Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMULAŞ Türkiye Nüfusundan Fazla İnsanı Taşıdı

20.01.2017 07:10

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş., vermiş olduğu hafif raylı sistem  hizmeti ile Samsun da 6 yılı aşkın sürede 101 milyon 472 bin 771 kişiyi taşıdı.

Samsun da, 10 Ekim 2010 tarihinde ilk seferini yapan hafif raylı sistem her yıl artan yolcu sayısıyla dikkati çekerken, Samsunluları güvenli ve konforlu toplu taşımacılık ile buluşturmaya devam ediyor.

SAMULAŞ, hafif raylı sistem araçları ile 2015 yılında 17 milyon 472 bin 997 kişi taşırken, 132 bin 922 sefer gerçekleştirdi, 2 milyon 180 bin 178 kilometre yol kat etti. 2016 yılı sonunda 2 katına çıkan hafif raylı sistem hat uzunluğu ile Belediyeevleri, Organize Sanayi Bölgesi ve Tekkeköy ilçesi sakinleri de güvenli ve konforlu toplu taşımacılık ile tanıştı.

Tramvay hattında, hafta içi ortalama 60 binin üzerinde vatandaşa hizmet verdiklerini açıklayan Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Gürkan,  2016 yılında yıl geneli ortalama göz önünde bulundurulduğunda günlük 49 bin 868 kişiye hizmet verildi. Yine aynı yıl yolcu sayısı yüzde 4 artarak 18 milyon 201 bin 659 kişiye ulaştı. Hafif raylı sistem araçları 2 milyon 513 bin 208 kilometre kat ederken, 130 bin 065 sefer gerçekleştirdi dedi.

Tramvayın hizmete girdiği tarihten bu yana hafif raylı sistem araçlarıyla 101 milyon 472 bin 771 vatandaşımı taşıdıklarını belirten Kadir Gürkan,  SAMULAŞ A.Ş. hafif raylı sistem araçları kent içi toplu taşımacılığa başladığı günden bu yana toplam 12 milyon 476 bin 606 kilometre yol kat etti. Eğer raylı sistem ile değil lastik tekerlekli otobüslerle bu mesafede bu miktarda yolcu taşınmak istense toplamda 4 milyon 990 bin 643 litre motorin harcamak zorunda kalıp çevreye 6 milyon 238 bin 303 gram (6,24 ton) karbonmonoksit salınacaktı. Ayrıca raylı sistem, bugüne kadar yapmış olduğu 737 bin 770 sefer ile dünyanın çevresini yaklaşık olarak 312 kez dolaşmış, dünyadan aya 17 kez gidip gelmiş, ülkemizin çevresini de bin 159 kez dolaşmıştır  diye konuştu.

RİNG, EKSPRES, TELEFERİK VE OTOPARK HİZMETLERİ

Raylı sistem hattı hizmetinin yanı sıra  ring, ekspres, teleferik ve otopark hizmetleri hakkında da bilgiler veren Kadir Gürkan,  2015 yılı sonuna kadar tüm hizmet alanlarında toplam 92 milyon 792 bin 320 kişiye hizmet verilirken, 2016 yılı sonunda hizmet verilen toplam kişi sayısı yüzde 24 artışla 114 milyon 792 320 oldu. Ring ve ekspres hizmetlerinde 2015 yılında toplam 2 milyon 527 bin 663 kişi taşınırken bu sayı 2016 yılında yüzde 9 artışla 2 milyon 760 bin 353 kişiye yükseldi. Teleferikte ise 2015 yılında hizmet verilen kişi sayısı 387 bin 316 kişiden yüzde 4 artışla 404 bin 936 kişiye yükseldi  şeklinde konuştu.

Kadir Gürkan, 2014 yılında raylı sistem istasyonlarında hizmet vermeye başlayan otomatik Samkart yükleme satış cihazları  ile ilgili olarak da, Bu cihazlarımız 2014 yılı, 2015 yılı ve 2016 yılı 10 uncu ayına kadar günlük ortalama 6 bin kişiye hizmet verirken, 2016 yılı son 3 ayında bu sayı kendini 2 ye katlayarak günde ortalama 18 bin kişiye ulaştı ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Yakakent in Denizine Kanalizasyon Akmayacak

18.01.2017 08:06

Yatırım incelemeleri yapmak üzere ilçelerde ziyaretlere başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent in o nadide denizine artık kanalizasyon akmayacak dedi.

