Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ZABITADAN HALDE FAHİŞ FİYAT DENETİMİ

31.03.2020 08:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Koronavirüs önlemleri kapsamında sebze ve meyve hâlinde fahiş fiyat denetimi yaptı. Denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri, komisyoncuların irsaliyeleri üzerinden sebze ve meyvelerin yüksek fiyatla satılıp satılmadığını inceledi.

Koronavirüs (covit-19) salgınını fırsat bilerek fiyat artışı yapanlara göz açtırmayan Samsun Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, kasap, market ve pazar yerlerinin ardından sebze-meyve hâlinde de fiyat denetimlerine aralıksız devam ediyor. 

Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi Sebze-Meyve Hâline gelen zabıta ekipleri, komisyoncuları tek tek dolaşarak fiyatları kontrol etti, irsaliye faturalarını gözden geçirdi.  Zabıtalar ayrıca iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup, virüse karşı gerekli tedbirleri alıp almadıklarını da denetledi. Denetimlerde hijyen açısından her hangi bir soruna ve fahiş fiyat artışına rastlanmadı.YAŞLI VE KRONİK HASTALARA BÜYÜKŞEHİR İHTİYAÇLARINI GETİRİYOR

31.03.2020 08:17

Siz isteyin biz getirelim Samsun Büyükşehir Belediyesi 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı nedeniyle dışarıya çıkamayan yalnız yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını evlerine teslim ediyor. Başkan Demir, Büyüklerimizin evde kalması sağlıkları için çok önemli. Biz belediye olarak ihtiyaçlarını evlerine teslim ediyoruz dedi.

Koronavirüs salgınının yayılmaması için büyük mücadele örneği sergileyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınının birinci öncelikli risk grubundaki 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşların yardımına koşuyor. Belediye ekipleri, sokağa çıkma yasağı sebebiyle dışarıya çıkamayanlar ve yalnız yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını gideriyor.

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen Koronavirüs (Covit-19) salgınıyla mücadele kapsamında bütün tedbirlerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan ve yalnız yaşayan vatandaşları ihtiyaçlarını getiriyor. Çözüm Merkezini arayarak erzak siparişi veren vatandaşların siparişlerini alan ekipler, alışverişi yaptıktan sonra kapıya kadar götürüp teslim ediyor. Ekipler, teslimat sırasında da vatandaşlara 14 kurala uymaları gerektiğini de hatırlatıyorlar.

SİZ İSTEYİN BİZ GETİRELİM

Bu zorlu süreci birlikte aşacaklarının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs ile mücadele kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildi. İhtiyaçlarının alacak kimsesi bulunmayan vatandaşlarımıza belediye olarak yardım ediyoruz. İhtiyaçlarını alıp evlerine teslim ediyoruz. Evde kalmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyen kurallarına uymak koronavirüse karşı en etkili önlemdir. Bu zor süreci birlikte aşacağız dedi.  

SOSYAL MEDYA İLE YARDIM İSTEDİ

Epilepsi hastası çocuğu sebebiyle evden çıkamadığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demire sosyal medya üzerinden yazarak yardım isteyen Yasemin Ekdinin Yaşar Doğu mahallesindeki evlerine ulaşan ekipler, erzakları genç baba Erkan Ekdiye teslim etti.  Eşinin 12 yaşındaki kızının sağlık durumu sebebiyle çalışamadığını ifade eden 2 çocuk annesi Ekdi,  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve ekibine teşekkür etti.

ZABITALARI DUALARLA UĞURLADILAR

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri de Adalet Mahallesi Karadeniz Caddesinde oturan 66 yaşındaki Fatma Sezen ile kanser hastası annesi 80 yaşındaki Emine Tecerin un siparişini temin ederek, evlerine götürdü.  İhtiyaçlarının karşılandığını gören yaşlı vatandaşlar, zabıta ekiplerini dualarla uğurladı.SASKİ DE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE

31.03.2020 08:13

MOBİL EKİPLER MESAİDE! Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(SASKİ), salgın tehlikesi devam eden Koronavirüse karşı vatandaşlar ve personelin sağlık güvenliği için Üst Düzey önlemler aldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, küresel bir salgın haline gelen ve son günlerde Türkiyede de etkisini gösteren koronavirüse karşı vatandaş ve personelin sağlık güvenliği için çeşitli önlemler aldı. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, Vatandaşlarımız,  SASKİye gelmeden de işlemlerini yapabilir. Mobil ekiplerimiz halkımızın hizmetinde dedi.

