Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Akıllı Aydınlatma

03.11.2017 11:51

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehir uygulamaları kapsamında yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Bozuk kentleşme, gürültü kirliliği, çevre kirliliği ve enerji kaybı konularında teknolojik ve çevre dostu akıllı şehir projeleri üreten Samsun Büyükşehir Belediyesi, sokak aydınlatmalarında maliyeti sıfıra indirecek bir yöntem geliştirdi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan yeni sistem, güneş enerjisi ile çalışıyor. Bunun yanında aydınlatma ünitesinin oturma grubunda dinlenen vatandaşlar, ihtiyaç duyduklarında cep telefonlarını da şarj edebiliyor.Sokak aydınlatma maliyetlerinin sıfıra indirilip halkın yaşam konforunu artırmaya yönelik deneme amaçlı kurulan güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ünitesi, aynı zamanda cep telefonu da şarj ediyor.

Tasarlanan sistemin denenmesi amacıyla akıllı sokak aydınlatma ünitesi, Çobanlı İskelesi meydanına yerleştirildi. Renkli ve papatyayı andıran tasarımıyla ünite, aynı anda 6 sı normal 6 sı ile hızlı olmak üzere 12 cep telefonunu şarj etme özelliğine sahip. Yeni model, estetik görünümüyle ilk günden vatandaşların ilgi odağı oldu. Dikkatleri üzerine çeken güneş enerjili akıllı sokak aydınlatma ünitesinin başarılı sonuç vermesi halinde halka açık tüm alanlara yerleştirilmesi hedefleniyor.Samsun da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

31.10.2017 07:12

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Samsun da düzenlenen törenlerle kutlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajının okunmasının ardından Vali Kaymak, cumhuriyetin ilanının 94'üncü yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içinde olduklarını söyledi. Bu büyük bayramın herkese kutlu olmasını dileyen Kaymak, 19 Mayıs 1919 da Atatürk ün Samsun a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 te de Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan irade cumhuriyet iradesidir diyerek ilan ettiği cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. dedi.Samsun Batıpark İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı nda düzenlenen törende Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, halkı selamladı.

Şiirlerin okunması ve konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, çeşitli gösteriler sundu.  Büyükşehir Belediyesi atlı binicilik sporcularının sunduğu gösterinin ardından Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bandosu mini bir konser verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, askeri ve mülki erkan ile vatandaşların katıldığı program, geçit töreniyle sona erdi.1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası

31.10.2017 07:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting Golf Turnuvası nda 90 sporcu başarılı olabilmek için mücadele etti.
Turnuva hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın, Turnuvanın adı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1. Chipping ve Patting turnuvası. 10 kategoride 90 sporcu mücadele etti. Hava şartları turnuvanın oynanmasına müsaade etti. Kulüp olarak ilk turnuvayı 23 Nisan da düzenlemiştik. 29 Ekim de ikincisini yaptık. Katılımcı sayısı olarak ilk turnuvanın 2 katına çıktık. Bu katılım bizi oldukça mutlu etti. Bu ayrıca Samsun da en çok katılımcının olduğu turnuva olarak da tarihe geçti dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Tesisi, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılında özel bir turnuvaya ev sahipliği yaptı. 10 kategoride 90 golfçünün yarıştığı turnuvada sporcular, birbirlerine üstünlük kurmak için saatlerce mücadele ettiler. Mücadelelerin sonunda her kategoride dereceye giren ilk 3 kişiye çeşitli hediyeler verildi.

Sporcular, ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekindiler.Üst Geçitler Göz Kamaştırıyor

31.10.2017 07:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin inşa ettiği üst geçitler göz kamaştırıyor. Modern kent kimliğini yansıtan unsurlardan üst geçitlerin yenilerini halkın hizmetine sunan Büyükşehir belediyesi, eski üst geçitleri ise boyayarak şehre renk katıyor.
Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul Kararları kapsamında estetiğe ilişkin yatırımlardan bir tanesi de yaya ulaşımına ilişkin üst geçitlerde yapılıyor. Samsun-Ordu karayolu üzerindeki Belediye Evleri, Doğupark, Mavi Işıklar fizik ve Rehabilitasyon Merkezi ve Lovelet AVM önü ile Atakum Olimpik Yüzme Havuzu mevkiine inşa edilen asansörlü 4 adet üst geçit için Büyükşehir Belediyesi, 6.5 milyon TL harcadı.Hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatıyla sürdürülen yatırımlar hızla devam ediyor. Son yıllarda önemli projeleri ve hizmetleri hayata geçirerek halkın ortak kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Samsun u panoramik kent haline getiriyor.

Yayaların can güvenliğini sağlamasının yanında hayatlarını kolaylaştıran asansörlü estetik üst geçitler, beyaz, renkli kuşaklı ve cam tüplü dizaynı ile şehre ayrı bir güzellik katarak, kentin göz alıcı objeleri oldu.