YAKAKENT TE DENİZE KANALİZASYON AKMAYACAK

Yatırımları yerinde incelemek ve eksikliklerin giderilmesi için gereken çalışmaların yapılması için ilçelerde yatırım incelemelerine başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yakakent te yapımı devam eden arıtma tesisi ve baskılı beton yol çalışmalarını inceledi.

Samsun un en batısında yer alan ve denizinin güzelliği ile bilinen Yakakent ilçesinin, yapılan yatırımlarla yeni bir yüze kavuştuğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Uzak yakın demeden vatandaşlarımızı konforlu bir şehirde yaşatmak için çalışmalarımız hız kesmeden sürüyor. Yakakent ilçemizde yaptığımız baskılı beton yol çalışmaları ilçeye yeni ve modern bir görünüm kazandırdı. SASKİ yol çalışmalarıyla entegre şekilde kanalizasyon çalışmalarını sürdürüyor. Böylelikle altyapı eksiklikleri de tamamlanıyor. Yine Yakakent ilçemizde Kozköy mevkiinde arıtma tesisi çalışmalarımız hızlı bir şekilde ilerliyor. Şu anda inşaat çalışmalarını tamamlandık ve mekanik çalışmalarına başlandı. Çalışmalarda yarıya gelindi. Önümüzdeki aylarda burayı faaliyete geçirerek Yakakent imizin o nadide denizine kanalizasyon akmasını engelleyeceğiz. Samsun her anlamda güzelleşerek gelişiyor. Tüm ilçelerimizde öncelikli sorunları önemli oranda giderdik. Şimdi ki amaçlarımızdan birisi, yaşam standartlarını yükselterek daha konforlu, sağlıklı, temiz ve yaşanabilir bir şehir ortamı tesis etmek. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. dedi.

Başkan Yılmaz incelemelerin ardından baskılı beton yol yapımı devam eden caddede esnafları ziyaret ederek sohbet te etti. Yılmaz a Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve belediye yetkilileri de eşlik etti.Şahinlerin Gizemli Kanyonunda Kanoyla İlk Geçiş

18.01.2017 08:02

Türkiye nin en güzel doğa harikalarından biri olan Şahinkaya Kanyonu, ilk kano geçişine sahne oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte sporcular, yırtıcı şahinlerin evi olan gizemli kanyonu geçerek bir ilke imza attı.Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki doğa harikası Şahinkaya Kanyonu, tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra macera severlere yönelik spor organizasyonlarına uygunluğu ile de dikkat çekiyor.

Heybeti ve ihtişamıyla görenleri büyüleyen Şahinkaya Kanyonu nun yerli ve yabancı turistlere tanıtılması amacıyla kano etkinliği düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla gerçekleşen etkinliğe daha önce kanyondaki 324 metrelik dağdan atlayan base jump (serbest atlayış) sporcusu Cengiz Koçak, Sinop Kano Akademisi Başkanı Volkan Kaya, Büyükşehir Belediyesi Su Sporları Sorumlusu ve Kano Antrenörü Zafer Benli ile 10 sporcu katıldı. Etkinliğe Samsun Yamaç Paraşütü Spor Kulübü Başkanı Ekrem Çavuş ile paraşüt sporcuları da destek verdi.

Feribotla kanyona ulaşan sporcular, kanoları suya indirdikten sonra devasa doğa harikasının ortasında safari kano yaptı. 6 km uzunluğundaki kanyonda kürek çeken ve etabı bir saatte tamamlayan sporcular, kanyonu kanoyla geçerek bir ilke imza attılar.

2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edilen Şahinkaya Kanyonu kano safarisi sonrası gözlemlerini anlatan sporcular, kanyonun kano sporu için muhteşem bir parkur olduğunu söylediler.  Kanyonun kano sporu için çok uygun ve güzel bir ortama sahip olduğunu ifade eden sporcular, ilk kano etkinliğini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydettiler.

