Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TABİATTA DERS VAR

28.10.2016 05:40

Samsun Valiliği himayesinde Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce hazırlanan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Orman ve Su işlerinin desteğiyle gelişen doğa sınıfında Tabiatta ders var projesi Kızılırmak Kuş Cenneti nde protokol imza töreni düzenlendi.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ziyaretçi merkezinde düzenlenen törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Liman Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ,öğretim görevlileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program Tabiatta ders var projesinin tanıtım videosu ile başladı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı açılış konuşmasında, Ders denilince, okul denilince, eğitim denilince genellikle beton binalar ve dört duvarla çevrili sınıflar akla gelir. Eğitim sadece mevcut eğitim-öğretim araçlarıyla ve mekanlarıyla sınıflandırılamaz. Eğitim anlayışımızda alışkın olduğumuz metotların dışına çıkmamız ve günümüz çocuklarının ruh dünyalarına uygun eğitim yöntemleri geliştirmemiz gerekmektedir. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu kadar güzel bir habitatın, bu kadar büyük bir potansiyelin, büyük bir zenginliğin aslında şehrimizin turizm potansiyelini teşvik etmesinin ötesinde çocuklarımızın eğitiminde de kullanılması lazım. Çocuklarımız doğal hayattan habitattan uzak betonlaşmış şehirlerde, tenekeleşmiş bir dünyada, sabahleyin servis araçlarıyla evlerinden alınıyorlar, neredeyse hayatın doğal olan, ilk çıkışı noktası olan bu habitatın temel figürlerinden, temel kriterlerinden hiç birinden haberlerinden haberleri olmadan çocuklarımız yaşlanıyor. Bizim yaşımızın seviyesine geliyor ve doğal hayatla ilgili çok az bilgiyi, ulaşabildiği bilgiyi kitaplardan öğreniyor. Doğal hayatının kendi içinde, yerinde öğrenme şansı bulamıyor diyen bir bakış açışıyla sayın valim talimat verdi biz tabiatta ders var programlarını burada yapmalıyız çocuklarımız dokunmalı, çocuklarımız hissetmeli, görmeli ve bu etkileşimle birlikte doğal hayatın farkındalığını yaratmalıyız diyen bir çıkış koydular diye konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kuş cenneti sadece Samsun un ve Türkiye nin değil, dünyanın sayılı güzelliklerinden biri. Ama Samsun da bir çok arkadaşla bir araya geldiğimizde Kuş Cenneti konusunu gündeme getirdiğimizde görmediklerini burayı hiç ziyaret etmediklerini söylediklerinde şaşırdım. Dedik ki hem çocukları biz buraya getirelim çocuklar biraz sınıfın dışında eğitim alsınlar. Çocukların burada koşturmaları ve onların mutluluğunu gördüğümde gözlerim yaşardı .Bu şekilde eğitim olmalı yoksa kafasına cetvel vur, pergel vur , baskı kur , sınıfa girdiğinde hoca yine ne soru soracak diye ahlayıp puflayan bir öğrenci gurubundan, sisteminden çocuklarımızı kurtaralım ve kurtardık gibi geliyor ne kadar bilmiyoruz gücümüz yettiği kadar. Tabiatta ders var projesi bizim üzerinde duracağız , övünebileceğiz sayın Başbakanımız nasıl geleceğe kulaç atıyoruz projesini valiler toplantısında nasıl gündeme getirmiş Türkiye de bir kaç gün gündem olmuşsa bu tabiatta ders var projesini Türkiye gündemine getireceğiz. şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer tarafından protokol imzalandı.Çarşambalı Minikler Golf ile Tanıştı

28.10.2016 05:39

7 den 70 e herkesi golfle tanıştıran Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nün misafirleri bu kez Çarşamba Nene Hatun Anaokulu öğrencileri oldu.

Çarşambalı Minikler Golf ile Tanıştı

Çarşamba Nene Hatun Anaokulu nda öğrenim gören öğrenciler hem tesisi gezmek, hem de golf sporu hakkında bilgi almak amacıyla okul müdüresi Katibe Pelit, Müdür Yardımcısı Ramazan Tanrıkulu, okul öncesi öğretmenleri Elif Arslanbay, Züleyha Macit ve Elif Yılmaz ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nü ziyaret etti.

