Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TOPLU ULAŞIMA SOSYAL MESAFE DÜZENLEMESİ

08.04.2020 06:17

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsunluların sağlığını korumak amacıyla koronavirus tehdidine karşı önlemleri artırıyor. SAMULAŞ, tramvay ve otobüslerin koltuklarını Sosyal Mesafe kuralına göre yeniden düzenledi.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsnün (Covid-19) Türkiyede ortaya çıktığı ilk günden itibaren salgınla ilgili tüm tedbirleri alarak uygulamaya geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında da toplum sağlığını korumak için önlemleri artırıyor. Daha önce vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu ulaşım araçlarının dezenfekte ve sterilizasyonunu sağlayan belediye, şimdi de tramvay ve otobüslerdeki koltukları sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenledi.

KOLTUKLARA SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

Sosyal Mesafe kuralına ilişkin tramvay ve otobüslerde gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Tamgacı, Sosyal medyadan bunların duyurularını yapmıştık. Koltuklarımıza uyarı yazıları asarak araçlarımızı yeniden düzenledik. Ayrıca vatmanlarımız sürekli hijyen ve sosyal mesafeyle ilgili anonslarla vatandaşlarımızın bilincini artırmaya çalışıyor. Araçlarımızı ne kadar steril hale getirsek de yeterli değil. En önemli görev yine halk olarak bizlere düşüyor. Şartları kendimize göre belirlememiz, uzmanların da belirttiği gibi sosyal mesafeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yolcularımızdan sabırlı ve anlayışlı davranarak bizlere ve personellerimize yardımcı olmasını bekliyoruz. Yolculuk sırasında kapı önlerinde fazla beklememelerini, inerken ve binerken de sosyal mesafeye uymalarını rica ediyoruz.

VATANDAŞA TEŞEKKÜR

Raylı sistem tramvay ve otobüslerde son 1 ay içiresinde yüzde 90, son bir haftada da yüzde 30 oranında yolcu azalması olduğunu ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacı, Bu oranlar da vatandaşlarımızın uyarıları ne kadar ciddiye aldığının en açık göstergesidir. Hassasiyetlerinden dolayı halkımıza teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin toplu ulaşımda yolcu kapasitesini yüzde 50ye indirmesine ilişkin aldığı karara uyuyoruz. Bu ana kadar yüzde 50 lik yolcu taşıma kapasitesini geçmedik ve bunu da başardık. Her gün hangi tramvay veya otobüste ne kadar yolcu olduğunu takip ediyoruz. Buna göre mağduriyetleri önlemeye yönelik seferleri artırıyor veya azaltıyoruz. Halkımızın içi rahat olsun. Biz her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

TRAMVAY VE OTOBÜSLER VİRÜSLERDEN TEMİZLENİYOR

Tramvay ve otobüslerdeki koronavirüs önlemleri hakkında bilgi veren SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yolcu koltuklarını Sosyal Mesafe uyarısı kapsamında yeniden düzenlediklerini söyledi. Toplu ulaşımın virüsle mücadelede en önemli sosyal alanlardan biri olduğunu ifade eden Genel Müdür Tamgacı, Virüs salgını çıktığı ilk andan itibaren tüm önlemlerimizi aldık. Her seferde tramvaylarımız detaylı bir şekilde temizleniyor.

YOLCULARIN ATEŞİ ÖLÇÜLÜYOR

Tramvay istasyonlarında hem güvenlik görevlilerinin hem de yolcuların turnikeden geçmeden önce sağlık ekibi tarafından ateşlerinin ölçüldüğüne dikkat çeken Enver Sedat Tamgacı, ateşi normalin üzerinde olan vatandaşların geçişine izin verilmeyeceğini, form doldurularak hastaneye sevk edileceklerini kaydetti. Tamgacı, Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için sosyal mesafeye harfiyen uymamız gerekiyor. Bu konuda halkımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz. Çünkü biz halkımızı seviyor ve sağlıklarını düşünüyoruz. Onlar için 7/24 çalışıyoruz. diye konuştu.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKIYOR

08.04.2020 06:16

Bulaşıcı salgına karşı Samsunlular Evde Kal uyarılarına riayet edince yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarına Büyükşehir Belediyesi sahip çıkıyor. Şehrin muhtelif yerlerine bırakılan mamalar, can dostların beslenmesini sağlıyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de etkisini sürdüren Koronavirüs (Covid-19) toplumun yanı sıra sokak hayvanlarının da yaşamını olumsuz etkiliyor. Virüsün yayılmaması için yapılan Evde Kal uyarılarının büyük ölçüde karşılık bulduğu Samsunda 7den 70 e vatandaşların büyük bölümü evlerine kapanırken bu durum, sokak dostlarının besin bulmasını zorlaştırıyor. 

