Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Köylümüz Başımızın Tacıdır

19.07.2017 13:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde bulunan Doğanca Mahallesi ni ziyaret ederek mahalle sakinleriyle sohbet etti.
Kuş Cenneti nin doğal varlıklarla güzel olduğunu ve buradaki köy hayatının en doğal güzellik olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO ile yaptığımız görüşmelerde Dünya Mirasları Listesine yazlıklar olduğu sürece giremeyeceğimizi öğrenince işleri hızlandırdık. Zaten kaçak olan 300 civarı yazlığı yıkarak doğal canlılığın tekrar oluşmasını sağladık. UNESCO bunların yanında bizden birçok talepte bulunacak. Bu taleplerin hiç birisi yapamayacağımız işler değil. Allah ın izniyle buranın kalıcı listede yer almasını sağlayacağız. Daha da güzelleştireceğiz. Biz Galeriç Mahallesinin yakınındaki yazlıkları yıkarken bazı yazlıkçılar Galeriç te yaşayan köylülerimizi tahrik etmeye başladılar.  Yazlıklarımızı yıkıyorlar daha sonra sizin evlerinizi yıkacaklar diyerek köylülere korku salmaya çalıştılar. Biz her zaman Köylü başımızın tacıdır dedik. Gittik onlara  Bu doğal güzelliğin en önemli etkeni sizlersiniz. Evlerinizi kesinlikle yıkmayacağız. Bizim yıktıklarımız lüks villalardı. Doğal hayatı yok eden binalardı. dedik. Onlar da ikna oldular. dedi.

KUŞ CENNETİ NİN KALICI LİSTEYE GİRMESİ İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYORUZ

KÖYLÜNÜN KALKINMASI İÇİN HER ZAMAN DESTEK OLURUZ

Yapılan çalışmalarda köylülere asla zarar verilmeyeceğini de söyleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Bizim istediğimiz de bu doğal hayatı canlandırmak, güzelleştirmek. Bir yerde ördek varken, kuşlar varken, geniş bir habitat varken insanın da olması gerekir. Buradaki köylerimiz olmasa manda yetiştiriciliği olur mu, çeltikçilik olur mu? Bu deltanın içinde yaşayan bir başka yerleşim yeri de sizin yaşadığınız Doğanca dır. Bizim burada yaptığımız çalışmalarda size zarar verecek bir şey olmayacak. Olursa da Bafra Belediye Başkanımız Zihni Bey ile birlikte bu süreci yönetiriz. Sizlerin kafanızı bulandıracak söylentiler olursa bunun kaynağı bu işte menfaati olan kişilerdir. Aldırış etmeyin. Bizim sözümüze güvenin. Biz köylümüzü asla mağdur etmeyiz. Kalkınmanız için her zaman destek oluruzDEAFLYMPİCS SAMSUN 2017 YE MUHTEŞEM AÇILIŞ

19.07.2017 13:03

Türk spor tarihinin ve Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, yeni Samsun 19 Mayıs Stadyumu ndaki görkemli açılış seremonisiyle resmen start aldı.
Yeni 19 Mayıs Stadyumu nda düzenlenen açılış seremonisinde tüm ülkelerin sporcuları, antrenörleri ve delegeleri geçit töreninde tüm Samsun u, Türkiye yi ve dünyayı selamladı.Altı kıtadan 97 ülkeyi, 3 bin 148 sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, büyüklüğüne yaraşır bir açılış seremonisiyle başladı. Seremoniye Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Geçit töreninin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, gönderdikleri mesajlarla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nda mücadele edecek tüm sporculara başarılar dilediler.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye’nin ve Samsun’un Cumhuriyet tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadıklarını dile getirerek, İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nı en iyi biçimde düzenleyerek, Yaz Olimpiyat Oyunları’na mükemmel bir ev sahipliği yapabileceğimizi göstereceğiz. Dileğimiz bir gün Yaz Olimpiyat Oyunları nı da Samsun’da düzenlemektir diye konuştu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach adına konuşmasını IOC Degelesi Sam Ramsamy okudu. Bach, konuşma metninde, ICSD nin, sporun tüm dünyada yaygınlaşması yönünde katkı verdiğini ve Olimpiyat ailesinin önemli bir ferdi olduğunu söyledi.

