Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


19 Mayıs 1919 Ruhu, Kentsel Tasarımla Bütünleşecek

08.02.2017 06:34

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının milli kurtuluş mücadelesinin ilk adımını attığı Samsun da 19 Mayıs değerleri, yeni bir kentsel tasarım anlayışı ile yaşatılacak. Başkan Yılmaz, kenti 19 Mayıs değerlerini yaşatacak somut objelerle donatmayı hedefliyor.

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 da Samsun tütün iskelesine ayak bastığı tarihi anı buraya yapılan tütün iskelesi ile yaşatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Büyük Önder in kurmaylarıyla birlikte kaldığı Mıntıka Palas Oteli (Gazi Müzesi) ne kadar uzanan güzergahı Kurtuluş Yolu olarak düzenlemişti. Belediye şimdi de Panorama 1919 Müzesi, 15 Temmuz Çok amaçlı Salonu, Cumhuriyet Meydanı ve Onur Anıtı nı da içine alan güzergahı yeni kentsel tasarımla genişletip bütünleştirecek. Bu amaçla kentsel tasarım proje yarışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezini 19 Mayıs ruhu ve değerlerini koruyup yaşatacak somut objelere dönüştürmeyi planlıyor.

Şehir plancıları ve akademisyenlerin katılacağı yarışma, Resmi Gazete de yayınlanmasıyla başlayıp haziran ayında sona erecek. Kentsel tasarım proje yarışmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs ın Samsun’un en önemli kimliği olduğunu söyledi. Samsun denilince ilk akla gelenin a 19 Mayıs 1919 tarihi olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, bu ruhu ve misyonu kentsel tasarım düzeyine çıkarmak istediklerini kaydetti. Kentin böyle bir projeksiyona ihtiyacı olduğunu düşündüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Koridoru artık Kurtuluş Savaşı ve o yılların tarihi misyonuna yakışır şehir mobilyalarıyla, tesislerle donatmayı ve tesislere yeni kimlikler kazandırmayı konuşurken, kentsel tasarım fikri bir tasarım proje yarışması haline dönüştü. Bu proje de amaç, istiklal ruhu ve kurtuluş mücadelesinin tarihi misyonuyla bütünleşen şehir merkezindeki alanı bu bağlamıyla giydirme, donatma, tesis etmeyi amaçlıyor. dedi.

Milli mücadele, 19 Mayıs ruhu ve misyonuyla barışık durmayan bir takım değerlerin kaldırılarak alanı genişletmeyi düşündüklerini dile getiren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel tasarımın etkileri ve tesirinin, Kurtuluş Yolu koridorunun batısında Çifte Hamam Caddesi ne kadar, doğusunda ise tren garına kadar olan bu alan, bu kentsel tasarım misyonuna uygun bir estetik değer bütünü ve kullanım amaçları itibariyle fonksiyonlar yüklenerek yepyeni bir anlayışla yeniden şekillenmeli. Atatürk ün ilk olarak ayak bastığı iskele, kaldığı Mıntıka Palas Oteli, Atatürk Heykeli nin olduğu alan, Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki il özel idare binası ve diğer tesislerin 19 Mayıs kentsel tasarım fikriyle paralellik taşıması, o anlayışın yudum yudum her noktasında kendisini hissettirdiği bir temel felsefeye dönüşmesini arzu ederek bu yola çıktık. Milli mücadele ruhu ve değerlerini yaşatmaya ve kenti donatmaya yönelik büyük bir heyecan duyuyoruz.  Şehrimizin bu önemli merkezinin, kurtuluş mücadelesiyle barışık, bu imgeyi yüreğimizde hissetmemizi sağlayacak bir görsel dokuya dönüştürülmesini sağlamak amacıyla bu mücadeleyi veriyoruz. Kentsel tasarım yarışma projemizin temel fikri ve temel amacı da zaten bu olmalıdır diye düşünüyorum. şeklinde konuştu.Başkan YILMAZ: Ağalık İçin Değil, Hizmet İçin Varız