TESİSLERDE PROTEİNLİ MAMA ÜRETİLİYOR

Sokak hayvanlarının hayatta kalabilmeleri için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Can Dostlarını aç bırakmıyor. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ne bağlı ekipler, kamu kurumlarından topladıkları arta kalan yemekleri Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezindeki Mama Üretim Tesisi nde Proteinli Konserve Mama haline getiriyor. Hazırlanan mamaları şehir merkezi dışında yer alan muhtelif doğal yaşam alanlarına bırakan veterinerler, bu şekilde hayvanların beslenmesine katkı sağlıyor.

VETERİNER HEKİMLERDEN SAHA ÇALIŞMASI

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi nın dezenfekte edildiğini, burada koruma altına alınan kedi ve köpeklerin sağlık muayenelerinin yapıldığını belirtti. Sokak dostları için mama üretimi ve dağıtımı çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Nurhan İşler, ayrıca şu bilgileri verdi:

Koronavirüs tehdidi karşısında Evde Kal uyarısıyla birlikte vatandaşlarımızın ve başta lokantacılar olmak üzere esnafımızın evlerinden çıkamıyor olması, sokak hayvanlarının beslenmelerinde ciddi sıkıntılar yarattı. Bu nedenle veteriner hekimlerden oluşan ekiplerimiz saha çalışması yaparak çeşitli gözlemlerde bulundu. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak biz de sokak hayvanlarımızın beslenmelerine katkı vererek hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için mama üretim kapasitemizi artırdık. Belediyelerimiz aracılığıyla ilçelerimize mama gönderiyor, böylece sokak hayvanlarının il genelinde yeterli gıdayı almalarına yardımcı oluyoruz. Mama Üretim Tesisinde ürettiğimiz yiyecekleri, barınak dışında yaşayan hayvanlarımıza da dağıtarak beslenmelerini sağlıyoruz. 

SİZ EVDE KALIN, ONLAR İÇİN BİZ VARIZ

Hayvanseverlere seslenen ve Evde Kal çağrısı yapan Nurhan İşler, Sokak hayvanı dostu olan hayvanseverlerimizin, can dostlarına zaman ayırıp beslenmelerine katkı verdiklerini biliyoruz. Bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak tüm vatandaşlarımızın salgına karşı Evde Kal çağrısına uymalarını istiyoruz. Bizler, diğer belediyelerle işbirliği yapmak suretiyle bu tür hayvanların beslenmelerini sağlayacağız. Sokakta  dostlarınız için endişe etmeyin. Onlar için biz varız, siz lütfen evde kalın ifadelerini kullandı.BAŞKAN DEMİRDEN MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASINA DESTEK

31.03.2020 08:27

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına 6 maaşını bağışlayarak destek verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında "Biz Bize Yeteriz Türkiye'm" sloganıyla koronavirüsle mücadele kapsamında kampanya başlatıldığını duyurdu. Erdoğanın yaptığı açıklamanın ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Milli Dayanışma Kampanyasına 6 aylık maaş ile katkıda bulundu. 

6 AYLIK MAAŞINI BAĞIŞLADI

Başkan Demir sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, Biz bize yeteriz Türkiye’m… Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğünde başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına ben de 6 aylık maaşımı bağışlıyorum dedi.YAŞLILARDAN BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR!

31.03.2020 08:22

Evde Bakım Hizmetleri tam gaz sürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından gerçekleştirilen Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti hız kesmeden devam ederken yaşlı vatandaşlar kendilerine gösterilen yakın ilgi ve verilen hizmetten dolayı oldukça memnun

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle bir dizi önlemi hayata geçiren ve özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığa sahip vatandaşlara yönelik Evde Kalın, Biz Getirelim uygulamasını genişleten Samsun Büyükşehir Belediyesi, Evde Sağlık ve Bakım Hizmetini de kesintiye uğratmadan devam ettiriyor.

