Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Samsun un Akciğeri Olacak

27.11.2017 07:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 25 yıllığına tahsis aldıkları 30 dönümlük Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini yeşil alan olarak düzenleyeceklerini, tarihi binayı da Sağlık Müzesi yapacaklarını söyledi.

30 DÖNÜMLÜK ALAN YEŞİL ALAN, TARİHİ BİNA DA SAĞLIK MÜZESİ OLACAK

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Vali Osman Kaymak ve şehrin ileri gelen yöneticileri ile su arıtma tesisindeki açılışta bir araya geldi. Burada yapacağı projeler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, tarihi değere sahip olan bina ile Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu 30 dönümlük alanın tahsisini Sağlık Bakanlığından aldıklarını ifade ederek, yapmayı düşündükleri projeler hakkında bilgiler verdi.

Yapılması planlanan proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Geçen hafta il başkanları toplantısı dolayısıyla Ankara ya gitmiştik. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ile zaman geçirme fırsatı da bulduk. Orada kendisiyle Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi hakkında konuştuk. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu alan, 3 hektarlık yani 30 dönümlük bir alan. Orada eskiden Millet Hastanesi olarak kullanılan tarihi bir bina var. O binanın yanında da çeşitli zamanlarda yapılan bir sürü metruk binalar var. Bu metruk binalar kaldırıldığında bu 30 dönümlük alan şehrin yeşile hasret kalmış Hastanebaşı, Unkapanı, Anadolu, Zeytinlik Mahallelerinin içerisinde adeta açan bir çiçek gibi olur düşüncesini bakanımıza ilettik. Orayı bize verin. Metruk binaları yıkalım. Hastane de taşındıktan sonra tarihi binayı da restore edelim. Tarihi binayı da kültür veya sağlık hizmetinde kullanıma açalım. Ya da Sağlık Müzesi ne döndürelim. Biz, oraya yükleyeceğimiz fonksiyondan ziyade duvarlarını filan kaldırarak 30 dönümlük alanı, yeşil alan olarak kullanalım söylemlerimde bulundum. Bakanımız ise, Bundan daha güzel bir şey ne olabilir? diyerek, tahsis işlemlerinin talimatını verdi. Dün protokol geldi. Valimiz Osman Kaymak ile birlikte protokolü imzaladık. O alanı, 25 yıllığına Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tahsis aldık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde boş binaları kaldırarak işe başlayacağız. Meclis, encümen kararlarının ardından takip eden protokoller ile Koruma Kurulu görüşmelerini arkadaşlarımız yürütecek. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde şehrin kuzeyinde olduğu gibi yeşil ve güzel yaşam alanlarından bir tanesini bu bölgede üretmiş olacağız dedi.

Başkan Yılmaz, alanın kendilerine tahsis edilmesinde büyük emeği geçen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan a şükranlarını ilettiğini belirterek sözlerini tamamladı.Başkan YILMAZ: Samsun u Zengin Bir Şehir Yapmamız Lazım

27.11.2017 06:59

2. Samsun Gıda, İçecek Ürünleri Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistik Fuarı, düzenlenen törenle 2. kez kapılarını açtı.

GIDA OLMAZSA OLMAZIMIZ TÜYAP 

Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen Samsun Gıda 2017 Fuarı’nın açılışına binlerce Samsunlu akın etti. Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Bu sene 5 farklı ülkeden 159 iş adamını fuarımızda ağırlıyoruz. Yani yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 38 oranında arttırdık. Geçen sene 72 firmamız fuarımıza katılım sağlamıştı. Bu sene ise 80 firmaya çıktı. Fuarımız yüzde 11 oranında da katılımcı alanında büyüme gösterdi. Fuarımızın kapladığı alan ise yüzde 32 alanında büyüdü. Ne mutlu bize ki Samsun u bir fuar şehri yapma konusunda da adım adım ilerliyoruz dedi.

Daha sonra konuşan Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş, Gıda olmazsa olmazımızdır. Beslenme ihtiyacımızı karşıladığı için gıda sektörü stratejik bir sektördür. Ülkemizde 3 bin satış yeri 244 bin tüketim noktası ve 83 bin üretim yeri bulunmaktadır. Sektörün büyüklüğü ise 150 milyar dolar civarındadır diye konuştu.

Fuarın hayırlı olması temennisinde bulunan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunumuz ilk organizasyondan bu yana 16. fuara ev sahipliği yapmaktadır. Samsun Türkiye nin ilk milli fuarına sahip bir şehirdir. Bizim ilimizde çok önemli bir fuar geleneği ve kültürü var. Biz bu geleneği artık bu çatı altında devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile ekonomimize katkı sağlayan bu yapıyı kazandırma noktasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarım şeklinde konuştu.

