Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samulaş tan Hastane Odaklı Hizmet

12.02.2018 08:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ, 2017 yılı sonu itibariyle hizmete aldıkları ekspres ve ring hatları ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi odaklı hizmet verdiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren SAMULAŞ Operasyon Müdürü Sevilay Germi Telci, Samsunluların güvenli, konforlu şekilde ulaşımlarını sağlamak için adeta seferber olan SAMULAŞ, yeni ekspres ve ring hatlarıyla bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir dedi.Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen aylarda, kent içi toplu taşımada kullanılmak üzere hizmete 70 adet otobüs satın aldı. SAMULAŞ, 2017 yılı sonu itibariyle hizmete alınan ring ve ekspres hatlarının, özellikle Eğitim Araştırma Hastanesi odaklı hizmet verdiği açıklamasında bulundu.

15 ER DAKİKA ARAYLA HASTANEYE

Telci, Eğitim Araştırma Hastanesi yoğunluklu yeni ekspres ve ring hatlarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 13 Kasım da hizmete alınan E4 Ekspres hattı Büyük Cami - Cumhuriyet Meydanı - Kılıçdede - Duruşehir - Araştırma Hastanesi güzergahına sabah ve akşam yoğun saatlerde 15 er dakika aralıklara günün diğer saatlerinde ise 20 şer dakika aralıklarla hizmet veriyor. Yine 13 Kasım da hizmete alınan E5 Ekspres hattı ise 19 Mayıs Üniversitesi - Atatürk Bulvarı - Cumhuriyet Meydanı - Barış Bulvarı - Araştırma Hastanesi - Otogar güzergâhında, sabah ve akşam yoğun saatlerde 15 er dakika aralıklarla, günün diğer saatlerinde ise 20 şer dakika aralıklarla hizmet veriyor.

Operasyon Müdürü Telci ayrıca, SAMULAŞ tarafından saatte bir hizmet veren Türkiş-Araştırma Hastanesi-Baruthane ve Kalkanca R6 ring araçlarının bulunduğunu da hatırlattı.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ

SAMULAŞ tan edinilen bilgilere göre ayrıca Eğitim ve Araştırma Hastanesi Odaklı Samulaş ve Özel Halk Otobüslerinin hizmet verdiği 11 adet hat bulunuyor. Araştırma Hastanesi odaklı olarak hizmet veren özel halk otobüsü hatları şunlar:

Saatte bir 3 numara Cumhuriyet Meydanı - Araştırma Hastanesi, yarım saatte bir 15/17 numara Üniversite - Araştırma Hastanesi, iki saatte bir 28 numara Cumhuriyet Meydanı - Araştırma Hastanesi - Kadamut, yarım saatte bir 24 numara Üniversite - Araştırma Hastanesi, saatte bir 23 numara Belediyeevleri - Araştırma Hastanesi - Toybelen, saatte bir 22 numara Belediyeevleri - Araştırma Hastanesi - Derecik, saatte bir 26 numara Belediyeevleri - Araştırma Hastanesi – Üniversite Sabah saatlerinde 10 ar dakika diğer saatlerde 20-30 dakika aralıklarla, saatte bir 25 numara Belediyeevleri - Araştırma Hastanesi. Sabah saatlerinde 20 şer dakika, diğer saatlerde 30 dakika aralıklarla.Başkan YILMAZ Çiftçileri Tarım Bakanı ile Görüştürdü

12.02.2018 08:37

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Lâdik te ziyaret ettiği Deliahmetoğlu Mahallesi Muhtarı Ahmet Göksun un evinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yı arayarak çiftçiler ile görüştürdü.

Lâdik ilçesi yatırım inceleme programları kapsamında muhtarları ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Şıhlı Mahallesi Muhtarı Sezai Balcı ve Deliahmetoğlu Mahallesi Muhtarı Ahmet Göksun u ziyaret etti. Muhtarlar ille sohbet ettikten sonra kırsal kalkınma projeleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ahır ve Saanen keçisi desteği alan ve Deliahmetoğlu mahallesinde yaşayan Ahmet Aygül ü evinde ziyaret eden Başkan Yılmaz, Ahmet kardeşimize geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz kırsal kalkınma projesi kapsamında 20 adet Saanen Keçisi vermiştik. Ahırının yapımında da Büyükşehir Belediyesi olarak yardımcı olduk. Şimdi bugün geldiğimizde hayvan sayısının 50 ye yükseldiğini ve önümüzdeki bir kaç ay içinde keçilerin yavrulayacağını öğrendik. Bu bizi fazlasıyla memnun etti dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN MUHTARLARA ZİYARET

