Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun Güzelleşiyor

24.04.2018 05:39

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yıkılan ruhsatsız bina ve iş yerlerinden kazanılan alanları rekreasyon düzenlemesi ile çevreye kazandırıyor. Kent estetiği kazandırılmasına yönelik yürütülen çalışmada söz konusu alanlar, yeniden düzenlenerek çiçeklendirilip ağaçlandırıyor.

Kadın ve erkek personellerin katıldığı rekreasyon çalışmalarında çirkin yapıların yerini, peyzaj alanları alıyor. Oturma alanları, ahşap yaya yolları yerleştirilip boş alanlar çimlendiriliyor ve çiçeklendirme yapılıyor. Hızla çalışan çalışan ekipler tarafından buraya 20 bin adet taflan ve alev çalısı, 7 bin 200 adet mevsimlik çiçek ve 125 adet çınar ağacı dikilecek.Derecik mahallesinde ruhsatsız konut ve iş yerlerinin yıkılmasıyla elde edilen 14 bin metrekarelik alanın rekreasyon projesi, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Peyzaj İşleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştı. Projenin onaylanmasının ardından saha çalışmalarına başlayan Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri, alanı adeta dantel gibi yeniden şekillendiriyor.Başkan YILMAZ: Çiftçimizin ve Üreten İnsanımızın Yanındayız

24.04.2018 05:35

MEB ve Bafra Ziraat Odası işbirliğiyle Bafra da açılan süt sığırı yetiştiriciliği kurslarında başarılı olan 142 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

ÇİFTÇİMİZİN VE ÜRETEN İNSANIMIZIN YANINDAYIZ

Bafra Ziraat Odası toplantı salonunda yapılan sertifika törenine katılarak kursiyerlere seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü kırsal kalkınma faaliyetlerinde tüm imkânlarımızla sizlerin yanınızdayız dedi.

Tarım ve hayvancılığa gözümüz gibi bakmak zorundayız diyen Başkan Yılmaz, Yediğimiz her lokmada çiftçilerimizin nasırlı ellerinin desteği var. Sizlere çok büyük minnettarlık duyuyoruz. Sizlerden Allah bin kere razı olsun. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hep üreticilerimizin yanında oldum bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Bu anlamda hiç kuşkunuz olmasın. Hep acaba çiftçilerimize, üreticilerimize nasıl destek verebiliriz diye gece gündüz çalışıyoruz. Bu şehrin ana damarına indiğimizde tarım şehri olduğunu görüyorsunuz. Toprak olmazsa, bu güneşin bereketi olmazsa, bereketli hilalin verdiği nimetler olmazsa sanayide de ve tarımda istediğimiz noktaya gelemezsiniz dedi.

BİZİM SADIK YÂRİMİZ ÇİFTÇİLERİMİZDİR

Hani ozanımızın dediği gibi sadık yârimiz topraksa bizim sadık yârimiz çiftçilerdir diyen Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığını hatırlatarak, Belediyecilikte bizden beklenen altyapı, üst yapı, ulaşım, yol su gibi hizmetlerin dışında bir farkındalık oluşturduk ve üreticilerimiz için daha fazla destekler sağlamalıyız diyerek Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı nı kurduk. Çünkü tarım bizim için önemli, çiftçi bizim için değerli. Daire Başkanlığımızın başına da bu konuda gerçekten tecrübeli Mehmet Akif Özdemir i getirdik.  Bugün burada sertifikalarını alan tüm kursiyerlerden özellikle de isteğim Mehmet Akif beyle sürekli iletişim halinde olmaları. Tarım için kurduğumuz bu başkanlığımızdan en verimli bir şekilde ne olur faydalanın. Sizler, üreticilerimiz bizim başımızın tacısınız, biliyoruz ki çiftçilerimizin ellerindeki nasır, ailemize lezzet, ülkeye ekonomi olarak dönüyor diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZİN DESTEKLERİ KÖYDEN ŞEHRE GÖÇ ETMEMİZİ ENGELLEDİ

Sertifikasını alan Selime Akbaş isimli kursiyer de Büyükşehir Belediyesi nin yaptığı kırsal kalkınma destekleri nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ederek, Biz geçim sıkıntısı yüzünden şehre göç etmeyi düşünürken Büyükşehir Belediyemizin sağladığı kırsal kalkınma destekleri köyümüzde kalmamıza ve geçimimizi burada sağlamamıza vesile oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız bizim gibi tarımla uğraşanlara desteğini hiç esirgemiyor. Kendisine üreticilere verdiği destek ve katkılar için bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

Konuşmaların ardından 35 köyden 142 kursiyere sertifikaları verildi. Törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve kursiyerler katıldı.
Bayan Üretici İstedi Başkan YILMAZ Yerine Getirdi

24.04.2018 05:32

Yaptığı yatırım ve desteklerle kırsal bölgelerde ekonomiyi geliştirmek isteyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kendisinden kuluçka makinesi talep eden kadın girişimciyi geri çevirmedi. Girişimci Hatice Demirbilek e kuluçka makinesi aldıran Başkan Yılmaz, mavi yumurta üretiminde başarılar diledi.

