Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi Samsun da

24.02.2017 07:49

Slovenya Dünya Sanat Magazini tarafından, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Kent Müzesi ve Samsun Anadolu Lisesi nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Çocuk Resim Yarışması Sergisi Samsun da da açılacak. Likovi Svethe Word Of Art  adlı sergi, tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanata yönelik çalışmalar kapsamında sanatseverleri çok önemli bir sergi ile buluşturacak. Tüm dünyada büyük ilgi gören Uluslararası çocuk Resim Yarışması nda dereceye giren 40 farklı ülkeden çocukların yaptığı resimler, açılacak 241. sergide görücüye çıkacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Kent Müzesi ve Samsun Anadolu Lisesi nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Likovi Svethe Word Of Art Uluslararası Çocuk Resimleri Sergisi, 27 Şubat 2017 Pazartesi saat 16.00 da Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Sergi Salonu nda açılacak. Birbirinden güzel resimlerin beğeniye sunulacağı sergi daha önce 33 ülkede 240 kez sanatseverlerle buluştu.Başkan YILMAZ: Tramvay 2018 in Sonunda Üniversiteye Çıkacak

24.02.2017 07:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Ziraat Fakültesinde öğrencilere İnsanlar ve İletişim konulu sunum yaptı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kredi taleplerinin İller Bankası yönetim kurulundan geçtiğini, tramvayı 2018 sonuna doğru üniversiteye çıkaracaklarını söyledi.

OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir in verdiği Tarımda Girişimcilik dersinin bu haftaki konuğu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz oldu. OMÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Fahrettin Tosun Salonu nda düzenlenen programda Başkan Yılmaz, öğrencilere İnsanlar ve İletişim konulu sunum yaptı. Üniversitenin Samsun ile bütünleşmesine katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirilen sunuma; Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SERMAYESİ: İLETİŞİM

İnsanın hayatında en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birinin iletişim olduğunu belirten Yusuf Ziya Yılmaz, Başarıya giden yolda en çok ne gerekiyor diye sorarsanız iletişim sermayesi derim. Çünkü öz sermayeden, paradan daha fazla insanı başarıya götürdüğüne inandığım, en çok ihtiyaç duyduğum, en çok faydasını gördüğüm, dünyanın en önemli sermayesi iletişim sermayesidir. İletişim sermayesi zayıf olan insanların hayatta başarılı olması çok zor. Ancak iletişim konusunda becerisi olan insan yılanı bile deliğinden çıkarır. Lütfen siz de kalbinizi ve tüm samimiyetinizi kullanarak iletişimi doğru kullanmasını öğrenin diye konuştu.

15 Mart ta çalışmalar başlıyor

15 Mart tan itibaren iş makinelerinin üniversite girişinden başlayarak çalışmaya başlayacağını söyleyen Başkan Yılmaz, 2018 yılının sonuna doğru bu iş biter gibi geliyor bana. 2018 de Cumhuriyet Meydanı ndan tramvaya bindiğinizde buraya kadar gelebileceksiniz. İki yıl içerisinde bu iş biter. Bu işin yapımıyla ilgili İller Bankasından kredi talebinde bulunmuştuk. Buraya gelirken İller Bankasından beni aradılar. Kredi talebimiz İller Bankası yönetim kurulundan geçmiş. Bunlar hep güzel gelişmeler diye konuştu.

Sunumun ardından öğrenciler Başkan Yılmaz ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Tunuslu Turizmciler Samsun u Çok Sevdi

22.02.2017 06:58

Tunuslu turizm ve seyahat acentesi yetkilileri Tunus THY Müdürü Okan Uluocak ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerinin arttırılması konusunda fikir alışverişinde bulundular.

