Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ dan Yatırımlara Yakın Takip

12.06.2017 07:01

Samsun da yapımı süren spor komplekslerinde Büyükşehir Belediyesi nin sürdürdüğü çalışmaları inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimizi olimpiyatlara hazır hale getirmek için dört bir koldan çalışıyoruz. Sahada çalışmaları saat saat takip ediyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİR DEN SPOR TESİSLERİNE SİHİRLİ DOKUNUŞ

Türkiye de yapılacak olan en büyük spor organizasyonu olacak İşitme Engelliler Olimpiyatları için Samsun Büyükşehir Belediyesi şehrin her köşesinde dört koldan çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan spor komplekslerinin etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları Büyükşehir Belediyesi nin sihirli dokunuşu ile bambaşka bir hale kavuşuyor. Bafra ilçesi ve Samsun Batı Park alanında yapımı süren spor tesislerini gezen Başkan Yılmaz, tesislerin etrafında Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı rekreasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu öncesi Bakanlık tarafından yapılan Samsun da ki tüm spor tesislerinde büyük bir özveri ile Büyükşehir Belediyesi olarak rekreasyon çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz, Bildiğiniz gibi 18-31 Temmuz tarihleri arasında ilimizde Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu düzenlenecek. Bu bağlamda Samsun umuzu 3-4 yıldır bu olimpiyata hazırlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak olimpiyatların alt ve üst yapı hazırlığına yönelik çalışmaları sürdürüyoruz. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük ölçüde tamamladı. İnşaatı devam eden tesisler de bitirilerek hazır olacak. Fakat bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj ve rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları da biz düzenliyoruz diye konuştu.

OLİMPİYATLAR İLE HEM TÜRKİYE HEM SAMSUN GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Olimpiyatların hem Türkiye nin hem de Samsun un dünya ve spor kamuoyuna görücüye çıkması anlamına geldiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, O bakımdan bu olimpiyatın başarılı olabilmesi, şehrimize gelecek yabancı antrenör, yönetici, sporcu, seyirci ve basın mensuplarının Samsun dan en iyi intiba ile ayrılmasını temin etmeye çalışıyoruz. Bunun için de sporcuların geçeceği, konaklayacağı ve mücadele edeceği alanlardaki peyzaj ve rekreasyon alanlarına büyük önem veriyoruz. Bu çalışmaları gün içinde saat saat takip ediyorum. Sahada çalışmaları yürüten arkadaşlarımızdan bilgi alıyorum. Batıpark daki bowling, buz pateni ve atıcılık tesisleri ile Bafra da yapımı devam eden spor komplekslerini inceledik. Buradaki peyzaj ve rekreasyon ile ulaşım çalışmalarını gördük. Bitiş tarihi ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgiler aldık dedi.Başkan YILMAZ: Raylı Sistem 14 Ay İçinde Üniversiteye Çıkacak

12.06.2017 06:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 14-15 ay içerisinde yani 2018 in Eylül, Ekim ayı gibi raylı sistem üniversiteye kadar çıkacak hale gelecek dedi.
Toplantının ardından konuşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistem ve Samsun da düzenlenecek olan olimpiyatlar hakkında bilgi verdi.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, 2017 yılı Haziran ayı 11. birleşiminin 1. oturumuna ait gündem toplantısı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında, toplam 63 gündem maddesi oylanarak komisyonlara havale edildi.

Başkan Yılmaz, Bu 18 Temmuz da yapılacak olan olimpiyatları şunun için önemsiyoruz. Olimpiyatın bütün sportif faaliyetleri ilimizin merkezinde olmayacak. Bildiğim kadarıyla Kavak, Bafra, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizde birçok etkinlik olacak. Samsun merkezinde atletizm, golf, masa tenisi, yüzme ve futbol etkinlikleri olacak. Dolayısıyla diğer ilçelerimizi de saydım. Çünkü bu ilçelerimize de kafileler gelecek. Biz burada ev sahipliği yapacağız. Bu ev sahipliği esnasında şehirciliğimiz, şehrimizin temizliği, estetik görüntüler ve misafirperverliğimizle ilgili büyük oranda şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Bu konudaki hassasiyeti buradan tekrar hatırlatmak istedim. 15-30 Temmuz arasındaki süre önemli boyutta şehrimizin tanıtımına katkı verecek. Olumlu izlenimlerle buradan ayrılmalarına imkân sağlayacağımız bir fırsat önümüze geliyor. Bunu çok iyi değerlendirmemizi sizden rica ediyorum diye konuştu.

