Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Yaşar Doğu Anı Evi Müzesi Açıldı

04.10.2017 10:09

Samsunlu Milli Güreşçimiz dünya ve olimpiyat şampiyonu merhum Yaşar Doğu nun anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi Emirli Mahallesi nde yaptırılan Yaşar Doğu Anı Evi ve Müzesi büyük bir coşkuyla açıldı.

YAŞAR DOĞU KÜLTÜR AKADEMİSİ GELİYOR

Açılışa iştirak eden coşkulu kalabalığa seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projeyi aşağı yukarı 7-8 senedir düşündüklerini ve hayata geçirmek için mücadele ettiklerini belirterek, Bugün burada milli güreşçimiz, dünya ve olimpiyat şampiyonumuz Yaşar Doğu ağabeyimizin adına bir müzeyi gerçekleştirmek ve onun adına burada bir spor altyapısı inşa etmek için konuştuğumuz ve son 3-4 yıldır hızlandırdığımız, olanakları sağlayarak hayata geçirdiğimiz bir güzel uygulamanın açılışı için bulunuyoruz. Dedi.

Bu projeyi nasıl daha da geliştirip büyütebiliriz diye düşündüğünü ifade eden Başkan Yılmaz, Bir kadirbilirlik örneği sayılabilecek bu güzel olay Yaşar Doğu nun büyüklüğü yanında çok küçük kalıyor. Acaba biz Yaşar Doğu nun büyüklüğünü nasıl biraz daha geliştirebiliriz, nasıl daha onun şahsına yakışır bir hale taşırız. Mesela burada bir Yaşar Doğu Kültür Akademisi niye kurmayalım. Sporun her dalında ahlaklı sporcuya ihtiyacımız yok mu? Bizim her şeyiyle gurur duyduğumuz bir ahlak adamı ve ailesi olan Yaşar Doğu örnek bir kişilikse ki bundan en ufak şüphemiz yok. Neden burada sporda ahlakı öğretecek bir Akademi kurmayalım. Ben bu konuyu Gençlik ve spor bakanımıza arz ettim. Biliyorsunuz kendisi de eski bir güreş federasyonu başkanı. Kendisi bu konuda elimizden geleni yapalım dedi. Bu konuyu önümüzdeki günlerde konuşacağız. Bu eserin ortaya çıkmasında her türlü desteği veren Yaşar Doğu nun oğlu Gazanfer Doğu Bey ve ailesi başta olmak üzere herkese minnettarlığımı sunuyorum. Şeklinde konuştu.

Açılışın ardından program Kırkpınar Başpehlivanlarının da katıldığı yağlı güreş müsabakaları ile devam etti. Programa, Samsun Valisi Osman Kaymak, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak Kaymakamı H. Hasan Gökpınar, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcağoğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, sivil ve askeri erkân, dernek başkanları, muhtarlar, vatandaşlar ve Merhum Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu katıldılar.Hayata Küsmedi Kendi İşini Kurmak İçin Çalışıyor

04.10.2017 10:05

Engeline rağmen hayata küsmeyen ve Çarşamba da katıldığı girişimcilik kursu ile kendi işinin patronu olmak için mücadele veren Murat Güney isimli vatandaş Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.


BİR GÜNLÜK BAŞKANLIĞINDA VERDİĞİ TALİMAT HERKESİN UMUDU OLDU

Konuğu ile yakından ilgilenen Başkan Yılmaz'ı Murat da evinde ağırlamak istediğini söyledi. Başkan Yılmaz ise bu talebe, Biz de Murat'a iade-i ziyarette bulunup çayını içeceğiz  yanıtını verdi. Bu yanıt ile büyük bir sevinç yaşayan Murat, verdiği destek için Başkan Yılmaz a defalarca teşekkür etti.

Murat Güney i herkes Engelliler Haftası nda Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası nın koltuğuna oturduğu gün tanıdı. Bir günlük başkanlığında ise hem kendisinin hem de kendisi gibi engelli olanların ve tüm vatandaşların katılacağı Girişimcilik Kursu açılması talimatını vermişti. Bu talimatı ile Murat bir anlamda kendi işinin patronu olmak isteyen bir çok kişinin de hayallerine ilk adımı atmalarına neden olmuştu. O kurs tamamlandı ve 1.5 ay önce Murat ın da aralarından bulunduğu 150 girişimci Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da katıldığı törenle sertifikalarını aldı.

