Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Yakakent in Çehresi Değişiyor

14.06.2017 08:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Yakakent ilçesinde belediye tarafından yapılan kafeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Samsun un her ilçesinde turizme kazandırılabilecek değerleri ortaya çıkardıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent deniziyle meşhur şirin bir ilçe. Ama liman içine bu zamana kadar gereken önem gösterilmemiş. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında görevi devraldığımızda buranın çehresini değiştireceğimizi söylemiştik. Şimdi o sözümüzü yerine getirmiş bulunmaktayız. İlçe ekonomisine ufak da olsa katkı sağlayacak, küçük ve şirin bu kafe ziyaretçilerin unutamayacağı anılara ev sahipliği yapacak. Yaz aylarında gençlerimizin yeni mekânı burası olacaktır. Burada yaptığımız çevre düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, park alanları ve kafenin Yakakentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında denizinin temizliğiyle ve berraklığıyla akla gelen ilçelerden birisi olan Yakakentte yatırımlarına devam ediyor. İlçede liman içindeki alanda çevre düzenleme, peyzaj ve park yapımı çalışmalarının tamamlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde de Yakakent halkının ve turistlerin sahilde güzel vakit geçirmelerine ve dinlenmelerine olanak sağlayacak kafeyi açarak ilçeye kazandıracak.
Başkan YILMAZ dan Bafra ya Yapılaşma Uyarısı

14.06.2017 08:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hiç kimse bana kütle, bina yapacağız diye gelmesin. Bafra nın içi daha bir şey almıyor. Bafra patlayacak artık. İlçenin içinde kendimizi kaybediyoruz. Daha fazla zorlamaya gerek yok dedi.
BAFRA YA EN AZ 4 YILDIZLI BİR OTEL KAZANDIRMAMIZ LAZIM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Ziraat Odası tarafından Ali Kale Turistik Tesislerinde düzenlenen iftar programına katılarak, ilçenin geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Bafra da ilişki sermayesinin kuvvetli olduğunu ve birçok işin bu ilişki sermayesi ile hallolduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde kendiliğinden gelişen şeyler oldu. 4-5 sene içinde hizmetler sektöründe de müthiş bir gelişme oldu. Eğitimde, sağlıkta, konaklamada, turizmde sporda önemli gelişmeler oldu. Ankara dan Samsun a misafiriniz geldiğinde yatıracak, gezdirecek, yedirecek yer bulamıyordunuz. 15 sene önce konaklama sektörü sıfırdı. Şimdi Samsun da 4 tane 5 yıldızlı otel oldu. Bu, hizmetler ve turizm sektöründe küçümsenmeyecek oranda müthiş bir gelişmeydi. Bunlar olmasaydı Samsun u geliştiremezdik. Şimdi bunların üzerine koyacağız. Bafra ya da en az 4 yıldızlı bir oteli kazandırmak için çaba harcayacağız. Bafra nın şimdi sedde projesi var. Onun yanında gayet güzel alanlarımız var. Ne ihtiyacın varsa oraya yaparsın. Mesela büyük bir kültür ve kongre merkezi yapmaya söz verdik. Projesini sipariş ettik. O da sedde projesi içinde yapılacak. Kaymakam bey, hükümet konağını da oraya yapalım diyor. Böylece o da hallolacak. Bafra nın içinde neyi boşaltırsak orayı yeşil alan yapacağız. İnsanlar nefes alacak dedi.

OTOGAR VE HAL SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Yeni otogar yerinin belirlendiğini, eskisinin yıkılarak yerine kent parkı yapılacağını da müjdeleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Bafra da otogarın adını koyduk. Eski Çetinkaya belediye binasını yıkıp genişleterek oraya yapacağız. Mevcut yeri de kent parkı yapacağız. Hiç kimse bana kütle, bina yapacağız diye gelmesin. Bafra nın içi daha bir şey almıyor. Bafra patlayacak artık. İlçenin içinde kendimizi kaybediyoruz. Daha fazla zorlamaya gerek yok. Sebze meyve haliyle ilgili acele etmeyin. Kafamızda netleşmiş şeyler var ama şimdi bunu anons edersek bunun tartışmasının içine düşersiniz. Zamanı geldiğinde beraber kararını veririz, gereğini yaparız. Hiç endişe etmeyin.

