Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Falcon Fest Şahinkaya Kanyonu Festivali

03.05.2017 13:16

Tüm dünya 17-19 tarihler arasında Samsun da yapılacak olan Falcon Fest e hazırlanıyor. 19 Mayıs haftasında yapılacak olan etkinliklere Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Kuveyt, Litvanya, Macaristan, Portekiz, Rusya Federasyonu ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden binlerce sporcu katılacak. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) tarafından organize edilen festivalde Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu nda yapılacak. BASE Jump, Tırmanış, Slackline, Kano, Stand Up Paddle (SUP) ve Paramotor spor dalları çeşitli ülkelerden gelen uzman sporcular tarafından yapılacak. Falcon Park (Festival alanı) Şahinkaya kanyo nunda bulunan Tabiat Parkı, yüzlerce sporcuların çadırlarda kalacağı festival alanına dönüştürülecek Festival alanına gitmek isteyen katılımcılar tekneyle 30 dakikada tekneyle yaklaşık 1 saate gidebilir. 


Ayrıntılı Bilgi İçin  http://falconfest.org/  sayfasını ziyaret edebilirsiniz...


Başkan YILMAZ ın Kırsal Bölge Hassasiyeti

03.05.2017 06:45

TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği (TKB) bölge toplantısı için gittiği Kırklareli nde konuştu.
Toplantıyı bir öneri ile kapatan Başkan Yılmaz,  Biz sokağı, çarşıyı, mahalleyi, kaleyi daha doğrusu topyekün şehri insanlık tarihinin bellek merkezidir dediğimiz şehri korumak ihya etmek ve gelecek nesillere bizim aldığımız ölçeklerden daha güzel daha korunmuş bir şekilde sunmak üzere bir misyon taşıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız en güzel çalışmalardan biri de sokak sağlıklaştırma projesi. Bu kadar büyük bir işi yapmak okyanusu geçmeye benziyor. Peki biz okyanusu geçiyoruz da derede boğuluyoruz diye düşünüyor muyuz. Yapmayalım şu derede boğulmayı hak etmiyor bizim ülkemiz. Nedir bu derede boğulma meselesi? Bu sıvasız boyasız binalar yarım kalmış inşaatlardan oluşmuş mahallelerimiz. Bunlar adeta şehirlerimizi katlediyor. Diye konuştu.Koruma için kalkınma, kalkınma için gelişme, gelişme için bütünleşme felsefesi tarihi Kentler Birliğimizin bir başka felsefi omurgasını oluşturuyor. Diyen Başkan Yılmaz;  Bir tarihi eseri koruyabilmemiz için kalkınmamız lazım. Son yıllarda ihmal etmememiz gereken bir konu kırsal kalkınma meselesi. Son yıllarda şehirlere yönelmiş aşırı göçlere baktığımızda ihmal edilmiş bir kırsal ile karşı karşıya kalıyoruz. Ekonomisi ile göç verişi ile arka bahçe haline gelmiş bir kırsal sıkıntımız var. Muhteşem eserler var oralarda. Ama bunların hepsi boşalmış yıkılmaya, yok olmaya yüz tutmuş, koruma konusunda da güçlükler oluşmuş kırsal bölgelerimiz var. Dedi.


Başkan YILMAZ Konuklarına Samsun u Tanıttı

03.05.2017 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Nisan ayı toplantısı için Samsun a gelen belediye başkanı ve meclis üyelerine Samsun u anlattı.
Toplantı öncesi yapılan geziye katılan belediye başkanları Samsun un çok beğendiklerini ve beklentilerinin ötesinde bir şehirle karşılaştıklarını belirterek Başkan Yılmaz ı tebrik ettiler.Otobüsle konuklarını şehir turuna çıkartan ve Samsun un tarihi, ekonomik ve kültürel özellikleri hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, son olarak Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan Taş Elemanları Üretim Fabrikası nı da gezdirdi. Fabrikayı inceleyen ve Başkan Yılmaz dan bilgi alan belediye başkanları, üretim süreci ve sonunda ortaya çıkan malzemelere ve kent mobilyalarına da hayranlıklarını dile getirdiler. Başkan Yılmaz fabrikada üretilen her şeyin şehre güzellik kattığını söyleyerek, Taş fabrikamızla şehrimizi adeta bir nakış gibi işliyoruz. Doğadan aldığımız tonlarca ağırlıktaki taşları ahşap keser gibi bu fabrikanın içerisinde kesip istediğimiz boyutta üretiyoruz. Ürettiğimiz taşları da şehrimizin birçok noktasına anında seriyoruz. Kendi işimizi kendimiz yaparak milyonlarla ifade edilebilen bir tasarruf sağlıyoruz açıklamalarında bulundu.


Mahkemeden Mimarlar Odası na Ret

03.05.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması nın iptali için dava açan Mimarlar Odası nın talebi mahkeme tarafından ret edildi.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun u çağdaş kentler seviyesine çıkarıp, yaklaşan 19 Mayıs 2019 tarihinin 100. Yılına yakışır çalışmalara imza atmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması düzenlendiğini hatırlatarak, Meslek odalarını da dahil ederek katılımcı bir çalışmaya imza atmak için verdiğimiz mücadele ve çabalara rağmen, kentimizin gerek görsel gerekse tarihi izleğini yaşatmak adına düzenlediğimiz yarışmanın iptali için Mimarlar Odası tarafından açılan dava ret edilmiştir. Kentimiz adına yapılacak olan ulusal boyuttaki bir yarışmanın yargı yoluyla anlamsızlaştırılmaya çalışılmasına yine yargı tarafından geçit verilmemiştir dedi.Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Konseri

28.04.2017 07:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümü, Çocuk ve Gençlik Korosu nun seslendireceği birbirinden güzel şarkılarla sahne alacak.