Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Bizi Ayakta Tutan Aldığımız Dualardır

05.02.2018 06:02

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da cumhuriyet tarihi boyunca çözülemeyen sorunlara neşter vurmaya devam ediyoruz dedi.

SU SAĞLIKTIR, SU HAYATTIR

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsun un tüm ilçelerinde yapılan çalışmalar gönüllere dokunuyor. Cumhuriyet tarihinden bu yana yol ve su sorunu çeken mahallelerin bu sorunları sosyal belediyecilik anlayışıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ortadan kaldırıldı.

Yakakent ilçesinde bulunan Yeşilköy Mahallesi ne önce yol ardından da içme suyu getirerek bölgenin büyük bir sorununu ortadan kaldırdıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Su sağlık demek, hayat demek. Vatandaşlarımızın en doğal hakkı olan içilebilir su temini için büyük bir gayret içindeyiz. Burada yaptığımız çalışmalar sonucu sadece Yeşilköy değil, Gündüzlü, Çiğlik ve Recepköy Mahallelerimizde su sorununa çözüm bulduk. 5 milyon TL harcadık. Helali hoş olsun. Rabbim yolunuzu ve suyunuzu iyi günlerde kullanmanızı nasip eylesin. Su gibi berrak ömrünüz olsun. Biz yaptığımız bu işin sorumluluklarımızın en başında olduğunun bilincindeyiz. Tek üzüntümüz önceden yapılamamış olması. Allah’ın izniyle 4 yıl gibi sürede birçok sorunu çözüme kavuşturduk. Rabbim yine izin verirse kentimizde hiç sorun bırakmayacağız dedi.

SİZLERİN DUASI BİZİ AYAKTA TUTUYOR

Başkan Yılmaz 75 yaşındaki Ünzile Elma nın kendisi için dua ettiğini duyunca, Sizlerin duası bizleri ayakta tutuyor. Dualarınızı esirgemeyin bizlerden. diyerek elini öptü. Daha sonra Ünzile teyzenin evine giden Yılmaz mutfaktaki çeşmeyi birlikte açarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Yakakent Kaymakamı Selin Sarı ise yaptığı konuşmada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın tüm Samsun halkı tarafından benimsendiğini ve çok sevildiğini belirterek, 50 yıllık su hasreti başkanımızın sayesinde sona erdi dedi.Başkan YILMAZ: Kızılırmak Deltası na Mücevher Gibi Bakacağız

05.02.2018 05:58

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca uygulanmakta olan Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi nin temel faaliyetlerinden olan Ulusal Sulak Alanlar Çalıştayı Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

Türkiye de sulak alanların yarısının yok edildiğini vurgulayan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ise, 1950 li yıllarda sıtmadan dolayı insanların hayatını kaybetmesiyle birlikte Türkiye de sulak alanların kapatılması konusunda bir kanun çıktı. Bu kanunun ardından Türkiye’de sulak alanlar kurutulmaya başlanıyor. O günkü şartlarda sıtma hastalığına ilaç tedavisi mümkün olmadığından dolayı sivrisineklerin ürediği sulak alanları kurutuyorlar. Bu kurutulan alanların doğayı anormal derecede bozduğu görünüyor. Son 20 yıldır Türkiye de sulak alanların kurutulmadığını görüyoruz. Kurutulan bu alanlara tekrar can suyu veriliyor. Ama bunun için çok geç kalınmış. Şu anda Türkiye deki sulak alanların yarısı kurutulmuş durumda. Yani 1 milyon 300 bin hektar saha maalesef geçmiş yıllarda kurutuldu. Buralar tarım arazisi kazanmak ve sıtmanın önüne geçilmek için kurutulmuş. Bunun bir faydası olmadığı da zaman geçince anlaşılmış. Sulak alanların kurutulup tarım alanlarına dönüştürülmesinden sonra buralarda bir şeylerin yetiştirilemediği de görülmüş. Sazlıklar ortadan kalkmış, kuşlar gelmemiş, çölleşme olmuş ve doğal denge tamamen bozulmuş. İnsanlar yaptıkları yanlışı anladıklarında iş işten geçmiş. Kurutulmuş alanlara tekrardan can suyu verilmeye başlanmış ama faydalı olmamış. Ülkemizde kurutulma sonrasında birçok sulak alan yok olmuş. Türkiye de Van Gölü kadar bir sulak alan 1950 yılından sonra yok edilmiş. Sulak alanlara çok büyük önem gösteren Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederim dedi.Çalıştayın açılışında konuşan Doç. Dr. Mustafa Güler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ve Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, sulak alanların Türkiye için büyük bir zenginlik olduğunu belirterek, bu zenginliği koruyan Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiklerini söylediler.