O GENÇ BAŞKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ

Girişimci olup kendi işini kurmak isteyen ve üretene daima destek olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, o programda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi öğrencisi Murat Güney ile yakından ilgilenerek engeline bakmadan kendi işini kurmak isteyen Murat'ın azminin herkese örnek olması gerektiğini söylemişti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz azmini herkese örnek gösterdiği Murat ı bugün makamında ağırladı. Ziyarette ilginç diyaloglar da yaşandı.

OLMAZ BAŞKANIM BEN DE SİZE KAHVE İKRAM EDECEĞİM

Sertifika töreninde yanına gelmek istediğini söylediğinde Başkan Yılmaz ın kendisini kabul etmeyeceğini düşündüğünü belirten Murat, İşlerinin yoğunluğu ve programlarından dolayı görüşmenin gerçekleşeceğine ihtimal bile vermemiştim. Ama başkanım o gün bana söz vermişti. Sözünü tuttu. O günden beri de zaten desteğini esirgemedi. Başkanımdan bende onu evimde ağırlamak için bir kez daha söz istedim. Bu talebime de; Söz veriyorum evine gelip ben de senin çayını içeceğim dedi. Ben de olmaz başkanım siz bize kahve ikram ettiniz ben de size kahve ikram edeceğim diye yanıt verdim dedi.

Ziyaret Başkan Yılmaz ile Murat ın birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.Vezirköprü nün Alt Yapısına Neşter

04.10.2017 10:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Vezirköprü ilçe merkezinin alt yapı sorununa neşter vurduklarını ve proje tamamlandığında 44 kilometre kanalizasyon ve yağmursuyu hattının döşeneceğini söyledi.
Vezirköprü ilçesindeki alt yapı projenin yüzde 70’inin tamamlandığına dikkat çeken Kamil Demircioğlu, Vezirköprü İlçe Belediyesi tarafından, 20-25 yıldan beri maddi sebepler nedeniyle yapılamayan ve eskiyen kanalizasyon şebeke hatları, SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yeniledi. Vezirköprü ilçe merkezinde Gazi ve İstiklal Caddelerinin yanı sıra, birçok nokta da alt yapı inşaat çalışmaları tamamlandı. İlçe merkezindeki tarihi Kulebaşı Caddesi ndeki alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bu şebeke hatları tamamlandığında, Vezirköprü ilçe merkezinde kanalizasyon ve yağmur suyu sorunu da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır diye konuştu.Vezirköprü ilçesi kanalizasyon ve yağmur suyu yapım işi projesine 8 ay önce start verdiklerini belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Vezirköprü ilçe merkezinde gerçekleştirilen bu projede 27 kilometre kanalizasyon ve 5 kilometre yağmur suyu hattı olmak üzere, toplam da 32 kilometrelik alt yapı hattı tamamlandı. İlçedeki kanalizasyon ve yağmur suyu hattı şebeke çalışmaları, yoğun tempoda devam ediyor. Proje tamamlandığında toplam da 44 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşenecek dedi.

Projenin 16 milyon liraya mal olacağını kaydeden, Demircioğlu şunları söyledi: Bu proje kapsamında 3 adet paket terfi merkezi yapılacak. Siparişleri verilen terfi merkezleri kısa zamanda yerlerine monte edilecektir. İhalesi geçtiğimiz ay yapılan, Vezirköprü Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında ise tüm kanalizasyon hatlarının bağlantısı yapılacaktır. İnşaat çalışmaları 10 Ocak 2018 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Öte yandan, Vezirköprü Bölge Sorumlusu ve Proje Kontrolörü İnşaat Mühendisi Seyit Ahmet Kılıçlı, inşaat sahasında incelemelerde bulunarak yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.Başkan YILMAZ, Sergi Açılışına Katıldı

04.10.2017 09:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kadıköy Aile ve Yaşam Merkezi nde üretilen el emeği göz nuru çalışmaların sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Açılışını Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hanife Papila nın yaptığı sergide el işi, dikiş-nakıştan, fotoğraf çerçevelerine kadar birçok el işi ürün misafirlerin beğenisine sunuldu.Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kadıköy Aile ve Yaşam Merkezi ndeki kursiyerlerin yaptığı el emeği göz nuru eserler Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda görücüye çıktı.


