Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİ EN ETKİN ŞEKİLDE İCRA EDİYORUZ

06.11.2020 07:47

AK Parti 7. Olağan İl Kongresinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunu her alanda gerçekleştirecekleri projelerle birlikte yepyeni bir çehreye kavuşturacaklarını ifade ederek Seçim kampanyamızın ana teması olan gönül belediyeciliğini en etkin ve verimli şekilde icra etmek üzere yola çıktık dedi.

AK Parti 7.Olağan İl Kongresi Samsun 19 Mayıs Stadı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılımı ile gerçekleşti. Samsun 19 Mayıs Stadyumu kongre öncesi süslendi. Birçok bayrak, fotoğraf ve pankartın asıldığı statta, kongreye katılım sağlayan davetliler, fiziksel mesafe kuralına uygun olarak konumlandı. Kongrenin yapılacağı stada ayrıca, Artık Türkiyede hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, Vesayetten, bağımsızlığa, Kurtuluştan şahlanışa gibi pankartlar asıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın kongreye katılmasından önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, stadı dolduran partililere bir konuşma yaptı.
GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNi EN ETKİN VE VERİMLİ ŞEKİLDE İCRA EDİYORUZ
Bu kongremiz bundan sonraki süreçte de Samsunun üzerine düşeni yapmasına vesile olacaktır diyerek sözlerine başlayan Başkan Mustafa Demir, Kurucu il başkanlığı, 3 dönem milletvekilliği, 5 yıl komisyon başkanlığı, bakanlık. Bir aradan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kentimize, ülkemize ve sizlere hizmet etmeyi yaradan nasip etti. 31 Mart seçimlerine döndüğümüzde o gün biz özellikle hemen hemen her alanda potansiyeli olan şehrimiz için sanayiden, trafiğe, istihdamdan, kentsel dönüşüme, kırsal alt yapıdan, turizme kadar ilçeleriyle birlikte tüm projeleri masaya yatırdık. O günkü seçim kampanyamızın ana teması olan gönül belediyeciliğini en etkin ve verimli şekilde Samsunda icra etmek üzere 200ün üzerinde projeden seçtiğimiz 86sını seçim kampanyasında lansman olarak sunmuştuk dedi.
BAYRAĞI EN YUKARI DİKMEK ÜZERE YOLLARA DÜŞTÜK
31 Marttan sonra görevi devralır almaz, tüm projeleri etkin ve vizyoner bir şekilde hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını dile getiren Başkan Demir, Görevi devraldığımız Zihni Şahin başkanım burada. Daha önce Samsunda 4 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan Yusuf Ziya Yılmaz başkanım burada. Geçmiş hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bayrağı oradan aldık, ulaşılması zor yerlere dikmek üzere yollara düştük. Değerli hemşehrilerim, değerli yol arkadaşlarım; o günden bugüne şunu gönül rahatlığı ile ifade ediyorum ki; pandemi sürecine rağmen beklediğimizden çok iyi bir yerde olduğumuzu söyleyebilirim” diyerek, Sanayi alanları oluşumda genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimizin de destekleriyle inşallah yıl sonuna kadar 3 bin dönümlük yeni OSByi Samsun’a kazandırıyoruz. Havza ilçesi Bekdiğinde bin dönüm organize sanayiyi 10 bin dönüme çıkarıyoruz. Vezirköprüde 3 bin dönümlük yeni OSB çalışmasını da devam ettiriyoruz ifadelerini kullandı.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ
İzmirde yaşanan depreme değinen ve hayatını kaybeden vatandaşlara Allahtan rahmet dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum. Üzücü haberler peş peşe geldi. Benim 5 yıl komisyon başkanlığında komşuluk yaptığım Burhan Kuzu hocamız hakkın rahmetine kavuştu. AK Partiye, ülkeye çok iyi hizmeti geçmiş bir abimizdi. Eski başbakanlarımızdan Mesut Yılmaza da Allah gani gani rahmet eylesin diyerek şunları söyledi:
