Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Buzağı Can Sütü Projesi Hayata Geçiyor

20.12.2017 07:26

Kırsal kalkınma çalışmalarıyla tarımda büyük ilerleme kaydeden Samsun Büyükşehir Belediyesi, hayvancılığın artırılması için de önemli bir yatırıma hazırlanıyor. Son yıllarda yaşanan buzağı kayıplarının azaltılması ve ekonomik kaybın önlenmesine yönelik Buzağı Can Sütü Projesi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında kolostrum ikame tozu üretim tesisi kurulacak.

Toplam maliyeti 3 milyon 984 bin 52 TL olan projenin 2 Milyon 988 bin 394 TL si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında sağlanacak. Eş finansman tutarının 996 bin 131 TL ise proje başvuru sahibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından finanse edilecek. Büyükşehir Belediyesi yanında projede Ondokuz Mayıs Üniversitesi, (OMÜ) TR83 Bölgesi İlleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası, TR83 Bölgesi İlleri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri, Atakum, İlkadım, Canik ve Bafra İlçeleri Süt Üreticileri Birlikleri de aktif rol oynayacak.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile yürütülecek Buzağı Can Sütü Projesi destek sözleşmesi imzalandı. OKA da düzenlenen imza töreninde 24 ay süreli projeye ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, bölge hayvancılığına büyük katkı sağlanacağını kaydetti.

Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre TR83 Bölgesi (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat) illerinde 2015 yılı itibariyle 40 bin civarında buzağı kaybı yaşandı. Bunun ekonomik yansıması ise 81 Milyon 56 Bin TL.  Samsun’da da görülen buzağı kayıplarının önüne geçmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi, kolostrum ikame tozu üretim tesisi kuracak. Türkiye’de ilk kez bölgesel hastalıklara karşı antikor ihtiva eden, raf ömrü uzunluğu, kalitesi ve uygulama kolaylığı gibi pek çok konuda faydası olan toz, üreticilere büyük avantaj sağlıyor. Üretilecek toz, hayvancılıkla uğraşanlara dağıtılacak.

ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇECEK

Bütün ilçelerin köylerinde yapılacak yoğun eğitimlerle ağız sütünün önemi ve güncel buzağı yetiştirme standartları öğretilecek. Kolostrum ikame tozunun gerekli olduğu durumlarda rutin üreticilik uygulamaları kapsamına alınması ile buzağı kayıplarının yüzde 5-7 düzeyinde düşürülmesi, böylece bölge hayvancılığının karlılık oranının arttırılarak tahmini yıllık 100 Bin TL ekonomik kazanç oluşturulması hedefleniyor.

Üretim tesisi ve eğitim faaliyetlerini içeren Buzağı Can Sütü Projesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Üretim tesisi ile proje sonrasında da üreticilerin uygun fiyatlarda kolostrum ikame tozu temin edebilmesi sağlanacak. Kurulacak çiftçi eğitim merkezi ile hayvan ve buzağı sağlığı konusunda benzer eğitimler sürdürülecek. Yetiştiricilere yönelik olarak, buzağı bakımı, buzağılarda bağışıklığın önemi, bağışıklığı oluşturan faktörler, ağız sütünün değeri, ağız sütünün kalitesinin önemi ve kalitenin ortaya konulma yöntemleri, kolostrum ikame tozu hakkında bilgi, ne zaman hangi durumlarda kullanılması gerekliliği, yurtdışında kolostrum ikame tozu kullanımı ve ekonomik faydası konularında günlük 8 saat olmak üzere 51 farklı eğitim çalışması düzenlenecek. Toplamda 408 saat eğitim verilmesi planlanmaktadır. 15 bin doz ikame tozu da eğitim amaçlı üreticilere ücretsiz dağıtılacak. Dedi.100. Yıl Bulvarı na Ekspres Hizmeti Geliyor

13.12.2017 07:46

Samsun da, E3 Ekspres hattı 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren Belediyeevleri-100. Yıl Bulvarı-Baruthane-Kalkancı güzergâhında toplu taşım hizmeti vermeye başlayacak.

BELEDİYEEVLERİ - 100.YIL BULVARI- BARUTHANE-KALKANCI

Geçen günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş tarafından işletilen yeni ekspres ve ring hatları hizmete başlamıştı. Samsun Büyükşehir Belediyesi adına Samsun’da ulaşım hizmetlerini yürüten Samulaş A.Ş. bünyesinde hizmet verecek olan yeni E3 Ekspres hattı 11 Aralık Pazartesi gününden itibaren Samsun da toplu taşım hizmeti vermeye başlayacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samulaş A.Ş., Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma hizmetine kazandırılan tamamı yüzde 100 alçak tabanlı ve engelli erişimine uygun otobüslerle hizmet veriyor. Samulaş, 11 Aralık 2017 Pazartesi gününden itibaren Belediye evleri nden hareket edecek olan yeni E3 Ekspres hattı ile Stat Kavşağı, Kılıçdede Kavşağı, Uğur Mumcu Parkı, Meskenler Kavşağı, 100. Yıl Bulvarı, Anadolu Caddesi güzergâhını kullanarak Baruthane ve Kalkancı Mahallelerine hizmet vermeye başlayacak.

15 DAKİKA ARALIKLARLA HİZMET VERECEK

Belediyeevleri ve Baruthane-Kalkancı dan karşılıklı olarak hareket edecek E3 Ekspres araçları sabah yoğun saatlerde 15 er dakika, gün içerisinde ise 20 şer dakika aralıklarla hizmet verecek.Türkiye nin İlk İntermodal Lojistik Merkezi

13.12.2017 07:42

Türkiye nin ilk ve tek intermodal lojistik merkezi Lojistik Köy ün tanıtımı yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Lojistik Köy de yapılan tanıtım toplantısında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, Lojistik Köyün çok doğru bir ile yapıldığını belirterek, Bundan sonraki iş, burayı planlandığı ve hedeflendiği şekilde işletmek geliyor. Firmaların her türlü ihtiyaç duyduğu depolama alanına sahibiz. Her şeyin düşündüğü merkez, o yönüyle burasının Türkiye ve Samsun'un ihracatına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. PTT Bölge Müdürlüğü de buradan alan kiralamak istedi. Dolayısıyla buranın boş kalacağını sanmıyorum. Öyle bir kaygımız yok  dedi.Samsun da Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Tekkeköy Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası ve Organize Sanayi Bölgesi Samsun Müdürlüğünün ortaklığıyla Avrupa Birliği nden sağlanan 50 milyon euroluk hibeyle yapılan Lojistik Köy ün tanıtımı yapıldı.

LOJİSTİK KÖYÜN FAALİYETE GEÇMESİ İÇİN DEMİR YOLLARININ TAMAMLANMASI ŞART

Lojistik Köyün şehrin ihracatına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lojistik Köyün inşaat çalışması bitmek üzeredir. Devlet Demir Yollarının ray döşemesinin de bir an önce bitmesini bekliyoruz. Zaten AB hibesi bu garanti sayesinde çıktı. Demir yolu bağlantısı olmayan bir lojistik merkeze herkes biraz temkinli davranıyor. Devlet Demir Yolları şu an proje hazırlığı yapıyor. Biz alan içine demir yolu hattını döşedik. Deniz yoluna, kara yoluna entegrasyonu tamam. Demir yolu bağlantısı da yapılıyor. Ancak bu işin aksamaması için Devlet Demir Yollarının elini çabuk tutması gerekiyor. 80 bin metrekare alanın şu anda 50 bin metrekaresine talep var. PTT nin de burada yer talebi var. O da değerlendiriliyor. Yani bizim burası kiralanmaz diye bir endişemiz yok. Neredeyse inşaat bitmeden tamamı kiralanmış gibi bir talep var. Hatta kısa sürede burası dolar ve burada yeni depolama alanları yapmak zorunda bile kalabiliriz. Ancak bu alanın ülke ekonomisine ve Samsun a tam verimli hale gelebilmesi için mutlaka demir yolu bağlantısının hızla bitirilmesi gerekiyor. Bunun için de bütün paydaşlara görev düşüyor diye konuştu.

