Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun Büyükşehir in Dijital Yolculuğu.

04.01.2019 07:19

AKILLI ŞEHİR SAMSUN! 
Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü imzalayan Huawei, konuyla ilgili muhteşem bir tanıtıma imza attı. Başkan Zihni Şahin, Çıktığımız bu yolculuk Samsun'u akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak dedi.
AMAÇ, DAHA YAŞANABİLİR, HUZURLU SAMSUN
Başkan Şahin ayrıca, Bu pilot uygulama, dijitalleşmenin ve akıllı şehir sistemlerinin şehir hayatına nasıl fayda sağlayabileceğini göstermekte sadece bir örnektir. ITS ile atılan küçük bir adım Akıllı Samsun için büyük bir adım. Hedefimiz Samsunun trafik ve diğer problemlerini hallederek daha yaşanabilir ve huzurlu kent haline gelmesini sağlamak. Bu yönde büyük çaba harcıyoruz. İnşallah hep birlikte faydasını göreceğiz diye konuştu.

Samsunda, başta trafik sorununa kökten çözüm getirerek kentin yaşam standardı kalitesini çok daha yükseklere çıkartmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu yönde dünya teknoloji devi Huawei ile imzaladığı Akıllı Şehir İşbirliği Protokolünün meyvelerini almaya başladı. Dev teknoloji şirketi bu yönde muhteşem bir tanıtım filmine imza atarken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahinden, Çıktığımız bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak açıklaması geldi.

SAMSUN, DİJİTALDE ÖNCÜ OLACAK

Eylül ayının başında Büyükşehir Belediyesi ile Turkcellin de dahil olduğu Akıllı Şehir İşbirliği Protokolüne imza atan Huawei, dünyadakı lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Huaweinin proje ile ilgili 4 dakikalık tanıtım videosu ise büyük beğeni topladı. Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Samsun, adını Türkiye tarihine yazdırmıştır denilerek başlanan videoda ayrıca, Samsun şimde de Dijital Türkiye tarihinde öncü şehirler arasında olma potansiyeline sahip vurgusu yapıldı.

AKILLI ŞEHİR SAMSUN İNŞA EDİLECEK

Huaweinin, Tamamen bağlı ve akıllı bir dünya için tüm kişileri, evleri ve kurumları dijitalleştirme misyonuyla dünyanın önde gelen Bilgi ve İletişim Teknolojileri çözüm sağlayıcısı olduğunun altı çizilen videoda, Şehir Dijital Dönüşüm Yolculuğuna başladı. Bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürerek insanlara daha iyi bir yaşam vaad ediyor ifadeleri dikkati çekti. Hazırlanan tanıtımda kısaca şu görüşlere de yer verildi:

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehri inşa etmek için Huaweii stratejik ortak olarak seçti. Akıllı şehir alanında Huawei, 40tan fazla ülke ve bölgeye, 120den fazla şehre ve 400 milyon kişiye hizmet vermiştir. Ve şimdi Huawei, dünyadaki lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır. Samsun halkının her gün karşılaştığı en büyük sorunlardan biri trafiktir. Büyükşehir Belediyesi, trafik sorununu tüm dijital dönüşüm planının ilk adımı olarak ele aldı.

ZİHNİ ŞAHİN: SİSTEM KURULDU VE TEST EDİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Huaweinin kendilerine,Akıllı Trafik Çözümü (Intelligent Traffic Solution(ITS) önerdiğini hatırlatarak, ITS; şehir trafiğini yönetmek ve yollardan maksimum verim sağlamak için ağ, bulut bilişim, büyük veri ve yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. ITS çözümünün bir parçası olan akıllı trafik sinyal denetleyicisi, 7/24 otomatik olarak trafik ışıkları konfigürasyonlarını ayarlayabilen, sezebilir, düşünebilir ve karar verebilir bir sistem. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei, bu sistemi DLH kavşağına kurdu ve test etti dedi.

TRAFİK IŞIKLARINDA YAPAY ZEKA!..

ITSnin kısa sürede kayda değer sonuçlar verdiğini söyleyen Başkan Zihni Şahin, bunları ise şu şekilde sıraladı:

Klasik sistemde gün boyu aynı sürelerde yanan ışıklar trafiği sıkıştırırken akıllı sistem ışık sürelerini yoğunluğa göre ayarlayarak birikmeyi önledi. Klasik sistemde bir araç birden fazla kez aynı kırmızı ışığa takılabilirken, akıllı sistemde rahat akış ve esnek ışık süreleri zaman kaybına neden olmuyor. Klasik sistem kavşak dönüşlerinde kısa süreli yeşil ışık yakarken, akıllı sistem yoğunluğuna göre yeşil ışık sürelerini ayarlayıp dönüşü rahatlatıyor.

