Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kitapseverlere Yol Üstü Kütüphane

13.11.2017 06:54

Toplumda kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında örnek bir çalışmayı hayata geçirdi. Üst geçitlerden birinin altındaki boşluk alanı yol üstü kütüphanesine dönüştüren Büyükşehir Belediyesi, projeye vatandaşlardan ilgi bekliyor.
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara evlerinde okuyup bitirdikleri kitapları buraya bırakarak  herkesin faydalanmasını sağlamaları çağrısında da bulundu. Toplu taşıma aracı bekleyen vatandaşlar, kitapları alıp okuyacak tekrar yerine koyacak. Böylelikle hem kitap okuma alışkanlığının artırılması hem de kültürel birikimin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Projenin başarılı olması halinde yol üstü kütüphanesinin, şehrin farklı yerlerinde bulunan üst geçitlerde de hayata geçirilmesi düşünülüyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul kararları çerçevesinde yol üstü kütüphanesi için Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi nin önündeki üst geçidin merdiven altındaki boşluk alan seçildi. Yanında halk otobüs ve minibüs durağı da bulunan alanı ahşapla kaplayan belediye ekipleri, mini bir kütüphane üretti. Kütüphanenin içine de  Kitapları burada okuyunuz, kitaplığa bırakınız  ve Kitapları okuyup koyduğunuz için teşekkür ederiz şeklinde yazılar asıldı.Şehit Ailesinin Acısına Ortak Oldu

08.11.2017 07:25

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dün Çarşamba ilçesinde toprağa verilen şehit Erhan Karaca nın kabri başında dua etti, ailesine taziye ziyaretinde bulunarak büyük acıyı paylaştı.
Hakkari nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü PKK lı teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen sözleşmeli Er Erhan Karaca, Canik ilçesindeki baba evinde helallik alınmasının ardından, Büyük Cami ye kılınan öğle namazı sonrasında Çarşamba da gözyaşları arasında toprağa verildi. Çarşamba ilçesine giden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehidin mezarı başında dua etti. Daha sonra aileyi evinde ziyaret ederek başsağlığı dileyen Başkan Yılmaz, büyük acıya ortak oldu. Şehidimizin acısı hale içimizde diyen Yılmaz, Vatan uğruna gözünü kırpmadan canını veren kahramanlarımızı asla unutmayacağız, onlara minnettarız. Bizim her zaman kıymetlimiz olarak kalacaklar. Samsunlu şehidimizin acısı bizi derinden yaraladı. Ailesine sabırlar diliyorum. Tarifsiz  bir acı. Onlar bizimde ailemiz. Her zaman yanlarındayız. dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dün gözyaşları arasında toprağa verilen Samsunlu şehit Erhan Karaca nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu, şehidin mezarı başında dua etti.Hizmet Geliyor Yüzler Gülüyor

08.11.2017 07:22

Samsun u milli kurtuluş mücadelesi başlangıcının 100. yıl dönümüne hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, ilçelere bağlı mahallelerdeki alt ve üst yapı yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Şehrin tarihi ilçelerinden Havza da çalışmalar hızla sürerken, hizmetlerden memnun kalan muhtarlar ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz dan övgüyle söz ediyor.
Havza mahallerinde gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından memnun kalan muhtarlar, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz a minnettar olduklarını ifade ediyor. Köylerine son yıllarda getirilen hizmetleri ilk kez gördüklerini ifade eden muhtarlar, Başkan Yılmaz a dualarla karşılık veriyor.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yöre ahalisinin misafirperverliği ile Milli Mücadele nin ilk talimatını yayınladığı ilçenin mahallerinde büyük değişim yaşanıyor. Mahallelerin Cumhuriyet tarihi boyunca süregelen sorunlarını kalıcı yatırımlarla tek tek çözen Samsun Büyükşehir Belediyesi, köylerdeki yaşamı kasaba hayatına dönüştürüyor.

1924 yılında kurulan ve ilçeye 15 km uzaklıkta bulunan 80 haneli ve 360 nüfuslu Kocaoğlu mahallesinin muhtarı Hasan Verimli, yol ve su problemlerinin tamamına yakınının çözüldüğünü söyledi. Az bir eksikliğin kaldığını anlatan Verimli, Büyükşehir Belediyemiz, ana yolumuza sıfır asfalt döktü. Parke taşımızı yaptılar. Suyumuz, kanalizasyonumuz yapıldı. Köyümüzü iki sefer su bastı. Eski bir menfezimiz vardı. Su taşınca baskın oldu. SASKİ ekipleri gelip eski menfezi söktü. Yeni menfezler geldiğinde taşkın tehlikesi kalmayacak. Bu da yapıldığında başka da bir sorunumuz olmayacak. Tabi yetişemedikleri yerler olabiliyor. Her şey anında olmuyor. Zamanı gelince o da tamamlanacak. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın yatırım ve çalışmalarından çok memnunuz. Hayal edemediğimizi bize sundu. Allah ondan razı olsun. dedi.