08.02.2017 06:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ye bağlı köylerde incelemelerde bulundu. Soğucak, Arıca, Kızılcakoru ve Çekalan mahallelerinde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, Gelin hep birlikte üretelim, ilçemizi kalkındıralım dedi.
Vezirköprü nün temel sorunlarından yol ve dışa göç sorunlarının çözülmesi için gerekli adımları attıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun tüm ilçelerinde yol sorunlarını % 30 oranında çözdük. Vezirköprü müzde de durum aynı. Ama buranın yol ağı diğer ilçelerimize göre daha fazla. Var gücümüzle yol sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Şu unutulmamalıdır ki Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük yatırımlar son birkaç yıl içinde yapıldı. Vezirköprülü hemşerilerimizden yol sorunu ile ilgili özellikle sosyal medyadan çok sık mesaj alıyoruz. Biz Samsun un tüm sorunlarının çözmek için kolları sıvadık. Emin adımlarla ilerliyoruz. Ve inanın bu çalışmalarımız sonuçlandığında konforlu bir ulaşımın keyfini yaşayacaksınız. Geçtiğimiz 3 yılda yaptığımız çalışmalar ortada. Biz sizlere hizmet etmek için varız, ağalık yapmak için değil. Hiçbir şeyi kestirip atmıyoruz. Her türlü eleştiriyi ince eleyip sık dokuyoruz ve hizmete dönüştürüyoruz dedi.YOL SORUNLARINI EMİN ADIMLARLA ÇÖZÜYORUZ

GENÇLERİMİZİ RENÇBERLİĞE ÖZENDİRELİM

Dışa verilen göçlerin durması hatta göç edenlerin geri dönmesi için ilçeyi cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, Vezirköprü nün önemli bir diğer sorunu da dışa verilen göçler. Bu göçlerin durması için hatta göç edenlerin memleketlerine geri dönmesi için ilçeyi cazibe merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle rençberliğin özendirilmesi için çeşitli projeler hayata geçirdik. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı mız tarım ve hayvancılık konusunda vatandaşlarımıza her konuda destek oluyor. Köylerimize çok para harcıyoruz. İki sene içinde büyük bir dönüşüm sağladık. Dönüşümün ve gelişimin artması için sizlere düşen görevlerde var. Köylümüz üzerindeki rehaveti atmalı ve üretime geçmeli. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak üretenin her zaman yanındayız, her zaman destekliyoruz. Vezirköprü yü kalkındırmak sadece belediyelerin çalışmasıyla olmaz. Herkes elini taşın altına koymalı. Gelin hep birlikte özlenen Vezirköprü yü geri getirelim. Hep birlikte çalışalım, kentimiz için üretelim diye konuştu.

Başkan Yılmaz ın Vezirköprü de yaptığı incelemelere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis ve Vezirköprü Belediye Meclis Üyeleri katıldı.BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

06.02.2017 06:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız o işten hayır gelmez dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da yaşanan yoğun kar yağışı süresince raylı sistemin çalışması için gecesini gündüzüne katan SAMULAŞ personeline teşekkür etti.

BAŞKAN YILMAZ DAN SAMULAŞ PERSONELİNE TEŞEKKÜR

Hafta başından itibaren Samsun da etkisini gösteren yoğun kar yağışının şehirde olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan SAMULAŞ Genel Müdürlüğü ne bağlı teknik ekip başkan Yılmaz ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz yolcu taşıma kapasitesi en yüksek toplu taşıma aracı olan raylı sistemin sürekli olarak aktif çalışması için büyük emek gösteren personele teşekkür ederek, Raylı sistemimiz günde 50 binin üzerinde yolcu taşıyor. Sistemin aktif kalması için gecesini gündüzüne katarak büyük çaba harcayan sizlere çok teşekkür ediyorum. 50 yıldan fazla bir zamandır Samsun da böyle yağış ve soğuk olmadı. Şehrimiz yağıştan dolayı olumsuz anlamda etkilendi. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tüm olumsuzlukları minimize etmek için elimizden geleni yaptık. Kar yağışı sonrasında ortaya çıkabilecek olası buzlanmalara karşı da önlemlerimizi aldık. dedi.

BİR İŞ YAPARKEN KENDİNİZİ ÜZMÜYORSANIZ O İŞTEN HAYIR GELMEZ

Bir işin hayırlı olması için üzülmek gerektiğini vurgulayan başkan Yılmaz, Bir iş yaparken kendinizi üzmüyorsanız, iş için kafanızı yormuyorsanız inanın o işten hayır gelmez. Bir işe üzüldüğünüz zaman alternatifler arayarak çözüm üretme olasılığınız daha da artıyor. Yorulmadan, üzülmeden güzel bir iş ortaya çıkmıyor maalesef. Ruhunuzu ortaya koymanız gerekiyor. Biliyorum ki sizler çalıştığınız kurumun adını lekelememek, çalışmalarınızın olumlu anılmasını sağlamak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Büyük sorumluluklarımız var. Büyük görevlerimiz var. Bu görevleri yerine getirmek için maalesef bazı şeylerden mahrum kalıyoruz, en çokta üzülüyoruz. Ama olsun bu şehrin kalkınması için üzülmekten gocunmayız. Gençlerimize güzel bir gelecek bırakma umudu bizleri ayakta tutuyor açıklamalarında bulundu.Başkan YILMAZ: Daimi Liste İçin Elimizden Geleni Yapacağız

