Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Zabıtadan Sürücülere Ancak Siz Önleyebilirsiniz Uyarısı

15.09.2017 09:05

Özellikle trafiğin yoğun olduğu caddelerde araçların yanına giderek dilenen ve trafiği de engelleyen dilenci çocuklarla ilgili çalışma başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, uyarıcı broşürler bastırdı.
İç savaştan kaçarak Türkiye ye sığınan ve Samsun da ikamet eden Suriyeli ailelerin çocukları, dilenmek için trafik kazalarına sebebiyet veriyor. Sürücülerin dikkatlerini dağıtan dilenci çocuklar, hem kendilerinin hem de araçlardaki sürücü ve yolcuların hayatlarını tehlikeye atıyor. Dilenen çocuklara çarpmamak için kendilerini tehlikeye atan araç sürücüleri ise diğer sürücülerin önlerine doğru manevra yapmak zorunda kalıyor.Broşürleri yaya ve seyir halindeki sürücülere dağıtan zabıta ekipleri, bu yöntemle dilencilik yapan küçük yaştaki çocuklara para verilmemesi konusunda da sürücüleri uyararak yardımcı olunmasını istediler.

Atatürk Bulvarı, Samsun-Sinop, Samsun-Ordu ve Samsun-Ankara kara yollarında sayıları günden güne artan Suriyeli dilenci çocuklarla ilgili harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, çocuk dilenciler konusunda yaya ve sürücülere uyarıcı broşür dağıtıyor. Para için hayatlarını hiçe sayan dilenci çocuk sorununun toplumsal mücadele ile aşılabileceğine inanan zabıta ekipleri, sorunun çözümü için hem yayalardan hem de sürücülerden yardım bekliyor.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından hazırlanıp bastırılan uyarıcı broşürde çocuklara para verildikçe dilenmeye devam edeceklerinin altı çiziliyor. Ancak Siz Önleyebilirsiniz’ başlıklı broşürlerde ayrıca Değerli Samsunlular. Lütfen şehrimizin cadde, sokak ve özellikle trafik güvenliğini tehlikeye atacak şekilde ışıklarda ve kavşaklarda dilenen çocuklara karşı dikkatli olalım. Merhamet duygularınızla acıyarak verdiğiniz her kuruş hem onları dilenciliğe daha çok teşvik etmekte hem de trafikte kendilerinin ve sürücülerin dikkatlerini dağıtarak kaza yapmalarına sebebiyet vermektedir. Biliniz ki belediyeler, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak yardım yapmaktadır. Unutmayın. Siz onlara para verdiğiniz sürece dilenmeye devam edecektir. ifadelerine yer veriliyor.Başkan YILMAZ, Ödülü Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ın Elinden Aldı

15.09.2017 08:39

Samsun un Lojistik Köy Projesi yle yarışmada Türkiye üçüncüsü olmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara da Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı na katıldı. Toplantıda önemli mesajlar verilirken, konuşmaların ardından AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda dereceye giren projelere ödül takdimi gerçekleşti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lojistik Köy Projesi nin kent ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle ödül alanlar arasında yerini aldı.AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda Samsun Lojistik Köy Projesi, kent ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Lojistik Köy Projesi’nin yarışmada Türkiye üçüncüsü olması üzerine ödülü, projenin mimarı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a takdim etti. Başkan Yılmaz’a başarılarının devamını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer ödül sahipleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başkan Yılmaz, Önemli bir çalışmanın, ödüle layık görülmesi bizleri çok mutlu etti. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ın elinden almak ise bizleri ayrıca onurlandırdı.  dedi.Başkan YILMAZ Talimatı Verdi: Mediclust Kuruluyor

13.09.2017 08:55

Türkiye yi yabancı cihaz bağımlığından kurtarabilmek için atılacak her türlü adımın yanında olacaklarının sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, MediClust şirketinin kurulması için düğmeye bastı. 8 ortaklı şirkete en büyük desteği Büyükşehir verecek.
BAĞIMLILIĞI BİTİRMELİYİZ DEMİŞTİ