BAFRA YA ÖNEMLİ SPOR TESİSLERİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı nın Bafra ya yaptığı atıcılık salonunu anımsatan Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde tamamladı;  Bu tesisi mutlaka gidin görün. Türkiye de aynısından 10 tane yoktur. Bir tanesi de buraya yapılıyor. Diyeceksiniz ki neye yarayacak. Türkiye de atıcılıkla ilgili yapılacak her türlü turnuvada Bafra biz de varız deyip turnuvaları buraya çekecek. Turnuvalar geldiği sürece Bafra dışarıya açılacak, tanınacak, sektörler gelişecek. Otel yapın gelelim diyecekler. Adamlar buraya gelip işini gördükten sonra Samsun a gitmeye ihtiyaç duymayacak.Başkan YILMAZ dan Yatırımlara Yakın Takip

12.06.2017 07:01

Samsun da yapımı süren spor komplekslerinde Büyükşehir Belediyesi nin sürdürdüğü çalışmaları inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimizi olimpiyatlara hazır hale getirmek için dört bir koldan çalışıyoruz. Sahada çalışmaları saat saat takip ediyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİR DEN SPOR TESİSLERİNE SİHİRLİ DOKUNUŞ

Türkiye de yapılacak olan en büyük spor organizasyonu olacak İşitme Engelliler Olimpiyatları için Samsun Büyükşehir Belediyesi şehrin her köşesinde dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan spor komplekslerinin etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları Büyükşehir Belediyesi nin sihirli dokunuşu ile bambaşka bir hale kavuşuyor. Bafra ilçesi ve Samsun Batı Park alanında yapımı süren spor tesislerini gezen Başkan Yılmaz, tesislerin etrafında Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı rekreasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu öncesi Bakanlık tarafından yapılan Samsun da ki tüm spor tesislerinde büyük bir özveri ile Büyükşehir Belediyesi olarak rekreasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz, Bildiğiniz gibi 18-31 Temmuz tarihleri arasında ilimizde Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu düzenlenecek. Bu bağlamda Samsun umuzu 3-4 yıldır bu olimpiyata hazırlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak olimpiyatların alt ve üst yapı hazırlığına yönelik çalışmaları sürdürüyoruz. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük ölçüde tamamladı. İnşaatı devam eden tesisler de bitirilerek hazır olacak. Fakat bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları da biz düzenliyoruz diye konuştu.

OLİMPİYATLAR İLE HEM TÜRKİYE HEM SAMSUN GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Olimpiyatların hem Türkiye nin hem de Samsun un dünya ve spor kamuoyuna görücüye çıkması anlamına geldiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, O bakımdan bu olimpiyatın başarılı olabilmesi, şehrimize gelecek yabancı antrenör, yönetici, sporcu, seyirci ve basın mensuplarının Samsun dan en iyi intiba ile ayrılmasını temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için de sporcuların geçeceği, konaklayacağı ve mücadele edeceği alanlardaki peyzaj ve rekreasyon alanlarına büyük önem veriyoruz. Bu çalışmaları gün içinde saat saat takip ediyorum. Sahada çalışmaları yürüten arkadaşlarımızdan bilgi alıyorum. Batıpark daki bowling, buz pateni ve atıcılık tesisleri ile Bafra da yapımı devam eden spor komplekslerini inceledik. Buradaki peyzaj ve rekreasyon ile ulaşım çalışmalarını gördük. Bitiş tarihi ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgiler aldık dedi.Başkan YILMAZ: Raylı Sistem 14 Ay İçinde Üniversiteye Çıkacak

12.06.2017 06:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 14-15 ay içerisinde yani 2018 in Eylül, Ekim ayı gibi raylı sistem üniversiteye kadar çıkacak hale gelecek dedi.
Toplantının ardından konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem ve Samsun da düzenlenecek olan olimpiyatlar hakkında bilgi verdi.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, 2017 yılı Haziran ayı 11. birleşiminin 1. oturumuna ait gündem toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında, toplam 63 gündem maddesi oylanarak komisyonlara havale edildi.

