Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Organ Bağışlayanlara Ücretsiz Mezar

17.07.2017 08:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi, organ bağışı yapan vatandaşlara ücretsiz mezar yeri tahsis edecek.
Gündem maddesinin kabulünden sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlılığı oldukça arttı ve her geçen gün de artmaya devam ediyor. Ülkemizde sağlık sektörü çok gelişti. Organ nakli konusunda da Türkiye, dünyadaki sayılı ülkelerden bir tanesi konumunda. Devletimizin bu konudaki altyapısı, dünyadaki çoğu gelişmiş ülkeden yukarıda. Biz de başkanımızın talimatıyla farkındalık oluşturmak için organ bağışı gerçekleştiren vatandaşlarımıza bu şekilde jest yapalım dedik. Bunun maddi bir değeri yok ama farkındalık oluşturmak için meclisimizde bu kararı aldık. Bütün meclis üyeleri de bu karara destek verdi. Bu karar başka illere de örnek olacaktır. Biz organlarını bağışlayan insanların hakkını ödeyemeyiz ama bir nebze de olsa onlara katkıda bulunmayı istedik. Bu husus, organlarını bağışlayan vatandaşlar için geçerli olacak. Organ bağışında bulunup da organ nakli gerçekleşmeyen kişiler için bu durum söz konusu değil dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı 14. Birleşiminin 1. Oturumunda görüşülen, Organ bağışında bulunan vatandaşlarımıza vefat etmiş olması durumunda, müracaatları halinde Derecik Mezarlığı nda ücret alınmadan mezar yeri tahsis edilmesi teklifi ile komisyonlardan havale edilen toplam 50 gündem maddesi görüşüldü. 3 madde oy çokluğu, 47 madde ise oy birliğiyle kabul edilerek, meclis tarafından karara bağlandı. En çok dikkat çeken gündem maddesi ise organ bağışında bulunan vatandaşlara ücretsiz mezar yeri tahsis edilmesi maddesi oldu. Madde, tüm partilerinin meclis üyelerinin evet oyuyla kabul edilerek karara bağlandı.

Madde hakkında konuşan diğer meclis üyeleri de, aldıkları bu karar ile birlikte organ bağışına teşvik konusunda örnek olduklarını söyledi.Başkan YILMAZ: En Hain Geceyi Yaşadık

17.07.2017 08:27

hlas Haber Ajansı nın Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık  isimli fotoğraf sergisi Samsunlularla buluştu.
İHA tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ve büyük ilgi gören fotoğraf sergisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Merkezinde vatandaşlarla buluştu. 64 kare fotoğrafın yer aldığı sergi, protokol ve ziyaretçilerden tam not aldı.İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından hazırlanan Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık  isimli 15 Temmuz darbe girişimini konu alan fotoğraf sergisi Samsun da yoğun katılımla açıldı.

VALİ KAYMAK: BİZLER BİR OLDUKÇA HAİNLER EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK

Serginin 15 Temmuz u çok net bir şekilde anlattığını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, Bugün, 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü. 1 yıl önce Türkiye de uluslararası güçlerin maşası olan FETÖ tarafından Türkiye, bölünmeyle ve yok edilmeyle karşı karşıya bırakıldı. Ama Allah a şükür milletimizin feraseti ve Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle bu darbe püskürtüldü. Türkiye büyük bir tehlikenin eşiğinden geri döndü. Çanakkale de bizi dize getiremeyenler 15 Temmuz darbesiyle belki de amaçlarına ulaşacaklardı ama milletimiz kenetlenerek bunu püskürttü. Bizler bir ve beraber oldukça hainler emellerine ulaşamayacaklar. Türkiye nin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Bu olayları da birlik ve beraberlikle aşmış olduk. Bu anlamda 15 Temmuzların yaşatılması lazım. Bugün daha taze ancak gelecek yıllarda bu darbenin ayrıntılarını çocuklarımıza çok iyi anlatamazsak bunlar yeni bir kalkışma planları yapacaktır. Ben İhlas Haber Ajansı’na bu olayları gelecek nesillere aktardığı için teşekkür ediyorum  dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 15 TEMMUZ 2016 DA EN HAİN GECEYİ YAŞADIK

