Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Sahil Yürüyüşüne Çıkanları Onlar Eğlendiriyor

06.06.2017 08:13

Ramazan ayının manevi iklimi gönülleri sararken, Samsun Büyükşehir Belediyesi iftar sonrası yürüyüşe çıkan vatandaşlara müzik sürprizi yaptı. İzleyenleri coşturan sokak müzisyenleri, seslendirdikleri şarkılarla geceye ayrı bir renk katıyor.
Sokak sanatçılarının şarkıları ve konserleriyle Atakum sahili, İstanbul, İzmir ve Antalya sahillerini aratmazken, ilgi ise her geçen gün artıyor. Zaman zaman müzisyenlere eşlik edip halay çeken vatandaşlar, bu güzel hizmetten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ve şirket yönetimine teşekkür ediyor.Samsun un eşsiz kumsal ve sahillerinin düzeninden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Anonim Şirketi, Atakum ilçesi Adnan Menderes sahilinde sokak müzisyenleri ile vatandaşlara keyifli anlar yaşatıyor. Tulum, gitar ve saz çalan sokak sanatçıları, ses sistemi kullanmadan verdikleri mini konserlerle hem eğleniyor hem de eğlendiriyor.


Cansuyu Projesi Çiftçilere Hayat Veriyor

06.06.2017 08:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin tarımı geliştirip kırsal kalkınmayı artırmak amacıyla yürüttüğü Cansuyu Projesi, Bafralı çiftçilere hayat veriyor. Belediyenin verdiği desteklerden yararlanan, ne yapacağını bilen, istekli ve çalışkan çiftçiler, ürün çeşitliliğini ve üretim potansiyellerini artırıp kazançlarını yükseltiyor.

Çalışmaları ve destek mekanizmalarıyla Samsun tarımına canlılık kazandıran Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçilerin de yüzünü güldürüyor. Belediye, gıda tarım ve hayvancılık ilçe müdürlükleriyle birlikte gerçekleştirdiği üretim destek proje çalışmalarıyla bölge tarımının gelişmesine büyük katkılar sağlıyor.

Kırsal kalkınmayı hızlandırmak için ilçelerde can suyu projeleri yürüten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Bafra ilçesinde de diğer tarım ürünlerine oranla daha avantajlı ve kazancı yüksek olan enginar yetiştirmek isteyen çiftçilere destek sağladı. 10 çiftçiden gelen talep üzerine harekete geçen daire başkanlığı, geçen yıl 35 bin enginar fidesi satın alıp dağıtmıştı. Kaygusuz, Karaguç, Aktekke, Sarıköy, Balıklar ve Bakırpınar köylerinde toplamda 200 dekarlık arazide enginar fideleri toprakla buluşmuştu. Hasat zamanı gelen İmparator çeşidi enginarlarda görülen ürün kalitesi ve yüksek verim, çiftçileri sevindiriyor.

Yaşanan sevindirici gelişmenin talebi artırdığını ifade Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, bu sene de 35 bin adet enginar fidesi alıp çiftçilere teslim edeceklerinin bilgisini verdi. Enginar tarlalarını ziyareti sırasında Cansuyu Projesi nin Bafra tarımına ve çiftçisine büyük katkı sağladığını ifade eden Daire Başkanı Özdemir, Proje kapsamında ne yapmak istediğini bilen, proje sahibi, istekli ve elini taşın altına koyan çalışkan çiftçilerimizi her konuda destekliyoruz. İnsanların üretimine katkıyı artırmak amacıyla desteklerimiz üreten ve elini taşın altına koyan çiftçilerimizin yanındadır. İlçe müdürlüklerimiz ile birlikte arazide çiftçilerimizle bir araya gelerek, taleplerini ve sorunlarını öğrenip çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda Enginar yetiştirmek isteyen 10 çiftçimizi destekledik. Ortaya çıkan manzara ise hepimizi mutlu etti. İnşallah seneye bu verim ve çiftçilerimizin kazancı daha artacak. dedi.