SASKİ YE GİTMEDEN HİZMET

Salgına karşı seferberlik ilan edilen SASKİ de bir çok noktaya dezenfektan sıvılar yerleştirilirken vatandaşların elle temas edeceği kapılar sürekli olarak açık bırakılıyor, böylece temaslar en aza indiriliyor. Tüm birimlerde görev yapan personele ise maske ve eldiven dağıtılarak riskin en aza indirilmesi hedeflendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin göreve gelmesiyle birlikte hayata geçirilen mobil ekipler, vatandaşların evlerinden çıkmadan taleplerini yerine getirmek için görev bekliyor.

OTURMA GRUPLARI KALDIRILDI

KAPILAR AÇIK TUTULUYOR

SASKİ de alınan önlemlerle ilgili bir açıklamada bulunan kurumun Genel Müdürü Fatih Yıldız, Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınından dolayı biz de kurum olarak gerekli tedbirleri aldık. En çok işlem yapılan Abone İşleri Servisi nin bekleme alanında bulunan oturma gruplarını kaldırdık. Kapıları açık tutarak temas alanlarını azalttık. Çay servisini ve diğer bulaşıcı hastalıkları arttıracak, insanların temas edebileceği malzemeleri de kaldırdık. Sürekli olarak temizlik yapıyoruz. Günde en az 2 kez dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. Personelimizi sağlık güvenliği açısından eldiven ve maske ile çalıştırıyoruz dedi.

YILDIZ: HİZMETLERDE AKSAMA YOK

Vatandaşların SASKİ ye gelmeden işlemlerini, Alo 185, Saski Whatsapp Hattı (0552 727 54 55) ve sosyal medya üzerinden iletişime geçerek göreve hazır halde bekletilen Mobil Ekipler aracılığıyla gerçekleştirebileceklerini ifade eden Fatih Yıldız, Kurumumuza gelmeden yapılması gereken işlemler için bize ulaşmaları durumunda vatandaşlarımıza mutlaka yardımcı oluyoruz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerimiz de aksamadan devam ediyor diye konuştu.

SASKİ, daha önce yaptığı açıklamayla virüs ile mücadele çerçevesinde borcundan dolayı suyu kesilecek olan konut abonelerinin borçlarını ertelediğini duyurmuştu.ULAŞIM ARAÇLARININ BELEDİYE AİDATLARI 2 AY ERTELENDİ

31.03.2020 08:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksilerin aidatlarını 2 ay süreyle ertelerken SAMULAŞ, toplu taşımada abonman hakkı bulunanların mağdur edilmeyeceğini açıkladı

Koronavirüs salgınıyla birlikte her türlü önlemi ve başarıyla uygulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanında da bir dizi tedbir ile esnaf ve vatandaşların mağduriyetinin önüne geçiyor. Büyükşehir Belediyesi, aidatlarla ilgili, 2 aylık erteleme açıklarken SAMULAŞ da abonman hakkının kullanımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

AİDATLARA 2 AYLIK ERTELEME

Samsun il genelinde ulaşım araçlarının belediyeye ait aidatlarının 2 aylık ertelendiğine dair açıklama, Başkan Mustafa Demir tarafından yapıldı. Başkan Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde özel halk otobüsü, minibis,dolmuş ve taksilerin belediyeye ait aidatlarını 2 ay süre ile erteledik açıklamasında bulundu. Alınan karar kapsamında aidatların Ramazan Bayramı sonrasında ödeneceği de duyuruldu.

ABONMAK KART AÇIKLAMASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ A.Ş.) ise,  koronavirüs salgını nedeniyle abonman hakkı bulunanların mağdur edilmeyeceğini belirten Demir, Abonman hakkı bulunmasına karşın, koronavirüs salgınından dolayı toplu ulaşımı kullanamayan vatandaşlarımız, salgın önlemleri sona erdiğinde kalan Biniş
adetlerini ve sürelerini SAMKART Başvuru Merkezine(SBM) başvurarak yeniden kullanabilecekler diye konuştu.YAŞLILAR İÇİN SEFERBERLİK

