Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları açılış töreni

14.07.2017 08:35

Dünyanın 3 üncü en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları 18 Temmuz Salı günü gerçekleşecek törenle açılıyor

Dünyanın en büyük 3. spor organizasyonu olan İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları (Deaflympics 2017) açılış töreni yeni 19 Mayıs Stadyumu nda gerçekleşiyor
İşitme Engelliler Olimpiyat Koordinatörlüğü Gönüllü Departmanı bünyesinde gerçekleştirilen eğitim ve kamplar sonucu bin 500 gönüllünün, 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyatı nda görev almak üzere hazır durumda olduğu belirtildi.
18-30 Temmuz tarihleri arasında Samsun da düzenlenecek olan 23. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları nın açılış töreni nedeniyle tramvay seferleri o gün saat 17.00 ile 24.00 arasında ücretsiz hizmet verecek.
Samsunspor un tam takım olarak 18 Temmuz da Yeni 19 Mayıs Stadyumu nda yapılacak olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın açılış törenine katılacağı belirtildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından dünyanın 3 üncü en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları 18 Temmuz Salı günü gerçekleşecek törenle açılıyor.

18 Temmuz Salı günü saat 18.00 da düzenlenecek olan resmi açılış töreni yeni 19 Mayıs Stadyumu nda gerçekleşecek. Törende etkileyici ışık oyunları, koreografi, hava fişek gösterileri ile dans ve müzik şovları eşlik edeceği aktarıldı. Açılış kutlamaları kapsamında şarkıcı Murat Boz da sahne alacağı olimpiyat gösterisinde mini konser verecek. 33 bin 919 kişilik kapasiteye sahip olan yeni 19 Mayıs Stadyumu nda düzenlenecek olan açılış töreni ücretsiz olacak.

Dünyanın üçüncü büyük organizasyonu olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları için 97 ülkeden akreditasyon yaptırıldı. 3 bini aşkın sporcu ve 5 binin üzerinde katılımcının yer alacağı oyunlar, 18 Temmuz da Yeni Samsun 19 Mayıs Stadı nda düzenlenecek törenle başlayacak. Yaklaşık 4 saat sürecek açılış seremonisine ülke geçişleri ile olimpiyat heyecanı artacak.

İşitme Engelliler Olimpiyatında bin 500 gönüllü yapacak

Tramvay 17.00 ile 24.00 saatleri arasında Ücretsiz

18 Temmuz Salı günü saat 17.00 ile 24.00 saatleri arasında vatandaşların ücretsiz taşınacağını dile getiren Olimpiyat Ulaşım Koordinasyon Sorumlusu ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Kadir Gürkan; Sürücüleri, sporcuları taşıyan araçlara öncelik vermesi ve hoşgörülü davranması noktasında da duyarlı olmaya çağırdı.

Samsunspor Olimpiyat Coşkusu Yaşayacak!

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren konu ile ilgili yaptığı açıklamada, İlimizde düzenlenecek  olan Olimpiyat Oyunları şehrimizin Dünya ya tanıtılması anlamında çok önemli. Tesisleşme anlamında büyük yatırımlar yapıldı. Bunlardan bir tanesi de Yeni 19 Mayıs Stadyumu muz. Burada yapılacak olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları nın açılış töreninde Samsunspor olarak bizde yer alacağız ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Yollar Bir Ülkenin Kan Damarlarıdır

14.07.2017 08:11

Devlet Yolu ve Havaalanı Köprülü Kavşakları açılış töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy ün hemen arkasından yapılacak viyadüklü bir çevre yolu ile Kavak ve Ünye yi birbirine bağlarsak buradaki trafiğin yükseliş trendini dizginleriz dedi.
Çok kısa sürede bitirilen köprülü kavşakların açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz, Temel atma törenimizin yapıldığı 25 Kasım tarihini daha dün gibi hatırlıyorum. 8 ay gibi kısa sürede buranın bitirileceğine yönelik düşünce ve fikir çok fazla imkan dahilinde  görülmese de biz o kararlılığı burada ifade etmiştik. 4 tane köprülü kavşağın açılmasından Samsun halkı olarak duyduğumuz memnuniyetle bugün buradayız. Sayın Bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum dedi.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın katıldığı Devlet Yolu ve Havaalanı Köprülü Kavşakları açılış töreninde konuştu.

YOLLAR ÜLKE EKONOMİSİNİN KAN DAMARLARIDIR

Ülke ekonomisinin en önemli kan damarlarının yollar olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Bir ülkenin ekonomisi eğer yükselecekse ulaşım hizmetlerinin gelişmişliğinin üzerinde yükselir. Giderek gelişmekte olan Karadeniz in en yıldızı parlayan şehri olan Samsun umuzun ulaşım alt yapısına çok önemli katkılar vermiş olan ve verecek olan bu viyadüklerin kısa sürede bitirilmesi şehrimiz halkı tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılandı ifadelerini kullandı.

