Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Belediyesi’ne TÜRÇEV den Anlamlı Ödül

08.06.2017 06:36

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından organize edilen mavi bayrak töreninde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitim Etkinlikleri nedeniyle plaj kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü Başkan Yılmaz teslim aldı.

İstanbul Ataköy Marina da yapılan ödül töreninde konuşan TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Ekipmen, mavi bayraklı tesislerin turizmin kalite belgesi olduğunu söyleyerek, Mavi Bayrak ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye karşı olan duyarlılığı, plajı kullananların güvenliği, plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmıştır. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanmaktadır. Bu nedenle tatil planı yapan yerli ve yabancı turistler öncelikli olarak mavi bayraklı ödülü olan plajları tercih etmektedirler. Bunun için Türkiye, mavi bayrak ile önemli bir avantaja sahip olmaktadır dedi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 4 dönemdir belediye başkanlığı yaptığını anımsatarak; Yani Samsun a Belediye başkanı olduğumdan bu yana 18 yıl geçti. Konu çevre olunca bir şeyler söylemek istiyorum.1999 yılından sonra Alman bir büyükşehir belediye başkanı ile bir araya geldik. Samsun neresi?  dedi. Samsun un coğrafi konumunu detaylıca anlattım. Sonra bana birçok soru sordu. Altyapı tesisleri nelerdir? Ulaşımı ne ile yapıyorsunuz? Modern bir içme suyu arıtma tesisiniz var mı? Arıtma tesisimizin olduğunu söyledim. Peşine bir soru daha sordu. Atıksu Arıtma Tesisi niz var mı? Bende yok. Atıksu arıtılmıyor. Doğrudan denize gidiyor dedim. Daha sonra adam benle ilgilenmemeye başladı. Diğer yanındakilere yöneldi. Arkadaşlar çevre projeleri dünyanın yükselen değeri olma sürecine bundan 20-25 yıl önce girdi. Türkiye de son 15 yılda çevre projelerine olan duyarlılığını yükseltti. Bütün yerel yönetimler önce çevre projelerinden işe başladı. Ama kolay değil çevre projelerini yapmak. Mesela Mavi Bayrak ödülünü TÜRÇEV atıksu arıtma tesisi olmayan şehirlere vermiyor. 1 milyon nüfuslu bir şehrin atıksu arıtma tesisi aşağı yukarı 40 milyon euro. Böyle bir şehrin 40 milyon euro harcayarak bir atıksu arıtma tesisi kurması gerçekten çok zor. Bunun için mutlaka kredi kullanmak, borçlanmak gerekiyor. TÜRÇEV in yaptığı bu tür ödül törenleri, yarışmalar gibi teşvik unsurları bizleri motive ediyor.  Diye konuştu.

YILMAZ DAN ESTETİK VURGUSU

Türkiye nin her konuda iyiye gittiğini kaydeden Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Türkiye nin okyanusu geçip de derede boğulduğu bir konu var. Kişi başına düşen yeşil alan nasıl bir çevre meselesiyse, bana göre şehirlerimizin estetiği de önemli bir çevre meselesidir. Sıvasız boyasız yarım kalmış inşaatlardan şehirlerimizi kurtaralım. Mutlaka belediyelerimiz ruhsat verirken binanın boyanmış olup olmadığına, inşaatın bitip bitmediğine mutlaka baksın. Gerekirse ruhsat vermesin. Bu sorun bizim prestijimizi olumsuz etkiliyor. Bizim ülkemizin, ülkemiz yöneticilerinin kimseden eksiği yok. Batılı yöneticilerin gelip de bu binanın niye sıvası boyası yok gibi cümleler kurmasını hak etmiyoruz. TÜRÇEV imiz bu konuda da duyarlı olursa mütehassıs olurum. Bir sivil inisiyatif ile gelişen bu kuruluş giderek gelişti ve büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak atıksu arıtma tesisi yapıyoruz, sahilimizi temizliyoruz, çevre projeleri yapıyoruz. Ama Mavi Bayrak için hiç başvuru yapmadık. TÜRÇEV geldi buldu bizi. Dedi ki, sizin yaptığınız iş bizim yapmak istediğimiz iş. Size Mavi Bayrak vermek istiyoruz. İki tane plajımız Mavi Bayrak aldı. İnşallah bunları iyi muhafaza ederiz.  Çünkü geri de alınabiliyor. O yüzden çevre projelerimizle bu tür bir durumun önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu sene 4 plajımız daha Mavi Bayrak aldı.