Ardından sahneye gelen Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, ilk kez 1924 te düzenlenen Deaflympics in tarihin en eski ikinci çoklu spor organizasyonu olduğunun altını çizerek, hazırlık sürecinde Türkiye nin çok güçlü bir ülke olduğunu gördüklerini ve Türkiye nin bu konuda tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, tüm konukları selamladıktan sonra, 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, benim de memleketim olan güzel Samsun için heyecan verici bir tecrübe olacaktır dedi.

Oyunlar için kısa sürede 42 tesisi hazır hale getirdiklerinin altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics için esnaftan hava yolu kabin memuruna kadar 5 bin kişinin işaret dili eğitimi aldığını hatırlattı. Bakan Çağatay Kılıç, Deaflympics Samsun 2017 nin, Türkiye hakkında yürütülen uluslararası karalama kampanyalarına, Türkiye nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğuna dair küresel ölçekte verilmiş en önemli cevap olduğunu söyledi. Kılıç, Geçmişte, Türkiye nin bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yandığı Samsun, bugün de dünya çapında bir sevgi ve dostluk meşalesinin yanışına tanıklık etmektedir. 23. sünü hayata geçirdiğimiz Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için 8 farklı ilçemizde 42 tesis hizmete açılmış ve böyle devasa tesislerin çok kısa sürede hazır hale getirilmesi Deaflympics tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Bugün içinde bulunduğumuz UEFA standartlarına uygun, 33 bin 919 seyirci kapasiteli yeni stadyumumuz da, Samsun a ve ülke sporuna çok büyük katkılar sağlayacağını düşündüğümüz yaşayan bir tesis olarak nice kıymetli eser arasındaki yerini almıştır. Bunca hizmet ve yatırımın yegâne amacı, siz değerli sporcularımızın bu oyunları güven, huzur ve neşe içinde geçirmenizi sağlamaktır. Buradan ayrılırken güzel hatıralar ve sıcak dostluklarla ülkenize dönmeniz en büyük temennimizdir  ifadelerini kullandı.

Türk spor tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapmak Samsunlu hemşehrilerimiz için unutulmaz

Samsun un unutulmaz bir organizasyona ev sahipliği yaptığını dile getiren Bakan Akif Çağatay Kılıç, Samsun Deaflympics2017; bütün Samsunlular için pek çok ilki bünyesinde barındırmaktadır. Esnafımızdan THY kabin görevlilerimize kadar 5000 vatandaşımız bu organizasyon için Türkçe ve uluslararası işaret dili eğitimi almıştır. İnanıyorum ki bizim milletimizin ve misafirlerimizin arasında oluşacak ortak insanlık dilinin sessizliği; dünyayı kirli bir gürültüye boğan bütün kötü sesleri bastıracak kadar kuvvetlidir. Samsunumuz ayrıca, ülkemizde 6 kıtayı kalbinde toplayan ilk şehir olma özelliğine de Deaflympics2017 vesilesiyle sahip olmuştur. Türk spor tarihinin en büyük organizasyonuna ev sahipliği yapmak Samsunlu hemşerilerimiz için unutulmaz ve muhteşem bir deneyim olacaktır. Samsun için Deaflympics2017 pek çok ilkin yaşanmasına sebep olduğu gibi; Samsun da bu oyunların tarihçesinde pek çok ilke sahne olacaktır diye konuştu.

Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonunu yaptık

Dünyanın en büyük işitme engelliler olimpiyatlarının açılışını yaptıklarını ifade eden Bakan Kılıç, şunları söyledi:

6 farklı kıta ve 97 ayrı ülkeden gelen 3 bini aşkın sporcu ve toplamda 5 bini aşkın katılımcıyla 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, Deaflympics tarihinin en büyük organizasyonudur. Bu rekor düzeydeki katılım; ülkemiz için yürütülen birtakım siyasi algıların aksine, Türkiye nin huzurlu ve emniyetli bir ülke olduğunun küresel ölçekte verilmiş en kuvvetli cevabıdır. Bugün mutluluk ve gururla belirtebiliriz ki ülkemiz; karalama çalışmalarının hepsini bertaraf ederek hak ettiği bu neticeyi almıştır. Deaflympics tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonuna ev sahipliği yapmak; farklı dil, din, uyruk ve kültürlerden katılımcılarımızı ağırlamak; asırlar boyunca pek çok farklılığı kardeşçe içinde yaşatan kadim Anadolu topraklarımız için bir mutluluk ve gurur vesilesidir. Türkiye; doğu ve batının, eski ve yeninin, tarih ve geleceğin birleştiği bir köprüdür. Kurduğumuz sporcu köyünde konuk edeceğimiz misafirlerimiz de, inanıyoruz ki Türkiye nin medeniyetleri kaynaştıran atmosferi içerisinde fair-play ve centilmenlik ruhuyla kısa sürede kaynaşacaklardır.

Protokol konuşmalarının ardından ICSD marşı çalındı ve 30 Temmuz daki kapanış seremonisine kadar Samsun da dalgalanacak olan ICSD bayrağı göndere çekildi.

OLİMPİYAT ATEŞİNİ ERTUĞRUL BURSA YAKTI

Deaflympics Samsun 2017 nin meşalesini stadyuma, Türkiye ye Deaflympics tarihinde ilk madalyayı kazandıran milli güreşçi İsmail Otamış getirdi. Ardından meşaleyi 1997 de futbolda Deaflympics şampiyonluğu yaşamış isimlerden Kemal Baloğlu ve Selahattin Bozdağ devraldı. Meşale son olarak, sekizi yaz üçü kış olmak üzere tam 11 Deaflympics i yerinde gören Ertuğrul Bursa’ya geçti.

Bursa nın, 1969 da Gündüz Tekin Onay ın futbol milli takımına almasıyla başlayan ve önce futbolcu ardından teknik delege olarak 48 yıldır devam eden Deaflympics serüveni, Olimpiyat ateşini yakma onuruna erişmesiyle sürmüş oldu.

Anadolu motifleriyle bezeli olan ve üzerinde ICSD nin dört konfederasyonunun renklerini bir araya getiren meşale, Ertuğrul Bursa tarafından alkışlar eşliğinde yakıldı. Daha sonra, İsmail Otamış ın basketbol milli takımında forma giyen oğlu Ömer Otamış, sporcu yemini için sahneye geldi. Sporcu yeminin ardından, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Farklı dans gruplarının sergilediği kültürel programla devam eden seremoni, şarkıcı Murat Boz un verdiği konserle ve ardından havai fişek gösterisiyle tamamlandı.

SEREMONİDEN NOTLAR

TÜRK SPORCULAR ÇIKINCA YER YERİNDEN OYNADI

Geçit töreninde sıra Türkiye ye geldiğinde, Deaflympics te ülkemizi temsil edecek 294 sporcu ve Türk delegasyonu, yeni 19 Mayıs Stadyumu nu tıklım tıklım dolduran seyirciler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Art arda beşinci olimpiyat altınını arayan milli güreşçi İlhan Çıtak Türk bayrağını taşırken, seyirciler telefon ışıklarıyla tribünlerde harika bir atmosfer yarattılar ve hem tezahüratlarla hem de işaret dilinde yaptıkları alkışlarla tüm sporcularımıza moral verdiler. Türk sporcular da tribünlere işaret dilinde Sizi Seviyoruz diyerek karşılık verdi.

GEÇİT TÖRENİNDE DOSTLUK RÜZGÂRLARI

Sporcuların geçit törenine, olimpiyat ruhuna yaraşır bir biçimde dostluk rüzgârları damga vurdu. Almanya ve Brezilya nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden sporcular, kendi bayraklarının yanı sıra Türk bayrağıyla yürüdüler. Çinli sporcular da hem Türk bayrakları taşıdılar, hem de Hello Turkey (Merhaba Türkiye) pankartlarıyla çıktılar. Türk seyirciler de aralarında Yunanistan ve Polonya nın olduğu birçok ülkenin sporcularından bu ülkelerin bayraklarını aldılar ve tribünlerden dostluk mesajları verdiler.

