Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN DEMİR: HER BAĞIŞ, BİR HAYATA IŞIK OLUYOR

06.11.2020 08:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kızılay otobüsünde kan bağışında bulundu. Başkan Demir, Pandemi sürecinde çekimser olan vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum. Her bağış, bir hayata ışık oluyor dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Samsun Şubesi işbirliğiyle belediye önünde konuşlandırılan araçta kan veren Başkan Mustafa Demir Kızılay Haftasını kutladı. Personel ile birlikte kan bağışında bulunduktan sonra açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kızılay afetlerde ve acil durumlarda her zaman devletimiz ile uyumlu bir şekilde ön planda yer alarak gerek insani yardım konusunda gerekse kan temini noktasında yaptığı başarılı çalışmalar bizleri mutlu ediyor. Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın kan bağışı noktasında çekimser davrandıkları olabiliyor. Böyle olunca kan ihtiyacı daha da artıyor. Ama unutulmamalıdır ki, yapılan her kan bağışı, bir hayata ışık oluyor. Bende periyodik olarak kan vermeye gayret ediyorum. Kızılay Haftası dolayısıyla belediyemizin önünde bulunan kan bağış aracına tüm vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyorum. Bu vesileyle Kızılay Haftası’nı kutluyor, her bir ferdini tebrik ediyor, bağışçılara da teşekkürlerimi iletiyorum diye konuştu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde Kızılay Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen programa Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım,  Kızılay Samsun Şubesi 2. Başkanı Ahmet Ali Bulut ve Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Serdar Bayram katıldı.BÜYÜKŞEHİRDEN AĞAÇ HASSASİYETİ

06.11.2020 08:02

Çevre duyarlılığına büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, Alo 153 Kent Yönetim Merkezinin çalışma sahasında bulunan ağaçları kesmeden nakil ederek, canlı tutuyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından, Alo 153 Kent Yönetim Merkezinin yapılacağı Kültür Parktan ağaç sökme makinesiyle büyük bir titizlikle sökülen manolya, at kestanesi ve dişbudak cinsi 6 ağaç, Kurtuluş Parkına dikildi. Ağaçlara herhangi bir zarar gelmemesi için dikkatli bir çalışma yürüten ekipler, hasarsız bir şekilde yeni yerlerine yerleştirdi. Doğayı korumak ve geleceğe daha yaşanır bir çevre bırakmak için çaba gösteren Büyükşehir Belediyesi, şehrin her noktasında ağaçlandırma çalışması yapıyor. Yeşil dokuyu korumak ve daha da artırmak için Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri, şehrin muhtelif yerlerinde büyük bir titizlik ve hassasiyetle hizmetlerini yürütüyor.BÜYÜKŞEHİRİN TÜM İLÇELER DAHİL 7/24 HALKLA İLETİŞİMDE OLACAĞI MERKEZİN TEMELİ ATILDI

06.11.2020 08:00

Yerel yönetim hizmetlerinde kurumsal kaliteye büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, halkla iletişimi güçlendirecek Alo 153 Kent Yönetim Merkezi hizmet binası inşaatına başladı. 17 ilçedeki tüm talep ve şikayetlerin anında değerlendirilip çözüme kavuşturulacağı merkezin kısa sürede faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yatırım, proje ve hizmetlerin takibinde dijital bilgi ve iletişim teknolojilerinden en etkin şekilde yaralanmaya başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde hizmet veren çözüm merkezini modernize ederek kent yönetim merkezi haline dönüştürüyor. Büyükşehir Belediyesi geçen ay ihalesini yaptığı Alo 153 Kent Yönetim Merkezi Projesini hayata geçiriyor.


TEMEL ATILDI
Hazırlık sürecinin ardından Eylül ayında ihale edilen kent yönetim merkezi projesinin temeli atıldı. Kültür Park içindeki 983 metrekarelik alanda başlayan inşaat çalışmaları tamamlandığında, kent yönetim merkezi vatandaş ile belediye iletişimin güçlenmesinde köprü vazifesi görecek. 17 ilçeden gelecek her türlü şikayet, talep ve sorunun hızlı şekilde iletilerek çözüme kavuşturulacağı merkez, 7/24 hizmet verecek.


