Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Güneş Panelleri Yılda 130 Bin Tl Kazandırdı

16.10.2017 08:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi raylı sistem hizmet binasının çatısına kurduğu güneş panellerinden yılda 130 bin TL enerji geliri elde etti.

Yapılan elektrik üretim santrali hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Elektrik ve Aydınlatma Şube Müdürü Mehmet Çamaş, Güneş panellerinin bulunduğu alan, SAMULAŞ A. Ş. nin hizmet binasının çatısı. Bilgi teknolojileri ve enerji çağında yaşadığımızın farkına vararak, bu bilinç ve sorumlulukla neler yapabilirizin karşılığı olarak Samsun Büyükşehir Belediyesinin hizmet binalarının çatılarını yenilenebilir enerji ile donatma fikrini benimsedik. Çevresel duyarlılığımızı arttırarak toplumsal bilinci nasıl arttırabilirizin sorularını ararken, bu konu için alan ve proje açısından en uygun yerlerden birisi olan SAMULAŞ binasının çatısını değerlendirdik. Burada 250 kVp kurulu gücünde bir fotovoltaik santral (güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten enerji santrali) kurduk. Bu tesisimizi 18 Eylül 2016 yılında TEDAŞ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile geçici kabulünü yaparak devraldık. 1 yıldır da bu santrali aktif olarak işletiyoruz dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretiyor. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yenilenebilir Mali Destek Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 400 metrekare çatısı bulunan SAMULAŞ A.Ş. Hizmet Binasının çatısının bin 600 metrekareli alanına bin adet fotovoltaik panel (güneş paneli) yerleştirdi. Günlük 600-650 kW/h elektrik enerjisi üreten sistem sayesinde yılda 130 bin TL değerinde kazanç sağlanıyor. Bu da 110 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk geliyor.

YILDA 130 BİN TL LİK ELEKTRİK ENERJİSİNİ ÜRETİLİYOR

Çatıya yapılan elektrik üretim santrali sayesinde yılda 130 bin TL kazanım elde edildiğinin altını çizen Mehmet Çamaş, Burada yaklaşık olarak günlük 400 TL karşılığında (600-650 kW/h) civarında enerji üreten, bin adet fotovoltaik panelimiz bulunuyor. Bin adet fotovoltaik panelin dağıtım şebekesinde kullanılabilecek elektriğe dönüştüren 8 adet 30 kW civarında invertörümüz, 400 kW gücünde bir trafomuz, enerji nakil alt yapımız ve buna benzer müştemilatlarımız bulunuyor. Biz, yaklaşık 1 yıldır her geçen gün artan bir performansla elektrik üretiyoruz. Bunda mevsimlerin güneş alabilirliğinin, bölgesel iklim koşullarının da etkisi olmakla beraber, 1 yıllık üretim süreci içerisinde yaklaşık 240 bin kW saatlik enerji üretimine karşılık olarak, 130 bin TL’lik bir elektrik enerjisi üretimini bu tesiste gerçekleştirdik. Bu elektrik üretimi ortalama 100 lira elektik enerjisi tüketen 110 hanenin elektik tüketimini karşılayacak kapasiteye sahip. Bu performansın arttırılması, bölgenin güneşlenme oranı ile de doğru orantılı diye konuştu.

TESİS 7 YILDA KENDİSİNİ AMORTİ EDECEK

Tesisin yıllık kazancı ile birlikte 7 yılda kendisini amorti edeceğini vurgulayan Çamaş, Bizler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın önderliğinde çevresel faktörlerin toplumsal hayata etkisini göz önüne alarak, enerji çağında yaşadığımızı da unutmayarak enerji yatırımlarına devam ediyoruz. Bununla alakalı olarak yenilenebilir enerji çalışmalarını yeni binalarda, çatılarda ve arazilerde yapmakla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. SAMULAŞ hizmet binasının çatısında yaptığımız bu çalışmanın bir özelliği daha var. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Karadeniz Bölgesi nde çatıda yapılan ilk yenilenebilir elektrik üretim santrali çalışmasına imza attık. Çatıda elektik üretim uygulamasını başlattıktan sonra başta ilçe belediyeleri olmak üzere diğer büyükşehir ve il belediyeleri de bu çalışmalar hakkında bilgi toplamaya başladı. Biz, gelen misafirlere de tesisimiz hakkında bilgiler veriyoruz. Enerji altyapısı ve yenilenebilir enerji çalışmalarında önderlik etmek, bizlere onur veriyor. Burada yapmış olduğumuz yatırımın parasal tutarı, 1 milyon 59 bin TL civarında tuttu. 1 milyon 59 bin TL lik yatırıma karşılık olarak, yılda ortalama 130 bin TL gelir elde ettiğimizi düşünürsek, yapmış olduğumuz yatırımın 7 yılda kendini amorti ettiğini düşünebilir şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, olumlu geri dönüş aldığı yenilenebilir enerji kaynağı üretme tesislerini başka yerlerde de açmak istiyor.Büyükşehirden Canik Tarımına Tohum Desteği

