Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun Büyükşehir Belediyesi ne Bir Ödül Daha

07.12.2017 07:57

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından iki yıldır sürdürülen İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi, sona erdi. Projenin kapanış töreninde verilen iklim ödüllerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi, Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.
Yerel yönetimlerin kapasitelerinin geliştirilmesi bileşeni kapsamında Konya, Bursa, Sakarya, Antalya, Trabzon, Samsun, Kocaeli, İstanbul, Hatay, Adana, Lefkoşa, Ankara, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep tir. Trabzon, Konya, Bursa, Sakarya, Antalya ve Samsun’da seminerler gerçekleştirilmişti.İlk ve orta öğrenim kurumlarındaki öğrenci ve öğretmenlere iklim değişikliği konusunda farkındalık geliştirme eğitimlerinin verilmesi, iklim değişikliği ve uyum konusunda araştırma, geliştirme, bilgi, bilinç, tutum, becerilerin arttırılması ve yerel yönetimlerin kapasitelerinin geliştirilerek iklim değişikliği ile mücadelenin güçlendirilmesi amacıyla 2015 yılında başlayan proje, başarıyla tamamlandı.

Grand Ankara Hotel Contention & Center da gerçekleştirilen projenin kapanış toplantısında iklim ödülleri verildi. Törende Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kategorisinde Samsun Büyükşehir Belediyesi nin ikincilik ödülünü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın aldı.Samsun Hatırası

05.12.2017 09:06

Samsun da şehrin birçok yerine konulan Samsun yazıları, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği mekânlar haline geldi.

Yazıların büyük beğeni topladığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun da son zamanlarda estetik görünüm konusunda büyük gelişmeler oldu. Belediye olarak kenti, kent mobilyaları ve estetik değerlerle donatmayı kendimize borç bildik. İnsanlar gezdikleri yerleri beğeniyorlar ama buraların neresi olduğunu anlatmakta zorlanıyordu. İnsanlar beğendiği yerleri sosyal medyada paylaşıyor ama neresi olduğunu herkes anlamıyor. Vatandaşların hangi büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olduğunu vurgulamak için Samsun yazılarını gündeme getirdik. Olimpiyatların da şehrimizde olduğu için gelen misafirlerin hangi şehirde olduklarını bilmeleri Samsun yazısı çalışmalarını başlattık. Samsun yazıları tek düze değildir. Her yazının ebatları ve temaları farklıdır. Yazılarda olimpiyat renkleri, Samsun renkleri, Amazon kadını figürleri vardır. Her Samsun yazısını koyduğumuz yerin özelliğine göre farklı estetik güzellikte hazırladık. Yaklaşık olarak 15 yere bu yazıları yerleştirdik. Bu yazıların ardından vatandaşlardan çok güzel cevaplar aldık. Her yaştan vatandaş bu yazılar ile fotoğraf çektiriyor. Vatandaşların memnun olmasından bizler de ayrıca mutlu oluyoruz dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin en gözde mekanlarına dev Samsun yazıları yerleştirildi. Samsun yazıları kısa sürede yoğun ilgi gördü. Özellikle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen vatandaşlar, ilk buraları tercih ediyor. Gençler ve çocuklar yazıların üstüne çıkarak ya da kenarında fotoğraf çektirirken, yaşlılar ise yazıların önünde poz veriyor. Özellikle şehir dışından gelenler buralarda hatıra fotoğrafı çektirerek ya yakınlarına gönderiyor ya da sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Samsun yazılarının daha çok şehir dışından gelen vatandaşların işine yaradığına dikkat çeken Albayrak, Şehir dışından gelen vatandaşlar da durumu olumlu karşıladı. Misafirler, Samsun’da bazı yerlerde fotoğraf çekiniyor ve sosyal medyadan paylaşıyor. Arkadaşları nerede olduklarını anlamayınca da Samsun yazısı önünde fotoğraf çekinip, paylaşıyorlar. Böylece nerede olduğunu herkese anlatıyor. Her güzel eserde olduğu gibi bu eserlere de bazı kötü niyetli insanlar zarar veriyor. Bu eserler halkın parasıyla yapılıyor. Bunlara verilen zarar yine vatandaşlardan çıkıyor. Bu güzel eserlerin korunması için herkese görev düşüyor diye konuştu.

Estetik yazılarla fotoğraf çektiren vatandaşlar ise bu çalışmanın çok güzel olduğunu ve tüm illerde aynı duyarlılığın gösterilmesi gerektiğini söylediler.Büyükşehirden Çiftçilere 4 Bin Kuşburnu Fidanı

27.11.2017 07:25

Samsun Büyükşehir Belediyesince Alaçam ilçesinde çiftçilere 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtıldı.

