Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Tarih, Bu Müzede Gün Yüzüne Çıkacak

13.09.2017 08:52

Köklü bir tarihi geçmişi bulunan Samsun da çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser, gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Mevcut müzedeki yer problemi sebebiyle depolarda bekletilen ve rutubet sebebiyle bozulmaya yüz tutan eserler, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin yeni müze projesi ile kurtulacak.
Kentin tüm kültür ve tarihi varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Müze Samsun Projesi ne start veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğine uygun yeni müzesini şehre kazandırıyor. İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyat Oyunları sebebiyle yapımına gecikmeli olarak başlanan projenin yapımı tamamlandığında Türkiye nin en modern müzelerinden biri olacak. Yeni konsept içinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları da bulunacak.Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Hellenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleriyle zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip Samsun, tüm eserlerini görücüye çıkaracak. 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnofrafik eser, 9 bin 783 adet de sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos hazineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, Müze Samsun da ziyaretçilerinin ilgisine ve beğenisine sunulacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliği ile yapımına başlanan Müze Samsun Projesinin planlanan tarihte biteceği öğrenildi. Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin zamanında tamamlanacağını belirterek, bugüne kadar yer olmamasından dolayı sergilenemeyen tarihi eserleri, ziyaretçilerin beğenisine sunma heyecanı taşıdıklarını söyledi.

ŞUBAT 2019 DA BİTECEK

Çevre drenajı ve temel stabilizasyonu Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan inşaatta yüklenici müteahhitlik firması ise temel beton ve izolasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor. 13 bin 214 metrekarelik alanda hayata geçecek ve toplam yatırım finansmanının yüzde 75 ini Müzeler Genel Müdürlüğü, yüzde 25 ini ise Büyükşehir Belediyesinin karşılayacağı proje, Şubat 2019 de teslim edilecek.

Müze inşaatıyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin kendilerini çok heyecanlandığını söyledi. Yüklenici firmanın işi zamanında bitireceğine inandıklarını ifade eden Yurt, Müzemizin yapımına başlandı. Güçlü bir firma. Daha önceki taahhütlerinde de anlaşılıyor ki zamanında bitirecek. Bugüne kadar sergilenememiş, mahzenlerde rutubetten bozulmaya yüz tutmuş eserlerimizi sergileyip ziyaretçilerin beğenisine sunacak olmak, bizi heyecanlandırıyor. Böylesine mükemmel bir müzeye şehrimizin çok ihtiyacı var. Bu nedenle kültürümüzü ve tarihimizi sergileyeceğimiz müzemizi tamamlayıp sanatseverlerin hizmetine sunacağız. şeklinde konuştu.Lojistik Köy e Kent Ekonomisine Katkı Ödülü

13.09.2017 08:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda Lojistik Köy ün kent ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle ödüle layık görüldüğünü açıkladı.


BİZİM TEK BİR LİDERİMİZ VAR O DA CUMHURBAŞKANIMIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesinde belediye başkanları ve meclis üyeleriyle Samsunum-1 gemisinde bir araya geldi. Grup toplantısında meclis üyelerine hitap eden Başkan Yılmaz,2019 sürecinin başladığını belirterek, Bu süreç içerisinde varsa birbirimizin eksik taraflarını telafi edip kapatalım dedi.

Terme de Pazar günü yapılan kongreye değinen Başkan Yılmaz, Orada bir takım gerginlikler oldu ve bu bizleri derinden üzdü. Kongreyi yeniden tartışmaya gerek yok. Ancak bana göre Genel Merkez in başından beri kurmaya çalıştığı düzene biz partililer olarak destek olmalıydık. Çünkü biz siyasi teşkilat disiplini taşıyan bir partinin mensuplarıyız. Bizim tek bir liderimiz var. O da Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanımız bizim teknik direktörümüz. Size soruyorum futbolcu teknik direktöre beni orada değil şurada oynat diyebilir mi? İşte biz de bizi yöneten partimizin kararlarına saygı göstermeli ve ona uyarak birlikte bu işi göğüslemeliyiz. Çünkü biz aklıselimden hiç bir zaman uzaklaşmamış bir siyasi hareketiz diye konuştu.

