Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Arıcılığa Büyük Destek

24.04.2017 08:53

Arıcılıkta büyük kayıplar yaşanmasına neden olan hastalık ve virüslerle mücadeleye karşın kaliteli ve etkili genç ana arı üretimi konusunda harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine ana arı çiftleştirme kovanı dağıttı. Yaklaşık 11 bin TL tutarındaki bin 476 adet çiftleştirme kovanı, düzenlenen törenle 738 üreticiye teslim edildi.
Samsun Tarım İl Müdürlüğü nde düzenlenen konferansa Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Rasim Kaplan, akademisyenler ile arıcılar katıldı.Dünya genelinde arıcılığın geleceğini büyük tehlikeye düşüren ve toplu ölümleri tetikleyen hastalıklar, Türkiye de de büyük risk oluşturuyor. Arıları öldürüp kovanları hızla telef eden hastalıklar, virüsler ve bunlara karşı etkin mücadele metotlarıyla ilgili Sağlıklı Arı Mutlu Arıcı konferansı düzenlendi.

Arıcılığın geleceğinin tartışıldığı konferansa konuşmacı olarak katılan Samsun Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Uzmanı Veteriner Hekim Mithat Kurt, Türkiye de arı ölümlerinin sebep olan nedenlerin başında hastalık ve bulaşan virüsler, bilgisizlik ve arılardaki direnç düşüklüğü, profesyonel arıcılık yapılmaması olduğunu söyledi. Arıcıların ucuz diye aldıkları merdiven altı kovanların hastalık taşıdığının altını çizen Kurt, virüs ve hastalıkların diğer kovanlara bulaşmasıyla arılarda toplu ölümler yaşanabildiğini kaydetti.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Arıcılık Geliştirme-Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Levent Aydın da son yıllarda arılarda artan Varroa ve Nosema hastalıkları ile bunlara karşın uygulanacak tedavi ve mücadele metotları hakkında brifing verdi. Kovanlarda görülen virüslerin genellikle sudan bulaşan bakterilere bağlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aydın, arıcıların bilinçli olmaması, profesyonel yetiştiricilik yapmaması ve etkili mücadele yöntemlerini uygulamaması halinde Türkiye arıcılığının gelecekte büyük sağlık problemleri ile baş başa kalacağını vurguladı.

Genç ana arı ve koloni üretiminde Türkiye nin Dünya da ikinci sırada olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise arıcılardan profesyonel ve kaliteli arıcılık yapmalarını beklediklerini ifade etti. Bilim ve teknik yerine maddiyatın ön planda tutulup korsan arı ve petekler kullanılmasının arı ölümlerine neden olduğuna dikkat çeken Arlı, Biz arıcılıkta ülkemizi birinci sıraya çıkarmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bütçelerimizi üretenlere daha çok ayırmayı prensip edindik. Kim profesyonelce, bilime ve tekniğe inanıp, bunlardan istifade ederek üretim yapıyorsa kaynaklarımızı daha fazla kullandırıyoruz. Sizlerin ucuz diye merdiven altı petek ve kovanları alarak arı ölümlerine neden olma hakkınız yok. Çünkü arının olmaması canlının kalmaması demektir. Onun için bu işi yapıyorsanız profesyonelce yapacaksınız, yetişemediğiniz yerde de biz size destek olacağız. Allah size bu sezon bol bal ve kazanç versin.  ifadelerini kullandı.

Konferansın ardından arı yetiştiricilerine genç ana arı çiftleştirme kovanı dağıtımı yapıldı. Arı yetiştiricilerine çiftleştirme kovanlarını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile akademisyenler teslim etti.Başkan YILMAZ: En Temel Hassasiyetimiz Çevre

24.04.2017 08:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yüzde 100 temiz Karadeniz için yapılan ve en büyük çevre yatırımlarından biri olan Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinin ardından ilçeler için de düğmeye bastı. Önümüzdeki iki yıl içerisinde atık su arıtma tesisi olmayan ilçeler de tesise kavuşuyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi ile Samsun’dan Karadeniz e tek damla kirli su akmıyor ve geri dönüşü sağlanıyor.