Konuşmaların ardından iş adamları, lojistik merkezin depolama alanlarını gezdi. Lojistik Köyün 2018 in başında faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.Samsun Valiliği Golf Kupası

13.12.2017 07:39

1. Samsun Valiliği Golf Kupası nda iki gün boyunca kıyasıya yarışan sporculara kupaları takdim edildi.

Ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi Osman Kaymak a golf sporuna katkılarından ötürü plaket takdim etti.Samsun Valiliği tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü nde düzenlenen 1. Samsun Valiliği Golf Kupası nda 108 sporcu yarıştı. Cumartesi ve pazar günleri düzenlenen golf kupasında 11 kategoride 33 ödül dağıtıldı. Minikler kategorisinden yetişkinler kategorisine kadar sporcular 11 dalda yarıştı. Turnuva sonrası kupa töreni düzenlendi. Sporcular ödüllerini Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Nihat Soğuk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz, kulüp yöneticilerinin elinden aldılar.Başkan YILMAZ Yerli Otomobile Talibiz

13.12.2017 07:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yerli otomobilin Samsun da yapılması ile ilgili de çeşitli makamlarla iletişim halinde olduklarını açıkladı.

HEP BERABER KUDÜS E GİDELİM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz AK Parti İl Başkanlığı nda düzenlenen AK Parti Grup Toplantısının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın belirttiği gibi Kudüs kırmızı çizgimizdir. diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ülkemizin en önemli gündem maddesi Kudüs. İsrail’in daha önce ilan ettiği Kudüs ün İsrail’in başkenti olması yönündeki kararını Amerikan Başkanı kabul etti ve tanıdı. Tanıdığını da uluslararası düzeyde deklare etti. Bu durum İslam aleminde büyük bir infiale sebep oldu. Kudüs’ün İslam alemi için ne kadar önemli olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tepki maalesef dünyadaki diğer İslam ülkelerinde yok. İslam devletlerinin bu konuda duruş sergilememesi bizleri derinden üzüyor. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyacağı vizyoner tutum ve programla birlikte yeni şeyler olabilir diye düşünüyorum. Kudüs bütün dinlerin şehri. Bize düşen Amerika Başkanı Trump ı kınamak ve bu karara tepki göstermektir. Hatta tüm meclis üyelerimizle Kudüs e gidebilir, tepkimizi orada gösterebiliriz.  diyerek Kudüs ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN YER ÖNERİSİ

Seçimlere 1 yıl kadar bir süre kaldığını ve tüm partililerin bu süreci iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Seçime bir yıldan biraz fazla zaman kaldı. Önümüzdeki süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. Yakın zamanda il kongremiz olacak. Kongreye cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın da katılacağını umuyoruz. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan çalışmaların da açılışlarını cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapmak bizleri mutlu edecektir. Ayrıca yerli otomobilin Samsun da yapılması ile ilgili de çeşitli makamlarla iletişim halindeyiz. 800 dönümlük bir tersane alanımız var. Burada tersane ile ilgili bir çalışma yapılmayacaksa yerli otomobil için biçilmiş bir kaftan. İnşallah böyle büyük bir proje Samsun da vücut bulur diyerek yerli otomobilin Samsun da yapılması için girişimde bulunduklarını belirtti.

KARLA MÜCADELEYE HAZIRIZ

Kış şartlarının Samsun da yavaş yavaş hâkimiyetini gösterdiğini de belirten Başkan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda karla mücadelede etkili çalışmalar gerçekleştireceğiz. İnsanımızın hayatını kolaylaştırmak üzere yapılacak tüm çalışmaları ortaya koyacağız. O yüzden her zaman önceliğimiz aciliyeti olan kritik noktalarda. Hamile, hasta, yaşlı birisi için ekiplerimizi her zaman arayın. dedi.