Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: 2 Yıl İçinde Tramwayı Omü ye Çıkartacağız

14.10.2016 12:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde müjdeyi verdi; 2 yıl içinde raylı sistemi buraya çıkaracağız.

Başkan YILMAZ:  2 Yıl İçinde Tramwayı Omü ye Çıkartacağız 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 2016-2017 Akademik eğitim-öğretim yılı açılışı Kurupelit Yerleşkesi ndeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törenle yapıldı. Açılış programında konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yıllardır beklenen müjdeyi konuşmasında verdi.

Şehrin en önemli kazanımları arasında olan Hafif Raylı Sistem Projesi kapsamında tramvayın üniversiteye kadar çıkarılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, tramvay üniversite hattı hazırlıklarının hızla devam ettiğini söyledi.

2 YIL İÇİNDE OMÜ TRAMVAYA KAVUŞACAK

1980 lı yıllarda karayollarında görevli olduğu dönemde üniversitenin Kurupelit Yerleşkesi'nde konuşlandırılması çalışmalarında yolunu yaptıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Allah bize nasip etti, şimdi raylı sistemini yapacağız ifadesini kullandı.

Raylı sistemin üniversiteye getirilmesiyle ilgili hiç bir konuyu muallakta bırakmayacaklarını belirten Yılmaz,  Yuvarlık konuşmak adına söylemiyorum. Projenin kaynak çözümlemesinde büyük mesafe alındı.  Proje hazırlıkları, fizibilite çalışmaları hızla sürüyor. 2 yıl içerisinde treni buraya çıkaracağız. Tıp fakültesi hastanesine çıkmakla kalmayacak. Kampus içini de kapsayacak şekilde 400 metrelik iç olacak diyerek müjdeyi verdi.

ÜNİVERSİTEMİZLE GURUR DUYUYORUM

Üniversitemizle, öğrencileriyle, akademik kadromuzla  şehrimiz, bizler hep gurur  duyduk diyen Başkan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü; Ne üniversite, ne de şehir birbirinden kopmayacak bir bütündür. Çocuklarımız üniversite kazandığı zaman sadece gittikleri üniversitenin durumu, şöhreti gibi kriterlere bakmıyoruz. Bulunduğu şehrinde çocuğumuza vereceklerini, o kentin gelişip gelişmediğini inceliyoruz. Mutlaka, çocuğumuz gittiği şehirden çok şey öğrenir kazanır diye bilmeliyiz. Üniversiteler, bulunduğu şehir içinde bütünlük, değer kazandırır. OMÜ kurulduğu günden buyana şehrine değer katmıştır. Bunun yanında Samsun da, sosyal hayat, gelişmişlik ön sıradadır. Yaşayan şehir konumundadır. Öğrencilerine, akademisyenlerine ne güzel bir şehir dedirtmektedir. İçine kapanmış bir şehir olsa, ne öğrencisi, ne de akademisyeni memnun kalır. Bunun için üniversite ve şehir birbirini tamamlayan değerlerdir.

OMÜ BÜYÜK BİR ÜNİVERİSİTEDİR

OMÜ nün faaliyet alanın büyüklüğü, konuşlandığı alanın genişliğiyle de Türkiye nin önde gelen üniversiteleri arasında olduğu bilgisini veren Başkan Yılmaz, OMÜ nün şuan Kurupelit Yerleşkesi nde sadece 10 bin dönüm alan üzerinde hizmet verdiğini kaydetti.

Türkiye deki tüm üniversiteler arasında arazi genişliği bakımından da OMÜ nün ilk 50 arasında olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, OMÜ büyük bir üniversitedir. Bilmeyenler duysun. İlçelerdeki fakülteleri, yüksek okulları katınca devasa bir yapılaşma ortaya çıkıyor. 62 bin insan üniversiteye geliyor. Üniversitemizle hep gurur duydum, duyacağım ve bu şehirde duyacak. Çocuklarımıza daha iyi modern bir şehir, üniversite şehri yapma konusunda büyük mesafeler aldık. Bu çalışmalarımız var gücümüzle enerjimizi kullanarak devam edecek şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Saik Bilgiç, MHP Grup Başkan Vekili Samsun Milletvekili Erhan Usta, siyasi parti, alt kademe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

BAŞKAN YILMAZ YEMEĞİNİ ÖĞRENCİ KANTİNİNDE YEDİ

Açılış töreninin ardından öğrenci kantinine giden Başkan Yılmaz sıraya girerek yemek aldı ve öğlen yemeğini öğrencilerle birlikte yedi. Başkan Yılmaz; Aklıma öğrencilik yıllarım geldi. Az mı girdik bu sıralara diye konuştu.Samsun Sabek İşgem, En Başarılı İlk 3 Arasında

13.10.2016 12:41

İş fikrine sahip olmasına rağmen sermayesi olmayan girişimcilerin işletme kurmalarını kolaylaştırmak ve desteklemek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Sabek İŞGEM, ülkedeki toplam 27 İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) arasında en başarılı ilk 3 arasında girdi. 9 yılda kuruluştan mezun olan 15 işletmenin 12 si markalaşarak üretime devam ediyor.