HALKLA İLETİŞİM GÜÇLENECEK
Startı verilen Alo 153 Kent Yönetim Merkezi inşaat çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, alt ve üst yapı yatırımlarıyla Samsunu çağdaş ve modern şehir haline getireceklerini söyledi. Kent yönetim merkezinin hayata geçmesiyle halk ile belediye arasındaki iletişimin artarak güçleneceğini ifade eden Başkan Demir, Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız kent yönetim merkezi yatırımının startını bugün itibariyle verdik. Temel açma çalışmalarımız başladı. İnşaat çalışmalarını en kısa sürede bitirerek faaliyete geçirmek istiyoruz. Samsun halkına hayırlı uğurlu olsun açıklamasında bulundu. 


İLETİŞİM TEK NUMARA ÜZERİNDEN OLACAK
Alo 153 Kent Yönetim Merkezinin Samsunda çok önemli bir misyonu yerine getirerek, hizmet kalitesini ve memnuniyetini artıracağının altını çizen Başkan Mustafa Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi, başarısını ve sürdürülebilir kurumsal hizmet kalitesine kavuşmak için değişmek, bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanmak zorundadır. Çünkü biz vatandaş odaklı yönetim anlayışını benimseyerek, 17 ilçede 1 milyon 360 bin kişiye hizmet etmekle yükümlüyüz. Bu nedenle Samsuna modern, kaliteli, halkımızla belediyemiz arasındaki iletişimi güçlendirecek, vatandaşlarımızın taleplerini hızlı ve etkili şekilde karşılayacak yeni bir kent yönetim merkezi kazandırıyoruz. Hayata geçecek bu merkez ile talep ve şikayetlerde farklı telefon numaralarını arama devrini kapatıyoruz diye konuştu.


24 SAAT HİZMET VERECEK
2 katlı olarak inşa edilecek kent yönetim merkezinin 7 gün 24 saat hizmet vereceğine de değinen Başkan Demir, İster şehir ve yurt dışı isterse ilçelerimiz ve mahallelerimizde olsun tüm vatandaşlarımız sadece 153ü tuşlayarak istedikleri zaman merkeze ulaşabilecek. Belediyemizle anında irtibat kurabilecek, asfalttan altyapıya, kanalizasyondan içme suyuna, toplu taşıma araçlarından fırın denetimine, yol ve kaldırımdan, park ve bahçelere, mezarlık ve cenaze defin işlemlerinden belediyeyi ilgilendiren diğer bütün sosyal ve kültürel hizmetlere kadar her türlü sorun, öneri, eleştiri ve talebini iletebilecek. Konu belediyemizin ilgili birimleri tarafından değerlendirilip çözüme kavuşturularak, başvuru sahibine bilgi verilecek. Tüm derdimiz çağdaş iletişim teknolojilerinden en ileri düzeyde faydalanıp vatandaşımıza daha kaliteli ve hızlı hizmet sunmaktır dedi.BAŞKAN DEMİR : DEMİRYOLU PROJESİ BÖLGEMİZE GÜÇ KATACAK

06.11.2020 07:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın açılışını gerçekleştirdiği –Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonunun Tamamlanması Töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bölgenin sanayisine, ticaretine her alanda güç katacak bir proje dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyonunun tamamlanması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.  Toplam 350 milyon euro olan ve 153 milyon euroluk kısmı AB hibe fonlarından karşılanan yatırım ile Samsun-Sivas arasındaki 431 kilometrelik demiryolu hattı tüm altyapısı ve üst yapısıyla birlikte yenilendi. Samsun-Sivas arasında 8 saat 50 dakika olan seyahat süresi, 5 saat 45 dakikaya düştü.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun için çok önemli olan yatırımın hizmete alındığını belirterek şunları söyledi:
Türkiye’de 4 ulaşım ağının aynı merkezde buluştuğu ender illerden olan Samsun bildiğiniz gibi bölgenin çekim merkezidir. Lojistik anlamında da çok önemli bir etki alanına sahiptir. Limanımız Türkiyenin en iyi limanlarındandır. Lojistik noktasındaki potansiyeli, özel limanlarının inşa edilmesiyle birlikte kapasitesinin artması da bunu gösteriyor. Özellikle Türkiye’nin kuzeye açılan kapısı. Bugün Samsun-Sivas Demiryolu Hattı’nın yenilenmesi kentin lojistiğine çok ciddi güç katacak bir projedir. Sanayisinde ticaretinde hemen hemen her alanında bu bölgeye güç katacak. Ben özellikle emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, Sayın bakanımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun dedi.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyükşehir Belediyesine geçerek Başkan Mustafa Demire ziyarette bulundu. Başkan Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğana kente yapılan ve devam eden yatırımlarla ilgili sunum yaptı.GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİ EN ETKİN ŞEKİLDE İCRA EDİYORUZ