FAKIBABA: TÜRKİYE TARIM VE HAYVANCILIKTA İSTİKRARA KAVUŞACAK

Başkan Yılmaz daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Esref Fakıbaba yı arayarak çiftçilerle görüştürdü. Fakıbaba telefonda yaptığı konuşma sırasında Türkiye’de tarım ve hayvancılığın sistematik şekilde ilerlediğine dikkat çekerek ,Kalkınma köylerden başlar. Eğer köylerdeki kardeşlerim kalkınmamışsa, para kazanamıyorsa, işiyle meşgul olup mutlu olamıyorsa inanın şehirde mutlu olamaz. Bunu bilen bir kardeşiniz olarak tarım ve hayvancılık adına çalışmalar yapıyoruz. Şuna emin olun tarım ve hayvancılığın önü açık. Zaman zaman sıkıntılar olabilir ama göreceksiniz bir istikrara kavuşacak. Yani hayvan besleyen de, buğday eken de ne kadar kâr edeceğini bilecek. O dönemlere geleceğiz Allah'ın izniyle. Sayın başkanım size çok teşekkür ediyorum beni bu değerli arkadaşlar ile görüştürdüğün için. Moralleri iyi olsun. Onların mutluluğu benim mutluluğum. Afrin de görev yapan askerlerimiz dua etsinler bilenlerde bir fetih suresi okusun. Rabbim askerlerimizi korusun açıklamalarında bulundu.

Başkan Yılmazın Lâdik ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaretler renkli fotoğraflar ile son buldu.Başkan YILMAZ: Samsun Engelli Dostu Bir Şehir

07.02.2018 11:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ulviye Demirci ve beraberindekileri kabul etti.

Başkan Yılmaz kendisini ziyarete gelenler arasında yer alan down sendromlu Ahmet ile yakından ilgilendi.Türkiye de engelli olmanın sorun olmaktan çıktığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin her yerinde belediyelerimiz, kamu kurumlarımız ve hatta özel şirketler engelli dostu, onları düşünen bir anlayış ile çalışır hale geldi. Bu anlayış ile birlikte ülkemizde engelli bireyler artık olumsuzluklardan uzak bir yaşam biçimine kavuştu. Samsun da engelli kardeşlerimize yönelik birçok çalışma yaptık. Bizim için küçük ama onlar için çok önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Bunların içinde tüm dünyaya örnek olan Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi de var. Engelli bireylerin rahatlıkla havuza girebileceği, rehabilitasyon ve spor merkezlerinin olduğu bir yerden bahsediyoruz. Burası gelen herkesin memnun ayrıldığı, tekrar gelmek istediği bir yer. İster istemez atladığımız noktalar olabilir. Gözden kaçan, unuttuğumuz bir şeyler varsa bunları bize hatırlatmanız işleri hızlandıracaktır. Gördüğünüz en küçük aksaklığı dahi bize anında iletin. Hemen çözüm üretelim. dedi.
Delta da Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışması

07.02.2018 11:12

Türkiye de doğal miras alanında gerçekleştirilen ilk somut olmayan kültürel miras çalışması Kızılırmak Deltası nda gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi nin işbirliği, Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği nin katkı ve destekleriyle geçen yıl yapılan Türkiye nin ilk doğal ve kültürel miras çalışması, tamamlandı. Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Etki Alanında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Belirlenmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmada elde edilen veriler, hazırlanan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti nin somut olmayan kültürel miras kataloğunda yer alarak tescillenecek.Tabii özelliklerini koruyabilmiş Türkiye nin en büyük sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti, bir ilke daha imza atıyor. Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Derneği nin ülkede ilk kez gerçekleştirdiği doğal ve somut olmayan kültürel miras çalışması, hazırlanan katalogla tescilleniyor. Çalışma, deltanın UNESCO Dünya Kültür Mirası daimi listesine girebilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Delta ve kuş cennetinin doğal güzelliklerinin korunması ve kültürel özelliklerinin yeniden canlandırılıp yaşatılmasıyla turizm potansiyelinin ulusal ve uluslararası alanda da büyük katkı vereceği belirtiliyor. Alaçam, Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerine bağlı 23 köyde yaptıkları kültürel miras derleme çalışmasıyla ilgili bilgi veren Unesco Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü Genel Sekreteri ve İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel, alan araştırmasında önemli bilgiler elde ettiklerini söyledi.

Gazi Üniversitesi Türk Halk Bilimi Bölümü nden öğretim üyeleri koordinatörlüğünde doktora ve yüksek lisans düzeyinde 14 araştırmacıyla 400 kaynak kişiyle görüştüklerini ifade eden Doç. Dr. Özünel, Alan çalışmasıyla somut olmayan kültürel miras alanında yer alan masal, destan, hikâye gibi sözlü ürünler; âşıklık sanatı, köy seyirlik oyunları, karagöz, meddah gibi gösteri sanatları örnekleri; doğum, evlenme, ölüm, Hıdırellez gibi toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler; halk hekimliği, halk mutfağı, halk mimarisi gibi doğa ve evrenle ilgili uygulamalar, usta çırak ilişkisi içinde seri üretime dayanmayan tüm geleneksel meslekler ve el sanatları geleneği ile ilgili bilgileri derledik. Proje gerçekleştirilirken doğa-kültür-mekân ilişkisinin canlı bir şekilde gözlenebileceği alanlar da kaydettik. dedi.