16.10.2017 08:45

Milli tarım politikası kapsamında ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Canik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere sertifikalı korunga tohumu dağıttı.

Canik Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) nde çiftçilere baklagil gurubundaki kaba yem bitkilerinden korunga konusunda eğitim verildi. 46 çiftçinin katıldığı eğitim toplantısına Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, KTAE Müdürü Kibar Ak ile Canik İlçe Tarım Müdürü Galip Baykal da katıldı.İlçe tarım müdürlüğünün çiftçilere yönelik korunga eğitim programına katılan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, tohum ekim, dikim, yetiştirilme ve hasatla ilgili eğitimlere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Eğitim toplantısında enstitünün Tarla Bitkileri Bölümü uzmanlarından Dr. Necda Çankaya, çiftçilere korunga yetiştiriciliği, verimi, üretim yöntemleri, hasadı, yetiştirilme sırasında yapılacak işlemler ile tescil ettirilecek yeni bir tohum çeşidiyle ilgili de bilgiler verdi. Eğitimin ardından da 60 çiftçiye 200 çuval olmak üzere toplam 5 ton sertifikalı korunca tohumu dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan tohumlar, 400 dekarlık alanda ekilecek.

Eğitim toplantısını düzenleyen Canik İlçe Tarım Müdürü Galip Baykal, çiftçi eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Toplantıya ilgili konuşan Baykal,  Büyükşehir Belediyesi, Canik Kaymakamlığı ve ilçe tarım müdürlüğümüz işbirliği ile ilçemizde, milli tarım projesi kapsamında yem bitkilerinin tekniğine uygun ve sertifikalı tohum kullanılarak tarımın geliştirilmesine çalışıyoruz. Bu eğitim toplantısını da hayvancılıkta kaliteli kaba yem üretiminin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen önemli bir çalışma olarak görüyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ise çiftçilere verilen eğitimin çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydetti.  Benzerini geçen yılda yaptıklarını ve çiftçilerin büyük fayda gördüğünü hatırlatan Özdemir, İl tarım müdürlüğümüz, KTAE’de  yem bitkilerinde uzman arkadaşlarımızla beraber bir günlük korunga eğitim çalışması yaptı. Korunga nasıl ekilir, nasıl hasat edilir, nasıl sulanır ve yetiştirilmesi şartları nasıldır gibi konularda bilgiler verdi. Biz de çiftçilerimize de sertifikalı tohum dağıttık. Bundan sonra eğitimlere diğer ilçelerimizde de devam edeceğiz. Bu eğitimlerle ata erkil tarım değil, yeni, güncel, modern ve bilinçli tarım yapılmasını arzuluyoruz. ifadelerini kullandı.

Büyükbaş ve küçükbaşların severek tükettiği korunga, yüksek besleyici değere sahip. Hem sulak hem de kurak arazide yetişen bitki, hem hayvansal hem de bitkisel üretimin artırılmasına büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl Canik ilçesinde 5 ton korunga tohumu dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yılki dağıtımla birlikte toplamda 55 bin TL lik yatırım gerçekleştirmiş oldu.Kuş Cenneti, Foto Safari ile Dünyaya Tanıtılacak

16.10.2017 08:40

Samsun da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Fotoğraf Avcılarına Rastgele  sloganıyla düzenlenen Kızılırmak Deltası Foto Safari Yarışması, aralarında Samsun Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Soğukpınar ın da olduğu yaklaşık 100 fotoğrafçının katılımıyla başladı.

