Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Foto Safari Ödülleri Sahiplerini Buldu

26.10.2017 05:20

UNESCO Dünya Mirasları Listesi geçici aday listesinde bulunan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin tanıtımına yönelik Fotoğraf Avcılarına Rastgele sloganıyla düzenlenen Foto Safari Yarışması nın sonuçları açıklandı.
15 farklı ilden toplam 118 fotoğrafçının katıldığı foto safari yarışmasının sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yarışma için katılım sağlayan 118 fotoğrafçıdan 78 fotoğrafçının 300 fotoğraf göndererek yarışmaya iştirak ettiği bilgisini verdi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği ile Başkent Ankara Meclisi nin destekleriyle düzenlediği Kızılırmak Deltası Foto Safari yarışması sonuçlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında jüri üyeleriyle düzenlenen değerlendirme toplantısında yarışmada derece elde eden fotoğraflar özenle belirlendi.

Fotoğrafları titizlikle ve özenle incelediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti ndeki yaban hayatı, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek, doğal, estetik ve biyo çeşitlilik değerlerinin farklı bakış açısı ile ortaya konması, habitatların ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerinin fotoğrafçı bakış açısıyla tespit edilerek tanıtımının yapılması amacıyla düzenlediğimiz Foto Safari Yarışması na Giresun, Sinop, Ankara, Trabzon, Çorum, Kastamonu, İstanbul, Ordu, Sivas, Nevşehir, Antakya, İzmir, Konya ve Hakkâri illerinden katılım sağlayan yarışmacılarıma özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. 78 fotoğrafçının gönderdiği 300 fotoğrafı seçici kurul üyelerimiz Adnan Ataç, Ata Yakup Kaptan, Kamil Öge, Özden Sağlam, Sanem Arıkan, Şenol Kocatepe, Tansu Gürpınar, Vedat Soğukpınar ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilcisi Abdullah Sezgin katılımıyla özenle değerlendirdik. Yarışma sonuçlarının hayırlı olmasını ve bundan sonra Kızılırmak Deltası için yapılacak sanatsal ve kültürel faaliyetler için özendirici olmasını diliyorum. İfadelerini kullandı.

Derece, Mansiyon ve Sergileme ödülü alan fotoğraflar, 2 Şubat 2018 tarihinde  Dünya Sulak Alanlar Günü nde Atakum Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde sergilenecek.

Seçici Kurul Üyelerinin değerlendirmeleri sonucu 3 kategorideki sonuçlar ise şöyle ;