KAVAK VE ÜNYE Yİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK VİYADÜKLÜ ÇEVRE YOLU ÖNERİSİ

Kavak ı Ünye ye bağlayan viyadüklü çevre yolu önerisini de Ulaştırma Bakanı Arslan ile paylaşan Başkan Yılmaz, Şehrimizin doğu tarafındaki araçların sayımını yaptığımız burada günlük 60 bin civarında araç olduğunu görüyoruz. Şehrimizin bir de batı tarafı yani Bafra çıkışı var. Siz bugün Sinop a gideceksiniz ve o yolu kullanacaksınız. Üniversitemiz ile şehrimiz arasındaki trafik buradakinden 10 bin daha fazla. Günde 70 bin civarında. Bu iki aksı rahatlatmaya dönük olan bu farklı seviyeli kavşaklar hakikaten kısa süreli çözümler sağlıyor. Şüphesiz iş yükünüz çok fazla. Ben de bir eski karayolcu arkadaşınız olarak hatırlatmak istiyorum. Tekkeköy ün hemen arkasından yapılacak viyadüklü bir çevre yolu ile Kavak ve Ünye yi inşallah birbirine bağlarsak buradaki trafiğin yükseliş trendini dizginleriz. 2023 gibi önemli bir kalkınma hedefine yönelik bir projeksiyonumuz varsa bu çevre yollarının ülkemizin 2023 vizyonunun bir parçası olarak program içerisine girmesi gerekir diye siz değerli bakanıma, başbakanıma ve değerli cumhurbaşkanımıza sizin aracılığınız ile bunu iletmek istiyorum diye konuştu.

15 TEMMUZ DA YİNE SABAHA KADAR MEYDANLARDAYIZ

Son olarak 15 Temmuz ile ilgili düşüncelerini de aktaran Başkan Yılmaz, O gece ülkemiz hainliğin en büyüğü ile karşı karşıya kaldı. 2 gün sonra yine Cumhuriyet Meydanımızda o gece hainlere karşı duran şehitlerimizi anacağız, dualar ederek yine sabaha kadar nöbetimizi tutacağız şeklinde konuştu.15 Temmuz da Toplu Taşıma Ücretsiz

14.07.2017 08:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz saat 06.00 dan 17 Temmuz saat 06.00 ya kadar tramvay ve Samulaş a ait toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını söyledi.
Başkan Yılmaz, 15 Temmuz saat 06:00 dan, 17 Temmuz saat 06:00 ya kadar ücretsiz hizmet verileceğini de sözlerine ekledi.15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde, halkın anma etkinliklerine rahat katılım sağlayabilmeleri için her türlü çalışmanın titizlikle yürütüldüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak adına, halkımızın elinden hürriyetini, demokrasisini almaya yönelik gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının yıl dönümünde yine meydanlarda olacağız. Vatandaşlarımızın rahat ulaşımlarını sağlamak amacıyla tramvaylarımız ve Samulaş a ait toplu taşıma araçlarımız da ücretsiz hizmet verecek. Hem trafik yoğunluğumuzu azaltmak hem de şehir içi ulaşımı rahatlatmak amacıyla vatandaşlarımızdan toplu taşımayı tercih etmelerini rica ediyoruz dedi.


Dünya Samsun u Konuşacak

12.07.2017 05:57

Dünya nın en büyük 3. spor organizasyonu olan İşitme Engelliler Olimpiyatı nı kentin tanıtımı için fırsat bilen Samsun Büyükşehir Belediyesi, uzun ve yorucu bir hazırlık dönemi geçirerek çalışmalarını başarıyla tamamladı. 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Samsun için artık geri sayım başladı.
18 Temmuz da başlayacak olimpiyat oyunları, şimdiden büyük ilgi ve yankı uyandırırken, Dünya, 12 gün boyunca Samsun u konuşacak. 21 spor branşında 120 ülkeden 4 bin 210 u sporcu olmak üzere 5 bin 966 kişilik kafileyi ağırlayacak olan Karadeniz’in Başkenti nde heyecan ise giderek artıyor. Spor tesislerinin yapımı tamamlanırken, şehre gelen tercümanlar Samsun u dolaşarak tanımaya çalışıyor.Gençlik ve Spor Bakanlığı nın yatırımlarıyla spor kenti haline gelen milli mücadelenin başkenti Samsun, önemli bir sınav verecek. Hazırlıklarına 3 yıl önce başlanan İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyatı, 4 yılda bir düzenlenen ve 31.si geçen yıl Rio da yapılan Yaz Olimpiyat Oyunları ile 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları nın ardından Dünya nın en büyük uluslararası multi spor etkinliği olarak biliniyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınan ve 4 yılda bir düzenlenen deaflympics oyunları için yoğun bir hazırlık dönemi geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, estetik konusunda şehirde önemli çalışmalara imza attı. Şehrin doğu, batı ve güneyindeki devlet karayolu kenarlarında bulunan konutları ile Kalkanca, Baruthane, Liman, Cedit, Karasamsun ve Kadifekale mahallelerinin sahile bakan kısımlarında yer alan meskenler, köprülü kavşaklar ve viyadükler, 6 olimpiyat rengine boyanarak, estetik açıdan kent farklı ve güzel bir panoramik görünüme kavuşturuldu.