VALİ KAYMAK: DOĞAYI KORUYARAK TURİZMDEN GELİR ELDE EDEBİLİRİZ

Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinde yer alan Samsun Kızılırmak Deltası, yalnızca Türkiye nin değil dünyanın da sayılı deltalarından birisi olarak kabul ediliyor. Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti ndeki yaban hayatı, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek, doğal, estetik ve biyoçeşitlilik değerlerinin farklı bakış açısı ile ortaya konması, habitatların ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerinin fotoğrafçı bakış açısıyla tespit edilerek tanıtımının yapılması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından Samsun Kızılırmak Deltası nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nün oluru ve Başkent Ankara Meclisinin desteği ile Kızılırmak Deltası Foto Safari Yarışması düzenlendi. Yarışmanın başlamasından önce deltada açılış töreni yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başlayan tören Orman Mühendisi Özden Sağlam ın sunumuyla devam etti.

Buranın korunarak turizme açılması gerektiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a bu insanlık değerine sahip çıktığı için teşekkür ederim. Deltadaki kuş ve bitki varlığı bizi heyecanlandırdı. İlimizin gelir durumu irdelendiğinde turizm de çok önemli alanlardan bir tanesi. Maalesef Samsun un bu sektörden fazla pay alamadığını söylüyorduk. Bize doğayı koruyarak turizm geliri elde etmek için çok güzel bir alan açılıyor. Ülke olarak bu deltaya sahip çıkıp, korumak lazım. Buranın bilinirliği çok önemli. Burayı biz duyuruyorduk ama görsellerle de desteklenmesi çok önemli. Yapılan bu foto safari ile birlikte buradaki güzelliklerin bütün dünyaya yayılacağını düşünüyorum dedi.

Başkan Yılmaz: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmek için herkesin çalışması lazım

Samsun da bulunan bu doğal güzelliğin UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmesi gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada foto safari yapma fikri Nevzat Ceylan dan geldi. Yaptığımız bu foto safari Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin tanıtımına katkı sağlayacak. Şu anda burada bir su çekilmesi görülüyor. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor. Buna da bir çağrı bulacaklar. Benim de dikkatimi çekti. Buradaki suyun daha önce hiç bu kadar çekildiğini görmemiştim. Çözümü bulunacaktır. Samsun un bu doğal mirasını en iyi şekilde koruyacağımıza yönelik kimsenin bir şüphesi yok. Önümüzdeki süreçte herkesin hassasiyetini UNESCO Dünya Mirasları Listesi ne girmeye vermesini istiyorum. Bu konudaki çalışmalarımıza katkı vermenizi istiyoruz. Paris te bulunan Dünya Mirasları Listesi ne bizim haricimizde başka yerler de girmek istiyordur. Biz kendimizi en iyi şekilde orada anlatma isteği içerisindeyiz. Paris te bulunan UNESCO nezdindeki temsilcimiz, büyükelçimizle konuştuk. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bize çok katkı veriyor. Milli Parklardan da katkı alıyoruz. Önümüzde bir imtihan süreci var. İnşallah UNESCO Dünya Mirasları Listesi ne gireriz  diye konuştu.

Ceylan: Bu foto safariyi kuşları silahla değil fotoğrafla yakalamak için düşündük

Yapılan yarışma hakkında görüşlerini bildiren AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da şunları söyledi: Bu foto safariyi kuşları silahla değil fotoğrafla yakalamak için düşündük. Sloganını da, Fotoğraf Avcılarına Rastgele olarak koyduk. Artık kuşlarımızın ve doğal varlıklarımızın fotoğraflar ile ölümsüzleştirilmesi dolayısıyla yapılan bu etkinliği çok önemsiyorum. İnşallah bu etkinlik her sene yapılır.

Yapılan açılış törenin ardından fotoğrafçılar deltaya yayılarak kuşların ve diğer canlıların fotoğraflarını çekmeye başladı. Fotoğrafçılar 2 gün boyunca deltadaki hayvanların fotoğraflarını çekerek yarışmada dereceye girmeye ve tanıtıma faydalı olmaya çalışacak.
Başkan YILMAZ: Türkiye nin En Modern Müzesi Olacak

16.10.2017 08:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İddia ediyorum, Arkeoloji ve Etnografya Müze inşaatı bittiğinde Türkiye nin en modern müzeleri arasında yerini alacak dedi.

