Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


1919 Metrelik Bayrak Yürüyüşü

22.05.2017 06:32

Samsun da 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nın 98 inci yıl kutlamaları kapsamında,  Bayrak Yürüyüşü  yapıldı.
Yürüyüş sonrasında hazırlanan platformda kısa bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Samsun da bugün hava muhalefeti nedeniyle bazı programlarımız iptal oldu. Gerçekleştirilemeyen programlar yarın gerçekleşecek. Ben Bayrak Yürüyüşünüzden dolayı herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 19 Mayıs Atatürk ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Bazı hainler istedikleri kadar plan yapsın ya da ne yaparsa yapsın Türkiye Cumhuriyeti ni kimse bölemeyecektir dedi.Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün organize ettiği sahil yolundaki yürüyüşte 1919 metrelik Türk bayrağı açıldı. Atakum ilçesinde bulunan Çobanlı İskelesi nden başlayan yürüyüş sahil boyunca devam ederek Atakum Gençlik Merkezinde son buldu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de yürüyüşe katılımın büyük olmasından dolayı vatandaşlara teşekkür etti.

Yürüyüşe ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler daha sonrasında halk oyunları ve havai fişek gösterileriyle son buldu.
Atatürk ü Temsil Eden Bayrak Karaya Çıktı

22.05.2017 06:25

Samsun da dün hava muhalefeti dolayısıyla ertelenen bayrak teslim töreni bugün gerçekleşti.
Vali İbrahim Şahin törende yaptığı konuşmada,  Atatürk ün Samsun a çıkarak büyük Türk milletini şaha kaldırışının 98. yıldönümünü kutluyoruz. Kanını şehitlerimizin kanından alan, bağımsızlığımızı sembolü ay yıldızlı bayrağımızı denizci subaylarımız Türk gençliğine emanet etti. Ülkenin içinde bulunduğu durumun biz yazgı olmadığını düşünen ve milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal ve Arkadaşları Samsun dan kutlu bir mücadele başlatarak, bütün ülkeye yayılmasını sağlamıştır. Her yıl coşkuyla kutladığımız bu bayram, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği noktasında gençlerimizin azmine ve kararına işaret eder dedi.Samsun da 19 Mayıs kutlamaları, dün yaşanan hava muhalefeti yüzünden bugüne ertelenmişti. Kutlamalar ilk olarak Atatürk ve silah arkadaşlarını temsil eden bayrağın karaya çıkartılmasıyla başladı. Deniz subayları, 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele yi başlatmak üzere karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü.

Törene, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenler daha sonrasında Samsun Valiliği önünde hazırlanan alanda yapılan etkinliklerle devam etti.Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik Paneli

18.05.2017 08:18

Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik Paneli ile Müzecilik kavramı ve gençlik üzerindeki etkileri Samsun da düzenlenecek panel ile derinlemesine tartışılacak.
18 Mayıs Perşembe Günü Saat 13:30 da 15 Temmuz Şehitler Parkı Ömer Halisdemir Salonu nda düzenlenecek olan paneli ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yönetecek. Konuşmacılar ise Gaziantep eski Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ,TKB Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez olacak.Samsun da büyük bir coşkuyla kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri ve Müzeler haftası kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürel Mirasımız Müzeler ve Gençlik konulu panel düzenlenecek.Tarihi Yolda Çalışma Sürüyor

18.05.2017 08:16

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak Kurtuluş Yolu üzerinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun’dan önce Kavak ve Havza’ya oradan da Amasya ya uzanan 98 kilometrelik yolculuğunun gün ışığına çıkarılmasının ardından tarihi yol üzerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı çalışmaları büyük bir titizlikle takip eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak, bu projeye büyük önem veriyoruz. Tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan tüm eserleri ve objeleri tarihi izlek olarak yola yerleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de Kavak ilçemize bağlı Üçhanlar Mahallemizde yaptığımız çeşme. O dönemi yansıtacak şekilde dizayn ettik. Aynı zamanda da sıvasız boyasız evleri küçük rötuşlarla dokuya uygun hale getiriyoruz. En kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayıp milli kurtuluş ruhunu yüreğimizde hissettirecek olan bu yolu turizm destinasyonu olarak vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Buraya gelen herkes bu güzergâha girdiklerinde hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak, Mustafa Kemal in yolunu ve izini takip edecek, 1919 ruhunu yeniden yüreğinde hissedecek diye konuştu.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun-Amasya arasındaki milli mücadelenin ilk yolculuğunu aydınlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu Projesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.


Ot Yemekleri Festivali Başlıyor

18.05.2017 08:13

İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına var sloganı ile yola çıkan, Samsun un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Altyapı Birliği ile birlikte bu yıl üçüncüsünü gerçekleşecek olan Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 17-21 mayıs tarihleri arasında yapılacak.
Festival kapsamında Yöresel Ot Yemekleri Yarışması ve en çok çeşit yenilebilir ot toplama yarışması birlikte yapılacak. Festivalin diğer bir amacı ise yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi. Festivalde katılımcılar yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini, doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve turşularla da katılabilecekler. Yarın Bafra nın Sürmeli Mahallesi nde katılımcılar festival yemeklerinde kullanılacak yenilebilir otları toplamak için yarışacaklar. Sürmeli Mahallesi ndeki ot toplama yarışmasının yanında fotoğraf makinanı kap gel etkinliği kapsamında doğada fotoğraf çekme teknikleri, fotoğraf eğitmenleri gözetiminde gerçekleştirilecek. 18 Mayıs Perşembe günü ise ot toplama yarışmasının 2. etabı Ondokuzmayıs ilçesi Yörükler Mahallesi nde ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte çocuklarla doğada resim, şiir kompozisyon ve doğada fotoğraf çekme etkinliği de yapılacak. Toplanan otlar jürinin değerlendirmesine sunulacak.

YEMEK TARİFLERİ KİTAPTA TOPLANACAK

BEREKET TENCERESİNDE ÖZEL OT YEMEKLERİ

19 mayıs Cuma günü festivalin yemek yarışmaları sevgi gölü etrafında kurulan stantlarda gerçekleştirilecek. Katılımcıların bölgemize özgü otlardan yaptığı ot yemekleri jürinin beğenisine sunulacak. Aynı gün bereket tenceresi etkinliğinde usta aşçıların gözetiminde 65 çeşit ot kavurması yemeği hazırlanarak konuklara ikram edilecek. Usta şefleri canlı mutfak bölümünde özel yemekleri izleyicilerle birlikte hazırlayacaklar. 20 Mayıs Cumartesi günü canlı mutfak etkinliği, ünlü şeflerin hazırlayacakları yemeklerin katılımcılarla birlikte pişirilip sunulması gerçekleştirilecek. Festivalin son günü ise Samsun un dört farklı turizm güzelliklerini barındıran bölgelere geziler planlandı. Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ayvacık baraj gölü, Terme Miliç tabiat parkı gezileri düzenlenecek.