Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ATATÜRK Ü YERLERDE Mİ ÇİĞNETELİM?

20.03.2020 07:00

Son günlerde gündeme getirilen Atatürk Logosu ve Kirli içme suyu iddialarını yanıtlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı prim vermez.  dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı, Mustafa Demir başkanlığında toplandı. Başkan Demir yaptığı konuşmada, SASKİ logosundan Atatürk’ün çıkarılması ve İçme suyuna kanalizasyon karıştı iddiaları başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. İddiaları, Algı oluşturma çabası olarak nitelendiren Demir, Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı asla prim vermez dedi.

HER GÜN ONLARCA TAHLİL YAPILIYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi Salonundaki toplantıda 36 gündem maddesi görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıda meclis üyelerine seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa  Başkan Demir, konuşmasına, SASKİ ye yönelik iddialara yanıt vererek başladı. Son günlerde bazı yerel basın yayın organlarında şehrin içme suyunun sağlıklı olup olmadığı, metal oranların yüksek çıkması, kokması ve bulanık olması ile ilgili haberler yapıldığına dikkati çeken Başkan Demir,  Hatta çok üzücü ki, bir Samsun Milletvekilinin TBMMde Suya lağım karıştı şeklindeki ifadesine muhatap olduk. Suların sağlıklı olup olmadığı, bunun için tahlilleri İl Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzısıhha tarafından yapılır. Her gün birçok numune tahlil edilir. 20ye yakın tahlil yapılır ve kayıt altına alınır. Sağlık İl Müdürlüğü, yapılan tahliller neticesinde düzeltilmesi gereken bir husus varsa SASKİ’ye bildirir ve aynı tahlilleri SASKİ de yapar. Yasal olarak sudaki sağlığı garanti altına alacak kurum bu 2 yerdir. Bunun dışındakilerin tamamının yasal olarak tahlil yapma ve izleme yetkisi yoktur. Çünkü alınan numunenin bir defa güncel olması lazım.

HALKI TEDİRGİN ETME AMACINDALAR

Her önüne gelenin halkın genel sağlığını ilgilendiren konularla ilgili açıklama yapma yetkisi yoktur. Sağlık İl Müdürlüğünün yaptığı denetimler sonrası halkın sağlığını tehdit edecek bir şey olursa anında Sağlık Bakanlığı devreye girer ve gerekli açıklamalar yapılır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından sağlığı tehdit edecek hiçbir unsur olmadığı yönünde gerekli açıklamalar yapılmasına rağmen sanki sağlığı tehdit eden bir şey varmış gibi yapılan açıklamaların tamamı geçersizdir. Manipülasyondur. Halkı tedirgin etmeye yöneliktir. Özellikle 1 yıldır belediye yönetiminden rahatsız olan çevrelerin SASKİye ve belediyeye olan güveni sarsmak için yaptığı açıklamalardır.

BU SORUMSUZLARA KARŞI DAVA AÇTIK

İçme suyuna kanalizasyonun karışması asla mümkün değildir. Bir tek Samsun değil hiçbir şehirde mümkün değildir.  Suya kanalizasyon karıştı şeklinde haber yapanlar büyük bir sorumsuzluk içindedirler. Hem SASKİ hem Büyükşehir Belediyesi olarak hukuki süreçleri başlattık. Davalar açıldı.

MEVSİM GEÇİŞLERİ VE TEMİZLİK

Mevsim geçişlerinde ya da yapılan temizlik çalışması buna yol açabilir. Geçmiş yıllarda oldu, bundan sonra da olacak. Sağlığa zararlı bir kısmı yoktur. Şu anda Çakmak Barajındaki su rezervi olması gerekenin yüzde 25i. Dolayısıyla birikinti su da karla geldiği ve kar partikülleri de toprakta fazla kaldığı için alüminyum oranı zaman zaman yükselebiliyor. Şimdi gidin bakın verilere daha düşüktür. Yüksek çıktı diye haber yapanlar şimdi düşük olduğunda haber yapacaklar mı?

SORUMSUZLUKTUR, ACİZLİKTİR...

Bu haberleri yapanlar da aslında bunu çok iyi biliyorlar. Üzücü olan şudur: Hizmet ettiği insanı tedirgin edecek kadar bunu siyasete alet etmek acizliktir. Doğru değil. Bu hizmet değil. Bu insani değil. Hakkaniyetli değil.  Her şeyden önce bu açıklamayı yapan ve bunun peşine düşenlerin bizden önce kendilerine saygısızlıktır. Suya lağım karıştı ne demek eğitimli, 18 yaşını geçmiş, buluğ çağına ermiş birinin yapacağı açıklama değil. Millet iradesinin Yüce Meclisi'nde bunu yapmak hiç insani değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu bir sorumsuzluktur. Kendi şehrini yalan olan bir ifadeyle buna muhatap tutmak acizliktir. Şu anda Samsun içme suyu kalitesi birçok ilden daha üstündür. Halkımızın içi rahat olsun.