Yaptıkları çalışmayla çiftçileri enginara yönlendirdiklerini anlatan Bafra Gıda Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Muharrem Nas, Pazarlamaya ilişkin neler yapılabileceğiyle ilgili araştırmalar yaptıktan sonra projemizi hazırlayıp Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettik. Geçen mayıs ayında fidemizi alıp enginar üretmek isteyen 10 çiftçimize dağıttık. Ortaya çıkan verim ise mükemmel. Bir fideden 25 baş enginar çıktı. Şuan toptan tanesine 1 TL den alıcı buluyoruz. Bafra’da bir gıda firmamız var. Onlar gelip ürünü alıyorlar. Bir dönümde yaklaşık bin tane enginar fidanımız oluyor. Bir dekar alandan 8 bin TL gelir elde etmek mümkün. Diğer ürünlere oranla enginar daha karlı. Biz buradaki üretimi artırarak özellikle kış ayında yaşanan açığı kapatmayı hedefliyoruz. İnşallah üretimi giderek yaygınlaşacak. şeklinde konuştu.

Enginar üreticisi Ziraat Mühendisi Şaban Özer ise ürünün ekonomik değerinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. Yaklaşık 3 yıldır enginar yetiştirdiklerini söyleyen Özer, Farklı bir ürün yetiştirmek istediğimizden yola çıkarak enginarda karar kıldık. Enginara bölgemizin pazarında talep var. Tüketimi çok ve ekonomik değeri yüksek. Diğer ürünlere göre daha avantajlı bir ürün olması sebebiyle enginar yetiştiriyoruz. Her sene yeni şeyler öğrenerek kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Bölgemize uygun bütün çeşitleri deneyip ektik. Şuan imparator çeşidini yetiştiriyoruz. 40 dekara yakın ekilişimiz var. Ürünlerimizi Ankara, İstanbul gibi şehirlere de gönderiyoruz. ifadelerini kullandı.Tahnal ın En Büyük Sorunu Çözüldü

06.06.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tahnal ın 33 kilometrelik yol sorunu ortadan kalktı dedi.
SAMSUN DA EN UZUN BETON YOL ÇALIŞMASI TAMAMLANDI Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Salıpazarı na bağlı Tahnal Mahallesi nde yapılan yol çalışmalarını inceledikten sonra Karacaören Mahallesi nde geleneksel hale gelen iftar buluşmasına katıldı.

Salıpazarı ilçesinden Tahnal Mahallesi ne oradan da Ordu sınırına kadar olan 33 kilometrelik yolun tamamlandığını duyuran Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tahnal da yaşayan vatandaşlarımıza yıllarca büyük mağduriyet yaşatan yol sorununa Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak noktayı koyduk. Önceden Salıpazarı ndan Tahnal a gitmek saatler sürüyordu. Yaptığımız yol çalışmalarıyla birlikte bu süre yarım saate kadar düştü. Samsun da yaptığımız en uzun beton yol çalışmasını burada gerçekleştirdik. Başlangıç ve bitiş noktası arası tam 33 kilometre. Zor arazi şartlarına rağmen böyle önemli bir çalışmayı bitirmek bizleri gururlandırıyor. Kentimizin yol sorununa beton yol ile kalıcı çözümler üretmeye devam ediyoruz. Sorumluluk alanımızdaki tüm yolları aynı kalitede en kısa zamanda bitirerek ulaşım sorunu olmayan bir Samsun u gelecek nesillere bırakacağız. Yaptığımız yol çalışması öncelikle Tahnal da yaşayan vatandaşlarımıza, sonra tüm Samsun a hayırlı uğurlu olsun dedi.

BU MAHALLENİN SAKİNLERİ ORUÇLARINI HER GÜN BERABER AÇIYOR

Tahnal Mahallesi nde yaptığı incelemelerin ardından Karacaören Mahallesi nde Ramazan ın her günü mahalleli tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftar programına katılan Başkan Yılmaz, Ramazan ın bereketini Karacaören de daha net görüyoruz. Karacaören Mahallesi nin bu güzelliğiyle geçtiğimiz yıllarda tanıştık. Mahalle halkının ramazan ayında her akşam iftarını beraber yapması tüm Samsun a örnek olmalı diye düşünüyorum. Buradaki dayanışma, birliktelik tüm mahallelerimizde olsa bizi daha da gururlandırır. Böyle güzel bir geleneği yaşatmak için her yıl bir araya gelen tüm mahalle halkını kutluyorum. açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmaz ın Salıpazarı ilçesinde gerçekleştirdiği programlara Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül ve AK Parti Salıpazarı İlçe Başkanı İsmail Yaman katıldı.Başkan YILMAZ: Çocuklarımız Doğayla İç İçe Büyüyecek