2019 DA PARTİMİZİN BAŞARISI ÜLKEMİZİN BAŞARISI OLACAK

2019 seçimlerinin önemini vurgulayan Başkan Yılmaz, Siyasi hareketimizin başarısı ülkemizin başarısı olacaktır. 2019 da bizim başarımızla birlikte ülkemiz kazanmış olacak. Ülkemizin yakalamış olduğu şu kalkınma hamleleri ve dinamizmin zarar görmemesi için bizler var gücümüzle çalışacağız ve gece gündüz demeyeceğiz. Kalkınma hızımızın sürdürülebilir olması için istikrar şart şeklinde konuştu.

SAMSUN, KENT EKONOMİSİNE KATKIDA LİDER

AK Parti Genel Merkezi tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Proje Yarışması nda kent ekonomisine yaptığı katkı sebebiyle Büyükşehir Belediyesi Lojistik Köy Projesi nin  ödüle layık görüldüğünü de meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Yılmaz, Samsun umuz kent ekonomisine katkı sağlayan yerel yönetimler anlamında Türkiye de lider konumda. Kent ekonomilerini canlandırmak amacıyla başlattığımız Lojistik Köy projemizin de ödüle layık görülmesi bizleri gururlandırdı. Lojistik Köy yaklaşık 80 milyon Euro AB hibeli bir proje. Yarın Ankara da yapılacak toplantıda bize bu ödül takdim edilecek. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz ın başkanlığında yapılan toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Ak Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yılmaz Açan, belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.Başkan YILMAZ: Samsun Güreşin Başkenti

13.09.2017 08:44

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası birincisi Havzalı genç güreşçi Muhammed Furkan Dursun u kabul etti.
Samsun un spor alanında alt yapı eksikliğinin kalmadığını, olimpiyatların bu tesislerin tamamlanmasında etkili olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun için güreşin başkenti desek yanlış olmaz. Şehrimizin güney bölgesinde yer alan tüm ilçelerimizde güreş sporu ile uğraşan genç kardeşlerimiz var. Bunlardan birisi daha dünya şampiyonu olarak memlekete döndü. Havzalı Muhammed Furkan Dursun yavrumuzu canı gönülden kutluyorum. Yunanistan ın başkenti Atina da gerçekleştirilen Dünya Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası nda birinci olarak şanlı bayrağımızı dalgalandırdığı için gerçekten çok mutlu olduk. İnşallah ilerleyen yıllarda daha büyük başarılarını görürüz  dedi.Yunanistan ın Başkenti Atina da düzenlenen Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası nda Rus rakibini 5 – 3 yenerek altın madalyayı kazanan Muhammed Furkan Dursun Samsun a döndükten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ve Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ile birlikte ziyarete gelen genç güreşçiye saat hediye etti.Büyükşehir Destekliyor, Kivi ve Şeftali Üretimi Artıyor

13.09.2017 08:42

Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında ilçelerde başarılı projelere imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tarımsal üretimi artırmayı hedefleyen Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, 15 çiftçiye hastalık problemi olmayan ve toplaması kolay kivi bahçesi desteği verdi.
Sebze ve fındık üretiminin yaygın olduğu Çarşamba Ovası için kivi, yetiştirme döneminde hastalık ve zararlı etkisinin minimum düzeyde olması, düşük sıcaklıklar ve don olayından diğer ürünler kadar etkilenmemesi nedeniyle alternatif bir meyve olma özelliği taşıyor. Pazar sorunu yaşanmaması ise kivi yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor.Türkiye nin verimli tarım ovalarından Çarşamba da kivi üretimi son yıllarda giderek artıyor. Avrupa nın en büyük kivi bahçesine sahip ilçe, Ordu ve Rize den sonra Karadeniz Bölgesi nde 3. sırada yer alıyor. En karlı gıda ürünlerinden birisi olan kivi üretiminde 2 bin 700 ton rekolte kapasitesine sahip ilçede meyvenin kilosu, 2.5 lira ile 3 liradan satılıyor. Yetiştirilen kivilerin önemli bir bölümü ise soğuk hava depolarında bekletildikten sonra yurt içindeki marketlere pazarlanıyor.