06.11.2020 07:47

AK Parti 7. Olağan İl Kongresinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunu her alanda gerçekleştirecekleri projelerle birlikte yepyeni bir çehreye kavuşturacaklarını ifade ederek Seçim kampanyamızın ana teması olan gönül belediyeciliğini en etkin ve verimli şekilde icra etmek üzere yola çıktık dedi.

AK Parti 7.Olağan İl Kongresi Samsun 19 Mayıs Stadı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılımı ile gerçekleşti. Samsun 19 Mayıs Stadyumu kongre öncesi süslendi. Birçok bayrak, fotoğraf ve pankartın asıldığı statta, kongreye katılım sağlayan davetliler, fiziksel mesafe kuralına uygun olarak konumlandı. Kongrenin yapılacağı stada ayrıca, Artık Türkiyede hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, Vesayetten, bağımsızlığa, Kurtuluştan şahlanışa gibi pankartlar asıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın kongreye katılmasından önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, stadı dolduran partililere bir konuşma yaptı.
GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNi EN ETKİN VE VERİMLİ ŞEKİLDE İCRA EDİYORUZ
Bu kongremiz bundan sonraki süreçte de Samsunun üzerine düşeni yapmasına vesile olacaktır diyerek sözlerine başlayan Başkan Mustafa Demir, Kurucu il başkanlığı, 3 dönem milletvekilliği, 5 yıl komisyon başkanlığı, bakanlık. Bir aradan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kentimize, ülkemize ve sizlere hizmet etmeyi yaradan nasip etti. 31 Mart seçimlerine döndüğümüzde o gün biz özellikle hemen hemen her alanda potansiyeli olan şehrimiz için sanayiden, trafiğe, istihdamdan, kentsel dönüşüme, kırsal alt yapıdan, turizme kadar ilçeleriyle birlikte tüm projeleri masaya yatırdık. O günkü seçim kampanyamızın ana teması olan gönül belediyeciliğini en etkin ve verimli şekilde Samsunda icra etmek üzere 200ün üzerinde projeden seçtiğimiz 86sını seçim kampanyasında lansman olarak sunmuştuk dedi.
BAYRAĞI EN YUKARI DİKMEK ÜZERE YOLLARA DÜŞTÜK
31 Marttan sonra görevi devralır almaz, tüm projeleri etkin ve vizyoner bir şekilde hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını dile getiren Başkan Demir, Görevi devraldığımız Zihni Şahin başkanım burada. Daha önce Samsunda 4 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan Yusuf Ziya Yılmaz başkanım burada. Geçmiş hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bayrağı oradan aldık, ulaşılması zor yerlere dikmek üzere yollara düştük. Değerli hemşehrilerim, değerli yol arkadaşlarım; o günden bugüne şunu gönül rahatlığı ile ifade ediyorum ki; pandemi sürecine rağmen beklediğimizden çok iyi bir yerde olduğumuzu söyleyebilirim” diyerek, Sanayi alanları oluşumda genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimizin de destekleriyle inşallah yıl sonuna kadar 3 bin dönümlük yeni OSByi Samsun’a kazandırıyoruz. Havza ilçesi Bekdiğinde bin dönüm organize sanayiyi 10 bin dönüme çıkarıyoruz. Vezirköprüde 3 bin dönümlük yeni OSB çalışmasını da devam ettiriyoruz ifadelerini kullandı.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ
İzmirde yaşanan depreme değinen ve hayatını kaybeden vatandaşlara Allahtan rahmet dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum. Üzücü haberler peş peşe geldi. Benim 5 yıl komisyon başkanlığında komşuluk yaptığım Burhan Kuzu hocamız hakkın rahmetine kavuştu. AK Partiye, ülkeye çok iyi hizmeti geçmiş bir abimizdi. Eski başbakanlarımızdan Mesut Yılmaza da Allah gani gani rahmet eylesin diyerek şunları söyledi:
İzmir depremi bir kere daha bize hatırlattı ki sağlıksız yapılaşma depreme dayanıksız kent dokularını bir an önce değiştirme ve dönüştürmenin ehemmiyetini bir kere daha gözler önüne serdi. Tam da bu kapsamda Samsun, Türkiyede nüfusuna göre kentsel dönüşümde en fazla çalışma yapması gereken kentlerden birisidir. Hemen göreve gelir gelmez bu konudaki çalışmaları başlattık. Bugün gönül rahatlığı ile şunu ifade edebiliyoruz. Canik Soğuksu, hemen yanında Yeni Mahallede 700 konutlu kentsel dönüşüm projesi başladı. Akabinde İlkadım bölgesinde kentsel dönüşüm alanlarına dönüştürülecek 1400 konutluk 2 projeyi toplu konut idaremiz ihale etti. Sözleşmeyi yaptı, yıl sonuna kadar inşasına başlıyoruz. Yetmedi, etkin sanayi dönüşüm projelerinden birisi olacak olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin dönüşümü ile alakalı Toybelen mevkiinde ülkemizin en nitelikli projelerinden bir tanesini yine toplu konut idaresi ihale etti. Bir hafta 10 gün içeresinde ihale kesinleşecek. Yılsonuna kadar da inşasına başlayacağız. Bu projeler ve diğer bize katkılarından dolayı şehircilik bakanımız Murat Kurum ve çalışma arkadaşlarına sizler adına teşekkürlerimi ve şükranlarımızı sunuyorum. Yaptığı hizmetler Samsunda hep hayırla yad edilecektir. Bu kapsamda sayın genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimize de tüm projelerimizde Ankaradaki katkılarından dolayı huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.
TRAFİK SORUNUNU TARİHE GÖMÜYORUZ
Trafik sorununun çözümüne yönelik projelerden de söz eden Başkan Mustafa Demir, Aselsan ile yapılan çalışmalara değinip şöyle konuştu:
Akıllı şehirler kapsamında teknoloji ve yazılım sistemleri kullanılarak trafik sıkışıklığını yüzde 52 rahatlatacak olan çalışmamız şuan İçişleri Bakanlığı’nda onayda. Onay gerçekleştiğinde 2021 yılında Samsunda bu alanda trafik sorununu önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonda büyük ölçüde rahatlatacak projeyi hayata geçiriyoruz. Bununla bağlantılı olarak Samsun merkezde mekanik otopark dediğimiz Subaşı Meydan Projesinin ihalesini yaptık. 2021 yılında bambaşka bir Subaşına şahit olacağız. Anakent İş Merkezinin bildiğiniz gibi kamulaştırma çalışmalarını tamamlıyoruz. Önümüzdeki yıl ihalesini yapıp 2022 yılında onu da kentimize kazandıracağız. Saathane bölgesi 7 yıldır kapalıydı. Geliştirdiğimiz projelerle yılsonuna kadar ilk etabını ihale ediyoruz. İkinci etabını da 2021 yılı sonunda. Bambaşka bir tarihi dokuyu gün yüzüne çıkartıyoruz. 31 Mart seçimlerinde ki en önemli projelerimizden biri de eski Bafra Garajı diye bilinen AKM yanına ilçeler ve mahalleler minibüs terminalini 2021 yılında ihale edip Samsunun hizmetine sunacağız. Merkezdeki otopark sorunlarını tamamen tarihe gömmek üzere Çiftlik Caddesinin altında ve üstünde iki tane adayı tespit ettik. Kamulaştırmayı yapıyoruz. Oralarda otopark problemini kalıcı olarak çözüyoruz. Canik’te iki tane adada bu çalışmayı yürütüyoruz. Samsun otopark ve trafik sorunlarını çözmüş yeni bir tarihi dokuya kavuşmuş, cephe ve sokak sağlıklaştırması ile birlikte yepyeni bir vizyona inşallah çalışmalarımızla taşınmış olacak.
SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞACAK
SASKİ çalışmalarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık. Batı bölgesinde 19 Mayıs, Bafra, Alacam ve Yakakent. Şu anda yaptığımız çalışmalarla birlikte 2021 yılı sonuna kadar büyük çapta problemleri çözüyoruz. Salıpazarı barajının yapılması, oradaki isale hatlarının gerçekleşmesiyle birlikte 2024 yılında Samsunun 17 ilçesi 1250 mahallesinde bütün su problemlerini tarihe gömüyoruz diye konuştu.