İzmir depremi bir kere daha bize hatırlattı ki sağlıksız yapılaşma depreme dayanıksız kent dokularını bir an önce değiştirme ve dönüştürmenin ehemmiyetini bir kere daha gözler önüne serdi. Tam da bu kapsamda Samsun, Türkiyede nüfusuna göre kentsel dönüşümde en fazla çalışma yapması gereken kentlerden birisidir. Hemen göreve gelir gelmez bu konudaki çalışmaları başlattık. Bugün gönül rahatlığı ile şunu ifade edebiliyoruz. Canik Soğuksu, hemen yanında Yeni Mahallede 700 konutlu kentsel dönüşüm projesi başladı. Akabinde İlkadım bölgesinde kentsel dönüşüm alanlarına dönüştürülecek 1400 konutluk 2 projeyi toplu konut idaremiz ihale etti. Sözleşmeyi yaptı, yıl sonuna kadar inşasına başlıyoruz. Yetmedi, etkin sanayi dönüşüm projelerinden birisi olacak olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin dönüşümü ile alakalı Toybelen mevkiinde ülkemizin en nitelikli projelerinden bir tanesini yine toplu konut idaresi ihale etti. Bir hafta 10 gün içeresinde ihale kesinleşecek. Yılsonuna kadar da inşasına başlayacağız. Bu projeler ve diğer bize katkılarından dolayı şehircilik bakanımız Murat Kurum ve çalışma arkadaşlarına sizler adına teşekkürlerimi ve şükranlarımızı sunuyorum. Yaptığı hizmetler Samsunda hep hayırla yad edilecektir. Bu kapsamda sayın genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimize de tüm projelerimizde Ankaradaki katkılarından dolayı huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.
TRAFİK SORUNUNU TARİHE GÖMÜYORUZ
Trafik sorununun çözümüne yönelik projelerden de söz eden Başkan Mustafa Demir, Aselsan ile yapılan çalışmalara değinip şöyle konuştu:
Akıllı şehirler kapsamında teknoloji ve yazılım sistemleri kullanılarak trafik sıkışıklığını yüzde 52 rahatlatacak olan çalışmamız şuan İçişleri Bakanlığı’nda onayda. Onay gerçekleştiğinde 2021 yılında Samsunda bu alanda trafik sorununu önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonda büyük ölçüde rahatlatacak projeyi hayata geçiriyoruz. Bununla bağlantılı olarak Samsun merkezde mekanik otopark dediğimiz Subaşı Meydan Projesinin ihalesini yaptık. 2021 yılında bambaşka bir Subaşına şahit olacağız. Anakent İş Merkezinin bildiğiniz gibi kamulaştırma çalışmalarını tamamlıyoruz. Önümüzdeki yıl ihalesini yapıp 2022 yılında onu da kentimize kazandıracağız. Saathane bölgesi 7 yıldır kapalıydı. Geliştirdiğimiz projelerle yılsonuna kadar ilk etabını ihale ediyoruz. İkinci etabını da 2021 yılı sonunda. Bambaşka bir tarihi dokuyu gün yüzüne çıkartıyoruz. 31 Mart seçimlerinde ki en önemli projelerimizden biri de eski Bafra Garajı diye bilinen AKM yanına ilçeler ve mahalleler minibüs terminalini 2021 yılında ihale edip Samsunun hizmetine sunacağız. Merkezdeki otopark sorunlarını tamamen tarihe gömmek üzere Çiftlik Caddesinin altında ve üstünde iki tane adayı tespit ettik. Kamulaştırmayı yapıyoruz. Oralarda otopark problemini kalıcı olarak çözüyoruz. Canik’te iki tane adada bu çalışmayı yürütüyoruz. Samsun otopark ve trafik sorunlarını çözmüş yeni bir tarihi dokuya kavuşmuş, cephe ve sokak sağlıklaştırması ile birlikte yepyeni bir vizyona inşallah çalışmalarımızla taşınmış olacak.
SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞACAK
SASKİ çalışmalarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık. Batı bölgesinde 19 Mayıs, Bafra, Alacam ve Yakakent. Şu anda yaptığımız çalışmalarla birlikte 2021 yılı sonuna kadar büyük çapta problemleri çözüyoruz. Salıpazarı barajının yapılması, oradaki isale hatlarının gerçekleşmesiyle birlikte 2024 yılında Samsunun 17 ilçesi 1250 mahallesinde bütün su problemlerini tarihe gömüyoruz diye konuştu.BÜYÜKŞEHİR, KAYALARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR. CİRO 14 MİLYONA ULAŞTI

30.10.2020 12:39

Tonlarca ağırlıktaki dev kayaları işleyerek estetik ve sanatsal ürünlere dönüştüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yurt içi pazarının ardından ihracata da başladı. 10 ayda 14 milyon TL ciroya ulaşarak önemli başarıya imza atan belediyenin satışının yüzde 20’sini ihracat oluşturuyor.

