Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİRDEN KIŞ BAKIMI

16.11.2020 10:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri kış mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte kentin ana arterlerinde ağaç budama çalışması başlattı. Yapılan çalışmayla trafiği tehlikeye atan ağaçların dalları kesilerek ana arterler daha güzel bir görünüme kavuşurken, olası tehlikelerin de önüne geçilmiş olacak.

Şehrin dört bir tarafını ağaçlarla bezeyerek daha yeşil bir Samsun için çalışan Büyükşehir Belediyesi, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kurumuş ve tehlike oluşturan ağaçların bakım ve budama çalışmalarına başladı. Budama için en uygun zamanın ağaçların dinlenme dönemi olan kış mevsimi olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri, trafiği tehlikeye düşüren ağaçların budama çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü ifade etti.

Karayolları Kavşağı ile İncesu Kavşağı arasındaki 10 kilometrelik alanda başlayan çalışmalar ile bir yandan trafik ışık ve tabelaların görüş mesafesini daraltan, kaldırımlarda yayaların hareketlerini kısıtlayarak rahat yürümelerine engel olan ve kozalakları düşen ağaçların budama işlemi yapılırken bir yandan da kurumuş, hastalıklı veya devrilme tehlikesi olan ağaçlar kontrollü şekilde kaldırılıyor.

YENİDEN DOĞAYA KAZANDIRILIYOR
Sıfır Atık Projesine öncülük eden kurumların başında gelen Büyükşehir Belediyesi, budama esnasında ortaya çıkan dal ve artıkları, organik atık olarak değerlendiriyor. Toprağa gömülen artıklardan organik materyaller elde edilirken, bu şekilde zenginleşen toprak ise seracılıkta ve fidan yetiştiriciliğinde kullanılıyor.BAŞKAN DEMİR 11 BİN 111 FİDAN DİKİMİ TÖRENİNE KATILDI. AĞAÇ DİKİMİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI.

16.11.2020 10:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, protokol üyeleri ile birlikte Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsünde 11 bin 111 fidan dikti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle hayata geçen 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında, Geleceğe Nefes kampanyası çerçevesinde Bugün Fidan, Yarın Nefes sloganıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsünde sağlık çalışanlarına vefa amacıyla oluşturulan Sağlık Çalışanları Hatıra Ormanı’nda 11 bin 111 fidan dikimi gerçekleştirildi. Törene Samsun Valisi Dr.Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Güven, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Amasya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şakir Güneri, İl Tarım Müdürü İbrahim Sağlam, İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve sağlık çalışanları katıldı. Törende Vali Dr. Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, dün ebediyete uğurlanan Kızılay Samsun Şube Başkanı Dr. Habib Demirel adına da bir fidan dikti.

Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dünyanın ne kadar kıymetli olduğunu görmek lazım. Bugün 11 Kasım cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, çok önemli bir gün olarak tayin edildi. Çok yakın geçmişi olan ama hakikaten bizi heyecanlandıran, bir araya getiren yediden yetmişimizin hepimizin dikkatini çok önemli bir noktaya çeken bir gün. Ayrıca dünyada bir pandemi salgınıyla gözle görülmeyen bir varlığın bütün dünyayı nasıl esir aldığını da görüyoruz. Dün de çok değerli bir hocamızı doktorumuzu Habib Demireli son yolculuğuna uğurladık. Özellikle pandemi sürecinde Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde hükümetimiz tüm kamu kuruluşları, bakanlığımız ve Samsunda da sayın valimizin önderliğinde biz pandemi sürecinde bunu gönül rahatlığı ile ifade edebiliyorum ki, performansı en yüksek illerden biriyiz. Ama bunun ana merkezinde de sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, hemşirelerimiz, yardımcı sağlık personellerimiz hastanede temizlik görevlilerimiz var. Sürekli iç içe olduğumuz için bizde belediye olarak onların her türlü ihtiyaçlarında onların yanında olma gayreti içerisindeyiz ve olmaya da devam ediyoruz dedi.