TUNUSLU TURİZMCİLER SAMSUN’DA

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle Tunus ve Samsun arasında turistik faaliyetlerin arttırılması amacıyla düzenlenen seyahatler kapsamında 15 Tunuslu turizm ve seyahat acentesi yetkilisi Samsun a gelerek incelemelerde bulundu. Samsun un tarihi, turistik yerlerini gezen ve şehirde yapılabilecek doğa, spor, sağlık turizmi etkinlikleri için incelemelerde bulunan heyet THY Samsun Müdürü Hüseyin Talha Sürücü ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

SAMSUN İNSANININ GÜLERYÜZÜ TATLI BİR ANI BIRAKIYOR

Samsun a gelen bir turistin her zaman güler yüzle buradan ayrılacağını ve tekrar gelmek isteyeceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Samsun umuz coğrafi konumu ve tarihi geçmişi itibariyle birçok zenginliğe sahiptir. Kentimize gelen bir turist bir kez daha gelmek istiyor. Çünkü Samsun da vatandaşımızın güler yüzü, fiyatların uygunluğu, kentin güzelliği Samsun u tercih sebebi haline getiriyor. Samsun umuzun tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu güzellikleri gün yüzüne çıkartmaya devam ediyoruz. Yaptığımız özverili çalışmalarla bu gibi yerleri turizme kazandırıyoruz. Tunus ile Samsun arasında turizm faaliyetlerinin artması noktasında her türlü iş birliğine açığız. Kentimizin tanıtımı için gösterdiğimiz çabayı arttırarak sürdüreceğiz diye konuştu.Kurtuluş Yolu Projesinde Ayrıntılar Netleşiyor

22.02.2017 06:47

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun-Amasya arasındaki milli mücadelenin ilk yolculuğunu aydınlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kurtuluş Yolu Projesi olgunlaşıyor. Oluşturulan 16 kişilik proje ekibi, Atatürk ün geçtiği tarihi güzergahtaki serüvenini gün ışığına çıkarırken, hayata geçirilecek yatırım çalışmaları da netleşti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan önce Kavak ve Havza ya oradan da Amasya ya uzanan 98 kilometrelik yolculuğu, gün ışığına çıkarıldı. Yolculuk sırasında neler yaşandığını tespit eden Büyükşehir Belediyesi, turizme kazandırılacak Kurtuluş Yolu Projesi ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

2 ay süren çalışma kapsamında proje ekibi, 1919 yılına ait belgeleri ve fotoğrafları araştırıp inceleyerek, yöre halkının anılarını dinledi. Ticaret kervanlarının geçtiği İpek Yolu nda yer alan eserler araştırıldı. Elde edilen bilgiler ışığında da Gazi Mustafa Kemal in yolculuk sırasında neler yaşadığı ve kimlerle sohbet ettiği belirlenip projelendirildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a sunulan heyecan uyandıran projenin hayata geçirilmesine karar verildi.

HANLAR RESTORE EDİLECEK, YENİ MÜZELER OLUŞTURULACAK

Atatürk ün Amasya ya giderken kullandığı Samsun-Sivas-Bağdat İpek Yolu hattında bir çok han bulunuyor. Çamlıhan, Susuz Han, Topalhan, İkizhan ve Çakallı Han, proje kapsamında eski özelliklerine uygun olarak yeniden inşa edilerek, düzenlenecek. Tarihi dokuları içinde işler hale getirilecek hanlardaki anılar, sanat yapıları ve heykellerle yaşatılacak. Mustafa Kemal Atatürk ün konaklayıp kahve içtiği Susuz Han, kafeterya gibi dizayn edilerek, o an balmumu heykellerle canlandırılacak. Çakallı Han da kalan seyyah ve diplomatların anıları, yazıları ve fotoğrafları, tarihi dokusu bozulmadan yapılacak açık hava müzesinde sergilenecek. Hanlardan biri kahvehaneler, biri ise diplomatlar müzesi haline dönüştürülecek. Çakallı Han ile Doruk Kahvesi arasında da o dönem kullanılan yerli arabalar yapılarak nostaljik turlar düzenlenecek.

