Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Yatırımlar Samsun a Yeni Soluk Getirecek

28.12.2016 10:17

Samsun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yöneticileri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.

Her sabah düzenli olarak spor yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da spor yatırımı söz konusu olduğunda Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman katkı sağladıklarını hatırlatarak, Gençlik ve Spor Bakanı yıllardır Samsun dan çıkıyor. Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ın tüm Türkiye genelinde yaptığı önemli projelerden kentimizde nasibini aldı. Adını bile sayamadığım birçok spor dalı kentimizde mevcut. Batı Park alanında yapımı devam eden atıcılık, okçuluk ve buz pateni tesisi Samsun a yeni bir soluk getirecek. Gençlik ve Spor Bakanlığı mız, valiliğimiz, belediyemiz başta olmak üzere tüm kurumlar kentimizi 2017 de yapılacak olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları na hazırlamak için büyük çaba gösteriyor. Samsun da spor alanında yapılan yatırımlar tamamlandığında uluslararası standartlara yükselecek bir spor altyapısına sahip olacağız. Bu noktada çalışmalar yapan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Samsun da amatör kulüpler ile ilgili yaptığınız çalışmalardan ve ziyaretinizden dolayı sizlere de çok teşekkür ediyorum  dedi.SAMSUN SPORDA ULUSLARARASI STANDARTLARA ULAŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde ASKF tarafından Çok Amaçlı Salonda düzenlenen 2016 Sporun Enleri programına desteklerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ederek plaket takdim Samsun ASFK Başkanı Şener Aydın, Samsun da amatör kulüp sayılarının artmasıyla birlikte faaliyetlerinde arttığını ve Samsun un spora önem veren bir belediye başkanı olduğu için şanslı olduğunu vurguladı.Kardeş Bitlis Heyeti Samsun da

28.12.2016 10:15

İçişleri Bakanlığı tarafından Bitlis Belediyesine Kayyum olarak atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar ı temsilen Vali Yardımcısı ve Belediye Başkan Yardımcısı Kamil Güzel ve beraberindeki heyet, şehircilik alanında incelemelerde bulunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konuğu olarak Samsun a geldi.Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) nin elindeki Bitlis Belediyesi ne operasyon yapılmıştı. Belediyenin Eş Başkanı Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran, çıkarıldıkları mahkemede Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanıp cezaevine gönderilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, 26 Kasım da Bitlis Valisi Ahmet Çınar ı Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirmişti.

Atanmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Bitlislilerin başarılı belediyecilik hizmetlerine kavuşması ve yerel yönetim çalışmalarının kaliteli şekilde yürütülmesi için ilk adımı atmıştı. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya nın tavsiye ve yönlendirmeleriyle Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı, bu görevi Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne vermişti.

Bu çerçevede geçen günlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da üst düzey bürokratlarıyla birlikte Bitlis’i ziyaret etmiş, Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili Çınar’la bir araya gelmişti.

Konuk Vali Yardımcısı Kamil Güzel, dün Başkan Yılmaz’la birlikte şehirde incelemelere başladı. Konuğuna Atatürk Parkı ve Onur Anıtı, Bulvar AVM ve Çiftlik caddelerini gezdirerek buralarda yapılan şehircilik uygulamaları hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, kardeş Bitlis heyetini Samsun’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “ Bitlis artık Samsun’un bir kardeşidir. Bu kardeşliğimizin gereği olarak yerel yönetim hizmetleri ve çalışmalarımızdaki başarılarımızı ve tecrübelerimizi Bitlis’te de hayata geçireceğiz. Sayın Vali Yardımcımız ve aynı zamanda Bitlis Belediye Başkan Yardımcılığına vekalet eden konuğumuz bu çerçevede bizleri ziyarete geldiler. Burada oldukları süre içerisinde kendilerine ve beraberindeki heyete Samsunumuzda hayata geçirdiğimiz rekreasyon, peysaj, sokak iyileştirmeleri ve çevre projeleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerimizi anlatacağız. Birlikte Bitlis için neler yapabileceğimizi konuşup bunun adımlarını atacağız.” Diye konuştu.

