Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Balıkçı Barınağı İstasyonu Hizmete Açılıyor

09.10.2017 08:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına Samsun halkına konforlu ve güvenli toplu taşımacılık hizmeti veren Samulaş tarafından işletilen hafif raylı sistem hattının doğu kısmında yer alan ve yolcu güvenliği nedeniyle hizmet vermeyen Balıkçı Barınağı Tramvay İstasyonu Pazartesi günü itibariyle hizmete açılıyor.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından vatandaşların Samsun-Ordu karayolu üzerinden karşıya güvenle geçmelerini sağlayacak üst geçidin yapımı tamamlandı. Konuyla ilgili bilgi veren Samulaş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla durağımızı Pazartesi günü hizmete açıyoruz. Bölgede bulunan alışveriş merkezi nedeniyle durakta inen vatandaşlarımız karşıya Samsun-Ordu karayolunu kullanarak geçtikleri için tehlike yaşanıyordu. Atatürk Bulvarı üzerinde Fen İşleri Daire Başkanlığımız tarafından yapılan üst geçitte kalan ufak tefek detayların Pazartesi gününe kadar tamamlanmasıyla hizmete açılacak. Ayrıca yaklaşık 10 güne kadar üst geçitte bulunan asansörlerdeki çalışma tamamlanarak tüm vatandaşlarımızın erişimi sağlanacak dedi.Bafra da Süt Toplama Merkezi Açıldı

09.10.2017 07:59

Samsun un Bafra ilçesinde Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı.
Samsun’un Bafra ilçesinde Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı.

BAFRA DA SÜT TOPLAMA MERKEZİ AÇILDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan, Kalkınma Bakanlığı, DOKAP Bölge Kalkınma idaresi tarafından finanse edilen Çiğ Süt Toplama Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi kapsamında 15 çiftçiye 500 litre soğutma tankı ve 4 lü otomatik sağım makinesi verildi.

Doğanca Mahallesi nde yapılan açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, daire amirleri, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi konuşan Damızlık Manda Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Metin, Birliğimizin kuruluşuyla birlikte 7 bin baş manda var iken bugün itibariyle ilimizde 22 bin baş manda sayısı ile Türkiye de ilk sırada yer almaktayız. Bu sayının artmasının nedenleri bakanlığımızın destekleri ve yapmış olduğumuz projelerle beraber ilimizin varlıklarından dünya harikası Kızılırmak Deltası dır. Bu proje kapsamında hijyeni sağlamak, makineden sağmayı geçiş maksadıyla Büyükşehir Belediyemiz ve DOKAP la 10 bin işletmeye sağım sistemi kurulmuştur dedi.

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, DOKAP önce ilk 2 sene bölgemize ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak ve bölgemizde yaşayan 4 milyonu aşkın insanımızın gelir düzeyini arttıracak, yaşam kalitesini yükseltecek olan ne tür proje varsa bütün hepsini birer birer irdelemiş ve bunları proje haline getirmiştir. Onlardan bir tanesi olmazsa olmaz diyerek bölgemizin en başa tarımım koyduk. Tarım bizim her şeyimiz. Tarımı düşünmemek, kırsal kalkınmayı düşünmemek, kırsal kalkınma ile ilgili yatırım yapmamak bir ülkenin kalkınmasını engelleyen en büyük engeldir diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, DOKAP sadece yol alt yapısı olarak 15 milyon TL katkıda bulunmuş, onun dışındaki üretime dönük ve özellikle kırsal kalkınmanın teşvik edilmesine dönük verdikleri bütün katkılar için kendilerine teşekkür ederim. Onlar da bir bölge idaresi başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hareket ediyor. Sonuçta bir büyük mücadelenin askerleriyiz. Bu büyük mücadele kalkınma mücadelesi. Türkiye bundan 15-18 sene önce bundan 3 katı daha fakirdik. Türkiye 15 senede 3 katı kadar zenginleşti şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol tarafından Damızlık Manda Üreticileri Birliği Süt Toplama Merkezinin açılışı yapıldı. Açılışın ardından 15 çiftçiye 500 litre soğutma tankı ve 4 lü otomatik sağım makinesi verildi. Konuklara yapılan manda sütü ikramı ile açılış son bulduKupayı Başkan YILMAZ a Getirdiler