SAMSUN U DAHA ZENGİN BİR ŞEHİR YAPMANIN YOLLARINI BULMAMIZ LAZIM

Her zaman büyümek ve zengin bir ülke olmak arzusunda olduklarını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Allah bize bu istediğimizi verdi. Ülke itibariyle büyüyüp zengin olma şansını yakaladık. Yani bizim unumuz, şekerimiz var. Biz aslında çalışmadan yorulmadan keyif içerisinde bir gelişmenin beklentisi içerisinde olsak başaramayız. Tam tersine özgürlüğümüzü bile kaybederiz. Aslında biz bu Fuar ve Kongre Merkezimizi zor şartlar altına yaptık. Bu tesis yapılmadan önce Doğupark ve Batıpark ta kurduğumuz çadırlarda fuar yapıyorduk. Ter ve rutubet içerisinde fuar yapıyorduk. Bugün modern bir ortamda fuarımızı organize ediyoruz. Bugün fuara gelmemiş olan firma yetkililerine seslenmek istiyorum. Ne olur bir daha bunu yapmasınlar. Bunların hepsinin şu anda bu salonda olması lazımdı. Bugün burada bir gıda fuarı organize edilmişse bunun başarısını sağlamak hepimizin görevidir. Samsun 10 bin kilometrekare yani 1 milyon hektarlık bir coğrafya. Bunun 400 bin hektarı taşı diksen büyür dedikleri bir toprağa sahip. Taşı bırak ne dikersen dik büyüyebilecek ölçekte verimli topraklarda yaşıyoruz. Son yıllarda fındık sayesinde bazı ilçelerimiz zengin ilçe seviyesine girdi. Şimdi biraz gayet edersek bana göre daha güzel işler yaparız. Samsun’u daha zengin bir şehir yapmanın yollarını bulmamız lazım. Biz belediye hizmetlerinde artık tıkanmaya başladık. İnsanlar bize müthiş hareketli bir şehriniz var diyor. Yerin altından tünel yapmamız dahi isteniyor. Bunu yapalım ama bunun da bir bedeli var. Parasını nasıl alacağız? Zengin ve kişi başına düşen geliri yüksek bir halktan alacağız. Biz Türkiye’nin birçok şehrinde olmayan Lojistik Köy yaptık. Buna da 50 milyon euro para harcadık ifadelerini kullandı.

SAMSUN HIZLA GELİŞİYOR

Son olarak konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Samsun her alanda büyüyor. Biz geldiğimizde olimpiyatlar vardı. Allah a şükür bunu da çok güzel bir şekilde başardık. Bu fuarlar sayesinde de ortaya koyduğumuz hedefler var. Bu hedeflere ulaşırken bu fuarlar bizlere ciddi derecede katkı sağlıyor. 4 aylık süre içerisinde gördüğüm kadarıyla Samsun hızla gelişiyor. Bafra ve Çarşamba Ovalarının bu bölgede bulunması ve bir sürü verimli potansiyellere rağmen bu şehrin göç vermemesi gerekir. Aksine göç almalıyız. Bu nedenle de çalışmak durumundayız şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleşen Samsun Gıda 2017 Fuarı, protokol üyeleri ve ziyaretçiler tarafından gezildi.

Programa ayrıca, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kurulu temsilcileri katıldı.Başkan YILMAZ: Güzel Bir Samsun İçin Çalışıyorum

21.11.2017 06:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba ilçesinde yapılan yatırımları yerinde inceleyerek Hürriyet ve Kumtepe mahalleleri arasında yapılan köprünün 10 Aralık ta hizmete açılacağını duyurdu.


Çarşamba da Hürriyet – Kumtepe mahalleleri arasında yapımı tamamlanmak üzere olan köprü inşaatını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Köprü çalışmalarına başlandığı günden itibaren düzenli olarak kontrole geliyorum. Yoğun bir çalışmanın ardından Allah izin verirse köprüyü 10 Aralık tan itibaren kullanıma açacağız. Yani 20 gün sonra. Bu köprü 310 metre uzunluğuyla Çarşamba daki en uzun köprü olacak. Şu anda Hürriyet mahallesinden Kumtepe mahallesine geçmek için 10 kilometre yol gitmek gerekiyor. İnşallah 10 Aralık tan itibaren bu mesafe 310 metreye düşecek. İki mahalle arasındaki ilişkiler de kuvvetlenecektir. 1 yıl önce planlamasına başladığımız köprünün bitmek üzere olması bizleri çok sevindiriyor. Gördüğümüz gibi bölge halkı bu duruma bizden de çok seviniyor. Bizim görevimiz tıpkı burada olduğu gibi çözüm üreterek vatandaşın yüzünü güldürmek. Bu uğurda çalışmaya duraklamaksızın devam edeceğiz açıklamalarında bulundu.

