Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Mis Gibi Kokan Bir Tarih Koridoru Oluşacak

13.03.2017 06:41

AK Pati Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, TKB Genel Sekreteri ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Sezer Cihan, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar Alaçam’da hayata geçirilecek tarihi restorasyon projesi ile ilgili incelemelerde bulundular.

KARAASLAN: ALAÇAM IN TARİHİ YAPISINI ÖNE ÇIKARTACAĞIZ

Türkiye de özellikle son yıllarda kültürel varlıkların korunması ve geleceğe taşınması ile ilgili çok önemli çalışmaların hayata geçirildiğini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Tabii bu çalışmalardan bizim kendi şehrimiz Samsun da da yaptığımız önemli işler var. Bunlara önümüzdeki dönem için bir tanesini daha ekleyeceğiz. Alaçamdayız bugün. Buradaki 93 tane tescilli yapının, çok önemli eserlerin bulunduğu bir ilçemizdeyiz. İlçemizin bu tarihi yapısını öne çıkartmak ve böylece Alaçam ın tarihini geleceğe taşımak için çok önemli bir projemiz var. Bu projede sağolsun bizimle birlikte olan kültür varlıkları ve müzeler genel müdürümüz, TKB Başkanı ve büyükşehir belediye başkanımız, ilçe belediye başkanımız ve tarihi Kentler Birliği Genel Sekreterimizin olmasından da  güç alarak böyle önemli bir çalışmayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Dedi.

BAŞKAN YILMAZ: MİS GİBİ KOKAN TARİHSEL BİR KORİDOR OLUŞACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam da mübadele öncesi ve sonrasında ortaya çıkmış önemli bir tarihi ve kültürel birikim olduğuna dikkat çekerek; Bu güzel örneklerin ve bu tarihi birikimin oluştuğu süre içerisinde Alaçam ın ekonomisi tütüne dayalı bir ekonomi ve Alaçam da tarımsal bir zenginlik var. İşte her şeyin bir iktisadi arka planı var. Bu arka plandan kaynaklanan iktisadi birikim, bu tarihi birikime sebep oluyor. Bu tarihi birikim tütün ekonomisinin gerilemesinden sonra buradan insanlar büyük kentlere göç etmiş. Bu binaların çoğunda şu anda insanlar yok. Her ne kadar Çiğdem Hanım ın da belirttiği gibi bu binalara yeni fonksiyonlar yüklenerek yaşatılacak da olsa, bu binaların sahipleri, bu retarosyandan sonra gelip burayı yaşatırlarsa da bundan memnunluk duyarız. TKB olarak da bu hadise de duyarlıyız. Bizler de TKB ve Büyükşehir Belediyesi olarak faaliyetlerimize hız vererek bu projenin tamamlanması için gayret göstereceğiz.  Mis gibi kokan bir tarihsel koridora dönüşecek burası. Diye konuştu.

GENEL MÜDÜR KURT: ALAÇAM I PİLOT BÖLGE SEÇTİK

2017 yatırım programına Alaçam sokakları sağlıklaştırması ve iyileştirmesi projesi ni aldıklarını belirten Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, Alaçam Samsunumuzun ve Karadeniz imizin en özellikli en güzel, kültür varlıkları yönünden en zengin şehir merkezlerimizden birisi. Biz pilot bölge olarak burayı seçtik. Büyükşehir Belediye Başkanımızla TKB ile ve biz de bakanlık olarak ortak bir çalışma yapacağız. Önümüzdeki hafta ekiplerimiz alanda çalışacak. Tespitlerini yapacak ve projelerini koruma kurullarından geçireceğiz. Muhtemelen yıl sonunda da alanda uygulamaya başlayacağız. Hedefimiz en geç 2 yıl içerisinde tanıyamayacağınız bir şekilde bu projenin tamamlanmasıdır. Şeklinde konuştu.Selahiye de Tarihi Konaklar Restore Edilecek