09.10.2017 07:56

Samsun Oliympian Sharsk Ragbi takımı, Türkiye erkekler 7 li Ragbi Bölgesel Ligi Şampiyonasının ardından kazandıkları 2 ncilik kupası ile Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

HER ZAMAN SİZLERİN YANINDA OLACAĞIZ

Türkiye 7 li Ragbi Bölgesel Ligi ön eleme maçları 16 takımın katılımı ile 29-30 Temmuz 2017 de oynanmış, Doğu ve Batı Grubundan 4 er takım finalde mücadele etmeye hak kazanmış ve Samsun temsilcisi grubu ikinci tamamlamıştı.

Ragbi sporunun Türkiye de ve Samsun da gelişiyor olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten Başkan Yılmaz, yeni yapılanmasına rağmen büyük bir başarı elde ederek Türkiye ikincisi olan takımı tebrik etti.

Başkan Yılmaz, Başarılarınızın devamını diliyorum. Bizler sizleri çok seviyoruz ve her zaman sizin yanınızda ve destek olmaya devam edeceğiz. Sizleri görmekten dolayı çok mutlu oldum. Özellikle başarınızı duyduktan sonra yaşadığım mutluluğu anlatamam dedi.

Ziyaretin sonunda oyuncular Başkan Yusuf Ziya Yılmaz a isminin yazılı olduğu 55 numaralı formayı hediye etti. Kendilerine verdiği destekten dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür eden sporcular birlikte hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra makamdan ayrıldı.
Başkan YILMAZ: Samsun da Keçi Yetiştiriciliği Canlanacak

09.10.2017 07:52

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kırsal Kalkınma Programı kapsamında Vezirköprü de 10 çiftçiye toplamda 220 keçi dağıtımı gerçekleştirildi.

SAMSUN DA SAANEN KEÇİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİ CANLANACAK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın çalışmaları çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Vezirköprü ilçesinin Boğazkoru Mahallesi nde gerçekleştirilen törende 200 Saanen Keçisi, 20 Teke ve yonca tohumu dağıtıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, Samsun da vatandaşın konforlu bir hayat sürmesinin yanında köy ekonomilerini de yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek; Kırsal kalkınma konusunu ilçelerimizde ve köylerimizde yapacağımız hizmetlerin vazgeçilmezi haline getirdik. Bir altyapı hizmetini köylerimize götürdüğümüzde orda yaşayan insanlarımızın hayatının konforunu yükseltmeyi amaçlıyoruz. Sadece suyunu, yolunu yapmakla köylerimizin sorunu bitiyor mu? Bitmiyor. Orada hayatı yaşanabilir kılmak lazım. İktisadi bir köy ekonomisi ortaya koymamız lazım düşüncesiyle ve Cumhurbaşkanımızın da bu konu ile ilgili talimatlarıyla birlikte Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı mızı kurduk. Daha sonra çalışmalara başladık. Birçok kırsal kalkınma projesi gerçekleştirdik. Onlardan birisini daha gerçekleştirmek için burada, Boğazkoru Mahallesindeyiz. Önümüzdeki yıl buradaki üretimler başarılı olursa, Samsun un bin köyü var. Bin köyün bini de istesin temin eder onu da sağlarız. Sağlama yönünde söz veriyorum. Sizin başarınız Saanen üreticiliğini yapacaklara ışık tutacaktır. Köy yerinde hayvancılıkla ilgili zorlukları bende biliyorum. Hayvanın sağılması, dışarıya çıkarılıp otlatılması, doğumu esnasında alınması gereken tedbirleri vs. genellikle bizim memleketimizde hanımlar yapar. Erkekler daha ziyade tarlada, tapanda daha ağır işlerle meşgul olurlar. O bakımdan hanımefendilerin bugün buradaki geniş anlamda sağladıkları katılım beni çok memnun etti. Hepinize teşekkür ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum  dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Hükümetimiz tarım konusunda büyük projelere imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanımızda yerel yönetim olarak bu konuda üreticiye daima destek veriyor. Kendisine teşekkür ederim açıklamalarında bulundu.Bafra nın Çehresi Değişecek

