Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Belediyesi ne Sağlıklı Çevre Ödülü

21.09.2017 08:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin 2015 yılı Kasım ayında üyesi olduğu Sağlıklı Kentler Birliği nin başarılı, sağlıklı şehir projelerinin üretilmesini özendirmek amacıyla her yıl her yıl düzenlediği  Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri 2017 yılı yarışması sahiplerini buldu.
Başkanlığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi E. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş tarafından yapılan jürinin diğer üyeleri, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve SKB Danışma Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Feza Karaer, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı E. Öğretim Üyesi ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel İrgil, Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İnci Parlaktuna, Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge  Planlama Bölüm Başkanı ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten ve Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat AR’dan oluştu.35 üye belediyenin 103 projeyle başvurduğu yarışmada Samsun Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Çevre Kategorisinde Samsun Sahilleri Mavi Bayrakla Dalgalanıyor  Projesi ile birinci oldu.

Jüri, Büyükşehir Belediyeleri Sosyal Sorumluluk kategorisinden 11, Sağlıklı Şehir Planlaması kategorisinden 6, Sağlıklı Yaşam kategorisinden 9 ve Sağlıklı Çevre kategorisinden 13 proje;

Büyükşehir İlçe Belediyeleri, Sosyal Sorumluluk kategorisinden 17, Sağlıklı Şehir Planlaması kategorisinden 12, Sağlıklı Yaşam kategorisinden 10 ve Sağlıklı Çevre kategorisinden 17 proje;

İl Belediyeleri, Sosyal Sorumluluk kategorisinden 3, Sağlıklı Yaşam kategorisinden 1 ve Sağlıklı Çevre kategorisinden 2 proje;

İl İlçe Belediyeleri,  Sağlıklı Şehir Planlaması kategorisinden 2 proje olmak üzere 103 projeyi değerlendirdi.Başkan YILMAZ: Hedeflediğimiz Tarihte Bitireceğiz

21.09.2017 08:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Raylı sistem konforunu öğrencilerimizle buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. Hedeflediğimiz tarihte bitireceğiz dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılarak inşaatına başlanılan Hafif Raylı Sistem 19 Mayıs Üniversitesi hattında incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Mevcut sistemimize 7 km. ilave ile üniversitemizin içindeki okullar, hizmet binaları ve yurtlara kadar gidecek olan hatta çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Öğrencilerimizi, öğretim görevlilerimizi, personelleri ve buradaki hastanelerden hizmet alacak olan hastalarımızı ve yakınlarını modern ve konforlu bir ulaşım sistemiyle buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah bu projeyi bitirdiğimizde Tekkeköy de oturan bir vatandaşımız oradan bineceği tramvayla üniversiteye kadar gelme rahatlığına kavuşacak. Projeyi 2018 yılının son aylarında bitirip halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz dedi.Başkan YILMAZ: Sizlerin Emrindeyiz

21.09.2017 08:33

Samsun da 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla gazilere deniz turu düzenlendi.
Programın açılış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Samsun Başkanı Ahmet Diril, Bugün, 19 Eylül 2002 tarihinde çıkarılan yasa ile birlikte Gaziler Günü olarak anılmaktadır. Aziz şehitlerimizin geride bıraktığı emanetleriyle kahraman gazilerimize, Samsun Valiliği ile Garnizon Komutanlığı bünyesinde yapılan her türlü hizmetlerin idrakinde olarak, minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek isteriz dedi.Samsunum 1 Gemisinde düzenlenen programda şehit yakınları ve gaziler ağırlandı. Yemek programının ardından deniz turuna çıkarılan gazilere Samsun Jandarma Komutanlığı tarafından mini bir konser verildi.

SİZLERİN EMRİNDEYİZ

Daha sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uğruna nice can vererek, gazi ve şehit olarak bu topraklar yurt parçası haline geldi. Bugünün anlamını belirten açıklamalar yaparken insanın çok dikkatli cümleler kurması gerekiyor. Bunun ötesi yok. Bir var olma mücadelesi verilir ve bu mücadelede insanlar hayatını feda eder. Kalanlar gazi, ölenler ise şehit olur. Bunun sonucunda o mücadele edilmiş olan topraklar vatan olur. Orada kök salınıp gelecek inşa edilir. Allah a çok şükür içinde bulunduğumuz Anadolu böylesi bir mücadeleden sonra vatanımız ve yurdumuz olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca da inşallah var olacaktır. Önümüzdeki süre içerisinde de inşallah dünyanın en iyi ekonomisine sahip ilk 5 ülkesinden biri olacaktır. Biz dünyanın ilk 5 büyük ekonomisi haline geleceğiz. Şehitlerimizin de ruhu şad olacaktır. Biz siz değerli gazilerimizle gurur duyuyoruz. Sizlerin emrindeyiz diye konuştu.

GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ

Halktan kopuk olan bir yönetimin başarılı olamayacağına dikkat çeken Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Eskiden devlet bir taraf, halk bir taraf anlayışları vardı. Ancak artık halka ve millete dayanan devlet anlayışımızı öne sürüyoruz. İnşallah Samsun ve Türkiye de de icraatlar ortaya koyulmaya çalışılıyor. Bu topraklar kolay kolay elde edilmiyor. Allah da herkese şehitliği nasip etmiyor. Dinimize göre bu da bir nasip meselesidir. Şüphesiz ki gazi olmak da Allah ın bir takdiridir. Bu nedenle Gazilerimize minnettarız şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından deniz turu devam etti.Başkan YILMAZ: Esnaflarımız Toplumun Mihenk Taşıdır

21.09.2017 08:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, asırlar öncesinden bugüne uzanan ahilik geleneğinin yeni nesillerin yoluna da ışık tutacağını söyleyerek, Toplumun en büyük mihenk taşı esnaflarımızın Ahilik Günü kutlu olsun dedi.
Bizim Ahilik geleneğimiz, göreneğimiz Osmanlı dan bu yana sürüyor diyen Başkan Yılmaz, Bu toprakların geçmişten günümüze kadar getirdiği en büyük kültür miraslarından biridir Ahilik. Sizler de bunu devam ettiriyorsunuz. Eskisi gibi peştamal kuşanma falan olmuyor belki eskisi gibi çıraklar ustalarına itaatkâr değiller ama yine de bizim geleneğimizi göreneğimizi yaşatmak önemli. Sizler de esnaf teşkilatı olarak kendi üyelerinize gereken destekleri veriyorsunuz. Biz de her zaman Büyükşehir Belediyesi olarak esnafımızın yanındayız. Toplumun en büyük mihenk taşıdır esnaflarımız. Bu doğrultuda zaten SESOB Başkanımız ile her zaman görüşüyoruz. Biliyoruz ki bir şehir esnafı ile gelişir, bereketlenir. Bir kez daha tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası nı kutlar, ekonominin bel kemiği esnafımıza iş hayatında başarılar dilerim. diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ahilik Haftası nedeni ile ağırladığı Ticaret İl Müdürü Mustafa Kocaman, SESOB Başkanı Eyüp Hacı Güler ve yönetim kurulu ile meslek odası başkanlarının Ahilik Haftasını kutladı.

Başkan Yılmaz a hem kendilerini ağırladıkları için hem de inceliği için teşekkür eden Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hacı Eyüp Güler de, Başkanımız ile birlikte olmak bizim için bir onur kendisine teşekkür ediyoruz. Esnaf olarak ne zaman bir sıkıntımız varsa daima yanımızda oldu bizlere desteğini esirgemedi dedi. Ziyaret karşılıklı sohbetin ardından sona erdi.Mavi Bayraklı Fener Plajı nda Çevre Eğitim Etkinliği

21.09.2017 08:28

Samsun da  Mavi Bayrak  kriterleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çevre bilinçlendirme etkinlikleri Fener Plajı nda gerçekleştirildi.
2017 yılında Samsun da İlkadım, Atakum ve Terme ilçelerinde olmak üzere toplam 7 plajda Mavi Bayrak dalgalandı. Mavi Bayrağın korunması için en önemli kriterlerden bir tanesi Çevre Eğitim Etkinlikleri ve plaj temizliğidir. Bu konuda farkındalık kazandırmak için Mavi Bayrak ödüllü Fener Plajı nda bulunan çocuklara Çevre Eğitim Etkinliği düzenlendi. Etkinlikte çocuklara mavi bayrak nasıl alınır, kimlere verilir, önemi nedir ve bu bayrağı korumak için nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra çocuklar Mavi Bayrak kriterleriyle ilgili sembollerin yer aldığı eş bulma oyunu oynayarak eğlenceli vakit geçirdiler. Oyun sonunda Mavi Bayrak rozeti verilen çocuklar mavi bayrak elçisi olarak geri dönüşüm konulu yap-bozlarla ödüllendirildiler.