EKİP SAYISI DA ZİYARETLER DE ARTTI

Samsun Büyükşehir Belediyezi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri, il genelinde tüm hızıyla sürüyor. Doktor, hemşire ve temizlik görevlilerinden oluşan ekiplerin sayısını artıran Daire Başkanlığı, günlük yaşlı ve hasta ziyaretini ise 2 katına çıkardı. 'Evde Sağlık ve Bakım hizmeti kapsamında harekete geçen ekipler, evlerinde ziyaret ettikleri yaşlı ve kronik hastalıkları bulanan vatandaşların ilk olarak sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor.

ENJEKSİYON, PANSUMAN, ŞEKER ÖLÇÜMÜ

Görevli doktor ve hemşireler, genel sağlık kontrolünü gerçekleştirdikleri yaşlılara ayrıca enjeksiyon, pansuman, şeker ölçümü gibi işlemleri yapıyor, serum ve sonda takıyor, gerekmesi halinde ise hastaları çeşitli hastanelerin ilgili servislerine yönlendiriyor. Korona salgını nedeniyle alınacak tedbirleri  anlatan sağlık ekipleri, yaşlı vatandaşlara evde kalmaları konusundaki uyarıları tekrarlıyor ve son olarak da en çok kullanılan banyo, tuvalet, kapı kolları, elektrik düğmeleri, elektronik eşyalar ve mobilyaları dezenfektanlarla virüslerden arındırıyor.

YAKIN İLGİ, KUSURSUZ SAĞLIK HİZMETİ

İlkadım İlçesi Saitbey Mahallesindeki konutlarında sağlık ekiplerini misafir eden 73 yaşındaki Fatma Aydemir ile 86 yaşındaki Nezahat Sağlamer, kendilerine gösterilen yakın ilgiye ve verilen hizmetlere teşekkür etti. Aydemir ve Sağlamer, Gerek sağlık ekipleri gerekse temizlik ekipleri bizlere büyük yakınlık gösterip hizmette de kusur etmiyorlar. Uygulamadan son derece memnunuz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demire ve değerli yöneticilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz dediler.

HİZMETLER KESİNTİSİZ SÜRÜYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin günün her saatinde işinin başında olduğunu ve vatandaşlara hizmet ettiğini söyleyen Başkan Mustafa Demir, Ekiplerimiz sadece olağanüstü günlerde değil sürekli hizmete hazır haldedirler. Çok değer verdiğimiz kıymetli büyüklerimize yönelik hizmetlerimizi de bu düşünce ve anlayış içerisinde kesintisiz sürdürüyoruz. Yaşlılarımızı korumak, onların sosyal, psikolojik, maddi ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak en önemli görevlerimiz arasında bulunuyor dedi.

YETER Kİ EVLERİNİZDE KALIN...

Koronavirisü salgınının yaşandığı bu günlerde yaşlılara çok daha fazla ilgi ve yakınlık gösterdiklerine dikkati çeken Başkan Mustafa Demir, Yaşlılarımız yeter ki, salgın süresince evlerinde kalsınlar. Biz işimizin başındayız, onlar evlerinde rahat olsunlar diye konuştu.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR DEN ÖNEMLİ DUYURU!..

31.03.2020 08:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 - 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan KPSS ile 134 memur alımı, koronavirüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelendi.

KPSS İLE ELEMAN ALIMI ERTELENDİ

Çinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi aldığı sıkı tedbirleri uygulamaya devam ediyor. Tedbirler kapsamında, 30 Mart ve 10 Nisan tarihleri arasında başvuru süreci başlayan, 20 – 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 134 Memur Alımı Sınavı',  ileri bir tarihe ertelendiÇinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi aldığı sıkı tedbirleri uygulamaya devam ediyor. Tedbirler kapsamında, Başvuru süreçleri dahil olmak olmak üzere 30 Mart ve 10 Nisan tarihleri arasında başvuru süreci başlayan, 20 – 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan 134 Memur Alımı Sınavı,  ileri bir tarihe ertelendi