Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Gecem, Gündüzüm Samsun

08.11.2017 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadın girişimci Esra Akkaya nın Kavak ta hayata geçirdiği Akkaya Yufkacılık ın açılışını yaptı. Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, Gecem, gündüzüm, bütün dünyam olan Samsun un geleceği için çalışıyorum dedi.
Ekonominin canlanmasında kadın girişimcilerin katkısının büyük olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 20 sene önce Kavak ta bir yerde sohbet ederken konuşmalarda Hanımın birisi gitmiş KOSGEB ten girişimcilik belgesi almış. Sonra hibe almış. Gitmiş bir yer açmış, yeni bir iş kurmuş, insanlara iş veriyor gibi cümleler geçseydi, Hanımın ne işi var böyle işlerde. Erkekler bile bu işleri başaramıyor da hanımlar nasıl başaracak. demezler miydi? Türkiye deki bu sosyolojik değişimi gözden ırak tutmamamız lazım. Sadece Kavak ta değil. Samsun umuzun, Türkiye mizin her yerinde KOSGEB kurslar düzenleyerek özellikle ilk işini kuracak olanlara büyük destek sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Çarşamba’da KOSGEB in düzenlediği girişimcilik kursunun sonunda sertifikalarını verdiğimiz 40 a yakın kardeşimiz vardı. Bunların yarısından fazlası hanımdı. Kimi kuaför, kimi parfümeri, kimi el emeği göz nuru el işlerini satmak için bir dükkan, kimisi ise konfeksiyon açıyor. Hanımlarımız artık hayatın her yerindeler. Hayatın kazanılması ile İlgili tırnaklarıyla hayata tutunmak denir ya, onu yapmaya çalışıyorlar. O bakımdan Esra kızımızı tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Allah muvaffak etsin. Muvaffakiyeti hepimize bağlı. Hanım kardeşlerim sizler evde erişte yapmayın, Esra ya telefon açın.  Esra hanım Erişte gönderir misiniz? deyin. Arayın yufka isteyin, pıtıl isteyin. Esra seve seve gönderir açıklamalarında bulundu.

SAMSUN DA HER SEKTÖRE KADIN ELİ DEĞİYOR

GECEM GÜNDÜZÜM, BÜTÜN DÜNYAM SAMSUN

Samsun için gece gündüz demeden çalıştığını belirten Başkan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ve şahsım adına Samsun umuzu Türkiye nin en gelişmiş ve huzurlu şehri yapma yönünde mücadele ediyoruz. Benim gecem, gündüzüm, bütün dünyam, bütün hayatım Samsun. Samsun u gelişmiş, modern bir Türkiye şehri yapmak için uğraşıyorum. Kentimizin 81 il içinde en gelişmiş, en temiz 5 şehir arasında yer alması için çalışıyoruz. Adeta gecemi, gündüzümü birleştirerek bu yönde mücadele veriyorum. Rabbim bu çabalarımızı karşılıksız bırakmıyor. Samsun her geçen gün gelişiyor, değişiyor ve güzelleşiyor. Hani klişe bir söz vardır, Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır  diye. Bunlar geçmişte söyleyenler tarafından sadece sözde kaldı. Ama biz yaptık, yapmaya da devam ediyoruz dedi.

KÖY EKONOMİLERİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN ÇAĞRI

Samsun’un her noktasında çalıştıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, kırsal kesimlerdeki mahallelerde nüfusun azlığının önüne geçmek için çalıştıklarını da belirterek, Sabah saat 10:00 a kadar belediyedeki işlerimizi yoluna koyduktan sonra arkadaşlarımızla buluştuk. Bugün yaptığımız incelemelerde Çukurbük Mahallesi tarafındaki mahallelerimizin ihtiyaçlarını planladık. Allah ın izniyle verdiğimiz kararları yerine getirebilirsek, önümüzdeki sene oralarda çok büyük rahatlamalar sağlayacağız. Ama üzüldüğümüz bir konu var. Bugün Boğaziçi, Çukurbük ve o civardaki mahallelere uğradık. Buralarda kimse yok. İn, cin top oynuyor. Bir tane teyzeyi gördüm, Teyze kimse yok bu mahallede. Sen ne yapıyorsun tek başına? dedim. Oda bana Var var. Hepsi evde. Ama sadece yaşlılar kaldı dedi. İşte bu yaptığımız çalışmalar ile köylerimize dönüş sağlayabilirsek, köylerimizdeki rençberliği, köy ekonomisini, kırsal kalkınmayı da bununla tetikleyebilirsek yaptığımızın karşılığını alırız diye düşünüyorum. Çok masraf ediyoruz köylerimize. O beton yolların, içme suyu yatırımlarının, enerjiye dönük, sulamaya dönük, kırsal kalkınmaya dönük yatırımların küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu bilmenizi istiyorum. Helal-ı hoş olsun.