13.03.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Selahiye Mahallesinde yer alan tarihi konakların restore edileceğini belirterek, Samsun sokakları eski görüntüsüne kavuşacak dedi.
SAMSUN SOKAKLARI ESKİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK
Samsun’un hemen hemen her yerinde bu tür tarihi konakların bulunduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, binaların modernize edilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Samsun tarihi eskilere dayanan bir şehir. Şehrimizde neredeyse her mahallede böyle tarihi binalar yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür binaların güzelliğini ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun en güzel örneği Vezirköprü de yer alıyor. Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile eski kent dokusunu ortaya çıkarttık. Şimdi sırada Alaçam var. Alaçam ilçemizde de tarihi konakların bulunduğu sokakta sağlıklaştırma projesi yapıyoruz. Bugün incelediğimiz Selahiye Mahallesinde yer alan onlarca tarihi konağı restore ederek buradaki tarihi de canlandıracağız. Samsun Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı mızın iş birliğiyle buna benzer birçok çalışmaya imza atacağız. Tarihi dokunun ortaya çıkmasıyla birlikte turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin birçok iline sadece tarihi konakları gezmek için turlar düzenleniyor. Sokak Sağlıklaştırma Projemiz tamamlandığında kentimizde bu turların içinde yer alacaktır. Türkiye nin her yerinden tarihi binalara meraklı olan, böyle yerleri gezmekten keyif alan vatandaşlarımız kentimize gelecek ve Samsun tarihi hakkında bilgi sahibi olacak dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve belediye yetkilileriyle birlikte Selahiye Mahallesinin tarihi dokusunu yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, yapılacak çalışmaların kent tarihini ortaya çıkaracağını vurguladı.

Samsun da ilk olarak Vezirköprü’de başlayan Sokak Sağlıklaştırma Projesi mahallelere yayılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi kentin birçok yerinde tarihi evlerin bulunduğu sokakları restore ederek eski görüntülerine kavuşturacak. 

Selahiye Mahallesinde yapılan incelemelere Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak ve ilgili birim müdürleri de katıldı.Başkan YILMAZ: Kültürünüzü Gelecek Nesillere Aktarın

13.03.2017 06:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Piazza AVM de düzenlenen Adige Dil Günü programına katıldı.
Konuşmalarının ardından Kafkas kültürünün yaşatılması için büyük emek harcayan Niyazi Tan a plaket verildi. Piazza AVM de gerçekleştirilen ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Samsun da yaşayan Çerkes lerin yanında SASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt ve İçme Suyu Daire Başkanı Cihan Güller de katıldı.

14 Mart Adige Dil Günü, Samsun Çerkes Derneği ve Piazza AVM işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Piazza AVM de kutlandı.

Kendisi de Çerkes olan ve bu tür etkinliklerde severek yer alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çerkes terbiyesi ile yetiştiğini ifade ederek, Her zaman dayanışma içinde olan Çerkes kardeşlerimle vakit geçirmekten çok mutlu oluyorum. Bu tür etkinliklere katılmak için günlük yaşantımızın yoğunluğu içinde her zaman fırsat ayırmaya çalışıyorum. Bugün burada Adige Dil Günü’nü kutlamak için bir araya geldik. Ayrıyeten Kafkas kültürünü yaymak için büyük mücadele eden Niyazi Tan ağabeyimizi de onara etmek istedik. Samsun Çerkes Derneği Başkanı Sedat Uygun kardeşim Niyazi abinin onur konuğu olduğunu söyleyince çok sevindim. Niyazi abi, Çerkezceyi bir alfabeye dönüştürmek için, öğretmek için büyük çaba harcadı. Dernek kurulduğundan bu yana aktif olarak her türlü organizasyonun içinde bulundu. Kafkas kültürünü yaşatmaya çalışan tarihi bir değerdir. Kendisine bugüne kadar yaptığı çalışmalar için bir Çerkes olarak teşekkür ediyorum. Çerkesler dünyada kültürlerini her anlamıyla yaşayan sayılı toplumlar arasında yer alıyor. Bugün burada genç kardeşlerimizin sergilediği oyunlar ve müzik dinletisi de bizleri çok duygulandırdı. Gençlerimize çizgilerinden hiç sapmamalarını ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmalarını diliyorum dedi. İtfaiyeden 17 Bin Kişiye Yangın Eğitimi

10.03.2017 08:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, vatandaşlara yönelik yangın eğitimlerine büyük önem veriyor. Geçen yıl 17 bin kişiye yangın tedbirleri ve söndürme tüpü kullanımı eğitimi veren itfaiye yetkilileri, yoğun talepler üzerine eğitimlere aralıksız devam ediyor.Yangına hızlı müdahale ederek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinde önemli başarılara imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, toplumu bilinçlendirip eğitmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Başta okullar olmak üzere kamu kurumları ve işyerlerinde, çıkacak olası bir yangında ilk müdahaleye ilişkin teorik ve pratik bilgiler veren ekipler, yangın söndürme tatbikatıyla da kişinin kendisini yangından nasıl koruyacağını, hızlı şekilde tahliyenin nasıl yapılacağını ve söndürme tüplerinin nasıl kullanılacağını öğretiyor. Eğitmenler, özellikle konut ve iş yeri yangınlarına karşı alınacak tedbirler konusunda da katılımcılara önemli bilgiler veriyor. Büyük katılımın yaşandığı eğitim ve tatbikatlarda öğrenciler ve çalışanlar, sorularıyla öğrendiklerini pekiştiriyor.