Başkan YILMAZ: Mediclust, Savunma Sanayine Yardımcı Olacak

04.10.2017 09:54

Samsun, Sağlık Enstitüsü Zirvesi ne ev sahipliği yaptı.
Bir otelde düzenlenen programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MEDİKÜM Derneği Başkanı Ahmet Aydemir, Burada amacımız Türkiye de tıbbi cihaz üretiminin her alanda olduğu gibi yerlileştirilmesi ve millileştirilmesidir. Bu hep beraber yapabileceğimiz bir iştir. Mediclust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bu hizmetler için çalışacaktır dedi.Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının program otoritesi olduğu Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından uygulanan, Orta Karadeniz (TR83) Bölgesi nin Rekabetçiliğinin Arttırılması Projesi kapsamında gerçekleştirilen programda tıbbi cihaz ve medikal ürünlerin üretimi alanında faaliyet gösteren uluslararası, ulusal ve bölgesel firmalar, STK lar, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler ve üniversitelerin ilgili akademik birimlerinden olmak üzere 200 kadar katılımcı ve ziyaretçi hazır bulundu.

Daha sonra söz alan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, çok önemli bir projenin destekçisi olmaktan dolayı gurur duyduklarını, Türkiye nin en çok destek veren kalkınma ajanslarından bir tanesi olduklarını söyledi.

MEDİKAL ÜRÜNLER, KG BAŞINA BİN DOLARA İHRAÇ EDİLİYOR

Tıbbi cihaz ihracatından elde edilen gelirin Türkiye nin toplam ihracatından çok daha fazla olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Medikal sektör Samsun da 35 yıl önce konuşulmaya başlandı. Bu sektör makine yatırımları itibariyle savunma sanayi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olup hammadde ve teknik çizimleri değiştirildiğinde 1 gecede ülke savunmasında üretime geçebilmektedir. Bu özelliği ile stratejik önemini daha da arttırmaktadır. Ülkemizin kg başına toplam ihracat geliri 1,5 dolar civarındayken, medikal ürünlerde ihracat bedeli kg başına bin dolara hatta bazı ürünlerde daha yüksek seviyelere ulaşmaktadır. Medikal sektörü yaşlanan nüfus ile orantılı olarak dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden birisidir. Bu sektörün dünyadaki toplam ticaret hakkı 400 milyar dolardır. Ülkemizde tıbbi cihaz pazarı 3 milyar dolardır. Şehrimizde OMU Tıp Fakültesi, Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin şehrimizde olması bu sektör için büyük şanstır. Bundan sonraki aşamada Sağlık Bakanımız Dr. Ahmet Demircan ın önderliğinde bu sektördeki çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ: MEDİCLUST, SAVUNMA SANAYİNE DE YARDIMCI OLACAK

Medikal ve tıbbi cihaz sektöründe söz sahibi olmak için 15 maddeyi yerine getirmek istediklerinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, maddeleri şöyle sıraladı:

Ülkemiz tarafından tıbbi cihaz için yurt dışına ödenen paranın yerli üretime yönlendirilmesi ile sektörde yerli ve milli üretimi güçlendirip dış ticaret açığına olumlu katkı sağlayarak katma değeri yüksek ileri teknoloji sahip ürünler üretmek. İstihdamı arttırmak. Kamu alım maliyetlerini düşürmek. Devlet desteği ile devletin içerisinde küresel markalar oluşturmak, bu markaların kalıcı olmasını sağlamak. Kamu-sanayi işbirliği içerisinde Türk tipi sanayileşme modeline öncülük etmek. Ülkemiz ihracatını ve ihracat kg fiyatını arttırmak. Kamu alım garantisi ile yabancı yatırımların ülkemize girişini özendirmek. Sektöre yönelik teknoloji transferinde bulunmak. Ülke genelinde tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri üretiminin küresel rekabet yönünü arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmak. Ülkemizde tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri üreticilerinin ihracat hacimlerini ve bölge sayılarını arttırmak. Çeşitli iş birliktelikleri yaparak tüm kaynaklardan yararlanmak. Yüksek oranda dışa bağımlı olduğumuz tıbbi tanı cihazlarında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yapılmasını sağlamak. Tıbbi cihazlardaki ürün güvenliği süreçlerini geliştirmek. En az savunma sanayi kadar önemli tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe bilgi birikimini değerlendirerek yüksek teknolojiye geçiş sürecini hızlandırmak. Sektör ihtiyaçlarına yönelik insan gücüne yatırım yapmak. Kamu destekli rezerv, savunma ve uçak sanayini desteklemektir. İnşallah Mediclust, gelecek çalışmalarda savunma sanayinde ülkemizin yapmaya çalıştığı birçok katkı verecektir.

Sağlık Enstitüsü Zirvesi, daha sonra uzmanların sunumlarıyla devam etti.

Toplantıya ayrıca OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar katıldı