ÖDÜLLER

ÖDÜL ADI SOYADI ŞEHİR

Birinci     Alihan AKTÜRK                         Samsun

İkinci   Ufuk SEFEROĞLU                          Samsun

Üçüncü  Alihan AKTÜRK                             Samsun

Mansiyon   Nejdet SUNGUR                               Samsun

Mansiyon  Derviş Önder KAHRAMAN                   Ankara

Mansiyon   Mustafa AKÇA                            Samsun

Mansiyon  Ramazan YILDIRIM                  Samsun

Mansiyon  Alihan AKTÜRK                        Samsun

SERGİLEMELER

Sıra No Adı SOYADI Şehir

1  Emrah KAYHAN                            Hakkari

2  Emrah KAYHAN                             Hakkari

3  Ali KAHVECİ                                Trabzon

4  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

5  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

6  Uğur Oğuz ALTUN                        Ankara

7  Ogün AYDIN                               Ankara

8  Ogün AYDIN                              Ankara

9  Nejdet SUNGUR                        Samsun

10  Serkan ÖZAYDIN                      İstanbul

11  Selami ORAL                            Ankara

12  Selami ORAL                            Ankara

13  Selami ORAL                            Ankara

14  Derviş Önder KAHRAMAN         Ankara

15  Derviş Önder KAHRAMAN        Ankara

16  Ufuk SEFEROĞLU                  Samsun

17  Ufuk SEFEROĞLU                  Samsun

18  Mustafa AKÇA                       Samsun

19  Gazanfer DEMİRER    Samsun

20  Gazanfer DEMİRER    Samsun

21  Yunus YILDIZ    Samsun

22  Yunus YILDIZ    Samsun

23  Yunus YILDIZ                               Samsun

24  Serdar KÜÇÜK                               Samsun

25  Yavuz KABAOĞLU                         Samsun

26  Yavuz KABAOĞLU                         Samsun

27  Özlem ÖZYÜN                              Samsun

28  Musa ÖZTÜRK                            Giresun

29  Musa ÖZTÜRK                           Giresun

30  Musa ÖZTÜRK                          Giresun

31  Faruk GAMLIOĞLU                 Giresun

32  Faruk GAMLIOĞLU                 Giresun

33  Elif YAVUZ    Sivas

34  Ufuk İŞLER     Samsun

35  Ufuk İŞLER    Samsun

36  Mehmet YORULMAZ  Konya

37  Mustafa GÜRAL   Samsun

38  İrfan ÇİMEN    Giresun

39  İrfan ÇİMEN    Giresun

40  İrfan ÇİMEN    Giresun

41  Erdal BAYKARA   Çorum

42  Türkan KARABOĞA  SamsunEurodesk ten Doğa Kampı Öğrencilerine Brifing

26.10.2017 05:15

Eğitim ve gençlik alanlarında gençlerin Avrupa fırsatları ve faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan bilgi ağı Eurodesk, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde doğa kampı yapan öğrencilerle buluştu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Samsun da İklim Değişikliğine Uyum Süreci Kapsamında Kızılırmak Delta Projesinin Su Yönetimi Modellemesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen Doğa Kampı na katılan Eurodesk uzmanları, 30 Ağustos İmam Hatif Orta Okulu öğrencileriyle bir araya geldi.33 Avrupa ülkesinde faaliyette bulunan Eurodesk Bilgi Ağı, ülkemizde de Türk Ulusal Ajansı bünyesinde 2008 yılından bu yana faaliyet sürdürüyor. Samsun irtibat noktaları Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve İğne Deliği Gençlik Merkezi olan Eurodesk, çalışmalarına devam ediyor.

Doğa kampı etkinliğine katılan bilgi ağı uzmanları, Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezi nde kamp yapan öğrencilere, Eurodesk Nedir?, AB Projeleri, AGH gibi konular hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Deltada yaşayan kuş türleri hakkında ayrıntılı bilgiler de verildi. Bilgilendirme broşürleri dağıtılırken, İğne Deliği Gençlik Merkezi ndeki gönüllü gençlere, doğa ile ilgili etkinlikler yaptırılarak öğrencilerin eğlenceli ve öğretici vakit geçirmelerini sağlandı.Başkan YILMAZ: Yol ve Su Hikâyeleri Konuşulmayacak

26.10.2017 05:09

Samsun un Kavak ilçesi belediye meclis üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

SİNEKTEN YAĞ ÇIKARARAK İŞ YAPIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu ile AK Parti ve MHP belediye meclis üyeleri katıldı. Ziyarette 2014 mahalli idareler seçiminden sonra Kavak’a büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Kavak a çok para harcadık. 10 yılda özel idarenin harcadığı para ile bizim harcadığımız parayı mukayese edin. Benim işimde bu. Son 25 sendedir bu şehirde yaşıyorum. Nereye ne çivi çakıldı hepsini biliyorum. Allah a şükür bütün imkânlarımızı seferber ettik. Talepler çok biliyoruz ama hepsine yetişmeye çalışıyoruz. diye konuştu.

İlçelerde yol ve su alt yapı problemlerini çözüme kavuşturmak için 3 yıldır büyük bir yatırım seferberliği içine girdiklerinin altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yol hikâyelerini ve su işini konuşulur olmaktan çıkarmak istediğini kaydetti. Tüm ilçelerde alt yapı sorunlarını büyük oranda çözdüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, 2019 a kadar yolu, kanalizasyonu ve içme suyu olmayan mahalle kalmayacak. Bu süreçte adeta sinekten yağ çıkararak iş yapıyoruz. 2019 önemli bir süreç. Şehrimizi de bu sürece en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. ifadelerini kullandı.Foto Safari de Kazananlar Belli Oluyor