Başkan Yılmaz Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ödülü TÜRÇEV Üyesi Eski Vali ve Eski Anayasa Mahkemesi üyesi Lütfü Fikret Tuncel in elinden aldı. Törene ayrıca, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı İdaresi Daire Başkanı Murat Turan, İzin ve Denetim Daire Başkanı İbrahim Özdemir, Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Süheyl Demirtaş, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ile Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve TÜRÇEV şeref üyesi Abdulkadir Ateş katıldılar.Mustafa Kaptanla Kurtuluş Yolunda Tarihe Yolculuk

08.06.2017 06:31

Milli mücadele kenti Samsun da Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu İzleği proje çalışması, tüm hızıyla sürüyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadeledeki ilk yolculuğu olan Samsun-Amasya arasındaki tarihi güzergâhı gün ışığına çıkaran Samsun Büyükşehir Belediyesi, 98 kilometrelik yol üzerindeki sosyal hayatı yeniden yaşatacak. Tarihi arşivlerden istifade ederek belge ve bilgileri tek tek tarayan Kurtuluş Yolu İzleği Proje Ekibi, bununla da yetinmeyerek güzergâhta yer alan köylerde yaşayan insanlarla görüşüp bilgi topluyor. Ayrıca daha önce bu yolu kullanmış insanlar bulunup anılarından ve hafızalarından yararlanılmaya özen gösteriliyor.Güzergâh üzerinde 1919 yılı ve sonrasındaki sosyal hayatı eski haliyle yaşatmayı hedefleyen proje ekibi, her detayı titizlikle inceliyor. Geçmişin hatıralarını anılarında saklayan emekli otobüs şoförü Hacı Mustafa Çinar, proje ekibini 66 yıl öncesine geri götürdü.

Çok sayıda akademisyenin bulunduğu proje ekibi, Samsun-Çakallı-Kavak-Havza-Amasya güzergâhında 15 yıl uzun yol otobüs şoförlüğü yapan 90 yaşındaki Hacı Mustafa Çinar ı konuk etti. Yolcularını taşıdığı Kurtuluş Yolu na 52 yıl sonra tekrar gelen Mustafa kaptan, proje ekibini 66 yıl öncesine geri götürerek, gördüklerini, yaşadıklarını ve anılarını anlattı.

Çeşitli firmalarda kaptanlık yaptığı 1951-1966 yılları arasında tarihi yolu kullandığını anlatan emekli şoför Mustafa Çinar, hem yolcuların hem de kendisinin çok sıkıntılı ve çileli yolculuk yaptıklarını söyledi. Samsun dan Kavak’a 3 saatte gelebildiğini anlatan Çinar, Bu yol eskiden topraktı. İki araç geçemeyecek kadar da dardı. Rampalar, sert virajlar ve çukurlar sebebiyle yolculuk etmek çok zordu. Araba sürekli makas kırar, lastikler yarılır, hararet yapardı. Balatalar, frenleri çok kullandığımız için kızıp eridiğinde biz değiştirirdik. Motor arıza yaptığında eğer başka otobüs varsa ona, yoksa öküzlere, mandalara çektirirdik. Yolcular perişanlığımı anlamasın diye motor kapağını açardım, kendi kendime hem ağlar hem de vakit geçirirdim. Uykum geldiği zaman muavine lastikleri söktürür, söküp takana kadar uyurdum. Dağlardan, uçurumlardan, sert virajlardan kurtulup sağ salim Saathane Meydanı’na vardığımızda insanlar bize sarılırlardı. Hey gidi günler… bilgisini verdi.