Hazırlanan proje ile Alaçam ın yüksek rakımlı bölgelerinde doğal hayatta bulunan ve bölge insanının doğadan toplayıp ilçe merkezinde meyve ya da marmeladı yapılıp satılan kuşburnu için önemli bir gelir kapısı haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından desteklenen kırsal kalkınma projeleri kapsamında hazırlanan proje ile Harmancık ve Umutlu Mahallelerinde kapama bahçe tesis edilmesi amacıyla Alaçam SASKİ binası bahçesinde Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından 40 çiftçiye 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından daha öncede 14 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı. Yıl içinde toplamda 18 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiş oldu.Büyükşehir den Tarıma Destek 800 Bin TL yi Buldu

27.11.2017 07:21

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimi ve çiftçilerin gelirini artırmak amacıyla kırsal kalkınma yatırımlarına devam ediyor.

Laboratuvar ortamında geliştirip denemeleri yapılan, bölgeye uyumlu, sertifikalı ve verimi yüksek 15 bin kuşburnu fidanı, Ladik, Kavak, Alaçam ve Yakakent te üreticilerle buluştu. 4 bin adet fidanın gönderildiği Alaçam ın ardından dağıtımlar bu kez de Lâdik, Kavak ve Yakakent ilçelerinde yapıldı. Düzenlenen fidan dağıtım törenlerine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürleri ile üreticiler katıldı.Hayvancılıktan bitkisel üretime, sebzecilikten meyveciliğe kadar her alanda üreticiye destek veren Büyükşehir Belediyesi, bu kez de 4 ilçede kuşburnu fidanı talep eden Çiftçi Kayıt Sistemi ne (ÇKS) kayıtlı üreticilere, kuşburnu fidanı dağıttı.

3 bini Lâdik e, 4 bini Kavak a ve 4 bini de Yakakent e olmak üzere toplamda 15 bin kuşburnu fidanını çiftçilerin maharetli ellerine teslim eden Büyükşehir Belediyesi bürokratları, bol kazançlar getirmesi temennisinde bulundu. Yüksek rakımlı 4 ilçede çiftçilerin gelirini artıracak fidanlar için ise Büyükşehir Belediyesi, 112 bin 500 TL harcadı.

ÜRETİM ARTACAK

Geçen yıl talep üzerine çiftçilere 19 bin adet kuşburnu fidanı dağıtıldığı bilgisini veren Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, toplamda 34 bin fidanın tarlalarda ekilmiş olacağını söyledi. Verdikleri desteğin marmelat sektörünün büyük ihtiyaç duyduğu kuşburnunun Samsun daki üretimini artacağını ifade eden Daire Başkanı Özdemir, 3-4 sene sonra verim alınacak üründen yetiştiricilerin büyük kazanç elde edeceğini kaydetti.

ALTERNATİF ÜRÜNLERİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla kırsalda çiftçilerin gelirini artırmak, fidan, fide, tohum, büyük ve küçükbaş hayvancılık ve yeni teknolojileri kullanarak bilinçli tarım uygulamalarıyla bölgede üretimi çoğaltmayı hedeflediklerinin altını çizen Mehmet Akif Özdemir, Bütün gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız kırsalda alternatif ürünleri geliştirmek, çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmektir. Kuşburnu da marmelat sektörünün vaz geçilmez ürünlerinden biri olup alternatif bir üretimdir. Sadece biz bu ilçelerimizle de kalmadık. Diğer ilçelerimizde de genel bir çalışma yaparak çiftçimizin ihtiyacı olup bizden talep ettiği ürünlere de destek veriyoruz. açıklamasında bulundu.

525 BİN TL YATIRIM YAPTIK

Özdemir, Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı olarak Kuşburnu haricinde diğer ürün guruplarına da verdikleri desteklerle birlikte 2017 yılında 4 ilçede tarımsal üretime, 525 bin TL tutarında yatırım yaptıklarına dikkat çekti. Lâdik’te kuşburnu yanında 1 ton yonca, 4 ton korunga, 1,5 ton yem bezelyesi, 2 ton nohut ve 2 bin adet ceviz fidanına yaklaşık 155 bin TL harcadıklarını söyleyen Özdemir, Kavak’a 4 bin adet kuşburnu fidanı yanında yem bitkilerinden 5 ton korunga, bin 500 tane ceviz fidanı olmak vererek 95 bin TL, Alaçam a 4 bin adet kuşburnu fidanına ilaveten 5 ton korunga ve bin 500 adet ceviz fidesi dağıtarak 135 bin TL, Yakakent e de 4 bin kuşburnu fidanı yanında 300 kg yonca, 4 ton korunga, 1 ton macar fiğ, 400 kg süt otu, 2 bin adet ceviz, 150 adet böğürtlen ve 50 adet ahududu fidesi desteği verdik. Bunun yanında çiftçilerin elle serpme yaptığı buğday tarlalarının mibzerle ekmeleri için ilçe tarım müdürlüğü üzerinden mibzer makinesi alarak örnek ekip sahaları oluşturmaya çalıştık. Toplamda bu ilçemizin tarımına da 140 bin TL yatırım gerçekleştirdik. şeklinde konuştu.