EKİPLER SIKI ÇALIŞIYOR

İlçeye 29 km uzaklıktaki 40 hane ve 200 nüfuslu Ekinpınar Mahallesi’nin muhtarı Yüksel Dağlı da suya kavuşmak için gün saydıklarını kaydetti. Dağlı, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Şube Müdürlüğü, köyümün giriş ve çıkışını bin 300 metre uzunluğunda beton yolla kapladı. Bunun haricinde içme suyumuz vardı ama çok eskiydi. SASKİ sondaj vurup yeni su buldu. Su deposu alınıp yerleştirildi. Borular döşendi. Şuan her şey hazır. Sadece elektrik çekilmesini bekliyoruz. Yılbaşından itibaren evlerimize su bağlanacak.  Ekipler sıkı çalışıyor. Hangi konu olursa olsun hemen gelip inceleme yapıyorlar. Hızlı ve kaliteli iş gerçekleştiriyorlar. Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. şeklinde konuştu.

OLMAYAN SUYUMUZ ŞİMDİ FAZLA GELİYOR

Havza ya 7 kilometrelik mesafede bulunan 850 nüfuslu Aslançayırı mahallesi, gelenekleri yaşatan ender köyler arasında yer alıyor. 25 Mayıs Atatürk ü Anma ve Kutlama Festivali kapsamında her yıl Aslançayırı Yaylası nda düzenlenen yayla şenliğinde at yarışları, cirit atma, geleneksel okçuluk gösterileriyle sık sık gündeme gelen mahalle de SASKİ Şube Müdürlüğü yatırımlarıyla suyuna yeni kavuştu. Gerçekleştirilen çalışmaları anlatan Aslançayırı Mahalle Muhtarı Kutman Yılmaz, Mahallemde yatırım anlamında çok büyük çalışmalarla halkımın yaşam şartları değişti.  Daha önce suyumuz yok denecek düzeydeydi. 48 saatte 4-5 saat su akıyordu. Depoyu ancak dolduruyordu. Sondaj vuruldu yeni su bulundu. Şuan suyumuz kesintisiz akıyor. Hatta suyumuz yettiği gibi artıyor da. Hayvanlara bile evden su veriyoruz. Sokaklarımız kilit taşlarıyla muazzam şekilde döşendi. Eski köy hizmetleri veya özel idareye göre çok çok iyi bir hizmet var. Daha iyi olacak. Köy halkı olarak mutluyuz. İnsan ihtiyacı bitmez. Eksiklikler her zaman olacaktır. Kusursuz bir hayat yok. Her zaman daha iyi olsun istenir. Büyükşehir Belediyemiz de bunun için yoğun gayret sarf ediyor. Bir talebimiz olduğunda asla geri çevirmiyorlar. Hemen yerine geliyor. Allah başkanımızı başımızdan eksik etmesin  ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ Havza da Çöken Yolu İnceledi

08.11.2017 07:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Havza Belediyesi ni ziyaret ettikten sonra Doğançayır Mahallesi grup yolunda erozyon sonucu çöken beton yolda incelemelerde bulundu.
Geçtiğimiz aylarda yaşanan erozyon sonucu çökmeler meydana gelen Doğançayır Mahallesi grup yolunda incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Allah ın takdiri olan doğal afetlerin önüne maalesef geçemeyiz. Burada yaşanan erozyondan dolayı yolun bir kısmında çökmeler meydana gelmişti. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu haberi aldığımızda hemen çalışma başlattık. Yolun onarılması için ekiplerimiz seferber oldu. Şu anda zeminde sağlamlaştırma çalışmaları yapılıyor. Büyük bir çalışma var bölgede. İnşallah önümüzdeki günlerde çalışmaları bitirerek yolu tekrardan kullanıma açacağız. Rabbim bir daha böyle bir afet yaşatmasın diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ AFET BÖLGESİNDE

ZOR OLACAK AMA YAPACAĞIZ

Beton yolun her zaman sağlamlığından bahsettiklerini hatırlatan Yılmaz, Bir yol, bir yapı ne kadar sağlam olursa olsun doğal afetler karşısında tıpkı bir kibrit çöpü gibi tahrip olabiliyor. Keşke olmasaydı demekten öte bir şey yapamıyoruz. Can kaybı yaşanmadığına şükrediyoruz. Tekrar yapımına başladığımız yolun maliyetleri şimdi eskisine göre daha fazla olacak. Zeminde yapılan sağlamlaştırma çok külfetli. Ama yapacağız. Vatandaşa hizmet bizim en asli görevlerimizin başında gelir. O yüzden yılmadan yıkılmadan çalışmaya devam edeceğiz dedi.

