Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Çiftçilere 4 Bin Kuşburnu Fidanı

27.11.2017 07:25

Samsun Büyükşehir Belediyesince Alaçam ilçesinde çiftçilere 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtıldı.

Hazırlanan proje ile Alaçam ın yüksek rakımlı bölgelerinde doğal hayatta bulunan ve bölge insanının doğadan toplayıp ilçe merkezinde meyve ya da marmeladı yapılıp satılan kuşburnu için önemli bir gelir kapısı haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından desteklenen kırsal kalkınma projeleri kapsamında hazırlanan proje ile Harmancık ve Umutlu Mahallelerinde kapama bahçe tesis edilmesi amacıyla Alaçam SASKİ binası bahçesinde Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından 40 çiftçiye 4 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından daha öncede 14 bin adet kuşburnu fidanı dağıtımı yapıldı. Yıl içinde toplamda 18 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirilmiş oldu.Büyükşehir den Tarıma Destek 800 Bin TL yi Buldu

27.11.2017 07:21

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimi ve çiftçilerin gelirini artırmak amacıyla kırsal kalkınma yatırımlarına devam ediyor.

Laboratuvar ortamında geliştirip denemeleri yapılan, bölgeye uyumlu, sertifikalı ve verimi yüksek 15 bin kuşburnu fidanı, Ladik, Kavak, Alaçam ve Yakakent te üreticilerle buluştu. 4 bin adet fidanın gönderildiği Alaçam ın ardından dağıtımlar bu kez de Lâdik, Kavak ve Yakakent ilçelerinde yapıldı. Düzenlenen fidan dağıtım törenlerine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürleri ile üreticiler katıldı.Hayvancılıktan bitkisel üretime, sebzecilikten meyveciliğe kadar her alanda üreticiye destek veren Büyükşehir Belediyesi, bu kez de 4 ilçede kuşburnu fidanı talep eden Çiftçi Kayıt Sistemi ne (ÇKS) kayıtlı üreticilere, kuşburnu fidanı dağıttı.

3 bini Lâdik e, 4 bini Kavak a ve 4 bini de Yakakent e olmak üzere toplamda 15 bin kuşburnu fidanını çiftçilerin maharetli ellerine teslim eden Büyükşehir Belediyesi bürokratları, bol kazançlar getirmesi temennisinde bulundu. Yüksek rakımlı 4 ilçede çiftçilerin gelirini artıracak fidanlar için ise Büyükşehir Belediyesi, 112 bin 500 TL harcadı.

ÜRETİM ARTACAK

Geçen yıl talep üzerine çiftçilere 19 bin adet kuşburnu fidanı dağıtıldığı bilgisini veren Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, toplamda 34 bin fidanın tarlalarda ekilmiş olacağını söyledi. Verdikleri desteğin marmelat sektörünün büyük ihtiyaç duyduğu kuşburnunun Samsun daki üretimini artacağını ifade eden Daire Başkanı Özdemir, 3-4 sene sonra verim alınacak üründen yetiştiricilerin büyük kazanç elde edeceğini kaydetti.

ALTERNATİF ÜRÜNLERİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla kırsalda çiftçilerin gelirini artırmak, fidan, fide, tohum, büyük ve küçükbaş hayvancılık ve yeni teknolojileri kullanarak bilinçli tarım uygulamalarıyla bölgede üretimi çoğaltmayı hedeflediklerinin altını çizen Mehmet Akif Özdemir, Bütün gayretimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız kırsalda alternatif ürünleri geliştirmek, çiftçilerimizin gelir seviyesini yükseltmektir. Kuşburnu da marmelat sektörünün vaz geçilmez ürünlerinden biri olup alternatif bir üretimdir. Sadece biz bu ilçelerimizle de kalmadık. Diğer ilçelerimizde de genel bir çalışma yaparak çiftçimizin ihtiyacı olup bizden talep ettiği ürünlere de destek veriyoruz. açıklamasında bulundu.