Klasik sistemde yoğunluğa bakmaksızın her koşulda ışık süreleri değişmez iken, akıllı sistem algılayıcılar ve yapay zeka sayesinde en uygun ışık sürelerini belirliyor.Başkan Zihni Şahin, Omüde

04.01.2019 07:16

Raylı, prestij katacak! Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜyü ziyaret etti. Başkan Zihni Şahin, Rektör Sait Bilgiç ile raylı sistem çalışmalarını denetledi, Teknoparkı ziyaret etti.
TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR
DENETİMLER TİTİZLİKLE YAPILDI
Başkan Zihni Şahin, daha sonra Teknoparkı da ziyaret ederek Rektör Sait Bilgiçden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Başkan Zihni Şahin, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ile birlikte kampüs içerisinde devam eden raylı sistem çalışmalarını yerinde inceledi, ardından Teknoparkı ziyaret etti.

Başkan Zihni Şahin ilk olarak OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile Rektörlük makamında bir araya geldi. Karşılıklı fikir ve görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversitede yapılan faaliyetler,  gelişmeler ve araştırmalar hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’i bilgilendirdi. Başkan Zihni Şahin, OMÜnün Türkiyedeki başarılı üniversitelerden biri olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak üniversitemizin her zaman yanında ve destekçisi olduk, olmaya devam edeceğiz dedi.

Başkan Zihni Şahin daha sonra Rektör Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı ile birlikte yapımı devam eden Raylı Sistem çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Şahin, Karadenizin tek hafif raylı sistem hattını OMÜye kadar uzatacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. 36 durakta 29 tramvayla hizmet verilen hafif raylı sistemin güzergahı, 5.2 kilometre daha uzatılarak artık OMÜ içerisinde. Tramvayların test sürüşleri devam ediyor. En kısa zamanda çalışmalar tamamlanacak ve raylı sistem OMÜ içerisinde de halkımızın hizmetinde olacak dedi.

VİYADÜKLER, GEÇİTLER VE KÖPRÜ

Hafif raylı sistemin Samsun için bir presteji projesi olduğunu da vurgulayan Başkan Şahin, Bu proje şimdi de OMÜye prestij kazandıracak. OMÜ kampüsü içerisinde inşa edilen raylı sistem ayrıcva viyadükleriyle, üst geçidiyle, tüp geçidiyle, çelik köprüsüyle tamamlandığında bu bölgede ulaşımda çok önemli bir rahatlama ve kolaylık sağlayacaktır. Şimdiden hayırlı olsun diye konuştu.

Rektör Sait Bilgiç de yaptığı açıklamada, OMÜ yönetimi olarak, başta öğrencilerimiz olmak üzere her bir bireyimiz, en önemlisi de Samsunluların daha konforlu ve daha kolay bir ulaşım imkanına kavuşması için başlatılan raylı sistem çalışmalarında sona gelmenin mutluluğu içerisindeyiz. Kampüs içerisindeki çalışmalar esnasında her türlü denetim ve diğer işlemler titizlikle yerine getirildi. Tramvaylarımız en kısa sürede hizmete girecektir dedi.


Başkan Şahinden Personele Çok Önemli Mesajlar.

04.01.2019 07:12

YÜREĞİNİZİ ORTAYA KOYUN!.. 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, yılın son gününde ziyaret ettiği SAMULAŞta personelin yeni yılını kutladı, çok önemli mesajlar verdi.
Başkan Zihni Şahin son olarak Trafik Kontrol Merkezine geçti ve burada tramvaylarda toplu taşıma hizmeti veren vatmanların yeni yılını kutladı. Başkan Şahin, vatmanlara telsiz aracılığıyla, Yeni bir yıla gireceğiz. Cenabı Allah'tan ailelerinizle birlikte sağlık, huzur, afiyet içinde nice yıllara kavuşmanızı diliyorum. Allah kazasız belasız hizmetler vermenizi nasip etsin diye seslendi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, SAMULAŞ A.Ş.yi ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fikret Vatanseverin de katıldığı ziyarette Başkan Zihni Şahin, Samsun için her hizmeti çalışma arkadaşlarımızla yapıyoruz. Sağolsun Samsun bizi bağrına bastı dedi.

