Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun da Golf Oynayanların Sayısı Artıyor

19.07.2017 13:19

Deniz dolgusuyla oluşturulan Dünya nın ilk golf sahasına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü ne ilgi giderek artıyor.
Türkiye de ilk kez bir yerel yönetim yatırımıyla faaliyet giren Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, standartların üzerindeki alt yapısıyla yoğun ilgi görüyor. Atakum sahilinde 300 dönüm açık alan üzerinde kurulu 9 çukurlu tesis, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapabilmek için 18 çukura çıkarıldı. Saha genişliğini büyüterek 650 dönüme çıkaran Büyükşehir Belediyesi, alt yapı çalışmalarını tamamlarken, ilave parkurları da hazırladı.Türkiye de ilklere imza atan kulüp, hizmete girdiği bir yıllık süreçte handikaplı çok sayıda golfçüyü misafir etti. 7 den 70 e herkesin gelip üye olmadan golf oynayabildiği tesiste bu güne kadar 170 yakın öğrenci de ders aldı.

Türkiye Golf Federasyonu nun da (TGF) büyük önem verip desteklediği Samsun Golf Kulübü, her özelliği ile göz kamaştırıyor. Zorluğu seven profesyonel golfçüler için Karadeniz in ilk ve tek modern Links golf sahasına sahip kulüp, 3 bin metrekarelik kapalı alanıyla misafirlerine benzersiz deneyimler sunuyor. USGA standartlarına uygun olarak ünlü golf mimarı Kevın Ramsey tasarlandığı tesis, modern fitness salonunu ve dünya mutfağının bütün lezzetlerinin tadılabileceği restoranını da içinde bulunduruyor.

15 Temmuz 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun katılımıyla hizmete giren tesis, bir yılda 250 ye yakın handikaplı golfçüyü misafir etti. Kulüp Müdürü Oytun Biren nin sorumluluğu ve Samsun Golf Direktörü Hamza Hakan Sayın ile antrenör Osman Nallı nın öncülüğünde bugüne kadar 170 öğrenciye golf dersi verilirken, talep ise giderek artıyor. İşitme Engelliler Olimpiyatı yoğunluğu sebebiyle derslere ara verilirken, ders alacak öğrenci sayısının yapılan rezervasyonlar kapsamında ağustos ayı itibariyle 300 e çıkacağı öngörülüyor.

Üyelik şartı aranmaksızın isteyen herkesin gelip golf dersi alabileceği kulüp, olimpiyatlar dolayısıyla gelen golfçüleri ağırlamaya başladı. İstanbul, Ankara, Antalya ve Bodrum dan Samsun a gelen handikaplı 200 golfçü, tesisi inceleyip sahanın kondisyonunu test ediyor. Kulüp hizmetlerinden memnun kalıp yatırımı çok beğendiklerini ifade eden misafir golfçüler, böyle bir tesisi Samsun a kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı tebrik ettiklerini söylüyor. Handikaplı golfçüler, olimpiyattan sonra da Samsun a gelip golf oynayacaklarını belirtiyor.

Tesis hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Tüm özellikleri bakımında tesisimiz ve sahamız, Türkiye standartlarının üzerindedir. Şuan gidişatımız, talepler çok iyi durumda. Kış aylarında başlayan talepler ve ders almak isteyenlerin yaptırdıkları rezervasyonlardaki artış, bizleri memnun ediyor. Gerek yurt içinden gerekse şehir dışından gelecek misafirlerimiz, üye olmaksızın rezervasyon yaptırarak gelip golf oynayabiliyor. Dersler sırasında ekipmanlarımızı ücretsiz veriyoruz. şeklinde konuştu.

23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez branş olarak denenecek golfe ev sahipliği yapacaklarının altını çizen Biren, Olimpiyat sebebiyle kulüp olarak biz de 5 sporcumuzu olimpiyata hazırladık. Oyuncularımız aynı zamanda işitme engelli golfçülerle yarışacak ülkemizin ilk milli takım sporcularıdır. Hamza hocamızın yoğun çalışma programıyla sporcularımız yorucu ve başarılı bir hazırlık dönemi geçirdi. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, madalya kazanacağız. ifadelerini kullandı.