Konuk Heyet bugün de Genel sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt rehberliğinde Amisos Tepesi, Amazon Adası ve Köyü, Adnan Menderes Bulvarı, Çobanlı İskelesi ile Atlı Binicilik Tesislerini gezerek bilgi aldılar. Heyette Vali Yardımcısı Güzel’in yanı sıra, Bitlis İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, Bitlis Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Aras, Bitlis Belediyesi Fen İşleri Müdürü Memduh Kınay, Bitlis Belediyesi İmar İşleri Müdürü Ekrem Bulut ve KUDEP sorumluları bulunuyor.Büyükşehir den Süt Üreticilerine Büyük Destek

27.12.2016 08:42

İlçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirerek çiftçilerin kazancını artırmayı hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile yaptığı işbirliği protokolü kapsamında yatırım çalışmalarına devam ediyor. Gıda sanayisinin kaliteli ve hijyenik ortamda toplanıp, soğutularak muhafaza edilen çiğ süt ihtiyacının karşılanmasına yönelik yatırım, 1.5 milyon TL ye ulaştı.Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı nın (DOKAP) finanse ettiği, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın koordine ettiği Hijyen Sütün Alt Yapı Tesisi Projesi nde 2 yıl geride kaldı. Proje kapsamında Samsun un ilçelerinde süt toplama merkezleri, mobil araç üstü süt toplama üniteleri, süt soğutma tankları ve jeneratör kurulumlarını içeren yatırımların önemli bir kısmı ise tamamlandı.

Geçen yıl başlayan projede hijyen sütün toplanıp muhafaza edilmesi için Çarşamba ya 7 adet 300 litrelik tank, 4 adet 12 kwa jeneratör, Salıpazarı na 1 adet süt toplama merkezi yapılıp, 3 adet 300 litrelik tank, Terme ye 4 adet bin 500 litrelik araç üstü tank, Havza ya 1 adet 2 bin litrelik ve 7 adet 300 litrelik tank, Vezirköprü ye 1 adet 3 bin litrelik, 3 adet 500 litrelik, 1 adet 300 litrelik, 2 adet bin 500 litrelik tank, Ladik e de 1 adet 2 bin litrelik tank alındı. Bunun için 450 bin TL harcandı.

2016 yılında da devam eden proje için Atakum, Tekkeköy, Terme, Bafra, Asarcık ve Avut ta  1 milyon 50 bin TL lik yatırım gerçekleştirildi. Buna göre Atakum a 2 adet tekli konteynır süt toplama merkezi yapıldı, 2 adet 3 bin litrelik, 2 adet bin 500 litrelik süt toplama tankı ve 2 adet 12 kwa jeneratör, Tekkeköy e 2 adet  bin litrelik, 1 adet bin 500 adet süt toplama tankı,  1 adet 12 kwa jeneratör, Terme ye 1 adet süt toplama merkezi yapıldı, 1 adet 40 kwa jeneratör, Bafra ya 2 adet tekli konteynır süt toplama merkezi ve Manda Birliği süt toplama merkezi  için bina tadilatı yapıldı, 15 adet 500 litrelik, 2 adet 3 bin litrelik, 2 adet bin 500 litrelik süt soğutma tankı, 2 adet 12 kwa jeneratör, Asarcık a 2 adet 5 bin litrelik ve 3 adet bin 500 litrelik süt soğutma tankı, 1 adet 50 kwa jeneratör, Vezirköprü ye 1 adet süt toplama merkezi tadilatı yapıldı, 1 adet 3 bin litrelik süt soğutma tankı ve 4 adet 12 kwa jeneratör ve Avut'a 1 adet 12 kwa jeneratör alındı, kurulum çalışmaları tamamlandı.

