Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Memlekete Geri Dönün Çağrısı

24.10.2016 06:16

Samsun Dernekler Federasyonu (SADEF) tarafından düzenlenen 9. Samsun Tanıtım Günleri törenle başladı.

Başkan YILMAZ dan Memlekete Geri Dönün Çağrısı

Maltepe Miting Alanı'ndaki etkinliğin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta, Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu, SADEF Genel Başkanı Yıldıray Baş ile belediye başkanları katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, törende yaptığı konuşmada, SADEF in etkinliklerinde farklı siyasi partilerden, farklı iş alanlarından kişileri Samsun için bir araya getirdiğini dile getirdi.

Etkinliğin ilk kez Anadolu yakasında gerçekleştiğine dikkati çeken Kılıç, bunun da bu bölgede yaşayan Samsunluların daha kolay Samsun un güzelliklerini hatırlayacakları iyi bir fırsat olacağını söyledi.

Etkinliğin özellikle Samsun dan ayrılmış ve başka illere yerleşmiş Samsunluların, Samsun a yapacakları katkıları değerlendirecekleri bir fırsat olmasını dilediğini kaydeden Kılıç, Diyoruz ki Nerede olursanız olun, Samsun u unutmayın ve gelin Samsun da, baba ocağınızda, icabında mahallenizde veyahut da farklı bir yerde, akrabalarınıza destek olarak Samsun daki köklerinizi yaşatın dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun un ciddi manada tanıtıma ihtiyacı olduğunu ve buna tüm Samsunluların tanıtıma destek olması gerektiğini söyledi.

Samsun un yalnızca il merkezinin değil köylerinin, ilçelerinin de birbirinden güzel olduğunu kaydeden Şahin, Çok kötü bir geleneğimiz var. Eski köy evlerini yıkıyoruz yerine betonarme bir kat, iki kat, üç kat binalar yapıyoruz. Bu silüeti bozuyor. Biz kendimiz farklı tarz ev modeli yaptırdık ve bunların projelerini de o tarz ev yapmak isteyenlere bedava veriyoruz diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, en çok Samsunlunun yaşadığı illerin başında İstanbul un geldiğini belirtti. Yılmaz, her yıl yapılan tanıtım organizasyonlarında İstanbul daki Samsunluların hasret giderdiğini dile getirdi. 30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyelerinin hizmet alanlarının geliştiğini dile getiren Yılmaz, özellikle köylere yönelik hizmetleri artırdıklarını söyledi.

Özellikle emekli olan Samsunluların memleketlerine dönmelerini isteyen Başkan Yılmaz, böylece köylerdeki ekonomik canlanmanın da böylece canlanacağına inandığını söyledi.

Başkan Yılmaz, Samsun herkesin imrendiği şehirlerden biri haline geldi. birçok yatırımla kalkınması ve gelişimini tamamladı ve tamamlamaya devam ediyor. dedi.Eski Bakan Taranoğlu; Samsun Golfte Başkent ile Aynı Seviyede

21.10.2016 12:01

Türkiye nin eski bakanlarından Ersin Taranoğlu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yoğun çabaları neticesinde şehre kazandırdığı golf tesisi ile kentin başkent Ankara ile aynı seviyeye geldiğini söyledi. İş adamlarına seslenen Taranoğlu, Zengin olmak isteyen buraya gelsin davetinde bulundu.

Eski Bakan Taranoğlu;  Samsun Golfte Başkent ile Aynı Seviyede 

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent turizmine katkı sağlamak amacıyla yaptığı golf tesisi yatırımı, meyvelerini veriyor. Golfçülerin ilgi duymaya başladığı tesise, bu kez de Anavatan Partisi nde 18., 19., 20. ve 21. dönem Sakarya milletvekilliği ile eski Orman ve Spor Bakanı olarak görev yapan Ersin Taranoğlu misafir oldu.  Golf oynamak için Samsun a gelen Taranoğlu, Samsun un Anadolu şehirleri içinde golf tesisine sahip tek şehri olduğunu kaydetti.

Tesisi çok beğenen Ersin Taranoğlu, Samsunların çok şanslı olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ileri görüşlülüğü ve hizmetinden dolayı tebrik etti. Bir şehrin golf kulübüne ve tesisine sahip olmasının, büyük bir ayrıcalık ve statü meselesi olduğunun altını çizen Taranoğlu, Bugünkü belediye başkanı daha öncekilerden daha güzel yollar yapmıştır. Sonra gelenler de daha iyisini yapacaktır. Daha büyük meydanlar, su tesisleri yapacaklardır. Ama Samsun a bir daha golf tesisi yapılmayacaktır. Dolasıyla Yusuf Ziya Bey, Samsun a golf kulübünü ve golf tesisini kazandıran belediye başkanı olarak ölümsüz olacaktır. dedi.