Raylı sistemin üniversiteye çıkarılması hakkında da bilgi veren Başkan Yılmaz, Raylı sistemin üniversiteye kadar çıkmasını sağlayacak yaklaşık 7 kilometrelik ilave, üniversite altından üniversitenin yurtlarına kadar çıkacak raylı sistemin ihalesini yaptık. 100 milyon TL lik bir ihale bu. Bu ihaleyi alan müteahhit önümüzdeki birkaç gün içerisinde işe başlayacak. Muhtemelen 14-15 ay içerisinde yani 2018 in Eylül, Ekim ayı gibi raylı sistem üniversiteye kadar çıkacak hale gelecek şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ : Gençlerimizi Geleceğe Hazırlıyoruz

12.06.2017 06:53

Türkiye nin en büyük Gençlik Merkezi nin tanıtım toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz dedi.
Konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Her yeni açılış, her yeni hizmete giren bir alt yapı veya bir üst yapı, eğitim hizmeti, sağlık hizmeti, spor hizmeti insana yaşama sevinci verir, heyecan verir. Dedi. Ben de burada bu heyecanı yüreğimde hissediyorum diyerek yaşadığı mutluluğu ifade eden Yılmaz, Çünkü bu hizmet insan için yapılmış, insana dokunan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın da her konuşmasında altını çizerek ifade ettiği ne yapıyorsanız, yaptığınız işin insana dokunan bir boyutunu arayın. Burada tarihimizden, kültürümüzden, milli ve manevi değerlerimizden gelen bütün bilgileri ve sanattan kültürden gelen bütün birikimleri yaşayacak ve burada onları geliştirmeye çalışacaklar. diye konuştu.Türkiye nin en büyük Gençlik Merkezi nin tanıtım toplantısı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın katılımıyla yapıldı. Türkiye nin en büyük gençlik merkezlerinden olan İlkadım Gençlik Merkezi Çatalarmut Mahallesi Eski Fen İşleri Şantiyesi ndeki 3 katlı bina olarak yükseldi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok gençlik merkezinde inceleme yaptı, tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Bir anısını da anlatan Başkan Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü;  Atakum Gençlik Merkezi ne bir akşam Sayın bakanımızla birlikte gittik. Ders çalışılan, kütüphane konumunda olan salonda bulunan bir çocuğun yanına yanaştım. Dedim ki, Burada üniversiteye hazırlanmak çok zor değil mi? Test çözüyorsun gördüm’ dedim. Bunu en güzel evde yaparsın, belki evde bir çalışma odan olmayabilir. Ama evde yatak odasında bile bu gürültünün içinde olmaktan daha verimli olmaz mı çalışman dedim. Çocuk bana çok güzel bir şey söyledi. Evde çalışıyorum ama evde çalıştığım ortam benim çalışma odamda olsa, bir noktadan sonra istirahat etme ihtiyacını da kamçılıyor dedi. Yarım saat uyuyayım, kalkayım tekrar çalışayım diyorum dedi. Ama burada adeta yarışıyoruz. Herkes çalışıyor burada, herkesin çalıştığı bu ortamda, ben de herkesten bir parça haline geliyorum, birbirimizi etkiliyoruz ve burada birlikte çalışıyoruz dedi. Değerli arkadaşlar buralar aynı zamanda bir kütüphane oldu. Nüfusunun yüzde 50 si 20 yaşında ve 20 yaşının altında olan bir ülkede gençlerin ve çocukların ihtiyaç duyduğu bu altyapı hizmetlerini yapan Gençlik ve Spor Bakanımıza buradan teşekkürlerimizi bir borç biliyorum.

Konuşmaların ardından gençlik merkezi hakkında bilgi verildi.Büyükşehir Belediyesi’ne TÜRÇEV den Anlamlı Ödül

08.06.2017 06:36

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından organize edilen mavi bayrak töreninde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitim Etkinlikleri nedeniyle plaj kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü Başkan Yılmaz teslim aldı.