Kaldırım ve parke taş ihtiyacını karşılamak için Sarıışık köyü adalar mevkiinde 20 bin metrekarelik arazi üzerinde faaliyet gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Tesisi, granit, andezit, bazalt ve mermer gibi doğal kayalardan taş sanat eserleri üretiyor. Büyük bir sanat atölyesine dönüşen tesis, günden güne gelişerek farklı tasarımlarla ürün çeşitliliğini artırıyor. Şehrin estetiğine katkı sağlayan tesiste üretilen sanatsal esere ve şehir mobilyalarına duyulan talep de her geçen gün artıyor.

Blok olarak çıkarılan ve vinçlerle kamyonlara yüklenerek tesise getirilen kayalar, kullanılacakları alanlara göre dev testerelerde istenen kalınlık ve derinliklerde kesiliyor. Tabakalar haline getirildikten sonra kaldırım plak taşı, bordür, yağmur oluğu ve tuğlaya dönüşen taş, çevre peyzajına, yürüyüş yollarına, otoparklara döşeniyor. Ayrıca cilalanan granit plakalar, kamu binalarının iç ve dış cephe kaplamalarında ve mutfak tezgahlarında da kullanılıyor. Bilgisayar ortamında çizilen iki boyutlu figürlere son şeklini veren taş ustaları, kent estetiğini artıran sanatsal motiflere de imza atıyor. Atatürk Anıtı, Ay-Yıldız, dev ayna, bale yapan kız heykeli, araba, örümcek, koltuk takımı, insan figürleri ve süs anıtları gibi çok sayıda sanatsal öge, Onur Anıtı, Kurtuluş Parkı, protokol yolu başta olmak üzere şehrin muhtelif yerlerinde sergileniyor.


YILDA 20 BİN TON KAYA İŞLENİYOR
Doğaltaş elemanları tesisinde yılda 20 bin ton kayanın 100den fazla taş esere dönüştürüldüğünü söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, saha uygulamalarının yanında ürünleri Ankara, Elazığ, Kayseri, İstanbula da sattıklarını söyledi. Buralardaki otellere merdiven basamağı, bina kaplaması, peyzajda kullanılan küptaş, bordür, yağmur oluğu, sıra dışı sanatsal ve görsel tasarım ürünleri sattıklarını belirten Başkan Demir, Ege bölgesinde de pazar oluşturmaya başladık. 2020 yılının ilk 10 ayındaki ciromuz 14 milyon TLye çıktı. Bunun 2.5 milyon TLsi ise şehir dışı satışıdır. Yıl sonuna kadar inşallah 16 milyon TLye ulaşacağız. 2021 yılında hedefimiz ise 22 milyon TLdir. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz açıklamasında bulundu.


İLK İHRACAT KIBRIS VE ALMANYA’YA
İhracata da başladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, Kaliteli ürünlerimiz ve tasarımlarımız, iç piyasada tanınır hale geliyor. Bu da bize ihracat kapısını aralıyor. İlk ihracatımızı Kıbrıs ve Almanyaya gerçekleştirdik. Kıbrısa 25 ton, Almanyaya ise 130 ton merdiven basamağı ihraç ettik. Ürünlerimiz buradaki otel ve villalarda kullanılacak. Samsun adına gurur verici bir durum. Zamanla ihracatımız daha da artacak. Şuan Arap ülkeleri de ilgi gösteriyor. Onların da taleplerini karşılamaya çalışacağız. Önümüzdeki yıl yurt içi satışımızı ve ihracatımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz diye konuştu.


BELEDİYE HİİZMETLERİ AKSATILMADAN ÜRETİME DEVAM
Belediye hizmetlerini aksatmadan talepleri karşılamak için tesisin üretime aralıksız devam ettiğini de dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Son 1.5 yılda belediye projelerindeki artışla birlikte ürettiğimiz ürün miktarı da 1.5 kata ulaştı. Buna paralel şekilde geçmiş yıllara göre satışımız 2 kata çıktı. Ürün çeşitliliğine gelince son 2 yılda tasarıma büyük önem veriyoruz. Bu yıl 50den fazla yeni ürün tasarladık. Gelen talep üzerine de tasarım yapıp ürün çeşidimizi artırıyoruz. Dengeli bir şekilde büyüyoruz. Talepleri karşılamada yetersiz kaldığımız zamanlarda personel sayımızı artırıyoruz. Şuan tam kapasite çalıştığımızda da belediye projelerinin yanı sıra satış ve ihracata cevap verebilecek durumdayız ifadelerini kullandı.HUZUREVİNDE HUZURLU ORTAM

30.10.2020 12:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi, huzurevindeki karantina uygulamasına devam ediyor. Koronavirüsle mücadelesini başarıyla sürdüren huzurevi çalışanları, ailelerinden de fedakarlık ederek haftalık vardiya sistemiyle hizmet vermeye devam ediyor. Sıkı tedbirler sayesinde de bu güne kadar huzurevinde virüs vakasına rastlanmadı.

