Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ 19 Mayıs a Müjdelerle Geldi

10.03.2017 08:30

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Türkiye nin her ilinde valiler tarafından düzenlenen Muhtarlarla İstişare Toplantıları Samsun da da devam ediyor. Toplantılar kapsamında Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesine bağlı mahalle muhtarlarıyla 19 Mayıs Konferans Salonu nda bir araya geldi.

KUŞ CENNETİ NDE GEZİ, NEBİYAN DA YAYLA HAVASI 
19 Mayıs ilçesinin sadece Kuş Cenneti nden ibaret olmadığını belirten Başkan Yılmaz, İlçemizde birçok köy yolunu beton yol ile buluşturduk. Burada beni heyecanlandıran bir başka çalışmada Nebiyan grup yoludur. Oksijen deposu olan Nebiyan Yaylasına giden 27 kilometrelik yolu betondan yaparak ulaşımı kolaylaştırdık. Ziyaretçiler 19 Mayıs a gelecek. Gün boyu Kuş Cenneti ni gezecek. Akşam olunca da Nebiyan a çıkarak yayla havası alacak. Pikniğini yapacak. Ciğerlerine oksijen dolduracak dedi.
Geçtiğimiz günlerde Vezirköprü ye Atıksu Arıtma Tesisi yapılacağını söyleyen Başkan Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde de benzer tesisin yapılacağı müjdesini vererek, 19 Mayıs ilçemizde denizimize ve derelerimize atık su ve kanalizasyon akmaması için böyle bir projemiz vardı. Bu projemiz SUKAP kapsamına girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın da destekleriyle 19 Mayıs ilçemize yapacağımız Atıksu Arıtma Tesisi ni 13 ay içinde tamamlayacağız. Bir kentin gelişmişliğini içme suyunun temizliği belirler. Biz Samsun da bunu başardık. İlçelerimizde de arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor. 19 Mayıs ta bu çalışmalardan nasibini alacak dedi.
REFERANDUMA EVET ÇAĞRISI
Başkan Yılmaz, 16 Nisan da gerçekleşecek referandum için Evet oyu kullanmanın ülke geleceği için önem arz ettiğini belirterek konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı; Köylerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. İhtiyaçlar biterse zaten bize ihtiyaç kalmaz. Mutlaka güzelin de güzeli, iyinin de iyisi var. Akşam eve gittiğinizde çocuklarınız sizden bir sürü şey istiyor isteyecekler de. Bitmek tükenmek bilmeyen bu isteklerle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve daha iyisini yapma yönünde gayret edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. 16 Nisan da büyük bir sınav var. Bu sınavda ülkenin geleceğinin garanti altına alınması için evet diyeceğiz. Ülkemizi bölmek isteyen hainlere inat evet diyeceğiz. Daha güçlü bir Türkiye için, güçlü bir millet için evet diyeceğiz. Referanduma hayır diyenler ne için hayır diyeceğini bile bilmiyor. Ama evet demek için çok güzel sebepler var. Dargınlık, kırgınlık olmasın. İnat uğruna evet den vazgeçmeyin

KUŞ CENNETİ ÖNEMLİ BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP Burada muhtarlara hitap eden Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ilçesine son 3 yılda Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ tarafından yapılan çalışmalar kapsamında toplam 32 milyon TL yatırım yapıldığını, ilçenin en önemli ziyaret alanlarından birisi olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin ise ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Başkan Yılmaz, deltanın UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesine girdiğinde ilçenin her anlamda gelişeceğini ifade ederek, 19 Mayıs ilçesi sınırlarından başlayan ve Bafra ya kadar uzanan Kuş Cenneti ni çok önemsiyoruz. Buranın önemli bir turizm potansiyeli var. Yörükler den itibaren başlayan deltayı bir cennet parçası olarak görüyoruz. Bunu Allah ın Samsun a bir lütfu olarak görüyoruz. Kuş Cenneti nin UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne girmesiyle birlikte dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi olduğu tescillenecek. Ondan sonra gerek hükümet kanadından, gerek bakanlıklarımızdan gerekse dünyada faaliyet gösteren bir takım kurum ve kuruluşlarından buradaki doğal hayatın sürdürülebilmesi, bitki ve canlı türlerinin korunabilmesi için kaynaklar aktarılacak.  Buradaki doğal hayatı köylülerimizle beraber sürdürmek gibi bir hassasiyetimiz var. Köylümüz daha çok çalışsın, daha çok üretsin biz onlardan başka bir şey istemiyoruz. Önlerinde bir engel varsa biz o engelleri de kaldırırız. Yeter ki bu doğal hayata desteklerini sürdürsünler dedi.

19 MAYIS A ATIKSU ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

Yapılan toplantıya Vali İbrahim Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve ilçe muhtarları katıldı.Hafif Raylı Sistem Üniversite Projesi ne Samsun Modeli

07.03.2017 07:36

Hafif raylı sistem ulaşımıyla kente çağ atlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, hattın Ondokuz Mayıs Üniversitesi ne uzatılmasına yönelik projenin startını verdi. Güzergâh açma çalışmaları planlanan tarihten önce başlatılırken, üniversite hattı yapımı Tekkeköy etabında olduğu gibi Samsun Modeli ile tamamlanacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin eleştirilere rağmen 7 yıl önce kente kazandırdığı Dünya nın en konforlu ve modern toplu ulaşım modellerinden hafif raylı sistem, talep üzerine bir kez daha uzatılıyor. Yeni devreye giren Gar -Tekkeköy hattından sonra raylı sistem, şimdi de üniversiteye çıkacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç arasında imzalanan protokol çerçevesinde proje hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, güzergâh açma çalışmalarına başladı.

Startı Yaşam Merkezi nden veren Fen İşleri Daire Başkanlığı, güzergâhı en kısa sürede açmak için iş makinelerini ve ekiplerini 7/27 esasına göre çalıştırıyor. Raylı sistem Kurupelit son durak ile kampüsler arasındaki 7 kilometrelik güzergâhın avam projesi de hazırlandı. Viyadük, aç kapa tünel ve yaya tüneli gibi alt yapı imalatları ve durak yerleri belirlenirken,  uygulama projesinde de sona yaklaşıldı. Keşif ve metrajın belirlenmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi, Kurupelit Son Durak-Üniversite Yaşam Merkezi Arası Hafif Raylı Sistem Projesi ni ihaleye çıkaracak.

Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt,  üniversite hattı projesiyle ilgili bilgi verdi. 31 kilometreye ulaşan ve günde 90 bin yolcu taşıyan raylı sistemin Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli hizmet projelerinden biri olduğunun altını çizen Mustafa Yurt,  üniversite etabını da rekor sürede tamamlayarak halkın hizmetine sunacaklarını kaydetti.

1.5 YILDA TAMAMLANACAK

İlk kazı çalışmalarına belirledikleri tarihten önce başlamanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Şehrimizi ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş a Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem üniversite hattının çok anlamlı bir takvimde bitirileceği sözünü vermişti. Biz de elimizi çabuk tutmak için proje startını erken verdik. Mevcut Kurupelit son durak ile üniversite arasında mesafe kısa ve kot farkı büyük. Dolayısıyla tramvaylarımızı çıkaramamıştık. Durum böyle olunca öğretim üyeleri, öğrenciler, hastalar, hasta yakınları ve personeller raylı sistemi kullanma konusunda sorun yaşıyordu. Ücretsiz otobüslerdeki indir bindir olayı çok verimli olmuyordu. Müşavir ve proje firmaları ile bunun etüt ve projelerini hazırladık. Son sistem teknoloji ürünü raylı sistem araçlarının maksimum 6.5 eğimle rampayı çok rahat çıkabildiğini görünce başkanımızın direktifleriyle tramvayları üniversiteye çıkarma kararı aldık. Sanıyorum 15 Mart gibi uygulama projeleri tamamlanmış olacak. Keşif ve metrajının çıkmasıyla ihale hazırlıklarına başlayacağız. En kısa zamanda da ihalesini gerçekleştireceğiz. 1.5 yıl gibi bir süre de de tamamlamayı hedefliyoruz. dedi.

YATIRIMDA SAMSUN MODELİ

7 kilometrelik raylı sistem üniversite hattı alt yapı inşasını, geliştirdikleri Samsun Modeli  ile tamamlayacaklarının bilgisini veren Yurt, Samsun Modeli şudur. İhale alacak firma ile belediyemizin imkânlarını birleştirerek, yatırım ve imalatları çok daha ucuza getireceğiz. Gar ile üniversite son durak arasını kapsayan birinci kısmı tamamen yüklenici marifetiyle yapmıştık. Gar ile Tekkeköy arasının ise pür emanet yani hem yüklenicinin hem de büyükşehir belediyemizin iş makinelerini birleştirerek daha ucuz ve kaliteli imalatlarla yapılmasını sağlamıştık. Burada da aynı yöntemi uygulayacağız. Böylelikle 7 kilometrelik hattı daha kısa sürede yapmış olacağız. Artık gece gündüz çalışacağız. Bizler de buralarda olup takip edeceğiz. Hattın uzatılmasıyla ilgili yapılacak her türlü çalışma için bize yardımcı olan, güzergâh konusunda her türlü desteği veren Başka Rektör Sait Bilgiç hocamıza, genel sekreter Menderes Kabadayı ya çok teşekkür ediyorum.  ifadelerini kullandı.