7 ALTIN 2 GÜMÜŞ MADALYA KAZANILDI

Türkiye Golf Federasyonu nun düzenlediği Yerel Yıldızlar ve Minikler İstanbul Bölgesi Turnuvası na katılan Samsun Golf Kulübü sporculardan minikler kategorisinde 5, yıldızlar kategorisinde 2 olmak üzere toplamda 7 altın 2 de gümüş madalya kazanarak büyük başarı elde etmişti.Taşköprü Sarımsağına Rakip Samsun dan Çıktı

19.07.2017 13:16

Yüzyıllar boyunca birçok hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılan sofraların vazgeçilmez şifa deposu sarımsakta söz sahibi olan Kastamonu Taşköprü ye rakip Samsun dan çıktı.
İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip sarımsak, Türk mutfağının en önemli besinleri arasında yer alıyor. Koku ve tadıyla çeşni katması için birçok yemeğe, meze ve turşuya katılarak tüketilen sarımsak, modern tıbbın çare olamadığı durumlarda insanları hastalıklardan koruyup şifa olmaya devam ediyor. Beyaz Altın olarak nitelendirilen sarımsak, başta kanser ve kalp damar hastalıkları olmak üzere sayısız hastalığa karşı direnç sağlıyor.Vezirköprü ilçesinde yürütülen proje kapsamında bölgeye adaptasyonu uygun çıkan sarımsağın ilk hasadı yapıldı. 6.5 dönüm araziye dikilen sarımsakda kalite ve rekolte ise tahminin üzerinde gerçekleşti.

Çevre şartlarına iyi adapte olabilmesinden dolayı Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen sarımsakta en ünlü şehir ise Kastamonu.  Ancak Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın yürüttüğü Vezirköprü Sarımsak Yetiştiriciliği Projesi ile ilçe çiftçileri, Kastamonu / Taşköprü ye rakip oldu.

Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nın tohum, Vezirköprü İlçe Tarım Müdürlüğü nün de teknik destekleriyle geçen yıl muhtelif köylerde sarımsak eken çiftçiler, mahsulün hasadına başladı. Karacaören köyünde tarım arazilerinin 6.5 dekarına deneme amaçlı ilk kez sarımsak eken çiftçi Tuncay Öztürk ile Mümin Koralay, acemi olmalarına rağmen kalite ve rekoltenin tahminlerinin üzerinde olduğunu söyledi.

Kavun ve karpuz yetiştiriciliği yapan çiftçi Tuncay Öztürk, fiyatının yüksek oluşundan dolayı ilk kez sarımsak ektiklerini belirterek, Vezirköprü sarımsağının Taşköprü’ye göre daha kaliteli ve verimli olduğu iddiasında bulundu.  Öztürk, Sarımsak denilince akla Taşköprü gelir. Ama aynı iklim koşullarına ve yöresel özelliklere biz de sahibiz. Çalışmalarına geçen yıl başladık. Taşköprü’ye gidip arazilerde incelemelerde bulunduk. Tohumumuzu Büyükşehir Belediyemiz temin etti. Biz de arazimize ektik. Verim ve kalite aynı. Tek farkımız, orada ekim bizden fazla.  Pazarını bulup sattığımızda daha çok ekeceğiz. Yakın zamanda da onları geçeriz. Çünkü Taşköprü de su çok yetersiz ve işçilik pahalı. Burada işçilik 20 TL ise orada 70 TL. Artı ilçemizde burada su bol ve ucuz. Yapılan analizlere göre bizim sarımsağımız Taşköprü ye oranla daha verimli ve kaliteli. İnşallah ilçemizde ekimi daha da yaygınlaşacak ve sarımsağın merkezi Vezirköprü olacak. diye konuştu.

