Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Samsun İhracat Üssü Olacak

12.10.2017 10:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 50 milyon euroluk Lojistik Köy ün inşaatı 90 gün içinde tamamlanacak dedi.
Lojistik Köy ün inşaat çalışmalarını Vali Kaymak ve Gazeteciler ile birlikte yerinde inceleyen Başkan Yılmaz, 50 milyon euroluk projenin 3 ay sonra tamamlanarak faaliyete gireceğini söyledi. Başkan Yılmaz, Aşağı yukarı 80 bin metrekare kapalı alanı olan ve 700 bin metrekarelik bir alana yerleşmiş oluyor bu lojistik merkezimiz. Bu merkezi neden önemsedik ve neden ihtiyaç duyduğumuzu özetlemek gerekirse, Samsun tarih boyunca tütüne dayalı ihracatın merkezi olması dolayısıyla ve 1950 li yıllarda yapılan Karadeniz in en büyük limanının da rahmetli Adnan Menderes zamanında inşa edilmesinin ardından Samsun Türkiye nin Kuzey e açılan bir kapısı ve ihracatın merkezi haline geliyor. O yıllarda Samsun’da 7-8 konsolosluklar oluşuyor. Bu da Samsun u dış ticarette ve ihracat konusunda deneyimli bir şehir haline getiriyor. Ancak ilerleyen yıllarda tütün üretiminin azaltılmasından sonra Samsun tütünden elde ettiği bu deneyimi kullanamayan ve yeni sanayileşme süresi içerisinde geçmiş deneyimini kullanma konusunda biraz gecikiyor. İhracat yapabilmemiz için mutlaka bir lojistik merkezin olması gerekiyor. Bu merkezin altyapısına sahip değilseniz limanınızı ihracata organize edemiyorsunuz ve ihracatçı limanınıza geldiğinde beklemek zorunda olduğu zaman mağdur oluyor diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak ı ve basın mensuplarını, Tekkeköy ilçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy ün inşaat alanında ağırladı.

AB DESTEKLİ PROJE

Avrupa Birliği (AB) hibesiyle bu projenin yapıldığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, Şu anda toplamda 50 milyon euroluk AB hibesi ile birlikte bu hizmet ve tesisler Samsun da inşa ediliyor. 90 gün içerisinde bu tesisin inşaat faaliyetleri bitmiş olacak ve işletme hazırlıkları sırasına gelmiş olacağız. Ülkemiz ihracatını arttıracak bir potansiyele burayı dönüştürmemiz lazım. Türkiye daha fazla ihracat ve daha fazla büyüyen milyon dolar civarında bir gayrisafi milli hasılaya erişmek için var gücüyle mücadele ediyor. Bundan 3-4 yıl önce gayrisafi milli hasılamız 600 milyar dolardı. Şimdi ise 1 trilyon dolar civarına geldik. Bu mücadelemiz Samsun u bir ihracat üssü haline getirmeye yönelik bir mücadeledir” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise Lojistik Köy ün 3 ay içinde açılacağını dile getirerek, Lojistik depolama alanına ihtiyacı alan firmalarımızı Samsun a davet ediyoruz. Ümit ediyorum firmalarımız burayı yoğun bir şekilde kullanırsa Samsun ve Türkiye'nin ihracatına önemli katkı sunacağına inanıyorum. İşsizlik, ihracat, istihdam kentin kalkınması için çok önemli. Bu tür kalıcı projeler ile bir açılım sağlıyor. Klasik gelir kaynakları dışında Samsun a yeni bir gelir kapısı oluşturmuş olacağız  ifadesini kullandı.

Lojistik Köy ün ardından Samsun Çarşamba Havalimanını da ziyaret eden Başkan Yılmaz ve Vali Kaymak, pistin devam eden altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı.Başkan YILMAZ dan Keçisi Üreticisi Aileye Ahır Sözü

12.10.2017 09:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lâdik ilçesinde Saanen Keçisi üreticiliği yapan Ahmet Aygül e keçileri için ahır yapma sözü verdi.
Lâdik ilçesinde Saanen Keçisi üretimi yapan Sema ve Ahmet Aygül ailesi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Eşinin altınlarını bozdurarak 10 keçi ile bu işe başladığını ve kısa bir sürede 170 keçiye sahip olduğunu belirten Saanen Keçisi üreticisi Ahmet Aygül, Saanen keçisinin sütünün anne sütüne en yakın kalitede olduğu için tercih edildiğini söyledi.