Sergide çok can alıcı anların fotoğraflarla yansıtıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bundan tam bir yıl önce 15 Temmuz 2016 da güne o kadar iyimser bir başlangıcımız vardı ki, o günü dün gibi hatırlıyoruz. Biz o gün Samsun da iki bakanımızı misafir ediyorduk. Bakanlarımızla birlikte Samsun Golf Sahası nın açılışını yapmıştık. Saat 19.00 gibi sosyal medyada, o hain darbe girişimi ile ilgili haberler çıkmaya başladı. O gece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar yaşanmış en travmatik, en hain, en akıl almaz geceyi yaşadık. Ama biz bunu bir hain kalkışma cümlesiyle ifade edersek eksik ifade etmiş oluruz. Bugün bunun seneyi devriyesi. Biz bu gecede Cumhuriyet Meydanı nda anma etkinliği düzenleyeceğiz. Bu ülkenin geleceğine yönelik olan bu hain saldırı sadece Cumhurbaşkanına, yönetim kadrosuna yönelik bir kalkışma değildi. Bu, tırnaklarımızla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti ni yıkıp başka devletçikler, başka işgalci devletler kurulmasına yönelik bir hareketti. Tıpkı Libya da, Suriye de olduğu gibi hain bir olaydı. Allah bu milleti korudu. Allah ım insanların dualarını kabul etti ve ülkemiz geleceğe doğru umutla koşmasına devam etti. Sergide emeği geçen İHA çalışanlarına teşekkür ederim diye konuştu.

Yoğun bir katılımın olduğu sergide konuşan İHA Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen, 15 Temmuz 2016 da gerçekleşen darbe kalkışmasında, İHA muhabirleri tarafından sahada çekilen fotoğraflardan oluşan sergimizi bugün açıyoruz. Bu sergide yer alan görseller, tamamen İHA nın o gece yaşanmış olan olaylarla ilgili kendi fotoğraf ve görüntüleridir. Tam 1 sene önce bugün, bu ülke üzerinde emelleri olanların sahneye koydukları farklı bir oyun ortaya çıktı. Ülkemiz, uçurumun kenarından döndü. Milletimiz, o gece büyük bir destan yazdı. İşte o destanın fotoğraf ve görüntülerini İHA nın, Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık’ sergisinde göreceğiz şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri sergiye gezerek fotoğrafları yakından inceledi. İHA Samsun Bölge Müdürü Ergen, Vali Kaymak, Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyete fotoğraflar hakkında bilgi verdi. Daha sonra, İHA tarafından hazırlanan darbe girişimi belgeseli hep beraber izlendi.

Sergi açılışına ayrıca, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alaiddin Domaç, Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mahmut Ulubay, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, Basın İlan Kurumu Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdüresi Hanife Papila, DHA Samsun Bölge Müdürü Murat Sandıkçı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Şube Müdürü Uğur Fidan ve FBM Tıp Merkezi sahibi Doç. Dr. Hayati Akbaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin altında bulunan Tanıtım Merkezinde açılan fotoğraf sergisi 10 gün açık kalacak.Başkan YILMAZ: Kuş Cenneti Köylüler Olmadan Olmaz

17.07.2017 08:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesi Galeriç bölgesindeki Yörük Köyü nü ziyaret etti.
Samsunun Bafra ilçesinde bulunan Kızılımak Deltası Kuş Cennetinde bölgeyi istila eden yazlıkların yıkılmasının ardından bölgedeki kuş popülasyonunda her geçen gün artış görüldüğünü belirten Başkan Yılmaz, yazlıkları yıkılan vatandaşların köylüleri rahatsız ederek Sizin de evlerinizi yıkacaklar diye sürekli tedirginlik yarattıklarını söyledi. Köylülere rahat olun diyen Başkan Yılmaz, Burada sahildeki işgalcilerin binalarını yıkarken köylülerin de binalarını yıkacaklar diyerek sürekli sizleri rahatsız etmeye kalktılar. Çok şey söylediler. Biz de burada köylülerimizi bırakın rahatsız etmeyi onların hayatını kolaylaştıracak ne varsa yaptık. Evlerini, ahırlarını boyadık. Çitlerini tamir ettik. İnsanın olmadığı yerin değeri yok. Çünkü Kuş Cennetimiz köylülerimiz ile birlikte çok daha güzel.  Bizim hiçbir zaman köylülerimizi rahatsız etmek gibi bir düşüncemiz olmadı olamaz da diye konuştu.Köylüler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan Başkan Yılmaz, halen daha köylülerin Kuş Cenneti nden çıkarılacağı yönünde dedikodular yapılarak burada köylülerin rahatsız edildiğini söyledi.  Köylüleri rahatlatan açıklamayı bizzat kendisi yapan Başkan Yılmaz Benim bütün derdim bu alanı daha değerli hale getirmek. Yusuf Ziya Yılmaz ın derdi bu. Bunu da ancak sizinle beraber yaparız. Siz olmadan Kuş Cenneti olmaz  dedi.

Dışarıdan gelip alanı istila edercesine yazlıklar yapıldığını belirten Başkan Yılmaz,  Bölgemizi o işgalden temizleyebilmek için çok mücadele verdik.  Buraya yazlık yapanlar buranın değerini düşürenlerdi. Bizim tek derdimiz alanı daha değerli hale getirmekti. Çok şükür bunu da başardık. Şu an bölge Unesco listesinde . Daimi liste için de tüm çabalarımız sürüyor. İnşallah buranın çok daha değerli hale gelmesini siz köylülerimizle birlikte başaracağız.. Asla ve asla dedikodulara kulak asmayın. Buranın gerçek sahibi sizsiniz. Hazine arazisini istila ederek yazlıklar yapanlar değil ifadelerini kullandı.