Metruk ve kaçak binaları yıkarak çirkin görüntüleri ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, küçük dokunuşlarla boşalan alanları rekreasyonla ağaçlandırdı. Yol kenarlarını tabela çöplüğünden arındıran belediye, orta refüjleri yeşillendirdi, kavşakları peyzaj düzenlemeleriyle süsledi, boş duvarları ise çiçeklendirdi. İşgal altında tutulan otoparklar gibi ortak kullanım alanları yeniden düzenlendi. Ayrıca yol kenarlarına olimpiyat figürleriyle donatılarak dikkat çekildi.

Gelecek sporcu, teknik heyet ve turistlere Samsun un tarihi, turistik ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla da Ayvacık Gölü, Kızılırmak Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ndaki turizm yatırımları ise tamamlandı. Kafilelerin gezdirilmesi için planlamalar Büyükşehir Belediyesi nde sürerken, olimpiyatla ilgili halkın bilgilendirilmesine yönelik reklam ve duyuru çalışmaları ise devam ediyor.

ŞEHRİMİZİN TÜM DÜNYADA TANITILMASINI İSTİYORUZ

Hazırlıklarla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Şehrimizde Dünya nın en büyük üçüncü spor organizasyonu düzenlenecek. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatları ve yakın takibiyle Samsunumuzu 3 yıldır bu olimpiyata hazırlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyemiz, olimpiyatların alt ve üst yapı hazırlığına yönelik çalışmaları tamamladı. Bakanlığımız spor tesisleri yapımını büyük oranda bitirirken biz de bunların etrafındaki ulaşım yolları, peyzaj alanları, rekreasyon alanları gibi göze hoş görünmesini istediğimiz alanları düzenledik. Estetik ve modern kent görünümü için yapmamız gereken tüm çalışmaları ve yatırımlarımızı planladığımız takvim çerçevesinde bitirdik. Turistler geldiğinde Samsun ile ilgili ilk intibalarının olumlu ve güzel olması için elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyduk. Uzun ve yorucu bir hazırlık dönemi geçirdik. Gece gündüz çalışıp şehrimizi adeta ilmek ilmek işleyerek yeniledik. Yorulduk ama heyecanımızı asla yitirmedik. Bunları neden yapıyoruz. Çünkü Samsun un kazanmasını, şehrimizin tüm Dünya da lakıyla tanıtılmasını istiyoruz. İnşallah bu olimpiyat, Samsun için hayırlı ve güzel gelişmelere vesile olacaktır. ifadelerini kullandı.

Olimpiyatın kış oyunları ise 2019 da İtalya da yapılacak.Başkan YILMAZ 15 Temmuz Şehidinin Mezarını Ziyaret Etti

12.07.2017 05:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Alaçam ilçesinde 15 Temmuz şehidinin kabrini ve ailesini ziyaret etti.
Taziye dileklerinin ardından Başkan Yılmaz, Muhammet Ali Aksu’nun kabrini ziyaret etti. Mezar başında dua eden Başkan Yılmaz şehit ailesiyle birlikte mezardaki gülleri suladı. Şehitlerin ölümsüz olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Şehitlerimizin hayatı pahasına Türkiye nin bağımsızlığını, onurunu koruduklarını biliyoruz. Hepsine ayrı ayrı minnettarız. Bütün şehitlerimize bir kez daha Allah tan rahmet diliyorum. Teröre karşı mücadelede şehit olmuş çok evladımız, kardeşimiz, hemşerimiz var. Muhammet Ali Aksu da 15 Temmuz canileri tarafından şehit edilmiş bir hemşerimiz. O na Fatiha okuduk, mezarı başında tekrar anarak ailesine başsağlığı dileklerimizi ilettik, acılarını yeniden paylaştık dedi.Alaçam a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz da İstanbul Esenler de şehit olan Muhammet Ali Aksu nun annesi Ezine Aksu ve Boğaz Köprüsü nde tankın altında kalarak şehit olan Sevgiye Yeşilyurt un annesi Gülbeyaz Yeşilyurt a başsağlığı diledi. Başkan Yılmaz, 15 Temmuz gazisi Engin Kurnaz a da Geçmiş olsun dileklerini iletti.