153 MİLYON LİRALIK YATIRIM HAMLESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halindeyiz. 10 yılda bitecek Salıpazarı Barajını 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz. Vezirköprüde içme suyu hatlarını yeniliyoruz. İçme suyu problemleri ortadan kalkacak şekilde çalışmalar yapıyoruz.  Bütün ilçelerimizde 153 milyonluk bir yatırımla kanalizasyon ve içme suyu problemlerini çözecek çalışmalar yapacağız. Kırsalda bütün altyapıyı bitirecek çalışmalarımız var. Halkımızdan şunu istiyorum: Yazılanlara itibar etmesinler.

KANALİZASYON KAPAĞINDA ATATÜRK OLMAZ!

SASKİnin logosundan Atatürk'ün çıkartıldığı iddialarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk’ün olduğu amblemizde bir değişlik var mı? Samsun’da bir yerden Atatürk resmi çıkartılması diye bir şey var mı? Burası İlkadım şehri. Yer yerinden oynaması lazım. Peki ne olacak şimdi yalan ifadeler? Bu meclise saygısızlık. Bu şehrin insanlarına saygısızlık. SASKİnin ambleminde Atatürk olur mu? Kanalizasyon kapağına biz onu mu koyacağız? Atatürkü insanlara yerlerde mi çiğneteceğiz? Bütün büyükşehirlerin su idaresinin amblemi var, bir tek SASKİnin yok. Sanki SASKİ nin ambleminde Atatürk varmış da çıkartılmış gibi manipülasyonlar yapıldı. Bize soran da olmadı, neden çıkardınız diye.

11 AYDA BİE GÜN İZİN YAPMADIM

Yerel seçimlerde Samsunluların yüzde 50'ye yakın bir oy oranıyla kendisine büyük sorumluluk yüklediğini ifade eden Başkan Demir, Şehrimizde güzel bir potansiyel var. Bu şehre zarar verme adına, belediyeyi yıpratalım, Mustafa Demir'i yıpratalım diyorlar. Ben buraya 20 yıllık hizmetle geldim. Bir gün bile tatil yapmadan gece gündüz çalışıyorum. Sizinle beraber bu yolu yürüyorum. Samsun halkı yapılan çalışmaları da görüyor.  dedi.

MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI:

KARAMALARA PRİM VERMEYELİM

Konuşmasının bu bölümünde meclis üyelerine çağrıda bulunan Başkan Mustafa Demir, Sizle beraber bu yolu yürümekten onur ve şeref duyuyorum. İlkadımın atıldığı bu şehrin şanına yakışır, şehitlerimizin duasını ve şefaatini hak edecek çalışmayı yapacağız. İktidar ve muhalefet olarak şehrimizi karalayan bu tür manipülasyonlara prim vermeyelim. 1 milyon 350 bin insanımız adına bu tür karalamalara karşı durmaya davet ediyorum. Eksiğimiz varsa ders almasını biliriz. Belediyeyi ve şahsımı hedef almaları kabul edilemez diye konuştu.HEDEFE ULAŞANA KADAR DURMAK YOK!

20.03.2020 06:44

Eğitim ve Tanıtım Toplantısında yönetici kadrolarına seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Motivasyon, inanmışlık, bilim ve teknoloji ile çok çalışarak Samsun'a hizmet edeceğiz. Bunun için hepiniz katkı sağlayacaksınız dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye teşkilatının organizasyon, iyileştirme, eğitim, kalite ve yönetim çalışmaları hakkında gelinen noktaları değerlendirmek ve birimler arası koordinasyonu sağlamak amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Başkan Demir, genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ve birim müdürlerinin katıldığı toplantıda, Birlikte hareket etmenin ve çok çalışmanın önemine vurgu yaptı.

KAMU, BOŞLUK KABUL ETMEZ

Başkan Mustafa Demir, İş Geliştirme Uzmanı Murat Çetin Sayımların sunumuyla Atakum Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Eğitim ve Tanıtım Toplantısında belediye yönetim kadrosuna seslendi. Sözlerine, Bir şehrin sorumluluğu ve vebali sizlerin omuzlarınızda diyerek başlayan Demir, Şehirlerin hayatında büyükşehirler 1inci derecede önemlidir.  Kamu boşluk kabul etmez. Şimdi bize ne düşüyor o zaman? Bu sistemi çok iyi anlayan belediye olmak durumundayız. Eğer layığı ile motive olup işin önemini kavrarsak, sonuca daha çabuk ulaşabiliriz.

