Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Samsunspor Sıkıntıları Aşacak

16.01.2018 09:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunspor un yaşadığı sıkıntıların geçmişten gelen sıkıntılar olduğunu belirterek, İnşallah kampanya sürecinde bu sıkıntılar bitecektir dedi.
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 yılı ilk toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunspor ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Samsunspor un içerisinde bulunduğu sıkıntıların geçmişten geldiğini belirten Başkan Yılmaz, Bu sıkıntılar sadece maddi sorunlar değil. Maddi sorunların dışında yönetim sorunları da var. Bunun yanında mevcut sporcu potansiyelinin de sorunları var. Bu bakımdan Samsun Valiliğimiz bir kampanya başlattı. Kampanyaya bütün yerel yönetimlerin ve belediye başkanlarının katkı verdiği ifade edildi. Bizler de verdik. İnşallah bu kampanya sürecinde bu sıkıntıların içerisinden çıkılacaktır. Valimiz olayı yakından takip ediyor. Biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunların bu noktaya gelmesinden önce de bazı girişimlerimiz oldu. Onları burada ifade etmeye gerek yok. Ama süreç işliyor ve elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. O nedenle, bir meclis kararına veya meclisin inisiyatif almasına gerek yok. Bizler zaten yardımlarımızı yapıyoruz. Bu süreç inşallah iyi bir sonuçla sonuçlanacaktır diye konuştu.Başkan YILMAZ Açıkladı: Lojistik Köy Mart Ayında Hazır

16.01.2018 09:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2017 yılında yapılan en iyi iş Lojistik Köyün kurulması oldu dedi.

Meclis toplantısında konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 2017 yılını değerlendirdi. 2017 yılında birçok güzel işler yapıldığını dile getiren Yılmaz, Şüphesiz ki yapılan en iyi iş Lojistik Köyün kurulması oldu. İkinci önemli olay ise şu, bir kuruş dahi belediye bütçesinden harcamadan, tamamen Avrupa Birliği hibesi olarak 50 milyonluk bir hibe alıp bu 80 bin metrekare kapalı alanlı Türkiye nin Anadolu daki en büyük Lojistik Köyünü inşa etmiş olmak en büyük başarıdır diye düşünüyorum. Bu başarılarda eski valilerimizin de büyük başarıları vardır. Aslında biz lojistik işini uzun süredir Toybelen tarafında yapıyorduk. Ancak Toybelen e demir yolunu bağlayamadığımızdan ve demir yolu bağlantısının oraya yapılamayacak olması Tekkeköy’e bizi mecbur bıraktı. Ancak Tekkeköy’de bulduğumuz bu mera bizim işimizi kolaylaştırdı. Bu süreçte, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ciddi katkılar aldık. Uluslararası görüşmelerde, Avrupa Birliği ile olan hibe programı kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın büyük katkıları olmuştur. Tahminlerime göre; önümüzdeki Mart ayında Lojistik Köy, birçok firmanın kiralama sürecine amade olacak. Birçok firma, bölgeden yer kiralayacak ve Lojistik Köy, ticari faaliyetlerde kullanılır hale gelecek diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 yılı Ocak Ayı 1. Birleşimine ait 1. Oturum toplantısı gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında toplamda 58 gündem maddesi ele alındı. Gündem maddeleri oylanarak ilgili komisyonlara havale edildi.

57 MADDE KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

Konuşmanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazmın meclis Başkanlığı nda gerçekleştirilen toplantıda 57 gündem maddesi oy birliği ile komisyonlara havale edildi. Daha sonra ise Denetim Komisyonu üyelerinin seçimi yapıldı. Komisyona havale edilen Maddeler Perşembe Günü saat 14:00 te Samsun Büyükşehir Belediyesi Komisyon Toplantı Salonu nda gerçekleşecek toplantıda görüşülecek.
Kaçak Binaların Moloz Yığınından Kuş Cennetine 4 Tepe

16.01.2018 08:58

SAMSUN da, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeki yaklaşık 319 kaçak yapının yıkımıyla ortaya çıkan moloz yığını, doğal tepeler haline dönüştürüldü. Molozlardan 4 tepe oluşturulup, üzerleri de toprakla kaplandı. Tepelerin kuş gözlem amaçlı da kullanılabileceği belirtildi.
 DOĞAYI BOZACAK NİTELİKTEYDİ 