Türkiye nin ilk golf tesisini açan bakan olan Ersin Taranoğlu, golf sporunun bilinmeyen özelliklerini anlattı. Golfün Türkiye turizmi için müthiş bir gelir kaynağını olduğunu ifade eden Taranoğlu, Golf aynı zamanda da çok güzel bir spordur. Golf kulübüne üye olanlar ve oynayanlar, katkıda bulunanlar, üst gelir grubunda olanlardır. Çok da para harcarlar. Ülkemize turistler kişi başına bin dolar harcarlar. 30 milyon turist geliyorsa 30 milyar dolar geliri var demektir. Ancak bir golf oyuncusu ve golf turisti ise kişi başına 10 bin dolara yakın para harcarlar. Çünkü onlar Dünya nın entelektüel insanlarıdır. Para derdi olmayan insanlardır. Yeni bir golf tesisi açıldığı zaman muhakkak gelip en az bir kez oynamak isterler. Geldikleri zaman 5 yıldızlı otellerde kalırlar, çok para harcarlar. Dolayısıyla o ülkeye müthiş para kazandırırlar. Dünya da da golfü teşvik etmek için hava yolu şirketleri, bagaj parası almazlar. Dolasıyla golf, böyle çok enteresan bir spordur. bilgisini verdi.

MUTLAKA GELECEKLER

Samsun Golf Tesisi ve parkurlarını çok beğendiğini dile getiren eski bakan Taranoğlu, bütün özellik ve güzellikleriyle burasının 2-3 sene sonra farklı bir konuma geleceğini kaydetti. Taranoğlu, Burası müthiş bir tesis olmuş. Hiçbir golf tesisi ve parkuru birbirine benzemez. Dolasıyla golfçüler yeni tesis açıldığında muhakkak gelirler, o parkurda bir kere de olsa oynamak isterler. Zaten bir kere geliş, buraya olan ilgiyi ve sempatiyi artıracaktır. diye konuştu.

SAMSUN, ANKARA İLE AYNI SEVİYEDE

Dünya da diplomatların bir ülkeye atanmalarında golfün büyük etkisinin bulunduğunu söyleyen Ersin Taranoğlu, Dünya da diplomatlar, bir ülkeye tayin edildikleri zaman orada golf kulübü ve tesisi olmasını isterler. Eğer o ülkede golf kulübü veya sahası yoksa o tayine karşı çıkma hakları vardır. Çünkü o insanlar golf oynayacaklardır. O zaman bakanlık onlara der ki Evet golf alt yapısı Ankara da yok ama Antalya da ve İstanbul da golf kulübü ve tesisi var, oralara her ay bir kere oynayacak kadar uçak bileti hediye ediyoruz derler. Diplomatta tayini öyle kabul eder. Bu golf kulübü ve tesisi Ankara’da da hep sorundu. İlk defa geçen sene golf tesisine kavuştu. Yani Cumhuriyet in başkenti Ankara nın golf alt yapısına geçen sene kavuştuğu yerde Samsun un 2016 yılında golf kulübü varsa bu anlamda başkent ile birebir seviyededir. Buraya Türkiye deki bütün büyükelçilerin ve elçiliklerdeki personelin gelip golf oynadığını göreceksiniz. Bu ise şu demektir. Samsun un entellektüelleri ile bu insanlar dostluklar kuracak demektir. şeklinde konuştu.

SAMSUN A BÜYÜK ZENGİNLİK KAZANDIRACAK

Samsun un Türkiye de Ankara, İstanbul, Antalya dan sonra da golf tesisine sahip tek Anadolu şehri olması açısında da ayrı bir statüye ve öneme sahip olduğunu vurgulayan Taranoğlu,  Dolayısıyla bu tesis, Samsun a çok büyük bir zenginlik kazandıracaktır. Bunu hep beraber göreceğiz. Samsunlu bir iş adamı, Amerikan Büyükelçisi nden randevu istese vermez. Ama o büyükelçi ile golf sahasında yan yana geldiğiniz zaman beraber oynayabilirsiniz, kalıcı dostluklar kurabilirsiniz. Dostluklar ticarete, ticaret paraya, dolayısıyla zenginliklere sebep olur. Samsun zaten Karadeniz in yıldızı bir şehir. Bu anlamda da Samsunluların, Dünya ya açılan insanlarla el sıkışmasını sağlayacak. Yani Samsun golf tesisini bu açıdan da önemsiyorum. Dolayısıyla Samsun un entellektüellerini ve iş adamlarını buraya davet ediyorum. Çünkü burada yeni bir Dünya ile tanışacaklar. O nedenle iş adamlarımıza diyorum ki burası yeni bir tesis. Üyelik henüz ucuzken gelin. 2-3 sene sonra üyelik ücreti 10 bin doları geçer. O zaman pahalı olur. ifadelerini kullandı.KÜÇÜK FOTOĞRAFÇIDAN BÜYÜK SERGİ

