Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ndan Muhteşem Açılış

02.11.2016 10:26

Kültür ve sanat faaliyetlerinde Samsun un ilk adresi ve markası olan Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, 2016-2017 eğitim-öğretim yılına muhteşem açılış töreniyle başladı. Gecede tüm bölümler, sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı.

Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ndan Muhteşem Açılış

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Konservatuarı, 2016-2017 dönemi kültür ve sanat eğitimlerine start verdi.  Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde 37. yaşına giren konservatuarın açılış törenine Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Ahmet Ayan, öğrenciler, eğitmenler, bölüm şefleri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Konservatuarın resim bölümü öğrencilerinin birbirinden güzel Samsun resimlerinin de sergilendiği gecede Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümü mini konser verdi. Seslendirilen şarkılara eşlik eden sanatseverler, keyifli dakikalar yaşarken, Türk Halk Oyunları ekibinin gösterisini ise beğeni ile izledi. Gecede ayrıca özel olarak hazırlanan konservatuvar tanıtım videosu izletildi. Gecenin sonunda Sanat Merkezi fuaye alanında katılımcılara kokteyl verildi.

Konservatuarın açılış töreninde konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Samsun un kültür ve sanatta sadece İstanbul ve İzmir ile kıyaslanabileceğini söyledi. Samsun un en önemli değerinin insanı olduğunu ifade eden Çamaş, Samsun un değerlerini ifade etmek için saatlerce konuşabiliriz. Ama yaşayan, Samsun u güzelleştiren, tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkartan sizlersiniz. Özellikle sanatın ve kültürün Anadolu nun başkenti diyebileceğimiz Samsun’u kendi ölçeğinde diğer büyükşehirlerle asla kıyaslamayalım. Sanatçısı, şiiri, kültüre önem veren halkıyla kıyaslamayalım. Çünkü bu değerler, diğer hepsinin önünde. Biz ancak kendimizi İstanbul ve İzmir le kıyaslayabiliriz. Ankara bile bizim ölçeğimizde değil. Bunu biraz araştırdığınız zaman ortaya çıkacaktır. Onun için sizlere gönül dolusu teşekkür ediyoruz. dedi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı nın 13 yıllık süreçte çalışmalarıyla Türkiye nin birçok belediyesine örnek olabilecek hale geldiğinin altını çizen Necmi Çamaş,  300 ün üzerinde çalışanı olan önemli bir daire başkanlığı pozisyonundayız. Bunda sizden gelen öneri ve taleplerin çok büyük rolü oldu. Güzel sanatın hangi dalıyla ilgili olursa olsun iştirak eden insanların bizlerden çok önemli farkları, üstünlükleri var. Toplum içinde sahip oldukları bu meziyeti, medeni cesaretleriyle gün yüzüne çıkarıyorsunuz. Şarkı söylüyorsunuz, resim yapıyorsunuz, ruhun inceliklerine ulaşıyorsunuz. Biz ise bunları yapamıyoruz. O yüzden sizler çok özelsiniz. Sahip olduğunuz değerlerin geleceğe taşınması anlamında yardımınızı rica ediyoruz. ifadelerini kullandı.

700 KURSİYER EĞİTİLECEK

Türk Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Resim, Tiyatro, Çok Sesli Polifonik Batı Müziği Korosu ve enstrüman kursu bölümlerinde toplam 700 kursiyeri eğitecek olan konservatuar, branşında uzman öğretim üyelerinin önderliğinde ortaya çıkacak kalite ve başarıyı, her zaman olduğu gibi yine halkla paylaşacak.

Her yıl çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliklere imza atan Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, yeni sezonda da Samsunlulara yine unutulmaz anlar yaşatacak.  Konser, gösteri, oyun ve sergi tarihlerini belirleyen konservatuar, 20 Ocak ta Türk Sanat Müziği Koro Konseri, 17 Şubat ta THM Koro Konseri, 8 Mart ta Türk Sanat Müziği Kadınlar Günü Özel Konseri, 17 Mart'ta Türk Halk Oyunları Çanakkale Şehitlerini Anma Özel Gösterisi, 7 Nisan da Türk Sanat Müziği Koro Konseri, 14 Nisan da Türk Halk Müziği Yıldıray Çınar Anma Konseri, 28 Nisan da Türk Halk Oyunları Çocuk Bölümü Gösterisi, 30 Nisan da Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu Konseri, 5 Mayıs ta Türk Halk Oyunları Bölüm Gösterileri, 12 Mayıs ta THM-TSM-THO Ortak Gösteri, 21 Mayıs ta ise Çalgı Kursları Dinletisi ile sanatseverleri bir kez daha büyüleyecek.Hacılıçay - Köklül Köprüsü Açılışına Devet

02.11.2016 10:24

Çarşamba Ovası üzerinde yaptığımız Hacılıçay - Köklül Köprüsü ve bağlantı yollarının açılış törenine davetlisiniz.