KIZILIRMAK DELTASI NA MÜCEVHER GİBİ BAKACAĞIZ

Kızılırmak Deltası nın gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışma yürüttüklerinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bizim en büyük sulak alanımızın yer aldığı Kızılırmak Deltasında birçok hayvan yer alıyor. Bizim çalışanlarımız orada hem insan hem de doğa için ellerinden geleni yapıyor. Bir veterinerimiz, yaralı bir yılan bulmuşlar. Yılanı bulduktan sonra kafesin içerisinde çeşitli tedavilerle iyileştirmişler. İyileşen yılanı da tekrar doğaya saldık. Kızılırmak Deltası, yılanın dahi tedavi edilip de tabiata salındığı bir yer haline geldiyse biz çok büyük mesafe kat etmişiz demektir. Biz deltadaki yılanı bile tedavi ediyorsak, artık oradaki her sorunu manevi değerler zinciri içerisinde değerlendirerek çözüyoruz. Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla yaptığımız bu programda güzel şeylerin olacağına inanıyorum. O sulak alanda kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz orada Alah’ın bize bahşettiği güzelliği yüzük taşı gibi, mücevher taşı gibi düşüneceğiz. Kızılırmak Deltası’na mücevher gibi değer vereceğiz. Bu deltamızı gelecek nesillerin de kullanabileceği bir alan haline getireceğiz diye konuştu.

İklim değişikliğinin sulak alanlar açısından muhtemel etkilerinin ele alındığı çalıştayda, Kızılırmak Deltası nda proje kapsamında yürütülen su ayakizinin belirlenmesi çalışması hakkında da bilgi verildi. UNESCO Geçici Listesi nde yer alan deltanın yönetim süreçlerinde dikkat edilecek hususlar tartışıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisi Projesi Sonuçları Sunumu yapıldı. Çalıştay, İstanbul Teknik Üniversitesinde sulak alanlar konusunda çalışmaları bulunan iki akademisyen tarafından yapılan sunum ve soru-cevap bölümüyle tamamlandı.Yörükler Ziyaretçi Merkezi Misafirlerini Bekliyor

05.02.2018 05:54

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti girişindeki Samsun Büyükşehir Belediyesi Yörükler Ziyaretçi Merkezi tüm güzelliği ile misafirlerini bekliyor.

KORUYARAK VE YAŞATARAK GELECEK

Yörükler Ziyaretçi Merkezi ni gezerek incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kızılırmak Deltası Yörükler Ziyaretçi Merkezi ile Kuş Cenneti ni ziyarete gelen misafirlere ve turistlere yöresel yemek ve yöresel ürünlerin sunumu yapılabilecek ve böylece bölgenin turizm potansiyeline önemli bir katkı daha sağlanmış olacak dedi.

NESİLLERE MİRAS OLARAK BIRAKMAK İSTİYORUZ

Kuş Cenneti nin dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi olduğunu ve alanın turistik anlamda daha da ilgi çekmesi için tüm her şeyi yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Tüm çabamız Samsunumuzun her bir köşesini aynı kalitede yapılan yatırım ve çalışmalarla değiştirerek gelecek nesillere daha yeşil bir Samsun bırakmak. Koruyarak, yaşatarak, buradaki hayatı, bütün doğallığı ile birlikte gelecek nesillerimize bir miras olarak bırakmak istiyoruz. Bu kapsamda bölgeye gelen misafirlerimize keyif alacağı, mutlu olacağı, sevdikleriyle güzel vakit geçireceği bir mekân sunmak istedik. Yörükler Ziyaretçi Merkezi fikri o zaman ortaya çıktı. İstedik ki Kuş Cenneti ni ziyarete gelenler yöresel yemek ve yöresel ürünleri yakından görebilsinler. Tamamen doğayla uyumlu olarak yaptık. Ziyaretçi Merkezimiz tüm güzelliği ile konuklarını bekliyor diye konuştu.Lâdik e 3 Yılda 30 Milyonluk Yatırım