Serbest atlayış sporcusu Cengiz Koçak, kanyonun kano sporu için kusursuz bir doğa harikası olduğunu vurguladı. Bütün dünyada kano ile kanyon geçişleri yapıldığına dikkat çeken Koçak,  Şahinkaya Kanyonu nda böyle bir kano geçişi yapılmamıştı. Amacımız öncelikle kano ile kanyon geçişi yapılabileceğini önce kendimiz test etmekti. Etkinliğimize iki tane kano eğitmeni hocamız da katıldı. İki ve tek kişilik olmak üzere 6 kano getirdik. Hayatında hiç kano tecrübesi olmayan insanlarla bile 6-7 kilometrelik kanyonu boydan boya geçtik. Çok güzeldi.  Kanyonu sadece kano ile geçerseniz kürek çekmeyi bıraktığınız anda o gizemin, o sessizliğin sesini duyuyorsunuz. Bunu biz de duyduk.  O zaman kanyonda doğa ile insan arasında güçlü bir bağ oluşuyor. Amacımız da zaten bu tür aktivitelerle insanlara kanyonda doğa ile aralarında bağ kurdurmaktır. Burası milli bir hazine. Derdimiz insanları buraya getirip bu sporlara bulaştırarak, kanyonu tanıtmak, sevmelerini sağlamak, doğa ile bağlarını güçlendirmek ve o büyük adrenalin kanyonu projesini markalaştırıp dünyaya tanıtmaktır. Kısacası burası kano sporu için kusursuz ve çok ideal bir yer. Yılın 6 ayı kano yapılabilir ve doğa ile iç içe güzel vakit geçirebilir  dedi.

Büyükşehir Belediyesi Su Sporları Sorumlusu ve Kano Antrenörü Zafer Benli, kanyonun kano gezintileri için eşsiz bir yer olduğunu ifade etti. Yarışmalar için zor bir parkura olacağının altını çizen Benli, etkinliklere dragon bot ekibi ile gelip katılacakları bilgisini verdi. Benli, Şahinkaya Kanyonu, günübirlik geziler, foto safariler, yürüyüş, dağcılık, balıkçılık ve kano gibi su sporları için çok ideal ve bakir bir bölge.  Şahinkaya Kanyonu nda yapılması düşünülen etkinliklerden bir tanesi de kano sporunu kanyonda aktif hale getirerek, gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere su sporunun burada yapılabileceğini göstermektir.  Bununla birlikte kanyonun tanıtımının yapılıp turizm girdisi sağlamaktır. O açıdan base jump, kano, kaya tırmanışı, ip yürüyüşü gibi ekstrem sporlar gibi kano da burada gelişecek gibi görünüyor. değerlendirmesinde bulundu.

Sinop Kano Akademisi Başkanı Volkan Kaya ise  Türkiye kıyılarının birçok yerinde kürek çektim. Birçok güzel plaj, sazlık, kaya duvarları görmüştüm. Şahinkaya Kanyonu da bunlardan daha farklı ve gizemli oldu. Onlarca kaya duvarı ve siz bu koca kaya kütlelerinin arasında dingince duran suda kürek çekiyorsunuz. Yakınlarımızdan geçen irili ufaklı birçok yabani kuşun yanı sıra tepelerde süzülen yırtıcı kuşlara kadar seyredilecek zengin bir yaban hayat var. Ocak ayının ortası olmasına rağmen bize bir ayrıcalık yapan güneş sayesinde güzel bir keşif oldu. Suya indiğimiz grupla birlikte güle oynaya kürek çekerek dönüşe geçtik. Açıkçası bu ufak keşif, tadı damağımda kalan bir kano gezisi oldu. Buraya mutlaka tekrar gelip daha uzun süre ayırıp gezeceğim. Kanyonun aşağı bölgesinde yer alan daha geniş olan göl kıyılarını da mutlaka gezeceğim. Samsun yakınlarında yaşayanlar için bulunmaz nimet olan göl şimdiye kadar çok verimli kullanılmamış fakat belediyenin bu girişimiyle kano, kürek, bisiklet, trekking, oryantiring, kampçılık, kaya tırmanışı gibi birçok spora ev sahipliği yapan bir bölge olması mümkün. Kanyonun aşağı tarafındaki geniş kısımda kano ve kürek yarışları da yapılabilir, böylelikle civar köy ve kasabanın gençleri yepyeni bir sporla tanışabilir.  ifadelerini kullandı.Minik Öğrenciler Golf Sporu ile Tanıştı