Daha önce de yeşil yumurta üretimi yaparak Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü nün kadınlara yönelik hazırladığı projede örnek girişimci gösterilen Hatice Demirbilek, tavuklarının ölmesi ile zor durumda kaldı. Demirbilek bunun üzerine TÜYAP Tarım Fuarı na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın yanına giderek kendisinden mavi yumurta üretmek için kuluçka makinesi talep etti. Örnek girişimcinin talebini geri çevirmeyen Başkan Yılmaz, kuluçka makinesi alınması talimatı verdi. 350 yumurta kapasiteli kuluçka makinesi alınarak Demirbilek e teslim edildi. Desteğinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür eden Hatice Demirbilek, makine sayesinde yumurta üretimini artırıp tesisini büyüteceğini kaydetti.Açılmadan Ödül Alan Samsun Müzesi Gurur Verecek

24.04.2018 05:27

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nin inşaatı sona yaklaşırken Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi yaptırılan müze 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programında proje dalında ödüle layık görüldü.

Samsun Müzesi Atatürk Bulvarı üzerindeki eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Samsun Bölge Başkanlığı nın ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alana inşa ediliyor.Kaba inşaatı % 80 oranında tamamlanan ve bu yıl sonunda faaliyete geçmesi beklenen Samsun Müzesi bittiğinde Türkiye nin en modern müzelerinden birisi olacak.

Müzenin henüz açılmadan projesi ile ödüle layık görülmesini değerlendiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Türkiye deki en modern ve fonksiyonel müzelerden birisini yapmak için yola çıktıklarını dile getirerek; Belediyemiz tarafından yapılan projenin müze açılmadan önce böyle anlamlı bir ödüle layık görülmesi ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bize gösterdi ve gurur verdi. Tüm ayrıntılarını büyük titizlikle planladığımız, şehrimize değer katacak ve çok yakışacak olan müzemiz daha yolun başında bizi heyecanlandırmaya başladı. Açıldığında Türkiye nin en modern ve örnek teşkil edecek müzesine sahip olacağız. Kentimizin sosyal yaşamı ve kültürümüzün yaşatılmasına çok ciddi katkılarda bulunarak, Karadeniz in göz bebeği olacak ve şehrimizin dünya çapında tanınırlığını arttıracak. Diye konuştu.Başkan YILMAZ: Hedeflerinizi Yüksek Tutun

18.04.2018 06:12

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eğitime yapılan her yatırımın Türkiye nin aydınlık geleceğine yapılan yatırım olduğunu söyledi.

HEDEFLERİNİZİ YÜKSEK TUTUN

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Özel Samsun TAKEV (Türk Alman Kültür Eğitim Vakfı) Anadolu Lisesi yöneticileri ve öğrencilerini ağırladı. Ziyarette Öğrencilerden Sinem Sarıkaya nın 14 yıl önce küçük bir çocuk iken dedesinin kucağında Başkan Yılmaz ile çektirdiği fotoğrafı göstermesi Yılmaz ı duygulandırdı.

Almanya, Polonya ve Fransa dan gelen öğrencilerin de yer aldığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, eğitime yapılan yatırım ve katkının, geleceğe yatırım yapmak anlamına geldiğini belirterek, öğrencilerden gelecekte Samsun u en güzel şekilde temsil etmeleri için hedeflerini yüksek tutmalarını istedi.

EĞİTİM İÇİN YAPILAN HER YATIRIM TÜRKİYE NİN GELECEĞİ İÇİN

Konuklarına Samsun u anlatan Başkan Yılmaz, Turizm, sağlık, spor anlamında Samsun da her şey var. Türkiye'nin birçok ilinde olmayan Golf sahamız bile var. Bu şehir eski bir tütün şehri. Eskiden Samsun denilince akla tütün geliyordu. Ancak şimdi tütünün yerini fındık aldı. Özellikle eğitim için buraya gelen yabancı öğrencilerimizden isteğim şehrimizi kendi ülkelerinde iyi anlatıp tanıtmaları dedi. Samsun'un bir öğrenci ve eğitim şehri olduğunu, son yıllarda okullaşmada büyük bir başarı yakalanan Samsun da eğitim kalitesinin yükseltilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkânların seferber edildiğini de belirten Yılmaz, Eğitim bizim en büyük önceliğimizdir. Çünkü öğrencilerimize yaptığımız her yatırımı Türkiye nin aydınlık geleceğine yapılan yatırım olarak görüyoruz diye konuştu. Renkli görüntülerin yaşandığı ziyaret hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.