Entegre hijyen süt toplama ve soğutma merkezlerini özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde kuran Samsun Büyükşehir Belediyesi, hem süt üretici birliklerini hem de geçimini hayvancılıkla sağlayan süt üreticilerini, gıda firmalarının en büyük tedarikçisi konumuna getiriyor. Bu yatırımların ilçe ekonomilerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor. Süt üreten 13 tane birliğin bulunduğu Samsun da, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiğ hijyen sütün depolanması için ilçelerde 2 yılda toplamda 5 adet süt toplama merkezi açtı. Ayrıca 65 tane tank kurup, 16 tane de jeneratör bağladı.

Jeneratörlere bağlanan soğutucu tanklar, sağımdan sonra sütü süratle soğutarak, soğutmalı veya izolasyonlu süt toplama tankeri gelinceye kadar muhafaza ediyor. Bu şekilde soğutulup muhafazaya alınan çiğ inek sütü, soğutma tanklarından vakumlanarak, süt üretimi sözleşmesi çerçevesinde toplanarak, işleme tesislerine satılıyor. Böylelikle istenilen standartta elde edilen sütün daha yüksek birim fiyattan satışı sağlanıyor. Projenin en önemli özelliği ise sütün ilk üretim basamağından itibaren hijyenik ortamda muhafaza edilmesiyle hem süt hem de tüketici sağlığının korunmuş olması. Projelerin tamamlanmasıyla alt yapı ve süt toplamada hijyen açısından sorun kalmayacak. Geriye sadece araçlarla dolaşılıp süt toplama işi kalacak.

BAŞKAN YILMAZ: BÖLGE HAYVANCILIĞI İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAK

Projeyle kırsal kesimde reçberlikle uğraşan çiftçi ve hayvancıların üretim, pazarlama ve ekonomik kazanımlarını artırmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, süt için yaptıkları yatırımların bölge hayvancılığına ve süt üreticilerine büyük fayda sağlayacağını kaydetti. Merkezi hükümetin soğutulmuş süte büyük önem ve destek verdiğini ifade eden Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak biz de kırsal kalkınma yatırımlarımız kapsamında geçen yıl hayvancılıkla uğraşan süt üreticilerine yönelik DOKAP işbirliği ile ortak projeyi hazırlayıp hayata geçirmiştik. Bu yatırım, sütlerin hijyenik ortamda toplanmasını ve uzun süre depolanmasını sağlayacak. Ayrıca süt üreticilerimizin pazarlama imkanı artmış olacak. Bakanlığın süte verdiği desteği de alacak bu yatırım ve çalışmalarımız, Samsun da bir ilktir. şeklinde konuştu.

Türkiye de üretilen yaklaşık 10 milyon ton çiğ sütün sadece yüzde 25 inin modern sanayi kuruluşlarında hijyenik olarak süt ve süt ürünlerine dönüştürüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, Geri kalanı ise sağlıksız koşullarda tüketiciye sunuluyor. Katılan maddelerin çoğu asitliliği, nötralize edilmesi, sütün halk tabiri ile kesilmesini, çökmesini önlemekte ancak insan sağlığını ve son ürün kalitesini de olumsuz etkilemektedir.  Bunun dışında sütlerimiz antibiyotik de içermekte ve işleyici bundan yoğurt yapamayıp, peynire işlemekte. Kötü kaliteli bir ham maddeden hiçbir surette üstün kaliteli mamul üretilemeyeceği için modern tesislerde de uluslararası düzeyde rekabet edecek kalitede üretim mümkün olmuyor. Tüm bu nedenlerden dolayı biz de sütün sağlıklı koşullarda son tüketiciye ulaştırılması için sağıldığı andan işlendiği ana kadar olan sürede ideal hijyen kurallarına uymak ve bakteri oluşumunu önlemek ve kırsal ekonomiyi güçlendirmek amacıyla bu yatırımlara devam ediyoruz. ifadelerini kullandı.Samsun un Kimliğine Damga Vuracaklar

