Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Doğa ile İç İçe Eğitim

23.10.2017 11:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kuş popülasyonu ve türleri açısından Dünya nın en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti nde ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik doğa kampları uygulaması başlattı.

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi ni hayata geçirdi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği nin (SAMKUŞ) iştirak ettiği  projeyle iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik yerel düzeyde çalışmaların yürütülmesi, düzenlenecek olan eğitim, toplantı, etkinlikler sayesinde yerelde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından startı verilen iki günlük kampın ilk misafirleri ise 30 Ağustos İmam Hatip Orta Okulu ndan 20 öğrenci oldu.

Farkındalık aktiviteleri çerçevesinde öğrencilerin kuş cennetinde doğayı yaşayarak öğrenmeleri amacıyla Büyükşehir Belediyesi, doğa kampları uygulaması başlattı. Proje kapsamında ortaokul öğrencilerinden oluşan 20 kişilik gruplar, Kızılırmak Deltası nda 2 günlük kamp yapacak. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle doğa kamplarına Lâdik ve merkez ilçelerden 4 okul katılacak.

Doğa kampına katılan ilk okul 30 Ağustos İmam Hatip Orta Okulu oldu. 7. Sınıf öğrencisi 20 kişilik grubun kampı, Yörükler Kıl Çadırı nda kahvaltıyla başladı. İğne Deliği Toplum Gönülleri Vakfı gönüllüsü eğitmenler eşliğinde öğrenciler, doğal yaşam, ekoloji, çevre, sürdürülebilirlik ve doğadaki etkileşim alanlarında açık hava aktiviteleri yaptı. Kuş Halkalama Merkezi ve Yaban Hayvanları Tedavi Merkezi nde veteriner hekimler tarafından bilgilendirilip tedavisi süren hayvanları ziyaret eden grup, kuş türleri, yılkı atları ve mandalar başta olmak üzere delta sakinlerini yakından görerek gözlemlerde bulundu. Doğa sevgisinin pekiştirildiği kampta öğrencilere şapka, tişört, deltayla ilgili bilgilendirme broşürü, bez çanta, kalem, defter, haritadan oluşan eğitim seti de dağıtıldı. Kamp süresince de yemek de ikram edildi.

Kampın ikinci gününde de Doğa ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Uzmanı Özden Sağlam rehberliğinde Subasar Ormanı nı gezen öğrenciler, sulak alanlarda incelemelerde bulundu.  İklim değişikliğinin önlenmesi konusunda bireysel atölye çalışmalarına katılıp, enerji kullanımı, tüketim alışkanlıkları, temizlik malzeme kullanımı gibi pek çok konu, oyun teması içerisinde öğretildi. Eğlenceli anlar yaşayan öğrenciler, edindikleri bilgileri arkadaşlarıyla da paylaşacak.

Mayıs ayı başında sona erecek doğa kampına Fahrettin Ulusoy Ortaokulu, Canik İnönü Ortaokulu ve Ladik İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de katılacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğundaki 220 bin Avroluk projenin yüzde 90 ı  Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor.Başkan YILMAZ; Çerkes Halkı Onurlu ve Gururlu Bir Millet

23.10.2017 10:56

Konya da Adige Dil Derneği Kültür Merkezi nin açılış törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çerkes Halkı onurlu ve gururlu bir millet dedi.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda misafirin katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan Başkan Yılmaz; AK Parti iktidara geldiği 2002 yılından buyana ülkemizde yaşayan, her konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği Çerkes i, Kürdü, Arnavut’u, Laz ı hiçbir azınlığa hiçbir ayrım yapmaksızın onların sahip olduğu kültürel değerlerini ve miraslarını yaşatmak ve onları geliştirmek adına yapmamız gereken hiçbir şeyi hiçbir ayrılık, hiçbir ötekileştirmeyi asla yapmaksızın bunun gereğini yapacağız diyen söyleyişiyle birlikte hakikaten ülkemizde yaşayan Osmanlı İmparatorluğu nun küçülmesiyle, genç cumhuriyetin kurulmasıyla Anadolu topraklarında toplanmış olan Osmanlı tebaası tıpkı Çerkesler gibi diğer azınlıklarda hakikaten tarihin uzunca bir sürecinde ve periyodunda görmediği, kültürel özelliklerini geliştirme konusunda fırsatlar yakaladılar. İşte Çerkesler de Çerkes halkı da bu hakkı kullanıyor, bu hakkı kullanma yönünde çaba içerisinde. Bir insanın dilini unutmamak, kültürel değerlerini unutmamak, onun kimliğini ve kişiliğini oluşturan o değerleri yaşatma yönündeki mücadelesi kadar haklı ve insani bir mücadele olabilir mi? O bakımdan ben bu müadeleye katkı veren siz değerli misafirlerimizi, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelerek burada Ali İhsan Bey in bu heyecanını paylaşan siz değerli misafirlerimizin önünde hakikaten saygıyla eğiliyorum. Diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Adige Dil Derneği Başkanı Ali İhsan Tarı nın girişim ve çabalarıyla Konya nın Ilgın İlçesi İhsaniye Köyünde yaptırılan Adige Dil Derneği Kültür Merkezi nin açılış törenine katıldı.