03.02.2017 07:25

2 Şubat Dünya Sulak Alanları Günü  kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği tarafından UNESCO Sürecinde Kızılırmak Deltası konulu toplantı düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO Mili Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öcal Oğuz, Kmisyon Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ilçe belediye başkanları, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer, UNESCO Mili Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Sıddık Kılınçer in konuşmasının ardından kürsüye çıkan UNESCO Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mehmet Öcal Oğuz, UNESCO 1946 yılında kuruluş sürecini tamamladı. Türkiye de 10 uncu devlet olarak UNESCO ya taraf oldu. 2. Dünya Savaşı devam ederken Birleşmiş Milletler içerisinde böyle bir kurumun kurulması için uluslararası toplum harekete geçti. Burada çok temel bir fikir vardı, savaşı önlemenin en iyi yolu eğitimdir, kültürler arası diyalogdur, insanların refah seviyesini yükseltmektir, ön yargıları ortadan kaldırmaktır. UNESCO nun bugüne kadar yaptığı bütün işlerin arkasında insanlık barışı sürdürebilirlik hale getirir mi, barış iklimini korur mu ve bunu yapabilmek için de refah toplumları oluşturur mu? düşüncesini merkeze almıştır. İçinde bulunduğumuz dünyada savaşları önleyemiyorsak da bu ideali sürdüren insanların varlığını sürdürebilmek ümidimizi korumamız için yeterlidir. Biz iki çeşit miras üzerine duruyoruz. Doğa ve kültürel miras üzerinde. Mirasyedi olmamak için bu mirası korumamız ve bizden sonrakilerine de aktarmamız hem insanlık hem ebeveynlik hem de yaşanabilirlik meselesi olarak almamız gerekiyor. Dolayısıyla doğal ve kültürel mirası bizden önce var olduğunu görerek bizden sonrakilerine emanet edecek şekilde korumak kültürümüzün gelişmesi gerekiyor dedi.

İnsanlığa iyi bir miras bırakmak istediklerini ifade eden Oğuz, Gönlümüz arzu ediyor ve istiyor ki, Kızılırmak Deltası özelinde Samsun, Büyükşehir Belediye Başkanı, Vali özelinde ve ekiplerinin üstlenmiş olduğu bu misyonu gönüllülük katılım ve destek içerisinde şaha kaldırsınlar. Buranın doğal ve kültürel çeşitlilik içerisinde korunup bizden sonraki kuşaklara emanet edilmesini sağlayacak enerjinin, perspektifi, yöntemi birlikte bulup birlikte çalışsınlar. Biz UNESCO Milli Komisyonu olarak kendilerine destek olalım. Diğer kurumlarımız, paydaşlarımız ve ortaklarımız ile bir uzlaşma ve birlikte çalışma kültürü içerisinde insanlığa iyi bir miras bırakacağız diye konuştu.

DAİMİ LİSTE İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Kızılırmak Deltasındaki kaçak binaları UNESCO nun talebi üzerine değil, görevleri gereği yıktıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 17 senedir başkanım ve son 6-7 senedir Kızılırmak Deltası ile yakından ilgileniyorum. Zamanında Kızılırmak Deltasında yaklaşık 300 e yakın yazlıklar yapılmış. Belde belediyeleri de bu kaçak yapılaşmaya karşı mücadele başlatmış ama güçleri de yetmedi. En azından kaçak tutanaklarını tutmuşlar, cezalarını kesmişler ama onları kaldırmaya yönelik bir aksiyonu başlatamamışlar. Bizim görev alanımızın içerisine girmiş, kaçak yapı tutanağı tutulmuş binaları yıkmasak bile savcı bize bu kaçak yapıları niye yıkmadın diye bizi suçlu görür konusuyla ilgili biz hassasiyeti yüreğimizde hissettik. UNESCO nun geçici listesine gireceğimiz zaman kaçak bina sahiplerine tebligatta bulunduk ve yıkacağımızı bildirdik. İtiraz ettiler, yargıya gittiler ve yargı da bizi haklı görünce bizde yıkım işine başladık. Bu arada UNESCO bizden talep etti diye biz binaları yıkmadık. Bizim görevimiz olduğu için binaları yıktık. Kaçak yapı tutanağı tutulmuş ruhsatsız binaları yıkmadığımız takdirde yargı bize gel buraya diyebilir. Çok iyi bir yoldayız. Bundan sonra Samsunumuz bu 56 bin hektarlık alanı önümüzdeki süre içerisinde UNESCO nun daimi listesine girmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Samsun umuz belki de Türkiye nin en prestijli ama imgesi ve algısı yüksek bir deltayı dünya kamuoyu ile paylaşmış olacak. Samsun çok ciddi bir turizm prestijine kavuşacak diye konuştu.