525 BİN TL YATIRIM YAPTIK

Özdemir, Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı olarak Kuşburnu haricinde diğer ürün guruplarına da verdikleri desteklerle birlikte 2017 yılında 4 ilçede tarımsal üretime, 525 bin TL tutarında yatırım yaptıklarına dikkat çekti. Lâdik’te kuşburnu yanında 1 ton yonca, 4 ton korunga, 1,5 ton yem bezelyesi, 2 ton nohut ve 2 bin adet ceviz fidanına yaklaşık 155 bin TL harcadıklarını söyleyen Özdemir, Kavak’a 4 bin adet kuşburnu fidanı yanında yem bitkilerinden 5 ton korunga, bin 500 tane ceviz fidanı olmak vererek 95 bin TL, Alaçam a 4 bin adet kuşburnu fidanına ilaveten 5 ton korunga ve bin 500 adet ceviz fidesi dağıtarak 135 bin TL, Yakakent e de 4 bin kuşburnu fidanı yanında 300 kg yonca, 4 ton korunga, 1 ton macar fiğ, 400 kg süt otu, 2 bin adet ceviz, 150 adet böğürtlen ve 50 adet ahududu fidesi desteği verdik. Bunun yanında çiftçilerin elle serpme yaptığı buğday tarlalarının mibzerle ekmeleri için ilçe tarım müdürlüğü üzerinden mibzer makinesi alarak örnek ekip sahaları oluşturmaya çalıştık. Toplamda bu ilçemizin tarımına da 140 bin TL yatırım gerçekleştirdik. şeklinde konuştu.

İL GENELİ YATIRIM MİKTARI 800 BİN TL

Yılsonu gelmeden ilçelerde 17 bin ceviz fidanı dağıtmış olacaklarına da değinen Özdemir, Çiftçimizin ihtiyacı olup bizden talep ettiği ürünlere destek verdik. Bu kapsamda ilimizde toplamda 3.5 ton yonga, 33 ton korunga, 7. 5 ton macar fiği tohumu, 13.5 ton yem bezelyesi, 200 kg karabuğday, 400 kg süt otu, 50 ton altın dane buğday ki Vezirköprü’de denemeleri yapıldı ve çok başarılıydı. 4 tonu Vezirköprü ve 2 tonu Lâdik te olmak üzere 6 ton nohut, 2 ton fasulye ki Vezirköprü de ekimini sağlayacağız. Ayrıca yıl boyunca 27 aileye çilek desteği verdik. 181 bin TL civarında bir yatırımımız oldu. İl genelindeki toplam yatırım desteğimiz ise 800 bin TL olarak gerçekleşti.  ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi İçme Suyundan Elektrik Üretecek

27.11.2017 07:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesisine giden sudan, kurduğu mikro hidroelektrik santrali (HES) ile elektrik üretmeye başladı.

DÖVİZİMİN ÇOĞU ELEKTRİĞE GİDİYOR

Selahattin Ereren Su Arıtma Tesisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır şehrin su ihtiyacının karşılaması için kullanıyor. Belediye tarafından su artıma tesisine yapılan HES ile birlikte arıtılmak için tesise gelen sudan elektrik üretilecek.

Ülkedeki dövizlerin yurt dışına çıkışının engellenmesi için böyle elektrik üretim sistemlerine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Bu tesiste, içme suyundan elde edilen kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek büyük bir fayda ortaya koydular. Son yıllarda ülkemizde yenilenebilir enerjiler çok destekleniyor. Buna da ihtiyacımız var. Türkiye nin yurt dışına ödediği dövizin büyük miktarı enerjiye gidiyor. Tunceli de valilik yaparken, terör örgütü barajların kullanımını engelliyordu. Enerji Bakanımız arayarak, barajların üretim yapmasını istemişlerdi. Kendi kaynaklarımızın enerjiye dönüştürülmesi çok önemli bir konu. Nerede küçük bir imkân varsa bunun enerjiye dönüşerek insanlığın hizmetine verilmesi çok önemlidir. 2-3 senede maliyetini amorti edecek bu tesis. Ülkemize ve belediyeye katkı verecek bu projeye imza atanlara teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum dedi.

TESİS, YILDA 0,5 MEGAWATT ENERJİ ÜRETEREK 3 YILDA MALİYETİNİ KARŞILAYACAK

Tesisin kendi kendisini amorti edeceğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çakmak Barajı ndan arıtma tesisimize gelen su, yukarıdan geldiği için potansiyel enerji ile geliyor. Suyun çıkışı, buraya oranla daha yüksekte. Bu suyun baraja girme ağzı var. O ağza, su girerken kuracağımız bir türbinle potansiyel enerjiyi çevirip, elektrik enerjisi üretebiliriz dedik. Bu enerji de tesiste kullandığımız elektrik harcamasına katkı sağlar düşüncesi ile bu tesisi yaptık. OKA dan 700 bin TL katkı aldık. Toplamda 2,6 milyon TL maliyetle bir jeneratör kurduk. 0,5 megawattlık bir bu jeneratör, buranın enerjisini belli oranda karşılıyor. 2,6 milyon TL ye mal olan bu tesis, ürettiği enerjiyle 3 yılda kendini amorti edecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından da bu proje için katkı aldık. Bu ve buna benzer yenilenebilir enerji işlerini yapıyoruz. Böylece aşırı derecede elektriğe dayalı olan raylı sistem ve tesislerin elektrik harcamalarını belli bir oranda telafi ediyoruz diye konuştu.