06.06.2017 07:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tabiatta Ders Var Projesi kapsamında açılan  19 Mayıs Şehri – 19 Kuş  adlı serginin açılışına katıldı.
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde gerçekleştirilen  Tabiatta Ders Var Projesi çocuklara doğanın işleyişini ve canlıların kendi arasındaki etkileşimlerini öğretiyor. Proje kapsamında Anafartalar Anadolu Lisesi nde yapılan sergi açılışına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, doğal hayattan habersiz yaşandığını belirterek  Doğal ekosistemden habersiz yaşıyoruz. Bizler öyle büyüdük. Ama çocuklarımız o şekilde büyümeyecek. Sürekli olarak yapacağımız eğitim projeleriyle çocuklarımıza doğayı tanıtacağız. Tabiatta Ders Var Projesi nin fikir babası valimiz İbrahim Şahin dir. Kızılırmak Deltası nda çalışmalara başladığımız günlerde valimiz, Burayı çocuklarımızın doğa ile uzaklaşmışlıklarını ortadan kaldırmak için kullanmalıyız. Çocuklarımızı buraya getirerek doğa ile ilgili dersleri yerinde vermeliyiz dedi. Daha sonra Milli Eğitim Müdürü nü aradı ve yapılan çalışmaların ardından Tabiatta Ders Var Projesi ortaya çıktı. Projeyle birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti çocuklarımızın da varlığıyla daha da renklendi. Bu programın faydası tartışmasız çoktur. Bu faydaları anlatmaya zaman yetmez dedi.KUŞ CENNETİ ÇOCUKLARIN EĞİTİM ALANI OLDU

YIKILAN 300 YAPI EV DEĞİL VİLLAYDI

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeki kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; Büyükşehir Belediyesi olarak burada çalışmalara başladığımızdan bu yana yaptığımız en önemli iş alanın korunması, kaçak yapıların uzaklaştırılması ve sonraki süreçte betonlaşmaya müsaade edilmemesi için atılan adımlardır. Yaptığımız çalışmaların ardından buranın artık korunduğunu, betonlaştırılacak bir yer olmadığını herkes anladı. 300 e yakın kaçak yapı yıktık. Bunun 160 tanesi her biri birer butik otel yapılabilecek ölçekte villaydı. Bundan sonra ne yapıp edip burayı UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesine sokmaya çalışacağız. Kuş Cenneti listeye girdiğinde büyük bir üne kavuşacak. Dünyaca bilinen bir yer haline gelecek. Ondan sonra bizler gelir gideriz, ama kimse oraya bir daha dokunamaz. Orası hakikaten Samsun un yıldızı olacak, parlayan bir turizm ögesi haline gelecekBüyükşehir den Birlikte Ücretsiz Spor Etkinliği

05.06.2017 08:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. nin her yıl düzenlediği ücretsiz aerobik, fitness ve step hizmeti yeniden başladı.
Deniz Kızı Kafe yanındaki spor alanında Birlikte Spor adıyla yapılan spor etkinliği, haftanın dört günü 21.30-22.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.
Geçen yıl  Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır  sloganıyla yapılan etkinlik, vatandaşlardan büyük ilgi görmüştü. Aerobik-fitness hocası Calibe Soran ın liderliğindeki etkinliğe bu yıl da yoğun ilgi gösterilirken, sağlıklı yaşam için sporla tanışan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Ramazan ayı sebebiyle hafta içi pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 21.30 ile 22.30 arasında yapılan etkinlik, Ramazan sonrası yaz sezonu boyunca hafta içi her gün saat 18.30 ile 19.30 arasında gerçekleştirilecek.
Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır sloganıyla Samsun halkını spor yapmaya davet eden Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın spor konusundaki hassasiyeti neticesinde Deniz Kızı Kafe yanında bulunan spor alanında ücretsiz olarak spor aktiviteleri düzenleme kararı aldık. Etkinliklerimiz kapsamında vatandaşlarımıza ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step yapma imkanı sağlayacağız. Yaz boyu devam edecek olan etkinliklerimize tüm halkımızın katılmasını umut ediyoruz  ifadelerini kullandı.