KÖPRÜ ÇALIŞMALARINA YAKIN TAKİP

GÜZEL BİR SAMSUN İÇİN ÇALIŞIYORUM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın köprü çalışmalarını inceleyeceğini duyan Kumtepe mahallesi sakinleri Başkan Yılmaz ın aracını durdurarak kendisine yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Mahalleliler, Artık Hürriyet mahallesine geçmek bizim için eziyet olmaktan çıkıyor. Allah sizden razı olsun dedi. Bunun üzerine Başkan Yılmaz ise, Bizler sizlere hizmet için bu makamlardayız. Makamlar gelip geçici. Yarın bir gün belediye başkanlığım sona erdiğinde içim rahat bir şekilde Güzel bir Samsun bırakmışım diyebilmek için çalışıyorum. Yapılan köprü iki mahallemizin vatandaşları için hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın diye konuştu.

BİZDE AYRIM YOK, EŞİT HİZMET VAR

Karamustafalı mahallesinde devam eden beton yol çalışmalarını inceledikten sonra Hürriyet mahallesinde tamamlanan beton yolu da inceleyen Başkan Yılmaz, ayrım yapmaksızın Samsun un her mahallesinde çalıştıklarını belirterek, Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzölçümü 10 bin metrekareyi bulan bir alana hizmet ediyor. Yani bu alandaki tüm mahallelerde sorumluluk sahibiyiz. Bu bilinçle hiçbir şekilde ayrım yapmaksızın, eşit yaklaşarak hizmet veriyoruz. Çarşamba da beton yol var ise, Vezirköprü de de vardır, Kavak’ta da vardır. Tüm ilçelerimizde yol çalışmalarının yarısını tamamlamış bulunmaktayız. Bu da ayrımcılık yapmadığımızın bir göstergesidir. Çarşamba nın sahil mahallelerine ulaşımı sağlayan yollarımızı yeniden ele aldık. Hürriyet mahallesinde yol çalışmalarını tamamladık. Ekiplerimiz şu günlerde Karamustafalı mahallesinde canla başla çalışıyor. İnşallah orası da kısa bir süre içinde bitecek dedi.Küresel Sorunlara Çözüm Üretip, Türkiye İkincisi Oldular

21.11.2017 06:50

TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği kapsamında yapılan Türkiye nin en büyük STEM proje yarışmasına katılan Samsun Çınarlık Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi Arda Keleş ve arkadaşları, küresel sorunlara çözüm alanında Türkiye ikincisi oldu. Projesinde doğal atık mısır koçanlarını bina yalıtım malzemesine dönüştüren Keleş, ısı kaybının yüzde 40 oranında önlendiğini de bilimsel olarak kanıtladı.

BÜYÜKŞEHİR DEN DESTEK SÖZÜ

Okulun Fen Bilimleri Öğretmeni Ali Sarıbaş ile birlikte hazırladığı Mısırı Kuruttun Mu?  Evini Isıttın mı?'  projesiyle 5 bin proje arasında ilk 50 ye giren Arda Keleş, verdiği cevaplarla TÜBİTAK heyetini de kendisine hayran bıraktı. Samsun'u ve okulunu en iyi şekilde temsil eden öğrenci, kabul gören 600 proje içinde küresel sorunlara çözüm alanında Türkiye 2.liği elde etti.

Arda Keleş, arkadaşlarıyla birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk tarafında ağırlanan proje sahibi Arda Keleş, çalışması hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Çalışmayı titizlikle inceleyen Başkan Vekili Nihat Soğuk ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel,  projenin hayata geçirilebileceğini belirterek, destek verebileceklerini kaydetti.

POJEYİ GELİŞTİRECEĞİZ

Ziyarette projenin bilimsel değeri hakkında bilgi veren Çınarlık Ortaokul Müdürü Hakan Yılmaz, Isı yalıtımını doğal atık ürün olan mısır koçanından yapmayı denedik. Yaptığımız deneylerle olumlu sonuçlar aldığımızı gördük. Sınırlarını ve uygulanabilirliğini gözlemledikten sonra yarışmaya başvurduk. Tamamen öğretmenimiz ve öğrencimizin özverili çalışmalarının sonucu oldu. Günümüz Dünyası küresel ısınma sorununa çözüm üretmeyi hedefledik. Projemizin 2 incilik elde etmesinden dolayı proje ekibi ile gurur duyuyorum.  Projeyi geliştireceğiz. Çünkü yüzde 40 ısı tasarrufu sağlıyor. Sanayiye yönelik de çalışmamız var.dedi.