KAVAK ESKİYE NAHİYE BİNASI YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Mustafa Kemal in Kavak ta uğradığı Nahiye Binası yeniden inşa edilerek, Tirit Evi nin girişine yol güzergahında kendisine bağlı atlı birliklerle Atatürk ün güvenliğini sağlayan Çerkes Ekrem Bey in heykeli yapılacak. Kavak tan Havza ya geçerken de güzergahta bir takım sanatsal dokular yapılarak Havza da kaldığı Mesudiye Oteli müze haline getirilecek. Otelde kaldığı süre içinde sık sık telgraf çektiği telgrafhane yine müzeye dönüştürülerek, çektiği telgraflar ve aletler sergilenecek. Havza-Amasya arası yolculuk sırasında bölgenin tüm un ihtiyacını karşılayan Atatürk ün uğrayıp kahve içerek ahali ile sohbet ettiği Sekizgöz Un Değirmeni, eski haline uygun olarak yapılıp un öğütecek ve kara fırında ekmek yapacak. Ayrıca Sekizgöz deki birkaç bina da müze haline getirilecek.

TARİHİ YAPILAR RESTORE EDİLECEK

Proje çerçevesinde tarihi köprüler, çeşmeler, hanlar, ambarların da restore edileceği çalışmada ayrıca belirli noktalara da o günlerde yer alan namazgahlar koyulacak. O dönemde işleyen han ve kahveler işler hale getirilecek. Yol güzergahında tarlada çalışanlar ve silindirleri çeken öküzler de unutulmayacak. Mal taşıyan kervanlar ve kağnı arabaları, hanların önünde yerini alacak, samanlıklar, hanlıklar, atlı, yaylı arabaları ve deve katarları da bu nostaljiye katkı verecek.

ATATÜRK ÜN İZİNİ TAKİP EDECEKSİNİZ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, saha çalışmaları tamamlandığında insanların 1919 Samsun una geri dönerek, Büyük Önder in ilk yolculuğunu yeniden yaşayacaklarını söyledi. Çalışmaların başlama aşamasına geldiğini ifade eden Albayrak, Büyükşehir Belediyesi olarak, bu projeye büyük önem veriyoruz. Arkadaşlarımız tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan eserleri ve objeleri toplamaya başladı. Köyleri tek tek dolaşıp o günlere ait farklı ve özel ne varsa bunları o müzelerde sergileyeceğiz. Proje tamamlandığında ise insanlarımız, Atatürk ün bilinmeyen bu meşakkatli ilk yolculuğuna çıkarak, milli kurtuluş ruhunu hissedecek. Bu güzergaha girdiklerinde hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak, Mustafa Kemal in yolunu ve izini takip edecek, bu nostalji içinde bilgilenip 1919 Mayıs ını yeniden yaşayacak. Kısacası Kurtuluş Yolu, turizm amaçlı içi dolu dolu tarihi bir yol olacak. şeklinde konuştu.

GÜZERGÂHTAKİ EVLER BOYANACAK

Atatürk ün geçtiği dönemlerde dış dokusu özelliğini yitirmiş binaların dış cephelerini iyileştireceklerini de dile getiren Genel Sekreter yardımcısı Zennube Albayrak, Sıvasız boyasız evleri küçük rotüşlerle o dokuya uygun hale getireceğiz. Sıvasız yerler sıvanıp boyanacak. Güzergâh devam ederken de kamulaştırmış olduğumuz binalar vardı. Bu binaları günümüze uyarlayacağız. Gerekirse tescilleyeceğiz. Çünkü hakikaten korunması gereken güzel binalar. Onları onarıp gelecek nesillere aktarabilmek için veya bizlerden sonra da korunmasını sağlamak için tescil ettireceğiz. Saha çalışmalarına ise haziran sonu gibi başlayacağız. ifadelerini kullandı.Samsun Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarında Yerini Aldı

22.02.2017 06:43

Samsun Büyükşehir Belediyesi bugün açılışı yapılan TÜYAP Karadeniz 3. Kitap Fuarı nda açtığı standla yerini aldı.

Büyükşehir Belediyesi, açtığı standla şimdiye kadar farklı alanlarda baskısını yaptırdığı çok sayıda eserle kitapseverlerin karşısına çıktı.

Fuar açılışına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da protokol üyeleri ile ziyaret ettiği Büyükşehir Belediyesi standındaki kitapları inceleyerek protokol üyelerine bilgi vermeyi ihmal etmedi. Başkan Yılmaz, fuarı ziyaret edecek olan kitapseverleri de Büyükşehir Belediyesi standına davet ederek, herkesi burada yer alan önemli eserlerden faydalanmaya davet etti.