Medikal ürünlerin sorunları ve çözüm önerileri toplantısı için MEDİKÜM Yönetim Kurulu üyeleri ile yaptığı toplantıda, tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe dünyanın 3. kümelenme merkezi olan Samsun'da, tıbbi cihaz alımında yurt dışına bağımlılığın bitirilmesi için yapılacak çalışmalara tam destek sözü veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vakit geçirmeden düğmeye bastı. Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük ortağı olduğu MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurulmasına ilişkin teklif, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunuldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Medikal Sanayi Kümelenme Derneği üyeleriyle bir araya gelerek sorunları ve sektörün geleceği hakkında görüşmüş, medikal sanayinin önünün açılması için her türlü çalışmayı yapacaklarının sözünü vermişti. Şehrin ekonomisini büyütmek için çalıştıklarını da söyleyen Başkan Yılmaz, Bizim görevlerimizin içinde şehrin ekonomisini büyütmek, şehrin ekonomisine katkı verecek dinamiklerin önlerindeki engelleri kaldırmak, sanayicilerimizi teşvik etmek gibi şeyler var. Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Samsun dünyanın 3. kümelenme merkezi. Bizim de tüm derdimiz Türkiye nin tıbbi cihaz alımında yurt dışına bağımlılığı bitirmek demişti.

MEDİCLUST A.Ş. MECLİS GÜNDEMİNDE

Yılmaz ın MEDİKÜM üyeleriyle kısa bir süre önce yaptığı bu görüşmenin ardından her türlü tıbbi cihaz, alet ve yedek parçaları, laboratuvar malzemeleri, cerrahi malzemeler ve kimyasal, radyoloji ve nükleer tıp malzemeleri ile steril malzemeler ve kimyasal malzemeleri üretmek, ürettirilmek, toptan ve perakende alımını satımını, dağıtımını, ithalat ve ihracatı yapmak, servis ve bakım hizmetlerini vermek amacıyla MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurulmasına ilişkin teklif, Büyükşehir Belediye Meclisi ne sunuldu.

EN BÜYÜK HİSSEDAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Önümüzdeki günlerde meclis komisyonlarında görüşüldükten sonra yeniden mecliste görüşülecek teklife göre, MediClust A.Ş nin en büyük ortağı yüzde 93 hisseyle Büyükşehir Belediyesi olacak. 8 ortaklı şirkette; Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MED-KÜM) yüzde 1, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği yüzde 1, Samsun Teknopark A.Ş. yüzde 1, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 1 ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) yüzde 1 hisseye sahip olacak. Toplam sermayesi 10 milyon TL olarak öngörülen şirket, üretilen ve satılan tüm malzemelerin yedek parçalarının pazarlanmasının yanı sıra ithalat ve ihracatını da gerçekleştirecek.Tarih, Bu Müzede Gün Yüzüne Çıkacak

13.09.2017 08:52

Köklü bir tarihi geçmişi bulunan Samsun da çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser, gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Mevcut müzedeki yer problemi sebebiyle depolarda bekletilen ve rutubet sebebiyle bozulmaya yüz tutan eserler, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yeni müze projesi ile kurtulacak.
Kentin tüm kültür ve tarihi varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Müze Samsun Projesi ne start veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğine uygun yeni müzesini şehre kazandırıyor. İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyat Oyunları sebebiyle yapımına gecikmeli olarak başlanan projenin yapımı tamamlandığında Türkiye nin en modern müzelerinden biri olacak. Yeni konsept içinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları da bulunacak.Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Hellenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleriyle zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip Samsun, tüm eserlerini görücüye çıkaracak. 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnofrafik eser, 9 bin 783 adet de sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos hazineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, Müze Samsun da ziyaretçilerinin ilgisine ve beğenisine sunulacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliği ile yapımına başlanan Müze Samsun Projesinin planlanan tarihte biteceği öğrenildi. Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin zamanında tamamlanacağını belirterek, bugüne kadar yer olmamasından dolayı sergilenemeyen tarihi eserleri, ziyaretçilerin beğenisine sunma heyecanı taşıdıklarını söyledi.

