Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Samsun Rengârenk ve Tertemiz Bir Şehir Olacak

11.05.2017 06:24

Birincisi düzenlenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Danışma Kurulu Toplantısına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın estetik ve kent kimliği ile ilgili yaptığı konuşmalar damgasını vurdu.
OMTEL Otel de Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1. Danışma Kurulu Toplantısına oturum başkanı olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da kent kimliği oluşturmak için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, Hepiniz dikkat etmişsinizdir. Samsun un şehir giriş ve çıkışlarında yaptığımız sıva ve boyama işleri büyük bir dönüşüme sebep oldu. Kentin güzelleştiğini, geliştiğini kimse inkâr edemez. Bu çalışma kapsamında yüzlerce binayı sıvıyor ve boyuyoruz. Kentimizi o çirkin görüntülerden kurtarıyoruz. Bunu yaparken de büyük bir maddi külfetin altına girdik. Ama buna değeceğine adım gibi eminim. Yıllardır içimizde yara olan bu durumu çözüme kavuşturuyor olmak bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Bu çalışmalara başlarken kentimizi Temmuz ayında yapılacak olan 2017 Deaflympics İşitme Engelliler Olimpiyatlarına hazırlıyoruz diye yola çıktık. Havaalanından şehir merkezine, batıda Yakakent e, güneyde Havza çıkışına kadar olan yollarımızın kenarında bulunan çirkinlikleri kaldırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda büyük ilerleme kat ettik. Allah nasip ederse Temmuz ayının başlarına kadar Samsun rengârenk ve tabela kirliliğinden arındırılmış tertemiz bir şehir olacak. Çalışmalarımız kapsamında bizlere destek veren tüm öğretim üyesi arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim dedi.

SAMSUN RENGÂRENK VE TERTEMİZ BİR ŞEHİR OLACAK

Toplantıda Başkan Yılmaz ın konuşmalarının ardından turistik ve kültürel faaliyetler hakkında görüşmeler yapıldı. Program OMÜ Öğretim Üyelerinin yaptığı  Samsun Arkeoloji ve Kültürel Miras Hakkında Bilinenler ve Beklentiler, Değişen Kent Bağlamında Samsun ve Kent Kimliği ve  Uzlaşımın Konusuna Ait Estetik Bağlam Olarak Kent Kavramları ve Kent İmgeleri  başlıklı sunumlarla sona erdi.Krasnador – Samsun Arası İlk Uçak Seferi 13 Mayıs ta

11.05.2017 06:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Krasnador ile karşılıklı yapılacak seferlerin 13 Mayıs Cumartesi gününden itibaren başlayacağını açıkladı.
RUSYA HEYETİ CUMARTESİ GÜNÜ SAMSUN DA Novorossisk ve Krasnador da temaslarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş ve beraberindeki heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a gelişmeleri anlattı.

Krasnador ile karşılıklı uçuşların 13 Mayıs Cumartesi günü başlayacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay Samsun ve Krasnador arasında karşılıklı uçuşlar için Rus Havayolları yetkilileriyle protokol imzalamıştık. Protokolde de belirtildiği üzere Mayıs ayının 2. Haftasında karşılıklı turları başlatıyoruz. İlk uçuş Krasnador – Samsun yönünde gerçekleşecek. Saat 15:00’da oradan kalkacak olan uçak 40 dakika kadar sonra Çarşamba Havalimanına inecek. Şimdilik haftalık bir uçuş gerçekleşecek. Ancak Çarşamba Havalimanı tadilatı tamamlandıktan sonra sefer sayısını haftada 2 ye çıkartmak üzere çalışmalarda bulunacağız. Novorossisk ve Krasnador’dan gelecek misafirlerimiz arasında iş adamları, yöneticiler ve medya mensupları olacak. Samsun umuzun tanıtımı için güzel bir gezi olacağına inanıyorum. Bu karşılıklı seferler İki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirecek, ticari faaliyetleri arttıracaktır. Bu çalışmada uzun yılların emeği var. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ederim  açıklamalarında bulundu.Başkan YILMAZ: Sizler Yaşar Doğu nun Mirascılarısınız

08.05.2017 08:04

Geyikkoşan Hıdırellez ve güreş şenliklerine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hepiniz efsane güreşçimiz Yaşar Doğu nun mirascılarısınız. Sizler onun hatırasını yaşatıyorsunuz. Başarılarınız her zaman daim olsun dedi.

600 yılı aşkın geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşleri nde Türkiye nin çeşitli bölgelerinden gelen güreşçiler kıyasıya mücadele etti. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Mehmet Yeşil Yeşil ile Ünal Karaman, finalde karşılaştı. Güreşçiler normal sürede birbirine eşitlik sağlayamayınca puanlamaya geçildi. Puanlama süresinde rakibine üstünlük sağlayarak 1 puan alan Mehmet Yeşil Yeşil başpehlivanlığı kazandı. Ağalık yarışını 6 yıldır Geyikkoşan güreş ağalığını sürdüren Hasan Hasan, 100 bin lira ile kazandı.Samsun un Alaçam ilçesinde Hıdırellez Şenlikleri kapsamında gerçekleşen 625. Geyikkoşan Güreşleri nde başpehlivanlığı Mehmet Yeşil Yeşil kazandı. Yeşil başpehlivanlık kupasını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaslan ın elinden alırken ikinci olan pehlivana madalyasını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz takdim etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un güreş şenlikleri ile artık Kırkpınar a rakip olduğunu belirterek, Samsun güreşin ismi. Neden Samsun güreşin ismi. Çünkü güreşin duayeni merhum Yaşar Doğu Samsunlu bir şampiyon. Onun hatırasını buralarda yad ediyoruz. Burada güreşen çocuklarımız Yaşar Doğu nun torunları ve duayen güreşçimizin mirasını onlar geleceğe taşıyor. Rabbim onları muvaffak etsin. Er meydanının tozunu attıran tüm güreşçilerimizi tebrik ediyorum diye konuştu. Geyikkoşan Güreşleri nin Karadeniz in Kırkpınar ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Bu güreşlerin tarihi de Kırkpınar Güreşleri kadar eskiye gider. Kırkpınar da güreşen pehlivanlarımız burada da er meydanına çıkar dedi.

Güreşleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Danıştay Üyesi Osman Tural, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreş sever izledi.Başkan YILMAZ dan Kadın Girişimcilere Pozitif Ayrımcılık çağrısı

08.05.2017 08:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye deki kadın girişimci sayısının Japonya daki kadın girişimcilerden 25-30 kat daha az olduğunu belirterek, Türkiye deki kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi.
BAŞKAN YILMAZ: KADINLAR İŞ KURDUKLARINDA ÇOCUKLAR GİBİ SEVİNİYORUM Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) tarafından Teknoloji ve Dünyaya Yürüyen Kadınlar  konulu panel Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Kongre Merkezi nde düzenlendi. TÜRKONFED, ORKASİFED ve SAMİKAD tarafından düzenlenen panele, Samsun dan ve çevre illerden birçok girişimci işkadını katıldı.

Kadın girişimcilerin sayısının artması için daha çok pozitif ayrımcılık yapmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Son 10 yıl içerisinde nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın ve kadın girişimcilerimizin sayılarını arttırmaya yönelik olarak çaba gösteriyoruz. Dünyanın en gelişmiş 10 ülkeden birisi olan Japonya daki kadın girişimci oranının Amerika dan bile daha fazla durumda. Türkiye deki bu oranın Japonya nın 25-30 kat daha aşağısında olduğunu bilim insanları söyledi. Kadınlarımız, ev hanımı olmayı, kamuda çalışmayı veya maaşlı bir işte çalışmayı kendilerine yeterli görmüşler, neden iş kurup da işkadını olma yönünde gelişmemiş bunun nedenlerini alıştırıyoruz. Bunun sosyolojik, sosyokültürel nedenleri de vardır. Bu toplantının bu sosyolojik ve psikolojik nedenlerinin araştırılmasında araştıracaktır. Kadın girişimcilerin neden az olduğunun iyi araştırılması lazım. Biz yerel yöneticilere ne düşer diye her zaman düşünmüşümdür. 2 kadın bir araya gelip de iş kuralım diye mücadele verdiklerinde çocuklar gibi seviniyorum, onların açılışlarına gidip, kadın girişimcilere destekte bulunduğumda huzur bulduğumu içtenlikle söylüyorum. Bunlar yetmez tabii ki. Başka hangi pozitif ayrımcılıklar yapılarak, hangi özel avantajları kadınlara sağlayabiliriz diye de düşünmemiz lazım dedi.

Toplantıda ayrıca konuşma yapan SAMİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Münevver Uğurlu, Kadının iş hayatına katılımındaki başlıca sorunlardan kreş eksikliği, hasta ve yaşlı bakımı, engelli hastası olanların sorunu kadına mal olmuş durumdadır. Amaçlarımızdan bir tanesi, meslek edindirdiğimiz kadınlarımıza iş hayatına atıldıklarında sürdürebilirliği sağlamak için mentörlük vermektir. Panelimizin hayırlı geçmesini diliyorum diye konuştu.

İlknur Yılmaz ın moderatörlüğünü yaptığı Teknoloji ve Dünyaya Yürüyen Kadınlar paneli konuşmaların ardından, Ülkü Çelikkol, Hürriyet İpek, Ebru Özen ve Doç. Dr. Ayten Çil in konuşmalarıyla sonlandı.Büyükşehir in Mega Projeleri Sivas a Örnek Olacak

08.05.2017 07:55

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ın eşi Yurdagül Aydın, Kadın Meclis üyeleri ve Sivas Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi üyelerinden oluşan heyet ile bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun a geldi.
Sivas heyetini ilk olarak makamında ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, heyeti Samsun da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Sivas a da her konuda destek ve katkı sağlamaya hazır olduğunu söyledi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve eşi Semiha Yılmaz ın misafiri olan heyet, Samsun un tarihi ve turistik bölgelerinde incelemelerde bulunarak Samsun da Büyükşehir Belediyesi nin hayata geçirdiği mega projeleri Sivas a taşıyacak.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ın eşi Yurdagül Aydın ın başkanlığındaki heyet, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve eşi Semiha Yılmaz a göstermiş oldukları konukseverlik ve ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın'ın eşi Yurdagül Aydın da, gezi süresince gördükleri çalışmalar ve projelerden oldukça etkilendiklerini belirterek, Sivas ta da bazı projeleri uygulamak istediklerini ifade etti. Ziyaret karşılık sohbet ve hediye takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Ziyaret sırasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdiresi Hanife Papila da heyete eşlik etti.