04.10.2017 10:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bafra Belediyesi işbirliğiyle yapımına başlanan Sedde Projesi nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İlçe için büyük önem taşıyan projenin, yeni otogar inşaatıyla birlikte faaliyete geçeceği belirtiliyor. Projeler tamamlandığında ise ilçenin çehresini değiştirmesi bekleniyor.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Sedde Projesi nin büyük bir yatırım olduğunu söyledi. Şuan halk arasında Gelin Köprüsü diye bilinen Çetinkaya Köprüsü nden denize doğru akan Kızılırmak ın her iki yakasında betonlama çalışmaları yapıldığını ifade eden Yurt, projeyle bölgeyi yaşam alanı haline getireceklerini kaydetti.Türkiye nin verimli tarım ovalarından Bafra da yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra Belediyesi ortaklığı ile yaklaşık 50 milyon TL ye mal olacak Sedde Projesi ni hayata geçirmek için çalışıyor. Kızılırmak üzerindeki yaşam projesinin iki yakasında beton dökme faaliyeti yürütülüyor. Projeyle bölge geniş bir rekreasyona tabi tutularak, ilçenin en prestijli alanı haline gelecek.

Sosyal, kültürel, sanatsal, çevrecilik açısından bölgede eşi benzeri görülmemiş bir yaşam merkezi olacağını ifade eden Yurt, Sedde Projesi, ilçe turizmine ve ekonomisine önemli katkılar yapacak bir projedir. Bu kapsamda Çetinkaya Köprüsü nü de restorasyona tabi tutacağız. Söz konusu 240 dönümlük alanımızı, dinlenme alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, amfi tiyatro, suni kanal, nostalji bahçeleri, peyzaj alanları, botanik bahçeler, çocuk oyun alanları, çay bahçeleri, spor alanları gibi sosyal donatılarla süsleyip, sayısız etkinliğin düzenleneceği bir yaşam merkezi haline getireceğiz. Kısacası Bafralı hemşerilerimiz, Kızılırmak ile buluşacak. O bölgemiz bir cazibe merkezi haline gelecek. diye konuştu.

YENİ FESTİVAL ALANI, SEDDE İLE BÜTÜNLEŞECEK

Bafra Ali Kale tesislerinin deniz tarafındaki yanında yer alan 100 dönümlük araziyi çok amaçlı yeni bir festival ve rekreasyon alanı olarak planladıklarına da değinen Genel Sekreter Yardımcısı Yurt, Burası Kızılırmak Sedde Projesi ile de bütünleşik bir proje olacak. Şuan basık olan bu arazide bütün makine ve araç ekiplerimiz insanlar nefes alsın diye dolgu çalışmaları yapıyor. Zemini yükselttikten sonra buranın rekreasyon ve çevre düzenlemesi için ihale yapacağız. Küçük bir stadyumu anımsatacak proje içinde çok amaçlı festival alanı, tribünleri, kafeleri, yürüyüş yolları, tarımsal üretimi, nokul gibi ilçemizin ünlü gıda mamulleri ve yöresel lezzetlerinin tadılabileceği ve satılabileceği satış üniteleri olacak. Havuzlar, su yolları, aydınlatma ve muhtelif ağaç çeşitlerinden oluşacak görselliği mükemmel bir alan olacak.  ifadelerini kullandı.