Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Selahiye de Tarihi Konaklar Restore Edilecek

13.03.2017 06:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Selahiye Mahallesinde yer alan tarihi konakların restore edileceğini belirterek, Samsun sokakları eski görüntüsüne kavuşacak dedi.
SAMSUN SOKAKLARI ESKİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK
Samsun’un hemen hemen her yerinde bu tür tarihi konakların bulunduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, binaların modernize edilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Samsun tarihi eskilere dayanan bir şehir. Şehrimizde neredeyse her mahallede böyle tarihi binalar yer alıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür binaların güzelliğini ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun en güzel örneği Vezirköprü de yer alıyor. Vezirköprü Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile eski kent dokusunu ortaya çıkarttık. Şimdi sırada Alaçam var. Alaçam ilçemizde de tarihi konakların bulunduğu sokakta sağlıklaştırma projesi yapıyoruz. Bugün incelediğimiz Selahiye Mahallesinde yer alan onlarca tarihi konağı restore ederek buradaki tarihi de canlandıracağız. Samsun Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı mızın iş birliğiyle buna benzer birçok çalışmaya imza atacağız. Tarihi dokunun ortaya çıkmasıyla birlikte turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ülkemizin birçok iline sadece tarihi konakları gezmek için turlar düzenleniyor. Sokak Sağlıklaştırma Projemiz tamamlandığında kentimizde bu turların içinde yer alacaktır. Türkiye nin her yerinden tarihi binalara meraklı olan, böyle yerleri gezmekten keyif alan vatandaşlarımız kentimize gelecek ve Samsun tarihi hakkında bilgi sahibi olacak dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve belediye yetkilileriyle birlikte Selahiye Mahallesinin tarihi dokusunu yerinde inceleyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, yapılacak çalışmaların kent tarihini ortaya çıkaracağını vurguladı.

Samsun da ilk olarak Vezirköprü’de başlayan Sokak Sağlıklaştırma Projesi mahallelere yayılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi kentin birçok yerinde tarihi evlerin bulunduğu sokakları restore ederek eski görüntülerine kavuşturacak. 

Selahiye Mahallesinde yapılan incelemelere Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak ve ilgili birim müdürleri de katıldı.



Başkan YILMAZ: Kültürünüzü Gelecek Nesillere Aktarın

13.03.2017 06:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Piazza AVM de düzenlenen Adige Dil Günü programına katıldı.
Konuşmalarının ardından Kafkas kültürünün yaşatılması için büyük emek harcayan Niyazi Tan a plaket verildi. Piazza AVM de gerçekleştirilen ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Samsun da yaşayan Çerkes lerin yanında SASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt ve İçme Suyu Daire Başkanı Cihan Güller de katıldı.

14 Mart Adige Dil Günü, Samsun Çerkes Derneği ve Piazza AVM işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Piazza AVM de kutlandı.

Kendisi de Çerkes olan ve bu tür etkinliklerde severek yer alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çerkes terbiyesi ile yetiştiğini ifade ederek, Her zaman dayanışma içinde olan Çerkes kardeşlerimle vakit geçirmekten çok mutlu oluyorum. Bu tür etkinliklere katılmak için günlük yaşantımızın yoğunluğu içinde her zaman fırsat ayırmaya çalışıyorum. Bugün burada Adige Dil Günü’nü kutlamak için bir araya geldik. Ayrıyeten Kafkas kültürünü yaymak için büyük mücadele eden Niyazi Tan ağabeyimizi de onara etmek istedik. Samsun Çerkes Derneği Başkanı Sedat Uygun kardeşim Niyazi abinin onur konuğu olduğunu söyleyince çok sevindim. Niyazi abi, Çerkezceyi bir alfabeye dönüştürmek için, öğretmek için büyük çaba harcadı. Dernek kurulduğundan bu yana aktif olarak her türlü organizasyonun içinde bulundu. Kafkas kültürünü yaşatmaya çalışan tarihi bir değerdir. Kendisine bugüne kadar yaptığı çalışmalar için bir Çerkes olarak teşekkür ediyorum. Çerkesler dünyada kültürlerini her anlamıyla yaşayan sayılı toplumlar arasında yer alıyor. Bugün burada genç kardeşlerimizin sergilediği oyunlar ve müzik dinletisi de bizleri çok duygulandırdı. Gençlerimize çizgilerinden hiç sapmamalarını ve kültürlerini gelecek nesillere aktarmalarını diliyorum dedi. 