Tütün, pancar ve ayçiçeği yetiştiricisi çiftçi Mümin Koralay ise dekar başına en az 750 kg sarımsak almayı beklediğini kaydetti. Koralay, Belki daha da fazla olacak. Normalde dekar başına 1 tona kadar çıkıyor. Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun tohum desteği verdi. Deneme amaçlı sarımsak ektim. Verim beklediğimizden yüksek oldu. Seneye de ekimine devam edeceğiz. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinden Allah razı olsun. Tohumu verdikten sonra da çok kez geldiler. Çok yardımcı oldular. İlk kez ekmemize ve acemi olmamıza rağmen rekolte çok güzel oldu. Gelecek yıllarda daha da güzel olacak. Bu yıl büyük tecrübe edindik.  ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Köylümüz Başımızın Tacıdır

19.07.2017 13:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bulunan Doğanca Mahallesi ni ziyaret ederek mahalle sakinleriyle sohbet etti.
Kuş Cenneti nin doğal varlıklarla güzel olduğunu ve buradaki köy hayatının en doğal güzellik olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO ile yaptığımız görüşmelerde Dünya Mirasları Listesine yazlıklar olduğu sürece giremeyeceğimizi öğrenince işleri hızlandırdık. Zaten kaçak olan 300 civarı yazlığı yıkarak doğal canlılığın tekrar oluşmasını sağladık. UNESCO bunların yanında bizden birçok talepte bulunacak. Bu taleplerin hiç birisi yapamayacağımız işler değil. Allah ın izniyle buranın kalıcı listede yer almasını sağlayacağız. Daha da güzelleştireceğiz. Biz Galeriç Mahallesinin yakınındaki yazlıkları yıkarken bazı yazlıkçılar Galeriç te yaşayan köylülerimizi tahrik etmeye başladılar.  Yazlıklarımızı yıkıyorlar daha sonra sizin evlerinizi yıkacaklar diyerek köylülere korku salmaya çalıştılar. Biz her zaman Köylü başımızın tacıdır dedik. Gittik onlara  Bu doğal güzelliğin en önemli etkeni sizlersiniz. Evlerinizi kesinlikle yıkmayacağız. Bizim yıktıklarımız lüks villalardı. Doğal hayatı yok eden binalardı. dedik. Onlar da ikna oldular. dedi.

KUŞ CENNETİ NİN KALICI LİSTEYE GİRMESİ İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

KÖYLÜNÜN KALKINMASI İÇİN HER ZAMAN DESTEK OLURUZ

Yapılan çalışmalarda köylülere asla zarar verilmeyeceğini de söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Bizim istediğimiz de bu doğal hayatı canlandırmak, güzelleştirmek. Bir yerde ördek varken, kuşlar varken, geniş bir habitat varken insanın da olması gerekir. Buradaki köylerimiz olmasa manda yetiştiriciliği olur mu, çeltikçilik olur mu? Bu deltanın içinde yaşayan bir başka yerleşim yeri de sizin yaşadığınız Doğanca dır. Bizim burada yaptığımız çalışmalarda size zarar verecek bir şey olmayacak. Olursa da Bafra Belediye Başkanımız Zihni Bey ile birlikte bu süreci yönetiriz. Sizlerin kafanızı bulandıracak söylentiler olursa bunun kaynağı bu işte menfaati olan kişilerdir. Aldırış etmeyin. Bizim sözümüze güvenin. Biz köylümüzü asla mağdur etmeyiz. Kalkınmanız için her zaman destek oluruzDEAFLYMPİCS SAMSUN 2017 YE MUHTEŞEM AÇILIŞ

19.07.2017 13:03

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, yeni Samsun 19 Mayıs Stadyumu ndaki görkemli açılış seremonisiyle resmen start aldı.
Yeni 19 Mayıs Stadyumu nda düzenlenen açılış seremonisinde tüm ülkelerin sporcuları, antrenörleri ve delegeleri geçit töreninde tüm Samsun u, Türkiye yi ve dünyayı selamladı.Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, büyüklüğüne yaraşır bir açılış seremonisiyle başladı. Seremoniye Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Geçit töreninin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, gönderdikleri mesajlarla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nda mücadele edecek tüm sporculara başarılar dilediler.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye’nin ve Samsun’un Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadıklarını dile getirerek, İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nı en iyi biçimde düzenleyerek, Yaz Olimpiyat Oyunları’na mükemmel bir ev sahipliği yapabileceğimizi göstereceğiz. Dileğimiz bir gün Yaz Olimpiyat Oyunları nı da Samsun’da düzenlemektir diye konuştu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach adına konuşmasını IOC Degelesi Sam Ramsamy okudu. Bach, konuşma metninde, ICSD nin, sporun tüm dünyada yaygınlaşması yönünde katkı verdiğini ve Olimpiyat ailesinin önemli bir ferdi olduğunu söyledi.