İncelemeleri sırasında Başkan Yılmaz a Havza Belediye Başkanı Murat İkiz de eşlik etti.Başkan YILMAZ: Gecem, Gündüzüm Samsun

08.11.2017 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadın girişimci Esra Akkaya nın Kavak ta hayata geçirdiği Akkaya Yufkacılık ın açılışını yaptı. Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, Gecem, gündüzüm, bütün dünyam olan Samsun un geleceği için çalışıyorum dedi.
Ekonominin canlanmasında kadın girişimcilerin katkısının büyük olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 20 sene önce Kavak ta bir yerde sohbet ederken konuşmalarda Hanımın birisi gitmiş KOSGEB ten girişimcilik belgesi almış. Sonra hibe almış. Gitmiş bir yer açmış, yeni bir iş kurmuş, insanlara iş veriyor gibi cümleler geçseydi, Hanımın ne işi var böyle işlerde. Erkekler bile bu işleri başaramıyor da hanımlar nasıl başaracak. demezler miydi? Türkiye deki bu sosyolojik değişimi gözden ırak tutmamamız lazım. Sadece Kavak ta değil. Samsun umuzun, Türkiye mizin her yerinde KOSGEB kurslar düzenleyerek özellikle ilk işini kuracak olanlara büyük destek sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Çarşamba’da KOSGEB in düzenlediği girişimcilik kursunun sonunda sertifikalarını verdiğimiz 40 a yakın kardeşimiz vardı. Bunların yarısından fazlası hanımdı. Kimi kuaför, kimi parfümeri, kimi el emeği göz nuru el işlerini satmak için bir dükkan, kimisi ise konfeksiyon açıyor. Hanımlarımız artık hayatın her yerindeler. Hayatın kazanılması ile İlgili tırnaklarıyla hayata tutunmak denir ya, onu yapmaya çalışıyorlar. O bakımdan Esra kızımızı tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Allah muvaffak etsin. Muvaffakiyeti hepimize bağlı. Hanım kardeşlerim sizler evde erişte yapmayın, Esra ya telefon açın.  Esra hanım Erişte gönderir misiniz? deyin. Arayın yufka isteyin, pıtıl isteyin. Esra seve seve gönderir açıklamalarında bulundu.

SAMSUN DA HER SEKTÖRE KADIN ELİ DEĞİYOR

GECEM GÜNDÜZÜM, BÜTÜN DÜNYAM SAMSUN

Samsun için gece gündüz demeden çalıştığını belirten Başkan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ve şahsım adına Samsun umuzu Türkiye nin en gelişmiş ve huzurlu şehri yapma yönünde mücadele ediyoruz. Benim gecem, gündüzüm, bütün dünyam, bütün hayatım Samsun. Samsun u gelişmiş, modern bir Türkiye şehri yapmak için uğraşıyorum. Kentimizin 81 il içinde en gelişmiş, en temiz 5 şehir arasında yer alması için çalışıyoruz. Adeta gecemi, gündüzümü birleştirerek bu yönde mücadele veriyorum. Rabbim bu çabalarımızı karşılıksız bırakmıyor. Samsun her geçen gün gelişiyor, değişiyor ve güzelleşiyor. Hani klişe bir söz vardır, Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır  diye. Bunlar geçmişte söyleyenler tarafından sadece sözde kaldı. Ama biz yaptık, yapmaya da devam ediyoruz dedi.

KÖY EKONOMİLERİNİN YÜKSELTİLMESİ İÇİN ÇAĞRI

Samsun’un her noktasında çalıştıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, kırsal kesimlerdeki mahallelerde nüfusun azlığının önüne geçmek için çalıştıklarını da belirterek, Sabah saat 10:00 a kadar belediyedeki işlerimizi yoluna koyduktan sonra arkadaşlarımızla buluştuk. Bugün yaptığımız incelemelerde Çukurbük Mahallesi tarafındaki mahallelerimizin ihtiyaçlarını planladık. Allah ın izniyle verdiğimiz kararları yerine getirebilirsek, önümüzdeki sene oralarda çok büyük rahatlamalar sağlayacağız. Ama üzüldüğümüz bir konu var. Bugün Boğaziçi, Çukurbük ve o civardaki mahallelere uğradık. Buralarda kimse yok. İn, cin top oynuyor. Bir tane teyzeyi gördüm, Teyze kimse yok bu mahallede. Sen ne yapıyorsun tek başına? dedim. Oda bana Var var. Hepsi evde. Ama sadece yaşlılar kaldı dedi. İşte bu yaptığımız çalışmalar ile köylerimize dönüş sağlayabilirsek, köylerimizdeki rençberliği, köy ekonomisini, kırsal kalkınmayı da bununla tetikleyebilirsek yaptığımızın karşılığını alırız diye düşünüyorum. Çok masraf ediyoruz köylerimize. O beton yolların, içme suyu yatırımlarının, enerjiye dönük, sulamaya dönük, kırsal kalkınmaya dönük yatırımların küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu bilmenizi istiyorum. Helal-ı hoş olsun.

Başkan Yılmaz, konuşmaların ardından kurdele kesimi için kendisine verilen makası Kezban isimli yaşlı kadına vererek açılışı birlikte gerçekleştirdiler.