DÜNYA BAYRAKLARI TRİBÜNLERDE DE BULUŞTU

Açılış seremonisine ev sahipliği yapan yeni 19 Mayıs Stadyumu’nun tribünleri de sahanın içi gibi dünya bayraklarının renklerine büründü. Ev sahibi Türkiye’nin bayrakları çoğunlukta olsa da, 97 ülkenin katılımıyla düzenlenen organizasyona katılan altı kıtadan ülkelerin bayrakları tribünlerde bir renk cümbüşüne dönüştü.

BAYRAKLARINI TEK BAŞLARINA TAŞIDILAR

Deaflympics Samsun 2017 ye sadece birer sporcuyla katılan Filipinler, Malta, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yemen ve Guatemala nın bayraklarını sırasıyla

Dominique Camus Nuevo, George Vella, Andreas Constantinou, Mohammed Abdullah Alkhawlani ve Sergio Pablo Aragon taşıdı. Resmi geçit töreni açıklama yapan sporcular, ülkelerinin tek temsilcisi olmalarının kendilerine verdikleri sorumluluğun bilincinde olduklarını söylediler.

MASKOT ÇAKIR HEM COŞTU HEM COŞTURDU

İşaret diliyle iletişim kurabilen ve bu özelliğiyle dünyanın ilk konuşan maskotu olan Çakır, her zamanki gibi açılışta da herkesin sevgilisi oldu. Stada ulaşır ulaşmaz tribünlerin sevgi gösterisiyle karşılaşan Çakır, tek tek tüm tribünlere çağrıldı. Maskot Çakır a en büyük ilgiyi yine çocuklar gösterdi.

BİN 500 GÖNÜLLÜ STADYUMDAYDI

Deaflympics Samsun 2017 de görev yapan, 250 si işitme engelli toplam bin 500 gönüllünün tamamı açılış seremonisi için yeni 19 Mayıs Staydumu ndaydı. 400 gönüllü sahada görev alırken, bin 100 gönüllü de töreni tribünlerden takip etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDEYDİ

Deaflympics boyunca güvenlik sıkıntısı yaşanmaması için 3 bin 300 ü özel olarak oyunlarda olmak üzere toplam 5 bin 300 güvenlik mensubu görev alıyor. Açılış seremonisinde de, görev yeri Samsun olan güvenlik mensuplarının yanı sıra, çevre illerden de çok sayıda güvenlik görevlisi görevdeydi.

ULAŞIM ÜCRETSİZDİ

Samsunlular, Ondokuzmayıs Üniversitesi yerleşkesinden Tekkeköy e kadar uzanan hafif raylı sistemi hiçbir ücret ödemeden kullanarak açılış seremonisine ulaştılar. Aynı zamanda Samsun un farklı ilçelerinden de stadyuma ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi.

Olimpiyatlar, 31 Temmuz a kadar Samsun ve 8 ilçesinde devam edecek.Başkan YILMAZ: Kurtuluş Mücadelesini Yüreğimizde Hissedeceğiz

17.07.2017 08:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Panorama 1919 Tarih Müzesi içeriye adım attığınız andan itibaren geçmişe ilişkin fikrinizi sorgulatıyor. Yüzyıl öncesinin anlı şanlı kurtuluş ruhunu ve verilen mücadeleyi bu müze ile yeniden yüreğimizde hissedeceğiz dedi.


IŞIKLAR VE SES EFEKTLERİYLE 360 DERECE TARİH

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesine devredilen Panorama 1919 Müzesi'nde incelemelerde bulundu. Belediye bürokratlarının da yer aldığı incelemede müzenin içerisi ve dışarısında yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili fikir alışverişi yapıldı.