MOTİVASYON, İNANMIŞLIK VE AKIL...

Belediye hizmetlerinde topyekün bir emeğin olması gerekir. Tüm çalışma yetki ve sorumluluğumuz, hizmetleri yürüten insanların beynine ve duygu dünyasına ulaşarak yeteneklerini açığa çıkarmak olmalıdır. Çağın, bilimin ve teknolojinin ortaya çıkardığı imkan ve kabiliyetleri de bu çalışma alanına enjekte etmek veya o ray üzerinde onu yürütmek gerekir. Konu çok basit ama ciddi emek isteyen bir şey. Emek verilecek ama bu emeği üç beş kişi verirse olmaz. Topyekün bir emek vermemiz lazım. Gerekli motivasyon, gerekli inanmışlık ve bu çalışmaya katkı sağlamaya önce duygu dünyası ve daha sonra akıl işleyişi eşlik ettiğinde kesinlikle planladığımız işlerde yüzde yüz hedefe ulaşmış oluruz.

EN GÜZEL ŞEHRİN EN MUTLU İNSANLARI

Personelimizin imkan ve kabiliyetlerini analiz edeceğiz. Belediye şeması, daire başkanlıkları, şube müdürlükleri görev dağılımları analiz edilecek. Kaynak, insan unsuru, yetki kullananlar ve ürettiği hizmet arasında ciddi bir tespite gideceğiz. Yaptığımız çalışma işte tam da bunu hedefliyor. Kaynak oluşturma, projelendirme, planlama, hayata geçirme belediyenin görevi. Tüm bunların sahadaki yansımaları da tespit edilecek. Hizmet noktasında ortaya çıkan ürün reel bir analize tabi tutulacak. Şemada bir ihtiyaç varsa onlar oluşturulacak. Mevcut çalışan ve idari kadronun analizi yapılacak. İhtiyaç halinde mesleki eğitimler verilecek. Bu arada kentimizin belediye alanındaki hizmet durumu ve ulaşması gereken hedefler tespit edilecek ve ona göre en mutlu insanları en güzel şehirde yaşatma görevi olan bu heyet, başarıya ulaşma noktasında ciddi bir mesafe kat etmiş olacak.

4 YIL İÇİNDE 2 MİLYAR YATIRIM

Belediye içinde ciddi bir analiz çalışması yapılacağını da belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Negatif refleksleri sıfıra indirecek bir hizmet programı yapacağız. Kapasiteler, mali imkanlar tespit edilecek. Sizlerden daima bu yaptığımız analizleri ve çalışmayı, belediye hedeflerine ulaşana kadar aklınızın bir köşesinde tutmanızı istiyorum. Bunu şehrimiz, yavrularımız ve ülkemiz adına istiyorum. Herkes katkı sağlasın. Buna inansın. Başkası gelip yapmayacak. Biz yapacağız. Önümüzdeki 4 yılda yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde yatırım yapmamız gerekiyor. Bu yatırıma öncelikle çalışanlar inanacak. Merak olursa enerji olur. Merakın olması için gözün, duygu dünyasının oraya yönelmesi lazım. İşte biz duygu dünyalarını birleştireceğiz hep birlikte. Birinden az birinden çok hizmet beklemiyoruz. Hepimizin bu güzel şehir için yapacakları var. Bu kadar şeyden sonra böyle bir sorumluluğu aldığımızda sizlerle birlikte Türkiyenin en iyisini yapmak gibi bir mecburiyetimiz var. Ben önünüzü açıyorum, elimden geleni yapıyorum. Bu şehir hepimizin.

ŞEHİTLERİN BİZDE VEBALİ VAR

İdlibde şehit olan askerler ile ilgili hassasiyetini de dile getiren Başkan Demir, Son 1 hafta içerisinde 4 Samsunlu gencimizi, şehidimizi toprağa verdik. Alaçamda, Düvecikte, Çarşamba’da bir de Trakya bölgesinde. O gençlerimizin bizlerde vebali var. Bu vebalin hakkını verebilmek, başarmak için elimizden gelen gayreti sarf etmek zorundayız. Yoktan var etmek Allaha mahsus, netice bizim işimiz değil. Ama o çalışmaların bizi doğru neticeye götüreceğine inanıyorum. Şimdi bu çalışmaya çok önem veriyoruz, destek vermenizi bekliyoruz dedi.