4 Kasım 2016 Cuma günü saat 15:00 da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ ın ve AK Parti Genel Başkan yardımcımız Sayın Çiğdem KARAASLAN ın teşrifleri ile gerçekleştirilecektir.Başkan YILMAZ: Gülsan İstanbul un Sultanahmet i Gibi Olacak

01.11.2016 07:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği nin düzenlediği programda genç işadamları ile bir araya geldi.

Başkan YILMAZ: 

ASKON lu işadamlarına deneyimlerini anlatan, Samsun da yürütülen projeler ve yapılanlar ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, toplantıda Samsun'da Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili sorun var diyenlere de cevap verdi.

Başkan Yılmaz, Her zaman Organize Sanayi Bölgeleri nde bedava yer aranır. Ama bedava yer Organize Sanayi Bölgeleri nde öyle hep peynir ekmek gibi bulunmaz. O bakımdan Organize Sanayi Bölgeleri ndeki yer meselesi ile ilgili sorunu problem edip de yatırım yapmıyorum diyen, yerim dar diyerek oynamayan geline benzer. Bugün istediğiniz yerde sanayi bölgesi kurabilirsiniz. Kısacası Samsun da yer sorunu yok bedavacılık sorunu var dedi.

GÜLSAN KAFAMA KASAP ÇENGELİ GİBİ TAKILI

İşadamlarının Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili sorduğu bir soruya da yanıt veren Başkan Yılmaz, Gülsan esnafı kendine yer bulur. Samsun da yer diye bir sorun yok. Ancak Gülsan Sanayi Sistesi nin bulunduğu yere şehrimizin ihtiyacı çok fazla var. Gülsan Sanayi Sitesi nin bulunduğu alanı içinde bir Şerefiye Cami bulunan büyük bir kent park yapmamız lazım. Tıpkı İstanbul un Sultanahmet i, Ankara nın Hacıbayram ı gibi. Samsun un böyle bir şeye ihtiyacı var. Gülsan'da bu olacak. Önümüzdeki günlerde kafama kasap çengeli gibi takılı olan şey bu. Bunu yapacağız dedi.

O MAHALLELERE MODERN ŞEHİRCİLİK DÜZENİ GELECEK

Samsun da yapılacak Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili olarak da konuşan Başkan Yılmaz, Diğer bir konu da Anadolu Mahallesi, Zeytinlik Mahallesi ve Hastanebaşı Mahallelerinin dönüşümü. O mahalleleri modern şehircilik anlayışıyla en kısa sürede yeniden dizayn edeceğiz ifadelerini kullandı.

ASKON Başkanı Mehmet Furkan Okudan ise, derneğin yaptığı çalışmaları anlattı. Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz ASKON a yeni üye olan işadamlarına rozetlerini taktı.Türkiye nin İlk Belediye Konservatuarı na Büyük Talep

01.11.2016 07:45

Türkiye de belediyeler bünyesinde kurulan ilk konservatuarı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı na ilgi katlanarak artıyor.

Türkiye nin İlk Belediye Konservatuarı na Büyük Talep

Her biri kendi branşında uzman öğretim kadrosunun kurslarına katılmak isteyen vatandaşlar, yoğun talep sebebiyle birbirleriyle yarıştı. Kurs başvuruları aylar öncesinde sona ermesine ve yedek kayıtlar dahil kontenjanların dolmasına rağmen konservatuvara her gün yüzlerce insan müracaat etmeyi sürdürüyor.

1979 yılında kurulup meclis kararıyla, 1982 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetlerine resmi olarak devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, 37 yıllık süreçte sanat camiasına binlerce sanatçı, müzisyen, oyuncu ve dansçı kazandırmanın haklı gururunu yaşıyor. Konservatuar, bu sene de birbirinden güzel konserler verecek, halk dansları ve tiyatro gösterileri sahneleyecek.

Eğitim kalitesi, ciddiyeti ve profesyonel 34 öğretici kadrosuyla Güzel Sanatlar Fakülteleri gibi çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı, Türk Halk Oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Resim, Tiyatro, Çok Sesli Polifonik Batı Müziği Korosu ve enstrüman kursu bölümlerinden oluşuyor.