Başkan Yılmaz, konuşmaların ardından kurdele kesimi için kendisine verilen makası Kezban isimli yaşlı kadına vererek açılışı birlikte gerçekleştirdiler.Büyükşehirden Akıllı Aydınlatma

03.11.2017 11:51

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehir uygulamaları kapsamında yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Bozuk kentleşme, gürültü kirliliği, çevre kirliliği ve enerji kaybı konularında teknolojik ve çevre dostu akıllı şehir projeleri üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, sokak aydınlatmalarında maliyeti sıfıra indirecek bir yöntem geliştirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan yeni sistem, güneş enerjisi ile çalışıyor. Bunun yanında aydınlatma ünitesinin oturma grubunda dinlenen vatandaşlar, ihtiyaç duyduklarında cep telefonlarını da şarj edebiliyor.Sokak aydınlatma maliyetlerinin sıfıra indirilip halkın yaşam konforunu artırmaya yönelik deneme amaçlı kurulan güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ünitesi, aynı zamanda cep telefonu da şarj ediyor.

Tasarlanan sistemin denenmesi amacıyla akıllı sokak aydınlatma ünitesi, Çobanlı İskelesi meydanına yerleştirildi. Renkli ve papatyayı andıran tasarımıyla ünite, aynı anda 6 sı normal 6 sı ile hızlı olmak üzere 12 cep telefonunu şarj etme özelliğine sahip. Yeni model, estetik görünümüyle ilk günden vatandaşların ilgi odağı oldu. Dikkatleri üzerine çeken güneş enerjili akıllı sokak aydınlatma ünitesinin başarılı sonuç vermesi halinde halka açık tüm alanlara yerleştirilmesi hedefleniyor.Samsun da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

31.10.2017 07:12

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Samsun da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasının ardından Vali Kaymak, cumhuriyetin ilanının 94'üncü yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içinde olduklarını söyledi. Bu büyük bayramın herkese kutlu olmasını dileyen Kaymak, 19 Mayıs 1919 da Atatürk ün Samsun a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 te de Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan irade cumhuriyet iradesidir diyerek ilan ettiği cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. dedi.Samsun Batıpark İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı nda düzenlenen törende Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, halkı selamladı.

Şiirlerin okunması ve konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, çeşitli gösteriler sundu.  Büyükşehir Belediyesi atlı binicilik sporcularının sunduğu gösterinin ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bandosu mini bir konser verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, askeri ve mülki erkan ile vatandaşların katıldığı program, geçit töreniyle sona erdi.1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası

31.10.2017 07:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası nda 90 sporcu başarılı olabilmek için mücadele etti.
Turnuva hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın, Turnuvanın adı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting turnuvası. 10 kategoride 90 sporcu mücadele etti. Hava şartları turnuvanın oynanmasına müsaade etti. Kulüp olarak ilk turnuvayı 23 Nisan da düzenlemiştik. 29 Ekim de ikincisini yaptık. Katılımcı sayısı olarak ilk turnuvanın 2 katına çıktık. Bu katılım bizi oldukça mutlu etti. Bu ayrıca Samsun da en çok katılımcının olduğu turnuva olarak da tarihe geçti dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Tesisi, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılında özel bir turnuvaya ev sahipliği yaptı. 10 kategoride 90 golfçünün yarıştığı turnuvada sporcular, birbirlerine üstünlük kurmak için saatlerce mücadele ettiler. Mücadelelerin sonunda her kategoride dereceye giren ilk 3 kişiye çeşitli hediyeler verildi.

Sporcular, ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekindiler.Üst Geçitler Göz Kamaştırıyor

31.10.2017 07:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin inşa ettiği üst geçitler göz kamaştırıyor. Modern kent kimliğini yansıtan unsurlardan üst geçitlerin yenilerini halkın hizmetine sunan Büyükşehir belediyesi, eski üst geçitleri ise boyayarak şehre renk katıyor.
Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul Kararları kapsamında estetiğe ilişkin yatırımlardan bir tanesi de yaya ulaşımına ilişkin üst geçitlerde yapılıyor. Samsun-Ordu karayolu üzerindeki Belediye Evleri, Doğupark, Mavi Işıklar fizik ve Rehabilitasyon Merkezi ve Lovelet AVM önü ile Atakum Olimpik Yüzme Havuzu mevkiine inşa edilen asansörlü 4 adet üst geçit için Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon TL harcadı.Hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla sürdürülen yatırımlar hızla devam ediyor. Son yıllarda önemli projeleri ve hizmetleri hayata geçirerek halkın ortak kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Samsun u panoramik kent haline getiriyor.

Yayaların can güvenliğini sağlamasının yanında hayatlarını kolaylaştıran asansörlü estetik üst geçitler, beyaz, renkli kuşaklı ve cam tüplü dizaynı ile şehre ayrı bir güzellik katarak, kentin göz alıcı objeleri oldu.

KÖPRÜLERDEN SONRA SIRA ÜST GEÇİTLERDE

Köprüleri rengârenk boyayarak farklı bir görünüme kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, eski üst geçitleri ise farklı renklerde boyayarak yeni bir görsellik kazandırıyor. Atakum Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önündeki üst geçidin ayaklarını pastel renklere boyayan belediye, benzer çalışmayı diğerlerinde de de gerçekleştirecek.