İL GENELİ YATIRIM MİKTARI 800 BİN TL

Yılsonu gelmeden ilçelerde 17 bin ceviz fidanı dağıtmış olacaklarına da değinen Özdemir, Çiftçimizin ihtiyacı olup bizden talep ettiği ürünlere destek verdik. Bu kapsamda ilimizde toplamda 3.5 ton yonga, 33 ton korunga, 7. 5 ton macar fiği tohumu, 13.5 ton yem bezelyesi, 200 kg karabuğday, 400 kg süt otu, 50 ton altın dane buğday ki Vezirköprü’de denemeleri yapıldı ve çok başarılıydı. 4 tonu Vezirköprü ve 2 tonu Lâdik te olmak üzere 6 ton nohut, 2 ton fasulye ki Vezirköprü de ekimini sağlayacağız. Ayrıca yıl boyunca 27 aileye çilek desteği verdik. 181 bin TL civarında bir yatırımımız oldu. İl genelindeki toplam yatırım desteğimiz ise 800 bin TL olarak gerçekleşti.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi İçme Suyundan Elektrik Üretecek

27.11.2017 07:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesisine giden sudan, kurduğu mikro hidroelektrik santrali (HES) ile elektrik üretmeye başladı.

DÖVİZİMİN ÇOĞU ELEKTRİĞE GİDİYOR

Selahattin Ereren Su Arıtma Tesisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır şehrin su ihtiyacının karşılaması için kullanıyor. Belediye tarafından su artıma tesisine yapılan HES ile birlikte arıtılmak için tesise gelen sudan elektrik üretilecek.

Ülkedeki dövizlerin yurt dışına çıkışının engellenmesi için böyle elektrik üretim sistemlerine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Bu tesiste, içme suyundan elde edilen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek büyük bir fayda ortaya koydular. Son yıllarda ülkemizde yenilenebilir enerjiler çok destekleniyor. Buna da ihtiyacımız var. Türkiye nin yurt dışına ödediği dövizin büyük miktarı enerjiye gidiyor. Tunceli de valilik yaparken, terör örgütü barajların kullanımını engelliyordu. Enerji Bakanımız arayarak, barajların üretim yapmasını istemişlerdi. Kendi kaynaklarımızın enerjiye dönüştürülmesi çok önemli bir konu. Nerede küçük bir imkân varsa bunun enerjiye dönüşerek insanlığın hizmetine verilmesi çok önemlidir. 2-3 senede maliyetini amorti edecek bu tesis. Ülkemize ve belediyeye katkı verecek bu projeye imza atanlara teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum dedi.

TESİS, YILDA 0,5 MEGAWATT ENERJİ ÜRETEREK 3 YILDA MALİYETİNİ KARŞILAYACAK

Tesisin kendi kendisini amorti edeceğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çakmak Barajı ndan arıtma tesisimize gelen su, yukarıdan geldiği için potansiyel enerji ile geliyor. Suyun çıkışı, buraya oranla daha yüksekte. Bu suyun baraja girme ağzı var. O ağza, su girerken kuracağımız bir türbinle potansiyel enerjiyi çevirip, elektrik enerjisi üretebiliriz dedik. Bu enerji de tesiste kullandığımız elektrik harcamasına katkı sağlar düşüncesi ile bu tesisi yaptık. OKA dan 700 bin TL katkı aldık. Toplamda 2,6 milyon TL maliyetle bir jeneratör kurduk. 0,5 megawattlık bir bu jeneratör, buranın enerjisini belli oranda karşılıyor. 2,6 milyon TL ye mal olan bu tesis, ürettiği enerjiyle 3 yılda kendini amorti edecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından da bu proje için katkı aldık. Bu ve buna benzer yenilenebilir enerji işlerini yapıyoruz. Böylece aşırı derecede elektriğe dayalı olan raylı sistem ve tesislerin elektrik harcamalarını belli bir oranda telafi ediyoruz diye konuştu.

TÜRKİYE NİN BÜYÜMESİ İÇİN ELEKTİK ÜRETİMİ ŞART

Türkiye deki elektrik üretiminden de bahseden Yılmaz,  Türkiye 1990 lı yılların sonunda 40 bin megawatt kurulu güç sahibi bir ülkeydi. Türkiye geçtiğimiz 10 yıl içerisinde 40 bin megawatt daha kurulu güç kurdu. Yani şu anda Türkiye nin kurulu güç kapasitesi 80 bin megawatt civarında. Bizim burada yaptığımız yenilenebilir enerji jeneratörü de bu kapasitenin içerisinde samla olarak yer alıyor. Enerji ülkeler açısından çok önemli bir konu. Bugün jeneratörümüzü devreye sokacağız ve elektik üretmeye başlayacağız. Tesisimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ifadelerini kaydetti.

Vali Kaymak, Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet, konuşmaların ardından tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

Mikro HES SASKİ tarafından ihale edilen, yerli bir firma tarafından milli ve yerli üretim teknolojileri kullanılarak yapılan mikro hidroelektrik santrali hizmete girdi. Çakmak Barajı’ndan arıtma tesisine giden içme suyundan yılda 0,5 megawatt elektrik üretilecek.