DELTAYI VATANDAŞLARIMIZ DA GÖZÜ GİBİ KORUMALI

Kızılırmak Deltası nı sadece kamu kurumlarının değil, vatandaşların da gözü gibi koruması gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kızılırmak deltasında biz bir yıl içerisinde çok ciddi mesafeler aldık. Orayı kendi malı mülkü zanneden bir takım insanlar, babasının malıymış gibi arsayı, arazileri bölüp satmaya başlamışlar. Buraya da bazıları bilerek, bazıları da bilmeyerek konut yapmışlar. Oraya yapılan bazı konutlar, dubleks, tripleks hatta şato tarzı binalar. Bunları belediye yıkmaya başladı. Buda ses getirdi, adeta kasıtlı olarak insanların evinden, mülkünden, yerinden ediliyor gibi hava estirildi. Oralarda arsa satan spekülatörler kamuoyu oluşturmaya çalıştılar. Bu yıkımlar yavaş yavaş sizlerin köylerinize de gelecek diye. Aslında tam tersine o olumsuz yapıyı ortadan kaldırıp, köylülerin yaşam tarzını öne çıkarmak gibi bir derdimiz vardı. Kızılırmak Deltası nda farklı tarihlerde yaklaşık 350 civarında kuş türü görülüyor. Orada kuş parkı yapmamız gerekiyor. Kızılırmak Deltası, UNESCO nun daimi listesine girmek için çok yoğun bir mücadele yürütüyor. Burayı muhafaza etmek konusunda sadece ben, belediye, jandarma, emniyet ya da kamu ile değil tüm vatandaşlar burayı gözü gibi koruyacak. Buranın tanıtılması gerekiyor. Yörükler in tekrar deveyi kullanması da gündeme gelebilir. Böyle bir güzelliğin Samsun da olmasının keyfini süreceğiz. Bir o kadar da sorumluluğumuz var. Biz olabildiğince kendimiz gayret göstermemiz gerekiyor. Şubat 2018 yılına kadar dosyayı hazır etmemiz gerekiyor ve umarım burayı daimi listeye alırız şeklinde konuştu.

Açılış konuşmaları ve sunumun ardından, Deltada Sanat Festivali 2017 Kısa Film yarışması birincisi olan Yaban adlı filmim yönetmeni Volkan Budak a Vali Şahin ve Başkan Yılmaz tarafından kristal turna ödülü verildi. Daha donra Vali Şahin ve Başkan Yılmaz fotoğraf sergisinin açılışını yaparak verilen kokteyle katıldılar.
Başkan YILMAZ: Arkalarında Bıraktıkları Her Yüz Bize Emanet

01.02.2017 10:19

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz fırsat buldukları her an şehit ailelerini ziyaret ederek onlara moral vermeye ve destek olmaya devam ediyor.

Bafra ilçesindeki muhtarlar toplantısının ardından şehit ailelerinin evlerini ziyaret eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ın ilk durağı geçtiğimiz mayıs ayında şehit olan uzman çavuş Bekir Anıl Erdal ın ailesi oldu. Aileye bir kez daha sabırlar dileyen ve acılarını paylaşan Şahin ve Başkan Yılmaz, ardından 27 Ağustos 2015 yılında polis aracının devrilmesi sonucu şehit olan polis memuru Oktay Uçar ın evine giderek Uçar ailesine moral oldular.

MADDİ MANEVİ HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Şehit polisin küçük kızı Cemre Ada ile yakından ilgilenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehitlerimizin arkalarında bıraktıkları her yüz, bize emanettir. Şehitlik herkese nasip olmaz. Onlar Peygamber efendimize komşu oldu inşallah, Allah size geride kalanlara sabırlar versin. Maddi manevi her zaman yanınızda olacağız diye konuştu.