NE YAPTIYSAK SİZLERLE YAPTIK

SAMULAŞ Yönetim Kurulu üyesi Kadir Gürkan ile birlikte kurumun 1 yılının değerlendirmesini yapan Başkan Zihni Şahin, Samsunumuza elimizden geldiğince hep birlikte hizmet etmeye çalıştık. Biz belediye başkanı olarak öndeydik ama ne yapılmışsa hepsini bütün çalışma arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Herkesin fikrini alarak özümseyip oradan çıkacak sonucu ortak akılla hayata geçirdik. Samsun'un neresinde problem varsa üzerine gitmeye gayret ettik. Ortak çözüm yolları aradık. Bu gayretlerimiz halkımız tarafından takdir etti. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

HER ŞEY DÖRT DÖRTLÜK OLMAZ

Başkan Zihni Şahin, daha sonra İş Güvenliği ve Sağlığı Eğitimini tamamlayan SAMULAŞ personeline sertifikalarını dağıttı. Burada çalışanlara hitap eden Şahin, şunları söyledi:

Bu kadar büyük bir kurumda her şeyin dört dörlük olması mümkün değil. Tabi ki eksikler olacak, hatalar olacak. Size her zaman tavsiyem, sabırlı olun. Yaptığınız işi kendi işiniz gibi görün. Çünkü sizin yaptığınız olumlu şeyler bu şehire de olumlu olarak yansıyacaktır. Attığınız her yanlış adım bu şehire zarar verecektir. Esas olan belediye çalışanlarının yaptığı işlerdir. Birim başkanları, daire başkanları, genel müdürler her şeyi görecek değil. İşin uygulayacısı sizlersiniz. Sizlerin samimi olması ve yüreğini ortaya koyması gerekir. Samimi olduğunuzda hata yapıp zarar da verseniz insan ona üzülmez.

HELALİNDEN KAZANMAK LAZIM...

Çoğunuzun ailesi, çoluğu, cocuğu var. Bekar olanlar var. Burada kazandığınız parayla geçiniyosunuz. Helalinden maaş almak lazım. Biz bugün varız yarın yoğuz ama bu kurum devam edecektir. Sorumluluk sizlerde. Sizlerin her zaman sorumluluklarınıza sahip çıkmanızı öneririm.

TELSİZLE SESLENDİ: YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN!


Başkan Şahin, Karadeniz in En Modern Mezbahanesinde.

04.01.2019 07:08

HERŞEY ÇİFTÇİMİZ İÇİN!.. 

Başkan Zihni Şahin, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Bafra Ticaret Borsasına devredilen kesimhanede incelemelerde bulundu. Şahin, AB standartlarında veren kesimhanemiz, bölgede hayvancılığın hizmetinde dedi.
GÜNLÜK 120 KÜÇÜKBAŞ, 90 BÜYÜKBAŞ HAYVAN
BÖLGEDE HAYVANCILIĞA BÜYÜK KATKI
TARIMA DAYALI SANAYİ HEDEFİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Ticaret Borsası Mezbahanesinde(Kesimhane) incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırıldıktan sonra bir protokol ile Bafra Ticaret Borsasına devredilen kesimhanenin Avrupa Birliği standartlarından hizmet verdiğini söyleyen Başkan Şahin,Bu kesimhane, Bafra ve bölgesinde hayvancılığa büyük katkı sağlamaktadır dedi.

Başkan Zihni Şahin, Bafra Ticaret Borsasını ziyaretinin ardından Borsa Başkanı Namık Kibaroğlu ile birlikte kesimhaneye geçerek incelemelerde bulundu. Şahin, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden modernize edilen bu yıl Kurban Bayramı ile birlikte hizmete sokulan kesimhanede Borsa Başkanı Kibaroğlu ile diğer yetkililerden bilgi aldı. Başkan Şahin, kesimhanenin Karadeniz'in en moderni olduğunu belirterek, Teknolojinin son imkanlarının kullanıldığı kesimhanemiz günlük 120 küçükbaş ve 90 büyükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip bilgisini verdi.

