ve huzurlu olması öğrencilerin burayı tercih etmesinde öncelikli etken. Türkiye nin hatta ve hatta dünyanın her yerinden öğrenciler Samsun da okumayı tercih ediyor. Biz de onların rahat bir şekilde eğitim görmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak üstümüze düşeni yapıyoruz. Samsun da üniversite sayısını arttırmak için büyük çabalarımız var. 2. hatta 3. devlet üniversitesi Samsun umuz için artık şart oldu. Bunun için girişimlerimiz var. İnşallah kentimize yeni devlet üniversiteleri kazandıracağız. dedi.

Öğrencilerle yemekhanede edilen sohbetin ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş un onur konuğu olarak katıldığı 28 Şubat Darbesi Toplumsal Etkileri başlıklı panel gerçekleştirildi.Kurtulmuş, Başkan YILMAZ ı Ziyaret Etti

01.03.2017 08:46

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ı yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ederek, 15 Temmuz ve referandum süreci hakkında önemli mesajlar verdi. Herkesin milletin iradesine saygılı olması gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, Toplum olarak demokratik teamüllerimiz genişledikçe bir takım darbeci odaklarının da hevesleri kursağında kalacak. Bir takım çevreler de bu darbe araçları diyebileceğimiz odakları kullanma imkânını bulamayacaktır. Köprünün altından çok sular aktı. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye nin eski Türkiye olmadığını bu millet 15 Temmuz akşamı gösterdi. Çok ciddi şekilde canı pahasına direndi. 15 Temmuz da Türkiye uçurumun kenarından döndü” diye konuştu.Başkan Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’u Samsun’da ve Büyükşehir Belediyesi nde konuk etmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, belediye olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Raylı sistem hakkında da bilgi veren Yılmaz, Raylı sistem üniversitenin altına kadar çıkıyordu. Üniversite öğrencilerimiz araç değiştirme zorunluluğunda olmaları nedeniyle şu anda raylı sistemin üniversiteye kadar çıkarmak için ihale hazırlıkları içerisindeyiz. Muhtemelen 1,5-2 yıl içerisinde raylı sistemi üniversiteye kadar çıkaracağız. Raylı sistem daha önce Gar Kavşağı na kadar gidiyordu. Geçtiğimiz 1,5-2 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarla raylı sistemi Tekkeköy ilçesine kadar uzattık dedi.

Bu milletin bu coğrafyadaki en önemli güç olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Milletimiz küresel güçlerin oynadığı oyunlara müsaade etmeyecek. Hem tarihi birikimimiz hem de büyük bir gücümüz var. Hep beraber mücadele ederek çocuklarımızın geleceği için 16 Nisan da güçlü bir iradeyi ortaya çıkaracağız ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından belediye ziyaret defterini imzalayan Kurtulmuş a Başkan Yılmaz tarafından el işçiliği ile hazırlanan tablo hediye edildi.4 İL VALİSİ KENT MÜZESİ NDE

28.02.2017 12:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan  Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi nin açılışı gerçekleştirildi.
Serginin açılışında konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Uluslararası alanda çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. 33 ülkede dereceye girmiş resimleri hep birlikte gördük. 33 ülkeden katılım sağlayan çocuklarımız bu resimlerde kendi ülkelerinin geleneksel kıyafetlerini ve özelliklerini bir kağıt üzerine dökerek resmetmeye çalıştılar. Yapılan çalışmalarla birlikte çok değerli bir sergi ortaya çıktı. Çocuklarımızın çizgileriyle ortaya çıkan şaheserleri gördükçe insan sevginin ne demek olduğunu daha iyi anlıyor  dedi.Samsun Kent Müzesinde düzenlenen sergide toplamda 33 ülkeden 240 eser yer aldı. 10 ile 18 yaş arası farklı ülkelerden yarışmaya katılan çocukların yaptığı resim çalışmaları, katılımcıların beğenisine sunuldu.
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) toplantısı için Samsun da bulunan konuk valiler ile Samsun protokolü Samsun Kent Müzesini ziyaret etti. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi Salih Işık, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Tokat Valisi Cevdet Can, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, hem çocukların yaptığı resim çalışmalarını hem de müzedeki diğer eserleri inceledi.Konuk Heyet Kuş Cenneti ne Hayran Kaldı

24.02.2017 07:53

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından, Elektronik İzleme Sistemine Geçişte Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Eşleştirme Projesi kapsamında Samsun a gelen yabancı heyet temsilcilerine yönelik Samsun Bafra ilçesinde bulunan ve UNESCO Geçici Miras Listesine giren Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine gezi düzenlendi.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Soğukpınar ın rehberlik yaptığı gezide, konuklara Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar sonucu Samsun a kazandırılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin Karadeniz sahilinde tabii özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alan olduğu, deniz, ırmak, göl, kumul, sazlık, bataklık, orman ve tarım alanları gibi hayat ortamlarının sağlıklı bir ekosistem içesinde bir arada bulunduğu, bu durumun Kuş Cennetine biyolojik bakımdan zenginlik ve çeşitlilik sağladığı anlatıldı.

TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK MANDA SÜRÜSÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Deltanın koruma altına alınmasıyla birlikte kuş türü popülasyonunda ve yılkı atlarının sayısında artış olduğunu anlatan Başsavcı Vekili Soğukpınar, Kızılırmak Deltası Türkiye de bulunan 450 kuş türünden, 350 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye deki en büyük manda sürüsü ve yabani yılkı atlarını burada görmek mümkün. 17 bin baş manda var. Bu mandalar deltanın içindeki 7 gölde yaşıyor. Mandalar yazın göle girerek çamura bulanıyorlar. Buradaki çamur onlar için doğal bir güneş kremi aslında. Yine bu gölde çok sayıda balık türü yaşıyor. Eskiden buralarda elektrikli avlanma yapılıyordu. Artık bu bölgenin tamamında avcılık kesinlikle yasak diye konuştu.

Gezide Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çeşitli tesisler, gözlem kuleleri, hayvan rehabilitasyon merkezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi, Cernek Halkalama İstasyonu, Subasar Ormanı gezildi ve konuklara kıl çadırında yöresel lezzetler ikram edildi. Kızılırmak Deltası na hayranlıklarını dile getiren yabancı heyet Samsun da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı da teşekkür ettiler.