Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

16.11.2016 07:44

Diyanet-Sen tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Din ve Toplum  başlıklı Fotoğraf Yarışması Sergisi Samsun Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu nda açıldı.

Maneviyatı Yüksek Fotoğraflar Duygulandırdı

Sergi açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Bu güzel serginin açılması için Diyanet-Sen den talep geldiğinde çok mutlu oldum. Burası insanların her zaman ulaşabileceği bir konumda yer alıyor. Bu tür sergilere ev sahipliği yapmak bizleri gerçekten mutlu ediyor. Sergide din ve insan temalı fotoğraflar yer alıyor. Haliyle maneviyatı yüksek fotoğraflar. Bizleri duygulandıran bu kareleri çeken değerli sanatçıları tebrik ediyorum dedi.

Başkan Yılmaz açılıştan sonra sergide yer alan fotoğrafları detaylı bir şekilde inceledi. Açılışa İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ve Diyanet-Sen üyeleri katıldı.Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

16.11.2016 07:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi kalıcı kent kimliğinin oluşturulmasına yönelik önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Samsun Kent Kimliği İçin Önemli Adım

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve birim amirlerine yaptığı Samsun Kent Merkezi başlıklı sunumda, Samsun un kent kimliğini kazanması için gereken çalışmaları anlattı.

YARIŞMA SONUCU KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURACAK

Sunumun ardından Konuyla ilgili açıklama yapan ve Samsun un tarihi ve kültürel değerlerini birbirine bağlayarak bir kent kimliği oluşturmak için Kentsel Tasarım Projesi ni hayata geçireceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel dönüşüm adına yaptığımız çalışmalar kapsamında başlattığımız Cumhuriyet Meydanı projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde Kentsel Tasarım Yarışması yaparak farklı fikirlerin yarışmasını sağlayacağız. Kurtuluş Yolu nu, Cumhuriyet Meydanını ve Gazi Müzesi ni kapsayacak çalışmaların yarışacağı projemizin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Yarışma sonuçlarına göre Cumhuriyet Meydanının kullanım alanının ne olacağına karar vereceğiz. Meydanın miting alanı mı, sosyal – kültürel alan mı olacağının cevabını alacağız. Kurtuluş yolundan başlayan ve ilk etapta Gazi Müzesi nde sonuçlanan bir izlek oluşturarak kentimize gelen turistlere bir yol haritası çizeceğiz. Samsun umuzun tarihini kimliğine yansıtmayı amaçladığımız proje kapsamında akademisyenlerin, STK ların, tarihçilerin kısacası Samsun için emeği olan herkesin görüşlerini alacağız. Bu proje sonunda oluşacak çalışmalar kentimizin kimliğini oluşturmakla birlikte tarihe de yolculuk yapma imkanı sağlayacak dedi.Başkan YILMAZ: Her Anı ile Yüreğinizi Derinden Etkileyecek

15.11.2016 07:23

Açılış için gün sayan Şeyh Sadi Tekkesi VE Kuva-i Milliye Ruhu Müzesi nde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Milli mücadelenin ilk planlarının yapıldığı bu tekke ve şehit gazi anı evi her anı ile yüreğimizi derinden etkileyecek dedi.

Başkan YILMAZ:  Her Anı ile Yüreğinizi Derinden Etkileyecek 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi önümüzdeki günlerde ziyaretçilere kapılarını açacak.

15 TEMMUZ DA UNUTULMADI

Açılış öncesi incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz diye konuştu. Osmanlı Destanı ve Kurtuluş Mücadelesinin görüntüler eşliğinde anlatıldığı Tekke de 15 Temmuz alçak darbe girişimi de unutulmadı.