Panorama 1919 müzesinin dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluştuğunu kaydeden Başkan Yılmaz, Panorama 1919 Müzesi Kurtuluş Savaşı nı ve bağımsızlık mücadelesini görsel bir şölenle anlatmakla kalmıyor, ışıklandırma ve ses efektleriyle de bizzat yaşatıyor. Ziyaretçilerine bağımsızlık mücadelesini yeniden yaşatacak olan Panorama 1919 Tarih Müzesi içeriye adım attığınız andan itibaren geçmişe ilişkin fikrinizi sorgulatıyor. Yüzyıl öncesinin anlı şanlı kurtuluş ruhunu ve verilen mücadeleyi bu müze ile yeniden yüreğimizde hissedeceğiz diye konuştu.Organ Bağışlayanlara Ücretsiz Mezar

17.07.2017 08:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi, organ bağışı yapan vatandaşlara ücretsiz mezar yeri tahsis edecek.
Gündem maddesinin kabulünden sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda duyarlılığı oldukça arttı ve her geçen gün de artmaya devam ediyor. Ülkemizde sağlık sektörü çok gelişti. Organ nakli konusunda da Türkiye, dünyadaki sayılı ülkelerden bir tanesi konumunda. Devletimizin bu konudaki altyapısı, dünyadaki çoğu gelişmiş ülkeden yukarıda. Biz de başkanımızın talimatıyla farkındalık oluşturmak için organ bağışı gerçekleştiren vatandaşlarımıza bu şekilde jest yapalım dedik. Bunun maddi bir değeri yok ama farkındalık oluşturmak için meclisimizde bu kararı aldık. Bütün meclis üyeleri de bu karara destek verdi. Bu karar başka illere de örnek olacaktır. Biz organlarını bağışlayan insanların hakkını ödeyemeyiz ama bir nebze de olsa onlara katkıda bulunmayı istedik. Bu husus, organlarını bağışlayan vatandaşlar için geçerli olacak. Organ bağışında bulunup da organ nakli gerçekleşmeyen kişiler için bu durum söz konusu değil dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı 14. Birleşiminin 1. Oturumunda görüşülen, Organ bağışında bulunan vatandaşlarımıza vefat etmiş olması durumunda, müracaatları halinde Derecik Mezarlığı nda ücret alınmadan mezar yeri tahsis edilmesi teklifi ile komisyonlardan havale edilen toplam 50 gündem maddesi görüşüldü. 3 madde oy çokluğu, 47 madde ise oy birliğiyle kabul edilerek, meclis tarafından karara bağlandı. En çok dikkat çeken gündem maddesi ise organ bağışında bulunan vatandaşlara ücretsiz mezar yeri tahsis edilmesi maddesi oldu. Madde, tüm partilerinin meclis üyelerinin evet oyuyla kabul edilerek karara bağlandı.

Madde hakkında konuşan diğer meclis üyeleri de, aldıkları bu karar ile birlikte organ bağışına teşvik konusunda örnek olduklarını söyledi.Başkan YILMAZ: En Hain Geceyi Yaşadık

17.07.2017 08:27

hlas Haber Ajansı nın Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık  isimli fotoğraf sergisi Samsunlularla buluştu.
İHA tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ve büyük ilgi gören fotoğraf sergisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Merkezinde vatandaşlarla buluştu. 64 kare fotoğrafın yer aldığı sergi, protokol ve ziyaretçilerden tam not aldı.İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından hazırlanan Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık  isimli 15 Temmuz darbe girişimini konu alan fotoğraf sergisi Samsun da yoğun katılımla açıldı.

