Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Fındık da Büyükşehir ve Üniversite Güçbirliği Yaptı

16.03.2017 07:48

Karadeniz bölgesinde yaygın olan yetiştirilen fındıkta rekolte ve kalite artışını sağlayacak çözüm bulundu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuzmayıs Üniversitesi işbirliği ile fındık dip sürgünü temizliği ile ilgili yapılan bilimsel toplantıda tespit edilen yeni yöntem hakkında bilgi verildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin destekleriyle Atakum Sanat Merkezi nde Fındık Dip Sürgünü Azotlu Gübre Çözelti Uygulaması toplantısı yapıldı. Bilimsel toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar Ak, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Meyve Üreticileri Birlik Başkanı Alaattin Gülal, ilçe tarım ve tarım kredi müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Toplantıda Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Meyve Yetiştiriciliği Islahı Bölüm Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Serdar, fındıkta rekolte artışını, ürün kalitesinin yükselmesini ve maliyetlerin düşürülmesine neden olacak alternatif fındık dip sürgününde azotlu gübre çözeltisi hakkında bilgi verdi. Projenin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini söyleyen Prof. Dr. Serdar, yeni yöntemin hem üreticiler hem de bölge ekonomine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Fındık yetiştiriciliğinde rekolteyi olumsuz etkileyen unsurların başında maliyetin geldiğinin altını çizen Prof. Dr. Ümit Serdar, rekolte ve kalite artışını sağlamak için yaptıkları araştırmada buldukları yeni çözüm yolunu anlattı. Gerçekleştirdikleri çalışmada dip sürgünü temizliğinin yılda en az 2 defa yapılması gerektiğini tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Serdar, Biz bu işlemi elle, fındık bıçağı gibi el aletleri ile yapacaksak bunun maliyeti yüksek. Dönümüne yılda 140 TL gibi bir maliyet çıkıyor. Üreticiler de bu maliyetin altına girmiyor. Zaten köylerde bunu yapacak işçi de kalmadı insan da. Şuan alternatif olarak helbisit kullanılması söz konusu ama çevreye, kuşlara ve böceklere zarar veriyor. Bu nedenle başka yöntemler arayışına girdik. Yaptığımız araştırmalar sonucu azotlu çözeltileri bulduk. Farklı azotlu gübrelerin fındık dip sürgünlerini yakıp yakmayacağı, verimi ve kaliteyi ne kadar artırdığını, toprak yapısı üzerinde problem oluşturup oluşturmadığını, tuzluluk veya asitliliğinde bir değişiklik yapıyor mu gibi konularda da incelemeler yaptık. Örnek çalışma ve analizlerde toprak için hiçbir zararının olmadığını tespit ettik. Gübreler içinde de 3 farklı gübre denedik. Bunlar içinde de en iyi sonucu amonyum sülfatın yüzde 10 luk dozundan aldık. dedi.

Dip sürgünü temizliğinin yılda bir defa yapılması halinde verimin yüzde 5, iki kez yapılması halinde ise yüzde 30 oranında arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Serdar, Bu yeni alternatif çözüm yolu, üreticilerimiz için çok karlı olacak. Kaliteyi ve verimi artıracak. Bunun için de izlenecek yol şöyledir. Üretici önce fındık dip sürgünü temizliğini elle yapacak. 1 Ocak’ta birkaç tane yedek dal bırakacak. 1.5 ay sonra dip sürgünlerinin boyu 10-20 cm uzunluğa eriştiğinde azotlu çözelti kullanılacak. Bu şekilde yılda 3 kez yapılacak azotlu çözelti uygulamasıyla dip sürgünü temizliği yüzde 65-70 oranında daha ekonomik ve kolay şekilde yapılmış olunacak. Bununla birlikte dip sürgünü temizliğindeki maliyet yüzde 65-70 düşecek, rekolteyi olumsuz etkileyen külleme hastalığının etkisi de azalacak.  Ülkemizde bahçe fındık verimi, diğer ülkelere oranla daha düşük. Fındık verimimiz de yüzde 30 oranında artacak.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir den Hayvancılığa 75 Bin Tl lik Destek