Ardından sahneye gelen Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, ilk kez 1924 te düzenlenen Deaflympics in tarihin en eski ikinci çoklu spor organizasyonu olduğunun altını çizerek, hazırlık sürecinde Türkiye nin çok güçlü bir ülke olduğunu gördüklerini ve Türkiye nin bu konuda tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, tüm konukları selamladıktan sonra, 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, benim de memleketim olan güzel Samsun için heyecan verici bir tecrübe olacaktır dedi.

Oyunlar için kısa sürede 42 tesisi hazır hale getirdiklerinin altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics için esnaftan hava yolu kabin memuruna kadar 5 bin kişinin işaret dili eğitimi aldığını hatırlattı. Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics Samsun 2017 nin, Türkiye hakkında yürütülen uluslararası karalama kampanyalarına, Türkiye nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğuna dair küresel ölçekte verilmiş en önemli cevap olduğunu söyledi. Kılıç, Geçmişte, Türkiye nin bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yandığı Samsun, bugün de dünya çapında bir sevgi ve dostluk meşalesinin yanışına tanıklık etmektedir. 23. sünü hayata geçirdiğimiz Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için 8 farklı ilçemizde 42 tesis hizmete açılmış ve böyle devasa tesislerin çok kısa sürede hazır hale getirilmesi Deaflympics tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Bugün içinde bulunduğumuz UEFA standartlarına uygun, 33 bin 919 seyirci kapasiteli yeni stadyumumuz da, Samsun a ve ülke sporuna çok büyük katkılar sağlayacağını düşündüğümüz yaşayan bir tesis olarak nice kıymetli eser arasındaki yerini almıştır. Bunca hizmet ve yatırımın yegâne amacı, siz değerli sporcularımızın bu oyunları güven, huzur ve neşe içinde geçirmenizi sağlamaktır. Buradan ayrılırken güzel hatıralar ve sıcak dostluklarla ülkenize dönmeniz en büyük temennimizdir  ifadelerini kullandı.

Türk spor tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapmak Samsunlu hemşehrilerimiz için unutulmaz

Samsun un unutulmaz bir organizasyona ev sahipliği yaptığını dile getiren Bakan Akif Çağatay Kılıç, Samsun Deaflympics2017; bütün Samsunlular için pek çok ilki bünyesinde barındırmaktadır. Esnafımızdan THY kabin görevlilerimize kadar 5000 vatandaşımız bu organizasyon için Türkçe ve uluslararası işaret dili eğitimi almıştır. İnanıyorum ki bizim milletimizin ve misafirlerimizin arasında oluşacak ortak insanlık dilinin sessizliği; dünyayı kirli bir gürültüye boğan bütün kötü sesleri bastıracak kadar kuvvetlidir. Samsunumuz ayrıca, ülkemizde 6 kıtayı kalbinde toplayan ilk şehir olma özelliğine de Deaflympics2017 vesilesiyle sahip olmuştur. Türk spor tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapmak Samsunlu hemşerilerimiz için unutulmaz ve muhteşem bir deneyim olacaktır. Samsun için Deaflympics2017 pek çok ilkin yaşanmasına sebep olduğu gibi; Samsun da bu oyunların tarihçesinde pek çok ilke sahne olacaktır diye konuştu.

Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonunu yaptık

Dünyanın en büyük işitme engelliler olimpiyatlarının açılışını yaptıklarını ifade eden Bakan Kılıç, şunları söyledi:

6 farklı kıta ve 97 ayrı ülkeden gelen 3 bini aşkın sporcu ve toplamda 5 bini aşkın katılımcıyla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonudur. Bu rekor düzeydeki katılım; ülkemiz için yürütülen birtakım siyasi algıların aksine, Türkiye nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğunun küresel ölçekte verilmiş en kuvvetli cevabıdır. Bugün mutluluk ve gururla belirtebiliriz ki ülkemiz; karalama çalışmalarının hepsini bertaraf ederek hak ettiği bu neticeyi almıştır. Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonuna ev sahipliği yapmak; farklı dil, din, uyruk ve kültürlerden katılımcılarımızı ağırlamak; asırlar boyunca pek çok farklılığı kardeşçe içinde yaşatan kadim Anadolu topraklarımız için bir mutluluk ve gurur vesilesidir. Türkiye; doğu ve batının, eski ve yeninin, tarih ve geleceğin birleştiği bir köprüdür. Kurduğumuz sporcu köyünde konuk edeceğimiz misafirlerimiz de, inanıyoruz ki Türkiye nin medeniyetleri kaynaştıran atmosferi içerisinde fair-play ve centilmenlik ruhuyla kısa sürede kaynaşacaklardır.

Protokol konuşmalarının ardından ICSD marşı çalındı ve 30 Temmuz daki kapanış seremonisine kadar Samsun da dalgalanacak olan ICSD bayrağı göndere çekildi.

OLİMPİYAT ATEŞİNİ ERTUĞRUL BURSA YAKTI

Deaflympics Samsun 2017 nin meşalesini stadyuma, Türkiye ye Deaflympics tarihinde ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi İsmail Otamış getirdi. Ardından meşaleyi 1997 de futbolda Deaflympics şampiyonluğu yaşamış isimlerden Kemal Baloğlu ve Selahattin Bozdağ devraldı. Meşale son olarak, sekizi yaz üçü kış olmak üzere tam 11 Deaflympics i yerinde gören Ertuğrul Bursa’ya geçti.

Bursa nın, 1969 da Gündüz Tekin Onay ın futbol milli takımına almasıyla başlayan ve önce futbolcu ardından teknik delege olarak 48 yıldır devam eden Deaflympics serüveni, Olimpiyat ateşini yakma onuruna erişmesiyle sürmüş oldu.

Anadolu motifleriyle bezeli olan ve üzerinde ICSD nin dört konfederasyonunun renklerini bir araya getiren meşale, Ertuğrul Bursa tarafından alkışlar eşliğinde yakıldı. Daha sonra, İsmail Otamış ın basketbol milli takımında forma giyen oğlu Ömer Otamış, sporcu yemini için sahneye geldi. Sporcu yeminin ardından, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Farklı dans gruplarının sergilediği kültürel programla devam eden seremoni, şarkıcı Murat Boz un verdiği konserle ve ardından havai fişek gösterisiyle tamamlandı.

SEREMONİDEN NOTLAR

TÜRK SPORCULAR ÇIKINCA YER YERİNDEN OYNADI

Geçit töreninde sıra Türkiye ye geldiğinde, Deaflympics te ülkemizi temsil edecek 294 sporcu ve Türk delegasyonu, yeni 19 Mayıs Stadyumu nu tıklım tıklım dolduran seyirciler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Art arda beşinci olimpiyat altınını arayan milli güreşçi İlhan Çıtak Türk bayrağını taşırken, seyirciler telefon ışıklarıyla tribünlerde harika bir atmosfer yarattılar ve hem tezahüratlarla hem de işaret dilinde yaptıkları alkışlarla tüm sporcularımıza moral verdiler. Türk sporcular da tribünlere işaret dilinde Sizi Seviyoruz diyerek karşılık verdi.

GEÇİT TÖRENİNDE DOSTLUK RÜZGÂRLARI

Sporcuların geçit törenine, olimpiyat ruhuna yaraşır bir biçimde dostluk rüzgârları damga vurdu. Almanya ve Brezilya nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden sporcular, kendi bayraklarının yanı sıra Türk bayrağıyla yürüdüler. Çinli sporcular da hem Türk bayrakları taşıdılar, hem de Hello Turkey (Merhaba Türkiye) pankartlarıyla çıktılar. Türk seyirciler de aralarında Yunanistan ve Polonya nın olduğu birçok ülkenin sporcularından bu ülkelerin bayraklarını aldılar ve tribünlerden dostluk mesajları verdiler.