ÇERKES HALKI ONURLU VE GURURLU BİR MİLLET

Çerkes Halkının onurlu ve gururlu bir halk olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz; Bu onur ve gururla birlikte Kurtuluş savaşımızın en güzel mücadelelerini, Kurtuluş savaşının başlangıcındaki vermiş oldukları milis mücadelelerini, genç cumhuriyetimizin kuruluşunda verilen büyük mücadele ve emeklerini, Çerkes Halkı buraya göç ettikten sonra ki hırs ve mücadelelerini burada vermiştir ve hala ülkemizin ihya olmasında elinden gelen gayreti ve çabayı gösteren bir halk Çerkes Milleti. Ama daha çalışkan olmamız lazım, daha üretken olmamız lazım. Biraz girişimcilik ruhumuz az. İş kurma, iş büyütme, sanayi yatırımı yapma, zanaatta, teknolojide, mühendislikte, bilimde, serbest girişimcilikte iş kurma konusundaki biraz yavaşlığımızı, daha memuriyeti, daha askerliği, daha Atalarımızdan bize kalmış genetik özelliklerimizin üzerine, içimizde bulunduğumuz yüzyılın taşımamız gereken girişimcilik ruhunu da ilave ederek o gayretkeşlik, o çalışkanlık ruhumuzu geliştirerek bu topraklarda daha fazla faydalı olmamız ve daha fazla hizmet etmemiz gerekir diye düşünüyorum. Ali İhsan Beyi ve ailesini bir kez daha tebrik ediyorum. Şeklinde konuştu.

Kültür Merkezi nin yapımı sırasında verdiği destek nedeniyle Başkan Yılmaz a Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş tarafından bir teşekkür plaketi, Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan tarafından da 15 Temmuz plaketi takdim edildi.

Açılış törenine Başkan Yılmaz ın yanı sıra, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ilgın Belediye Başkanı Mehmet Karahan, Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Adige Dil Derneği Başkanı Ali İhsan Tarı, Konya Çerkes Derneği Başkanı Hasan Parılyıldız, İstanbul Çerkes Derneği Başkanı Vahip Küçükyedek, Marmara Çerkes Derneği Başkanı Erol Karayel, Yurt dışından (Amerika,Hollanda,Ürdün ve Adige Özerk Cumhuriyeti) gelen misafirler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Program yöresel halk oyunları ve şarkılarının sergilenmesinin ardından sona erdi.
Atakum Sahilinde Dalgalara Önlem

23.10.2017 10:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Atakum sahilindeki dev dalgaların sahillerimize ve insanlarımıza ulaşmasını engellemek için dolgu çalışmalarına başladık dedi.

