Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Tarih ve Turizm Alanı Olacak

16.11.2017 14:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Saathane Meydanı Projesi kapsamında bulunan Osmanlı mimarisinin ender örneklerinden tarihi taşhan, orijinal görünümüne kavuşturuluyor. Arkeolojik kazılarda temelleri bulunan eserin kesilen dilimi tekrar örülüyor.

Yakın bir tarihe kadar varlığı pek bilinmeyen Canikli Ali Paşa sülalesinden Hazinedârzâde Süleyman Paşa nın yaptırdığı nadide eser taşhan, çevresine yapışmış işyerlerinin yıkılmasıyla özgürlüğüne kavuşturulmuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kültür projeleri ile yeniden gün yüzüne çıkarılan tarihi taşhanın biçimsiz geometrisinden yola çıkaran Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, çevresinde kazı çalışması yaptırmıştı. Gerçekleştirilen küçük çaplı kazıda eserin kesilen dilimi bulunmuştu. Yol yapılmak için kesildiği anlaşılan hanın kesilen dilimi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa ediyor. Restorasyonu gelecek yıl tamamlanacak tarihi taşhanın, temeli ise 4 metre çapında güçlendirildi.Osmanlı zamanında Samsun'un en eski ve önemli ticaret ve yaşam merkezlerinden biri olup, şehrin ilk hatıralarının yaşandığı Saathane Meydanı tüm ihtişamı ile yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Köklü bir geçmişe sahip kentin tarihine ışık tutan eski yapılardan Ahi Ali Paşa Vakfı na ait taşhan, saat kulesi, cami, medrese ve hamam kent tarihine ışık tutacak.

Restorasyon ve rekreasyon çalışmasının ardından eski orijinal görünümü ve ihtişamına yeniden kavuşacak tarihi han, kentin tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Samsun un saklı tarihi ve geçmişine ilişkin hatıraları, meydan projesinin tamamlanmasıyla halkla buluşturulacak. Taşhan ile medrese, farklı kültür ve turistik konsepti ile topluma hizmet verecek.

TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK

Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Saathane Meydanı, önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Samsun un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple büyük önem veriyoruz. Burayı kentimize yakışan, şehrimizi temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Tarihi dokuyu, kamu yararı da göz önünde bulundurarak Samsun'a kazandırıyoruz. Burası herkesin gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Bizler Gelip Gidiciyiz, Hizmetler Baki Kalacak

13.11.2017 07:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşım hizmetlerinde kullanılacak yeni otobüslerin hizmete alınması töreninde konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Bizler gelip gidiciyiz. Ama yaptığımız hizmetler baki kalacaktır. Dedi.

Tekkeköy’deki otobüs toplanma alanında gerçekleştirilen törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  idareciler olarak Samsun halkının hizmetkârı olduklarını ifade ederek; Bu araçlarımızı halkın hizmetine sunuyoruz. Biz halkımız için çalışıyoruz. Bu yeni araçlar babamızın malı değil, benim malım değil. Bu otobüsler Tekkeköy de oturan yaşlı teyzemin, gariban köylümüzün hizmetinde. Bizler gelip gidiciyiz. Ama yaptığımız hizmetler baki kalacaktır. Diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. tarafından yeni ring ve Expres hatlarda kullanılmak üzere satın alınan 70 adet yeni otobüs düzenlenen törenle teslim alındı.

ŞÖFÖRLERE UYARI

Araçları kullanacak olan sürücülere de seslenen Başkan Yılmaz; Vatandaşımızın hizmetinde olduğunuzu asla unutmayın. Sakın ola vatandaşımızı üzmeyin. Görevinizi layığıyla yerine getirin. Ben belediyenin şoförüyüm demeyeceksin. Asarcık ya yaşayan teyzenin şoförüyüm düşüncesiyle bakacaksın. Ben asla ve asla Samsun halkına ben şuyum ben buyum diye tavır sergilememişimdir. Sizde sakın ola yapmayın. Siz sadece işinizi layıkıyla yapın, akşam olunca eve huzurlu bir şekilde gidin. Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tedarikçi firma tarafından Başkan Yılmaz a sembolik otobüs anahtarı verildi. Başkan Yılmaz daha sonra yeni otobüslerden birisinin direksiyonuna geçerek bir süre kullandı.

Yapılan törene Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, şirket müdürleri, daire başkanları tedarikçi firmanın yetkilileri ve çalışanlar katıldılar.

YENİ SEFERLER 13 KASIM’DA BAŞLIYOR

Bu arada SAMULAŞ A.Ş. tarafından 13 Kasım tarihi itibariyle başlatılacak olan 4 yeni Expres ve ring seferlerinin güzergâhları ise şöyle;

1)  R28 - Gar Tramvay İstasyonu - Hastaneler - Duruşehir Ring Hattı

2)  R22 - 19 Mayıs Tramvay İstasyonu - Organize Sanayi Bölgesi Ring Hattı

3) E4 Ekspres Büyük Cami - Cumhuriyet Meydanı - Kılıçdede - Duruşehir - Araştırma Hastanesi Hattı

4) E5 Ekspres OMÜ - Cumhuriyet Meydanı - Araştırma Hastanesi -Otogar Hattı
Samsun Golf Kulübü Hayran Bırakıyor

13.11.2017 07:11

Karadeniz in ilk ve tek sahası olma özelliğine sahip olan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi nin çalışmaları sonucu hayata geçirilen Samsun Golf Kulübü ziyaretçilerini hayran bırakmaya devam ediyor.
SAMSUN SPORDA GELİŞMİŞ BİR ŞEHİR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, birkaç gündür çeşitli programlara katılmak üzere Samsun’da bulunan Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Samsun Golf Kulübü nde bir araya geldi.