23.10.2017 11:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ) tarafından düzenlenen Kızılırmak Deltası Foto Safarinin ardından değerlendirme toplantısı yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katıldı. Toplantıyla ilgili bir konuşma yapan Başkan Yılmaz, Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti ndeki yaban hayatı, doğal varlıkları ve peyzaj güzelliklerini fotoğraflar ile ölümsüzleştirmek, doğal, estetik ve biyo çeşitlilik değerlerinin farklı bakış açısı ile ortaya konması, habitatların ve biyolojik çeşitliliklerin birbirleriyle ilişkilerinin fotoğrafçı bakış açısıyla tespit edilerek tanıtımının yapılması amacıyla SAMKUŞ la birlikte Samsun Kızılırmak Deltası nda 14-15 Ekim 2017 tarihlerinde Kızılırmak Deltası Foto Safari yarışması düzenledik. Yarışmamıza 15 farklı ilden toplam 118 fotoğrafçı katıldı. İlimiz dışında yarışmaya; Giresun, Sinop, Ankara, Trabzon, Çorum, Kastamonu, İstanbul, Ordu, Sivas, Nevşehir, Antakya, İzmir, Konya ve Hakkâri illerinden katılım oldu. 78 katılımcı yaklaşık 320 fotoğrafını değerlendirmek için göndermiştir. Değerlendirme kurulumuzu tarafından fotoğrafların değerlendirilmesi neticesinde; birinciye 4 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL ve 5 kişiye 500 TL mansiyon ödülü verilecek. 42 fotoğraf da sergileme için seçilecektir. Ödül töreni ve fotoğrafların sergilenmesi 2 Şubat 2018 de olacaktır. Dünya sulak alanları gününde ödül töreni ve ülkemizin muhtelif şehirlerinde sergiler açılacaktır dedi.Samsun Kızılırmak Deltası’nda 14-15 Ekim 2017 tarihlerinde 118 kişinin katıldığı Kızılırmak Deltası Foto Safari de 78 kişinin çektiği 320 fotoğraf toplantıda değerlendirilecek. Fotoğraflar; Adnan Ataç, Ata Yakup Kaptan, Kamil Öge, Özden Sağlam, Sanem Arıkan, Şenol Kocatepe, Tansu Gürpınar, Vedat Soğukpınar, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilcisi Abdullah Sezgin'in katılımıyla değerlendirecek. Değerlendirme neticesinde; birinciye 4 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL ve 5 kişiye 500 TL mansiyon ödülü verilecek. 42 fotoğraf da sergileme için seçilecek. Ödül töreni ve fotoğrafların sergilenmesi 2 Şubat 2018 de gerçekleştirilecek. Fotoğraf yarışmasında dereceye girenler yarın internet ortamından açıklanacak.Doğa ile İç İçe Eğitim

23.10.2017 11:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kuş popülasyonu ve türleri açısından Dünya nın en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti nde ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik doğa kampları uygulaması başlattı.

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi ni hayata geçirdi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği nin (SAMKUŞ) iştirak ettiği  projeyle iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik yerel düzeyde çalışmaların yürütülmesi, düzenlenecek olan eğitim, toplantı, etkinlikler sayesinde yerelde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması amaçlanıyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından startı verilen iki günlük kampın ilk misafirleri ise 30 Ağustos İmam Hatip Orta Okulu ndan 20 öğrenci oldu.

Farkındalık aktiviteleri çerçevesinde öğrencilerin kuş cennetinde doğayı yaşayarak öğrenmeleri amacıyla Büyükşehir Belediyesi, doğa kampları uygulaması başlattı. Proje kapsamında ortaokul öğrencilerinden oluşan 20 kişilik gruplar, Kızılırmak Deltası nda 2 günlük kamp yapacak. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle doğa kamplarına Lâdik ve merkez ilçelerden 4 okul katılacak.

Doğa kampına katılan ilk okul 30 Ağustos İmam Hatip Orta Okulu oldu. 7. Sınıf öğrencisi 20 kişilik grubun kampı, Yörükler Kıl Çadırı nda kahvaltıyla başladı. İğne Deliği Toplum Gönülleri Vakfı gönüllüsü eğitmenler eşliğinde öğrenciler, doğal yaşam, ekoloji, çevre, sürdürülebilirlik ve doğadaki etkileşim alanlarında açık hava aktiviteleri yaptı. Kuş Halkalama Merkezi ve Yaban Hayvanları Tedavi Merkezi nde veteriner hekimler tarafından bilgilendirilip tedavisi süren hayvanları ziyaret eden grup, kuş türleri, yılkı atları ve mandalar başta olmak üzere delta sakinlerini yakından görerek gözlemlerde bulundu. Doğa sevgisinin pekiştirildiği kampta öğrencilere şapka, tişört, deltayla ilgili bilgilendirme broşürü, bez çanta, kalem, defter, haritadan oluşan eğitim seti de dağıtıldı. Kamp süresince de yemek de ikram edildi.

Kampın ikinci gününde de Doğa ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Uzmanı Özden Sağlam rehberliğinde Subasar Ormanı nı gezen öğrenciler, sulak alanlarda incelemelerde bulundu.  İklim değişikliğinin önlenmesi konusunda bireysel atölye çalışmalarına katılıp, enerji kullanımı, tüketim alışkanlıkları, temizlik malzeme kullanımı gibi pek çok konu, oyun teması içerisinde öğretildi. Eğlenceli anlar yaşayan öğrenciler, edindikleri bilgileri arkadaşlarıyla da paylaşacak.

Mayıs ayı başında sona erecek doğa kampına Fahrettin Ulusoy Ortaokulu, Canik İnönü Ortaokulu ve Ladik İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri de katılacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğundaki 220 bin Avroluk projenin yüzde 90 ı  Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor.