Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


GÜNDE 2 BİN METREKARE ALANDA LARVA MÜCADELESİ YAPILIYOR

03.07.2020 14:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yürütülen larva mücadelesi çalışmaları kapsamında günde 2 bin metrekare alan ilaçlanıyor.

Yıl boyunca sivrisinekle mücadelede ilaçlama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu aylarda çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Artan hava sıcaklıkları ile birlikte çoğalan larvaların insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için harekete geçen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri şehrin birçok noktasında ilaçlama yapıyor. 

Özellikle inşaat çevrelerinde, asansör boşluklarında, göl ve göletlerde yoğun bir şekilde rastlanan larvalar ile yürütülen mücadele çalışmaları kapsamında dalgıç pompası, bina altı suları, rögarlar, fosseptikler, yağmur suyu kanalları, açık ve kapalı derelerde modern makineler ile larva mücadelesi veriliyor.

12 ekipten oluşan ve 50 personelin görev aldığı çalışmalarda günde ortalama 250 rögar, 20 dalgıç su pompası, 50 inşaat çevresi ve asansör boşluğu olmak üzere ortalama 2 bin metrekarelik alanda uygulama yapılıyor.ŞEHİDİMİZİ SON YOLCUĞUNA UĞURLADIK

12.06.2020 11:39

Suriyenin İdlib kentinde zırhlı araca düzenlenen hain saldırı sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Ercan Zengin, bugün memleketi Samsunda son yolculuğuna uğurlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehidin ailesine baş sağlığı dileklerinde bulunarak, Kahraman evladımızın mekanı cennet olsun dedi.

İdlibte Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı ambulansa yapılan hain saldırı sonucu şehit olan Samsunlu Uzman Onbaşı Ercan Zenginin Türk Bayrağına sarılı naaşı, bugün askeri uçakla getirildiği Samsun Çarşamba Havalimanında dualarla karşılandı.  Ardından da  tören için askeri araçla Büyük Camine getirildi.

Törene, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Samsun Milletvekilleri, Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Şehidin annesi Feriha, babası Rahmi ve eşi Hatice Zengine baş sağlığı dileklerinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kahraman şehidimize Allahtan rahmet, kederli ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum ifadesini kullandı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehit Uzman Onbaşı Ercan Zengin, İlkadım ilçesi Aşağıavdan Mahallesinde toprağa verildi.SAMSUN MİLLET BAHÇESİ NE KAVUŞTU

12.06.2020 11:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın video konferansla katıldığı açılış ile Samsun Millet Bahçesi hizmete girdi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Samsunda eski 19 Mayıs Stadının yerine yaptırılan Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın video konferans yöntemiyle katıldığı törenle hizmete açıldı. Aynı anda Bursa, İstanbul, Sakarya, Batman, Sivas, Trabzon, Diyarbakır ve Elazığ ile birlikte hizmete giren Millet Bahçesinin açılış törenine Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.  

103 dönüm arazi üzerine kurulan, içerisinde spor alanları, bisiklet yolu, koşu parkurları, tenis kortları, basketbol ve voleybol sahaları yer alan Millet Bahçesinde 40 farklı türde 3 bin ağaç ve 75 farklı türde 40 bin çalı ile yer örtücü bitki bulunuyor.

Süs havuzu, gül bahçeleri, vatandaşlara yönelik yiyecek içecek bölümleri bulunan millet bahçesinde, farklı yaş gruplarına hitap eden 2 bin 45 metrekarelik çocuk oyun alanı, ebeveynler için de dinlenme, oyun ve seyir alanları yapıldı. Ayrıca 131 metrekarelik alanda ise millet kıraathanesi inşa edildi.

Video konferans ile bağlandığı açılışta Samsun Millet Bahçesini çok beğendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Millet Bahçesinin kent için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
Millet Bahçesi, Gülsan Sanayi Sitesi ve Doğu Parkı da içine kattığımızda 662 dönümlük alanı Samsuna kazandıracağız. Şehrin kalbinde, dünyada eşine az rastlanır bir yeşili milletimize armağan etmiş olacağız.GERİ DÖNÜŞÜM İLE 30 BİN HANEYE YETECEK ENERJİ ÜRETİLİYOR

12.06.2020 11:18

Samsunun ilk Sıfır Atık Belgesini alan Büyükşehir Belediyesi, yıllık 10 bin 335 ton atığın geri dönüşümünü sağlayarak 30 bin evin ihtiyacını karşılayabilecek enerji elde ediyor. Başkan Mustafa Demir, Çevre dostu belediye olarak tüm çabamız çocuklarımız için daha iyi bir dünya hazırlamak dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında İsveçin başkenti Stockholmde 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede 5 Haziran tarihinin Dünya Çevre Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, atıkların iklim değişikliğine olumsuz etkisini en aza indiren şehirler içerisinde yer alabilmek için çalıştıklarını söyledi. Çevre farkındalığı yaratacak fikir ve projeleri her zaman desteklediklerini kaydeden Başkan Demir Son yıllarda ülkemizde ve dünyada en çok konuşulan konuların başında çevre kirliliği gelmekte. İnsanoğlunun bugününü ve geleceğini doğrudan ilgilendiren çevre kirliliği günden güne artmakta ve insanlık için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Tüm çabamız, ülkemizin geleceği çocuklarımız için daha iyi bir dünyanın hazırlığıdır dedi.

