Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YABAN HAYVANLARI DOĞAL ORTAMINDA TEDAVİ EDİLİYOR

29.07.2016 07:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kızılırmak Kuş Cenneti nde yaban hayvanları için oluşturulan klinikte yaralı hayvanlar doğal ortamında tedavi ediliyor.

YABAN HAYVANLARI DOĞAL ORTAMINDA TEDAVİ EDİLİYOR

Aralarında dünyada nesli tükenmek üzere olan al boyunlu kaz, tepeli pelikan, cüce karabatak, şah kartal, dikkuyruk, toy ve küçük kerkenez, saz horozun da bulunduğu 342 kuş türünün yaşadığı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen içinde her türlü müdahaleye imkan tanıyan bir de klinik bulunuyor.

YABAN HAYATINI NESİLDEN NESİLE AKTARMAK İSTİYORUZ

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ne giderek ayaklarına çip takılan leylekleri ve yaralı hayvanları yerinde gören Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yaban hayatının nesilden nesile aktarılması için her türlü hizmeti ve yatırımı gerçekleştirdiklerini söyledi. İlk olarak yaralı hayvanların tedavi edildiği kliniği ziyaret ederek burada veteriner hekim Paria Tabatabaei den yaralı hayvanların son durumu hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz, hayvanların tedavi süreçlerinin ardından doğaya salınacağını belirterek, Yaban hayvanlarının, bulundukları bölgede tedavi edilmesi oldukça önemliydi. Çok fazla insan müdahalesinin olmadığı bir alan olması için buraya kliniği inşa ettik. Burada veteriner hekimimiz anında müdahale edebiliyor ve bir çok hayvanımız tedavi edilerek yeniden doğaya salınıyor diye konuştu.

Başkan Yılmaz, daha sonra ayaklarına çip takılarak hayatlarının belgeselleştirileceği leyleklerin bulunduğu Leylek Toki ye giderek eline aldığı dürbünle leyleklerin hareketlerini izledi.BAFRA NIN İKİ YAKASI BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

29.07.2016 07:05

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Nehri üzerinde Kalaycılı Mahallesi mevkisinde yapılmakta olan köprü inşaatında sona yaklaşıldığını ve Samsun un ilçeleriyle birlikte büyük yatırımların açılışına hazırlandığını söyledi.

BAFRA NIN İKİ YAKASI BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Başkan Yılmaz, doğu-batı, güney-kuzey ayrımı yapmadan Samsun un her bölgesinde büyük yatırımların hayata geçirildiğini hatırlatarak, Amacımız Samsun halkına en iyi hizmeti vermek. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler Bafra Kızılırmak Nehri üzerinde yapımı son sürat devam eden köprü inşaatını gezdi. Kalaycılı Mahallesi ni şehrin karşı yakası ile birleştirecek olan 250 metre uzunluğundaki 10 ayaklı köprünün yaklaşık 1 ay içinde bitirilmesi planlanıyor.

ULAŞIM RAHATLAYACAK İLÇE KALKINACAK

Ulaşımı rahatlatacak olan bu köprünün bölgedeki yaşamı kolaylaştıracağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Köprünün hayata geçmesiyle o bölgedeki mahallelerimizin Bafra ile ulaşımı kolaylaşacak ve mesafesi de azalacaktır. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayacak olan köprü yatırımımızda sona yaklaşıldı. Burada güzel bir açılışa imza atmak istiyoruz  diye konuştu. Başkan Yılmaz a gezisi sırasında Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de eşlik etti.Park ve Çok Amaçlı Salonun İsmini Samsun Halkı Belirleyecek

28.07.2016 07:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Eski Büyük Otelin bulunduğu alanda yaptırılan çok amaçlı salon ve yanındaki parkın adını belirlemek için anket yapılacak.

Park ve Çok Amaçlı Salonun İsmini Samsun Halkı Belirleyecek

Çok amaçlı salon ve parkın ismi için oy kullanmak isteyen vatandaşlarımız Cumhuriyet Meydanında kurulan standa giderek oylarını kullanabilecekleri gibi, internete girerek, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne ait oyla.samsun.bel.tr  adresine girerek bu siteden de oylarını kullanabilecekler.BAŞKAN YILMAZ DAN KIRSAL KALKINMAYA DEV YATIRIM

28.07.2016 07:18

Kırsal kalkınma yatırımlarına önem veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çiğ sütün düzenli, kaliteli ve hijyenik ortamda toplanıp soğutma tanklarında muhafazası amacıyla kurdurduğu entegre süt toplama merkezleri ile ilçe ekonomilerinin gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

BAŞKAN YILMAZ DAN KIRSAL KALKINMAYA DEV YATIRIM

Bu merkezlerin faaliyete geçirilmesi için geçen yıl 450 bin TL lik yatırım yapan Başkan Yılmaz, bu yılsonuna kadar bitirilecek yatırımlar için de 900 bin TL kaynak ayırdı.