İtfaiyeden 17 Bin Kişiye Yangın Eğitimi

10.03.2017 08:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, vatandaşlara yönelik yangın eğitimlerine büyük önem veriyor. Geçen yıl 17 bin kişiye yangın tedbirleri ve söndürme tüpü kullanımı eğitimi veren itfaiye yetkilileri, yoğun talepler üzerine eğitimlere aralıksız devam ediyor.Yangına hızlı müdahale ederek can ve mal kayıplarının en aza indirilmesinde önemli başarılara imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, toplumu bilinçlendirip eğitmeye yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Başta okullar olmak üzere kamu kurumları ve işyerlerinde, çıkacak olası bir yangında ilk müdahaleye ilişkin teorik ve pratik bilgiler veren ekipler, yangın söndürme tatbikatıyla da kişinin kendisini yangından nasıl koruyacağını, hızlı şekilde tahliyenin nasıl yapılacağını ve söndürme tüplerinin nasıl kullanılacağını öğretiyor. Eğitmenler, özellikle konut ve iş yeri yangınlarına karşı alınacak tedbirler konusunda da katılımcılara önemli bilgiler veriyor. Büyük katılımın yaşandığı eğitim ve tatbikatlarda öğrenciler ve çalışanlar, sorularıyla öğrendiklerini pekiştiriyor.

MİNİK ÖĞRENCİLERE İTFAİYECİ SERTİFİKASI

2016 yılı içinde 17 bin kişiyi eğiten İtfaiye Daire Başkanlığı, eğitim ve tatbikatları talep geldiği sürece devam ettirecek. İtfaiyenin görevlerinden bir tanesinin de halkı bilgilendirmek olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Eğitim ve tatbikatlara ilişkin yoğun talep aldıklarını dile getiren Daire Başkanı Zengin, Yangın eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Personelimiz bizzat giderek yerinde eğitim ve söndürme cihazları tatbikatlarıyla vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra anaokulları da çok ziyaretimize geliyor. Küçük itfaiyeci kıyafetlerimizi giydirerek eğitim merkezimiz bünyesinde onlara hem teorik bilgiler veriyoruz hem de tüplerin kullanımını öğretiyoruz. Bunun sonucunda da minik öğrencimize başkanımızın imzasıyla itfaiyeci sertifikası veriyoruz. bilinçlendirme faaliyetlerimiz yoğun olarak devam edecek. dedi.

Şehir merkezindeki okul ve kurumların yanı sıra tüm ilçelerdeki eğitim taleplerini karşıladıklarını da dile getiren Rıza Zengin, Bunun yanında zaman zaman özel kurumların belgeli itfaiye eğitimleri talebi oluyor. Biz de onlara 30 saatlik eğitimler vererek 5 yıl geçerli olan katılım belgesi takdim ediyoruz. Bunun dışındakiler ise iki saatlik teorik bilgiler, söndürücü tüplerin kullanımı ve pratik tatbikatlar şeklinde oluyor. Bu çalışmalarımız da devam edecektir.  ifadelerini kullandı.



Dede ile Torun Okulda Bir Araya Geldi

10.03.2017 08:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halasının vasiyeti üzerine yaptırılan Şükriye Işık Anaokulunda, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Hareketi nin başlattığı Dede Torun El Ele Projesi ne katıldı. Başkan Yılmaz etkinlikte duygu dolu anlar yaşadı.

ONLAR BİZİM GELECEĞİMİZ

Etkinlikte konuşan Başkan Yılmaz, Verdiğimiz yaşam mücadelesi içinde Şükriye Işık Anaokuluna gelip hayatı cıvıl cıvıl yaşayan, dünyamızı bütün güzellikleriyle süsleyen çocuklarımızı görünce hepimiz mutlu olduk. Bu Proje İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz beyin önerisiyle gerçekleştirildi. Dede Torun El Ele projesi 7 ile 70 i buluşturan bir proje oldu. Projede emeği geçen kaymakamımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü müz başta olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. Bundan 6 ay önce Şükriye Işık Anaokulunu hizmete açtığımızda belki ufak tefek eksikleri vardı. Geçtiğimiz süreçte okulumuzun ihtiyaçlarının tamamı tedarik edildi, öğretmenlerimizin de yaptıkları çalışmalarla birlikte çok güzel bir hale getirildi. Minik öğrencilerimizin o heyecanlı tavırları, hayata neşe saçmaları da bizleri oldukça mutlu ediyor. Onlar bizim geleceğimiz. Onlara en iyi eğitimi vererek, en iyiyi öğreterek gelecekte önemli yerlerde olmalarını sağlayacağız diye konuştu.

Halasının sağlığında kendisine böyle bir okul yaptırmak istediğini söylediğini hatırlatan Başkan Yılmaz, Bu okulun yapımını bana vasiyet eden Şükriye halamın ruhu şad olsun, mekânı cennet olsun. Rabbim onu cennet mekânında misafir ediyordur diye düşünüyorum. Sağlığında vasiyeti bu doğrultudaydı. Burada olsaydı, bu minik yavrularımızı görseydi dünyalar onun olurdu. Hayat böyle bir şey. Bazı şeyleri sağlığımızda isteriz ama nasip olmaz. Allah hepimizin niyetini halis kılsın. Çocuklarımızın ve sizlerin oluşturduğu bu ortamda mutlu olduk dedi.

Programa Başkan Yılmaz ın yanı sıra Atakum Kaymakamı Turan Atlamaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Anaokulunun minik öğrencileri, onların dedeleri ve veliler katıldı.



