Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Güzel İzler Bırakmak İçin Çalışıyoruz

09.01.2018 09:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Vezirköprü ilçesinde cumhuriyet tarihinden bu yana tam anlamıyla çözülemeyen Karkucak ve Kuşçular Mahallesi grup yolunun yapımı için düğmeye bastı.


SAMSUN DA GÜZEL İZLER BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Vatandaşın sorunlarını yerinde incelemek ve sorunların ortadan kaldırılması noktasında çözüm üretmek yerinde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinde bulunan ve Karkucak, Sarıyar, Taşlıyük ve Kuşçular Mahallesini birbirine bağlayan grup yolunda sorunları tespit ederek ilgililere yapımı ile ilgili gerekli talimatı verdi.

Vezirköprü ilçesinde ciddi anlamda yol sorunlarının olduğunu ve bu yolların şehre uzaklığından dolayı yapımlarında maliyetlerin çok yüksek rakamlara ulaştığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz Samsun da sorumluluğumuz bulunan her metrekarede güzel izler bırakmak için çalışıyoruz. Biz istemez miyiz Vezirköprü nün tüm mahallelerindeki yol sorununu çözelim. Tabii ki isteriz. Gelen kaynaklarımız anında yatırıma dönüştürülüyor ve her ilçeye eşit şekilde çalışma yapıyoruz.  İlçelerimizde şube müdürlerimiz her sorunu tespit ediyor. Bende sürekli buralarda incelemelerde bulunuyorum. Hangi mahallenin ne sorunu var biliyorum. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan yollar var. Biz daha göreve geleli 4 yıldan az bir zaman oldu. Sadece bu süreçte bin 500 kilo metreye yakın yolu elden geçirdik. Bunu yaparken de Vezirköprü yü ötekileştirmedik. Her ilçede yapılan yol çalışması birbirine yakın rakamlardır dedi.

Kuşçular Mahallesi Muhtarı Abdulhay Şahin in misafiri olan Başkan Yılmaz, ziyarette yer alan çevre mahalle muhtarlarına da içlerinin rahat olmasını, 11 kilometrelik grup yolunun sathi kaplama ile yapılacağını ve yıllardır yaşanan yol sorunun çözüme ulaşacağını belirterek müjdeyi verdi.Samsun Büyükşehir'den Tarım İçin Bir Büyük Adım Daha

09.01.2018 09:56

Tarımsal üretimde ülkelerinde önemli kabul edilen şehirlerin uluslararası bir dayanışma içine girerek daha verimli çalışmaların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği ne Samsun Büyükşehir Belediyesi de katıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ TARIM İÇİN EL ELE VERDİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye deki 18 Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kurucusu olduğu Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin (Agricities) genel kurul kararını imzalayarak birliğe katılımda ilk adımı attı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin tarıma çok büyük önem verdiğini, ve tarımın Samsun da daha da gelişmesi için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, birliğin dünyada tarımın yaygın olarak yapıldığı yerlerde mevcut olan tecrübe ve bilgi birikimini dikkate alarak, etkileşim, dayanışma ve yardımlaşma yaklaşımı ile karşılıklı deneyimlerden yararlanmak amacıyla kurulduğunu kaydetti.

Başkan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Denizli, Antalya, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon ile birlikte Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğinin kurucu üyesi olduğunu söyledi.  Başkanlık makamında gerçekleştirilen imza töreninde Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı da katıldı.Yeşilırmak a Dev Gerdanlık

29.12.2017 10:32

Samsun un Çarşamba ilçesinde yapımı tamamlanan ve yılbaşı öncesinde resmi olarak açılışı yapılacak Hürriyet-Kumtepe Köprüsü nden ilk geçişi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler yaptı.