BİZLERİ DUYGULANDIRDINIZ

Öğrencilerin elde ettiği başarının kendisini duygulandırdığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, başarılı gençlerin kendilerini daha da geliştirmeleri için Tekkeköy e yapacakları Bilim ve Teknoloji Merkezi hakkında bilgi verdi. Öncel, Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK işbirliği ile Tekkeköy ilçemize çok güzel ve şık bir Bilim ve Teknoloji Merkezi yapacağız. İhalesi yapılmak üzere. Ardından inşaat çalışmaları başlayacak. 2019 yılında yapımı tamamlanacak. İçinde sizler için çok önemli bir çalışma alanı da olacak. Çocuklarımız istifade edecek, kendilerini geliştirecekler. Projelerini orada hazırlayacak, deneyler yapacaklar. Bu merkezimizi sizlere armağan edeceğiz. Bu başarınızdan dolayı da hepinizi tebrik ediyorum. Şehrimize çok anlamlı bir başarı kazandırdınız. Çocuklarımızı yetiştiren hocalarımızı da kutluyorum. Böyle bir başarıyla başladınız ki devamının da geleceğine inanıyorum. Sizlerin gözlerine bakınca gönül rahatlığıyla geleceği size emanet edeceğimizi görüyorum. şeklinde konuştu.

ÇINARLIK ADINA AYRICA MUTLU OLDUM

Çınarlık Orta Okulu nun başarısından büyük mutluluk duyduğunun altını çizen AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Mısır koçanını biz sobalarda yakıt türü olarak kullanıyorduk. Bu proje ile farklı bir alanda farklı bir amaçla imalat ürününe dönüştürülebilecek. Koçandan doğal ısı yalıtımı malzemesi yapılabileceğini düşünüp projelendirmişler. Çocuklarımız Türkiye 2. si olarak çok güzel ve anlamlı bir başarıya imza attı. Doğup büyüdüğüm beldem Çınarlık taki okulumuzun böyle bir başarı elde etmesi, beni ayrıca mutlu etti. Çınarlık, Samsun da reklamı yeterince yapılamamasına rağmen önemli başarıları olan bir beldemiz. Bu son başarı ile beldemiz daha çok tanıtılacak, sesiniz daha çok duyurulacaktır. Daha çok çalışıp daha güzel başarılar elde etmenizi bekliyoruz. Geri dönüşümle mısır koçanlarını doğal ısı yalıtım ürününe dönüştürüp değerlendirmiş oluyoruz.  Isı fabrikalarıyla görüşülüp koçanları alıp proje hayata geçirilebilir. İnşallah en kısa zamanda okulumuzu da ziyaret edeceğiz. Eksiğiniz varsa belediye olarak destek olacağız. ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ve Çarşamba Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir in de bulunduğu ziyarette 15 öğrenciye bisiklet hediye edilerek,  toplu fotoğraf çektirildi.
Şehir İlmek İlmek İşleniyor

21.11.2017 06:47

Samsun un çehresini değiştirme konusunda hız kesmeyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Bulvarı nı yaşam alanı haline getirecek peyzaj düzenlemelerine hafta sonu da devam ediyor.

BAŞKAN YILMAZ DAN TEBDİL-İ KIYAFET KONTROL

Gerçekleştirdiği alt ve üst yapı yatırımlarıyla Samsun'u geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde başlattığı mücadelede hız kesmiyor.

Bu kapsamda Atatürk Bulvarı Kılıçdede Mahallesi ve Liman Kavşağı arasında kalan güzergâhta başlatılan peyzaj çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaların bir an evvel bitirilmesi için pazar mesaisi yapan peyzaj işçilerinin çalışmalarını Tebdil-i kıyafet kontrol  eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, işçilerin o çalışmalarını sosyal medya hesabından paylaşarak Sabah ola, hayır ola. Tebessüm ile siftah ola. Samsun umuzun var olan güzelliğini gün yüzüne çıkarmaya çalışan Büyükşehir Belediyemizin peyzaj işçilerine de, ekmeği için pazar günü kepenk açan esnaf kardeşlerimize ve tüm hemşerilerimize de Hayırlı Pazarlar hayırlı kazançlar diliyorum mesajını paylaştı.

KALDIRIMLAR VATANDAŞLARIN OLACAK

Büyükşehir ekiplerinin çalışmaları öncesi dükkânların işgali altında olan kaldırımlar şimdi yapılan yürüme yolları, gölgelikler, oturma alanları ve dikilen ağaçlar ile tam bir yaşam alanı olacak.