Türkiye nin en verimli iki tarım ovasına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde sütün verim süresini artırıcı modern entegre süt toplama merkezleri, süt sağım üniteleri, soğutma tankları yatırımlarına da ağırlık veriliyor. Büyükşehir Belediyesi, hem süt üretici birliklerini hem de geçimini hayvancılıkla sağlayan süt üreticilerini, gıda firmalarının en büyük tedarikçisi konumuna getiriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin geçen yıl Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) işbirliği ile başlattığı Çiğ Süt Toplama Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi, başarıyla sürüyor. 2015-2016 yıllarını içeren proje kapsamında Samsun a gelen DOKAP yetkilileri, geçen yıl yapılan yatırımları yerinde inceleyerek, memnuniyetlerini dile getirdi. Projenin amacı doğrultusunda sürdüğü ifade eden yetkililer, 2016 yılı için planlanan 6 süt toplama yatırımı ile alt yapı çalışmalarının DOKAP ve Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol gereği yılsonuna kadar bitirileceği bilgisini verdi.

Süt üreten 13 tane birliğin bulunduğu Samsun da, oluşturulan entegre süt toplama merkezlerine bugüne kadar sütün depolanması için Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, ilçelere 300 kilogramlık 27 tane tank koyup jeneratörleri bağladı.  Jeneratörlere bağlanan soğutucu tanklar, sağımdan sonra sütü süratle soğutarak, soğutmalı veya izolasyonlu süt toplama tankeri gelinceye kadar,  muhafaza ediyor. Bu şekilde soğutulup muhafazaya alınan çiğ inek sütü, soğutma tanklarından vakumlanarak, süt üretimi sözleşmesi çerçevesinde toplanarak, işleme tesislerine satılıyor. Böylelikle istenilen standartta elde edilen sütün daha yüksek birim fiyattan satışı sağlanıyor.  Projenin en önemli özelliği ise sütün ilk üretim basamağından itibaren hijyenik ortamda muhafaza edilmesiyle hem süt hem de tüketici sağlığı korunmuş oluyor. Projelerin tamamlanmasıyla alt yapı ve süt toplamada hijyen açısından sorun kalmayacak. Geriye sadece araçlarla dolaşılıp süt toplama işi kalacak.

Entegre süt toplama merkezleri yatırımları ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, merkez oluşturulması ve süt soğutma tankları için Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatı ile geçen sene 450 Bin TL harcama yapıldığını söyledi.  Bu yıl ise 900 bin TL harcama yapılacağını ifade eden Özdemir, süt için yapılan yatırımların bölge hayvancılığına ve süt üreticilerine büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

Kırsal kesimde reçberlikle uğraşan çiftçi ve hayvancıların üretim, pazarlama ve ekonomik kazanımlarını artırmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu kesimlerin ekonomilerinin gelişmesinin aynı zamanda ilçeleri ve mahalleleri de kalkındıracağına inandıklarını kaydetti.

Bu amaçla geçen yıl Samsun Arıcılar Birliği ne üye arıcılara 4 bin 80 adet termotaban, 3 bin 200 ana arı ile karabuğday ve arı otu tohum desteği verdiklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, Devletimiz, soğutulmuş süte büyük önem ve destek veriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de kırsal kalkınma yatırımlarımız kapsamında geçen yıl hayvancılıkla uğraşan süt üreticilerine yönelik DOKAP işbirliği ile ortak projeyi hazırlayıp hayata geçirmiştik. Çiğ sütün düzenli ve entegre şekilde toplanması ve soğutucu tanklarda muhafaza edilip verimin ve kalitenin korunması amacıyla şuan tüm ilçelerimizde alt yapılarıyla birlikte süt toplama merkezleri oluşturuyoruz.  Bu yatırım, sütlerin hijyenik ortamda toplanmasını ve uzun süre depolanmasını sağlayacak. Ayrıca vatandaşın pazarlama imkanı artmış olacak. Bakanlığın süte verdiği desteğini de artacak yatırım, ülke ekonomisine önemli katkılar yapıp kalite artacak. Bu yatırım, Samsun da ilktir. değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye de üretilen yaklaşık 10 milyon ton çiğ sütün sadece yüzde 25 inin modern sanayi kuruluşlarında hijyenik olarak süt ve süt ürünlerine dönüştürüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, Geri kalanı ise sağlıksız koşullarda tüketiciye sunuluyor. Bu süt de oldukça sağlıksız koşullarda üretilip toplanmakta ve sanayi tesisine neredeyse işlenemeyecek düzeyde kötü kalite ile ulaşmaktadır. Katılan maddelerin çoğu asitliği nötralize edilmesi, sütün halk tabiri ile kesilmesini, çökmesini önlemekte ancak insan sağlığını ve son ürün kalitesini de olumsuz etkiliyor.  Bunun dışında sütlerimiz antibiyotik de içermekte ve işleyici bundan yoğurt yapamayıp, peynire işlemekte. Kötü kaliteli bir hammaddeden hiçbir surette üstün kaliteli mamul üretilemeyeceği için modern tesislerde de uluslararası düzeyde rekabet edecek kalitede üretim mümkün olmuyor. Tüm nedenlerden dolayı biz de sütün sağlıklı koşullarda son tüketiciye ulaştırılması için sağıldığı andan işlendiği ana kadar olan sürede ideal hijyen kurallarına uymak ve bakteri oluşumunu önlemek ve kırsal ekonomiyi güçlendirmek amacıyla bu yatırımlara devam ediyoruz. ifadelerini kullandı.ER MEYDANINDAN DEMOKRASİ MEYDANINA GELDİLER

28.07.2016 07:17

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep Kara ve üçüncüsü Şaban Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Meydanı ndaki demokrasi nöbetine katıldı.