Samsun Sabek İşgem, En Başarılı İlk 3 Arasında

Türkiye de yeni kurulan işletmelerin başarısızlığı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişiyor. Bu oran iş geliştirme merkezleri ortamında ise yüzde 10 a düşüyor. Bu da İşletmelerin başlangıçta karşılaşacakları riskleri en aza indiren bir iş kurma modeli olan İŞGEM lerin girişimciler için ne kadar önemli ve faydalı olduklarını gözler önüne seriyor.

Özelleştirme İdaresi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanlığı nın sektörlerde üretim ile başarılı iş adamı sayısını artırmak ve yerel ekonomiyi güçlendirmek amacıyla 10 yıldır kuruluşuna öncülük ettiği 27 İŞGEM,  başarılı çalışmalara imza atıyor. Girişimci yetiştirenlerden bir tanesi de 2006 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi himayesinde kurulan Sabek İŞGEM.

Türkiye de en iyi ve en başarılı İŞGEM ler arasında Sabek İŞGEM; 3. sırada yer alıyor. Dünya Gazetesi nin verilerine göre ilk sırada Van yer alırken, Tarsus ise ikinci konumda. Samsun u ise Adana ve Eskişehir takip ediyor. 26 işliğin bulunduğu Derebahçe mahallesindeki Sabek İŞGEM, 9 yıldır üretici girişimcilere destek veriyor.

KOBİ lere yönelik 17 projeyi hayata geçiren kurum, 15 işletmeyi mezun etti. Bunlardan 12 si, kendi tesislerini kurup markalaşarak üretimlerine aralıksız devam ediyor.  Hâlihazırda ise 24 ü imalatçı ve 2 si hizmetler sektörü olmak üzere 26 işletme, tam zamanlı 105 çalışanı ile faaliyet gösteriyor.

Türkiye nin 7. İş Geliştirme Merkezi olan Sabek İŞGEM, Samsun da yeni girişimcilerin en zayıf oldukları iş kurma aşamasında desteklenerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamak hedefiyle Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında KOSGEB, Özelleştirme İdaresi ve Dünya Bankası ndan alınan hibe ile kurulmuştu.

Sabek İŞGEM, 2019 a kadar işlik sayısını 26 dan 51 e çıkarmayı hedefliyor. Kuruma 15 yeni başvuru yapılırken, bu sayının yakın zamanda 30 a çıkacağı öngörülüyor. Doluluk oranının yüzde 100 olduğu Sabek İŞGEM de 21 yeni işletme hizmet ve destek alıyor. Başarılı çalışmalar sonucu işletmelerin toplam satışları bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında arttı. Firmalaraı ortama 40 ile 60 ay misafir edip hizmet veren kurum, 2 yıl sonra mezun işletme sayısını 30 a çıkaracak.

İŞGEM işletmeleri tarafından piyasaya sürülen toplam yeni ürün/hizmet sayısının toplam işletme sayısına oranı yüzde 10, toplam patent ve faydalı  model başvurularının işletme sayısına oranı yüzde 20, firmalar tarafından yapılan toplam marka başvurularının işletmelerine oranı ise yüzde 60'a ulaştı.

Girişimcilere iş kurmada yardım etmeyi, başarılı işletmelerin kurulmasını, işletmeleri büyütmeyi, yeni iş ve istihdam olanakları sağlamayı, güvenli ve rekabetçi iş ortamı oluşturmayı ve yerel ekonomiyi desteklemeyi ilke edinen İŞGEM ler, KOBİ leri risklerden koruyarak onlara işletme geliştirme koçluğu, yönetim danışmanlığı, destek ağlarına ulaşım, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı, tanıtım, ofis hizmetleri, kuruluş ve işletme giderleri gibi destekler veriyor. Uygun görülen iş fikri sahiplerine ihtiyaç duydukları konularda eğitimler verip, girişimcileri sektörleriyle ilgili ihalelerden, malzeme alımlarından haberdar ediyor. Ayrıca uluslararası kalite standartlarında üretim yapmalarına yardımcı olarak,  yerli ve yabancı fonları faydalanmalarını sağlıyor.SALIPAZARI NA 26 MİLYON TL LİK YATIRIM