VALİ KAYMAK: BİZLER BİR OLDUKÇA HAİNLER EMELLERİNE ULAŞAMAYACAK

Serginin 15 Temmuz u çok net bir şekilde anlattığını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, Bugün, 15 Temmuz Şehitleri Anma Günü. 1 yıl önce Türkiye de uluslararası güçlerin maşası olan FETÖ tarafından Türkiye, bölünmeyle ve yok edilmeyle karşı karşıya bırakıldı. Ama Allah a şükür milletimizin feraseti ve Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle bu darbe püskürtüldü. Türkiye büyük bir tehlikenin eşiğinden geri döndü. Çanakkale de bizi dize getiremeyenler 15 Temmuz darbesiyle belki de amaçlarına ulaşacaklardı ama milletimiz kenetlenerek bunu püskürttü. Bizler bir ve beraber oldukça hainler emellerine ulaşamayacaklar. Türkiye nin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Bu olayları da birlik ve beraberlikle aşmış olduk. Bu anlamda 15 Temmuzların yaşatılması lazım. Bugün daha taze ancak gelecek yıllarda bu darbenin ayrıntılarını çocuklarımıza çok iyi anlatamazsak bunlar yeni bir kalkışma planları yapacaktır. Ben İhlas Haber Ajansı’na bu olayları gelecek nesillere aktardığı için teşekkür ediyorum  dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 15 TEMMUZ 2016 DA EN HAİN GECEYİ YAŞADIK

Sergide çok can alıcı anların fotoğraflarla yansıtıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bundan tam bir yıl önce 15 Temmuz 2016 da güne o kadar iyimser bir başlangıcımız vardı ki, o günü dün gibi hatırlıyoruz. Biz o gün Samsun da iki bakanımızı misafir ediyorduk. Bakanlarımızla birlikte Samsun Golf Sahası nın açılışını yapmıştık. Saat 19.00 gibi sosyal medyada, o hain darbe girişimi ile ilgili haberler çıkmaya başladı. O gece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar yaşanmış en travmatik, en hain, en akıl almaz geceyi yaşadık. Ama biz bunu bir hain kalkışma cümlesiyle ifade edersek eksik ifade etmiş oluruz. Bugün bunun seneyi devriyesi. Biz bu gecede Cumhuriyet Meydanı nda anma etkinliği düzenleyeceğiz. Bu ülkenin geleceğine yönelik olan bu hain saldırı sadece Cumhurbaşkanına, yönetim kadrosuna yönelik bir kalkışma değildi. Bu, tırnaklarımızla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti ni yıkıp başka devletçikler, başka işgalci devletler kurulmasına yönelik bir hareketti. Tıpkı Libya da, Suriye de olduğu gibi hain bir olaydı. Allah bu milleti korudu. Allah ım insanların dualarını kabul etti ve ülkemiz geleceğe doğru umutla koşmasına devam etti. Sergide emeği geçen İHA çalışanlarına teşekkür ederim diye konuştu.

Yoğun bir katılımın olduğu sergide konuşan İHA Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen, 15 Temmuz 2016 da gerçekleşen darbe kalkışmasında, İHA muhabirleri tarafından sahada çekilen fotoğraflardan oluşan sergimizi bugün açıyoruz. Bu sergide yer alan görseller, tamamen İHA nın o gece yaşanmış olan olaylarla ilgili kendi fotoğraf ve görüntüleridir. Tam 1 sene önce bugün, bu ülke üzerinde emelleri olanların sahneye koydukları farklı bir oyun ortaya çıktı. Ülkemiz, uçurumun kenarından döndü. Milletimiz, o gece büyük bir destan yazdı. İşte o destanın fotoğraf ve görüntülerini İHA nın, Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık’ sergisinde göreceğiz şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri sergiye gezerek fotoğrafları yakından inceledi. İHA Samsun Bölge Müdürü Ergen, Vali Kaymak, Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyete fotoğraflar hakkında bilgi verdi. Daha sonra, İHA tarafından hazırlanan darbe girişimi belgeseli hep beraber izlendi.

Sergi açılışına ayrıca, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alaiddin Domaç, Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mahmut Ulubay, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, Basın İlan Kurumu Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdüresi Hanife Papila, DHA Samsun Bölge Müdürü Murat Sandıkçı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Şube Müdürü Uğur Fidan ve FBM Tıp Merkezi sahibi Doç. Dr. Hayati Akbaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin altında bulunan Tanıtım Merkezinde açılan fotoğraf sergisi 10 gün açık kalacak.