Samsun un denizlerinde 7 tane Mavi Bayraklı plajın olduğunu hatırlatan Yurt, İnsanlarımızın artık Sinop a kadar gitmesine gerek kalmadı. Bugün de biz denizimizde oluşan dalgaların sahile ve insanlarımıza ulaşmasını kesmek adına bir dolgu çalışması başlattık. İnsanlarımızın suyla bağlantısını kesmemek adına dalgaları önlemek için büyük bir set yerine bu şekilde bir dolgu yapmayı uygun gördük. Ankara dan gelen teknik heyetle birlikte bu alanda incelemeler yaptık. Bu olayları anlattık. Dev deniz dalgalarına karşı sahilde ne gibi çalışmalar yapabileceğimizi tartıştık. Yapılan incelemelerin ardından bu şekilde proje geliştirildi. Bu proje dalganın kıyıya olan tesirini kesmek ve sahilimizi korumak için yapılan bir projedir. Bu proje sahilleri yok etmek adına yapılmadı şeklinde konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Atakum sahilinde yapılan yeni dolgu alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarıyla çalışmaların yapıldığı bölgede bir araya gelen Yurt, Biz bu sahil düzenlemesini yapmadan önce, denizden gelen dalgaların binaların duvarlarını yaladığını görüyorduk. İnsanoğlu çok çabuk unutuyor. Yapılan tüm hizmetlerin hepsini unutmuş oluyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak biz, sahil düzenlemelerini bitirip geliştirdiğimiz gibi yıllarca arkasını denize dönen bir Samsun u kurtarmak adına mücadele veriyoruz. Yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki bir sahil düzenlemesinin 20 kilometresini Samsunluya kazandırdık. Ben çocukluğumda çok iyi hatırlıyorum, yakınlarımızla denize girmek istediğimizde Sinop sınırına gidiyorduk. Fakat Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalar sayesinde Samsun denizle buluştu ve denizle özleşti diye konuştu.Başkan YILMAZ; Attığı Gol Hala Hafızamda

23.10.2017 10:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunspor un efsane futbolcusu Rıfat Usta ile karşılaştı. Başkan Yılmaz, Rıfat ağabeyimizin Fenerbahçeli Hazım a frikikten attığı gol hala hafızalarımda dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, önceki gün Çiftlik Caddesi nde bir açılış programına katıldıktan sonra caddede yürümeye başladı. Başkan Yılmaz yürürken Samsunspor un efsane oyuncusu Rıfat Usta ile karşı karşıya geldi. Başkan Yılmaz ve Usta, eski günleri yad ettiler. Şu anda atletizm pisti olan yerde bulunan Samsun eski Şehir Stadı nda Samsunspor un 2-1 lik skorla Fenerbahçe yi yendiği maçta tribünde olduğunu belirten Başkan Yılmaz, o müsabakayı unutamadığını ve o yıllarda orta okulda öğrenci olduğunu söyledi.

YÜRÜRKEN KARŞILAŞTILAR

2 GOLÜ DE USTA ATMIŞTI

Samsunspor, Fenerbahçe ile oynadığı o maçı Rıfat Usta nın attığı 2 golle kazanmıştı. Başkan Yılmaz, 1968-69 yıllarında gol kralı olan Samsunsporlu futbolcumuz Rıfat Usta ile yıllar sonra yeniden Çiftlik Caddesi üzerinde karşılaştık. Rıfat ağabeyimizin Fenerbahçeli Hazım a frikikten attığı gol hala hafızamda diyerek tekrar o günlere döndü.

Usta, Samsunspor un kurulduğu ilk yıllarda takımın en önemli gol silahıydı. İkinci Lig gol krallığı yaşamış, Fenerbahçe yi Türkiye Kupasından eleyen golleri atmış ve Samsunspor un Birinci Lige çıkmasında pay sahibi olmuştu.Samsun Estetikte Marka Şehir Oluyor

23.10.2017 10:45

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Milli Mücadelenin marka şehri Samsun u estetikte de marka şehir haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul Kararları kapsamında hayat bulan projelere, Grafik Tasarım Şube Müdürlüğü nde son şekli verilerek objeler, atölyelerde dizayn edilip Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından da şehre yansıtılıyor. Yapılan çok sayıda estetik çalışması ise şehre ayrı bir güzellik katıyor.Gerçekleştirdiği alt ve üst yapı yatırımlarıyla Samsun u geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde de başlattığı mücadeleye devam ediyor. Son yıllarda önemli hizmetleri hayata geçirerek halkın ortak kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Samsun u Karadeniz in ilk panoramik kenti haline getiriyor.