12.10.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentin küçük ilçelerinden Salıpazarı nda bu güne kadar 15 milyon TL lik yatırım gerçekleştirdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2018 mahalli idareler seçimine kadar ilçenin alt ve üst yapısına 11 milyon TL daha harcayarak, toplam yatırımını 26 milyon TL ye çıkaracak.

SALIPAZARI NA 26 MİLYON TL LİK YATIRIM

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin, şantiyeye çevirdiği ilçelerden biri olan Salıpazarı nda çalışmalar sürüyor. 44 mahallesi bulunan 148 bin 869 nüfuslu ilçede Fen İşleri Daire Başkanlığı, yol sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. 175 kilometre yol ağı bulunan ilçenin mahallelerinde beton yol yapımı devam ediyor.   67 kilometresi satih kaplama, 108 kilometresi stabilize olan ilçenin 26 mahallesinde 55 kilometre beton yol yapıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2016-2017-2018 döneminde Salıpazarı nda 35 kilometre beton yol, 22.5 kilometre sıcak asfalt yol yapmayı hedefliyor.

Yol çalışmaları dışında ilçe, Samsun Büyükşehir Belediyesi yatırımları ile değişip modernleşiyor. Geçen yıl sel yaşanan sel hadisesinde zarar gören ilçede bir daha doğal afet yaşanmaması için dere içinde gerçekleştirilen istinat duvarları yapımı ve dere içi temizliği tamamlanarak, olası bir sel tehlikesi ortadan kaldırıldı. Salıpazarı nın batı yakasındaki ilçeye giriş caddesi ve meydan ve Saat Kulesi, doğal taş elemanları ile yeniden düzenlendi. Meydanın eski görüntüsünden eser kalmazken, yeni hali herkesi memnun ediyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilçe merkezinde köprü de inşa ederek halkın kullanımına sunmuştu.Büyükşehir Belediyesinden 15 Temmuz Konferansı

12.10.2016 05:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gazeteci/Yazar Süleyman Özışık ın anlatımlarıyla Yeniden Diriliş -15 Temmuz konulu bir konferans düzenliyor.

Büyükşehir Belediyesinden  15 Temmuz Konferansı

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Eski Büyük Otel yerleşkesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı, Şehit Ömer Halis Demir salonundaki Yeniden Diriliş-15 Temmuz konulu konferans 13 Ekim Perşembe günü saat 19:00 de gerçekleştirilecek.Başkan YILMAZ: Verdiğimiz Sözleri Bir Bir Tutuyoruz

11.10.2016 05:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz gün itibariyle faaliyete geçen Gar – Tekkeköy Raylı Sistem hattını inceledi.

Başkan YILMAZ:  Verdiğimiz Sözleri Bir Bir Tutuyoruz 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Gar -Tekkeköy arasında yapımı tamamlanan raylı sistem güzergahında gerçekleştirilen test sürüşüne katılarak, Verdiğimiz sözü tuttuk. Bugün 10.10.2016 ve tramvayımız Tekkeköy e kadar gidiyor. Bu projenin hayata geçmesinde gece gündüz demeden, sosyal hayatlarından fedakarlık yaparak çalışmalarını sürdüren tüm personelimize teşekkürü bir borç biliyorum. dedi.

Vatandaşların tek araç kullanarak üniversiteden Tekkeköy e kadar ulaşmasını sağlayacak olan Gar-Tekkeköy Raylı Sistem Projesi hayata geçti. Gar durağından Tekkeköy e kadar giderek güzergahı inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tüm duraklarımızda alt yapı çalışmalarımızın tamamını bitirdik. Duraklarımız aktif hale getirildi. Test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından 1 hafta içinde yolcu taşımaya başlayacağız. Test sürüşlerindeki tek amacımız tramvay kullanan vatandaşlarımızın daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlamasıdır. Bugün verdiğimiz bir sözü daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Samsun için, sizin için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Samsun da raylı sistem ağını her geçen yıl arttırmayı hedefliyoruz. Ulaşım adına kentimiz için büyük bir adım attık. Bu adımları koşar adımlara çevirerek hizmete devam edeceğiz dedi.