İLK MOLA YERİ ÇAKALLI KÖPRÜSÜYDÜ

Kurtuluş Yolu nu kullanan tüm taşıt ve yaylı arabaların Çakallı Han ın aşağısındaki köprünün bitiminde mola verdiğini söyleyen emekli kaptan Çinar, Ben de otobüsün kızan frenlerini burada soğutur, yağına suyuna bakardım. Dışarda küçük kete ekmeği pişiren taş fırınlar ve leblebi satanlar vardı. Yolcular ekmek alıp karnını doyururdu. Maddi durumu olanlar koyun etinden tandır kebap, kuyu kebap, ızgara yaptırıp yerdi. Ayran, su, şerbet içerlerdi. Bir de iki katlı bir evin giriş katında insanların çay içip dinlendikleri küçük bir yer vardı. Ahşaptan masa, küçük iskemleler ve kanepelerde sohbetler olurdu. Geceleri gaz lamları altında insanlar dertleşirdi. Bunların hiç birisi işletme değildi. Bu güzergâhı kullanan herkes burada mutlaka durduğu için ev sakinleri yolculara hizmet ederlerdi. Ağalar, paytonlarla, at araları veya kağnılarla yolculuk yapar, evlerin üst katlarında dinlenip kalırlardı.

İNSANLAR BİRBİRLERİNE SAHİP ÇIKARLARDI

Eskiden yol güzergâhında köyler vardı. İnsanlar ahşap evlerde oturur, birbirlerine sahip çıkardı. Ama şimdilerde kimse kalmamış. diyen Mustafa kaptan,  Yolları bize gösteren çakmak taşları vardı. Amerikan radarları, karayolları bakım şantiyesinde çalışanlar kış aylarında tetikte beklerdi. Asıl mesele Kavak ın içinden geçmekti. Yol çok dardı. İki araç birbirini geçemezdi. Dereden geçerdik. Sel olduğu zamanlarda ise mahsur kalıp ilçe merkezinde beklerdik. Diğer mola yerimiz ise Üçhanlardı. Yeni yol yapılana kadar karayolu buradan geçerdi. Asıl merkez burasıydı. Ben de sarsıntıdan dolayı midesi bulanan yolcularımı burada dinlendirirdim. Çok zor ve sıkıntılı günlerdi. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Şeklinde konuştu.

Kurtuluş Yolu nun turizme mutlaka kazandırılması gerektiğine de değinen kaptan Mustafa Çinar, hatıralarını yeniden yaşadığını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile ekibine başarılar diledi.

Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise Kaptan Mustafa amcamız; eski Ankara yolunda anılarını, bilgilerini, yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Kurtuluş Yolu izleği üzerinde nelerin olduğunu, yaylı kağnıcıların, at arabalarının ve yolcuların nerede dinlendiklerini anlattı. Biz de bilgilerimizi yeniden gözden geçirip tazeledik. Hacı Mustafa Kaptanla tarihe yolculuk yaptık.  ifadelerini kullandı.Sahil Yürüyüşüne Çıkanları Onlar Eğlendiriyor

06.06.2017 08:13

Ramazan ayının manevi iklimi gönülleri sararken, Samsun Büyükşehir Belediyesi iftar sonrası yürüyüşe çıkan vatandaşlara müzik sürprizi yaptı. İzleyenleri coşturan sokak müzisyenleri, seslendirdikleri şarkılarla geceye ayrı bir renk katıyor.
Sokak sanatçılarının şarkıları ve konserleriyle Atakum sahili, İstanbul, İzmir ve Antalya sahillerini aratmazken, ilgi ise her geçen gün artıyor. Zaman zaman müzisyenlere eşlik edip halay çeken vatandaşlar, bu güzel hizmetten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ve şirket yönetimine teşekkür ediyor.Samsun un eşsiz kumsal ve sahillerinin düzeninden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Anonim Şirketi, Atakum ilçesi Adnan Menderes sahilinde sokak müzisyenleri ile vatandaşlara keyifli anlar yaşatıyor. Tulum, gitar ve saz çalan sokak sanatçıları, ses sistemi kullanmadan verdikleri mini konserlerle hem eğleniyor hem de eğlendiriyor.