31.03.2020 08:05

Başkan Demir telefonla tek tek aradı, Samsun Büyükşehir ekipleri ev ev dolaştı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 65 yaş üstü vatandaşları arayarak koronavirüse karşı uyarılarda bulundu, Bizi arayın, her türlü ihtiyacınız karşılanacak diye seslenirken Büyükşehir ekipleri ise maske, kolonya, eldiven dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınına karşı önlemleri artırarak sürdürürken Başkan Mustafa Demir,  yaşlı vatandaşları telefonla arayarak onlara, İhtiyaçlarınız için bizi arayın diye seslendi. Büyükşehire bağlı Sağlık ve Yaşlı Hizmetleri ekipleri ise yaşlıları evlerinde ziyaret ederek maske, kolonya ve eldiven dağıttı.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR, YAŞLILARIN YANINDA

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı ilk günden itibaren önlemlerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, özellikle 65 yaş üsta yaşlılar için seferber oldu. İl genelinde okullarda, camilerde, kamu kurumlarında ve halkın yoğunlukla kullandığı noktalarda düzenli olarak dezenfekte ve izolasyon çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu kez de evleri tek tek ziyaret ederek çeşitli sağlık malzemeleri dağıttı.

BAŞKAN DEMİR'DEN TELEFON TRAFİĞİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise güne, yaşlılarla telefon görüşmeleri yaparak başladı. Yaşlı vatandaşlara ihtiyaçlarının olup olmadığını soran Başkan Mustafa Demir, daha sonra koronavirüse karşı çeşitli uyarılarda bulundu. Yaşlı vatandaşlara, Evinizden zorunlu olmadıkça çıkmayın diye seslenen Başkan Demir, Başta sizler olmak üzere kronik hastalığı olan tüm vatandaşlarımızda etkisini daha fazla hissettiren koronavirüse karşı etkin önlemler alınması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda bizlere düşen ne gerekiyorsa yapıyoruz dedi.

SALGIN BİTENE KADAR EVDEN ÇIKMAYIN

Koronavirüs ile mücadelede vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallara ve kişisel hijyene dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Başkan Mustafa Demir, telefonda ayrıca, Koronavirüs salgını geçene kadar çok önemli bir durum olmadıktan sonra kesinlikle dışarıya çıkmayın. Bir ihtiyacınız olursa belediyemizin Çözüm Merkezini arayın. Bizler size her konuda yardımcı olacağız. Bu süreci hep birlikte atlatacağız ifadelerini kullandı. Başkan Demir telefon açtığı vatandaşlara ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğanın selamlarını da iletti.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNDEN EV ZİYARETLERİ

Başkan Mustafa Demirin görüşmelerinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri yola çıkarak yaşlı vatandaşları evlerinde ziyaret etti. Ekipler, içerisinde maske, kolonya, eldiven gibi hijyen ürünlerinin bulunduğu paketleri teslim ettiği yaşlı vatandaşlara, koronavirüs konusunda uyarılarda bulundu. Ekipler ayrıca, Her konuda ihtiyacınızı karşılamaya hazırız. Bunun için belediyemizin Çözüm Merkezinin 0362 431 10 12 numaralı telefonunu aramanız yeterli bilgisini de verdi.

YAŞLILAR MUTLU: BAŞKANDAN ALLAH RAZI OLSUN!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in kendisini aramasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren 90 yaşındaki Kore Gazisi Suat Öztanır, Başkanımızın beni arayarak,  Yakın zamanda ziyaret edeceğim demesi beni son derece mutlu etti. Devletimizin yetkili insanlarıyla görüşmek büyük bir şereftir. Yakın zamanda ameliyat olmuştum. Pansuman yaptırmam gerekiyordu, onu söyledim başkanımıza. O da sağ olsun doktor da gönderdi. Bizleri düşündüğü için başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun dedi.

ŞEHİT ANNESİNİN MEMNUNİYETİ

Telefonla yaptığı arama için Başkan Mustafa Demire ve ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılayan belediye personeline teşekkür eden Şehit Polis Memuru Secaattin Gürlekin 79 yaşındaki annesi Sevim Gürlek ise, Başkanımız arayarak, Bir ihtiyacınız var mı? Derhal yerine getirelim dedi. Virüsten dolayı evde durmamız gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanımızın selamını iletti. Ben de memnun oldum. Cumhurbaşkanımıza da, başkanımıza da duacıyım. Allah hepsinden razı olsun diye konuştu.