20 Ağustos-1 Ekim tarihleri arasında iki bin kişinin ön kayıt yaptırdığı konservatuarda öğreticiler, eğitim öğretimin başarılı, sağlıklı ve verimli geçmesi adına kursiyer adayları ile mülakat yapmak zorunda kaldı. Mülakatlarda adayların yetenekleri keşfedilmeye çalışılırken, kurslara keyif alarak gelip gelmeyecekleri ve devam edip etmeyeceklerinin bilgisi alınarak seçim yapıldı. Geçen sene aşırı talep sebebiyle 600 öğrencinin eğitim gördüğü kurslarda bu yıl da sayı 700 olarak sabitlendi. Kursa alınamayan insanları mağdur etmeyen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı konservatuarı, referans olarak müracaat sahiplerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri ne, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezleri ne yönlendiriyor.

Konservatuarda en çok talebi halk eğitim merkezleri iş birliği ile açılan enstrüman ve resim kursları görüyor. Bu sene piyano ve keman kursları Atakum Halk Eğitim Merkezi, Bağlama ve Halk Oyunları kurslarını ise İlkadım Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenecek. Piyano ve keman kursları Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde, bağlama, halk oyunları ve diğer kurslar ise Anakent İş Merkezi ndeki konservatuar proje ofisinde verilecek.

KURSİYERLERE BİREBİR EĞİTİM VERİLİYOR

Karşılaştıkları yoğun talebin nedenleriyle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Müzik Koordinatörü ve Türk Halk Müziği Bölüm Şefi Hakan Demir, Toplu ders vermekten ziyade öğrencilerimizle birebir ilgilenerek yeteneklerini geliştirmeye çalıştırıyoruz. Çünkü birebir eğitim her zaman daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Aslında özel ders veriyoruz. Öğrencilerimiz eğitim aldıkça bireysel yeteneklerini daha iyi keşfediyor. Geçmiş yıllarda profesyonel eğitim alıp yaşamlarını sanatın birçok dalında devam ettiren çok öğrencimiz var.  Bu da talebi artırıyor. Diğer bir sebebi, vaktini güzel değerlendirmek isteyenlerin ilk adresinin konservatuarımız olmasıdır. İkinci neden,  Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma alanlarımız, imkanlarımız diğerlerinden çok daha iyi. Bunun yanında öğretim elemanı kadromuz çok kaliteli. şeklinde konuştu.

Bu sene de dolu dolu bir eğitim öğretim sezonu geçireceklerini ifade eden Demir,  ortaya çıkacak kaliteyi ve başarıyı her yıl olduğu gibi yıl içinde verecekleri konser, gösteri, oyun ve sergilerle Samsunlularla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

29.10.2016 09:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı nın açtığı Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi nde 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer aldı.

75 Yıllık Cumhuriyet Bayramı Görüntüleri

Hem Türkiye ye hem de Samsun a ait siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik her türlü değerlerin ortaya çıkarılması adına açılan Mehmed in Hikayesi: Kurtuluş Savaşı Kartpostalları Sergisi Türk Kurtuluş Savaşı na tanıklık ediyor. Kurtuluş Savaşı nın akabinde basılan kartpostalların yer aldığı sergide; Anadolu daki işgalleri, Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a çıkışı, Kuva-yi Milliye nin teşkilatlanması, toplanan kongreler, arkasından yaşanan muharebeler ve son olarak da işgal altında bulunan Anadolu kentlerinin kurtuluşu resmediliyor. Sergide, Misak-ı Milli nin maddelerinin de bulunduğu 45 kartpostal yer alıyor. Ayrıca sergide ziyaretçilerin izlemesi için Genelkurmay arşivlerinden temin edilen 1941 yılında Samsun da kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı görüntüleri yer alıyor. 1941 yılında Cumhuriyet Bayramı kutlama görüntülerinde dönemin Samsun Valisi İbrahim Ethem Aykut ve Samsun Belediye Başkanı Rüstem Mesutoğlu da bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi nde düzenlenen serginin açılışını Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptı. Ardından rehber eşliğinde öğrencilerle birlikte sergi gezildi.

Açılışta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, Kurtuluş Savaşı nı evre evre yaşayabilmenizi sağlayacak olan bu kartpostalları Büyükşehir Belediyemiz ile paylaşan Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı ya en derin teşekkürlerimi sunmak isterim. Ayrıca sergiye emek veren tüm Samsun Kent Müzesi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim dedi.