Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir den Görsel Kirlilik Uyarısı

18.04.2017 08:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan İşitme Engelliler Olimpiyatı nda Samsun un binlerce misafiri ağırlayacağını anımsatarak, Samsunumuzun imajı ve turizmimiz için çevre kirliliği ve estetik olmayan çirkin görüntülerin önlenebilmesi adına hemşerilerimizden hassasiyet bekliyoruz  dedi.

Zennube Albayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Temmuz ayında gerçekleşecek İşitme Engelliler Olimpiyatı ile birlikte ivme kazanmasını beklediğimiz Samsun Turizmi ilimiz için önem arz etmektedir. Uluslararası düzeydeki bu önemli özellik nedeniyle birçok yerli ve yabancı konuk İlimizi ziyarete gelecek, kentimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Ancak, düzensiz gelişim gösteren başta sıvasız ve boyasız binalar olmak üzere, bahçe ve çevredeki görüntü kirliliğine neden olan malzemeler, balkonlara asılan çamaşırlar, etrafa atılmış çöpler kentimizin tanıtımını olumsuz yönde etkileyecektir. Dedi.

Albayrak, açıklamasında Kızılırmak Deltası ile ilgili ayrı bir parantez de açarak şu görüşlere yer verdi; İlimize bağlı Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs İlçelerimizi kapsayan Kızılırmak Nehri nin oluşturduğu UNESCO Dünya Doğal Kültürel Mirası geçici listesinde olan çok önemli bir sulak alandır. UNESCO daimi listesine dahil edildiğinde Türkiye den koruma altına alınan ilk doğal kültürel miras olacaktır. Bu nedenle, başta ilimizin giriş çıkış bölgeleri olmak üzere özellikle Ondokuz Mayıs Üniversitesi kavşağından Kızılırmak Deltasına kadar olan bölgelerdeki sıvasız, boyasız binaların sıvalı ve boyalı hale getirilmesi, balkonlara çamaşır asılmaması, bahçelerin gelişi güzel değil bir düzen içerisinde kullanılması, görsel kirliliğe neden olan araç, malzeme, çöp vb. atılmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini hemşerilerimizden özellikle rica ediyorum.Büyükşehirden Yıldıray Çınar ı Anma Konseri

13.04.2017 09:32

Çarşamba yı Sel Aldı  türküsü ile hafızalara kazınan Samsunlu ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Yıldıray Çınar, vefatının 10. yılında muhteşem bir konserle anılacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Bölümü şefi Halit Ateşli yönetiminde sahnelenecek THM Yıldıray Çınar ı Anma Konseri,  14 Nisan Cuma günü Atakum Sanat Merkezi nde yapılacak. Saat 20.00 de başlayacak konsere tüm Samsunlular davetli.Büyükşehir Belediyesi Kenti Yaza Hazırlıyor

13.04.2017 09:29

2017 Deaflympics Olimpiyatları öncesinde şehrin her noktasında yer alan olumsuzlukların giderilmesi için samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatları doğrultusunda Samsun un her yerinde peyzaj çalışmaları başlatıldı.

Şehrin ana arterlerinde yer alan refüjler, yol kenarlarında bulunan ağaçlık alanlar, sıvasız ve boyasız binalar gibi tüm olumsuzlukların giderilmesiyle ilgili çalışmaların başladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Özellikle kent merkezine giriş yollarında yoğunlaştırdığımız çalışmalar sonucunda kentimizi Temmuz ayında yapılacak olan işitme engelliler olimpiyatları na hazırlayacağız. Samsun gelişmişliğiyle, modernliğiyle bu tür büyük organizasyonlara her zaman ev sahipliği yapacak konumda. Büyükşehir Belediyesi olarak kent estetiğine büyük önem veriyoruz. Ama ister istemez kent estetiğini bozan görüntülerle karşılaşabiliyoruz. Özellikle sıvasız, boyasız evlerin yanında tabela kirliliği kentimizi olumsuz yönde etkilemekte, gelişimine gölge düşürmektedir. Büyükşehir Belediyesi olarak kentin gelişimine gölge düşüren bu tür durumlara her zaman mücadele ederek gelişimi sürdüreceğiz dedi.Protokol ve Hükümlüler Fidan Dikti

13.04.2017 09:25

Adalet Bakanlığına bağlı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) Tohumlar Fidana; Fidanlar Ağaca; Ağaçlar Ormana sloganıyla hayata geçirdiği çalışmayla denetimli serbestlikten yararlanan 40 hükümlü, yeni Diş Hekimliği Fakültesinin yanında bulunan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Hatıra Ormanı na fidan dikti.
Ağaç dikim alanında üniversite yönetimi, adli erkân, öğretim üyeleri ve hükümlülerce karşılanan Vali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ve Rektör Bilgiç denetimli serbestlik kapsamında olan hükümlülerle çeşitli türdeki fidanları toprakla buluşturdu.Etkinliğe; Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Başsavcı Vekilleri; Vedat Soğukpınar ile Uğur Sürmeli ve Cumhuriyet savcıları; Sertan Güven, Sacit Akdağ, Ali Evcimen, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Vedat Ceyhan, OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, fakülte dekanları, Rektör danışmanları ile öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

OMÜ DE 2 BİN 900 METREKARELİK BİR ALANI KAPSIYOR

Etkinlikte ilk olarak söz alan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürü Canan Soğukpınar çalışmayla ilgili şu bilgileri paylaştı: 2 bin 900 metrekarelik bir alana toplamda 300 civarında, bugün de 150 tane kızılçam ve defne ağaçlarının dikimi yapılacak. Sayın Rektörümüzle de görüştük, daha sonra dikim alanları olarak üniversitenin ne zaman ihtiyacı olursa hükümlülerimizle beraber bu etkinlikleri gerçekleştireceğiz.