Başkan Mustafa Demirin konuşmasının ardından toplantı, İş Geliştirme Uzmanı Murat Çetin Sayımların sunumuyla devam etti.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR DEN 8 MART MESAJI

20.03.2020 06:30

Kadınlarımız Türkiyenin gerçek gücü. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, Güçlü, müreffeh, büyük Türkiye, kadınlarımızın azmi ve gücü sayesinde gerçekleşecektir dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kadınların, hayatın her alanında yer alması gerektiğini belirterek, Güçlü, müreffeh, büyük Türkiye yolunda kadınlarımızın azmi ve gücü son derece büyük önem taşımaktadır dedi.

KADINLAR, HER DAİM BAŞTACI

Başkan Mustafa Demir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, Anadolu kültürü ve irfanında kadının yerinin çok büyük olduğunu vurgulayan Başkan Demir, Yaşadığı toprağı, vatanını, anavatan olarak nitelendiren bir geleneğe sahip Anadolumuz, kadını her daim baştacı etmiştir dedi.

KADIN OLMAK BİR ŞEREF...

Kadın olarak yaratılmanın bir şeref olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Demir, Kadınlarımız, öyle bir şerefe, öyle bir nimete sahip ki, Yaradan, kullarını dünyaya getirme görevini onlara vermiştir. Cennetin, anaların ayakları altında olduğunu söyleyen Peygamber Efendimiz, Sizin en hayırlınız kadınlara en iyi davrananlarınızdır uyarısında da bulunarak, kadına verilmesi gereken değeri, önemi ortaya koymuştur diye konuştu.

TOPLUMDA KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ

Her yıl 8 Martta kadınların, daha fazla fırsat eşitliği, kalkınma ve huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdiklerini hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Toplumda kadın-erkek eşitliği, kadın hak ve hürriyetlerinin korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadınların iş alanlarında daha çok yer alması amacıyla ülkemizde son yıllarda yapılan düzenlemeler, meyvesini vermeye başlamıştır. AK Parti hükümetleri, bu konular üzerinde yaptığı yasal düzenlemelerle kadınlarımıza hak ettiklerini verme noktasında önemli mesafeler kat etmişlerdir. Bu yöndeki çalışmalar ise artarak devam etmektedir dedi.

BİZLERE GÜÇ VERİYOR

Kadınların, daha güçlü ve daha modern bir Türkiye yolunda çok önemli rol oynayacaklarını da belirten Başkan Demir, Ülkemizin ve medeniyetimizin bundan sonraki yol haritasını da kadınlarımız belirleyecektir. Bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, yapacağımız her proje, yatırım ve hizmette kadınlarımızın azminden, gücünden yararlanacağız. Kadınlarımız bizlere güç vermeye devam edecektir diye konuştu.

ŞEHİT ANNELERİ VE EŞLERİ

Başkan Mustafa Demir, açıklamasının son bölümünde ise, Ülkemizin içerisinden geçtiği şu dönemde gösterdikleri metanet ve vatanperverlikleri nedeniyle başta şehit annelerimiz ve şehit eşleri olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, şefkatin, sevginin simgesi kadınlarımıza başarı, sağlık ve mutluluk diliyorum ifadelerini kullandı.DEMİR, TOPLU ULAŞIMI YENİDEN PLANLAYACAĞIZ

06.03.2020 11:10

Samsunda toplu ulaşım sorununu çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Mustafa Demir, 2021 yılının sonuna kadar dolmuş ve minibüslerin güzergahını yeniden planlayacağız dedi

Cezaevi ve Hasköy minibüsçüleri ile bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dolmuş ve minibüs güzergahını yeniden planlayacağız. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Sizlerin fikirlerini alacağız dedi.

ŞEHRİMİZE HİZMETİ BİRLİKTE YAPALIM

Başkan Demir, Canik İlçesine ulaşım sağlayan Cezaevi ve Hasköy minibüsçüler Derneğinin ev sahipliğinde minibüsçüler ile bir araya geldi. Proje ve yatırımlarını anlattığı minibüsçülerle fikir alışverişinde bulunan Demir, Samsunu daha huzurlu, daha çağdaş ve daha modern bir şehir haline getirme çabamız var. 88 tane kavşakta düzenleme yapacağız. Bütün ufak göbekleri kaldırıyoruz. Bu şehre hizmeti birlikte yapalım dedi.