Cansuyu Projesi Çiftçilere Hayat Veriyor

06.06.2017 08:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin tarımı geliştirip kırsal kalkınmayı artırmak amacıyla yürüttüğü Cansuyu Projesi, Bafralı çiftçilere hayat veriyor. Belediyenin verdiği desteklerden yararlanan, ne yapacağını bilen, istekli ve çalışkan çiftçiler, ürün çeşitliliğini ve üretim potansiyellerini artırıp kazançlarını yükseltiyor.

Çalışmaları ve destek mekanizmalarıyla Samsun tarımına canlılık kazandıran Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin de yüzünü güldürüyor. Belediye, gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlükleriyle birlikte gerçekleştirdiği üretim destek proje çalışmalarıyla bölge tarımının gelişmesine büyük katkılar sağlıyor.

Kırsal kalkınmayı hızlandırmak için ilçelerde can suyu projeleri yürüten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Bafra ilçesinde de diğer tarım ürünlerine oranla daha avantajlı ve kazancı yüksek olan enginar yetiştirmek isteyen çiftçilere destek sağladı. 10 çiftçiden gelen talep üzerine harekete geçen daire başkanlığı, geçen yıl 35 bin enginar fidesi satın alıp dağıtmıştı. Kaygusuz, Karaguç, Aktekke, Sarıköy, Balıklar ve Bakırpınar köylerinde toplamda 200 dekarlık arazide enginar fideleri toprakla buluşmuştu. Hasat zamanı gelen İmparator çeşidi enginarlarda görülen ürün kalitesi ve yüksek verim, çiftçileri sevindiriyor.

Yaşanan sevindirici gelişmenin talebi artırdığını ifade Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, bu sene de 35 bin adet enginar fidesi alıp çiftçilere teslim edeceklerinin bilgisini verdi. Enginar tarlalarını ziyareti sırasında Cansuyu Projesi nin Bafra tarımına ve çiftçisine büyük katkı sağladığını ifade eden Daire Başkanı Özdemir, Proje kapsamında ne yapmak istediğini bilen, proje sahibi, istekli ve elini taşın altına koyan çalışkan çiftçilerimizi her konuda destekliyoruz. İnsanların üretimine katkıyı artırmak amacıyla desteklerimiz üreten ve elini taşın altına koyan çiftçilerimizin yanındadır. İlçe müdürlüklerimiz ile birlikte arazide çiftçilerimizle bir araya gelerek, taleplerini ve sorunlarını öğrenip çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda Enginar yetiştirmek isteyen 10 çiftçimizi destekledik. Ortaya çıkan manzara ise hepimizi mutlu etti. İnşallah seneye bu verim ve çiftçilerimizin kazancı daha artacak. dedi.

Yaptıkları çalışmayla çiftçileri enginara yönlendirdiklerini anlatan Bafra Gıda Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Muharrem Nas, Pazarlamaya ilişkin neler yapılabileceğiyle ilgili araştırmalar yaptıktan sonra projemizi hazırlayıp Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettik. Geçen mayıs ayında fidemizi alıp enginar üretmek isteyen 10 çiftçimize dağıttık. Ortaya çıkan verim ise mükemmel. Bir fideden 25 baş enginar çıktı. Şuan toptan tanesine 1 TL den alıcı buluyoruz. Bafra’da bir gıda firmamız var. Onlar gelip ürünü alıyorlar. Bir dönümde yaklaşık bin tane enginar fidanımız oluyor. Bir dekar alandan 8 bin TL gelir elde etmek mümkün. Diğer ürünlere oranla enginar daha karlı. Biz buradaki üretimi artırarak özellikle kış ayında yaşanan açığı kapatmayı hedefliyoruz. İnşallah üretimi giderek yaygınlaşacak. şeklinde konuştu.

