Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kesme Çiçek Üretimine Büyükşehir Desteği

27.12.2017 06:29

Tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik kırsal kalkınma çalışmalarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, üretimini artırmak isteyen çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, ekonomik imkânsızlık sebebiyle kesme çiçek üretimini artıramayan 2 aileye fide desteğinde bulundu.
Kesme çiçekçiliği il genelinde yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, bu amaçla gerçek üreticilere fide desteklerinde bulunduklarını kaydetti. Terme, 19 Mayıs ve Bafra daki seralarda önemli miktarlarda kesme çiçek yetiştirildiğinin altını çizen Daire Başkanı Özdemir, Yetiştiriciler ile birebir görüşüyoruz. Sorunlarını yerinde inceleyerek, çözümler üretiyoruz. Yaptığımız incelemelerde sera, sera naylonu, fide gibi ihtiyaçlarını karşılayarak destekliyoruz. Bu kapsamda Terme’de 2 ailemize 5 bin adet fide verdik. Bu fidelerle üretimlerini artıracaklar. 2018 yılında sadece kesme çiçek değil, peyzaj çiçekçiliğini de geliştirmek için çaba harcayacağız ifadelerini kullandı.Samsun’un Terme ilçesinde kesme çiçek sektörüne yönelik süs bitkisi yetiştiren üreticilerin imdadına Samsun Büyükşehir Belediyesi yetişti. Ekonomik zorluklara rağmen üretime devam eden Nazike-Sefa Taşpınar çifti, yetiştiriciliği sürdürmek için Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı na müracaat etti.  Yapılan inceleme neticesinde ilçede 2 aileye toplam 5 bin adet fide desteği verildi. Fide desteği alan çift, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin desteği sayesinde kesme çiçek yetiştirmeyi sürdürecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.Mediclust ın Kuruluşu Onaylandı

20.12.2017 07:37

Dünyanın üçüncü ülkemizin ise tek Cerrahi El Aletleri üretim üssü olan Samsun da sektöre yönelik kamunun ihtiyacı olan tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan MEDİCLUST A.Ş. firmasının kuruluşuna Bakanlar Kurulu nun olurundan sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından da onay geldi.
Şirketin sermayesi 10 Milyon Türk Lirası olarak belirlenirken, yüzde 93 Samsun Büyükşehir Belediyesi, yüzde 1 Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM), yüzde 1 Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, yüzde 1 Samsun Teknopark A.Ş., yüzde 1 Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 1 Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası olmak üzere sermaye dağılımına sahip olacak.Kurulacak olan şirketin ana faaliyet konusu, kamunun ihtiyacı olan Samsun ve Türkiye de Cerrahi El Aletleri üretim kapasitelerini bir araya getirerek yerli ve milli üretim ile ülkemizin tıbbi cihaz ihtiyacını karşılamak olacak. Şirketin faaliyete başlaması ile bu alanda dışa bağımlılığın azaltılması, cari açığın düşürülmesi, sağlık, teşhis ve tedavi giderlerinin makul rakamlara gelmesi hedefleniyor.

BAŞKAN YILMAZ: SÖZ VERDİK YAPACAĞIZ

Yeni gelişme üzerine konu ile ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Mediclust A.Ş. firmasının çalışma sistematiği ve faaliyet alanı itibariyle ülkemizde ilk örnek olduğunu anımsatarak; Sanayici, esnaf, kamu ve üniversite el ele vererek ülkemizin tıbbi cihazda dışa bağımlılığını azaltmaya gayret edeceğiz. Yerli ve milli üreticimizin küresel rekabette yanında olarak gelişimini sağlamaya çaba göstereceğiz. Söz verdik yapacağız. Şirketin kuruluş çalışmalarının başlatılması için gereken talimatı verdim. Diye konuştu.
Kurtuluşa Giden Yol

20.12.2017 07:32

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru yla Samsun a gelişinin ardından Amasya ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik Kurtuluş Yolu, 98 yıl sonra Samsun Büyükşehir Belediyesinin başlattığı proje ile tekrar ortaya çıkarıldı.

YOL GÖSTERİCİ ÇANLAR TARİHE YENİDEN IŞIK TUTACAK

Yaklaşık 2 yıl önce tarihçilerden yararlanılarak başlatılan proje kapsamında yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Her geçen gün yapılan çalışmalar kapsamında ise yeni tarihi bulgular elde ediliyor. Bugün tarihi izleğin yeniden yaşatılacağı Kurtuluş Yolu ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kurtuluş Mücadelesinin Samsun sınırları içindeki her kilometresini birer birer o günleri yaşatacak şekilde yeniden inşa ediyoruz dedi.

Kurtuluş meşalesinin yakıldığı yolda Atatürk’ün Samsun dan Havza çıkışına kadar olan yolculuğunu ziyaretçilere o günlerin şartlarıyla anlatmak üzere Kurtuluş Yolu projesini hayata geçirdiklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz geçmişte yol gösterici olarak yapılan çanların tekrar kullanılacağını kaydederek, Lâdik ten kalkan minibüsler Doruk a, Diphan a, Üçhanlar a, Kavak a ve Samsun a diye yolcu çağırıyorlarmış. Biz de Doruk, Diphan ve Üçhanlar ı belirgin objeler haline getireceğiz. Güzergâh belirleyici çanları yerlerine koyacağız. Bu çanlar fırtına, sis ve tipi sebebiyle güzergâhını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara güzergâh göstermek amacıyla Karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı bir cihaz şeklinde güzergâh göstericisi olarak kullanılmaktaydı. Bizde bunu tekrar hayata geçireceğiz dedi.