Yıkılan kaçak yapılardan boşalan alanlar halkın ortak kullanımı için park ve bahçe düzenlemeleri olarak dizayn edliyor. Bu kapsamda Buğday Pazarı ndaki dükkânlardan boşalan alan, park haline getirilerek çiçeklendirildi ve oturma grupları konuldu. Kılıçdede mahallesi Mert Irmağı yanındaki orta alanda peyzaj düzenlemesi yapıldı.  Alana masa lambası, kitap, gözlük figürleri, Samsun yazısı ve ahşap oturma grupları yerleştirildi. Necatibey İlköğretim Okulu önüne yapılan park ve ahşap oturma grupları ise öğrenci ve velilerinin buluşma noktası oldu. Belediye kavşağı, rekreasyona tabi tutuldu, renkli saksılar ve ahşap oturaklar ile modernize edildi.

PASTEL RENKLER KULLANILIYOR

Park, bahçe, meydan ve yol kenarlarındaki ortak kullanım alanlarındaki bankları ve otobüs duraklarını onarıp pastel renklerle boyayan Büyükşehir Belediyesi, çirkin görüntüye neden olan çöp kovalarını ise doğa ile bütünleşecek şekilde çim tellerle kapladı. Belediye kavşağı tramvay durağı yanındaki alana yerleştirilen sanatsal kelebek heykelleri ise estetikte ayrı bir farkındalık oluşturdu. Batıpark tramvay yolu duvarları renkli sanatsal balık şekilleri ve motiflerle süslenirken, üst geçitlerin ayakları ise çeşitli renklere boyanıyor.

MODERN ÜSTGEÇİTLER YAPILDI

Şehirlerin modernliğini hissettiren unsurlardan üst geçitlere büyük önem veren Büyükşehir Belediyesinin, yapımını tamamladığı 4 üst geçit de göz kamaştırıyor. Atakum Olimpik Yüzme Havuzu, Belediye Evleri Doğupark, Mavi Işıklar fizik ve Rehabilitasyon Merkezi ve Lovelet AVM önündeki asansörlü üst geçitler, yayaların işini kolaylaştırılırken aynı zamanda, beyaz ve renkli kuşaklı ve cam tüplü dizaynı ile kentin göz alıcı objelerinden oldu.

KUŞ CENNETİ TANITILIYOR

Estetik çalışmaları kapsamında Dünya nın en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti ni tanıtmayı ihmal etmeyen Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Havaalanı - Sinop Yolu sınırı arasındaki orta refüj aydınlatma direklerine delta kuşlarının fotoğraflarını yerleştirdi. Kılıçdede Kavşağı’na kuş heykelleri koyan belediye, Cumhuriyet Meydanı’na bakan binalarının dış cephelerini, viyadük ayaklarını, otobüs duraklarının üzerlerini, yol kenarındaki duvarları, raylı sistem hattı güvenlik tellerini sanatsal kuş figürleriyle donattı. Ayrıca ‘Spor Kenti Samsun a yakışır sporcu ve olimpiyat figürleri konuldu.

ATATÜRK POSTER PANOLARI YENİLENDİ

Milli mücadelenin sembol şehri olunması sebebiyle kentin birçok yerinde bulunan Atatürk ve eski Samsun fotoğraflarının sergilendiği panoları estetik tasarımlarla yenileyen Büyükşehir Belediyesi, pano kapamaları ve renkli saklı çiçeklendirmeleriyle dış cephe çirkinliklerini görsel şölene dönüştürdü. Afiş ve bilgilendirme panolarıyla yapılan hizmetleri tanıtan belediye, tramvay duraklarındaki  görevli bekleme kulübelerini ahşapla kaplayıp çiçeklendirerek estetiğe verdiği önemi ortaya koydu.

ŞEHRE KADIN GÖZÜYLE BAKIYORUM

Kent estetiği konusundaki çalışmaları yaparken şehre kadın gözüyle baktığını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Milli Mücadelenin marka şehri Samsun u estetikte de marka şehir haline getirmeye çalışıyoruz. Estetikte kadın bakış açısı çok farklı ve önemli. Samsun u da güzel ve görselliği yüksek bir şehir haline getirirken kadın gözüyle bakarak, projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyorum. Şuan şehrimizde çiçeklendirme,  ağaçlandırma, boyama, figürlerle ortak kullanım alanlarını zenginleştirmeye gayret ediyoruz. Boş bulduğumuz her yeri rengârenk boyuyoruz. Çirkinlikleri ortadan kaldırarak süslüyoruz. Bir kadın yönetici olarak da bundan büyük keyif alıyorum. ifadelerini kullandı.