16.03.2017 07:44

Kırsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla yatırımlarına ve desteklerine devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, et ve süt üreticilerine hibe olarak slajlık mısır tohumu dağıttı. Güney ilçelerindeki birliklere teslim edilen 15 ton mısır tohumu, hayvanlara yem olması için toprakla buluşacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl uygulamaya başlattığı kırsal kalkınmaya yönelik hibe tohum desteği projesiyle et ve süt üreticilerinin yem sorununu ortadan kaldırdı. Silajlık hibe mısır tohumu desteği alıp eken besiciler, ürünü hasat ederek hayvanlarına yediriyor. 2016 yılında da yapılan tohum dağıtımlarıyla hayvancıların yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu yıl da 15 ton mısır tohumu satın aldı.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden 75 bin TL ye alınan 850 torba slajlık mısır tohumu,  kırmızı et ve süt üretici birliklerine dağıtılmak üzere Vezirköprü, Havza, Ladik, Kavak ve Asarcık ilçe tarım müdürlüklerine teslim edildi. Denemeleri yapılmış ve bölgeye adapte olmuş mısır çeşidini alan birlikler, ilkbaharda toprağa ekerek, hasat zamanını bekleyecek.

Slajlık mısır tohumunun Samsun’da besiciliğin gelişmesi için büyük önem taşıdığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, destekte bulunmaya devam edeceklerini belirtti. Silajlık Mısır yetiştiriciliğinde yüksek verimli çeşitlerle mısır silajı üretimi yapılarak kaliteli kaba yem açığını en aza indirmeyi amaçladıklarını söyleyen Özdemir, TÜİK 2016 verilerine göre silajlık mısır Türkiye geneli 1. ekim verimi dekar başına 5 bin 183 kg, 2. ekim verimi yine dekar başına 4 bin 432 kg dır. Samsun da ise 94 bin 840 dekarlık 1. ekim alanından 3 bin 707 kg silajlık mısır çıkıyor. 101 bin 680 dekarlık 2.ekim alanından ise 3 bin 800 kg verim alabiliyoruz. Yani ilimiz, verimlilikte ülke genelinin altındadır. Hayvanlarımızın genetik kapasiteleri ve çevre şartları ne kadar iyi olursa olsun bakım ve besleme iyi olmadığı için istediğimiz yüksek verimi alamıyoruz. Yeşil otun olmadığı kış aylarında hayvanlarımıza yeşil, sulu ve ekonomik olarak verebileceğimiz tek kaba yem silajdır. bilgisini verdi.

Samsun da hayvancılığın gelişmesi için kaba yem ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Şehrimiz hayvancılığının en önemli sorunlarından birisi yeterli miktarda ve düşük maliyetle kaliteli kaba yem üretilememesidir. Büyükşehir belediyesi olarak kaba yem ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Silaj yapılacak bitkilerin başında da mısır gelir. En kaliteli silaj mısırdan yapılır. Silaj yapılarak değerlendirildiğinde bu bitkinin tüm toprak üstü aksamlarından yararlanılmış olunuyor. Çiftçilere tarım kültüründe değişik kültür ırklarının ekilmesini ve bunun faydasını öğretmek için 3-5 senelik projeler uyguluyoruz. Bur tanesi de slajlık mısır projemizdir. Amacımız birkaç yıl mısır tohumu dağıtarak inanlara kaba yem ihtiyaçlarını karşılamada mısırın faydalarını anlatmak ve yapılabilirliğini göstermektir. Bunun için de bahar ekimine uygun olarak 850 torba yaklaşık 15 ton erken çeşit slajlık mısır tohumu aldık. Bunu da taşıdığı öneme göre güneydeki ilçelerimize dağıttık. açıklamasında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri ile yürütülen ortak proje kapsamında Asarcık, Ladik, Canik Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine, Samsun İli Vezirköprü-Ladik-Kavak-Asarcık-Havza İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliğine, Havza, Vezirköprü, Ladik Süt Üreticileri Birliklerine tohum dağıtımının tamamladığını söyleyen Özdemir, dağıtımlara devam edeceklerini belirterek, 5 bin dekar dikim alanı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.Başkan YILMAZ: Yakakent in Denizine Kanalizasyon Akmayacak

16.03.2017 07:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent in tüm atıklarının şehrin önüne aktığını anımsatarak; Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak. Dedi.