Yaklaşık 30 öğrencinin katıldığı ziyarette Golf Direktörü Hamza Sayın, miniklere golf ile ilgili temel bilgiler aktararak vuruş örneklerini gösterdi. Mini golf dersinin ardından minikler golf sopaları ile vuruş denemeleri yaptı. Oldukça eğlenceli geçen vuruş denemeleri sonrasında kulüp binasında yemeklerini yiyen minikler Golf Sahası ndan ayrıldılar.Büyükşehirden Çiftçiye Büyük Destek

26.10.2016 05:24

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsalda ekonomiyi canlandırmak amacıyla çiftçi ve üreticiye büyük destek veriyor.

Büyükşehirden Çiftçiye Büyük Destek

Tarım, hayvancılık ve bu alanlardaki alt yapı tesislerine yönelik yapmış olduğu destek ve teşviklerle Karadeniz in başkenti Samsun u söz sahibi yapmayı amaçlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çiftçiye 300 bin TL lik yem bitkisi ve tohum desteği sağladıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığa destek veren hizmetlerini sürdürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen destekler kapsamında Samsun ve 17 ilçesinde gıda tarım müdürlükleri ve birlikler aracılığı ile yem bezelyesi, korunga ve yonca olmak üzere çiftçiye 60 ton sertifikalı yem bitkisi tohum desteği yapıldı.

SİZ YETER Kİ ÜRETİN DAİMA YANINIZDADYIZ

Büyükşehir Belediyesi olarak daima üreticinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yaptığımız desteklerle amacımız kırsal kalkınmayı, köy ekonomisini, rençperliği teşvik etmek. Rençperliği teşvik edersek bu insanlarımızın köye tutunmasını sağlar, köydeki üretimi geliştiririz. Buradan çiftçilerimize sesleniyorum. Siz yeter ki üretin biz ne pahasına olursa olsun canımızla başımızla sizin yanınızdayız. diye konuştu.Oltacıların Yeni Gözdesi Çobanlı Halk İskelesi

24.10.2016 13:42

Karadeniz Bölgesi nin en uzun sahiline sahip Samsun da olta balıkçılığı giderek yaygınlaşıyor. Kentte amatör balıkçılık, son yıllarda önemli oranda artarken, oltacıların gözde mekanı ise Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kente kazandırdığı Çobanlı Halk İskelesi oldu.

Oltacıların Yeni Gözdesi Çobanlı Halk İskelesi 

Deniz veya göl olmadan yaşayamayan Karadenizli vatandaşların hayattan en çok zevk aldıkları hobilerin başında balık tutmak geliyor. 140 kilometrelik sahil uzunluğu ile bölgenin en büyük metropol kenti olan Samsun da olta balıkçılığı, Büyükşehir Belediyesi nin halkın denizle buluşmasına engel olan tüm unsurları ortadan kaldırmasından ve sahil düzenleme çalışmalarını tamamlamasının ardından son yıllarda büyük artış gösteriyor.

Canik, İlkadım, Atakum ve Ondokuzmayıs sahillerindeki çevre ve sahil düzenleme çalışmalarıyla denizle kucaklaşan kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle 7 den 70 e her yaştan Samsunlu, sahillerde balık tutmanın keyfini yaşıyor. Oltacıların gözde mekanı ise Atakum Çobanlı Halk İskelesi. Havaların güzel olduğu zamanlarda 400 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki iskele, oltacılarla dolup taşıyor.

7 gün 24 saat açık olan Çobanlı Halk İskelesi ni mesken tutan amatör kıyı balıkçıları,  Çapari, İstavrit, Kefal,  Lüfer başka olmak üzere çok sayıda balık türü avlıyor. İnsanların tanışıp kaynaşmalarının, sağlıklı iletişim ve kalıcı dostluklar kurmanın en güzel yolu olan olta balıkçılığı, balık tutkunlarını adeta kucaklaştırıyor.  Yemlerin takılıp kancaların denize atılmasından sonra başlayan bekleme sürecinde amatör balıkçılar, yanlarında getirdikleri yiyecekleri birbirleriyle paylaşıyor. Siyasetten spora kadar hemen hemen her alanda yapılabilen keyifli sohbete ise yakalanan balıklar ara verdiriyor.