DÜNYA BAYRAKLARI TRİBÜNLERDE DE BULUŞTU

Açılış seremonisine ev sahipliği yapan yeni 19 Mayıs Stadyumu’nun tribünleri de sahanın içi gibi dünya bayraklarının renklerine büründü. Ev sahibi Türkiye’nin bayrakları çoğunlukta olsa da, 97 ülkenin katılımıyla düzenlenen organizasyona katılan altı kıtadan ülkelerin bayrakları tribünlerde bir renk cümbüşüne dönüştü.

BAYRAKLARINI TEK BAŞLARINA TAŞIDILAR

Deaflympics Samsun 2017 ye sadece birer sporcuyla katılan Filipinler, Malta, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yemen ve Guatemala nın bayraklarını sırasıyla

Dominique Camus Nuevo, George Vella, Andreas Constantinou, Mohammed Abdullah Alkhawlani ve Sergio Pablo Aragon taşıdı. Resmi geçit töreni açıklama yapan sporcular, ülkelerinin tek temsilcisi olmalarının kendilerine verdikleri sorumluluğun bilincinde olduklarını söylediler.

MASKOT ÇAKIR HEM COŞTU HEM COŞTURDU

İşaret diliyle iletişim kurabilen ve bu özelliğiyle dünyanın ilk konuşan maskotu olan Çakır, her zamanki gibi açılışta da herkesin sevgilisi oldu. Stada ulaşır ulaşmaz tribünlerin sevgi gösterisiyle karşılaşan Çakır, tek tek tüm tribünlere çağrıldı. Maskot Çakır a en büyük ilgiyi yine çocuklar gösterdi.

BİN 500 GÖNÜLLÜ STADYUMDAYDI

Deaflympics Samsun 2017 de görev yapan, 250 si işitme engelli toplam bin 500 gönüllünün tamamı açılış seremonisi için yeni 19 Mayıs Staydumu ndaydı. 400 gönüllü sahada görev alırken, bin 100 gönüllü de töreni tribünlerden takip etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDEYDİ

Deaflympics boyunca güvenlik sıkıntısı yaşanmaması için 3 bin 300 ü özel olarak oyunlarda olmak üzere toplam 5 bin 300 güvenlik mensubu görev alıyor. Açılış seremonisinde de, görev yeri Samsun olan güvenlik mensuplarının yanı sıra, çevre illerden de çok sayıda güvenlik görevlisi görevdeydi.

ULAŞIM ÜCRETSİZDİ

Samsunlular, Ondokuzmayıs Üniversitesi yerleşkesinden Tekkeköy e kadar uzanan hafif raylı sistemi hiçbir ücret ödemeden kullanarak açılış seremonisine ulaştılar. Aynı zamanda Samsun un farklı ilçelerinden de stadyuma ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi.

Olimpiyatlar, 31 Temmuz a kadar Samsun ve 8 ilçesinde devam edecek.Başkan YILMAZ: Kurtuluş Mücadelesini Yüreğimizde Hissedeceğiz

17.07.2017 08:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Panorama 1919 Tarih Müzesi içeriye adım attığınız andan itibaren geçmişe ilişkin fikrinizi sorgulatıyor. Yüzyıl öncesinin anlı şanlı kurtuluş ruhunu ve verilen mücadeleyi bu müze ile yeniden yüreğimizde hissedeceğiz dedi.


IŞIKLAR VE SES EFEKTLERİYLE 360 DERECE TARİH

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesine devredilen Panorama 1919 Müzesi'nde incelemelerde bulundu. Belediye bürokratlarının da yer aldığı incelemede müzenin içerisi ve dışarısında yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili fikir alışverişi yapıldı.

Panorama 1919 müzesinin dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluştuğunu kaydeden Başkan Yılmaz, Panorama 1919 Müzesi Kurtuluş Savaşı nı ve bağımsızlık mücadelesini görsel bir şölenle anlatmakla kalmıyor, ışıklandırma ve ses efektleriyle de bizzat yaşatıyor. Ziyaretçilerine bağımsızlık mücadelesini yeniden yaşatacak olan Panorama 1919 Tarih Müzesi içeriye adım attığınız andan itibaren geçmişe ilişkin fikrinizi sorgulatıyor. Yüzyıl öncesinin anlı şanlı kurtuluş ruhunu ve verilen mücadeleyi bu müze ile yeniden yüreğimizde hissedeceğiz diye konuştu.