Koronavirüsün geçen Mart ayından itibaren Türkiyede görülmesiyle birlikte harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde hizmet verdiği Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini 10 aydır karantina altında tutuyor.  Ziyarete kapatılan huzurevine, sabit vardiyası olmayan belediye çalışanları dahil kimse alınmıyor. Sıkı tedbirler sayesinde virüs vakasının görülmediği kurumda, 10u bayan 52 yaşlı, güvenle yaşamlarını sürdürüyor. Hemşire, sosyal çalışmacı, aşçı, temizlik ve bakım görevlisi, servis şoförü gibi çeşitli hizmetleri yerine getiren personel, görev yaptıkları Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde özveriyle çalışıyor. 15er kişilik gruplar halinde çalışan personel, vardiya sırası yaklaştığında Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Covid-19 testinden geçiriliyor. Her Cumartesi sabahı evlerinden servisle alınarak, ateşleri ölçüldükten sonra görevlerine başlıyor. Huzurevi sakinlerinin sağlığını tehlikeye atmamak için hijyen, maske, eldiven ve sosyal mesafe kurallarına azami derecede önem gösterilirken, boş zamanlarda da yaşlılarla sohbet edilerek, çeşitli aktiviteler düzenleniyor. 


DİYETİSYEN KONTROLÜNDE HAZIRLIK
Hafta boyunca ailelerinden ve çocuklarından uzak kalıp yaşlılarla zaman geçiren huzurevi çalışanlarından aşçı Afiyet Kaya, onlarla güzel vakit geçirdiklerini söyleyerek, Yaşlılarımıza günde 3 öğün yemek pişiriyoruz. Diyetisyen eşliğinde de ara öğünlerimiz var. Bunun dışında dinlenme zamanında vaktimizi onlarla birlikte geçiriyoruz. Birlikte sohbet ediyor, eğleniyoruz. 7 gün ailemden ve çocuğumdan ayrı kalıyorum, onları özlüyorum. Ama önemli olan buraya virüsün girmemesi. dedi.


MORAL, MOTİVASYON YÜKSEK TUTULUYOR
Yaşlıların sağlık ve psikolojik sorunlarıyla ilgilenen hemşire Esra Ekinci, Yaşlılarımızın dışarıdan virüs kapmamaları için onlarla birlikte kalıyoruz. Onların sağlık ve psikolojik problemlerinin yanı sıra ilaçlı tedavi süreçlerini takip ediyorum.  Günde 3 kez ateş ve tansiyonlarını ölçüyorum. Geceleri odalarında ziyaret ederek olası bir hastalık riskinin önüne geçmek için gerekli sağlık kontrollerini yapıyorum. Bazen bunalıyorlar, sıkılıyorlar, dışarı çıkmak için sabırsızlanıyorlar. Biz de onlara destek olmaya çalışıyoruz. Kendilerini daha iyi hissetmeleri için moral motivasyonumuzu yüksek tutuyoruz. Sonuçta ailelerimizi bırakıp işimize geliyoruz. Ama burada da bir aileyiz. Zor bir süreç lakin işimizi seviyoruz.  diye konuştu. Huzurevinde kalan 86 yaşındaki Himmet Uçak ile 77 yaşındaki Resmiye Sağır, belediye hizmetlerinden ve personelin çalışmalarından büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.