26.12.2016 07:54

Samsun un tarihi ve kültürel değerlerini günümüz modern kentiyle birbirine bağlayarak bir kent kimliği oluşturmak için harekete geçen ve bir Kentsel Dönüşüm Yarışması organize eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yarışmaya katılacak olan mimarlar ve kent tasarımcıları ile bir araya geldi.Kentsel Tasarım Projesi ni hayata geçireceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kentsel dönüşüm adına yaptığımız çalışmalar kapsamında  önümüzdeki günlerde Kentsel Tasarım Yarışması yaparak farklı fikirlerin yarışmasını sağlayacağız. Kurtuluş Yolu nu, Cumhuriyet Meydanını ve Gazi Müzesi ni kapsayacak çalışmaların yarışacağı projemizin ayrıntılarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Yarışma sonuçlarına göre Cumhuriyet Meydanının kullanım alanının ne olacağına karar vereceğiz. Meydanın miting alanı mı, sosyal – kültürel alan mı olacağının cevabını alacağız. Kurtuluş yolundan başlayan ve ilk etapta Gazi Müzesi nde sonuçlanan bir izlek oluşturarak kentimize gelen turistlere bir yol haritası çizeceğiz. Samsun umuzun tarihini kimliğine yansıtmayı amaçladığımız proje kapsamında akademisyenlerin, STK ların, tarihçilerin kısacası Samsun için emeği olan herkesin görüşlerini alacağız. Bu proje sonunda oluşacak çalışmalar kentimizin kimliğini oluşturmakla birlikte tarihe de yolculuk yapma imkanı sağlayacak  dedi.

YARIŞMA SONUCU KENTİN KİMLİĞİNİ OLUŞTURACAK

Yarışmaya katılacak olan akademisyenlere bir kez daha beklentilerini ve amaçlarını anlatan Başkan Yılmaz, tarihi ve kültürel değerlerin ön plana çıkartılarak geçmişi ve bugünü birleştiren bir projeksiyon yaratmayı hedeflediklerini belirterek, Proje yarışmasına konu olan alan kentimizin merkezi olmasının yanı sıra hem burası hem de genişleyen ölçekte coğrafyası ile kurtuluş savaşımızın başlangıç noktası ve bu değerleri taşıyan önemli bir alan. Yani ülkemizin önemli bir tarihi ile günümüz modern ve gelişmiş Samsununu bir arada yaşatan bir izlek oluşturulması en önemli beklentimiz diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ÇOK Amaçlı Salon Şehit Ömer Halis Demir Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Yılmaz ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile yarışma katılımcısı olan mimar, akademisyenler katıldı.Karadeniz, 110 Milyon Metreküp Kirli Sudan Kurtarıldı

26.12.2016 07:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, faaliyette olduğu 28 ayda Karadeniz i 110 milyon metreküp kirli sudan kurtardı.

Tesisin 28 ayda 110 milyon metreküp su arıttığını belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bu tesis Samsun un atık sularını arıtmak maksadıyla yapıldı. Bu tesisin yapımında kullanılan 28,5 milyon euro dış krediyle sağlandı. KDV ve diğer masraflar da SASKİ nin öz kaynaklarıyla kullanılmakla birlikte toplam 40 milyon euroya mal oldu. Bu tesiste günde 120 bin metreküp atık su arıtılıyor. Bu da yaklaşık olarak 28 ayda 110 milyon metre küp su arıttığımızı gösterir. Tesis yapılmadan önce atık sular, limanın içerisine ve denize akıyordu. Bu tesisin en önemli amaçlarından bir tanesi de Samsun un atık sularıyla Karadeniz in kirlenmesinin önüne geçmek ve hassas bölge kriterlerini yerine getirerek sahillerimize mavi bayrak alınmasına önayak olmaktır  dedi.SASKİ Doğu İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisi, 28 ay önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekkeköy Organize Sanayi Bölgesi nde hizmete açıldı. Dev su arıtma tankları ve biyolojik arıtma, kurutma, deşarj sistemlerinin bulunduğu tesis, Ondokuz Mayıs Üniversitesi-Tekkeköy ilçesi arasında denize bırakılacak atık suları arıtarak derin deniz deşarjı ile denizin kirlenmeyeceği derinlik ve uzaklıkta denize bırakıyor. Atık sulardan biriken kirli çamur ise kara yoluyla boşaltım merkezlerine naklediliyor.