Enginar üreticisi Ziraat Mühendisi Şaban Özer ise ürünün ekonomik değerinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. Yaklaşık 3 yıldır enginar yetiştirdiklerini söyleyen Özer, Farklı bir ürün yetiştirmek istediğimizden yola çıkarak enginarda karar kıldık. Enginara bölgemizin pazarında talep var. Tüketimi çok ve ekonomik değeri yüksek. Diğer ürünlere göre daha avantajlı bir ürün olması sebebiyle enginar yetiştiriyoruz. Her sene yeni şeyler öğrenerek kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Bölgemize uygun bütün çeşitleri deneyip ektik. Şuan imparator çeşidini yetiştiriyoruz. 40 dekara yakın ekilişimiz var. Ürünlerimizi Ankara, İstanbul gibi şehirlere de gönderiyoruz. ifadelerini kullandı.Tahnal ın En Büyük Sorunu Çözüldü

06.06.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tahnal ın 33 kilometrelik yol sorunu ortadan kalktı dedi.
SAMSUN DA EN UZUN BETON YOL ÇALIŞMASI TAMAMLANDI Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Salıpazarı na bağlı Tahnal Mahallesi nde yapılan yol çalışmalarını inceledikten sonra Karacaören Mahallesi nde geleneksel hale gelen iftar buluşmasına katıldı.

Salıpazarı ilçesinden Tahnal Mahallesi ne oradan da Ordu sınırına kadar olan 33 kilometrelik yolun tamamlandığını duyuran Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tahnal da yaşayan vatandaşlarımıza yıllarca büyük mağduriyet yaşatan yol sorununa Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak noktayı koyduk. Önceden Salıpazarı ndan Tahnal a gitmek saatler sürüyordu. Yaptığımız yol çalışmalarıyla birlikte bu süre yarım saate kadar düştü. Samsun da yaptığımız en uzun beton yol çalışmasını burada gerçekleştirdik. Başlangıç ve bitiş noktası arası tam 33 kilometre. Zor arazi şartlarına rağmen böyle önemli bir çalışmayı bitirmek bizleri gururlandırıyor. Kentimizin yol sorununa beton yol ile kalıcı çözümler üretmeye devam ediyoruz. Sorumluluk alanımızdaki tüm yolları aynı kalitede en kısa zamanda bitirerek ulaşım sorunu olmayan bir Samsun u gelecek nesillere bırakacağız. Yaptığımız yol çalışması öncelikle Tahnal da yaşayan vatandaşlarımıza, sonra tüm Samsun a hayırlı uğurlu olsun dedi.

BU MAHALLENİN SAKİNLERİ ORUÇLARINI HER GÜN BERABER AÇIYOR

Tahnal Mahallesi nde yaptığı incelemelerin ardından Karacaören Mahallesi nde Ramazan ın her günü mahalleli tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar programına katılan Başkan Yılmaz, Ramazan ın bereketini Karacaören de daha net görüyoruz. Karacaören Mahallesi nin bu güzelliğiyle geçtiğimiz yıllarda tanıştık. Mahalle halkının ramazan ayında her akşam iftarını beraber yapması tüm Samsun a örnek olmalı diye düşünüyorum. Buradaki dayanışma, birliktelik tüm mahallelerimizde olsa bizi daha da gururlandırır. Böyle güzel bir geleneği yaşatmak için her yıl bir araya gelen tüm mahalle halkını kutluyorum. açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz ın Salıpazarı ilçesinde gerçekleştirdiği programlara Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül ve AK Parti Salıpazarı İlçe Başkanı İsmail Yaman katıldı.