10 KEÇİ İLE BAŞLADI ŞİMDİ 170 KEÇİSİ VAR

BÜYÜKŞEHİR ÜRETENİN YANINDA

Üretenin her zaman yanında olduklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ile tüm mahallelerimizde tarımsal faaliyetleri ve hayvancılık faaliyetlerini arttırmayı amaçlıyoruz. Birçok projeye imza attık. Allah a şükürler olsun her işte de başarılı olduk. Geçen hafta Vezirköprü’de Saanen Keçisi dağıtımı yapmıştık. 10 çiftçimize 20 şer adet verdik. Burada üretim başarılı olursa Saanen Keçisi üreticiliği için çalışmaları tüm mahallelerimize de yayacağımızın da sözünü verdik. Bugün bu konuda bir başarı hikâyesine sahip olan sizleri ağırlamaktan mutluluk duydum. Sizlere her zaman destek olacağız. Hayvanlarınızın ahırı olmadığını söylediniz. İnşallah en kısa sürede hayvanlarınız için ahır yapacağız. Üreten herkese destek olmaya devam edeceğiz. dedi.Osmanlı El Sanatları Sergisi Kent Müzesi nde

12.10.2017 09:52

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Kent Müzesi nde İmam Hatipli Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından hazırlanan Osmanlı El Sanatları Sergisinin açılışını yaptı.
İmam Hatipli sanayici ve işadamları tarafından yapılan eserleri tek tek inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Böyle güzel ve kaliteli çalışmaları görmek bizleri mutlu ediyor. Emeği geçen herkesin eline sağlık. Gerçekten zahmetli bir iş. İnce işçilikler var. Serginizin hayırlı olmasını diliyorum dedi.Çin Devlet Televizyonu Örnek Tesisi Görüntüledi

09.10.2017 08:09

Çin Devlet Televizyonu Chine Central Television muhabirleri Türkiye nin en modern hayvan bakım ve rehabilitasyon tesisi olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezinde çekim yaptılar.
Bakım Merkezi ni kamuoyundan duyduklarını ve geldiklerinde tahminlerinin ötesinde bir tesisle karşılaştıklarını dile getiren Çin Televizyon yetkilileri programın Çin de büyük bir izleyici kitlesi tarafından izleneceğini ve büyük ilgi göreceğini ifade ettiler.Tesiste yer alan Kedi Kasabası, Sevgi Evi, Hayvan Mezarlığı, Dog City, Yabani Hayvanlar Rehabilitasyon birimi, Klinik gibi birimleri gezerek kayda alan muhabirler Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürü veteriner Nurhan İşler’den tesisin özellikleri ile ilgili bilgi aldılar.TOKİ Konutlarında Kura Heyecanı

09.10.2017 08:07

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği İlkadım Kıran Mahallesi 1 inci Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi nin konut alma hakkı ve konut belirleme kuraları çekildi.
2023 YILI HEDEFİMİZ 1 MİLYON 200 BİN KONUT

Toplam 913 konutun olduğu 1 inci etapta 509 hak sahibinin kura çekimi Büyükşehir Belediye Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi. Çekiliş, Samsun 4 üncü Noter huzurunda yapıldı.

Çekilişten önce bir konuşma yapan TOKİ Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Birol Konyalıoğlu, Kıran Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ne 2010 yılında başladık. Buradaki proje klasik projelerin dışında yeni bir bakış açısıyla hazırlandı. Sizlerin desteği olmasa bu projenin hayata geçirilemezdi. Bu bölge Bakanlar Kurulu kararı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi müracaatı sonrasında kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildi. TOKİ olarak 2004 ten bu güne kadar hız verdik. Devlet büyüklerimizin talimatlarıyla bu güne kadar geldik. TOKİ bugüne kadar yaklaşık 805 bin inşa etmiş ve hayata geçirmiştir. Hükümetimizin bundan sonra bize yüklediği görevler çerçevesinde 2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta ulaşmaktır dedi.

Birol Konyalıoğlu nun konuşmasının ardından kura çekimi gerçekleştirildi. Kura törenine; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ve vatandaşlar katıldı.