Samsun da istediği bir sporu yapmak isteyenin mutlaka yapacağı spor ile ilgili bir tesis bulabileceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Samsun umuzda golf sahası dahil olmak üzere 100 ün üzerinde spor tesisi var. Gençlik ve Spor Bakanlığı mızın yatırımları, belediyemizin çalışmaları ile Samsun a böyle nadide tesisleri kazandırmış olmak bizleri mutlu ediyor. Düşünebiliyor musunuz? Samsun umuzun Bafra ilçesinde Türkiye standartlarının üstünde bir Atış Poligonumuz var. Türkiye de sayılı tesislerden olan bu tesisimiz ciddi bir altyapıya sahip. Yüzme, atletizm, futbol, bowling, okçuluk, atıcılık, güreş ve bunun gibi onlarca spor dalını Samsun’da yapmak mümkün  diyerek Samsun’un sporda gelişmişliğini büyükelçiye anlattı.

Golf Sahasına hayran kaldığını belirten Ukrayna nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ise Başkan Yılmaz a ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederek Samsun a her fırsatta gelmeye çalışacağını ifade etti.Yeni Ekspres ve Ring Hatları Hizmete Giriyor

13.11.2017 07:08

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. tarafından işletilecek yeni ekspres ve ring hatları 13 Kasım 2017 Pazartesi günü itibariyle hizmete başlıyor.

GÜVENLİ VE KONFORLU ULAŞIM HİZMETİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına ulaşım hizmetlerini yürüten Samulaş A.Ş. bünyesinde hizmet verecek olan R28 Ring Hattı, R22 Ring Hattı, E4 Ekspres Hattı ve E5 Ekspres hatları Samsun’da toplu taşım hizmeti vermeye başlayacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş. Operasyon Müdür Vekili Ziya Kalafat, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsun da halkımıza hizmet için toplu taşıma kazandırılan tamamı yüzde 100 alçak tabanlı ve engelli erişimine uygun otobüslerle hizmet vermeye başlıyoruz. 13 Kasım da devreye alınacak 4 adet hat ile vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli toplu ulaşım hizmeti almasını sağlayacak dedi.

R22 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE RİNG HATTI

Hatlarla ilgili detaylı bilgi veren Kalafat, Samulaş tarafından işletilen raylı sistem hattına dikey besleme hizmeti verecek olan R22 Organize Sanayi Ring Hattı, 19 Mayıs Sanayi Tramvay İstasyonundan hareket edecek. Organize Sanayi Bölgesi içerisinde hizmet verecek olan ring hattı organize sanayi bölgesini raylı sisteme bağlayacak. Ayrıca, Gar Tramvay İstasyonundan hareket edecek olan, R28 Ring hattı, Doğumevi - Duruşehir - Gazi Devlet Hastanesi güzergahında yoğun saatlerde 15 dakika aralıklarla hizmet verecek diye konuştu.

BÜYÜK CAMİ VE ARAŞTIRMA HASTANESİNE EKSPRES HATTI

Kalafat şu bilgileri verdi: 13 Kasım 2017 Pazartesi günü hizmete başlayacak olan bir diğer ekspres hattı ise Büyük Cami -Cumhuriyet Meydanı - Kılıçdede - Duruşehir - Araştırma Hastanesi güzergahında hizmet verecek. 13 Kasım 2017 Pazartesi günü hizmete başlayacak olan E5 Ekspres Hattı 19 Mayıs Üniversitesi - Atatürk Bulvarı - Cumhuriyet Meydanı - Barış Bulvarı - Araştırma Hastanesi- Otogar güzergâhında hizmet verecek.Gürcü Bakan Yardımcısı Lojistik Köyde

13.11.2017 07:07

Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Maliye Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelişhvili, Acara TSO Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberindeki heyet inşaat çalışmalarında son aşamaya gelen Lojistik Köy’ü gezerek yetkililerden bilgi aldılar.
Projenin hayata geçmesi ile sadece Samsun değil bölge ve çevre ülkeler için de ekonomik bir sinerji yaratması hedeflenen proje ile yakından ilgilenen ve ayrıntıları ile ilgili bilgi alan Bakan Yardımcısı Megrelişhvili, projenin komşu olarak Gürcistan ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğine de katkı vereceğine inandığını dile getirdi.Bir dizi programlar için Samsun a gelen Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Maliye Ekonomi Bakan Yardımcısı Konstantine Megrelişhvili, Acara TSO Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberindeki heyet Samsun Büyükşehir Belediyesi nin büyük ortağı olduğu ve bittiğinde şehir ekonomisine ve istihdamına önemli katkı vermesi beklenen Lojistik Köy ü gezerek yetkililerden bilgi aldılar.