GÖNÜLLÜLÜK ESAS

Canan Soğukpınar dan sonra konuşan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz da denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülere müdürlük refakatinde eğitim verdiklerini, kurslar düzenlediklerini ve onları belirli çalışma yükümlülüklerine tabi tuttuklarını belirtti. Başsavcı Yavuz ağaç dikme etkinliğinin de bu çerçevedeki faaliyetlerden biri olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: Yükümlülerimiz bu vesileyle hem hayırlı bir iş yapmış oluyorlar hem de cezalarını infaz etmiş oluyorlar. Tabii bu süreyi denetimin esas olduğu bir serbestlik altında geçiriyorlar. Denetimli serbestlik kapsamındaki bu kişiler iyi hâl yükümlülerimiz. Bu uygulamaya tabi olmak yükümlünün isteğine bağlı. Yani kendileri gönüllü oluyorlar. Kabul edenler cezalarının çok önemli bir kısmını bu şekilde tamamlamış oluyorlar. Bugün burada bu hayırlı faaliyetimize Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Rektörümüz hem iştirak ettiler hem de destek verdiler, sağ olsunlar, var olsunlar.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ EL ELE, SEVE SEVE YAPACAĞIZ

Böyle bir organizasyonun içerisinde yer almak bizleri fazlasıyla mutlu etti ve el ele böyle bir girişimde yer almayı gurur vesilesi sayıyoruz diyen Vali İbrahim Şahin ise bu doğrultuda tedarik ve ekipman anlamında üzerlerine düşeni seve seve yerine getireceklerini vurguladı. Rektör Bilgiç in fidanlar için bir alan açmasının çok anlamlı olduğunu kaydeden Vali Şahin, Çin de uygulanan denetimli serbestlik ve şartlı mahkûmiyet uygulamalarından da bahsederek bu tür uygulamalarla hükümlü ya da mahkûmların ürettikleri ve ortaya oyduklarıyla ekonomiye katkıda bulunduklarına dikkat çekti ve bu tür cezai sistemlerin de ülkemizde yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

ZAHMETİN RAHMETE DÖNÜŞMESİ

Rektör Bilgiç de bir zahmetin rahmete dönüşmesini vesile kılan bu tür çalışmalarda her zaman yer alacaklarını belirtti. Prof. Dr. Bilgiç bu anlamda da etkinliğe ortak olup katkıda bulunan herkese şükranlarını sunarak Ağaçla toprağın buluşması en güzel anlardan biri, şu an onu yaşıyoruz, sağ olun, var olun şeklinde konuştu.

Fidan dikimi etkinliği hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.Samsun- Krasnodar Uçak Seferleri Başlıyor

13.04.2017 09:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Rus uçak şirketi Rusline arasında imzalanan protokol ile birlikte Samsun-Krasnodar arasında yapılacak uçak seferlerinin ilkinin Mayıs ayında gerçekleştirilmesine karar verildi.

Uzun zamandır devam eden görümler sonrasında, Türkiye-Rusya direkt uçuşlarında en yakın noktalardan birisi olan Samsun- Krasnodar uçuşları için gerekli adımlar ve imzalar bugün Samsun Büyükşehir Belediyesinde atıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Rusline uçuş şirketi Geliştirme Dairesi Başkanı Alexey Donchenko arasında ön protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile birlikte ilk uçuşların Mayıs ayında yapılmasına karar verildi.

Protokol imzasından önce konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugün Rusya nın Rusline havayolu şirketi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile birlikte ön görüşme yaptık. Bu ön görüşmenin sonucu olan ön protokolü imzaladık. Bu protokol ile birlikte Mayıs ayı içerisinde başlatmayı planladığımız haftada 1 gün Krasnodar-Samsun Havaalanı uçuşlarını kapsayan bir görüşme yaptık. Protokolün ardından tanıtım, pazarlama, haber ve iletişim içerikli kampanya başlatacağız. Bu kampanyayı Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu ve Sinop ta etkin bir şekilde yürüteceğiz. Bu etkin pazarlama çalışmasının simetriğini de Krasnodar da, Novorossisk te ve o civardaki diğer yerleşimlerde Rusya şirketi aynı etkinlik ve tesirde çalışmalarını yapacak. Bu çalışmaları karşılıklı işbirliği içerisinde gerçekleştireceğiz  dedi.