Başkan Yılmaz, Bu 18 Temmuz da yapılacak olan olimpiyatları şunun için önemsiyoruz. Olimpiyatın bütün sportif faaliyetleri ilimizin merkezinde olmayacak. Bildiğim kadarıyla Kavak, Bafra, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizde birçok etkinlik olacak. Samsun merkezinde atletizm, golf, masa tenisi, yüzme ve futbol etkinlikleri olacak. Dolayısıyla diğer ilçelerimizi de saydım. Çünkü bu ilçelerimize de kafileler gelecek. Biz burada ev sahipliği yapacağız. Bu ev sahipliği esnasında şehirciliğimiz, şehrimizin temizliği, estetik görüntüler ve misafirperverliğimizle ilgili büyük oranda şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Bu konudaki hassasiyeti buradan tekrar hatırlatmak istedim. 15-30 Temmuz arasındaki süre önemli boyutta şehrimizin tanıtımına katkı verecek. Olumlu izlenimlerle buradan ayrılmalarına imkân sağlayacağımız bir fırsat önümüze geliyor. Bunu çok iyi değerlendirmemizi sizden rica ediyorum diye konuştu.

Raylı sistemin üniversiteye çıkarılması hakkında da bilgi veren Başkan Yılmaz, Raylı sistemin üniversiteye kadar çıkmasını sağlayacak yaklaşık 7 kilometrelik ilave, üniversite altından üniversitenin yurtlarına kadar çıkacak raylı sistemin ihalesini yaptık. 100 milyon TL lik bir ihale bu. Bu ihaleyi alan müteahhit önümüzdeki birkaç gün içerisinde işe başlayacak. Muhtemelen 14-15 ay içerisinde yani 2018 in Eylül, Ekim ayı gibi raylı sistem üniversiteye kadar çıkacak hale gelecek şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ : Gençlerimizi Geleceğe Hazırlıyoruz

12.06.2017 06:53

Türkiye nin en büyük Gençlik Merkezi nin tanıtım toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz dedi.
Konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Her yeni açılış, her yeni hizmete giren bir alt yapı veya bir üst yapı, eğitim hizmeti, sağlık hizmeti, spor hizmeti insana yaşama sevinci verir, heyecan verir. Dedi. Ben de burada bu heyecanı yüreğimde hissediyorum diyerek yaşadığı mutluluğu ifade eden Yılmaz, Çünkü bu hizmet insan için yapılmış, insana dokunan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın da her konuşmasında altını çizerek ifade ettiği ne yapıyorsanız, yaptığınız işin insana dokunan bir boyutunu arayın. Burada tarihimizden, kültürümüzden, milli ve manevi değerlerimizden gelen bütün bilgileri ve sanattan kültürden gelen bütün birikimleri yaşayacak ve burada onları geliştirmeye çalışacaklar. diye konuştu.Türkiye nin en büyük Gençlik Merkezi nin tanıtım toplantısı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın katılımıyla yapıldı. Türkiye nin en büyük gençlik merkezlerinden olan İlkadım Gençlik Merkezi Çatalarmut Mahallesi Eski Fen İşleri Şantiyesi ndeki 3 katlı bina olarak yükseldi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok gençlik merkezinde inceleme yaptı, tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Bir anısını da anlatan Başkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;  Atakum Gençlik Merkezi ne bir akşam Sayın bakanımızla birlikte gittik. Ders çalışılan, kütüphane konumunda olan salonda bulunan bir çocuğun yanına yanaştım. Dedim ki, Burada üniversiteye hazırlanmak çok zor değil mi? Test çözüyorsun gördüm’ dedim. Bunu en güzel evde yaparsın, belki evde bir çalışma odan olmayabilir. Ama evde yatak odasında bile bu gürültünün içinde olmaktan daha verimli olmaz mı çalışman dedim. Çocuk bana çok güzel bir şey söyledi. Evde çalışıyorum ama evde çalıştığım ortam benim çalışma odamda olsa, bir noktadan sonra istirahat etme ihtiyacını da kamçılıyor dedi. Yarım saat uyuyayım, kalkayım tekrar çalışayım diyorum dedi. Ama burada adeta yarışıyoruz. Herkes çalışıyor burada, herkesin çalıştığı bu ortamda, ben de herkesten bir parça haline geliyorum, birbirimizi etkiliyoruz ve burada birlikte çalışıyoruz dedi. Değerli arkadaşlar buralar aynı zamanda bir kütüphane oldu. Nüfusunun yüzde 50 si 20 yaşında ve 20 yaşının altında olan bir ülkede gençlerin ve çocukların ihtiyaç duyduğu bu altyapı hizmetlerini yapan Gençlik ve Spor Bakanımıza buradan teşekkürlerimizi bir borç biliyorum.

Konuşmaların ardından gençlik merkezi hakkında bilgi verildi.