İlçede kivi yetiştiriciliğini artırarak yaygınlaştırmayı amaçlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, çiftçilere alt yapı desteği veriyor. Bu kapsamda 2017 yılı içinde daire başkanlığı, Yeni Köseli mahallesinde 15 çiftçiye 3 dekarlık fidan, bağteli ve damla sulama sistemleri desteğinde bulundu. Belediye 80 bin TL yatırım yaparken, bahçenin beton direklerini de çiftçiler tedarik etti. Kurulan bahçelerde kivi yetiştiriciliği başladı.

Çarşamba da kivi üretimini 5 bin dekar alana ulaştırmak amacıyla yapılan çalışma doğrultusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi nin destekleri, çiftçilerin işini kolaylaştırırken, başarılı olunması halinde desteklerin gelecek yıl da devam edeceği öğrenildi.

ŞEFTALİ YETİŞTİRİCİLİĞİ ARTACAK

Kivinin yanı sıra şeftali yetiştiriciliğine de önem veren Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, 2015-2016 yıllarında 50 bin adet şeftali anacını, birlikler üzerinden çiftçilerimize dağıtmıştı. 2017 yılı kapsamında da 20 bin adet şeftali anacı dağıtıldı. Dekar başına dikilecek 50 adet anaç fidelerle yaklaşık bin dekar arazide şeftali meyvesinin yetiştirilmesi sağlanmış olacak.  Bu güne kadar da ilçede şeftali yetiştiriciliğine toplamda 150 bin TL harcandı. Hastalıklara karşı dayanıklı 25 bin fidanı diken şeftali üreticileri, kapalı meyve bahçeleri kurarak üretimi yaygınlaştırıyor. Ovada yetişen şeftali, sofralık ve meyve suyu amaçlı kullanılıyor.

ÜRETENİN YANINDAYIZ

Desteklerle ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bilinçli tarım yaparak üreten bütün çiftçilerin yanında olduklarını söyledi. Ovada kivinin yanında şeftali üretiminin de artmasını arzuladıklarını dile getiren Arlı, Büyükşehir belediyemizin destekleriyle üreten ve ürettiğini pazarlama başarısı gösteren çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Anaç şeftali fidesi dağıtımıyla verim ve ürün kalitesinin artması için hem yeni alanlar kazandırıyor hem de yaşlı bahçeleri gençleştiriyoruz. Bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Yalova dan getirtip dağıttığımız fidanlar şuan aşılanmış durumda. Kapalı meyve bahçeleri kurulumuna geçildi. Dağıttığımız anaçlar da aşılanacak, ekim başı kasım sonu itibariyle toprakla buluşacak. Toplamda 50 bin kaliteli şeftali fidanını dikmiş olacağız. Çarşamba da şeftali anacı varlığının devamını sağlayarak çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmayı hedefliyoruz. İnşallah gelecek yıllarda ilçemizin şeftali üretimini daha da artırırız ve ovanın hak ettiği değeri kazanmasını sağlarız. ifadelerini kullandı.Kızılırmak Deltası Foto Safari Konulu Fotoğraf Yarışması

07.09.2017 09:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği-SAMKUŞ tarafından, Başkent Ankara Meclisi ve TFSF nin katkıları ile 14-15 Ekim 2017 tarihlerinde Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde  Kızılırmak Deltası Foto Safari  konulu Fotoğraf Yarışması yapılacaktır. 

Fotoğraf Yarışması Şartnamesine Ulaşmak İçin Tıklayınız.