UÇUŞLARIN DURMAMASI İÇİN KRASNODAR-MERZİFON SEFERLERİ YAPABİLİRİZ

Samsun-Çarşamba Havalimanında 1 Ağustos ta başlayacak tadilat dolayısıyla uçuşların durmaması için bu süre içerisinde Merzifon-Krasnodar uçuşları yapmayı planladıklarını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Bu çalışmanın bir küçük belirsizliği var. Bu belirsizliği önümüzdeki günlerde belirli hale getireceğiz. Mayıs ayında başlatacağımız Krasnodar-Samsun arasındaki uçuşu Rus şirketi ilk aşamada haftada 1 uçuş olarak istiyor. Yolcu potansiyelini gördükten sonra uçuş sayısını haftada 2 ye çıkartmak istiyorlar. Haftada 1 gün karşıya gidiş, 1 gün de karşıdan geliş olacak. 19 Mayıs öncesinde bu uçuşun gerçekleşmesi konusunda mutabakata vardık. Ağustos ayında Samsun-Çarşamba Havaalanı nın tamirat dolayısıyla kapanmasına dönük olan sorun onlar tarafından da bizim tarafımızdan da bu çalışmanın önündeki küçük bir kesinti gibi gözüküyor. Bu kesintiyi ortadan kaldırmak için Merzifon Havaalanı nı kullanma yönünde Rus yetkililere başvuruda bulunduk. Rus yetkililer de bunu ilgili mercilere ileteceklerini söylediler. Onun ayrıca yürütülmesi gereken bir işlem olduğunu, Samsun da yaşanan kesinti sonrasında Merzifon Havaalanı nı kullanma sözünü şu anda vermelerinin mümkün olmadığını söylüyorlar. Biz de bunu anlayışla karşılıyoruz. Çünkü Merzifon Havalimanı askeri havaalanından dönüştürülmüş bir havaalanı ve gümrük alt yapısı yok. Bu eksiklikleri Türk tarafı olarak biz tamamlayabiliriz belki ama bunu objektif olarak herkese anlatmamız gerekiyor. Belki Merzifon Havaalanı ile bu işe devam etmeyi başaramayabiliriz. Belki de çok iyi bir yolcu potansiyeli bulup haftada 2 uçuşa geçmek gibi bir ihtimalimiz var. Biz 2-3 hafta sonra haftada 2 uçuşa geçeceğiz diye bir güvence vermekten de çekiniyoruz. Çünkü bu yolcu potansiyeli ile birlikte, tamamen ticari bir boyutta gündeme gelecek bir konudur  diye konuştu.

ÖLÜ PROJE OLMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Projenin ileriki aşamalarda durmadan çalışması için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, Belediyemiz, TSO ve Rus firma ile birlikte bu işi ölü doğurmamak, bunu canlandırıp büyütmek ve haftada 2 uçuşa çıkartmak, sonra uçuşlara Merzifon Havaalanında devam etmek ve tamirat bitince Samsun Havaalanına dönmek gibi bir sürecin iyimserliğini ve başarısının altına imza atmayı taraflar olarak arzu ediyoruz. İnşallah temennilerimiz olur. Mayıs ayının 2. haftasında Krasnodar-Samsun uçuşunu bu protokolle başlatacağımızı ifade edebiliriz. Bizim tarafta sorun olarak vize meselesi var. Onlar için Samsun daki turizm potansiyelinden yararlanmak ve Samsun daki işleri halletmek için havaalanına inip, 2 gün sonraki bir uçuşla geriye dönme olanağını isteyebilirler. Samsun a katkı sağlayacak her projede bize destek veren Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu na bu projede yanımızda oldukları için şükranlarımı sunuyorum şeklinde konuştu.

MURZİOĞLU: BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMADIK

Uzun süredir çalışılan projenin iş dünyasına katkı sağlayacağını dile getiren TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Uzun süredir beklenen Samsun- Krasnodar arasındaki uçuşlar için ilk adımı attık. Biz kurumlar olarak bu uçuşların şehrimize çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Uzun zamandır bu işin peşini bırakmadık. Bazı olumsuzluklarla karşılaştık. Bundan sonra böyle bir olumsuzluk olmayacağını ümit ediyorum. Şehrimize ve ülkelerimize hayırlı uğurlu olsun ifadelerini kullandı.

ALEXEY DONCHENKO: İLK UÇUŞLAR MAYIS TA YAPILACAK

Mayıs ayında yapılacak uçuşların ardından duruma göre sefer sayılarını arttırabileceklerini söyleyen Rusline uçuş şirketi Geliştirme Dairesi Başkanı Alexey Donchenko ise şunları söyledi: Büyük bir çalışma yaptık. Umarım ki bu çalışmalar kısa sürede meyvelerini vermeye başlar. Bu çalışmalar sonrasında misafirler birbirlerini ziyaret etmeye başlayacak. Samsun- Krasnodar uçuşlarına Mayıs ayında başlayacağız. Uçuşlarımız ilk zamanlarda haftada 1 sefer olacak. İlerleyen günlerde sefer sayılarını arttırmayı düşünüyoruz açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından 3 kurum arasında protokol imzalandı.