TÜRKİYE NİN BÜYÜMESİ İÇİN ELEKTİK ÜRETİMİ ŞART

Türkiye deki elektrik üretiminden de bahseden Yılmaz,  Türkiye 1990 lı yılların sonunda 40 bin megawatt kurulu güç sahibi bir ülkeydi. Türkiye geçtiğimiz 10 yıl içerisinde 40 bin megawatt daha kurulu güç kurdu. Yani şu anda Türkiye nin kurulu güç kapasitesi 80 bin megawatt civarında. Bizim burada yaptığımız yenilenebilir enerji jeneratörü de bu kapasitenin içerisinde samla olarak yer alıyor. Enerji ülkeler açısından çok önemli bir konu. Bugün jeneratörümüzü devreye sokacağız ve elektik üretmeye başlayacağız. Tesisimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ifadelerini kaydetti.

Vali Kaymak, Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet, konuşmaların ardından tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

Mikro HES SASKİ tarafından ihale edilen, yerli bir firma tarafından milli ve yerli üretim teknolojileri kullanılarak yapılan mikro hidroelektrik santrali hizmete girdi. Çakmak Barajı’ndan arıtma tesisine giden içme suyundan yılda 0,5 megawatt elektrik üretilecek.Başkan YILMAZ: Samsun un Akciğeri Olacak

27.11.2017 07:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 25 yıllığına tahsis aldıkları 30 dönümlük Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini yeşil alan olarak düzenleyeceklerini, tarihi binayı da Sağlık Müzesi yapacaklarını söyledi.

30 DÖNÜMLÜK ALAN YEŞİL ALAN, TARİHİ BİNA DA SAĞLIK MÜZESİ OLACAK

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Vali Osman Kaymak ve şehrin ileri gelen yöneticileri ile su arıtma tesisindeki açılışta bir araya geldi. Burada yapacağı projeler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, tarihi değere sahip olan bina ile Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu 30 dönümlük alanın tahsisini Sağlık Bakanlığından aldıklarını ifade ederek, yapmayı düşündükleri projeler hakkında bilgiler verdi.

Yapılması planlanan proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Geçen hafta il başkanları toplantısı dolayısıyla Ankara ya gitmiştik. Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ile zaman geçirme fırsatı da bulduk. Orada kendisiyle Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi hakkında konuştuk. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu alan, 3 hektarlık yani 30 dönümlük bir alan. Orada eskiden Millet Hastanesi olarak kullanılan tarihi bir bina var. O binanın yanında da çeşitli zamanlarda yapılan bir sürü metruk binalar var. Bu metruk binalar kaldırıldığında bu 30 dönümlük alan şehrin yeşile hasret kalmış Hastanebaşı, Unkapanı, Anadolu, Zeytinlik Mahallelerinin içerisinde adeta açan bir çiçek gibi olur düşüncesini bakanımıza ilettik. Orayı bize verin. Metruk binaları yıkalım. Hastane de taşındıktan sonra tarihi binayı da restore edelim. Tarihi binayı da kültür veya sağlık hizmetinde kullanıma açalım. Ya da Sağlık Müzesi ne döndürelim. Biz, oraya yükleyeceğimiz fonksiyondan ziyade duvarlarını filan kaldırarak 30 dönümlük alanı, yeşil alan olarak kullanalım söylemlerimde bulundum. Bakanımız ise, Bundan daha güzel bir şey ne olabilir? diyerek, tahsis işlemlerinin talimatını verdi. Dün protokol geldi. Valimiz Osman Kaymak ile birlikte protokolü imzaladık. O alanı, 25 yıllığına Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tahsis aldık. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde boş binaları kaldırarak işe başlayacağız. Meclis, encümen kararlarının ardından takip eden protokoller ile Koruma Kurulu görüşmelerini arkadaşlarımız yürütecek. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde şehrin kuzeyinde olduğu gibi yeşil ve güzel yaşam alanlarından bir tanesini bu bölgede üretmiş olacağız dedi.

Başkan Yılmaz, alanın kendilerine tahsis edilmesinde büyük emeği geçen Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan a şükranlarını ilettiğini belirterek sözlerini tamamladı.Başkan YILMAZ: Samsun u Zengin Bir Şehir Yapmamız Lazım

27.11.2017 06:59

2. Samsun Gıda, İçecek Ürünleri Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistik Fuarı, düzenlenen törenle 2. kez kapılarını açtı.