ARITILMIŞ SU 24 METRE DERİNLİĞE 2,5 KİLOMETRE UZAĞA BOŞALTILIYOR

Arıtma aşaması sonrası suda kalabilecek bakterilerin denizi kirletmemesi için uygun uzaklık ve derinlikte suyu denize bıraktıklarının altını çizen Kamil Demircioğlu, Bu tesiste ileri biyolojik arıtma yapılıyor. Hassas bölge kriterlerini  sağlayacak şekilde azot ve fosfor giderimi de sağlanıyor. Artıma sonrasından kirli sudan elde edilen çamur, susuzlaştırma ünitelerinden alınıp, bertaraf ediliyor. Çıkan su ise denizin altına döşemiş olduğumuz borularla 2 bin 500 metre ileriye denize şarj ediliyor. Buna derin deniz deşarjı deniliyor. Arıtılan su, içerisinde olması muhtemel zararlı canlılar dolayısıyla 2 bin 500 metre ileride ve 24,5 metre su derinliğindeki bölümden denize bırakılıyor. Bu suda bulunan canlıların yukarıya kadar çıkmadan ölmesini sağlıyor. Böylece kirlilik sıfıra yakın bir düzeye getiriliyor. Kıyıya olan uzaklık mesafesi sayesinde de yukarıya çıkan kirli canlı varsa sahile kadar gelene kadar ölmeleri amaçlanıyor diye konuştu.

AYLIK 800 BİN TL GİDERE RAĞMEN HER GÜN SU ARITIYORUZ

Yüksek giderlere rağmen çevre dostu anlayışıyla 28 aydır her gün çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Demircioğlu, Bu tesis Karadeniz in en büyük ve en gelişmiş, en güzel tesislerinden birisi. Buranın aylık 350 bin TL civarında işletme gideri var. 350 bin civarında da elektrik enerjisi tüketimimiz var. Aylık 700-800 bin TL civarında bir harcama yapmak gerekiyor. Bu da bize yıllık 10 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Yüksek işletme giderleri nedeniyle yapıldığı halde çalıştırılmamaya veya gündüz çalıştırılıp gece çalıştırılmayan birçok tesis var. Burası bir atık su arıtma tesisi ama koku giderim ünitemiz var. Gürültüyü azaltmak için ses izalatörlerimiz var. Bu özellikler tesisin tam anlamıyla çevre dostu bir tesis olduğunun göstergesidir şeklinde konuştu.

TESİSİN ÖZELLİKLERİ

Tesis 220 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuş bulunuyor. Tesiste, şehrin 2025 yılındaki nüfus oranına göre yapılacak 2. bir tesis için alanlar ayrıldı. Ayrıca ileride elektrik üretimi sağlamak adına yerleştirilecek platformlar için de yerler ayrıldı. Tesis 38 personel ile gece-gündüz çalıştırılıyor. Toplam 5 tane analiz laboratuvarı var. Derin deniz deşarjı borusunun ucundaki cihazlarla beraber de denize deşarj edilen atık suyun çıkış parametreleri online olarak anında bakanlık tarafından kontrol edilebiliyor. Tesisten denize bırakılan atık sular 24 saat bakanlık denetimine tabi tutuluyor.