YAŞLILARIMIZ BİZE EMANETTİR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaşlılarımıza her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve rahat edecekleri konforu sunduklarının altını çizdi. Yaşlıların karantina sürecinden olumsuz etkilenmemeleri için ailelerinden uzak; fedakarlık ederek onlarla kalan personele teşekkür eden Başkan Mustafa Demir, Bütün tedbirlerimizi aldık ve eksiksiz bir şekilde yerine getiriyoruz. Odalar, asansörler, oturma alanları, kafeterya, mescidimiz başta olmak üzere dokundukları her yeri günde 3 kez dezenfekte ediyoruz. Yemekler sosyal mesafe kuralına uygun şekilde veriliyor.  Ailelerinin yanına giden yaşlılarımız döndüklerinde yine personelle birlikte test olup sosyal izolasyon odalarımızda 7 veya 14 gün karantina altına alınıyor.  Süresi dolduğunda da sağlık kontrolünden geçirilip normal yaşamına devam ediyor.  Yaşlılarımız bize emanettir. Biz de emanete sahip çıkıyoruz. Bizim tek motivasyonumuz yaşlılarımızın sağlıklı olarak hayatlarını sürdürüyor olmasıdır ifadelerini kullandı.SPOR ALTYAPIMIZI DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ

30.10.2020 12:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Süleyman Demirtaş, 11 branşta hizmet verdiklerini belirterek, Spor altyapımızı daha da güçlendireceğiz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi güçlü bir spor altyapısı oluşturarak ulusal ve uluslararası organizasyonlara sporcu yetiştiriyor. Gerek bireysel gerekse takım sporlarında altyapıya büyük önem veren belediye, Gençlik ve Spor Kulübü çatısı altında tüm yaş kategorilerinde sporculara haftanın 6 günü eğitim veriyor. Taekwondo, badminton, eskrim branşlarında milli sporcuları bünyesinde barındıran ve 11 branşta deneyimli antrenörleriyle bu şehrin çocuklarına sporu sevdiren Büyükşehir Belediyesi, her türlü ihtiyaçlarına da katkı sağlıyor.

725 sporcunun yer aldığı Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki taekwondo takımı dün akşam Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda çalışmasını sürdürdü. 21 sporcunun yer aldığı ve antrenörler Engin Keskin ile Sebahattin Yaşar gözetiminde yapılan antrenmanı Kulüp Başkanı Süleyman Demirtaş’ta ziyaret ederek onlara moral verdi. Amaçlarının Samsunu spor branşlarında çeşitli kategorilerde en iyi temsil etmek olduğunu ve milli sporcular yetiştirerek ülkeye en iyi hizmeti vermeyi amaçladıklarını dile getiren Süleyman Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi olarak güçlü spor altyapısıyla bu şehrin çocuklarına hizmet etmeyi görev biliyoruz. Hem Samsuna hem de ülkemize değerli sporcular yetiştirmek hedefimiz. Ama önceliğimiz iyi birer sporcu olmalarının yanında, saygı, sevgi, etik, ahlak ve erdem gibi davranışlar sergileyen karakterli bireyler olmaları da bizim için çok önemli. Gençlik ve Spor Kulübümüz güçlü spor altyapısını daha da geliştirerek bu çerçevede sporcular yetiştirecektir ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR SU BASKINLARINA KARŞI 10 MİLYON TL LİK YATIRIM YAPIYOR

30.10.2020 12:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, Canik ilçesindeki su baskınlarının önüne geçmek için kolları sıvadı.

Canik ilçesi Belediye Evleri Kavşağında yağmur sonrası meydana gelen su baskınlarını önlemek için yağmur suyu hattı çalışmasına başlayan SASKİ, bölgeye toplamda 2 bin 600 metre yağmur suyu imalatı yapacak. Betonarme boruların kullanılacağı çalışmanın 2021 yılının ortalarında bitirilmesi hedefleniyor.

BÖLGEDE BİR DAHA SORUN OLMAYACAK

Yapılan çalışma ile şiddetli yağışların tehlike olmaktan çıkacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik ilçemizin özellikle Belediye Evleri Kavşağında aşırı yağan yağmurlar nedeniyle oluşan su, artık o bölgeye rahatsızlık vermeyecek. 10 milyon liralık önemli bir çalışma. Yağmur yağdığında Belediye Evleri Kavşağındaki hem o bölgede hem de o bölgeye yakın diğer sokaklarda ciddi bir yağmur suyu deşarj sıkıntısı yaşanıyordu. Yapmış olduğumuz bu büyük hat çalışması ile artık böyle bir sorun olmayacak. SASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından belirlenen program dahilinde Canik ilçesinde yağmur suyu çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca ihtiyaç duyulan diğer mahallelerde de yağmur suyu drenaj hatları, mevcut hatların bakım, onarım ve temizliği devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalar ve aldığımız önlemler ile yaşanabilecek şiddetli yağışlar tehlikeli olmaktan çıkacak diye konuştu.