Modern kesimhane tesisinin Gıda Hijyeni ve Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları yönetmeliklerine uygun olarak Avrupa Birliği standartlarında hizmet verdiğine dikkati çeken Başkan Zihni Şahin, Kesimhanemiz, Bafra bölgesinde hayvan üreticilerimiz ile başta kasap esnafı olmak üzere et işletmecilerinin ihtiyacının karşılanacağı şekilde dizayn edildi. Otomotik kesim makine sistemleri ile soğuk hava depolarıyla bu kesimhane, bölgede hayvancılığa büyük katkı sağlamaktadır dedi.

Samsunun mevcut tarım potansiyelini yeterince kullanmasının yolunun modern tarımsal endüstri tesisleriyle mümkün olacağına vurgu yapan Başkan zihni Şahin, Sadece Bafra bölgemizde 50 binin üzerinde büyükbaş, 25 binin üzerinde küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Et, süt, yoğurt gibi tonlarca hayvansal üretim gerçekleştirilmektedir. Tüm bu üretiminin ekonomiye çok daha artı kazandırması için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız. Çiftçimizi daha çok hayvancılık üretimine teşvik etmeli, böyce hedeflediğimiz tarıma dayalı sanayi hamlesinde daha çok yol almalıyız açıklamasında bulundu.Başkan Zihni Şahin in Eşi Şükriye Şahin Ağırladı.

04.01.2019 07:06

BAFRADA KADIN ZİRVESİ! Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahinin eşi Şükriye Şahin, İl Kadın Hakları Koordinasyonu Kurulu üyelerini Bafrada ağırladı.
Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri ile Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, Büyükşehir Belediye Başkanı Şükriye Şahinin misafiri oldu. Konuklarını Bafra'da ağırlayan Şükriye Şahin, Sizlerin yaptığınız çalışmaları büyük takdirle karşılıyoruz. Daima sizlerle birlikteyiz dedi.
KURUL ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ
Şükriye Şahin, Samsundan gelen konuklarını ilk olarak Niyazi Kesim Restoranda ağırladı. Şahin, çiçeklerle karşıladığı ve tek tek hoşgeldin dediği konuklarıyla yenilen yemeğin ardından etkinlik ile ilgili kısa bir açıklamada bulundu. Şükriye Şahin, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu ile Valilik Yerel Eşitlik Biriminin çalışmalarına övgüler yağdırdı.
KADIN EMEĞİ HEBA OLMASIN...
Şükriye Şahin, Samsun il genelinde kadınların ve özellikle kız çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik yapılan her hizmetin büyük önem taşıdığını belirterek, Sizler de bu alanlarda çok önemli hizmetleri ve projeleri yerine getiriyorsunuz. Kadın ve kız çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerine yönelik yapılan her çalışmada bizler sizin yanınızdayız. Kadınlarımızın üretmesi üreterek ekonomik açıdan özgürlüğünü kazanması çok güzel ve takdire şayan. Sizler bu konuda kadınlara öncülük ediyorusunuz. Kadın emeğinin heba olup gitmesi yerine o emeklerin karşılığını görmesi için yapılan her çalışmada sizlerle beraberiz dedi.
KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN DİYE...
Şükriye Şahin ayrıca, Ben de bir eğitimci olarak her zaman kız çocuklarımızın okula gitmeleri konusunu son derece önemsedim. Kız çocuklarımız mutlaka okula gitmelidirler. Bunun için sizlerin yaptığı her çalışmayı önemsiyorum ifadelerini kullandı.
BAŞKAN ŞAHİN: HER ZAMAN DESTEK OLDUM
Yenilen yemeğin ardından Şükriye Şahin konuklarını bu kez de İsmetpaşa Mahallesindeki evinde ağırladı. Buradaki buluşmaya Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de katıldı. Başkan Şahin, yaptığı kısa konuşmada, Kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız ile her zaman bir araya geldik. Kadınlarımızın, gençlerimizin fikirlerini önemsedik. Ortak akıl ve istişare benim önceliğimdir. Bu nedenle sivil toplum kuruşlarının her zaman destekçisi oldum. Onlarla bir araya gelmeyi ve onların sorunları ile dertlenmeyi seviyorum dedi.
KINIK: BİZLERE ONUR VERDİNİZ!
Kadınlar ise, ürettikleri ürünlerin sergilenmesi ve satışını gerçekleştirmesi konusunda Başkan Zihni Şahin'in kendilerine her zaman destek olduğunu belirterek teşekkür etti. Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık da, İlk defa bir belediye başkanının evinde ağırlandı. Burada sizlerle birlikte olmak bizim için bir ayrıcalık ve onurdur diye konuştu.