TARİHİNİ BİLMEYEN MİLLET YOK OLMAYA MAHKUMDUR

Şeyh Sadi Tekkesi nin Samsun un milli mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, Turizme kazandırmak için uğraş verdiğimiz Atayolu gibi burası da bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü milli mücadelenin ilk planları bu müzede yapıldı. Şey Sadi Tekkesi ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırdık. Kurtuluş Mücadelesi ve en son yaşadığımız hain gece 15 Temmuz da milletimizin verdiği destansı mücadeleyi hiçbir zaman unutturmayacağız. Ayrıca Şehit ve Gazi Anı Evi mizde şehitlerimizin isimleri fotoğraf kareleri ile gazilerimizin anlatımıyla o anlar yüreğimizi derinden etkileyecek. Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Tarihi yaşatacağımız Kuvayi Milliye müzemiz şimdiden şehrimize hayırlı olsun. İnşallah önümüzdeki günlerde de resmi açılışını yapıp müzemizi ziyaretçilerimizle buluşturacağız dedi.

Başkan Yılmaz a inceleme sırasında Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak, Mustafa Yurt, Sefer Arlı Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş eşlik etti.Başkan YILMAZ: Şehir Ekonomisi Her Şeyden Önemli

14.11.2016 08:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Akademisi nde genç öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

Başkan YILMAZ:  Şehir Ekonomisi Her Şeyden Önemli 

BELEDİYECİLİK YOL YAPMAKTAN İBARET DEĞİL

Şehrin ekonomisinin kalkınmasıyla birlikte insanların daha huzurlu olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bahçeşehir Üniversitesi nde Şehir ve Yaşam başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Yılmaz sunumunda, 1999 yılında belediye başkanı oldum. O yıllarda çok büyük ekonomik sıkıntılar vardı. Seçimlerden sonra tüm Türkiye de bir moral bozukluğu vardı. Beklenmeyen bir seçim sonucuyla karşılaştık.  Moral bozukluğu güçlü bir tek parti iktidarının çıkmamasındandı. Ülkenin geleceğiyle ilgili karamsarlıklar vardı. İş derdi, aş derdi daha çok o zamanlar. Bence bir şehrin ekonomisi her şeyden önemlidir. Öyle köprüler, parklar, fiyakalı yollar, süslü püslü yapılar yapmak şehri geleceğe taşımak için yeterli değil. Önemli olan şehirde yaşayan insanların hayatından zevk almasını sağlamaktır. Yapmamız gereken asıl iş gelecek umudu yaratmak, kaygıları ortadan kaldırmak. Kaygılar ortadan kalkınca pozitif bir iklim oluşur. Biz bu noktada şehrin alt ve üst yapı sorunlarını çözmekle birlikte kente estetik bir görünüm kazandırma çalışmaları içine girdik.  2014 yılından bu yana görev alanımızın tüm şehri kapsayacak şekilde genişlemesiyle eski adıyla köylerimizde yeni adıyla mahallelerimizde yatırımlar yapmaya başladık. Modern köyler inşa etmeye başladık. Tarihi ve turistik değerleri, unutulmaya yüz tutmuş eserleri yeniden canlandırdık. Böylelikle Samsun umuzda pozitif bir iklim oluştu. Ekonomik anlamda kalkınmamız da sürüyor açıklamalarında bulundu. 

ŞEHRİN KALKINMASI HUZURUN ARTMASI DEMEKTİR

Başkan Yılmaz 1999 yılında belediye başkanı seçildiğinde eski başbakan yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu ile yaptığı bir sohbeti de şöyle anlattı; Başkanlığa seçildiğim yıllarda 33. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakan Yardımcılarından Atilla Karaosmanoğlu bir sunum için Samsun a gelmişti. Kendisi çok deneyimli birisiydi. O zaman belediyecilik anlamında acemiydik. Kendisine şehri kalkındırmam için ne yapmam gerektiğini sordum. O da bana, 3 konunun çözülmesi gerekir. Birincisi uluslararası bir havaalanına sahip olmalı, ikincisi şehirde çok güçlü konaklama tesislerinin yapılması ve üçüncüsü de organize sanayi bölgelerinin arttırılmasının sağlanmasıdır. Bu 3 şeyi yaparsan şehrin ekonomik anlamda kalkınacağını göreceksin dedi. Hakikaten bir şehrin kalkınması için bunların şart olduğunu tecrübelerimle sabitledim. Ülke kalkınmasına katkı sağlamak istiyorsak, şehirde yapılacak yatırımların önünü açmalıyız. Allah a şükürler olsun şehrimizin kalkınması için gereken her şeyi yerine getirdik. Şimdi daha büyük projelere imza atıyoruz. Yaptığımız projelerde teknolojik gelişmelerden faydalanarak çocuklarımıza daha sistemli bir gelecek hazırlıyoruz. 