İsrafın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, atığın kaynağında ayrı toplanıp, geri kazanımının sağlanması gibi birçok konuyu kapsayan Sıfır Atık Projesi ile doğanın korunmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten Başkan Demir, Çevre dostu bir belediye olarak, ilimizde oluşan evsel atıklar için iki adet katı atık düzenli depolama tesisi işletmekteyiz. Samsun genelinde oluşan günlük 1050 ton atık işlenerek bertaraf edilmektedir. Mekanik ayırma tesisine gelen atıklar ayrıştırılarak yıllık 10 bin 335 ton atığın geri dönüşümü sağlanmaktadır. Sahamızda oluşan metan gazından toplamda 314 bin 500 megawatt elektrik üretilmiş olup bu sayede günlük 30 bin evin enerji ihtiyacı karşılanabilir. Samsun’da 620 noktadan toplanan yıllık 1825 ton tıbbi atığın bertarafı tesisimizde gerçekleşmektedir. Oluşturduğumuz sistemlerden açığa çıkan atık ısılar ile başka bir enerji ihtiyacı olmadan günde 90 ton arıtma çamurunun kurutulmasını sağlayarak, atıktan türetilmiş yakıt olarak tekrardan değerlendirilmesini sağlamaktayız. Bu da bize yılda 7 milyon 400 bin TLlik doğal gaz kazancı sağlamaktadır ifadelerini kullandı.

PROF.DR.ARDALI : İNSANLAR DOĞA OLMADAN VARLIĞINI SÜRDÜREMEZ

Büyükşehir Belediyesinin Sıfır Atık Projesine katkı sağlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden öğretim üyesi Prof.Dr. Yüksel Ardalı, pandemi esnasında doğa ve canlıların öneminin ortaya çıktığını, doğanın insansız olabileceği fakat insanların doğa olmadan varlığının sürdürmesinin güç olduğunu gördüklerini ifade etti. Samsunda iklim dostu, düşük karbonlu bir kalkınma modelinin oluşturulması gibi çalışmalar yürütüldüğünü belirten Prof.Dr.Ardalı, Samsunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğanın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi ile yola çıkılmıştır diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin Sıfır Atık Belgesi alan kentteki ilk belediye olduğunu hatırlatan Prof.Dr.Ardalı şunları söyledi:
Çevre kaynaklarının daha verimli kullanılmasından bilinçli bir topluma, atık miktarlarının azaltılmasından atıkların geri dönüştürülmesine varıncaya kadar içerisinde birçok amacı bulunan sıfır atık  seferberlik kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi kurumsal sıfır atık belgesini almıştır. Sıfır Atık Projesinde Samsun genelinde uygulama çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Büyükşehir Belediyesi, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir şehirler hedefinde eko-vatandaş bilinciyle Sıfır Atık farkındalığı oluşturma çalışmaları ile eğitimler yapılmıştır ve buna devam edilmektedir. Sıfır atık insanların sürdürülebilir bir hayat tarzı benimseyip, doğal kaynakların al-kullan-tüket-at ve atık oluştur davranış şeklinin değiştirilerek az tüket, geri dönüştür mantığının içselleştirilmesi öngörülerek etik ve ekonomik bir verimlilik hedeflenmektedir.

Prof.Dr. Ardalı, belediye çalışmaları ile sıfır atık yönetimine ilişkin çalışmaların sistemli ve verimli biçimde yürütülmesi için Entegre Sıfır Atık Yönetim Planı hazırlandığını da dile getirdi.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR, ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK

12.06.2020 11:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Gülsan Sanayi Sitesi esnafıyla bugün bir araya geldi. Sanayinin Toybelen bölgesine taşınmasıyla ilgili çalışmalara değinen Başkan Demir, 2022 yılının sonunda tüm esnafların kendi dükkanlarına geçeceğini, kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirtti.

Gülsan Sanayi Sitesinin taşınmasıyla ilgili gelişmeleri bölgedeki esnafla paylaşarak sorunlarını dinleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sanayi sitesinin taşınacağı Toybelen mevkiinde 800 dönümlük alanda altyapısı, ticari ve sosyal alanları, camisi ile eksiksiz bir projenin hazırlandığını vurguladı.

2022'NİN SONU TAMAM

Gülsan sanayi esnafının 2022 yılının sonunda kendi dükkanlarında olacağının altını çizen Başkan Demir, 2022 yılının sonunda mülkiyet sahipleri de kiracı olanlar da yeni yerde hak sahibi olacak. Ödeme kolaylığı sağlanarak ihtiyacına göre tüm esnafımız talep ettiği kadar dükkan alabilecek. Esnafımızı mağdur etmeyeceğiz. Şunu açık söylüyorum orada gerçekten çok rahat edeceksiniz. Ne otopark sorunu olacak ne yağmur çamur problemi. Türkiye'nin en iyi sanayi sitelerinden birini Samsunumuza kazandıracağız. İhalesi yapıldığı zaman da yine sizler ile bir araya gelip istişare edeceğiz. Gülsan Sanayi Sitesi taşındıktan sonra da bu alanı Samsun'umuza rekreasyon alanı olarak kazandıracağız. Bu proje ile yıllardır süre gelen soruna inşallah neşter vurmuş olacağız. Bir yılda bu aşamaya getirdik, nihayete de erdireceğiz dedi.