24.01.2018 07:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lâdik ilçesine bağlı mahalle muhtarlarını makamında ağırladı.


Bu kapsamda ekibiyle birlikte sürekli mahalle muhtarlarıyla istişare halinde çalışmalarını yürüten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, sık sık muhtarları ağırlayarak, sorunlara birlikte çözüm üretiyor. Başkan Yılmaz'ı ziyaret eden Lâdik ilçesine bağlı 50 ye yakın mahalle muhtarı yatırımlara teşekkür ettiler.
Tüm ilçelerde yol ve alt yapı sorunlarını çözmek için yoğun mesai harcayan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin çamurlu yolları asfalta, susuz mahalleleri suya kavuşturduğu yatırımlar aralıksız sürüyor.

LÂDİK E 3 YILDA 30 MİLYONLUK YATIRIM

Muhtarları ağırlamaktan ve bir araya gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirten Başkan Yılmaz, Lâdik e Fen İşleri Daire Başkanlığımızın 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana harcadığı yatırımı bedeli 26 milyon TL. SASKİ tarafından yürütülen kanalizasyon ve alt yapı hizmetleri de tüm hızıyla sürüyor. Sadece yol ve suya yatırım yapmıyoruz. Köylerimizde kırsal kalkınmayı çok önemsiyoruz. Ladik e 1.5 milyon TL kırsal kalkınma desteği sağlamışız. Feda olsun. Yeter ki ben üreteceğim diyen olsun bir o kadar daha harcarız dedi.

YILMAZ: MUHTARLARIMIZ RAHAT OLSUN

İlçeye meydan, düğün salonu, itfaiye binası gibi hizmetlerin 2014 seçimlerinden hemen sonra kazandırıldığını belirten Başkan Yılmaz, Ladik ilçe merkezinin çoğunu bsk ile kapladık. Baskı betonlarını yaptık. Köy yollarımızda ise beton yol hamlelerimiz devam ediyor. Köylerin büyükşehir belediyemize bağlanmasının ardından Cumhurbaşkanımıza mahcup olmamak ve köylerdeki geri kalmışlığı gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Beton yol çalışmaları asfalta nazaran biraz daha yavaş ancak beton yollar evladiyelik yollar oluyor. Sizlerden talebim diğer köy yapıldı bizim ki yapılmadı gibi düşüncelere asla kapılmayın. Çünkü bizim birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Tüm imkânlarımızı kullanarak var gücümüzle her yeri yapacağız diye konuştu.

HAYALLER BÜYÜKŞEHİR İLE GERÇEK OLDU

Lâdik Muhtarlar Derneği Başkanı Sezai Balcı da çalışmalarından ötürü Başkan Yılmaz a teşekkür etti. Balcı, Çok iyi hizmetler yapılıyor, bu inkâr edilemez. 10 yıl önce böylesine büyük bir yatırım geleceğini, hayal dahi edemezdik. En ufak sıkıntımızın çözümü bile aylar alıyordu. Şimdi ise büyük fark var. Bundan daha güzel ne olabilir. 'Alo' dediğimizde hemen yardımımıza koşan bir büyükşehir kadrosu var. Eksikliklerimiz var ama çalışmalar inşallah bu şekilde devam eder. Hem ilçemiz hem de şehrimiz için yürüttüğünüz tüm çalışmalardan ötürü sizlere teşekkür ediyoruz. ifadelerini kullandı. Ziyaret, çeşitli konuların görüşülmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.Raylı Sistem 18 Milyon 952 Bin 858 Kişi Taşıdı

24.01.2018 07:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent içi toplu taşıma kuruluşu olan SAMULAŞ AŞ bir yıl içinde 18 milyon 952 bin 858 kişi taşırken, 29 tramvay ile 3 milyon 145 bin kilometre yol yaptı.

SAMULAŞ AŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, AA muhabirine, ilk tramvayın hizmete girdiği tarihten bu yana hafif raylı sistem araçlarıyla 120 milyon 452 bin 629 vatandaşı taşıdıklarını söyledi.Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent içi taşıma kuruluşu olan Samsun Hafif Raylı Sistem (SAMULAŞ) AŞ, 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşıdı.

Amaçlarının milli kaynakları en iyi ve verimli şekilde kullanarak, halkın güvenli, konforlu ve sürdürülebilir bir hizmetle buluşmasını sağlamak olduğunu ifade eden Gürkan, şunları dile getirdi:

SAMULAŞ, hafif raylı sistem araçları ile 2017 yılında 18 milyon 952 bin 858 kişi taşırken, 113 bin 768 sefer gerçekleştirildi. 29 SAMULAŞ hafif raylı sistem aracı geçen yıl 3 milyon 145 bin 35 kilometre yol kat etti. Tramvay hattında, hafta içi günlük ortalama 65 binin üzerinde vatandaşa hizmet verilirken 2017 yılı tamamında günlük ortalama 52 bin kişiye hizmet hizmet verildi. 2016 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz 2 milyon 760 bin 353 kişiye hizmet vermişti. 2017 yılında Samsun Büyükşehir Belediyemizin filomuza kattığı yerli üretim yüzde 100 alçak tabanlı yeni otobüslerimiz ile vatandaşımızın güvenli ve konforlu toplu taşım hizmeti almasını sağladık. 2017 yılında ring ve ekspres otobüslerimiz yolcu sayısını yüzde 14 arttırarak 3 milyon 149 bin 715 kişiye hizmet verdi. Teleferikle geçen yıl 273 bin 388 kişiye hizmet verilirken, otoparklarımız da ise 634 bin 967 araca otopark hizmeti verildi.

TRAMVAY PARÇALARINI MİLLİLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞTIK

SAMULAŞ olarak özellikle raylı sistem araçları ve hatlarında ihtiyaç duyulan yedek parça ve donanımın yerli ve millileştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Gürkan, Tramvaylarda hız sensörleri, fren diski, araç kaporta bileşenleri, araç kuplaj adaptörü , araç süspansiyon, filtrasyon  ve yağlama ekipmanları bazılarını milli hale getirdik. Bu yılda ihtiyacımız olan parçaları yerli üretimi yapmak için çalışacağız. Ayrıca bu yıl ki hedefimiz vatandaşımıza vermekte olduğumuz hizmetin kalitesini ve verimliliğini yükseltmektir. ifadesini kullandı.

Geçen yıl gerçekleştirilen 23. Yaz Deaflympics Oyunları nın ulaşım hizmetlerini de kendilerinin üstlendiğini hatırlatan Gürkan, şunları kaydetti:

Samsun da 18-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları kapsamında 5 bin 138 sporcu kafilesi ile yaklaşık bin 500 gönüllü ve bin spor adamı olmak üzere yaklaşık 8 bin bin kişinin günlük ulaşımını tahsis edilen 101 ring aracı ile transferlerini gerçekleştirdik. Olimpiyat sürecinde toplam 607 araç ile 400 bin kilometrenin üzerinde yol kat edilirken sporcu, teknik adam, gönüllü, emniyet mensubu, medya mensubu ve izleyicilerin kent içi ve havaalanı transfer işlemleri yapılmıştır. Toplamda 216 gönüllünün çalıştığı ulaşım departmanında, gönüllüler koordinatörlük, çağrı merkezi, havaalanı, bagaj operasyonu, araç içi mihmandarı, bilgi masası ve tesis valesi olmak üzere farklı alanlarda vardiyalı şekilde çalışmışlardır.