ŞUBAT 2019 DA BİTECEK

Çevre drenajı ve temel stabilizasyonu Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan inşaatta yüklenici müteahhitlik firması ise temel beton ve izolasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor. 13 bin 214 metrekarelik alanda hayata geçecek ve toplam yatırım finansmanının yüzde 75 ini Müzeler Genel Müdürlüğü, yüzde 25 ini ise Büyükşehir Belediyesinin karşılayacağı proje, Şubat 2019 de teslim edilecek.

Müze inşaatıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin kendilerini çok heyecanlandığını söyledi. Yüklenici firmanın işi zamanında bitireceğine inandıklarını ifade eden Yurt, Müzemizin yapımına başlandı. Güçlü bir firma. Daha önceki taahhütlerinde de anlaşılıyor ki zamanında bitirecek. Bugüne kadar sergilenememiş, mahzenlerde rutubetten bozulmaya yüz tutmuş eserlerimizi sergileyip ziyaretçilerin beğenisine sunacak olmak, bizi heyecanlandırıyor. Böylesine mükemmel bir müzeye şehrimizin çok ihtiyacı var. Bu nedenle kültürümüzü ve tarihimizi sergileyeceğimiz müzemizi tamamlayıp sanatseverlerin hizmetine sunacağız. şeklinde konuştu.Lojistik Köy e Kent Ekonomisine Katkı Ödülü

13.09.2017 08:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda Lojistik Köy ün kent ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle ödüle layık görüldüğünü açıkladı.


BİZİM TEK BİR LİDERİMİZ VAR O DA CUMHURBAŞKANIMIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde belediye başkanları ve meclis üyeleriyle Samsunum-1 gemisinde bir araya geldi. Grup toplantısında meclis üyelerine hitap eden Başkan Yılmaz,2019 sürecinin başladığını belirterek, Bu süreç içerisinde varsa birbirimizin eksik taraflarını telafi edip kapatalım dedi.

Terme de Pazar günü yapılan kongreye değinen Başkan Yılmaz, Orada bir takım gerginlikler oldu ve bu bizleri derinden üzdü. Kongreyi yeniden tartışmaya gerek yok. Ancak bana göre Genel Merkez in başından beri kurmaya çalıştığı düzene biz partililer olarak destek olmalıydık. Çünkü biz siyasi teşkilat disiplini taşıyan bir partinin mensuplarıyız. Bizim tek bir liderimiz var. O da Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanımız bizim teknik direktörümüz. Size soruyorum futbolcu teknik direktöre beni orada değil şurada oynat diyebilir mi? İşte biz de bizi yöneten partimizin kararlarına saygı göstermeli ve ona uyarak birlikte bu işi göğüslemeliyiz. Çünkü biz aklıselimden hiç bir zaman uzaklaşmamış bir siyasi hareketiz diye konuştu.

2019 DA PARTİMİZİN BAŞARISI ÜLKEMİZİN BAŞARISI OLACAK

2019 seçimlerinin önemini vurgulayan Başkan Yılmaz, Siyasi hareketimizin başarısı ülkemizin başarısı olacaktır. 2019 da bizim başarımızla birlikte ülkemiz kazanmış olacak. Ülkemizin yakalamış olduğu şu kalkınma hamleleri ve dinamizmin zarar görmemesi için bizler var gücümüzle çalışacağız ve gece gündüz demeyeceğiz. Kalkınma hızımızın sürdürülebilir olması için istikrar şart şeklinde konuştu.

SAMSUN, KENT EKONOMİSİNE KATKIDA LİDER

AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda kent ekonomisine yaptığı katkı sebebiyle Büyükşehir Belediyesi Lojistik Köy Projesi nin  ödüle layık görüldüğünü de meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Yılmaz, Samsun umuz kent ekonomisine katkı sağlayan yerel yönetimler anlamında Türkiye de lider konumda. Kent ekonomilerini canlandırmak amacıyla başlattığımız Lojistik Köy projemizin de ödüle layık görülmesi bizleri gururlandırdı. Lojistik Köy yaklaşık 80 milyon Euro AB hibeli bir proje. Yarın Ankara da yapılacak toplantıda bize bu ödül takdim edilecek. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz ın başkanlığında yapılan toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Ak Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yılmaz Açan, belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.