KÖPRÜLERDEN SONRA SIRA ÜST GEÇİTLERDE

Köprüleri rengârenk boyayarak farklı bir görünüme kavuşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, eski üst geçitleri ise farklı renklerde boyayarak yeni bir görsellik kazandırıyor. Atakum Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önündeki üst geçidin ayaklarını pastel renklere boyayan belediye, benzer çalışmayı diğerlerinde de de gerçekleştirecek.Afet Öncesi Hazırlık Eğitimi

26.10.2017 05:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi, afetlere karşı hazırlıklı ve bilinçli olunması amacıyla personele yönelik hizmet içi eğitim programı düzenledi. Eğitimde katılımcılara afet öncesi, anı ve sonrasında yapılması gereken işlemler konusunda önemli bilgiler verildi.
Program kapsamında katılımcılara ülkemizde sıklıkla karşılaşılan afetler, afetlerle mücadelede temel bilgi ve kavramlar, afet bilinci kültürü, hazırlıklarda toplumsal güç birliği, çevredeki riskler ve bunların azaltılması, zorunlu deprem sigortası, yapısal olmayan risklerin önlenmesi, ilk 72 saati için hazırlık, aile afet planı, afet sonrası travma ve psikolojik ilk yardım ve Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) konularında bilgilen verildi. Ayrıca afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranış biçimleri ile ilk ve acil yardım şekilleri öğretildi. Samsun’un deprem, sel, heyelan, yangın, göçük ve çığ gibi afetlerde önemli riskli bölgelerden biri olduğunun vurgulandığı eğitimde, afet riskinin büyük olması sebebiyle herkesin hazırlıklı olmasının önemi kaydedildi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılay ı ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliği ile düzenlenen afet eğitim programı, Büyükşehir Belediyesi hizmet binası meclis salonunda yapıldı. Eğitim programına tüm birimlerden müdürler ve personeller katıldı.

Ailelerin afete hazırlık kapsamında yeterli bilgiye sahip olmasının hayati önem arz ettiğini ifade eden AFAD Sosyal Çalışma Uzmanı Ahmet Turunç, Afetlerden zarar görmemek için bilinçli olup doğru müdahalelerde bulunmalıyız. Öncelikle oturduğumuz binaların taşıyıcı sistemlerinin ne kadar sağlam ve güvenlik tedbirlerinin olup olmadığını bilmememiz, yoksa önlem almamız gerekmektedir. Ev içi, ev dışı ve mahalle dışındaki açık bir alan, toplanma yeri olarak belirlenmelidir. Kan gruplarımızdan kullandığımız ilaçlara kadar önemli aile bilgi ve belgelerimiz bir flaş diskte saklamalıyız. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve varsa engelliler için hazırlıklı olmalıyız. Acil durum telefonlarını öğrenmeliyiz. Olası bir afette sığınıklarımızı hazır tutmalı, kurtarma ekipleri gelene kadar 1-2 gün neye ihtiyacımız olacak ise bunların bulundurulduğu afet ve acil durum çantamızı hazırlamalıyız. bilgisini verdi.

Afetlere karşı alınacak bireysel önlemlerin hayat kurtaracağının altını çizen uzman Ahmet Turunç, Deprem sırasında sağlam bir eşyanın altına girerek korunmalıyız. Ev içindeki eşyalardan kaynaklı ölümlerin oranı yüzde 3.tür. Böyle bir üzücü sonla karşılaşmamak için eşyalarımızı sabitlemeliyiz. Ailemizi afetten koruyacak bireysel planlar düşünüp, evimizdeki tehlikeleri bertaraf etmeliyiz. Afet sırasında panik, hata yapmamıza neden olacağı için mümkün olduğunca soğukkanlı davranmalıyız. Sel sırasında yüksek bir yere çıkmalı, araç içinde bulunmamalı ve bulanık suların içine girmemeliyiz. Heyelan sırasında binadan dışarı çıkmamalıyız. Çığ anında yan tarafa doğru kaçmalı, araç içindeysek dışarı çıkmamalı ve kontak kapatmalıyız. Yangın anında vana ve şebekeleri kapatmalıyız. Yangın tüpü kullanmayı mutlaka öğrenmeliyiz. açıklamasında bulundu.

Türk Kızılay Samsun Şube Müdürü Reha Oğuz Ertuğrul, afetlerde Kızılay’ın hizmetleri ve teşkilat yapısı, İlk Yardım Merkezi Mesul Müdürü Goncagül Kılıç ile ilk ve acil yardım konusunda bilgilerini paylaştı. Türk Kızılay’ı Samsun Şube Başkanı ve Ruh Sağlığı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Habip Demirel ise kişilik analizleriyle ilgili çarpıcı bilgiler verdi.