Samsun un Çarşamba ilçesinde 310 metre uzunluğu ile ilçenin en uzun köprüsü olacak olan ve Hürriyet ile Kumtepe arasını birbirine bağlayacak köprü 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde tamamlandı ve yol çizgileri de çekilerek güvenle kullanılabilir hale geldi. Resmi olarak açılış için gün sayan köprüden makam aracıyla geçen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köprü ile birlikte Hürriyet ve Kumtepe arasındaki ulaşım sorununun artık sonlandığını söyledi.Makam aracını kendisi kullanan Başkan Yılmaz, Çarşamba ilçemizin en uzun köprüsünden ilk geçişi biz yaptık. Bu köprü vatandaşlarımızın Samsun ile olan bağlarını daha da kuvvetlendirecek dedi.

BÜYÜKŞEHİR UZAKLARI YAKIN YAPTI

En son 210 metre uzunluğunda Hacılıçay Köprüsü ile 11 mahalledeki ulaşım sorununu ortadan kaldırdıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, İlçemizde bir köprüye daha ihtiyaç vardı. Hürriyet ve Kumtepe arasındaki birçok mahallede bağlantı yollarının kopuk olması halktan gelen yoğun talep ve bölgedeki, ticari, sosyal durumları da göze alarak bir köprünün daha yapılmasına karar vermiştik ve hemen işe koyulmuştuk. 1 yıl önce başladığımız Hürriyet-Kumtepe Köprüsü'nü bugün bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hürriyet, Kumtepe ve civardaki köylerin karşıdan karşıya geçmek için çektiği çile artık bitti. Mesafeleri kısalttık özlemleri bitirdik. İki mahalle arasında ulaşım sıkıntısından dolayı birbirine gidemeyen vatandaşlarımız vardı. Uzakları yakın yaptık vatandaşlarımızı birbirleri ile kucaklaştırdık. En kısa sürede de resmi olarak açılışını yapacağız. Kentimize ve ilçe halkımıza hayırlı olsun. Güle güle kullansınlar dedi.

İŞÇİLERE TEŞEKKÜR

Başkan Yılmaz daha sonra köprü etrafı ve bölgedeki mahallelerde devam eden beton yol ve asfalt çalışmalarını inceledi. Vatandaşlarla selamlaşan Yılmaz, çocuklarla da yakından ilgilendi. Son olarak Başkan Yılmaz, köprü inşaatında ve yol çalışmalarında gece gündüz demeden çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi, emeklerine teşekkür ederek bölgeden ayrıldı.Büyükşehirden Çiftçilere Ceviz Desteği

29.12.2017 10:29

İlçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile eğitim verdiği çiftçilere sertifikalı ceviz fidesi dağıttı.
İlkadım Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü nde (KTAE) çiftçilere ceviz yetiştiriciliği eğitimi verildi. 33 çiftçinin katıldığı eğitim toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, KTAE Müdürü Kibar Ak, İlkadım Kaymakam Vekili ve Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı,  İlkadım İlçe Tarım Müdürü Fevzi Çalışıcı katıldı.İlçe tarım müdürlüğünün çiftçilere yönelik ceviz yetiştiriciliği eğitim programına katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bilinçli tarım politikası kapsamında çiftçi eğitimlerine ve desteklere devam edeceklerini söyledi.

Karadeniz Araştırma Enstitüsü ndeki eğitim toplantısında çiftçilere ceviz yetiştiriciliği, verimi, yetiştirme yöntemleri, yapılacak işlemlerle ilgili bilgiler verildi. Eğitimin ardından da eğitime katılan 33 çiftçiye Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 2000 adet Chandler (Çetnır) aşılı ceviz fidesi dağıtıldı.