Türkiye de doğal miras alanında gerçekleştirilen ilk somut olmayan kültürel miras çalışmasını Kızılırmak Deltası nda yaptıklarının altını çizen Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel,  Bu doğa harikası alan, doğal güzellikleri ve habitatı yanında onlarca hikâyeye, masala, atasözüne, kutlamalara, geleneklere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Karadeniz e özgü habitat tiplerini temsil etmesi, ekolojik ve genetik çeşitliliğini sürdürmesi, Güney Karadeniz Havzası nın en büyük sulak alanı olması,  çeşitli yaşam ortamlarıyla çok sayıda türün barınabilmesine imkân sağlaması ile doğa ve insan uyumu bakımından uluslararası önem ve örnek teşkil ediyor.  Delta, doğru yöntemlerle korunmalı, farkındalık oluşturulmalı ve özgün bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılmalıdır. şeklinde konuştu.

Katalogla ilgili de bilgi veren Doç. Dr. Özünel, Elde ettiğimiz verilerle görsel, işitsel ve yazılı bir arşiv oluşturarak, somut olmayan kültürel mirasın beş başlığına göre sınıflandırdık. Titiz bir çalışma sonucunda da fotoğraflarla desteklediğimiz 300 sayfalık katalog, yakın zamanda hazır olacak. Proje sayesinde el sanatlarının canlandırılması, somut olmayan kültürel miras müzeciliği, ekolojik-organik ürünlerin üretimi, Hıdırellez, Mayıs Yedisi, at yarışları, manda salınım festivali gibi kutlamaların yeniden canlandırılması, manda popülasyonunun korunarak elde edilen ürünlerin tanıtımının sağlanması gibi adımların, doğa ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlayacağı da ön plana çıkmıştır. şeklinde konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Muhtar Kutlu ise çalışmanın kurum açısından önemli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kutlu, Türkiye de doğal alanların somut olmayan kültürel miraslar ile birlikte korunması, buna yönelik planların hazırlanması ilk kez gerçekleştirildi. UNESCO da koruma kavramını bütüncül çerçevede ele alıyor. Yani somutun somut olmayanla, doğalın kültürle birlikte korunması, bizim için ideal ve olması gereken bir düşüncedir.  Ülkemizde ilk defa bu ideal ve çabalar, Kızılırmak Deltası ile birlikte gerçekleşiyor. ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ a Hizmet Duası

07.02.2018 11:08

Samsun un Yakakent ilçesine bağlı Yeşilköy Mahalle sakinleri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

OSMAN DEDEDEN HAYIR DUASI

Yakakent e bağlı Yeşilköy Mahalle sakinlerinin yıllardır çektiği yol ve su çilesi Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı çalışma ile son buldu. Çektikleri hasret biten ve köylerine su verilen mahalle halkı bugün Başkan Yılmaz ı ziyarete ederek yapılan hizmetlere teşekkür ettiler. Başkan Yılmaz, ziyarette köyün en yaşlıları olan Osman ve Ünzile Elma çifti ile de yakından ilgilendi.

81 yaşındayım ve böyle bir hizmeti sadece Büyükşehir Belediyesi ile gördüm diyen Osman dede, Vatana millete hayırlı hizmetler yapıyorsunuz. Bu hizmetlerinizin devamı için sizlere devamlı dua ediyorum. Eskiden böyle yatırımları sadece şehirlerde görürdük.81 yaşındayım ve hizmeti sadece Büyükşehir ile gördük. Allah Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve sizlere hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin dedi.

EĞER HİZMET EDEBİLİYORSAK SİZLERİN DUALARI SAYESİNDE

Sizlerden aldığımız dualar bize bir ömür yetiyor diyen Başkan Yılmaz da, Sizler baş tacımızsınız. Eğer milletimize hizmet edebiliyorsak, yedi düvelin şeytani hesapları kendi içimizdeki hainlerin kurdukları tuzaklardan ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız kurtuluyorsa bu hep sizlerin hayır duaları sayesinde. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza dua edin. Biz hepimiz bu memleketin hizmet kervanında koşan kişileriz. Devamlı mücadele ediyoruz. Zaman zaman düşüyoruz dizimiz kanıyor ama Rabbim o hayır duaları ile bize güç kuvvet veriyor ve yeniden ayağa kalkıp hedefe doğru koşturuyor. Allah sizlere hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürler nasip etsin diye konuştu. Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz, öğle yemeğini Yeşilköylü vatandaşlarla birlikte yedi.