EN BÜYÜK HASSASİYETİMİZ ÇEVRE

Büyük bir çevre yatırımı olan atık su arıtma tesislerini şimdi tüm ilçelerde hayata geçireceklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da ki tesisimiz sayesinde bir damla kirli su bile denize gitmiyor. Şimdi biz bu çevre yatırımını tüm ilçelerimizde hayata geçiriyoruz. Atık su arıtma tesisi olmayan 19 Mayıs, Yakakent, Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı, Kavak ve Ladik in projeleri hazır. Önümüzdeki iki yıl içerisinde bu ilçelerimiz atık su arıtma tesislerine kavuşacak. Tek bir damla pis suyun çevreye doğrudan aktarılmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü modern ve çağdaş kentler arıtması olan kentlerdir. Çok şükür bu destinasyonu şimdi tüm ilçelerimizde hayata geçiriyoruz. Büyük bir hamle başlattık ve bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortak çalışmalar yürütüyoruz diye konuştu.

ATIK SU ARITMA TESİSİ OLMAYAN İLÇE KALMAYACAK

Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz projelerde en temel hassasiyetimiz çevre diyen Başkan Yılmaz, Ne pahasına olursa olsun Karadeniz imizi atıksu kaynaklı kirlilikten koruyacağız. Çevre hassasiyetine dönük başlattığımız bu çalışmalarla hedefimiz atıksu arıtma tesisi olmayan ilçe bırakmamak ifadelerini kullandı.Büyükşehirden Çocuklar İçin 23 Nisan Şenliği

19.04.2017 08:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle çocuklara yönelik bir program hazırladı.
Eğlence programı kapsamında 23 Nisan günü, 19 Mayıs İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterisi yapılacak. Emrullah Efendi Ortaokulu Ritim Grubu, muhteşem gösteriyle yine nefes kesecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Çocuk Bölümü ve Tiyatro Çocuk Bölümü de gösterileriyle çocuklara eğlenceli dakikalar yaşatacak. Masalcı Dede, çocuklara Masal Masal İçinde Masal Müze İçinde konulu masallar anlatılıp, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları tanıtılacak.Geleneksel 23 Nisan Şenliği adıyla düzenlenen ve  Samsun Kent Müzesi tarafından organize edilen etkinlikte çocuklar unutulmaz anlar yaşayacak.

23 Nisan Pazar Günü Samsun Kent Müzesi nde yapılacak etkinlik saat 14.30 da başlayacak.
Başkan YILMAZ: Mavinin ve Yeşilin Güzelliğini Samsun da Yaşayın

19.04.2017 08:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun turistik bir şehirde olması gereken tüm özellikleri artık bünyesinde barındırıyor. Yerli yabancı tüm misafirleri mavinin ve yeşilin güzelliğini yaşamak adına şehrimize bekliyoruz dedi.

AVANTAJLARI BÜYÜK BİR KENTİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tüm Türkiye’de bu yaz turizm sezonundan büyük beklentilerin olduğunu ifade ederek, Bacasız sanayi turizm ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden birisi. Turizm kaynaklarına sahip olan ve bu kaynaklarını tanıtıp kullanabilen şehirler, hem ülkesinde hem de dünyada bir farklılık yaratarak öne çıkma imkânına sahip oluyor. Samsununuz son yıllarda gerçekleştirdiği altyapı yatırımları ve büyük gayretlerle gün yüzüne çıkartılan gizli kalmış doğal ve kültürel hazineleriyle artık bu alanda iddialı bir kent olmayı hak ediyor. Dedi.