Çift hat demiryolu döşenecek proje kapsamında 420 metre uzunluğunda 1 adet viyadük, 1 adet aç kapa tünel, bir adet de polikliniklere ve acil servise gelen hastaların en kısa zamanda ve en kısa yoldan ulaşımı için 180 metre uzunluğunda da yaya tüneli yapılacak. İmkânlar el verirse bu yaya tünelinin içerisinde ulaşım yürüyen bantlarla sağlanacak. Güzergah üzerindeki durak yerleri ise poliklinikler, M.Y.O, Diş Hekimliği Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Teknopark, Mühendislik Fakültesi ve Öğrenci Yurtları olarak belirlendi.Kader Mahkûmu Çocuklardan Zeybek Gösterisi

06.03.2017 07:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun E Tipi Ceza İnfaz Kurumu nda çocuk tutukluların sergilediği halk oyunları gösterisine onur konuğu olarak katıldı.

Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu nda çocuk tutukluların cezaevinde geçirdikleri süre boyunca çeşitli öğretilere sahip olmaları için yapılan etkinlikler kapsamında 9 çocuk tutuklu Ege yöresine ait Zeybek oyununu sergiledi.

Programa onur konuğu olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çocuk yaşta suça karışmış yavrularımızın böyle etkinliklerde yer alması kendilerine bir meşgale oluyor. Bu yavrularımızın yeri okul iken, belki iş hayatı iken buralara düşmesi bizleri gerçekten çok üzüyor. Adliye yetkililerimiz ve cezaevi yönetimi bu yavrularımızın bir daha suça bulaşmaması adına bu tür faaliyetleri sürekli olarak yaparak çocukların cezası bittikten sonraki hayatlarında belki bir meslek sahibi olmasına vesile oluyor. Ben bu tür çalışmalarda emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Kader mahkumu yavrularımızın cezaları bittikten sonra suça bulaşmamasını temenni ediyorum. Rabbim onların yardımcısı olsun” dedi.

Konuşmaların ve gösterilerin ardından çocuklara çeşitli hediyeler verilirken Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başkan Yılmaz a Samsun Cezaevi Müdürlüğü tarafından yaptırılan tabloyu hediye etti.

Programa Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başsavcı vekilleri Vedat Soğukpınar ve Uğur Sürmeli, Samsun Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar ve Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz katıldı.Otobüs ve Dolmuş Ücretleri Değişti

06.03.2017 07:15

Samsun Ulaşım Koordinasyon Merkezi nin (UKOME) aldığı kararla şehir içi ulaşım araçlarından 1,2,3 ve 4 No lu dolmuş hatları ve özel halk otobüslerinin taşıma ücretlerine zam yapıldı.

HAT

Şoför Kartı

Tam Samkart

İndirimli Samkart

Öğrenci-Öğretmen Samkart

Uzun Mesafe

3,50

2,75

2,50

2,00

Orta Mesafe (Şehir içi)

3,50

1,50

1,50

1,25

HAT

TAM

ÖĞRENCİ

1,2,3 ve 4 No’lu Dolmuş Hattı

2,75 TL

2,25 TL


TAKSİMETRE AÇILIŞ

TAKSİMETRE KM BAŞINA

TAKSİ

3,75 TL

3,75 TL

UKOME den yapılan açıklamada de en son fiyat değişikliğinin 01.01.2014 tarihinde yapıldığı belirtilerek,  Bu tarihten günümüze kadar geçen süre zarfında akaryakıt, asgari ücret ve yedek parça fiyatları ile üfe oranlardaki yıllara göre artışın, üç yıllık ortalamaları alınarak ortalama artış ( %16,65 ) bulunmuştur. Yapılan müzakereler ile bu oran %10 düşürülerek UKOME Kararının onayı ile yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Denildi.

Yapılan düzenlemeden sonra 1,2,3 ve 4 no lu dolmuş ücretleri ve özel halk otobüs ücretleri aşağıdaki gibi düzenlendi.
Başkan YILMAZ: Yaşanan Değişim Şaşırtıcı

06.03.2017 07:10

Ak Parti Siyaset Akademisinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sunumu için Diyarbakır da bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sunum sonrası Sur ilçesini ziyaret etti.
Diyarbakır da incelemelerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Sur ilçesinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ile görüştü.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Atilla, Buraya kayyum olarak atandığımız günden itibaren önceliğimiz olan millete hizmet için hemen işe koyulduk. Çünkü burada vatandaşlarımız gerçekten belediye hizmetleri  nedir bilmiyor. Belediye başkanlığı makamında oturan kişiler millete hizmet yerine dağa hizmet etmişler. Allah ın izniyle biz işe koyulduk. Sizlerin de tecrübelerinden faydalanmak istiyorum. dedi. Misafirperverliğinden dolayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkürlerini ileten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da En son buraya Ramazan ayında iftara gelmiştik. O günden bugüne yaşanan değişim gerçekten şaşırtıcı. Hem tarihi kentler  birliği hem de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizlerin ve Diyarbakır halkımızın daima yanındayız. diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sur içinde yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını inceleyen Başkan Yılmaz en son geldiği Ramazan ayından bu yana yaşanan değişimin büyük olduğunu belirterek, Terörün izleri buradan artık tamamen siliniyor dedi.