21.10.2016 12:00

Samsunlu 17 yaşındaki Alihan Aktürk, Kızılırmak Deltası nda çektiği fotoğrafları açtığı sergide sanatseverlerin beğenisine sundu.

KÜÇÜK FOTOĞRAFÇIDAN BÜYÜK SERGİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katıldı.

Açılış öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir sanatçının erişebileceği olgunluk seviyesine bu yaşta erişti. Özellikle Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde çektiği fotoğraflarla ün kazandı. Biz Alihan ile gurur duyuyoruz. Belki ileride dünyanın en iyi doğa fotoğrafçılarından bir tanesi olur dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, fotoğraf sergisinin kurdelesini kesti.

1 hafta açık olacak olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Fotoğraf Sergisi nde 55 adet fotoğrafBaşkan YILMAZ dan Hukuk Fakültesi Yorumu

20.10.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz: İşi gücü bıraktık şimdi Çarşamba daki Hukuk Fakültesi Samsun a taşınsın diyoruz. Bence bu son derece yanlış bir şey dedi.

Başkan YILMAZ dan Hukuk Fakültesi Yorumu

Samsun da 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarlar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Makamda gerçekleşen ziyarete Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve Samsun merkez ilçelerdeki muhtarlar katıldı.

Başkan Yılmaz, geçen günlerde hayatını kaybeden Fatih Mahallesi Muhtarı Yaşar Keklik in kızı Seda Keklik i yanına oturtarak kısa bir süre sohbet etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ilçesindeki Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi nin Samsun da tanışması yönünde çıkan söylemlere tepki göstererek, Çarşamba şu anda tramvayın son gittiği Tekkeköy e yaklaşık 20 km uzaklıkta, Çarşamba Havaalanı na 10 km uzaklıkta. Çarşamba Hukuk Fakültesi Samsun a uzak, öğretim görevlileri Çarşamba nın sosyal gelişmişlik düzeyi düşük diye gelmiyorlarmış. Hukuk Fakültesi Samsun merkeze gelsin diye bugünlerde laflar duyuyorum. Ankara da Kayaş ile Gölbaşı arası 30 kilometre, bizim üniversite Tekkeköy e, Gölbaşı-Kayaş arasından daha yakın. İstanbul un Gebze giriş kapısı ile Büyükçekmece arası 125 kilometre. Biz 36 kilometrelik Çarşamba ya nasıl uzak diyoruz. OMÜ, Canik ilçesine 20 kilometre uzaklıkta. Buradan Çarşamba ya 20 dakikada gidiyoruz. İşi gücü bıraktık şimdi Çarşamba daki Hukuk Fakültesi Samsun a taşınsın diyoruz. Bence bu son derece yanlış bir şey. Rahmetli Mustafa Güneşdoğdu, hayatında biriktirdiği bütün varlığını Çarşamba ilçesine kurulması için Yeşilırmak Üniversitesi ne vakfederek Allah ın rahmetine kavuştu dedi.

Ziyaret sonrası Başkan Yılmaz, muhtarlara şal ve kravat hediye etti.BÜYÜKŞEHİR ANLAMLI ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

20.10.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından be sene 15. si düzenlenen, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması nda Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi ile proje ödülüne layık görüldü.

BÜYÜKŞEHİR ANLAMLI ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

TKB nin kentsel, arkeolojik ve doğal değerlerin yaşatılması ve doğru işlevlendirilmesi için Proje, Uygulama ve Süreklilik dallarında düzenlediği yarışmaya 47 belediye 83 proje ile katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Saathane Meydanı Kentsel Tasarım Projesi kapsamında kent merkezinde anıtsal yapıların nitelikli ve sade bir mimari tasarım ile korumaları, projenin kent kimliğine olan olumlu katkısı, kamusal kullanımı destekleyen tasarım anlayışı, sosyal ve ekonomik etkisi yüksek bütüncül işlevlendirme kurgusu nedeniyle Proje ödülü ne layık görüldü.

Kazanan belediyelere ödülleri 17 Kasım Perşembe günü YAPEX Restorasyon Fuarı nda törenle verilecek.