ER MEYDANINDAN DEMOKRASİ MEYDANINA GELDİLER

Edirne de 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri nde yarışan ve başpehlivan olan Recep Kara ile aynı güreşlerde üçüncülük elde eden Şaban Yılmaz, Cumhuriyet Meydanı na gelerek Samsunlu vatandaşları selamladı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Samsunlu vatandaşlar meydanları biran olsun boş bırakmazken, başpehlivanlar da Samsunlulara moral verdi.

YILMAZ: SAMSUN UN SESİNİ YÜREĞİNİ HİSSETTİRDİLER

İlk olarak kürsüye çıkarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Recep Kara ile Şaban Yılmaz Kırkpınar dan şampiyonlukları alarak Samsun a döndüler. Recep Kara, 2016 Kırkpınar şampiyonu oldu. Şaban da onun üçüncüsü oldu. Daha doğrusu Samsun un sesini ve yüreğini orada hissettirdiler. Onlardan öncede yine Samsunlu bir çocuğumuz Fatih Atlı bize altın kemeri getirmişti. Ama Fatih, sakatlığı dolayısıyla bu sene güreşemedi. Onun yerini Recep Kara doldurdu ve bizi onure etti. Kendisi Ankara Büyükşehir Belediyesi adına güreşti. Kara, dün akşam Ankara da Ben bu şampiyonluğu darbecilere karşı direnen Türk halkına armağan ediyorum dedi ifadelerini kullandı.

SIRT SIRTA VERDİK KEMERİ KARADENİZ E GETİRDİK

Altın kemeri Karadeniz e getirdiklerini belirten Kırkpınar Yağlı Güreşleri üçüncüsü Şaban Yılmaz, Biz Ankara Büyükşehir Belediyesi nde güreşiyoruz ama gönlümüz hep Samsun da. Biz 2016 yılında Recep Kara arkadaşımızla sırt sırta verdik, kemeri Karadeniz e getirdik, sizlere hediye ediyoruz dedi.

GEREKİRSEN TANKIN ÖNÜNE VÜCUDUMUZU SİPER EDERİZ

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep Kara ise, 15 Temmuz akşamı bu millete darbe yapmak isteyen hainlere karşı, bu millet 100 yıl önce Çanakkale Savaşı ndaki ruhu ile bir kez daha meydanlara inerek Reisi Cumhuru Recep Tayyip Erdoğan ın arkasında durmuştur. Tanklara, toplara karşı vücudunu siper ederek bütün dünyaya şu mesajı vermiştir: Biz hep beraber Türkiye yiz. Hep birlikte olduğumuz müddetçe hangi şer güçler birleşseler dahi bizim sırtımızı yere getiremeyecekler. 2 gün önce 655 incisi yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşleri nde dördüncü kez Türkiye başpehlivanı olmayı Allah bize nasip etti. Ben 2015 yılı şampiyonu olan Şaban Yılmaz kardeşimi de tebrik ediyorum. Karadeniz e bir kez daha altın kemeri getirmeyi nasip eden Allah a şükürler olsun. Şair diyor ya,  Er meydanlarını, cenk meydanlarını pehlivansız bırakma Allah ım. Müslümanlıkla yoğrulmuş bu milleti devletsiz, vatansız, bayraksız bırakma Allah ım. Biz er meydanının pehlivanları, yiğitleri olarak, er meydanlarına çıkar sabahlara kadar güreş atarız. Ama bu millet için, bu dava için, bu bayrak için gerekirse o tankın, topun önüne vücudumuzu siper ederiz. Ben bu dava uğruna şehit olmuş, göğsünü siper ederek, kurşun yiyerek, bu vatan, bu bayrak uğruna, bu millet uğruna canını feda eden tüm şehitlerimize Allah tan rahmet diliyorum. Allah hepsini cennette Peygamber Efendimize komşu eylesin. Allah bir daha bu acıları bize göstermesin. Reisi Cumhurumuz artık tamam diyene kadar lütfen meydanları bırakmayalım. Bu meydanlar boş kalmasın şeklinde konuştu. Başpehlivanlara başarı dileyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok da Samsun un 15 Temmuz gecesinden beri her gece demokrasiye sahip çıktığını söyledi. Meydana ayrıca Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve binlerce vatandaş katıldı.