HER ZAMAN İSTİŞARE EDİLECEK KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Yapılacak olan düzenlemelerde kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirten Başkan Demir, Sizlerle ilgili olan her kararı uygulamaya koymadan önce sizinle konuşup istişare edeceğiz. Tek derdimiz vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde herhangi bir noktadan başka bir noktaya güvenli, konforlu ve minimum maliyetle ulaşmasını sağlamak. Samsun Türkiyenin en güzel şehirlerinden birisi. Önümüzde bu güzel şehirde hayata geçireceğimiz çok önemli projelerimiz var şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRİN KAPISI HERKESE AÇIK

Samsun Büyükşehir Belediyesinin kapısının herkese açık olduğunu ifade eden Demir, Kapımıza kim gelirse gelsin en alt birimimizden en üst birimimize kadar ben de dahil herkese rahatça ulaşabilir. Telefonlarım açık. İşlerimizin yoğunluğunda telefonlarına cevap veremediklerime gün içerisinde mutlaka dönüş sağlıyorum. Sosyal medyam açık. Perşembe ve Pazar günleri randevu almadan herkes belediyeye gelebilir dedi.

ŞEHİTLERİ UNUTMADI

İdlib Şehitlerini bir kez daha anan Demir, Geçtiğimiz günlerde Samsunda şehitlerimizi uğurladık. Bir tanesi de Tekirdağda defnedildi. İnsan hele belediye başkanıysanız o evlatların hepsinin kendi evladınız gibi hissediyorsunuz. Şehitlik makamını Allah onlara nasip etti. Türkiyede en fazla şehit veren illerden biriyiz. Bayrak için vatan için ezan ve ümmet için her zaman can vermeye hazır bir milletiz. Ben yıllardır Samsunda siyaset yaptım. Bu şehrin insanları kadar asil vatanına bağlı milletine devlet adamına saygılısı yok dedi.

BAŞKANIMIZA HER ZAMAN ULAŞIYORUZ

Başkan Mustafa Demire her zaman ulaştıklarını vurgulayan Samsun Esnaf ev Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler, Mustafa Demir başkanım seçimde verdiği vaatleri zaman geçmeden kısa zamanda yerine getirmeye çalışıyor. Her şeyi başkanımıza iletmiyoruz. Ulaşım Daire Başkanlığımızda da çözüyoruz problemleri ama başkanımızı aradığımızda anında kendisi bizzat dönerek, problemlerimizi hızlı bir şekilde çözmeye çalışıyor. Kendisinden Allah razı olsun diye konuştuÖĞRENCİLERE BİLİNÇLİ TÜKETİCİ EĞİTİMİ

06.03.2020 11:08

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Bilinçli bir tüketici olmaları amacıyla öğrencilere yönelik başlattığı Zabıta ve Bilinçli Tüketici eğitimleri sürüyor

Bilinçli bir tüketicinin çocukluktan yetişmesi gerektiği düşüncesiyle hareket eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında öğrencilere yönelik, Zabıta ve Bilinçli Tüketici eğitimleri başlattı.

FİYAT ETİKETİNE DİKKAT EDİN

Son olarak Atakum Ortaokulunda sürdürülen eğitim çalışmasında Tüketici Hakları Zabıta Amiri Ercan Şahin, öğrencilere bozuk ürün alındığında yapılması gerekenleri anlattı. Yaklaşık 100 öğrencinin yer aldığı seminerde, tüketim konusunda toplum olarak bilinçli hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Zabıta Amiri Ercan Şahin, gereksiz alışveriş yapılmamasını istedi ve alışveriş yaparken alınan ürünün kalitesine, bütçeye uygun olup olmadığına, fiyat etiketine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLİNÇLENDİRİYORUZ

Konuyla ilgili bilgi veren Zabıta Daire Başkanı Abdülkadir Dizman, Bilinçli tüketici, ürün satın aldığı zaman herhangi bir olumsuzluk yaşadığında nereye ve nasıl başvuracağını bilen kişidir. Özellikle gıda maddelerini alırken oldukça dikkatli olmalıyız. Alışveriş yaparken satın alacağımız ürünlerin son kullanma tarihini ve etiketlerini mutlaka kontrol etmeliyiz. Ayrıca yaptığımız her alışveriş sonrası mutlaka fiş almamız gerekir. Biz bunun için okullarda öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendiriyoruz. Bilinçli bir tüketici olmaları için elimizden geleni yapıyoruz dedi.

Seminerin ardından öğrencilere, tüketici haklarını anlatan Bilinçli Tüketici Rehberi Kitapçığı dağıtıldı.