Bahçeşehir Üniversitesi nde düzenlenen programda Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay ve Bahçeşehir Okulları Karadeniz Bölge Koordinatörü Savaş Boyar da Başkan Yılmaz ın sunumunu ilgi ile takip etti.Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

14.11.2016 08:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkanlık sistemi ile yepyeni bir Türkiye inşa edilecek. Türkiye tüm sıkıntılardan arındırılacak dedi.

Başkan YILMAZ: Başkanlık Sistemi ile Yeni Bir Türkiye olacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz A Haber de yayınlanan Ajans Hafta sonu programına katılarak başkanlık sistemi ve Samsun ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SORUNLARI ÇÖZECEK

A Haber stüdyolarında Barış Keskin in konuğu olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye de köklü bir değişikliğin yaşanacağına dikkat çekerek,  Türkiye nin tüm sıkıntılardan rafine edilmiş, arındırılmış bir sisteme ihtiyacı var. Güvensizliğe, iç çatışmalara dayalı mevcut sistemle Türkiye nin hedefleri olan 2023 e, 2025 e ulaşması imkansız görünüyor. Onun için yeni Anayasamızla, başkanlık sistemimizle, yepyeni bir frekansla Türkiye yi yeniden inşa etmemiz lazım. Kendi içimizde bile birçok bürokratik engelle karşılaşıyoruz mevcut sistemde. Sadece bürokrasi hazretlerinin değil kafaların da bu yeni anlayışla birlikte modifiye olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanlık sistemi ülkemiz adına çok hayırlı olacaktır.  dedi.

SAMSUN SANAYİLEŞMEDE TÜRKİYE ORTALAMASINI YAKALAYACAK

Samsun da tarımın gelişmesi için kırsal kalkınmayı desteklediklerini ve sanayileşmenin önünü açtıklarını da belirten Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

Samsun sanayileşmede Türkiye ortalamasını biraz altında bulunuyor. Biz şimdi kentimizi Türkiye ortalamasına getirmek için çalışıyoruz. Türkiye nin 2 – 3 tane lojistik organize sanayilerinden bir tanesi Samsun da 40 milyon euroluk bir AB hibesiyle yapılıyor. Gıda OSB her gün biraz daha büyüyor. Havza da devletimiz bir OSB yapıyor bizler katkı veriyoruz. Vezirköprü de, Çarşamba da yakında OSB çalışmaları başlayacak. Samsun da, Bafra da ve Kavak da var. Gıda OSB miz, Lojistik OSB miz derken büyük bir sanayileşme gerçekleşiyor kentimizde. Samsun kara, demir, deniz ve hava yolu ulaşımını kullanabilen sayılı şehirlerden birisi. Sahip olduğumuz bu ulaşım altyapısının gelişmişliğini bir Lojistik OSB ile desteklemek istiyoruz. Antalya da portakal ihraç edecek bir ihracatçı arkadaşımız ürününü tıra yükleyecek ve Samsun a getirecek. Burada ihraç edeceği ülkelerden fiyat alacak. Aldığı fiyat eğer düşükse Lojistik OSB mizde soğuk hava depolarında ürününü bekletecek ve fiyatların yükselmesini bekleyecek. İşte bu altyapı şu anda Samsun da yapılıyor.