Ziyaret köylülerle hatıra fotoğrafı çekimi sonrası sona erdi.Başkan YILMAZ: Zor Gün Dostu, Vefalı Samsun

17.07.2017 08:21

15 Temmuz 2016 da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıl dönümünün 2. Gününde de de vatandaşlar meydanlara akın etti.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, meydanda vatandaşların arasında dolaşarak onlarla sohbet etti, Başkan  Yılmaz, Vefalı Samsun, zor gün dostu Samsun  15 Temmuz gecesi iradesine, liderine sahip çıkan, meydanlarda rekor kıran Samsun bu gece de ayakta. Bakanımızla birlikte Samsun meydanında nöbetteyiz. dedi.Etkinliklerin ikinci gününde Samsun Cumhuriyet Meydanı nda nöbete devam edildi. Vatandaşlar meydanı ellerinde Türk Bayrakları ile doldurdu. Hani darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde yaşananlar dev ekranlardan izlendi. İlahiler ve şiirler okundu.

Etkinliklere Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi Osman Kaymak, OMÜ Rektörü Prof Dr. Sait Bilgiç, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve binlerce vatandaş katıldı. Nöbet gece yarısı sona erdi.23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları açılış töreni

14.07.2017 08:35

Dünyanın 3 üncü en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları 18 Temmuz Salı günü gerçekleşecek törenle açılıyor

Dünyanın en büyük 3. spor organizasyonu olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları (Deaflympics 2017) açılış töreni yeni 19 Mayıs Stadyumu nda gerçekleşiyor
İşitme Engelliler Olimpiyat Koordinatörlüğü Gönüllü Departmanı bünyesinde gerçekleştirilen eğitim ve kamplar sonucu bin 500 gönüllünün, 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatı nda görev almak üzere hazır durumda olduğu belirtildi.
18-30 Temmuz tarihleri arasında Samsun da düzenlenecek olan 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları nın açılış töreni nedeniyle tramvay seferleri o gün saat 17.00 ile 24.00 arasında ücretsiz hizmet verecek.
Samsunspor un tam takım olarak 18 Temmuz da Yeni 19 Mayıs Stadyumu nda yapılacak olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın açılış törenine katılacağı belirtildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından dünyanın 3 üncü en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları 18 Temmuz Salı günü gerçekleşecek törenle açılıyor.

18 Temmuz Salı günü saat 18.00 da düzenlenecek olan resmi açılış töreni yeni 19 Mayıs Stadyumu nda gerçekleşecek. Törende etkileyici ışık oyunları, koreografi, hava fişek gösterileri ile dans ve müzik şovları eşlik edeceği aktarıldı. Açılış kutlamaları kapsamında şarkıcı Murat Boz da sahne alacağı olimpiyat gösterisinde mini konser verecek. 33 bin 919 kişilik kapasiteye sahip olan yeni 19 Mayıs Stadyumu nda düzenlenecek olan açılış töreni ücretsiz olacak.

Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları için 97 ülkeden akreditasyon yaptırıldı. 3 bini aşkın sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcının yer alacağı oyunlar, 18 Temmuz da Yeni Samsun 19 Mayıs Stadı nda düzenlenecek törenle başlayacak. Yaklaşık 4 saat sürecek açılış seremonisine ülke geçişleri ile olimpiyat heyecanı artacak.

İşitme Engelliler Olimpiyatında bin 500 gönüllü yapacak

Tramvay 17.00 ile 24.00 saatleri arasında Ücretsiz

18 Temmuz Salı günü saat 17.00 ile 24.00 saatleri arasında vatandaşların ücretsiz taşınacağını dile getiren Olimpiyat Ulaşım Koordinasyon Sorumlusu ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan; Sürücüleri, sporcuları taşıyan araçlara öncelik vermesi ve hoşgörülü davranması noktasında da duyarlı olmaya çağırdı.

Samsunspor Olimpiyat Coşkusu Yaşayacak!

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren konu ile ilgili yaptığı açıklamada, İlimizde düzenlenecek  olan Olimpiyat Oyunları şehrimizin Dünya ya tanıtılması anlamında çok önemli. Tesisleşme anlamında büyük yatırımlar yapıldı. Bunlardan bir tanesi de Yeni 19 Mayıs Stadyumu muz. Burada yapılacak olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın açılış töreninde Samsunspor olarak bizde yer alacağız ifadelerini kullandı.