Başkan YILMAZ 19 Mayıs a Müjdelerle Geldi

10.03.2017 08:30

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile birlikte Türkiye nin her ilinde valiler tarafından düzenlenen Muhtarlarla İstişare Toplantıları Samsun da da devam ediyor. Toplantılar kapsamında Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 19 Mayıs ilçesine bağlı mahalle muhtarlarıyla 19 Mayıs Konferans Salonu nda bir araya geldi.

KUŞ CENNETİ NDE GEZİ, NEBİYAN DA YAYLA HAVASI 
19 Mayıs ilçesinin sadece Kuş Cenneti nden ibaret olmadığını belirten Başkan Yılmaz, İlçemizde birçok köy yolunu beton yol ile buluşturduk. Burada beni heyecanlandıran bir başka çalışmada Nebiyan grup yoludur. Oksijen deposu olan Nebiyan Yaylasına giden 27 kilometrelik yolu betondan yaparak ulaşımı kolaylaştırdık. Ziyaretçiler 19 Mayıs a gelecek. Gün boyu Kuş Cenneti ni gezecek. Akşam olunca da Nebiyan a çıkarak yayla havası alacak. Pikniğini yapacak. Ciğerlerine oksijen dolduracak dedi.
Geçtiğimiz günlerde Vezirköprü ye Atıksu Arıtma Tesisi yapılacağını söyleyen Başkan Yılmaz 19 Mayıs ilçesinde de benzer tesisin yapılacağı müjdesini vererek, 19 Mayıs ilçemizde denizimize ve derelerimize atık su ve kanalizasyon akmaması için böyle bir projemiz vardı. Bu projemiz SUKAP kapsamına girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın da destekleriyle 19 Mayıs ilçemize yapacağımız Atıksu Arıtma Tesisi ni 13 ay içinde tamamlayacağız. Bir kentin gelişmişliğini içme suyunun temizliği belirler. Biz Samsun da bunu başardık. İlçelerimizde de arıtma tesisi çalışmaları devam ediyor. 19 Mayıs ta bu çalışmalardan nasibini alacak dedi.
REFERANDUMA EVET ÇAĞRISI
Başkan Yılmaz, 16 Nisan da gerçekleşecek referandum için Evet oyu kullanmanın ülke geleceği için önem arz ettiğini belirterek konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı; Köylerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz. İhtiyaçlar biterse zaten bize ihtiyaç kalmaz. Mutlaka güzelin de güzeli, iyinin de iyisi var. Akşam eve gittiğinizde çocuklarınız sizden bir sürü şey istiyor isteyecekler de. Bitmek tükenmek bilmeyen bu isteklerle ilgili çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve daha iyisini yapma yönünde gayret edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. 16 Nisan da büyük bir sınav var. Bu sınavda ülkenin geleceğinin garanti altına alınması için evet diyeceğiz. Ülkemizi bölmek isteyen hainlere inat evet diyeceğiz. Daha güçlü bir Türkiye için, güçlü bir millet için evet diyeceğiz. Referanduma hayır diyenler ne için hayır diyeceğini bile bilmiyor. Ama evet demek için çok güzel sebepler var. Dargınlık, kırgınlık olmasın. İnat uğruna evet den vazgeçmeyin

KUŞ CENNETİ ÖNEMLİ BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP Burada muhtarlara hitap eden Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ilçesine son 3 yılda Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ tarafından yapılan çalışmalar kapsamında toplam 32 milyon TL yatırım yapıldığını, ilçenin en önemli ziyaret alanlarından birisi olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin ise ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Başkan Yılmaz, deltanın UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesine girdiğinde ilçenin her anlamda gelişeceğini ifade ederek, 19 Mayıs ilçesi sınırlarından başlayan ve Bafra ya kadar uzanan Kuş Cenneti ni çok önemsiyoruz. Buranın önemli bir turizm potansiyeli var. Yörükler den itibaren başlayan deltayı bir cennet parçası olarak görüyoruz. Bunu Allah ın Samsun a bir lütfu olarak görüyoruz. Kuş Cenneti nin UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne girmesiyle birlikte dünyanın sayılı güzelliklerinden birisi olduğu tescillenecek. Ondan sonra gerek hükümet kanadından, gerek bakanlıklarımızdan gerekse dünyada faaliyet gösteren bir takım kurum ve kuruluşlarından buradaki doğal hayatın sürdürülebilmesi, bitki ve canlı türlerinin korunabilmesi için kaynaklar aktarılacak.  Buradaki doğal hayatı köylülerimizle beraber sürdürmek gibi bir hassasiyetimiz var. Köylümüz daha çok çalışsın, daha çok üretsin biz onlardan başka bir şey istemiyoruz. Önlerinde bir engel varsa biz o engelleri de kaldırırız. Yeter ki bu doğal hayata desteklerini sürdürsünler dedi.

19 MAYIS A ATIKSU ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

Yapılan toplantıya Vali İbrahim Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve ilçe muhtarları katıldı.