İstanbul Ataköy Marina da yapılan ödül töreninde konuşan TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Ekipmen, mavi bayraklı tesislerin turizmin kalite belgesi olduğunu söyleyerek, Mavi Bayrak ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye karşı olan duyarlılığı, plajı kullananların güvenliği, plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmıştır. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanmaktadır. Bu nedenle tatil planı yapan yerli ve yabancı turistler öncelikli olarak mavi bayraklı ödülü olan plajları tercih etmektedirler. Bunun için Türkiye, mavi bayrak ile önemli bir avantaja sahip olmaktadır dedi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 4 dönemdir belediye başkanlığı yaptığını anımsatarak; Yani Samsun a Belediye başkanı olduğumdan bu yana 18 yıl geçti. Konu çevre olunca bir şeyler söylemek istiyorum.1999 yılından sonra Alman bir büyükşehir belediye başkanı ile bir araya geldik. Samsun neresi?  dedi. Samsun un coğrafi konumunu detaylıca anlattım. Sonra bana birçok soru sordu. Altyapı tesisleri nelerdir? Ulaşımı ne ile yapıyorsunuz? Modern bir içme suyu arıtma tesisiniz var mı? Arıtma tesisimizin olduğunu söyledim. Peşine bir soru daha sordu. Atıksu Arıtma Tesisi niz var mı? Bende yok. Atıksu arıtılmıyor. Doğrudan denize gidiyor dedim. Daha sonra adam benle ilgilenmemeye başladı. Diğer yanındakilere yöneldi. Arkadaşlar çevre projeleri dünyanın yükselen değeri olma sürecine bundan 20-25 yıl önce girdi. Türkiye de son 15 yılda çevre projelerine olan duyarlılığını yükseltti. Bütün yerel yönetimler önce çevre projelerinden işe başladı. Ama kolay değil çevre projelerini yapmak. Mesela Mavi Bayrak ödülünü TÜRÇEV atıksu arıtma tesisi olmayan şehirlere vermiyor. 1 milyon nüfuslu bir şehrin atıksu arıtma tesisi aşağı yukarı 40 milyon euro. Böyle bir şehrin 40 milyon euro harcayarak bir atıksu arıtma tesisi kurması gerçekten çok zor. Bunun için mutlaka kredi kullanmak, borçlanmak gerekiyor. TÜRÇEV in yaptığı bu tür ödül törenleri, yarışmalar gibi teşvik unsurları bizleri motive ediyor.  Diye konuştu.

YILMAZ DAN ESTETİK VURGUSU

Türkiye nin her konuda iyiye gittiğini kaydeden Başkan Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü; Türkiye nin okyanusu geçip de derede boğulduğu bir konu var. Kişi başına düşen yeşil alan nasıl bir çevre meselesiyse, bana göre şehirlerimizin estetiği de önemli bir çevre meselesidir. Sıvasız boyasız yarım kalmış inşaatlardan şehirlerimizi kurtaralım. Mutlaka belediyelerimiz ruhsat verirken binanın boyanmış olup olmadığına, inşaatın bitip bitmediğine mutlaka baksın. Gerekirse ruhsat vermesin. Bu sorun bizim prestijimizi olumsuz etkiliyor. Bizim ülkemizin, ülkemiz yöneticilerinin kimseden eksiği yok. Batılı yöneticilerin gelip de bu binanın niye sıvası boyası yok gibi cümleler kurmasını hak etmiyoruz. TÜRÇEV imiz bu konuda da duyarlı olursa mütehassıs olurum. Bir sivil inisiyatif ile gelişen bu kuruluş giderek gelişti ve büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldi. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak atıksu arıtma tesisi yapıyoruz, sahilimizi temizliyoruz, çevre projeleri yapıyoruz. Ama Mavi Bayrak için hiç başvuru yapmadık. TÜRÇEV geldi buldu bizi. Dedi ki, sizin yaptığınız iş bizim yapmak istediğimiz iş. Size Mavi Bayrak vermek istiyoruz. İki tane plajımız Mavi Bayrak aldı. İnşallah bunları iyi muhafaza ederiz.  Çünkü geri de alınabiliyor. O yüzden çevre projelerimizle bu tür bir durumun önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu sene 4 plajımız daha Mavi Bayrak aldı.

Başkan Yılmaz Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ödülü TÜRÇEV Üyesi Eski Vali ve Eski Anayasa Mahkemesi üyesi Lütfü Fikret Tuncel in elinden aldı. Törene ayrıca, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı İdaresi Daire Başkanı Murat Turan, İzin ve Denetim Daire Başkanı İbrahim Özdemir, Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Süheyl Demirtaş, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ile Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve TÜRÇEV şeref üyesi Abdulkadir Ateş katıldılar.Mustafa Kaptanla Kurtuluş Yolunda Tarihe Yolculuk

08.06.2017 06:31

Milli mücadele kenti Samsun da Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu İzleği proje çalışması, tüm hızıyla sürüyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadeledeki ilk yolculuğu olan Samsun-Amasya arasındaki tarihi güzergâhı gün ışığına çıkaran Samsun Büyükşehir Belediyesi, 98 kilometrelik yol üzerindeki sosyal hayatı yeniden yaşatacak. Tarihi arşivlerden istifade ederek belge ve bilgileri tek tek tarayan Kurtuluş Yolu İzleği Proje Ekibi, bununla da yetinmeyerek güzergâhta yer alan köylerde yaşayan insanlarla görüşüp bilgi topluyor. Ayrıca daha önce bu yolu kullanmış insanlar bulunup anılarından ve hafızalarından yararlanılmaya özen gösteriliyor.Güzergâh üzerinde 1919 yılı ve sonrasındaki sosyal hayatı eski haliyle yaşatmayı hedefleyen proje ekibi, her detayı titizlikle inceliyor. Geçmişin hatıralarını anılarında saklayan emekli otobüs şoförü Hacı Mustafa Çinar, proje ekibini 66 yıl öncesine geri götürdü.