18.01.2017 07:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, öğrencilere golf sporunun tanıtımını yaptı.Samsun un Atakum ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü, Atakum ilçesindeki özel bir okulda okuyan minik öğrencilere yönelik tanıtım etkinliği düzenledi. Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın tarafından golf sporu kuralları ve tanıtımı yapıldı. Çok dikkatli bir şekilde tanıtımları dinleyen öğrenciler daha sonra golf sopaları ile vuruş denemeleri yaptı. Oldukça eğlenceli geçen vuruş denemelerinde minikler, Golf Kulübü Direktörü Hamza Sayın dan vuruş taktikleri aldılar.

Golf sporunu tanıtmak için okul gezilerine başladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü Müdürü Oytun Biren, Yaklaşık 60-65 öğrencimize 7-15 yaş arasındaki golf sporunun kültürünü, oyun kurallarını ve Golf Kulübümüzün tanıtımını yaptık. Amacımız Samsun da golf sporunu tabana yayıp herkesin oynayabileceği ve ders alabileceği bir sporu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bugün de özel bir okulda bunun ilk uygulamasını yaptık. Bundan sonraki günlerde de okullarımıza gelip öğrencilerimize golf sporunun tanıtımlarını yapacağız. Burada bize desteklerini hiç esirgemeyen başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Kulüp Başkanımız Kadir Koçak ile birlikte tüm ekibimize teşekkür ediyoruz dedi.SASKİ Meydandaki Kulübeyi Yeniliyor

17.01.2017 06:49

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübesinin yenileneceğini ve personel sayısının artırılacağını söyledi.

SASKİ Genel Kurulu 2017 yılı 1. Birleşiminin 1. Oturumuna ait olağanüstü toplantısı Meclis 1. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında yapıldı. SASKİ nin gündem maddelerinden biri olan geçici işçi vize cetveli tasdiki onaylandı. Buna göre, belediye ve bağlı kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri norm kadro ilke ve standartlarına dair yönetmeliğin 24. maddesi gereğince hazırlanan geçen yıl 31 olan geçici işçi kadrosunu, bu yıl emekli olanların azalmasıyla birlikte toplam 26 adet geçici işçi kadrosu vizesi onaylandı. Gündemin diğer maddesi olan sözleşmeli personel ücretleri belirlendi. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49 uncu maddesi gereğince 2017 yılında SASKİ Genel Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalışan 3 mühendisin maaşlarının belirlenmesi hususunda Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 03 Ocak 2017 sayılı yönetmeliği doğrultusunda geçen yılki maaşlarına yüzde 3 oranında zam yapılması hususları genel kurulca onaylandı.

CUMHURİYET MEYDANI NDAKİ KULÜBE DEĞİŞİYOR

Gündem dışı meclis üyelerinin sorularını cevaplayan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu,  Cumhuriyet Meydanı ndaki su tahsilat kulübemiz vatandaşımızın en çok uğradığı yer. Görsel olarak da fiziki olarak da hoş bir durumu yok. Sadece burada değil, Belediyeevleri ndeki, Fevzi Çakmak Mahallesi ndeki tahsilat kulübelerimizin de fiziki ve görsel durumları iyi değil. Şu anda Cumhuriyet Meydanı nın yeni çevre tanzimine uygun olacak şekilde ve bir eleman daha arttıracak şekilde prefabrik olarak yeni bir tahsilat kulübesi için ihale yaptık. Yakın bir zamanda orayı yenileyeceğiz. Ayrıca kulübenin üzerine de vatandaşlarımızın yağmurdan ve güneşten etkilenmemesi için güneşlik gibi bir şey koyacağız dedi.