SIRADAN BİR MÜZE OLMAYACAK

Atatürk Bulvarı üzerindeki eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan alanın 13 bin 214 metrekarelik bölümüne Türkiye nin en modern müzesinin yapımı hızla devam ediyor.

Türkiye nin en modern ve tarihi zenginlik açısından en kapsamlı müzesi olacak olan Arkeoloji ve Etnografya Müze inşaatında incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Müzeler, bulunduğu kentlerin prestij yapıtlarındandır. İddia ediyoruz müze inşaatımız bitip burası açıldığında Türkiye nin en moderne ve örnek teşkil edecek müzesi olacak. Müzede 18 bin tarihi eserimiz sergilenecek. Burası sıradan bir müze olmayacak. Bu müze Samsun umuzun değerine değer katacak diye konuştu.

KENT TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI

Müzelerin kent turizmine önemli bir katkı sağladığını belirten Başkan Yılmaz, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Samsun umuzun sosyal yaşamı ve kültürümüzün yaşatılmasına çok ciddi katkılarda bulunacak. Karadeniz in göz bebeği şehrimizin dünya çapında tanınırlığını arttıracak  ifadelerini kullandı.Site Camii Yeni Yüzüne Kavuşuyor

12.10.2017 10:04

Konumu ve geçmişiyle şehrin önemli merkezlerinden ve sembollerinden birisi olan Site Camii, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği projeyle yepyeni bir kimliğe ve görünüme kavuşacak.

Kent estetiğini artıracak projelerden bir tanesi ise Cumhuriyet Meydanı yanındaki Site Camii Çevre Düzenleme Projesi. Şehrin merkezindeki yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda yapımına 1976 yılında başlanan Site Camii, 1980 yılında da ibadete açılmıştı. Seramiklerle kaplanan kubbe, kaplama sırasında yapılan hatalar sonucu zamanla kubbe zarar görüp su alınca cami 2002 yılında tümüyle restore edilmişti. Çay ocaklarıyla kuşatılan cami çevresini karışık ve çirkin görünümden kurtarmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, 2 yılda tamamlanacak projeyle camiyi sade, düzenli ve modern bir görünüme kavuşturacak. Proje üzerinde çalışmalar ise sürüyor.Hayata geçirdiği sayısız hizmet ve projelerle Samsun u modern bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarına devam ediyor. Başta ulaşım ve alt yapı olmak birçok kategorideki projelerle sorunları çözüme kavuşturan belediye, kenti geliştirip geleceğe hazırlamaya çalışıyor. Bir yandan su, yol ve kanalizasyonu olmayan mahalle bırakmamak için tüm imkânlarını seferber ederken, diğer yandan da kentin potansiyellerini ortaya çıkarmaya yönelik yoğun mücadele veriyor.

Örnek ve modern bir kent anlayışı içinde kent estetiğini geliştirmek için büyük bir çaba içinde olduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehri içindeki tesis ve donanımlarıyla gelecek nesillere hatıra bırakacakları bir çeyiz sandığı gibi gördüklerini söyledi. Samsun evimiz, süslemeye devam edeceğiz diyen Başkan Yılmaz, Samsun u modern ve görselliği yüksek bir şehir haline getirmek istiyoruz. Uzun süredir bu konuda ciddi bir performans sergiliyor, mücadele veriyoruz. Estetik ve görselliği çok önemsiyoruz. Nasıl ki evimizin içini süslüyor, düzenliyor ve yeniliyorsak, şehrimizi de misafir salonu gibi düşünerek yenilemeye devam edeceğiz. Bunun için de 2019 Vizyonunu hazırladık. Bu vizyonda yer alacak projelerimizi de özenle seçerek belirledik. İnşallah 2 yıl sonra Samsun estetiğin şehri oldu dedirteceğiz. değerlendirmesinde bulundu.

Estetik anlamında kentte yapılacak çok iş olduğunu ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tablo çok net. Çarpıklığı, düzensizliklerini ve göze hitap etmeyen unsurları ortadan kaldıracağız. Bunlardan birisi de Site Camii çevresi. Çevresinde düzensizlikler ve karmaşıklık sebebiyle camii adeta görünmüyor ve Samsun a yakışmıyor. Üzerinde çalıştığımız proje hayata geçtiğinde cami çevresi, iş yerleriyle birlikte sade, modern, düzenli ve şık bir görünüme kavuşacak. Şehrimize yakışır hale gelecek. Dedi.