Samsun Valiliği tarafından muhtarlarla yapılan istişare toplantılarına Yakakent ilçesi ile devam edildi. Yakakent Belediyesi Çözüm Merkezi ofisinde gerçekleşen toplantıda muhtarlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  coğrafyası ve insanıyla sevilen bir ilçe olan Yakakent e geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından çok önemli yatırımların yapıldığını ve bu yatırımları ilçenin kaderini değitirdiğini ifade ederek, Yakakent öncesinde bir çıkmaz sokak gibiydi. Samsun ile Sinop arasında olup Kanlıçay il sınırından sonrası bir maceraydı. Günde bir tane araç ya geçer ya geçmezdi. Devletimiz geçtiğimiz 15 sene içerisinde belki de Türkiye nin en pahalı yollarından bir tanesini Kanlıçay ile Gerze arasına deniz dolgusuyla yaptı. Cumhurbaşkanımız devletimizin o kıt imkanlarına rağmen talimatını verdi ve yol Sinop a bağlandı. Bu yatırımları unutmamak lazım. Geçmiş çabuk unutuluyor. 10 Sene önce bunların hiçbirisi yoktu. Türkiye petrol bulmadı, maden çıkarmadı. Amerikalılar veya İngilizler gelip de yapmadı. Milletimiz dişiyle tırnağıyla artırarak kıt imkânlarla bu yolu yaptı. Yapanlardan Allah razı olsun diyerek dua etmek lazım diye düşünüyorum. Dedi.

ATIKLAR DENİZE AKMAYACAK

30 Mart seçimlerinden sonra il özel idaresi kapanınca köy ve köylere yönelik yapılacak hizmetlerde devreye kendilerinin girdiğini dile getiren Başkan Yılmaz; Geçen 3 senelik süreç içinde biz ilçemize 24 milyon 676 bin TL tutarında yatırım yapmışız. Bu yatırımın 10 milyon TL si atık su arıtma tesisine harcandı. Bu gördüğünüz şirin turizm beldesinin, balık deyince akla gelen ilçemizde yaşayan insanlarımızın bütün atıkları yolun altından kanalla birlikte ilçenin önüne akıyordu. Bu çok büyük trajediydi ve Yakakent in bunu kabul etmediği, sürekli talep ettiği bir sorundu. Seçim kampanyası sırasında buradaki mitingde insanlara atık su arıtma tesisi sözü vermiştik. İlk işimiz olacak demiştik. Buradaki bütün evlerin kanalizasyonları buraya bağlı değildi. Birçok evin kanalizasyonu evlerin arkasındaki fosseptiklere akıyordu. Foseptikler de toprağa sızarak oradan denize akıyordu. Çok şükür artık atık sular, denize akmayacak. Foseptik sorunu kalmayacak. 10 milyon TL lik atık su arıtma tesisi yapıyoruz. Yaza kadar Yakakent denizi, kanalizasyon akıntısından kurtulmuş olacak. İlçenin bütün atık suları oraya gidecek. Orada arıtılarak derin deniz deşarjı ile denize salınacak. Şehrin altına komple kanalizasyon tesisatı döşendi. Şebeke hatları ve meydan yenilendi. Termemiz bir Yakakent oldu. Şeklinde konuştu.

SİZ HAYATIN İÇİNDE OLANSINIZ, BİZİ YÖNLENDİRİN

İhtiyaçların bitmediğini ve bitenlerin yerine yeni ihtiyaçların her zaman ortaya çıkacağını belirten Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Önümüzdeki süreç içinde başka şeyler de yapacağız. Güzel ilçemizi daha da güzelleştirme yönünde çaba sarf edeceğiz.  Köy yollarında da önemli beton yıl çalışmalarımız oldu. Güzel sonuçlar aldık. Sorun yok. Çalışmalar gayet iyi gidiyor. İlçemizin turizm potansiyellerini daha da güz yüzüne çıkaracak bu alt yapı hizmetleri yapıldıktan sonra Yakakent i yönetenlerin ilçenin göç vermemesi için şehir dışında yaşayan ilçe halkını ilçeye davet etmeleri lazım. Hayvancılık yapalım diyorum. Rençperlik yapalım diyorum. İnsanlar daha önce buralarda neyle geçiniyorlarsa o geçindikleri işleri tekrar çıkartalım ortaya. Eğer o geçim balıkçılıksa balıkçılığı teşvik edelim, arıcılıksa arıcılığı teşvik edelim, meyvecilikse meyveciliği teşvik edelim diye düşünüyorum. Siz aslında hayatın içinde olansınız. Biz dışarıdan bildiğimizi duyduğumuzu konuşuyoruz. Ama siz köyde kalmış, köyde tutunup, köyde yaşayan insanların kazançları ve kayıpları ile iç içe olan sizsiniz. Bizi yönlendirin, bize şu konuda katkı verin deyin. Devlet buradaki insanların hayatını kolaylaştırmak için para harcıyor. Buradaki insanlar umudunu üzüp Ankaralara, İstanbullara giderse niye bu kadar yatırımı yapsın. İnsanlar köylerine dönmeli, köylerde hayatı canlandırmalıyız.

Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent Kaymakamı Muhammet Tugay, Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Genel Sekreter Yardımcısı sefer Arlı, Daire Başkanları, Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.Bakan Yardımcısı Alpay Kuş Cennetine Hayran Kaldı

13.03.2017 07:01

Bir dizi programlara katılmak için Samsun a gelen Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay Kuş Cennetine hayran kaldığını belirtti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde gerçekleştirilen Muhtarlarla İstişare toplantısının ardından Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay ile birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cennetini ziyaret etti.

Kuş Cennetinin Allah ın Samsun a bağışladığı bir lütuf olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Buraya gelen ziyaretçilerimizin memnun ayrılmaları yaptığımız çalışmaların takdiri olarak ortaya çıkıyor. Yılın her günü ayrı güzel olan Kuş Cennetine büyük önem veriyor, gelişmesi ve korunması için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Kuş Cenneti yaptığımız çalışmalarla kısa sürede Türkiye nin dikkatini çekti ve Samsunda doğa turizmine ev sahipliği yapmaya başladı. Buranın korunup kollanması, gelecek nesillere bu doğallıkta aktarılması bizim boynumuzun borcudur. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz açıklamalarında bulundu.

Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise bol bol fotoğraf çekinerek Kuş Cennetinin güzelliklerini ölümsüzleştirdi.Türkiye nin En Modern Müzesi Samsun da Yükseliyor

13.03.2017 06:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı Arkeoloji ve Etnografya müzesi yapım çalışmaları hızla sürüyor. İnşaat alanını gezen Başkan Yılmaz, iş makinası kullandı, çalışmaları yerinde inceledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel bir dizi etkinliklere katıldı.

Samsun da yürütülen çalışmaların incelendiği gezi Karadeniz in İlk Türkiye nin en önemli sportif sahaları arasından olan Golf merkezinde başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, golf aracının direksiyonuna gerecek saha ve faaliyetler hakkında konuklarına bilgi verdi. Büyük beğeni toplayan golf sahasının gezilmesinin ardından Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı olması planlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nin yapım çalışmalarının sürdüğü inşaat alanına geçildi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve diğer misafirlere proje hakkında detaylı bilgi verdi. Burada mini yükleyici olarak bilinen iş makinasının direksiyonuna geçen Yusuf Ziya Yılmaz, çalışmalara bizzat kendi de katkı verdi.

TÜRKİYE NİN EN MODERN MÜZESİ OLACAK

Açıklamamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tarihi değerlerin sergilenmesi için Türkiye’nin en modern müzelerinden birinin Samsun a yapılması için titiz bir çalışmanın sürdürüldüğünü söyledi.

Samsun un tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılması noktasında hassas olduklarını ifade eden Yılmaz, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi projesi 13 bin 214 metrekarelik bir alanda inşa edilmekte. Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerler konusunda çok hassasız.  Yürüttüğümüz proje ile iddia ediyoruz, tamamlandığında Türkiye nin en modern müzeleri arasında olacak dedi.

Atatürk Bulvarı üzerinde eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan alanın müze olarak değerlendiğini hatırlatan Yılmaz,  çalışmaların hızlı bir şekilde tamamlanarak, müzenin en kısa zamanda hizmete girmesinin en önemli hedefler arasında olduğunu da kaydetti.

İncelemelerin ardından Kızılırmak Deltası na geçilerek, doğal güzellikler yerinde görüldü.