MİNİK ÖĞRENCİLERE İTFAİYECİ SERTİFİKASI

2016 yılı içinde 17 bin kişiyi eğiten İtfaiye Daire Başkanlığı, eğitim ve tatbikatları talep geldiği sürece devam ettirecek. İtfaiyenin görevlerinden bir tanesinin de halkı bilgilendirmek olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim ve tatbikatlara ilişkin yoğun talep aldıklarını dile getiren Daire Başkanı Zengin, Yangın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Personelimiz bizzat giderek yerinde eğitim ve söndürme cihazları tatbikatlarıyla vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra anaokulları da çok ziyaretimize geliyor. Küçük itfaiyeci kıyafetlerimizi giydirerek eğitim merkezimiz bünyesinde onlara hem teorik bilgiler veriyoruz hem de tüplerin kullanımını öğretiyoruz. Bunun sonucunda da minik öğrencimize başkanımızın imzasıyla itfaiyeci sertifikası veriyoruz. bilinçlendirme faaliyetlerimiz yoğun olarak devam edecek. dedi.

Şehir merkezindeki okul ve kurumların yanı sıra tüm ilçelerdeki eğitim taleplerini karşıladıklarını da dile getiren Rıza Zengin, Bunun yanında zaman zaman özel kurumların belgeli itfaiye eğitimleri talebi oluyor. Biz de onlara 30 saatlik eğitimler vererek 5 yıl geçerli olan katılım belgesi takdim ediyoruz. Bunun dışındakiler ise iki saatlik teorik bilgiler, söndürücü tüplerin kullanımı ve pratik tatbikatlar şeklinde oluyor. Bu çalışmalarımız da devam edecektir.  ifadelerini kullandı.Dede ile Torun Okulda Bir Araya Geldi

10.03.2017 08:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halasının vasiyeti üzerine yaptırılan Şükriye Işık Anaokulunda, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Hareketi nin başlattığı Dede Torun El Ele Projesi ne katıldı. Başkan Yılmaz etkinlikte duygu dolu anlar yaşadı.

ONLAR BİZİM GELECEĞİMİZ

Etkinlikte konuşan Başkan Yılmaz, Verdiğimiz yaşam mücadelesi içinde Şükriye Işık Anaokuluna gelip hayatı cıvıl cıvıl yaşayan, dünyamızı bütün güzellikleriyle süsleyen çocuklarımızı görünce hepimiz mutlu olduk. Bu Proje İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz beyin önerisiyle gerçekleştirildi. Dede Torun El Ele projesi 7 ile 70 i buluşturan bir proje oldu. Projede emeği geçen kaymakamımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü müz başta olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. Bundan 6 ay önce Şükriye Işık Anaokulunu hizmete açtığımızda belki ufak tefek eksikleri vardı. Geçtiğimiz süreçte okulumuzun ihtiyaçlarının tamamı tedarik edildi, öğretmenlerimizin de yaptıkları çalışmalarla birlikte çok güzel bir hale getirildi. Minik öğrencilerimizin o heyecanlı tavırları, hayata neşe saçmaları da bizleri oldukça mutlu ediyor. Onlar bizim geleceğimiz. Onlara en iyi eğitimi vererek, en iyiyi öğreterek gelecekte önemli yerlerde olmalarını sağlayacağız diye konuştu.

Halasının sağlığında kendisine böyle bir okul yaptırmak istediğini söylediğini hatırlatan Başkan Yılmaz, Bu okulun yapımını bana vasiyet eden Şükriye halamın ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun. Rabbim onu cennet mekânında misafir ediyordur diye düşünüyorum. Sağlığında vasiyeti bu doğrultudaydı. Burada olsaydı, bu minik yavrularımızı görseydi dünyalar onun olurdu. Hayat böyle bir şey. Bazı şeyleri sağlığımızda isteriz ama nasip olmaz. Allah hepimizin niyetini halis kılsın. Çocuklarımızın ve sizlerin oluşturduğu bu ortamda mutlu olduk dedi.

Programa Başkan Yılmaz ın yanı sıra Atakum Kaymakamı Turan Atlamaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Anaokulunun minik öğrencileri, onların dedeleri ve veliler katıldı.