98 YIL SONRA KURTULUŞ YOLU ORTAYA ÇIKARILDI

Kurtuluş Yolu’nda çalışmaları tarihçiler ve o günlere şahitlik edenlerle birlikte eski haline benzetmeye çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, Samsun Tütün İskelesi nden başlayan yolculuğun Samsun daki süreci Havza çıkışında son bulmuş, Atatürk buradan Amasya ya uğurlanmıştı. Atatürk ün yolculuk boyunca eşkıyaların saldırılarından korunmak için alternatif olarak kullandığı bu yolu yoğun çalışmalarımız sonucunda tekrar belirledik. Burada yaşanan anıları tekrar canlandıracağız. O zamanın şartlarını ziyaretçilerimize göstermek istiyoruz. diye konuştu.
Başkan YILMAZ: Bu Proje Samsun Tarihine Geçeçek

20.12.2017 07:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı hızla devam eden ve yılbaşından sonra açılması planlanan Samsun Lojistik Merkezi için Türkiye genelinde birçok firma talip oldu.

80 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 700 bin metre kare alana yerleşen Türkiye nin en büyük lojistik merkezleri arasında yer alan Samsun Lojistik Merkezi ne firmalar tarafından yoğun bir talep olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un ekonomik anlamda kalkınmasını sağlayacak büyük bir projeye imza attık. Allah nasip ederse yılbaşından itibaren de hizmete açmayı düşünüyoruz. Lojistik Merkezi Samsun umuza çağ atlatacak bir proje. Samsun tarihine geçecek önemli bir proje. Önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında yatırımın karşılığını almayı planlıyoruz. Sadece Samsun için değil, tüm Türkiye için bir geçiş noktası olacak olan Samsun Lojistik Merkezi bu özelliği sayesinde Türkiye nin hatta dünyanın birçok yerinden firmaları kentimize çekecek. Samsun umuz için hayırlı uğurlu olsun. dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Yeşilyurt ailesine Samsun Lojistik Merkezini tanıttı.

Lojistik Merkezi nde yapılan incelemelere Yeşilyurt ailesinden Cemal Yeşilyurt, Mustafa Yeşilyurt ve Hikmet Yeşilyurt katıldı.Buzağı Can Sütü Projesi Hayata Geçiyor

20.12.2017 07:26

Kırsal kalkınma çalışmalarıyla tarımda büyük ilerleme kaydeden Samsun Büyükşehir Belediyesi, hayvancılığın artırılması için de önemli bir yatırıma hazırlanıyor. Son yıllarda yaşanan buzağı kayıplarının azaltılması ve ekonomik kaybın önlenmesine yönelik Buzağı Can Sütü Projesi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında kolostrum ikame tozu üretim tesisi kurulacak.

Toplam maliyeti 3 milyon 984 bin 52 TL olan projenin 2 Milyon 988 bin 394 TL si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında sağlanacak. Eş finansman tutarının 996 bin 131 TL ise proje başvuru sahibi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından finanse edilecek. Büyükşehir Belediyesi yanında projede Ondokuz Mayıs Üniversitesi, (OMÜ) TR83 Bölgesi İlleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası, TR83 Bölgesi İlleri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri, Atakum, İlkadım, Canik ve Bafra İlçeleri Süt Üreticileri Birlikleri de aktif rol oynayacak.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile yürütülecek Buzağı Can Sütü Projesi destek sözleşmesi imzalandı. OKA da düzenlenen imza töreninde 24 ay süreli projeye ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, bölge hayvancılığına büyük katkı sağlanacağını kaydetti.

Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre TR83 Bölgesi (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat) illerinde 2015 yılı itibariyle 40 bin civarında buzağı kaybı yaşandı. Bunun ekonomik yansıması ise 81 Milyon 56 Bin TL.  Samsun’da da görülen buzağı kayıplarının önüne geçmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi, kolostrum ikame tozu üretim tesisi kuracak. Türkiye’de ilk kez bölgesel hastalıklara karşı antikor ihtiva eden, raf ömrü uzunluğu, kalitesi ve uygulama kolaylığı gibi pek çok konuda faydası olan toz, üreticilere büyük avantaj sağlıyor. Üretilecek toz, hayvancılıkla uğraşanlara dağıtılacak.

ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇECEK

Bütün ilçelerin köylerinde yapılacak yoğun eğitimlerle ağız sütünün önemi ve güncel buzağı yetiştirme standartları öğretilecek. Kolostrum ikame tozunun gerekli olduğu durumlarda rutin üreticilik uygulamaları kapsamına alınması ile buzağı kayıplarının yüzde 5-7 düzeyinde düşürülmesi, böylece bölge hayvancılığının karlılık oranının arttırılarak tahmini yıllık 100 Bin TL ekonomik kazanç oluşturulması hedefleniyor.

Üretim tesisi ve eğitim faaliyetlerini içeren Buzağı Can Sütü Projesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Üretim tesisi ile proje sonrasında da üreticilerin uygun fiyatlarda kolostrum ikame tozu temin edebilmesi sağlanacak. Kurulacak çiftçi eğitim merkezi ile hayvan ve buzağı sağlığı konusunda benzer eğitimler sürdürülecek. Yetiştiricilere yönelik olarak, buzağı bakımı, buzağılarda bağışıklığın önemi, bağışıklığı oluşturan faktörler, ağız sütünün değeri, ağız sütünün kalitesinin önemi ve kalitenin ortaya konulma yöntemleri, kolostrum ikame tozu hakkında bilgi, ne zaman hangi durumlarda kullanılması gerekliliği, yurtdışında kolostrum ikame tozu kullanımı ve ekonomik faydası konularında günlük 8 saat olmak üzere 51 farklı eğitim çalışması düzenlenecek. Toplamda 408 saat eğitim verilmesi planlanmaktadır. 15 bin doz ikame tozu da eğitim amaçlı üreticilere ücretsiz dağıtılacak. Dedi.