11 bin 111 fidan dikildiğini belirten Başkan Mustafa Demir, Bu etkinlikle ilgili olarak şunu da ifade etmekte fayda görüyorum. Bizim için ayrıca bir anlamı ve önemi var. 4 tane ovası olan bir şehiriz. Samsun’da orman alanları sürekli artıyor. Bu etkinliğin de bunlara çok büyük katkısı var. Özellikle doğayla, çevreyle, ağaçla ilgili bir tek ağaçla ilgili de değil şehirde yaşayan her türlü canlının selameti, sağlığı ve gelişimi açısından kendimizi doğal olarak ayrıca görevli atfediyoruz. ifadelerini kullandı.SASKİ DEN 2 MİLYONLUK YATIRIM

16.11.2020 10:40

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, 2 milyon liralık yatırımla makine parkurunu genişletti. Alınan motopompların hizmete girmesiyle harcama maliyetlerinin önemli ölçüde düşürüleceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dünyanın önde gelen belediyeleri, vatandaşlarına hangi standartta hizmet ediyorsa, bizim de hedefimiz vatandaşlarımıza aynı kalitede hizmet sunmaktır dedi.

SASKİ vatandaşların su ve atık su hizmetleri konusunda herhangi bir mağduriyet yaşamaması için malzeme ve ekipman parkurunu güçlendirmeye devam ediyor. Daima kesintisiz hizmeti hedefleyen SASKİ, makine parkuruna 14 adet motopomp dahil etti. 2 milyon liralık yatırım yapılarak temin edilen motopompların Samsun genelinde kullanıma girmesiyle beraber yapılan harcama maliyetleri büyük oranda düşürülecek. Ayrıca yoğun yağış sonucu oluşan su baskınlarına anında müdahale edilerek tahliye işlemleri gerçekleştirilecek.

OPERASYONEL, HIZLI VE ÇEVRE DOSTU
Samsun il merkezi ve ilçelerinde iklim değişikliği ve aşırı yağışlardan kaynaklı olumsuz durumları ortadan kaldırmak ve vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek adına SASKİ nin makine ve ekipman filosuna dahil edilen motopomplar, hızlı, operasyonel, düşük yakıt tüketimli ve çevre dostu özellikleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca motopomplar ile yapılan tahliye işlemlerinde araçların giremediği noktalardaki sorunlar ve araç taşıma kapasitesinden kaynaklanan problemler daha hızlı şekilde ortadan kaldırılacak ve tüm hizmet sahalarına ulaşılarak su tahliyesi gerçekleştirilecek.

MALİYETLER YÜZDE YÜZÜN ÜZERİNDE DÜŞTÜ
Bunun yanı sıra temin edilen motopompların yüksek yakıt verimliliğine sahip olması ve çevreci emisyon değerleri içermesine dikkat edildi. 400 metreküp saati yaklaşık 20 metreye basabilen bu motopomplarla bir taraftan hızlı tahliye işlemleri gerçekleştirilirken diğer taraftan akaryakıt maliyetinde ciddi tasarruf sağlanacak. Bu ekipmanlar marifetiyle büyük bodrum katların su tahliyeleri 5 dakikada gibi kısa sürede gerçekleştirilecek. Motopomplar 400 metreküplük bir tahliye işlemini sadece 5 litrelik bir yakıt kullanarak ekonomik bir şekilde gerçekleştirecek. Maliyet kalemlerinde de büyük ölçüde bir düşüş söz konusu olacak.

2 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Alınan araçlar ve makineler ile SASKİ nin makine ve ekipman filosunun daha da güçlendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SASKİ, dünyanın en gelişmiş şehirlerinde hangi araçlar kullanılıyorsa o araçları kullanıyor. Bizim hedefimiz dünyanın en üst seviyesindeki belediye, vatandaşlarına hangi standartta hizmet ediyorsa, aynı kalitede hizmet etmektir. Bu amaçla SASKİ bünyesine yoğun yağış ve su baskınlarında suyu anında tahliye etmeye yarayan son teknoloji ürünü 14 tane motopomp dahil ettik. ifadelerini kullandı.SAMSUNSPOR ANITI 31 ARALIKTA MİLLET BAHÇESİNDE

06.11.2020 08:08

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Millet Bahçesine konulacak olan Samsunspor Anıtının ihalesinin yapıldığını, 31 Aralık tarihine kadar tamamlanarak yerine konulacağını ifade etti.

Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün 20 Ocak 1989da Malatyaspor deplasmanına giderken Havza ilçesinde yaptığı kazada hayatını kaybedenlerin anısına yapılacak olan anıtın geçtiğimiz günlerde ihalesi gerçekleştirildi. İhalenin ardından hemen yapımına başlanan anıt, 31 Aralık 2020 tarihinde Millet Bahçesinde olacak.

SAMSUNSPOR ANITI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
Kazada hayatını kaybeden futbolcuların anısını yaşatmak amacıyla hazırlanan Samsunspor Anıtı için geri sayımın başladığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,Türk futbolunun acı günlerinden biri olan 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı karşılaşma için yola çıkan kafilemiz, Havza ilçesinde geçirdiği kazada Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetti. Bu kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış ve sakat kalmıştı. Bu talihsiz kazanın ardından tam 31 sene geçti ama acımız ilk günkü gibi taze. Kazada hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak amacıyla hazırladığımız anıtta artık geri sayım başladı dedi.

20 OCAK'TA SAMSUNSPOR ANITI'NDA ANMA YAPILACAK
Millet Bahçesine yerleştirilecek olan anıtın 1919 santimetre uzunluğunda olacağını söyleyen Başkan Demir, Anıt projemiz ile ilgili tüm detaylar hazır. 1919 santimetre uzunluğunda olacak. Üzerinde, kazada vefat eden futbolcularımız ve teknik direktörümüzün isimleri ve fotoğraflarının yer aldığı 3 metre çağında bir top şekli olacak. Çok güzel bir ışıklandırma yapacağız ve şehrin her yerinden görülecek. İhalesi bitirildi ve şuan yapımına başlandı. 31 Aralık tarihinde anıt Millet Bahçesi'ne yerleştirilecek. Ardından peyzaj ve çevre düzenlemelerini yapacağız ve 20 Ocak tarihinde anma törenlerine kadar bitirmiş olacağız ifadelerini kullandı.AYAK PİYANOSUNDA MOZART VE YAĞMURUN DÜETİ

06.11.2020 08:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Atakum Sanat Merkezine yerleştirilen ayak piyanosunda çalan müzik ve yağan yağmurun ritmi ile güzel bir düet oluştu.

Çocukların ilgilerini farklı yönlere çekmek ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin iki noktasına yerleştirilen ayak piyanosunda çalan bestelerle yağmur damlalarının birleşmesi güzel görüntülere sahne oldu.  Atakum Sanat Merkezi bahçesindeki piyanoda çalan Mozart besteleri ile uyum içinde tuşlara vuran yağmur damlaları adeta bir düet gerçekleştirdi.


YAĞMUR DAMLALARI FARKLI NOTALARA VURDU
Yağmurun bereketiyle müziğin ritmi buluştuğunda hoş bir ritim ortaya çıktığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı İdris Ömer Akdin, Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin farklı noktalarına ayak piyanosu yerleştirdik. Bu piyanolarla gençlerimiz gelerek ritim dersleri görüyorlar. Bu sabah yağmurla birlikte piyanolarımızın kendiliğinden harekete geçtiğini ve bir ritim ortaya çıkardığını gördük. Bu anlamda bizim içinde ilginç bir tecrübe oldu. Ayak piyanomuzda yüklenmiş müziklerimiz var. Ama müziksiz olarak da piyano kişi üzerine çıktığında harekete geçebiliyor. Yağmurla birlikte harekete geçen piyano mevcut müziği kendi ritmiyle çalmayı sürdürüyor. Yağmurun bereketi, müziğin ritmiyle buluştuğunda çok hoş bir durum ortaya çıktı diye konuştu.


YAĞMUR DAMLALARI AYAK PİYANOSUNU HAREKETE GEÇİRDİ
Böyle güzel bir olaya tanıklık etmekten mutlu olduğunu belirten Sanat Merkezi çalışnalarından Nur Betül Aras, Mozartın Türk Marşı çalıyordu. Ama tam olarak aynı melodi çalmıyor. Yağmur vurdukça melodiye eklemeler yapıyor. Bu bir anlamda Mozart ile yağmurun doğal bir düeti oldu. Çok güzel bir ahenk oluşturuyor. Özellikle bu doğanın içinde buna tanık olmak çok güzel bir andı. Mutlu oldum dedi.