Türkiye ve dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cennetindeki 319 kaçak yapı, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında yapılan çalışma ile yıkıldı. Çoğu villadan oluşan kaçak binaların yıkımı sonrasında ortaya yüklü miktarda moloz çıktı. Molozun kamyonlarla delta dışına çıkarılmasının hem doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyeceği hem de maliyetinin çok fazla olması nedeniyle çözüm yolu arandı. Çalışmalar sonucu molozların deltada değerlendirilmesine karar verildi. Beton moloz yığınları deltada 4 farklı noktada toplanıp, üzerleri de toprakla kapatılarak tepeler oluşturuldu. Tepelerin kuş gözlem amacıyla da kullanılacağı belirtildi. Bu uygulamanın ise daha önce yapılmış bir benzerinin bulunmadığı ifade edildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kızılırmak Deltası nın Bütün Şehir Yasası ile birlikte kendilerine devrolduktan sonra ilk yaptıkları çalışmanın bölgedeki kaçak yapılaşma ile mücadele olduğunu dile getirdi. Albayrak, Bu konu ile ilgili güçlü bir irade sergiledik. Yaptığımız çalışmalarda kaçak olan binaların yıkımlarını gerçekleştirdik. Müthiş bir moloz çıktı burada. Bu molozları taşıyıp götürmek hem maliyetliydi hem de doğayı ve araziyi bozacak nitelikteydi. Onun için Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu ile yapmış olduğumuz ortak çalışmalarla molozları, yerinde tepecikler halinde koruyalım dedik. Bunun için 4 tane tepe oluşturuldu, yıkım sonrasında ortaya çıkan molozlardan ve üzerleri toprakla kaplandı. Doğal bir tepe görüntüsü verildi. Geçmişin izleri burada yaşansın ki bir daha böyle bir durum gündeme gelmesin istedik. Ayrıca ahşap bir yol olacak, tepelerin üzerine kadar gelecek. Buralardan da kuş gözlemi yapılabilecek dedi.

UNESCO GEÇİCİ LİSTESİNDEYİZ

Projeyle bölgenin doğal yapısının korunduğunu ifade eden Albayrak, Burada doğal yaşamı, bitki örtüsünü engelleyecek bir düzenleme yok. Sanki burası hep böyleymiş gibi doğal bir şekilde kalacak. Böyle bir çalışmanın ilk defa yapıldığını biliyoruz. Hem geçmişi hatırlamak hem de geleceğe sahip çıkmak adına güzel bir çalışma oldu. Şu anda UNESCO geçici listesindeyiz. Kalıcı listeye girmek için dosyamızı teslim ettik. Bununla ilgili çalışma devam ediyor. Eğer kalıcı listeye girersek Kızılırmak Deltası Türkiye nin UNESCO Dünya Mirası Listesi ne giren ilk doğal mirası olacak. Bu da ayrıca bir öneme sahip olacak anlamına geliyor diye konuştu.

RAMSAR SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA KORUNUYOR

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 21 bin 700 hektarlık sulak alana sahip; 5 bin 174 hektarlık kısmı ise Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olarak Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunuyor. Bölgede irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri ndeki en önemli 4 kriterden 3 üne sahip olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde, Türkiye'de bugün kayıt altına alınmış 478 kuş türü tespit edildi, bunların 350 sinin burada görüldüğü ve 140 ının da deltada ürediği belirlendi. Dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15 i, Kızılırmak Deltası nda görülüp kayıt altına alındı. Deltayı dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden biri de yılın her ayı farklı kuşların görülmesi.Başkan YILMAZ: Gülsan ı Daha İyi Bir Yere Taşıyacağız

09.01.2018 10:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gülsan Sanayi yi daha iyi bir yere taşımak için elimizden geleni yapacağız dedi.


İRAN I KARIŞTIRANLAR ZİL TAKIP OYNUYOR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Muhtarlar Derneği tarafından organize edilen istişare ve değerlendirme toplantısına katılarak muhtarların sorunlarını dinledi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, İran da yaşanan gelişmelerin geçtiğimiz yıllarda Türkiye de de gerçekleştirilmek istendiğini belirterek, Bu coğrafyadaki ülkeleri sürekli kurcalıyor, sürekli didikliyorlar. Sıra İran a geldi. Orayı karıştıranlar şimdi zil takıp oynuyorlar. Bu duruma düşmemek için birlik ve beraberlik içinde olmamız önemli. Bizim ülkemize de diş biliyorlar. Geçmişte hatırlayın, birkaç yıl önce Gezi olayları yaşandı bu ülkede. Daha ileri gidildi darbe girişimi oldu. Ama milletimiz bir oldu, birlik oldu. Bunlara fırsat vermedi. İnsanlar birlik ve beraberliğe katkı verdiği sürece insanlaşır, değer kazanır. Hiçbirimizin birbirimize ihtiyacı olmayabilir. Öyle zannedebiliriz. Ama yalnızlık Allah a mahsustur. Tek başına hiçbir şeyiz. Birlik ve beraberlikten her zaman şehirler, ülkeler ve insanlık kazanır. O bakımdan bu birlik ve beraberliğin devamını diliyorum diye konuştu.