Başkan Yılmaz, Samsun un Allah ın lütfettiği şanslı ve avantajlı bir coğrafyada yer aldığını belirterek, Denizimiz var, Havamız var, tadına doyum olmayan doğal güzelliklere sahibiz. Bugün ilçeleriyle birlikte ele aldığınızda size gelen bir misafirinizi 1 hafta 10 gün de gezdirip bitiremeyeceğiniz, keşke biraz daha vaktimiz olsaydı da biraz daha kalabilseydik dedirteceğiniz bir zenginliğimiz var. Kim turizmin hangi farklılığından hoşlanıyorsa hitap edebilecek farklılaşmış bir turizm çeşitliliğimiz var. Denizi, kumu, güneşi mi seviyorsunuz; bu sene 7 noktada dalgalanan ve sayısını çok yakında 2-3 katına çıkartacağımız mavi bayraklı plajlarımız sizi bekliyor. Doğasever birisiyseniz yaylalarımız, ormanlarımız, kanyonlarımız UNESCO geçici miras listesinde yer alan dünya güzeli Kuş Cennetimiz, göllerimiz ve şelalelerimiz sizi bekliyor. Tarihi ve kültürel ögeler mi size cazip geliyor; müzelerimiz, tarih kokan ilçelerimiz, mahallerimiz sizi bekliyor. Spor turizmine mi önem veriyorsunuz; Golf’ten atıcılığa, bowling den bisiklete, kano dan yamaç paraşütüne, buz pateninden kayağa kadar doğa sporlarının hemen hemen hepsine çok rahat ulaşabilirsiniz.  Şeklinde konuştu.

KONAKLAMA VE SAĞLIK TURİZMİ

Samsun da 10 yıl öncesine kadar konaklama tesisleri açısından önemli bir eksikliğin olduğunu da anımsatan Başkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı; Eğer turizmde bir iddia taşıyorsanız gelen misafirin en iyi ve konforlu şekilde konaklamasını da sağlamanız gerekiyor. Belki bu konu da biraz geciktik ama son yıllarda bu eksikliğimizin giderilmesi adına her türlü fedakârlığı yaparak ve yatırımcının önünü de açarak büyük mesafe kat ettik. Artık bu konuda mahcup olmadan her türlü gelir düzeyinden konuklarımızı ağırlayabilecek konaklama tesislerine sahibiz ve bunun deva mı da olacak. Öte yandan son zamanlarda sağlık turizmi denilen önemli bir turizm dalı da var biliyorsunuz. Samsun sağlık altyapısı olarak da hem Karadeniz in en modern ve gelişmiş şehri hem de bu konuda iddialı bir konumda. Biz bu avantajımızı ve diğer saydığım avantajlarımızı da iyi tanıtabilirsek ki bunu çok önemsiyorum, şehrimizi hak ettiği konuma biraz daha yaklaştırmış olacağızŞehri Nakış Gibi İşleyen Fabrika

19.04.2017 08:08

Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası nı ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kayaların üzerine çıkarak taş kesim çalışmalarını yerinde inceledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kurduğu Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası hem şehrin doğal parke ile dekoratif taş ihtiyacını karşılanıyor, hem de istihdam ve tasarruf sağlıyor.

2007 yılında 20 bin metre kare alan üzerine kurulan ve 150 milyon TL tutarındaki makina parkına sahip tesisi sık sık ziyaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimizin her noktasındaki taş ihtiyacı bu fabrikadan sağlanıyor. Kentimizin ihtiyaç duyduğu ihtiyacı dışarıdan satın almayarak büyük bir ekonomik tasarruf sağlıyoruz. Sadece ekonomik açıdan bir katkı değil estetik açıdan da şehrimizin çehresini değiştiriyoruz. Büyük kaya parçaları burada bir sanat eserine dönüştürülüyor dedi.

İŞSİZLİK GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRDİK

Tesiste günlük 60 ton taşın işlenerek kullanıma hazır hale getirildiğini belirten Başkan Yılmaz, istihdama sağladığı katkıya da dikkat çekerek, Fabrikada yöre halkının çoğunlukta olduğu 70 kişi çalışıyor. Buradaki gençlerimize de iş kapısı oldu diyebiliriz. İş bulmak için Samsun dan giden gençlerimizin çoğu bu fabrikayı buraya açtığımızda geri dönüp burada işe başladılar. İşsizlik göçünü tersine çevirdik diyebiliriz ifadelerini kullandı.