Çobanlı Halk İskelesi sadece olta balıkçılarının değil, mutlu anlarını ölümsüzleştirmek isteyenlerin de uğrak mekanları arasında yer alıyor. İskeleye gelen yüzlerce insan, fotoğraf çektirip selfie yapıyor.  İlginin büyük olduğu iskelede nasibini alan olta balıkçıları ile vatandaşlar, akşamları da panoramik görüntüsüyle kafeteryasında sohbete kaldıkları yerden devam ediyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin satın alınacak yolcu gemisiyle vatandaşların denizden daha fazla istifade edebilmelerini sağlamak amacıyla yapılan Çobanlı Halk İskelesi, 22 Haziran da hizmete açılmıştı. 4 milyon TL ye mal olan iskeleye şık ve modern bir kafeterya da eklenmişti.Başkan YILMAZ dan Memlekete Geri Dönün Çağrısı

24.10.2016 06:16

Samsun Dernekler Federasyonu (SADEF) tarafından düzenlenen 9. Samsun Tanıtım Günleri törenle başladı.

Başkan YILMAZ dan Memlekete Geri Dönün Çağrısı

Maltepe Miting Alanı'ndaki etkinliğin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta, Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu, SADEF Genel Başkanı Yıldıray Baş ile belediye başkanları katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, törende yaptığı konuşmada, SADEF in etkinliklerinde farklı siyasi partilerden, farklı iş alanlarından kişileri Samsun için bir araya getirdiğini dile getirdi.

Etkinliğin ilk kez Anadolu yakasında gerçekleştiğine dikkati çeken Kılıç, bunun da bu bölgede yaşayan Samsunluların daha kolay Samsun un güzelliklerini hatırlayacakları iyi bir fırsat olacağını söyledi.

Etkinliğin özellikle Samsun dan ayrılmış ve başka illere yerleşmiş Samsunluların, Samsun a yapacakları katkıları değerlendirecekleri bir fırsat olmasını dilediğini kaydeden Kılıç, Diyoruz ki Nerede olursanız olun, Samsun u unutmayın ve gelin Samsun da, baba ocağınızda, icabında mahallenizde veyahut da farklı bir yerde, akrabalarınıza destek olarak Samsun daki köklerinizi yaşatın dedi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun un ciddi manada tanıtıma ihtiyacı olduğunu ve buna tüm Samsunluların tanıtıma destek olması gerektiğini söyledi.

Samsun un yalnızca il merkezinin değil köylerinin, ilçelerinin de birbirinden güzel olduğunu kaydeden Şahin, Çok kötü bir geleneğimiz var. Eski köy evlerini yıkıyoruz yerine betonarme bir kat, iki kat, üç kat binalar yapıyoruz. Bu silüeti bozuyor. Biz kendimiz farklı tarz ev modeli yaptırdık ve bunların projelerini de o tarz ev yapmak isteyenlere bedava veriyoruz diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, en çok Samsunlunun yaşadığı illerin başında İstanbul un geldiğini belirtti. Yılmaz, her yıl yapılan tanıtım organizasyonlarında İstanbul daki Samsunluların hasret giderdiğini dile getirdi. 30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyelerinin hizmet alanlarının geliştiğini dile getiren Yılmaz, özellikle köylere yönelik hizmetleri artırdıklarını söyledi.

Özellikle emekli olan Samsunluların memleketlerine dönmelerini isteyen Başkan Yılmaz, böylece köylerdeki ekonomik canlanmanın da böylece canlanacağına inandığını söyledi.

Başkan Yılmaz, Samsun herkesin imrendiği şehirlerden biri haline geldi. birçok yatırımla kalkınması ve gelişimini tamamladı ve tamamlamaya devam ediyor. dedi.