GÜLSAN SANAYİ Yİ DAHA İYİ BİR YERE TAŞIYACAĞIZ

Samsun un her metrekaresine hizmet ettiklerini, hiçbir ilçeyi diğerinden ayırmadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Şehrimizdeki tüm muhtarlarımız bizler gibi seçilmiş oldukları dönem içerisinde mahallelerine en fazla hizmeti yapıp yetiştirmeye çalışıyor. Nasıl belediye başkanımız Murat İkiz Şunu halledeyim, bunu da tamamlayayım diyorsa, nasıl ki ben dün belediye başkanı olmuş gibi canla başla olarak çalışıyorsam sizlerde muhtarlar olarak sizi seçen vatandaşlarımızın karşısına çıktığınızda yüzünüzün ağarması için, mahcup olmamanız için hayal ettiğiniz ve sözünü verdiğiniz şeyleri yapmayı istiyorsunuz. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Bunları bize iletmek kadar doğal bir şeyde olamaz. Ama bu hırs boyutuna geçmemeli. Bunları yapamadık, edemedik diye gücenmemeli. Allah şahidim olsun hiç birinizin istek ve talebini önemsiz görmüyorum. Ama önem sırasına göre değerlendirmek zorundayız. Benim nasıl heyecanım varsa sizin heyecanlarınızda benim ki kadar muteberdir. Mesela size bir heyecanımı söyleyeyim. Gülsan Sanayi Samsun un kalbinde kanayan bir yara bana göre. Şehir içinde yer alan Gülsan Sanayi yi bulunduğu alandan daha ferah bir alana taşıyarak mevcut yeri projelendireceğiz. Öyle kolay bir iş değil. Bin 200 esnaf var. Başka bir yere taşımak için aşağı yukarı 200 milyon TL para gerekiyor. Bununla uğraşıyorum. Bu benim heyecanım. Sizin heyecanınızda en az Gülsan gibi önemlidir. Hayatın en önemli dinamiği, en büyük enerjisi bugün şunu, yarın bunu halledeyim güdüsüdür. Bu çalışma arzusu ile hep birlikte güzel bir mahalle, güzel bir şehir bırakalım geleceğe.Başkan YILMAZ : Kaliteden Ödün Vermeyelim

09.01.2018 10:04

Çalışma Bakanlığı tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunlarını verdi.

Başkan Yılmaz, 30 yıl önce sadece bir lokantası bulunan Samsun'un hizmet sektöründe bugün çok ileri bir noktaya geldiğini söyledi. İlkadım Belediyesi ve Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortaklığında, İŞKUR, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği(ESOB), Samsun Muhtarlar Dernek Başkanlığı destekleriyle, 2017-2018 yılı MEMGE kursunun ikinci dönem mezunları, Samsun Müftülüğü Konferans Salonu nda düzenlenen törenle belgelerini aldı.Türkiye de birçok şehre örnek gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı(ÇSGB) tarafından AB hibe destekli projeler arasında en başarılı proje olarak birinci seçilen Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor(MEMGE) kursunun ikinci dönem mezunları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile belediye başkanlarının da katıldığı törenle belgelerini aldı.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

63 kursiyerin mezun olduğu sertifika törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti eski Milletvekili Musa Uzunkaya,  Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, İş Kur Samsun İl Müdürü Haşim Meydan, Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun İli Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Öztürk ve mahalle muhtarları ile kursiyerlerin aileleri ve esnaflar katıldı.

YILMAZ DAN DAHA GENİŞ YER İSTEDİ

Samsun Lokantacılar Tatlıcılar, Pastacılar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, sektöre esnaf yetiştiren bu kursun varlığından herkesin oldukça memnun olduğunu ilk kursun sonunda 78 kursiyerin yarısının istihdam edildiğini, bu kurstan mezun olanların da Samsun'da istihdam edileceklerini belirtti. Balcı ayrıca, şimdiye kadar kurs çalışmalarını yürüttükleri binanın kendilerine yetmediğini de belirterek, Başkan Yılmaz'dan daha geniş bir yer talebinde bulundu.

100 LİRANIN 60 LİRASI HİZMET SEKTÖRÜNDEN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, 30 yıl önce Samsun da sadece bir lokanta ve otel bulunduğunu hatırlatarak, geçen sürede hizmet sektörünün büyük bir ilerleme kaydettiğini belirtti. Samsun un kazandığı 100 liranın 60 lirasını hizmet sektöründen elde ettiğini bu oranın Türkiye ortalamasının da üzerinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, Ancak şunu da unutmamak gerekiyor, hizmet sektörünün verdiği hizmetin kalitesi de çok önemli. Kaliteden ödün vermememiz gerekiyor. Bizim başımıza ne geliyorsa bilin ki orada işini iyi yapmayan bir adam vardır. Lokanta için de böyle siyasette de böyle. Bu nedenle mutlaka hepimiz işimizi iyi yapma gayreti içerisinde olmalıyız. Bu mücadeleyi vermeliyiz diye konuştu.

YENİ DÖNEM YAKINDA BAŞLIYOR

Törende daha sonra mezun olan kursiyerlere belgeleri Başkan Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından takdim edilirken, programın sonunda hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi. MEMGE nin 3. dönem kurslarının ise önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi. Kurslar için daha şimdiden 250 ye yakın gencin başvuruda bulunduğu öğrenildi.