Eğitim toplantısını düzenleyen İlkadım İlçe Tarım Müdürü Fevzi Çalışıcı, çiftçi eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Toplantıyla ilgili konuşan Çalışıcı, Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Kaymakamlığı ve ilçe tarım müdürlüğümüz işbirliği ile ilçemizde, milli tarım projesi kapsamında tarımın geliştirilmesine çalışıyoruz. Bu eğitim toplantısını da ceviz üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen önemli bir çalışma olarak görüyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise çiftçilere verilen eğitimin çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydetti. Eğitimlerde çiftçilerin büyük fayda gördüğünü hatırlatan Arlı, İlçe tarım müdürlüğümüz, KTAE’de ceviz konusunda uzman arkadaşlarımızla beraber bir günlük eğitim çalışması yaptı. Ceviz nasıl ekilir, bakımı nasıl yapılır, nasıl hasat edilir gibi konularda bilgiler verdi. Biz de çiftçilerimize de aşılı fide dağıttık. Chandler (Çetnır) Ceviz, üstün verimli Amerikan çeşididir. 1000-1100 metre rakıma (denizden yükseklik) kadar dikilebilir. Sık dikime uygundur. İlkbahar donlarından etkilenmez. Genç yaşlarında ciddi verim alınabilen bir çeşittir. Bundan sonra eğitimlere diğer ilçelerimizde de devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Seneye Daha Büyüğünü Yapmayı Umuyoruz

29.12.2017 10:25

Samsun da düzenlenen Alışveriş Şenliği nde milyon dolarlık mücevherlerin de bulunduğu birçok ürün sergilendi.
BİKAP kurucuları, yaptıkları şenlikle kadınların ekonomiye olan etkisini göstermeyi amaçladıklarını ifade ederek, BİKAP olarak amacımız bir sürü girişimci kadınlara fırsat oluşturarak, yaptıkları ürünleri sergilemesidir. Bunlarla ilgili talebi karşılamak için platformu kurduk. Şu an bulunan sergimizde çok ünlü markalar var. Çok önemli bir pırlanta şirketi de burada. Yaklaşık 2 milyon dolarlık mücevherleri burada sergiliyorlar. Samsunlu hanımların büyük ilgisini bekliyoruz. Ekonomiyi canlandırmak ve kadınlara ön ayak olmak için buradayız dedi.Başarılı Kadınlar Platformu (BİKAP) tarafından düzenlenen Alışveriş Şenliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon da açıldı. Birçok girişimci kadın ve firmanın boy gösterdiği şenlikte, değeri milyon dolarları bulan mücevherlerin yanı sıra el emeği ürünler de sergilendi.

BAŞKAN YILMAZ: SENEYE DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPMAYI UMUYORUZ

Yapılan şenliğin güzel geçmesini ve seneye daha büyüğünü yapmayı amaçladıklarını vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başarılı İş Kadınları Platformunun Anadolu turneleri dolayısıyla uğradıkları Samsun’da ev sahipliği yapıyoruz. Herkesin gördüğü gibi çeşitli işlerde işlerinde başarılı olan hanımefendiler, işleriyle ilgili, yaptıkları ürünlerle ilgili ve firmalarının ürettikleri ürünleri burada küçük stantlarda tanıtıyorlar ve satıyorlar. Önceden rezervasyonları yapıldı ve platformları hazırlandı. Samsunlu başarılı iş kadınlarının katılmasıyla platform daha da gelişti. İnşallah umduklarını bulurlar. Ziyaretçi sayısının çok olmasını bekliyorum. Bazı STK lar da bu işe destek oldu. Bu sene elde edilmiş sonuç organizasyonu yapanları mutlu eder ve seneye daha büyüğünü yaparız diye umuyorum diye konuştu.

TAŞÇI: BELEDİYE OLARAK KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK TANIYORUZ

Kadınların istihdama katılması noktasında belediye olarak özel bir çaba sarf ettiklerinin altını çizen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun, çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. BİKAP ın önderliğinde yaklaşık 55 girişimci kadının katılımıyla güzel bir sergi açıldı. Biz de Atakum Belediyesi olarak, Atakum Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi (AKSEM) bünyesinde el emeği üreten hanım kardeşlerimizin ürünlerini burada sergiliyoruz. Atakum Belediyesinde kadınlara yönelik olarak pozitif bir ayrımcılık uygulamasıyla ortaya çıkan ürünlerin meyvesini bugün burada almaya çalışacağız şeklinde konuştu.