Çok sayıda akademisyenin bulunduğu proje ekibi, Samsun-Çakallı-Kavak-Havza-Amasya güzergâhında 15 yıl uzun yol otobüs şoförlüğü yapan 90 yaşındaki Hacı Mustafa Çinar ı konuk etti. Yolcularını taşıdığı Kurtuluş Yolu na 52 yıl sonra tekrar gelen Mustafa kaptan, proje ekibini 66 yıl öncesine geri götürerek, gördüklerini, yaşadıklarını ve anılarını anlattı.

Çeşitli firmalarda kaptanlık yaptığı 1951-1966 yılları arasında tarihi yolu kullandığını anlatan emekli şoför Mustafa Çinar, hem yolcuların hem de kendisinin çok sıkıntılı ve çileli yolculuk yaptıklarını söyledi. Samsun dan Kavak’a 3 saatte gelebildiğini anlatan Çinar, Bu yol eskiden topraktı. İki araç geçemeyecek kadar da dardı. Rampalar, sert virajlar ve çukurlar sebebiyle yolculuk etmek çok zordu. Araba sürekli makas kırar, lastikler yarılır, hararet yapardı. Balatalar, frenleri çok kullandığımız için kızıp eridiğinde biz değiştirirdik. Motor arıza yaptığında eğer başka otobüs varsa ona, yoksa öküzlere, mandalara çektirirdik. Yolcular perişanlığımı anlamasın diye motor kapağını açardım, kendi kendime hem ağlar hem de vakit geçirirdim. Uykum geldiği zaman muavine lastikleri söktürür, söküp takana kadar uyurdum. Dağlardan, uçurumlardan, sert virajlardan kurtulup sağ salim Saathane Meydanı’na vardığımızda insanlar bize sarılırlardı. Hey gidi günler… bilgisini verdi.

İLK MOLA YERİ ÇAKALLI KÖPRÜSÜYDÜ

Kurtuluş Yolu nu kullanan tüm taşıt ve yaylı arabaların Çakallı Han ın aşağısındaki köprünün bitiminde mola verdiğini söyleyen emekli kaptan Çinar, Ben de otobüsün kızan frenlerini burada soğutur, yağına suyuna bakardım. Dışarda küçük kete ekmeği pişiren taş fırınlar ve leblebi satanlar vardı. Yolcular ekmek alıp karnını doyururdu. Maddi durumu olanlar koyun etinden tandır kebap, kuyu kebap, ızgara yaptırıp yerdi. Ayran, su, şerbet içerlerdi. Bir de iki katlı bir evin giriş katında insanların çay içip dinlendikleri küçük bir yer vardı. Ahşaptan masa, küçük iskemleler ve kanepelerde sohbetler olurdu. Geceleri gaz lamları altında insanlar dertleşirdi. Bunların hiç birisi işletme değildi. Bu güzergâhı kullanan herkes burada mutlaka durduğu için ev sakinleri yolculara hizmet ederlerdi. Ağalar, paytonlarla, at araları veya kağnılarla yolculuk yapar, evlerin üst katlarında dinlenip kalırlardı.

İNSANLAR BİRBİRLERİNE SAHİP ÇIKARLARDI

Eskiden yol güzergâhında köyler vardı. İnsanlar ahşap evlerde oturur, birbirlerine sahip çıkardı. Ama şimdilerde kimse kalmamış. diyen Mustafa kaptan,  Yolları bize gösteren çakmak taşları vardı. Amerikan radarları, karayolları bakım şantiyesinde çalışanlar kış aylarında tetikte beklerdi. Asıl mesele Kavak ın içinden geçmekti. Yol çok dardı. İki araç birbirini geçemezdi. Dereden geçerdik. Sel olduğu zamanlarda ise mahsur kalıp ilçe merkezinde beklerdik. Diğer mola yerimiz ise Üçhanlardı. Yeni yol yapılana kadar karayolu buradan geçerdi. Asıl merkez burasıydı. Ben de sarsıntıdan dolayı midesi bulanan yolcularımı burada dinlendirirdim. Çok zor ve sıkıntılı günlerdi. Allah bir daha o günleri yaşatmasın. Şeklinde konuştu.

Kurtuluş Yolu nun turizme mutlaka kazandırılması gerektiğine de değinen kaptan Mustafa Çinar, hatıralarını yeniden yaşadığını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile ekibine başarılar diledi.

Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise Kaptan Mustafa amcamız; eski Ankara yolunda anılarını, bilgilerini, yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Kurtuluş Yolu izleği üzerinde nelerin olduğunu, yaylı kağnıcıların, at arabalarının ve yolcuların nerede dinlendiklerini anlattı. Biz de bilgilerimizi yeniden gözden geçirip tazeledik. Hacı Mustafa Kaptanla tarihe yolculuk yaptık.  ifadelerini kullandı.