GIDA OLMAZSA OLMAZIMIZ TÜYAP 

Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen Samsun Gıda 2017 Fuarı’nın açılışına binlerce Samsunlu akın etti. Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Bu sene 5 farklı ülkeden 159 iş adamını fuarımızda ağırlıyoruz. Yani yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 38 oranında arttırdık. Geçen sene 72 firmamız fuarımıza katılım sağlamıştı. Bu sene ise 80 firmaya çıktı. Fuarımız yüzde 11 oranında da katılımcı alanında büyüme gösterdi. Fuarımızın kapladığı alan ise yüzde 32 alanında büyüdü. Ne mutlu bize ki Samsun u bir fuar şehri yapma konusunda da adım adım ilerliyoruz dedi.

Daha sonra konuşan Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Buzbaş, Gıda olmazsa olmazımızdır. Beslenme ihtiyacımızı karşıladığı için gıda sektörü stratejik bir sektördür. Ülkemizde 3 bin satış yeri 244 bin tüketim noktası ve 83 bin üretim yeri bulunmaktadır. Sektörün büyüklüğü ise 150 milyar dolar civarındadır diye konuştu.

Fuarın hayırlı olması temennisinde bulunan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsunumuz ilk organizasyondan bu yana 16. fuara ev sahipliği yapmaktadır. Samsun Türkiye nin ilk milli fuarına sahip bir şehirdir. Bizim ilimizde çok önemli bir fuar geleneği ve kültürü var. Biz bu geleneği artık bu çatı altında devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile ekonomimize katkı sağlayan bu yapıyı kazandırma noktasında desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarım şeklinde konuştu.

SAMSUN U DAHA ZENGİN BİR ŞEHİR YAPMANIN YOLLARINI BULMAMIZ LAZIM

Her zaman büyümek ve zengin bir ülke olmak arzusunda olduklarını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Allah bize bu istediğimizi verdi. Ülke itibariyle büyüyüp zengin olma şansını yakaladık. Yani bizim unumuz, şekerimiz var. Biz aslında çalışmadan yorulmadan keyif içerisinde bir gelişmenin beklentisi içerisinde olsak başaramayız. Tam tersine özgürlüğümüzü bile kaybederiz. Aslında biz bu Fuar ve Kongre Merkezimizi zor şartlar altına yaptık. Bu tesis yapılmadan önce Doğupark ve Batıpark ta kurduğumuz çadırlarda fuar yapıyorduk. Ter ve rutubet içerisinde fuar yapıyorduk. Bugün modern bir ortamda fuarımızı organize ediyoruz. Bugün fuara gelmemiş olan firma yetkililerine seslenmek istiyorum. Ne olur bir daha bunu yapmasınlar. Bunların hepsinin şu anda bu salonda olması lazımdı. Bugün burada bir gıda fuarı organize edilmişse bunun başarısını sağlamak hepimizin görevidir. Samsun 10 bin kilometrekare yani 1 milyon hektarlık bir coğrafya. Bunun 400 bin hektarı taşı diksen büyür dedikleri bir toprağa sahip. Taşı bırak ne dikersen dik büyüyebilecek ölçekte verimli topraklarda yaşıyoruz. Son yıllarda fındık sayesinde bazı ilçelerimiz zengin ilçe seviyesine girdi. Şimdi biraz gayet edersek bana göre daha güzel işler yaparız. Samsun’u daha zengin bir şehir yapmanın yollarını bulmamız lazım. Biz belediye hizmetlerinde artık tıkanmaya başladık. İnsanlar bize müthiş hareketli bir şehriniz var diyor. Yerin altından tünel yapmamız dahi isteniyor. Bunu yapalım ama bunun da bir bedeli var. Parasını nasıl alacağız? Zengin ve kişi başına düşen geliri yüksek bir halktan alacağız. Biz Türkiye’nin birçok şehrinde olmayan Lojistik Köy yaptık. Buna da 50 milyon euro para harcadık ifadelerini kullandı.

SAMSUN HIZLA GELİŞİYOR

Son olarak konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Samsun her alanda büyüyor. Biz geldiğimizde olimpiyatlar vardı. Allah a şükür bunu da çok güzel bir şekilde başardık. Bu fuarlar sayesinde de ortaya koyduğumuz hedefler var. Bu hedeflere ulaşırken bu fuarlar bizlere ciddi derecede katkı sağlıyor. 4 aylık süre içerisinde gördüğüm kadarıyla Samsun hızla gelişiyor. Bafra ve Çarşamba Ovalarının bu bölgede bulunması ve bir sürü verimli potansiyellere rağmen bu şehrin göç vermemesi gerekir. Aksine göç almalıyız. Bu nedenle de çalışmak durumundayız şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleşen Samsun Gıda 2017 Fuarı, protokol üyeleri ve ziyaretçiler tarafından gezildi.

Programa ayrıca, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe kaymakamları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kurulu temsilcileri katıldı.